Race Results for
Gopher Gallop CX
Crystal, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Collegiate - A/b

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Farnham   Santa Rosa, CA-1lap 211161  364 Team Kaos Cycling
2 Jeremy Eisenhauer   Firth, NE-1lap 276841  365 Midwest Wheelmaster

Men - Collegiate - C/d

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Peterson   Minneapolis, MN29:02.th 237085  333 Unattached
2 Jake Boening   Minneapolis, MN29:38.th 226666  334 Unattached
3 Ken Hum   Waukesha32:54.th 291669  332 University of Minnesota-Twin Cities

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nigel Kinney   28:21.th 297103  243 Unattached
2 Jake Begley   Tempe, AZ28:58.th 268804  217 Unattached
3 Seth Haskell   Minneapolis, MN28:59.th 302673  206 Unattached
4 Tom Puzah   29:06.th  209 Unattached
5 Grant Larvick   Burnsville, MN29:08.th 328058  236 Unattached
6 Jake Szymanski   Minneapolis, MN29:10.th 328180  203 Freewheel Bike
7 Charles Simacek   Minneapolis, MN29:32.th 230406  215 Unattached
8 Brandon Manske   Edenprairie, MN29:33.th 292551  211 Silver Cycling
9 Daniel Boyles   Ramsey, MN29:42.th 278248  240 Behind-Bars/LGR
10 Josh Peterson   29:52.th  232 Unattached
11 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN29:52.th 225349  223 Unattached
12 Stephen Wilson   Golden Valley, MN29:55.th 304044  210 Peace Coffee Racing
13 Seth Iverson   Minneapolis, MN30:09.th 267095  208 St Paul Bicycle Racing Club
14 Tim Gut   Eagan, MN30:11.th 326968  212 Squadra ACF
15 Michael Phernetton   30:11.th  216 Unattached
16 John McGuire   New Hope, MN30:15.th 318996  239 Unattached
17 Ryan Guy   30:19.th  220 Unattached
18 Taylor Krosbakken   30:23.th  222 Unattached
19 Justin Bahleen   30:31.th  241 Unattached
20 Mitch Nordahl   Anoka, MN31:01.th 312426  305 Minnesota Junior Cycling Inc.
21 Eric Brekke   St. Paul, MN31:01.th 173988  331 University of Minnesota-Twin Cities
22 Mark Hooley   St Paul, MN31:04.th 211197  230 Synergy
23 Mike Larson   31:40.th  205 Unattached
24 Mark Long   St Paul, MN31:50.th 254201  202 Tie Die
25 Ben Robetor   Maplewood, MN31:50.th 327206  231 Unattached
26 Jeremy Dirk   Fargo, ND31:53.th 304757  218 Unattached
27 matt lacey   Arden Hills, MN32:07.th 253490  234 Minnesota Cycling Team
28 Isaac Young   Minneapolis, MN32:12.th 326552  237 Unattached
29 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN32:18.th 301767  235 Unattached
30 David Hart   Stanthonyvillage, MN32:18.th 289783  228 Gopher Wheelmen
31 Chris Gibbs   32:34.th  225 Unattached
32 Kim Schmidt   Wayzata, MN32:42.th 326602  213 Unattached
33 Steve Gazek   32:49.th  207 Unattached
34 Cal Collins   Eden Prairie, MN32:54.th 324062  226 Unattached
35 Bradley Hanson   33:49.th  221 Unattached
36 Jeremy Norton   Minneapolis, MN34:00.th 304499  224 Behind-Bars/LGR
37 Frank Rowe   Plymouth, MN34:14.th 302551  229 Synergy
38 Reid Bartels   34:31.th  227 Unattached
39 Rich Baillargeon   -1lap  238 Unattached
40 Richard Oknick   -1lap  244 Unattached
41 Daniel Gray   -1lap  245 Tie Die
42 Todd Chapman   Princeton, MN-1lap 305584  204 Unattached
43 Frank Bobick   -1lap  214 Unattached
44 Todd Siegwart   Excelsior, MN-1lap 329180  219 Unattached
45 Gregory McCrea   Houston, TX-2laps 53217  201 Gulf Coast Cycling Assoc
DNF Todd Sample   Minneapolis, MN 228660  233 Unattached
DNF Bryan Gerding   Minneapolis, MN 177126  242 Freewheel Bike

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Merrill Lutsky   Northfield, MN43:58.th 294615  54 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 James Buddenbaum   Bloomington, MN44:01.th 185684  37 Silver Cycling
3 Aaron Voreis   Minneapolis, MN44:07.th 101470  74 Crossniacs
4 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN44:35.th 277887  53 Gopher Wheelmen
5 Andy Reichert   Minneapolis, MN44:38.th 49810  35 Birchwood/GIS
6 Eric Sundstrom   Elk River, MN44:38.th 98302  46 International Christian Cycling Club
7 Matthew Montesano   Minneapolis, MN44:43.th 277696  55 Kissena Cycling Club
8 Daniel Strese   Bloomington, MN44:54.th 247774  58 Flat City Cycling Club Inc.
9 Linda Sone   Northfield, MN44:56.th 224939  47 Minneapolis Bicycle Racing Club
10 Daniel Jansen   Minnetonka, MN45:26.th 17677  44 Unattached
11 Zachary Mohr   Minneapolis 162653  39 Unattached
12 Jeremy Ames   Minneapolis, MN46:00.th 285970  36 Freewheel Bike
13 Matthew Casey   Sioux Falls, SD46:04.th 315950  40 Unattached
14 Brendan Bellew   New Prague, MN46:09.th 313010  41 Unattached
15 Jeff Ingham   Oakdale, MN46:11.th 218867  61 Gopher Wheelmen
16 Paul Belknap   Ashland, WI46:29.th 253444  57 Unattached
17 montedirks dirks   Minneapolis, MN46:56.th 285560  59 Unattached
18 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN46:57.th 238013  56 Freewheel Bike
19 Kevin Reker   Little Canada, MN47:12.th 294964  49 Flat City Cycling Club Inc.
20 Steven Pippin   Minneapolis, MN47:18.th 103461  45 Minnesota Cycling Team
21 Scott Sabol   Chanhassen, MN48:45.th 245818  73 Great Plains Cycling Club
22 Samuel Bramel   Little Canada, MN49:12.th 291951  48 Unattached
23 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN49:19.th 224416  34 St Paul Bicycle Racing Club
24 Adam Birr   Zumbrota, MN49:43.th 211747  33 Unattached
25 Matthew Lysne   Falcon Heights, MN50:05.th 253300  76 Unattached
26 Ryan Cate   Minneapolis, MN50:38.th 161311  60 Unattached
27 Alex Berge   Chicago, IL-1lap 250482  51 Balance Cycling
28 Chris Schommer   Minneapolis, MN-3laps 283567  75 Crossniacs
DNF Jason Digman   Plymouth, MN 245677  52 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Robert Ogren   Bloomington, MN 232145  63 Kenwood Racing
DNF Benjamin Cox   Woodbury, MN 313208  38 Birchwood/GIS
DNF Daniel Cleary   Shorewood, MN 143486  50 BikeThrow Racing
DNF Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  43 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954  42 Loon State Cyclists
DNF Taylor George   Apple Valley, MN 245466  62 Crossniacs

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Swanson   Minnetonka, MN01:00:20 102633  631 GrandStay Hotels
2 cody larson   Northfield, MN01:00:26 298311  655 ACF
3 Brian Eppen   Iowa City, IA01:01:22 121702  660 Iowa City Cycling Club
4 Jesse Rients   Shakopee, MN01:02:14 147524  659 Flat City Cycling Club Inc.
5 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:02:16 182827  656 VeloRochester
6 Matthew Allen   Minneapolis, MN01:03:41 200426  658 Behind-Bars/LGR
7 Jacob Boyce   Duluth, MN01:03:43 227560  668 Synergy
8 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN01:05:28 151943  662 Freewheel Bike
9 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:05:30 211935  654 Flat City Cycling Club Inc.
10 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN-1lap 149743  667 Kenwood Racing
11 Jay Henderson   Minneapolis, MN-1lap 15779  657 Silver Cycling
12 John Thompson   Shoreview, MN-1lap 63849  670 St Paul Bicycle Racing Club
13 Andrew Kruse   Minneapolis, MN-1lap 160686  663 Speedfix Racing p/b Zubaz
14 Spencer Haugh   Dorchester, MA-1lap 214228  630 Behind-Bars/LGR
15 Zach Johnson   Fargo Nd-1lap 284804  653 Great Plains Cycling Club
16 Eric Guse   St Louis Park, MN-2laps 211199  661 Unattached
DNF Jason Wenk   North Mankato, MN 238817  664 Unattached
DNF Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869  665 Gopher Wheelmen
DNF Asa Jacobs   Fargo, ND 294425  669 Great Plains Cycling Club

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN01:03:27 214654  674 GrandStay Hotels
2 Christopher Smith   Minneapolis, MN01:03:35 118619  680 Hup United
3 Brian Koeneman   Apple Valley, MN01:04:07 46700  683 Team Wheel & Sprocket
4 Ed Alpasa   Maple Grove, MN01:04:08 160673  679 Flat City Cycling Club Inc.
5 Matt Muyres   Bloomington, MN01:04:17 160576  682 Synergy
6 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR01:05:41 77759  676 Crossniacs
7 Oliver Vrambout   Bayport, MN-1lap 121438  681 The Bikery DV Nord
8 Daniel Strese   Bloomington, MN-1lap 247774  58 Flat City Cycling Club Inc.
9 Kolyn Kirkham (1 - Cat3)   Minnetonka, MN-1lap 201621  678 Peace Coffee Racing
10 Grant Larvick   Burnsville, MN-2laps 328058  236 Unattached
DNF Maury Malanaphy   Hudson, WI 22236  677 Trek/Gary Fisher
DNF Mark Long   St Paul, MN 254201  202 Unattached

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Evanson   Medina, MN45:05.th 255457  775 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jim Bell   Saint Cloud, MN45:08.th 102936  778 Revolution Cycle and Ski
3 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN46:08.th 147307  675 Crossniacs
4 Paul McKinney (1 - Cat2)   Minneapolis, MN46:09.th 234427  794 Curt Goodrich Racing Team
5 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN46:19.th 50737  767 Minnesota Cycling Team
6 Michael Phillips   Minneapolis, MN46:40.th 200784  769 Curt Goodrich Racing Team
7 Gregory Goblirsch   River Falls, WI46:41.th 77328  779 Loon State Cyclists
8 Mark Engen   Winona, MN46:55.th 10813  777 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Paul Schoening   Plymouth, MN47:07.th 31734  776 Team Plan C
10 Mark Mlinar   Hutchinson, MN47:40.th 48557  782 St Paul Bicycle Racing Club
11 Steve Laurel   Longmont, CO47:41.th 240886  789 Flat City Cycling Club Inc.
12 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN47:54.th 82764  773 Crossniacs
13 William Kuster   Anoka, MN48:02.th 59499  772 Loon State Cyclists
14 Dag Selander   Hudson, WI48:20.th 93949  759 Team Plan C
15 Michael Pederson   St Paul, MN49:13.th 27579  788 Hup United
16 Steven Sonnesyn   Minneapolis, MN49:44.th 52811  760 Unattached
17 Jon Friedell   Minnetonka, MN49:54.th 194324  787 Kenwood Racing
18 Curt Goodrich   St. Paul, MN49:57.th 137425  770 Curt Goodrich Racing Team
19 Sean Burns (2 - Cat3)   Minneapolis, MN50:03.th 205764  795 Kenwood Racing
20 Roger Parenteau (2 - Cat2)   Hudson, WI50:08.th 54884  785 Unattached
21 Drew Holbrook (3 - Cat2)   Minneapolis, MN50:46.th 16497  793 Minneapolis Bicycle Racing Club
22 Stuart Benson   Shafer, MN51:49.th 100413  763 Unattached
23 Michael Cisek   Minneapolis, MN-1lap 269355  771 Team Plan C
24 Matt Huron   Saint Paul, MN-1lap 17220  774 Kenwood Racing
25 Paul Inkala   Apple Valley, MN-1lap 245256  783 Unattached
26 Kevin Lennon   Plymouth, MN-1lap 46707  764 Minnesota Cycling Team
27 Robert Ogren   Bloomington, MN-1lap 232145  63 Kenwood Racing
28 Jack Stack (1 - Cat4)   Minneapolis, MN-1lap 235474  766 Minneapolis Bicycle Racing Club
29 Tom Bengel   St Paul, MN-1lap 200781  761 St Paul Bicycle Racing Club
30 Todd Trembley   Faribault, MN-1lap 217961  762 Unattached
31 John Stamm   Afton, MN-1lap 149093  792 Loon State Cyclists
32 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN-1lap 297849  796 Gopher Wheelmen
33 John Groton   Minnetonka, MN-1lap 329876  784 Unattached
34 David Hastert   Minneapolis, MN-1lap 15371  765 Minneapolis Bicycle Racing Club
35 Timothy Power (2 - Cat4)   Afton, MN-1lap 173958  780 Chilkoot Velo
36 Robert Vigil   Eden Prairie, MN-2laps 223690  786 Minnesota Cycling Team
37 Peter Leugers   Minneapolis, MN-3laps 302609  781 Unattached
38 Gregory McCrea   Houston, TX-3laps 53217  201 Gulf Coast Cycling Association
DNF Larry Schonhardt   Minneapolis, MN 87680  768 Loon State Cyclists
DNF Rich Baillargeon     238 Unattached

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN-1lap 356967  311 Balance Cycling
2 Paul Dahlen   -1lap  312 Unattached
3 Anders Sonnesyn   -1lap  313 Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI30:09.th 229280  301 Clif Bar Development Cross Team
2 Mitch Nordahl   Anoka, MN31:17.th 312426  305 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN34:06.th 322612  302 Gopher Wheelmen
4 Aaron Shaw   Rogers, MN35:56.th 264910  304 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Jacob Uhl   Saint Paul, MN-1lap 317084  303 Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN-1lap 326212  176 Crossniacs
2 Chelsea Strate   Richfield, MN-1lap 320994  178 Behind-Bars/LGR
3 Abby Ruess   Saint Paul, MN-1lap 312258  177 St Paul Bicycle Racing Club
4 Kelly Brinkman   -1lap  175 Unattached
5 Julia Twaddle   Saint Paul, MN-2laps 328666  174 Freewheel Bike

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN48:05.th 212052  282 Silver Cycling
2 Linda Cooper   Ankeny, IA48:26.th 235018  284 Great Plains Cycling Club
3 Jeannette Sample   Minneapolis, MN49:32.th 223137  285 Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Kristy Henderson   Minneapolis, MN49:48.th 264109  283 Silver Cycling
5 Lee Penn   Minneapolis, MN50:28.th 194317  292 St Paul Bicycle Racing Club
6 Kris Brazil   Faribault, MN-1lap 238279  280 Unattached
7 Niki Reker   Little Canada, MN-1lap 308210  279 St Paul Bicycle Racing Club
8 Alison Tungseth   Stillwater, MN-2laps 261843  281 Flat City Cycling Club Inc.

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Bast (1 - Cat2)   Hinesburg, VT47:13.th 261361  294 Team Plan C
2 Jeanne Fleck   Proctor, MN47:35.th 302812  293 Velo Duluth

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn-1lap 302412  259 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN-2laps 302230  258 Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee