Race Results for
Wigwam MTB Challenge- WORS 2010 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brandon Flisram   49:29.20  4005 Team Extreme
2498.68Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI51:07.10 303828  4026 EXPO Racing
3500.81Andrew Schirpke   Cedarburg, WI52:01.20 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
4Alex Darrington   54:02.50  4088 Bikes Limited
5505.07Jacob Bons   Menomonee Falls, WI54:42.90 317236  4055 
6Nick Christensen   54:49.40  4362 Gear Grinder
7Shane Holcomb   56:02.80  4352 Fat Katz
8Nolan Steig   56:30.90  4340 
9Benjamin Pink   57:03.80  4408 Muddy Cup
10Riley Kunstman   57:30.10  4059 Gear Grinder
11Roman Kosarzycki   1:02:23.00  4080 Alterra
12Tyler Grade   1:03:03.30  4338 
13Andrew Bryce   1:03:20.90  4410 
14524.24Fletcher Arlen   Wausau, WI1:11:50.60 368031  4034 City Bike Works
15Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
16Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
17Cole McDicken     6219 
18532.76Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6017 The Endurance Trust
19Gabe Barden     6220 Heavy Pedal Velo Club
20537.02Mitchell Dutczak   Crete, IL 297673  6212 South Chicago Wheelmen
21Colton Campbell     6218 
22Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
23Aaron Smith     6003 Wheel and Sprocket
24Calhan Norman     6213 
25Dylan Eggebrecht     6011 
26Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
27Nick Niemi     6209 
28Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
29Elliot Schneider     6020 Elliot
30Alex Durocher     6204 
31Truman Russell     6217 
32Joshua Prewitt     6205 Attitude Sports
33Joshua Caron     6215 
34Leo Bergner     6211 
35Reed May     6030 
36Grant Slocum     6208 
37Lucas Fletcher     6015 
38Noah Hoppe     6216 Fond Du Lac Cyclery
39Tyler Holden     6032 
40Maxmillian Schram     6223 Heavy Pedal
41Karl (junior) Tillman     6207 
42Henry Schwiesow     6222 Tower Clock Eye Center
43Griffin May     6031 
44Andrew Schwiesow     6221 Tower Clock Eye Center
DNFWilliam Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
DNFAidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
DNFMax Kuehnel     6206 Fuel Cafe

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Feldmann   49:32.10  4074 Cyclopath
2Brayden Schott   49:43.30  4070 
3Kevin Atkins   50:18.80  4390 
4590.01Cory Marty   Plover, WI53:53.80 303981  4014 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rob Stieber   44:57.80  4085 Rib Mountan Cycles
2Phil Fluegel   45:08.60  4317 
3Kurt Brunner   46:36.10  4017 
4Martin Reza   47:48.00  4101 
5Russell Bernard   48:19.00  4313 
6Danny Marchewka   48:51.80  4071 
7Joe Valen   48:57.40  4370 
8Erik Backhaus   49:20.10  4350 
9Jake Eigenberger   49:33.60  4389 Team Racing
10Jared Brodjeski   49:42.70  4068 
11Shaun Truelove   49:47.50  4412 
12Jeremiah Pritzl   49:50.60  4335 Sheboygan County LE Team
13Nick Theodoru   50:01.00  4355 
15562.54Alistar Faul   Sheboygan Falls, WI51:02.80 309769  4394 UW-Sheboygan
16Anthony Van Asten   51:25.50  4323 
17Bill Schultz   51:45.80  4348 
18Chris Wilkes   52:58.60  4934 
19Benjamin Sukowaty   53:02.20  4310 
20Michael Rosinsky   53:11.10  4372 
21John Ruggles   53:12.50  4003 
22Ben Lindsey   53:23.20  4379 
23Brandon Drake   55:28.20  4336 
24Alex Johnson   55:54.00  4400 
25Kurt Miller   57:23.40  4413 
26Jeremy Albright   57:47.30  4345 
27Edward Eigenberger   57:54.40  4354 Christ Punchers
28Robert Shebesta   60:39.60  4404 
29Alex Imhoff   1:02:24.60  4391 Team Extreme
30Vincent Johnson   1:02:39.10  4399 
31Ben Cleveland   1:03:25.80  4801 
32Bryan Rosinsky   1:05:22.90  4373 
33Jeremy Jersild   1:05:48.10  4051 
DNFRyan McAbee     4322 
DNFMax Fischer     4383 Christ Punchers
DNFScott Krueger     4818 Team WORS
2147483647Jason Lichtman   Living Dead  4411 Not So Living

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Patterson   45:55.30  4053 Attitude Sports
2Eric Grissom   46:15.50  4077 
3Marko Gerovac   46:25.00  4010 
4Mike Purdy   46:39.30  4405 
5Christopher Richmond   47:52.40  4046 Heavy Pedal Velo Club
6Joe Vanderpuy   48:24.00  4024 Team Cthulu
7Jonathan Hage   48:54.50  4403 Belle City Bikers
8Timothy Sandee   49:03.60  4382 
9Jean St-Amour   49:24.00  4342 
10Jeremy Drake   49:28.20  4331 
11Wade Marks   50:12.20  4397 MEAT Wallet
12Tim Wacker   50:42.30  4378 
13Eric Ohlfs   50:51.80  4316 
14Matt Pemberton   51:32.60  4073 
15Ehren Graf   53:11.50  4395 
16Kevin Bradley   53:40.00  4307 
17Kevin Wolfberg   53:51.20  4388 
18Piotr Nosal   53:52.60  4326 
19Michael Becker   54:01.00  4401 
20Adam Lindsey   54:02.30  4324 
21Myles Bible   54:16.40  4351 
22Shawn Richards   54:39.60  4309 
23Adam Zouski   55:35.20  4366 
24Todd Richter   56:32.00  4347 SCLE
25Casey Brauer   56:51.20  4385 
26Eric Bakka   57:04.90  4330 
27Benjamin Gasper   58:41.90  4376 
28Steven Wimmer   59:09.70  4346 SCLE
29Nate Janik   59:22.90  4312 The Malt House
30Jon Veldboom   59:24.80  4936 
31Jacob Glatt   60:29.50  4804 Titletown Flyers
32Patrick Wilcox   60:37.40  4353 
33Joseph Lytle   60:44.80  4367 H1N1
34Matt Hocevar   1:02:20.80  4306 
35Shawn Splivalo   1:02:21.80  4339 SCLE
36Patrick Leichtman   1:02:53.50  4364 
37John Kyles   1:07:03.90  4398 
DNFPeter Fetters   Neenah, WI 292715  4141 
DNFDave Pringnitz     4327 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Nass   47:08.80  4407 
2Ruben Valdez   47:21.40  4045 
3Jeff Pierce   47:22.80  4361 
4Gary Ehrike   47:35.40  4304 
5Clive Warren   47:41.40  4006 Green Door Home Inspection
6Scott Nyland   48:20.00  4935 
7Dale Crowell   48:34.40  4937 
8Kevin Lisowe   48:39.10  4037 
9Paul Darrington   49:55.90  4817 Bikes Limited
10Chris Harold   50:01.90  4091 Muddy Cup
11Ron Smith   50:05.20  4305 
12Jody Arlen   50:20.60  4035 
13David Fessler   50:21.00  4344 
14Gary Frost   50:47.90  4802 Tread Head Cycling
15Jon Mathews   51:00.50  4375 Team Hannah
16Joseph Fischer   51:27.00  4089 Title Town Flyers
17Jon Kerkman   51:32.60  4381 
18Peter Hernandez   51:33.40  4386 
19Samuel Van Jaarsveld   51:35.20  4396 
20Benjamin Jerry   51:41.60  4377 Bose Elementary School
21Scott Niemi   51:53.80  4334 
22Mark Baranowski   51:57.50  4357 XXX Racing
23Eric Huff   52:39.00  4343 Bicycle Works
24Kurt Gruben   52:40.00  4325 
25Jason Stauber   53:12.80  4363 
26Scott Beduhn   53:25.50  4359 Gear 'N Up
27Daniel Reddy   54:53.00  4406 
28Kreg Gruben   54:58.10  4318 
29543.08Matthew Knowles   Bataviaa, IL54:59.80 314964  4810 
30Brad Jorsch   55:20.30  4333 SCLE
31Joe Durocher   55:26.30  4319 
32Steve Caron   55:44.60  4369 
33Adam Kim   55:58.60  4371 
34543.63Brian Coleman   Cedarburg, WI55:58.60 314104  4807 Alterra MTB Team
35Loren Beyer   57:13.10  4315 
36Mark Eben   57:30.30  4329 
37543.96Michael Dutczak   Crete, IL57:39.80 261776  4360 South Chicago Wheelman
38Bryan Tracey   57:41.80  4392 
39544.18Scott Miller   Winston Salem, NC57:59.30 195530  4939 Paceline Bicycles
40Henry Kosarzycki   1:02:43.40  4815 Alterra
41John Bohonek   1:03:18.80  4393 
42Calvin Kesweder   1:03:37.40  4332 Sheboygan County Law Enforceme
43544.62Ryan Roesler   Onalaska, WI1:08:41.50 317102  4816 
44Jon Loeck   1:09:58.70  4384 
45Rod Janssen   1:14:49.10  4303 
DNFDavid Bartol   Grand Marais, MN 192344  4321 MBRC/Flanders
DNFJames Bittner     4341 
DNFDavid Darbant     4374 
DNFSteve Slocum     4938 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Al Adams   52:35.70  4380 
2Timothy Wateski   52:53.90  4337 
3Gregory Clausen   52:56.20  4402 TreadHeadsCycling
4George Doty   53:51.90  4033 
5Dan Marchewka   55:04.80  4328 
6Mark Corrigan   58:11.70  4002 
7Dennis Klinkert   59:00.40  4043 
8Wally Sniadajewski   1:01:15.60  4100 Point Pursuit
9Paul Pittner   1:02:10.60  4409 
10Gope Hotchandani   1:02:55.90  4308 
11Ted Batzer   1:14:28.20  4368 H1N1
DNFRichard Wenborne     4007 Titletown Flyers
DNFRon Jansen     4016 
DNFDennis Westberg   Kewaunee, WI 296314  4027 Titletown Flyers
DNFGlenn Aavang     4063 
DNFBruce Parker     4084 Freewheel Bike
DNFMike Wilkes     4311 
DNFStephen Diers   Sheboygan, WI 302318  4349 Fat Kats
DNFJay Hoppe     4813 Fond Du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Karinen     2182 XC Sports / EnduranceTrust
2442.58ryan oconnell   Oak Forest, IL 303745  2154 Team Expo
3Ian Haupt     2152 Expo
4Jan Warren     2427 SixSixOne / Azonic / GoPro
5Travis Johnson     2993 Heavy Pedal
6500.18Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Gary Fisher 29er Crew
7Connor McColl     2098 Endurance Trust
8528.98Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2425 Gen X / World Bicycle Relief
9543.38Benjamin jones   Ripon, WI 320300  2416 Ripon College Red Hawks
10557.78Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
11Jimmy Splittgerber     2437 
DNFBo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
DNFJordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
DNFJosey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
DNFBrandon Watkins     2165 EXPO Racing
DNFJordan Watkins     2183 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Maloney   1:34:51.40  1029 
2411.45Tim Racette   Antioch, IL1:35:39.10 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
3Justin Michels   1:37:06.30  1627 Gear'n Up
4Peter Coenen   1:39:12.20  1610 
5Eric Weidman   1:43:49.60  1616 Muddy Cup
6438.53Ryan Voss   Damascus, OR1:44:03.90 286022  908 Muddy Cup
7445.30Spencer Cone   Baraboo, WI1:52:58.60 302116  1019 Wildside Velo Club
8452.07Andrew Wiesner   Germantown, WI1:54:48.60 289953  1062 Titletown Flyers
9458.84Andy Fehrenbach   Ripon, WI1:56:16.30 300540  1609 Ripon College Red Hawks
10Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
11Luke Terlinoen     2449 
12Josh Rupnow     2195 Team Extreme
13Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
14Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
15Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
16Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
17Oliver Neumann     2456 UW-Stout
18519.77Jeremy Brouwer   Ripon, WI 324980  2413 Ripon College Red Hawks
20Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
21540.08Andy Ayers   Ripon, WI 300537  2408 Ripon College Red Hawks
22Ryan Wenzlick     2467 Titletown Flyers
23Lowell Johnson     2917 
24Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
25Gordon Stewart     2415 
DNFScot Couturier   Indianapolis, INUW-Platteville 297637  Scot 2430
DNFEric Smith   Ripon, WI 264148  1612 Ripon College Red Hawks
DNFMarc Ano     1617 
DNFKelby Shaw     1637 
DNFChris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNFZach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNFPhillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNFBrandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNFPaul Meuer   Elburn, IL 300541  2422 Ripon College Red Hawks
DNFDanny Holtermann     2452 Gen X/ World Bicycle Relief
DNFRyan Gilbert     2465 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1455.60Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI1:37:12.40 186054  1613 
2John Fang   1:40:06.20  1630 
3465.12Travis Braun   Madison, WI1:41:09.60 285469  1620 Magnus
4469.88Ben Marchewka   Waterloo, WI1:42:14.80 302088  1048 Team Pedal Moraine
5474.64Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:42:34.80 296227  1099 Cyclenauts
6479.40Chad Chenoweth   La Grange Park, IL1:43:39.80 199992  1635 Bloomington Cycle
7Tyler Welnak   1:43:41.30  1625 Wheel and Sprocket
8488.92Dan Ellerkamp   Madison, WI1:44:36.40 279709  1018 Magnus / Twin Six
9Zachary Giffey   1:45:15.50  963 
10Jesse Coenen   1:47:46.60  1611 
11Joe Nolan   1:49:26.80  962 Momentum
12Jereme Noffke   1:49:58.20  965 
13Jonathon Frey   1:51:52.60  1631 
14Patrick Scheibel     2077 
15Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
16Ian Willmann     2007 
17Ben Schreiber     2451 Team Pedal Moraine
18Michael Laurence     2483 Northbrook Bike club
19541.28Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
20Brandon Teske     2488 Titletown Flyers
21Brad Nagreen     2487 
22555.56Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
23Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
24565.08Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
25Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
26574.60John Felke   Chicago, IL 307070  2895 Kinky Llama Racing
27Tim Strege     2856 
DNFNicholas Holzem   Wausau, WI 311654  1016 City Bike Works
DNFEric Fossell   Berthoud, CO 296311  1107 Spokes N Spines
DNFJames Schwindt     1622 Fond Du Lac Cyclery
DNFMike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
DNFRyan Theel     2151 Cyclopath
DNFNicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  2410 
DNFMark Schindel     2817 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christopher Tries   1:35:24.30  1047 South ShoreCycles
2434.90Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:35:43.10 196060  1054 Alterra Mtb
3437.17Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:37:04.40 164577  1068 Gear Grinder
4Vince Steger   1:37:06.20  1020 Eriks Bikes & Boards
5Justin Meyer   1:39:16.40  1624 
6443.98Mitch Moen   Lombard, IL1:39:28.20 24686  1077 Rbikes.comtTruckParts.com
7446.25Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:40:21.30 293537  1053 Wildside Velo Club
8Neil Zacharek   1:41:33.00  1059 Sheboygan Bicycle Co
9450.79Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:42:17.50 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
10Jeremy Vogels   1:43:45.20  1033 Performa Cycling
11455.33David Bender   Kenosha, WI1:44:02.80 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
12457.60Rodney Moon   Blair, WI1:45:47.30 243112  1621 Bear Valley Bikes
13Erin Sikora   1:47:40.10  1074 Performa Cycling
14Jamie Prange   1:52:38.90  1079 Cyclopath
15Dan Wierzbra   1:53:19.70  1632 Rib Mountain Cycles
16Eric Stanke     2211 Schwag
17Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes
18Jason Gibson     2162 Gear N Up
19Nathan Tock     2409 
20475.76Martin Tank   Oconomowoc, WI 313440  2436 Cyclopath
21Rennis Delgado     2038 
22480.30Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2454 Iowa City Cycling Club
23Rob Willmas     2114 Team Bonk
24Josh Giffey     2463 
25Mark Hanson     2472 Loose Gravel
26Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
27Mike Williams     2480 Rice Racing
28493.92salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
29Ben Leach     2143 Bike's Ltd
30498.46Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
31Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
32503.00Lee Hildebrandt   Breckenridge, CO 149816  2998 
33Jeremy Jonas     2918 
34David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
35Luke Utecht     2030 Performa Cycling
36Nicholas Holbus     2471 Team Pegasus
37Eric Steffen     2417 teamcyclopath
38Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
39Timothy White     2457 
40Matthew Nurre     2464 
41Joshua Glovinsky     2897 R+M Cyclery
42Christopher Pitts     2199 Wildside Velo
DNFJoel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNFRyan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNFKevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNFEli Lipp     2018 Speed Freak
DNFRyan Usiak     2117 Titletown Flyers
DNFBenjamin Lasecki     2158 Cyclopath
DNFTimothy Sanders     2894 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Heil   1:34:42.80  1114 Cyclenauts
2Scott Diedrich   1:37:33.70  1084 Attitude Sports
3Lance Wall   1:37:40.90  1044 Treadhead cycle club
4Kurt Schwiesow   1:37:41.20  1009 Tower Clock Eye Center
5451.96Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:39:54.00 317100  1623 Treadhead Cycling
6Jason Kozicki   1:40:01.40  1614 Bellin Health
7454.46Joe Greatens   De Pere, WI1:41:15.30 218706  1008 
8Joe Villalobos   1:41:18.60  1031 Hayes RPM Cycling
9John Hughes   1:41:31.30  1629 Pedal Moraine
10458.21Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:41:56.20 81966  1017 CZ Velo
11Carey Falkenberry   1:42:09.90  1006 
12460.71Krystian Pac   Chicago, IL1:44:54.00 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
13461.96Rick Walls   Wauwatosa, WI1:46:04.40 205152  916 Muddy Cup \\ Twin Six
14Jeff Steckbauer   1:46:40.30  1801 Rib Mountain Cycles
15464.46Jeremy Lentz   Colgate, WI1:46:52.40 292071  1025 
16Cal Collins   1:48:26.70  1619 Wannabe Racing
17466.96CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:48:40.20 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
18468.21Cole Jacobsen   Oneida, WI1:57:03.60 309298  1005 Titletown Flyers
19469.46Christopher Gabrielson   Baraboo, WI2:48.70 227409  1810 Wildside Velo Club
20Troy Schaden     2178 Scwag
21Mike Bishop     2484 Treadhead Cycling
22Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
23Chad Klaus     2212 Schwag
24Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
25Mark Walter     2444 Muddy Cup
26Mark Clinton     2149 Attitude Sports
27479.46Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
28Steven Schaefer     2905 
29Chan Barden     2445 Heavy Pedal Velo Club
30Marek Kulesza     2443 
31Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
32485.71Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
33486.96Anthony Mikrut   Chicago, IL 167368  2418 Kinky Llama Racing
34Jeff Weyenberg     2027 
35489.46Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
36Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
37Phil Taylor     2458 
38Michael Olm     2016 GenXcycling
39Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
40Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
41Brandon Murphy     2419 Kinky Llama Racing
42Mark Glovinsky     2440 
43Peter Kazaks     2198 Gear Grinder
44Bradley Byrge     2433 cyclopath
45Kenny Dretzka     2811 Team Cyclopath
46Ken Walz     2485 Fast Green
47Jason Lilyquist     2431 
48Mike Mennenoh     2460 Treadhead
49506.96Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
50508.21Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2412 Big Ring Flyers
51509.46Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
52510.71Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
53Darin Olski     2446 
54Randy Jennings     2180 Team Extreme
DNFMark Balkenende   Pleasant Prairie, WI 228524  1037 Endurance Trust

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.95Chad Boyles   Pewaukee, WI1:33:29.00 99459  913 BVC-Nomad Cycling
2Michael Spiro   1:33:48.50  1628 Gear Grinder
3Randy Wegener   1:37:40.00  1633 Fond Du Lac Cyclery
4John Wypiszinski   1:38:53.40  1085 Titletown Flyers
5492.19Greg Jones   West Allis, WI1:38:55.50 295007  907 Hayes Brakes
6William Hausdoerffer   1:38:59.70  961 
7Dan Tavela   1:39:23.70  1043 THC
8Steve Pribek   1:40:18.60  1026 
9Dan Szczepanski   1:40:58.50  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
10Sean Miller   1:42:18.50  1618 MichaelsCycles
11501.55William Burkholder   Rockford, IL1:42:38.60 296156  1002 Kegel\\\'s Bike
12503.11Mark Cole   Stevens Point, WI1:42:39.90 104782  1119 Adventure 212/Specialized
13504.67Steve Schafer   Barrington, IL1:43:11.10 309583  1636 unattatched
14Steve Jeske   1:49:24.10  964 Pedal Moraine
15Curt Demott   1:51:01.50  1100 Titletown Flyers
16509.35Robert Schrank   Gurnee, IL1:58:39.80 118745  1634 Team Type 1
17Shawn Hauser   2:11:09.00  1805 Titletown Flyers
18Shane Veldhuizen     2447 Schwag
19Brian Christensen     2438 Gear Grinder
20515.59Dave Blanke   Lakezurich, IL 310413  2039 
21Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
22518.71Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2421 Half Acre Cycling
23Jeff Wren     2082 Team Extreme
24521.83Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
25Ken Naef     2011 Titletown Flyers
26Mark Cheyne     2907 Muddy Cup
27Wade Bergner     2429 
28Ken Stuckart     2996 
29Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
30Barry Campbell     2432 
31532.75Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
32Roger Eckes     2994 Alterra Coffee
33Oscar Corona     2477 
34537.43Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
35538.99Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2999 Hayes Brakes
36Troy Meives     2855 On The Rivet
37Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
38Bob Bemmels     2448 Schwag
39545.23Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
40Brian Coppock     2185 
41548.35Sam Huntington   Madison, WI 209052  2915 
42549.91James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
43Troy Olm     2142 Chainsmokers
44Chris Cooper     2854 Hayes Disc Brakes
45Derek Struye     2482 
46Dave Dahlman     2157 Team Extremec
47Scott Graff     2037 
48Michael L Laufenberg     2203 Team Pedal Moraine
49Randy Johnson     2169 Heavy Pedal
50Dave Cunz     2486 
51George Boznos     2476 
52Andrew Trewyn     2959 Waupon Raod Warriors
53567.07John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  2995 Waupun Road Warriors
54Dean Truettner     2481 Bikesweets.com
55570.19Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNFBrent Palmer     901 Titletown Flyers
DNFMatthew Dale   Cable, WI 310643  1007 Riverbrook Momentum
DNFRichard Faith     1040 Cylenauts
DNFTy Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNFBill Schneider     1080 Elliot
DNFDavid Compton   Belvidere, IL 259833  1113 Compton Bros. Racing
DNFJason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/MC2

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1423.87Glen Stroik   Franklin, WI1:41:54.20 258547  1067 Chiropractic Partners
2Ross Lemke   1:42:16.40  1049 Pedal Moraine/Hammer
3428.37Jeff Sympson   Rockford, IL1:42:58.10 101514  1076 Kegel\'s
4430.62Bob Phelps   Milwaukee, WI1:42:58.40 314420  1803 Alterra Coffee
5Todd Bugnacki   1:43:45.30  1035 Club Tread
6Chris Tamborino   1:44:00.50  1015 Expo Racing
7Jesse Kusserow   1:44:45.50  1081 
8439.62Edward Dutczak   Crete, IL1:46:04.70 80789  1051 South Chicago Wheelman
9441.87Eric Sime   Boscobel, WI1:53:09.70 176464  902 Team Singular
10Russell Jobs   1:56:44.70  1101 Hayes Disc Brakes
11Mike Owens     2173 Alterra
12Mike Daish     2453 
13Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
14453.12Peter Epperson   Mequon, WI 215851  2469 Gear Grinder
15Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
16457.62Scott Mullins   Mequon, WI 245365  2470 Team Gear Grinder
17Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
18Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
19Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
20466.62Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  2450 Titletown Flyers
21John Gretzinger     2072 
22Jeff Greatens     2461 
23Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
24Troy Sable     2084 
25477.87alan kinnaman   Madison, WI 309614  2131 
26Pj Braun     2434 Heavy Pedal Velo
27482.37Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
28484.62Dave Reich   Pine River, WI 292243  2112 Team Extreme
29Todd Fletcher     2125 
30Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
31Anton Koenigsmann     2812 
32493.62John Mahr   Chicago, IL 116316  2466 Wheelfast Racing
33Steven Drecoll     2138 
34Shawn Cotter     2424 
35Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
36Len Cabaltera     2818 Hayes Disc Brakes
37Michael Kaspar     2428 
38Brian Gill     2423 tekbolt.com
39Gary Esko     2814 Titletown Flyers
40Christopher Voss     2181 
41Michael Miller     2462 
42Larry Bryce     2857 
43Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNFSam Kuehnel     1615 Fuel Cafe
DNFKelly Skinkis     2145 Team WORS
DNFLen Ayala     2479 
DNFKeith Wolf     2853 Extreme

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Anderson     2455 Schwag
2471.62Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
3473.76Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
4John Wrycza     2468 Wheelfast
5Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
6Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
7Daniel Millin     2177 Team Bonk
8James Jones     2997 
9486.60James Pittacora   Chicago, IL 315874  2478 
10Mark Bader     2439 Brampton Bike
11Dale Freund     2459 Kenda
12Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
13Bill Styer     2069 
14Don Freitag     2420 
15499.44Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2055 velo club roubaix
16Randy Borst     2090 Titletown Flyers
17503.72Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
18505.86Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
19508.00dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
20510.14Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
21Jeff Trepanier     2475 
22Chris Kemble     2190 Kremblesaki
23Jim Splittgerber     2411 
24Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
25Julian Coupland     2414 
26Mark Koenig     2426 Titletown Flyers
27525.12David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
28527.26James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 Brats N Beer
29529.40Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
30Ron Kapaun     2118 
31Steve Manthe     2059 Chainsmokers
32535.82Daniel Braun   Madison, WI 297039  2197 EXPO Racing
33John Dabbeekeh     2474 
34David Nyenhuis     2435 
35Robert Langlois     2167 
DNFRandy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNFGary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNFMike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
DNFDan Smith     2442 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1307.30Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:33:41.90 294148  702 Team Extreme
2313.86Greg Krieger   Fort Collins , CO1:33:52.60 255039  715 Team Extreme
3320.42Myles Beach   Larsen, WI1:34:19.30 208348  704 EXPO
4326.98Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:37:04.80 209414  706 EXPO Racing
5333.54Kyle Warras   Waukesha, WI1:37:31.50 280628  703 EXPO Racing
6340.10Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:38:07.50 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
7346.66Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:39:16.80 293057  743 Wheel and Sprocket
8David Flaten   1:41:19.70  742 
9359.78Tony Kaatz   Ripon, WI1:42:24.80 297312  701 Attitude Sports
10366.34Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI1:42:26.00 280257  709 Team Cyclopath
11Parker McColl   1:43:13.80  741 Endurance Trust
12379.46Dakota Dale   Cable, WI1:44:15.20 310795  719 Riverbrook Momentum
13386.02Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:46:02.60 282426  711 EXPO
14392.58Chris Harrison   Green Bay, WI1:48:21.10 296466  710 Titletown Flyers
15399.14Michael Dutczak   Crete, IL1:50:03.20 200766  708 South Chicago Wheelman
DNFDustin Dale   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1320.68Seth Lenss   Luxemburg, WI1:53:34.70 182019  80 Titletown Flyers
2333.21Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:54:49.00 293999  77 Culvers Racing
3345.74Tyler Jenema   Marquette, MI1:56:00.90 241103  73 Gear Grinder
4358.27Maxwell Anderson   Hartford, WI1:56:15.90 178840  280 UW-Platteville
5370.80Scott Golomski   Greenfield, WI1:56:20.30 208973  38 
6383.33Matt Gehling   Madison, WI1:58:29.40 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
7395.86Bryan Fosler   Madison, WI1:58:58.90 197058  61 Trek Stores ofMadison
8408.39Justin Piontek   Madison, WI2:41.10 297073  45 Performag
9420.92Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:04:45.30 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
10433.45Steve Elmer   Salt Lake City, UT2:08:30.00 162565  278 
11445.98Nate Jasperson   Green Bay, WI2:11:15.30 295894  40 Performa Cycling
DNFBen Koenig   Schofield, WI 267964  22 RMC / Clean Power
DNFNicholas Sabel   Ripon, WI 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNFDaniel Schaefer   Adell, WI 258370  29 Team Pedal Moraine
DNFAristotle Peters   Hartford, WI 242486  35 EXPO Racing
DNFmatthew muraski   Spooner, WI 305529  65 
DNFBrian Braun   Madison, WI 276620  78 EXPO Racing
DNFIsaac Neff   Madison, WI 200724  279 Alderfer Bergen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.30Ryan Krayer   North Freedom, WI1:52:02.40 227406  34 Adventure 212/Specialized
2357.06Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:52:07.90 209153  49 Team WORS
3367.82Trevor Olson   Rochester, MN1:55:57.00 264356  58 Muddy Cup
4378.58Nikolai Anikin   Duluth, MN1:56:08.40 261138  283 conti
5389.34Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:56:38.50 285418  12 Wheel & Sprocket
6400.10Mike Budd   Wrightstown, WI1:59:15.90 274937  63 Wheel & Sprocket
7410.86Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:13.20 291820  42 Alterra Coffee
8421.62Matt Zak   Eveleth, MN2:01:35.00 299300  275 Verdigris Phlogiston
9432.38corey stelljes   Madison, WI2:02:49.90 307965  64 Chainsmokers
10443.14Karl Tillman   La Crosse, WI2:02:52.10 294041  36 Bikes Limited Inc
11453.90Jess Kruchoski   Hartland, WI2:03:43.40 261579  85 The Endurance Trust Inc.
12464.66Jesse Shoemaker   Depere, WI2:06:48.80 291522  21 Performa Cycling
13475.42Brad Dash   Geneva, IL2:07:32.70 108382  281 Twin Six
DNFJesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNFJason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNFChad Dean   Madison, WI 74509  81 5Nines Data
DNFRichard Mezo   Crown Point, IN 246376  82 RBikes.com/FleetTruckParts
DNFPatryk Limanowicz     86 Pact-Dish Network

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1378.40Joe Stephens   Elm Grove, WI1:58:03.70 182041  53 Hayes
2398.08John Shull   Libertyville, IL1:59:06.50 259398  15 EXPO Racing
3417.76John Lirette   Menomonee Falls, WI1:59:28.20 259146  14 Hayes
4437.44Russell Krueger   Sayner, WI2:04:32.50 294083  48 Rib Mountain Cycles
5457.12Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:07:53.80 253459  16 Extreme Bike
6476.80Bill Nigh   West Bend, WI2:09:23.10 197745  46 Team Pedal Moraine
7496.48Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:11:56.40 194466  69 Muddy Cup Racing
DNFJohn Miller   Madison, WI 233978  99 Trek Stores ofMadison

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.84David Poulton   Lake Forest, IL1:42:02.00 28536  805 CLIF BAR
2Brett Edgerle   1:44:44.30  809 
3Gary Meader   1:47:40.20  848 
4523.84kenneth ramm   Newglarus, WI1:48:53.10 308897  808 Team WORS
5539.84Bob Boone   Eau Claire, WI1:50:00.80 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
6Tim Montee   2:47.10  849 Muddy Cup
7Mike Wanek   2:01:24.10  804 
DNFMark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.16Mike Phillips   Chicago, IL1:46:57.40 84647  276 Adventure 212/Specialized
2271.40Darrin Braun   Waukesha, WI1:48:04.10 285001  Adventure 212/Specialized
3285.64Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:48:58.90 214936  Mr Tree / Powerbar
4299.88Chris Peariso   Amherst, WI1:50:14.00 139566  31 Adventure 212 / Specialized
5314.12Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:51:26.50 212641  10 Team Polska
6328.36Dallas Fowler   Green Bay, WI1:52:25.20 207074  79 
7342.60Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:54:41.90 83047  277 Treak Co-Op
8356.84Scott Cole   Stevens Point, WI1:59:42.20 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNFBrian Matter   Sheboygan, WI 85929  Gear Grinder /Trek

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Maja Holcomb   55:37.40  5015 Fattires-n-eer
2Sarah Gill   56:49.00  5025 TekBolt.com
3533.92Anna Poulton   Lake Forest, IL60:53.10 303727  5019 CLIF BAR
4Grace Prewitt   60:55.40  5251 Attitude Sports
5544.60Jordan Pellett   North Freedom, WI1:07:21.90 296372  5024 Wildslide VeloClub
6Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
7Kaitlin Splittgerber     6009 
8Leah Fletcher     6014 
9Allison Pieper     6214 
10Carissa Augustiniak     6210 
11Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief
12Payton Russell     6224 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   57:09.70  5049 Team Pedal Moraine
2Samantha Kosarzycki   1:04:32.10  5031 Alterra

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Wendy Boehm   53:22.20  5247 
2Becky Carvin   59:07.00  5034 Muddy Cup Racing
3Heather Schmitt   59:18.20  5257 
4Rachel Buth   60:43.50  5260 
5Jenaiya Stolper   1:01:55.60  5256 
6Meg Suess   1:02:22.80  5265 
7Heather Marty   1:04:39.10  5003 
8Laura Fletcher   1:08:53.70  5246 
9590.00Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:29:18.30 298434  5013 Treadhead Cycling
DNFKaty Glodosky     5255 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leia Schneeberger   52:38.50  5253 
2Cyndi Ehrike   56:28.90  5250 
3Lori Baccus   58:38.10  5030 Titletown Flyers
4Lacey Beduhn   59:35.60  5258 Gear'N Up
5Lisa Haase   60:43.60  5263 Muddy Cup Racing
6Karrie Ozyuk   1:01:49.30  5259 
7Eve-Marie Morissette   1:03:47.10  5264 Muddy Cup
8Tina Olm   1:04:09.20  5007 GenXcycling
9Rebecca Crocker   1:05:00.00  5026 Team Coal Car
10Rachel Langer   1:06:09.40  5249 Fat Rabbit
11Rachel Drake   1:06:53.60  5248 
12Chasity Gabrielson   1:07:24.80  5010 Wildside Velo
13Leanne Gibson   1:13:24.30  5261 
14Andrea Grabanski   1:24:12.30  5254 Angry Catfish

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caroline Warren   60:36.00  5001 Green Door Home Inspection
2Roxanne Rogers   60:49.90  5252 
3Melissa Kennedy   1:04:57.00  5262 
4Tammy Vande Zande   1:06:58.40  5023 Point Pursuit
5Jeanne Krueger   1:09:28.40  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rose Lenss   1:06:51.50  5014 Titletown Flyers
2Lynne Joyce   Ripon, WI1:08:35.70 152638  5011 Ripon College
DNFAmy Dykema   Evanston, IL 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Huang     3203 Hayes
2468.59Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
3Nina Karinen     3036 
4547.03Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
5586.25Rosette Reynolds   Ripon, WI 281882  3196 Ripon College Red Hawks

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.23Renee DeBruin   Appleton, WI 324252  3197 Ripon College Red Hawks
2543.61Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
3589.99Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.83Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3042 Muddy Cup
2Sarah Agena     3016 Adventure 212
3Karen Zielinski     3204 Cyclopath
4Pascalle Dumez     3198 Title Town Flyers
5Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
6Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
7Melinda Propson     3004 Performa Cycling
8Becky Rands     3202 Team Pedal Moraine
DNFJennifer Garner     3201 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth Peterson     3200 Riverbrook
2543.31Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
3Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
4Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
5578.32Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
6Barbara Lothe     3199 Mad Forcs
DNFSusie McGinnity     3031 Elliot

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2565.00Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
3Cheryl Post     3023 Point Pursuit
DNFSue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:57:10.50 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1387.07Jennifer Danielson   Madison, WI1:49:11.20 253014  527 Chainsmokers
2472.56Anna Ganju   New Berlin, WI1:50:35.80 202435  529 Polska
3558.05Rachel Horstman   Waterloo, WI1:57:02.30 314874  530 Erik's Bikes &Boards

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1455.79Robin Williams   Iowa City, IA1:45:34.20 240092  519 Mercy-Specialized
2466.00Lindsey Kriete   Wauwatosa, WI1:46:21.00 302860  526 Team Gear Grinder
3476.21Lisa Krayer   North Freedom, WI1:48:38.30 227405  504 Adventure 212/Specialized
4486.42Claire Cannon   Madison, WI1:48:53.00 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
5496.63Renee Bach   Madison, WI1:49:09.20 242850  517 Chain Smokers
6506.84Michelle Peariso   Amherst, WI1:51:19.80 227741  516 Adventure 212/Specialized
7517.05April Dombrowski   Oshkosh, WI1:51:50.70 223874  508 Team Pedal Moraine
8527.26Denise Coppock   Green Bay, WI1:55:14.20 316486  528 
9537.47rachael gatto   Oak Forest, IL1:57:07.90 263512  511 Twin Six
10547.68Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:59:33.90 210713  509 WORS Racing, LLC
11557.89Regina Campbell   Chicago2:17:39.60 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNFKate Heil   Waukesha, WI 297768  514 Cyclenauts
DNFLindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar
DNFBrenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville1:46:52.50 226461  502 Team Mars
2Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:07:35.10 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:52.00 199274  575 Trek Coop
2Abby Strigel   Madison, WI1:39:38.20 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoBonk BreakerCUORESierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee