Race Results for
16th Annual Barking Spider Bash
Murphy, ID
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Trailblazers

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jaydon phelps      

Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean Donovan      
2 matt newbill      
3 josh kratiger      
4 brian fuller      
5 Eric Zuber      
6 Jim Hine      

Men - Pro Male

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jason sager      
2 brett nichols      
3 michael tobin      
4 Josh Oppenheimer      
4 Raul Garcia      
5 Ivan Kosorok      

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anders Nystrom   Boise, ID 281627   
1 Jesse Chan      
2 Liam Earl      
2 Perry Hill      
3 Matteo jorgenson      
3 Treyvlin Jones      
4 scott funston      
4 alec miller      
5 jacob payne      

Men - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 sam larkin      

Men - Cat 3 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 tate thornton      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Howell      
2 Kevin Raymes      
3 tom wood      
4 Dean Sandros      
5 joshua prestin      
6 john rogers      
7 Kevin Van Hoesen      
8 David Armstrong      
9 Robert Haun      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Concidine      
2 chad blasi      
3 craig stacey      
4 Matt Wolff      
6 Ryan Hedrick      
7 Josh Hewitt      
8 Abe Lloyd      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Nogle      
1 Reese Verner      
2 ronald davis      
3 robert phelps      
3 Eric Lebsack      
4 al youngwerth      
4 nigel payne      
5 rich bowers      
6 bill larkin      

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 frick frack      
1 bill becker      
2 Jeff Towner      
3 Donald Heuman      

Men - Cat 2 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Tolbert      

Men - Cat 2 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ryan compagnone      

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lukas Murdock      
2 wil wood      
3 Ross Engle      
4 STEVE SPECK      
5 Baylor Blessing      
6 Adam Haynes      

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Stites      
2 nate stowers      
3 Trevor Greenwood      
4 Eric Chizum      
5 Lenny Nelson      
6 Joseph Milan      
7 Bryan Warnock      
8 Mark Griffith      
9 Jay Armstrong      
10 Joe Ostermiller      
11 tim jenkins      
12 steve kaylor      
13 Derek Stiegemeier      

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert (Duff) Johnson   Midway, UT 315334   
1 Andy Filler      
2 Brad Boggess      
3 Greg Paulson      
4 Andrew Shaber      
4 Ryan Bybee      
5 tony geiger      
6 Hector Basso      
7 david tiber      
8 Josh Glick      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 frank benzing      
2 Jason white      
2 joanne schmitz      
3 Tom Elder      
3 tory canfield      
4 ladd williamson      
5 Jeffrey Cramer      
6 pete Wier      
7 brett magerson      
8 Paul Jozwik      
9 thomas gattiker      
10 Rob Barnes      
11 greg compagnone      
12 jay thom      
13 paul madison      
14 Eric Lafferty      
15 Randy Wood      
16 Brian Newbill      
17 jay kochaver      

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jay griffin      
2 Brad Graybeal      
3 Weston Wheat      
4 jerry talik      
5 ross brown      

Men - Cat 1 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Moffitt      

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Tolbert      
2 Taylor Foss      
3 Kaehl Dale   Boise, ID 179706   
4 brady adams      
5 Shane Johnson      
6 simon alexsander      
7 Wyatt Ruby      
8 John Trojacek      

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin DONOVAN      
2 Ryan Krusemark      
3 Adam Wirth      
4 Jared Rammell      
5 brian rees      
6 moses mexia      
7 Chad Watson      
8 Arn Allemand      
9 nate ginzton      
10 William Anderson      
11 cameron llyod      
12 armando mireles      
13 Joe Gallegos      
14 mike burkhart      
15 paul fleming      

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 brian taylor      
2 William Martin      
3 Kevin Moffitt      
4 Justin Maines      
5 Carl Zamora      
6 tim white      
7 James Brighten      
8 Douglas Herlocker      
9 marc driver      
10 Chris Gardner      
11 kyle rafford      
12 Rick Holscher      
13 Andy Perry      

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Platt      
2 Mark Hershberger      
3 andy forbes      
4 BILL GERST      
5 Cahill Jones      

Men - Cat 2 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Griffin   Salt Lake City, UT 293880   
1 Kevin Brocke      
1 Bill Dickerson      
2 Will Swenson      
3 marv white      

Women - Pro female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Carey      
2 Sarah Kaufmann      
3 zephanie blasi      
4 Jana Repulski      
5 Jenny Tobin      
6 india wysong      

Women - Cat 3 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ashley st pierce      
1 Nicholas Snider      

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melodie Poindexter      
2 lauren keele      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Corn      
2 Sarah Centanni      
3 April Brenisholtz      
4 Nancy Glick      
5 Kelly Klein      
5 heidi martin      
6 Kathy Grubb      

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 gabrielle rafford      
2 shirley williamson      
3 amy burton      
4 Cheryl Snider      
5 gwen flaherty      
6 Trini Pullen      
7 Ylon Howell      

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meg Plank      

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Virginia Bronson      
2 peggy boggs      
3 Kellie Wirth      
4 Sara Lloyd      
5 Kate Shanahan      
6 Mia James      

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Harvey      
4 anne marie gardner      
5 gretchen flint      
6 Kendra Smith      

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 kasey hochmuht      
1 Mary Foss      

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Damman      
2 Michelle Andersen      
3 Lisa White   Ogden, UT 267366   

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Smith      
2 Janelle Conners      
3 Anne Poinier      
4 Muffy Ritz      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee