Race Results for
Bear Paw Rock &m Roll WORS #11
White Lake, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/26/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.55Fletcher Arlen   Wausau, WI42:16.50 368031  4034 City Bike Works
2Brandon Flisram   43:23.80  4005 Team Extreme
3Oskar Karinen   46:08.90  4075 
4Justin Wentworth   47:05.10  4282 
5508.87Andrew Schirpke   Cedarburg, WI51:38.10 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6Jacob Bons   52:00.70  4055 
7Shane Holcomb   52:37.40  4277 Fattires-n-Beer
8Jimmy Splittgerber     6005 
9521.19Nathan Knowles   Batavia, IL 314966  6017 The Endurance Trust
10524.27William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
11Aaron Smith     6003 Wheel and Sprocket
12Matthew Bruder     6196 
13Alex Halfman     6202 
14Cole McDicken     6203 
15Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
16Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
17Nicholas Bruder     6198 
18Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
19Nick Niemi     6201 
20Joshua Prewitt     6200 Attitude Sports
21Porter Thorpe     6025 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
22Dylan Eggebrecht     6011 
23Reed May     6030 
24Carson Swanstrom     6194 
25Grant Slocum     6193 
26Grant Swanstrom     6197 
27Dylan Waldner     6199 
28Elliot Schneider     6020 Elliot
29Griffin May     6031 
30Tyler Holden     6032 
DNFAndrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  4026 EXPO Racing
DNFAidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Feldmann   44:14.60  4074 Cyclopath
2Brandyn Dahlquist   44:24.70  4298 POMPS
3Brayden Schott   44:39.40  4070 
4Joe Zuiker   45:02.20  4271 Pomps
5560.00Cory Marty   Plover, WI48:35.40 303981  4014 
6Jeremy Meulemans   48:51.70  4302 ISCORP
7Mitchell Royea   52:57.30  4295 IS Corp
8Taran Roth   54:17.80  4266 IS Corp
9Nicholas Ramcheck   57:44.70  4299 
10Kyle Tlusty   57:44.90  4273 
11Michael Christiano   1:02:06.60  4301 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Rinfret   39:36.70  4281 Titletown Flyers
2Rob Stieber   41:19.30  4085 Rib Mountan Cycles
3Martin Reza   42:23.00  4101 
4Danny Marchewka   42:52.50  4071 
5Scott Krueger   44:33.10  4818 Team WORS
6Jared Brodjeski   44:49.30  4068 
7Ryan McAbee   45:46.60  4290 
8Erik Backhaus   46:42.50  4283 
9Nick Theodoru   47:54.50  4280 
10John Ruggles   48:57.40  4003 
11Matthew White Jr.   49:47.80  4060 
12Walter White   50:36.40  4061 
13Johnny Chang   56:01.30  4294 Titletown Flyers
14Brett Froeber   1:04:02.00  4293 
15Jeremy Jersild   1:06:06.40  4051 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Eric Grissom   42:29.50  4077 
2Josh Zalewski   44:33.70  4038 
3Christopher Richmond   45:58.60  4046 Heavy Pedal Velo Club
4Jeff Batzer   51:14.40  4288 
5Brandon Thatcher   51:55.20  4267 
6Matt Pemberton   53:14.20  4073 
7Steven Toombs   54:59.50  4076 Erik's Bikes NBoards
8Joseph Lytle   58:15.40  4291 H1N1
9Jacob Glatt   1:02:53.80  4804 Titletown Flyers
10Todd Bogust   1:03:48.00  4276 
11Chris Mattmiller   1:08:09.10  4278 
12John Kyles   1:14:44.90  4292 
DNFMarko Gerovac     4010 
DNFNick Berens     4268 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clive Warren   41:53.20  4006 Green Door Home Inspection
2Gary Ehrike   42:27.90  4269 
3Ruben Valdez   43:53.60  4045 
4Scott Nyland   44:32.20  4932 
5Jody Arlen   44:58.30  4035 
6Gary Frost   46:43.90  4802 Tread Head Cycling
7Ron Smith   47:39.30  4275 
8542.87Mike Brown   Antigo, WI47:56.20 252879  4296 
9Joseph Fischer   48:45.50  4089 Title Town Flyers
10Lloyd Larson   48:57.20  4287 
11Scott Niemi   49:46.00  4279 
12David Roth   49:59.90  4270 IS Corp
13Scott Beduhn   50:47.50  4300 Gear 'N Up
14Ron Bruder   56:12.10  4264 
15Gregory Spencer   56:32.80  4284 
16Brad Jorsch   60:43.20  4274 
17546.56Scott Miller   Winston Salem, NC1:01:02.90 195530  4297 Paceline Bicycles
18Mark Eben   1:06:25.10  4272 
19Dwain Holden   1:11:46.90  4933 Multi Sports Madness
DNFKevin Lisowe     4037 
DNFBrian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4807 Alterra MTB Team
DNFRyan Roesler   Onalaska, WI 317102  4816 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1George Doty   50:37.80  4033 
2Mark Corrigan   52:16.90  4002 
3Al Adams   56:10.70  4285 
4George Bornemann   1:04:07.90  4286 
5Wally Sniadajewski   1:07:45.20  4100 Point Pursuit
6Tom Callahan   1:11:32.10  4265 
7Ted Batzer   1:18:25.10  4289 H1N1
DNFRon Jansen     4016 
DNFDennis Westberg   Kewaunee, WI 296314  4027 Titletown Flyers
DNFGlenn Aavang     4063 
DNFBruce Parker     4084 Freewheel Bike

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Karinen     2182 XC Sports / EnduranceTrust
2David Flaten     2108 
3Jan Warren     2992 SixSixOne / Azonic / GoPro
4Marcus Thorsen     2381 
5Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
6527.65Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
7Bo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
8556.71Kyle Berchem   Manitowoc, WI 296457  2391 Gen X / World Bicycle Relief
9571.24Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
DNFBrandon Watkins     2165 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joseph Maloney   1:13:36.80  1029 
2432.05Spencer Cone   Baraboo, WI1:13:37.20 302116  1019 Wildside Velo Club
3Justin Michaels   1:15:16.00  1604 Gear'N Up
4449.43Tim Racette   Antioch, IL1:17:46.00 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
5458.12Andrew Wiesner   Germantown, WI1:39:00.70 289953  1062 Titletown Flyers
6Tim Cook   1:39:09.30  1608 
7Josh Rupnow     2195 Team Extreme
8Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
9Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
10Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
11Luke Terlinden     2389 
12Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
13527.64Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
14Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
15Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
DNFChris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNFZach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNFPhillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNFBrandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1420.76Nicholas Holzem   Wausau, WI1:14:07.00 311654  1016 City Bike Works
2429.45Eric Fossell   Berthoud, CO1:16:05.30 296311  1107 Spokes N Spines
3438.14Steve Herriges   Kewaskum, WI1:18:15.10 315364  1602 
4Michael Joachim   1:21:07.60  1003 
5Matt Bolenbaugh   1:21:21.00  1086 RMC
6Tyler Welnak   1:26:16.90  1605 Wheel and Sprocket
7Shawn Hoppe   1:29:54.30  1061 Fond Du Lac Cyclery
8Brad Stankowski     2406 Titletown Flyers
9Patrick Scheibel     2077 
10Ian Willmann     2007 
11Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
12Brandon Teske     2400 
13Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
14Mark Schindel     2817 Titletown Flyers
15542.42Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
16Brad Nagreen     2401 
17Joe Valen     2397 
18568.49Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
19Rick Hill     2892 Anna River
20Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
DNFMichael Ziegler   Milwaukee, WI 296227  1099 Cyclenauts
DNFJake Swenson     2019 UWSP Cycling

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Patryk Limanowicz   1:12:08.20  1010 Pact-Dish Network
2Chris Cook   1:13:25.60  1607 Bikes N Boards
3440.30Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:15:23.00 196060  1054 Alterra Mtb
4Vince Steger   1:16:10.00  1020 Eriks Bikes & Boards
5444.04Nathan Lillie   Altoona, WI1:16:42.90 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
6Kevin Pomasl   1:19:46.30  1027 Team Wisconsin/ MC2
7Dan Wierzba   1:20:12.60  1601 Rib Mountain Cycles
8Jeremy Vogels   1:20:38.40  1033 Performa Cycling
9451.52Jim Toombs   Madison, WI1:20:58.80 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
10453.39Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:21:24.30 293537  1053 Wildside Velo Club
11Erin Sikora   1:29:15.30  1074 Performa Cycling
12Jamie Prange   1:47:24.60  1079 Cyclopath
13Paul Wagner     2383 RASTA
14Eric Stanke     2211 Schwag
15Jason Gibson     2162 Gear n\' Up
16Rennis Delgado     2038 
17Rob Willmas     2114 Team Bonk
18Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
19Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
20Jeff Swanstrom     2042 
21473.96salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
22Daniel Johnston     2061 Bone and Joint
23Jeremy Jonas     2918 
24Chad Harger     2398 
25David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
26Paul Strobel     2054 Bone & Joint
27Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
DNFJoel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNFRyan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNFEli Lipp     2018 Speed Freak
DNFRyan Usiak     2117 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Greg Heil   1:11:05.80  1114 Cyclenauts
2Lance Wall   1:14:53.30  1044 Treadhead cycle club
3451.06Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:17:04.60 317100  1603 Treadhead Cycling
4Kurt Schwiesow   1:18:04.70  1009 Tower Clock Eye Center
5Joe Villalobos   1:18:53.50  1031 Hayes RPM Cycling
6458.38Joe Greatens   De Pere, WI1:19:55.90 218706  1008 
7460.82Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:20:44.50 81966  1017 CZ Velo
8463.26Patrick Haley   Milwaukee, WI1:20:49.20 199776  1606 Velo Trocadero
9465.70Jeremy Lentz   Colgate, WI1:22:36.70 292071  1025 
10468.14Krystian Pac   Chicago, IL1:24:31.40 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
11470.58Rick Walls   Wauwatosa, WI1:27:22.60 205152  916 Muddy Cup \\ Twin Six
12473.02CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:29:52.50 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
13Jeff Steckbauer   1:32:24.40  1801 Rib Mountain Cycles
14Troy Schaden     2178 Scwag
15John Hughes     2133 Pedal Moraine
16Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
17Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
18Steven Schaefer     2905 
19Marek Kulesza     2392 
20492.54Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 Sheboygan BikeCo
21494.98Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
22Anthony Dombrowski     2916 Team Pedal Moraine
23Jeff Weyenberg     2027 
24Phillip Taylor     2402 
25Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
26Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
27Scott Bender     2893 
28512.06Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
29Jeff Gau     2052 Bone & Joint
DNFJess Kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
DNFMatthew Lanser     2048 Titletown Flyers
DNFChristopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
DNFSteven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
DNFTom Henrich     2399 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dan Szczepanski   1:16:17.50  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
2492.77Mark Cole   Stevens Point, WI1:16:26.80 104782  1119 Adventure 212/Specialized
3495.52Greg Jones   West Allis, WI1:17:44.90 295007  907 Hayes Brakes
4498.27Matthew Dale   Cable, WI1:18:23.60 310643  1007 Riverbrook Momentum
5Brent Palmer   1:19:17.30  901 Titletown Flyers
6Dan Tavela   1:20:44.00  1043 THC
7Bill Schneider   1:23:39.20  1080 Elliot
8Steve Jeske   1:26:18.00  1046 Pedal Moraine
9Shane Velfhuizen     2404 Schwag
10514.77Dave Blanke   Lakezurich, IL 310413  2039 
11Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
12Jeff Wren     2082 Team Extreme
13Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
14Ken Naef     2011 Titletown Flyers
15528.52Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
16Tom Schlueter     2405 
17534.02Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
18Brian Coppock     2185 
19Troy Olm     2142 Chainsmokers
20Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
21545.02James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
22Shawn Hauser     2396 Titletown Flyers
23Dave Dahlman     2157 Team Extremec
24Michael L Laufenberg     2203 Team Pedal Moraine
25Scott Graff     2037 
26558.77Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNFWilliam Burkholder   Rockford, IL 296156  1002 Kegel\\\'s Bike
DNFRichard Faith     1040 Cylenauts
DNFTy Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNFJoel Ficke     2806 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1426.66Glen Stroik   Franklin, WI1:18:47.50 258547  1067 Chiropractic Partners
2Ross Lemke   1:19:00.80  1049 Pedal Moraine/Hammer
3Jesse Kusserow   1:20:22.20  1081 
4Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
5Mike Owens     2173 Alterra
6Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
7Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
8Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
9475.54Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
10Troy Sable     2084 
11Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
12Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
13Alan Kinnaman     2131 
14Anton Koenigsmann     2812 
15Jeff Greatens     2387 
16Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
17Guy Archambeau     2403 
18Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
19David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
20Michael Kaspar     2386 
21Brian Hellweg     2382 
22Gary Esko     2814 Titletown Flyers
23Kevin Knutson     2390 Peace Coffee
24Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNFEric Sime   Boscobel, WI 176464  902 Team Singular
DNFRussell Jobs     1101 Hayes Disc Brakes
DNFKelly Skinkis     2145 Team WORS
DNFChristopher Voss     2181 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dave Wall     2395 
2Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Bicycles
3475.98Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
4Daniel Millin     2177 Team Bonk
5Wayne Fish     2393 Fish Nordic
6485.73John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
7Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
8William Peters     2067 Titletown Flyers
9495.48dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
10Bill Styer     2069 
11Jim Splittgerber     2384 
12505.23Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
13Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
14511.73Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
15Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
16Randy Borst     2090 Titletown Flyers
17521.48David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
18524.73James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
19Mark Koenig     2394 Titletown Flyers
20James Mistark     2134 Titletown Flyers
21Matthew White     2093 
DNFSteve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
DNFRandy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNFGary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1311.10Myles Beach   Larsen, WI1:12:28.70 208348  704 EXPO
2317.38Kyle Warras   Waukesha, WI1:14:12.80 280628  703 EXPO Racing
3323.66Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:14:59.90 209414  706 EXPO Racing
4329.94Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:16:00.10 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
5336.22Casey Hildebrandt   Weston, WI1:16:06.80 296192  717 Maplelag-Paramount-Skinny Ski
6Andrew Senderhauf   1:16:39.90  739 Wheel and Sprocket
7348.78Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:17:19.10 294148  702 Team Extreme
8Mike Zuiker   1:18:07.90  740 Pomps
9361.34Dakota Dale   Cable, WI1:18:50.30 310795  719 Riverbrook Momentum
10367.62Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:19:36.70 282426  711 EXPO
11373.90Chris Harrison   Green Bay, WI1:31:07.80 296466  710 Titletown Flyers
DNFTheodore Peters   Hartford, WI 267190  705 EXPO Racing
DNFGreg Krieger   Fort Collins , CO 255039  715 Team Extreme
DNFDustin Dale   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1320.68Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:30:49.60 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
2332.12Seth Lenss   Luxemburg, WI1:30:50.40 182019  80 Titletown Flyers
3343.56Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:32:44.30 293999  77 Culvers Racing
4355.00Matt Gehling   Madison, WI1:35:39.20 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
5366.44Bryan Fosler   Madison, WI1:36:05.80 197058  61 Trek Stores ofMadison
6377.88Ben Koenig   Schofield, WI1:37:37.40 267964  22 RMC / Clean Power
7389.32Justin Piontek   Madison, WI1:37:38.40 297073  45 Performa Cycling
8400.76Matthew Millin   Kenosha, WI1:38:26.30 303243  19 Team BONK
9412.20Carlos Haeckel   Waukesha, WI1:42:56.40 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
10423.64Nicholas Sabel   Ripon, WI1:45:13.40 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
11435.08Christopher Mantel   Cedarburg, WI1:46:21.10 227962  24 VeloTrocadero
DNFCody Goettl   Harrison, AR 287214  51 Spring Street Sports
DNFmatthew muraski   Spooner, WI 305529  65 
DNFTyler Jenema   Marquette, MI 241103  73 Gear Grinder

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.30Ryan Krayer   North Freedom, WI1:29:44.30 227406  34 Adventure 212/Specialized
2360.04Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:33:53.80 209153  49 Team WORS
3373.78Trevor Olson   Rochester, MN1:34:09.70 264356  58 Muddy Cup
4387.52Adam Swank   Duluth, MN1:35:40.00 231320  274 
5401.26Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:37:24.20 285418  12 Wheel & Sprocket
6415.00Mike Budd   Wrightstown, WI1:38:45.80 274937  63 Wheel & Sprocket
7428.74Jesse Shoemaker   Depere, WI1:42:56.20 291522  21 Performa Cycling
8442.48Casey Masterson   Milwaukee, WI1:43:10.20 212244  273 Velo Trocadero
9456.22Chad Dean   Madison, WI1:46:52.30 74509  81 5Nines Data
DNFJesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNFKarl Tillman   La Crosse, WI 294041  36 Bikes Limited Inc
DNFJason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1378.40John Miller   Madison, WI1:36:48.70 233978  99 Trek Stores ofMadison
2395.46John Lirette   Menomonee Falls, WI1:36:51.20 259146  14 Hayes
3412.52Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:39:02.00 16155  20 Team Polska
4429.58John Shull   Libertyville, IL1:39:53.00 259398  15 EXPO Racing
5446.64Russell Krueger   Sayner, WI1:41:24.70 294083  48 Rib Mountain Cycles
6463.70Bill Nigh   West Bend, WI1:43:21.20 197745  46 Team Pedal Moraine
7480.76Roger Lundsten   La Crosse, WI1:45:49.30 283600  18 Muddy Cup
8497.82Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:47:55.60 253459  16 Extreme Bike
9514.88Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:51:51.50 194466  69 Muddy Cup Racing
DNFDaniel Holsen   Manitowoc, WI 50845  43 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.61Bradley Tennis   Baraboo, WI1:30:12.60 280203  803 Wildside Velo
2551.31Bob Boone   Eau Claire, WI1:31:06.40 4227  801 Chippewa Valley Cycling Club
3Tim Montee   1:35:32.10  847 Muddy Cup
DNFMark Muraski   Spooner, WI 314946  807 Riverbrook
DNFkenneth ramm   Newglarus, WI 308897  808 Team WORS

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1266.98Darrin Braun   Waukesha, WI1:26:10.00 285001  Adventure 212/Specialized
2281.81Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:27:57.20 214936  Mr Tree / Powerbar
3296.64Chris Peariso   Amherst, WI1:28:41.10 139566  31 Adventure 212 / Specialized
4311.47Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:31:57.90 212641  10 Team Polska
5326.30Scott Cole   Stevens Point, WI1:33:15.40 7340  32 Adventure 212/Specialized
DNFBrian Matter   Sheboygan, WI 85929  Gear Grinder /Trek

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Maja Holcomb   54:58.60  5015 Fattires-n-eer
2Grace Prewitt   58:22.10  5240 Attitude Sports
3545.50Jordan Pellett   North Freedom, WI1:02:16.20 296372  5024 Wildslide VeloClub
4Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
5Kaitlin Splittgerber     6009 
6Lorissa Thorpe     6026 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
7Madisyn Schuster     6021 GenX/World Bicycle Relief

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Arin Lemke   56:45.90  5049 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Heather Marty   1:01:48.00  5003 
DNFEmily Walters     5241 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pascalle Dumez   47:38.60  5017 Title Town Flyers
2Cyndi Ehrike   47:56.80  5239 
3Leia Schneeberger   50:19.00  5242 
4Becky Rands   53:38.10  5002 Team Pedal Moraine
5Lori Baccus   56:11.40  5030 Titletown Flyers
6Sarah Wieck   57:11.40  5238 
7Jennifer Garner   57:25.60  5243 
8583.75jennifer clark   Milwaukee, WI57:50.90 310337  5006 
9Rebecca Crocker   1:02:14.90  5026 Team Coal Car

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caroline Warren   54:05.00  5001 Green Door Home Inspection
2Jeanne Krueger   1:04:02.30  5032 
3Tammy Vande Zande   1:04:27.30  5023 Point Pursuit
4Candy Hofmann   1:15:24.00  5245 Team Extreme

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rose Lenss   1:03:22.90  5014 Titletown Flyers
2Sue Blankenheim   1:08:10.00  5012 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nina Karinen     3036 
2478.19Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
3544.77Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
2Lisa Olson     3034 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth Wagner     3193 RASTA Dirty Girlz
2546.37Karlene Olson   Rochester, MN 297066  3042 Muddy Cup
3Sarah Agena     3016 Adventure 212
4Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
5Kris Tiles     3195 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.86Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
2Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
3Susie McGinnity     3031 Elliot
4Sue Lundsten     3194 Muddy Cup
5590.02Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles
2Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
3565.00Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
4Cheryl Post     3023 Point Pursuit
5Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFElizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Anna Ganju   New Berlin, WI1:25:16.70 202435  529 Polska
2Rachel Horstman   Waterloo, WI1:28:59.40 314874  530 Erik's Bikes &Boards

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.31Lisa Krayer   North Freedom, WI1:21:01.70 227405  504 Adventure 212/Specialized
2451.66Renee Bach   Madison, WI1:26:53.80 242850  517 Chain Smokers
3470.01April Dombrowski   Oshkosh, WI1:30:34.50 223874  508 Team Pedal Moraine
4488.36Kate Heil   Waukesha, WI1:31:11.30 297768  514 Cyclenauts
5506.71Claire Cannon   Madison, WI1:32:19.10 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
6525.06Denise Coppock   Green Bay, WI1:32:23.90 316486  528 
7543.41Michelle Peariso   Amherst, WI1:43:29.90 227741  516 Adventure 212/Specialized
8561.76Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:43:30.10 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
DNFRegina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNFLindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lori Sable   Thiensville1:26:05.80 226461  502 Team Mars
DNFChristine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Abby Strigel   Madison, WI1:18:30.70 202434  501 Trek Stores ofMadison

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee