Race Results for
JR Ranch Cyclocross
Hudson, WI, WI
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Petersen   Minneapolis, MN28:35.th 244920  151 Unattached
2 Charles Simacek   Minneapolis, MN28:40.th 230406  177 Unattached
3 Benjamin Cox   Woodbury, MN28:48.th 313208  147 Birchwood/GIS
4 Chris Van Ert   Saint Paul, MN28:58.th 230802  138 Peace Coffee Racing
5 Jason Scherman   New Market, MN29:19.th 296398  193 Wannabee Racing
6 Ryan Marsel   Minneapolis, MN29:37.th 313268  152 Behind-Bars/LGR
7 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN29:45.th 307715  170 Loon State Cyclists
8 Joel Ingvalson   Minneapolis, MN29:53.th 225349  191 Unattached
9 Vince Meyer   Lakeland, MN29:58.th 293688  153 Big Ring Flyers
10 Douglas Nixon   Minnetonka, MN30:13.th 235471  171 Sports Hut
11 Grant Larvick   Burnsville, MN30:23.th 328058  186 Unattached
12 Douglas Carter   Minneapolis, MN30:28.th 283695  132 Birchwood/GIS
13 Jake Szymanski   Minneapolis, MN30:37.th 328180  142 Wildside Velo
14 Seth Haskell   Minneapolis, MN30:46.th 302673  174 St Paul Bicycle Racing Club
15 Mitch Nordahl   Anoka, MN30:46.th 312426  150 Minnesota Junior Cycling Inc.
16 Russ Vander Wiel   Maplewood, MN31:14.th 179806  162 Unattached
17 Kim Schmidt   Wayzata, MN31:16.th 326602  144 Unattached
18 Daniel Boyles   Ramsey, MN31:17.th 278248  158 Behind-Bars/LGR
19 Ian Johnson   Minneaplois, MN31:20.th 300764  148 Behind-Bars/LGR
20 Alexander Zidarevich   Minneapolis, MN31:24.th 326802  194 Unattached
21 Bryan Gerding   Minneapolis, MN31:37.th 177126  140 Freewheel Bike
22 Jacob Quarstad   Minneapolis, MN31:44.th 325290  146 Birchwood/GIS
23 Ryan Carlson   31:55.th  161 Twin Six
24 Stephen Wilson   Golden Valley, MN32:00.th 304044  173 Peace Coffee Racing
25 Zachary Stilwell   Hudson, WI32:00.th 253081  157 Unattached
26 Adam Grafa   Minneapolis, MN32:03.th 309212  133 Birchwood/GIS
27 Ryan Larson   Minneapolis, MN32:08.th 313780  188 Birchwood/GIS
28 Mike Walkenhurst   32:10.th  195 Unattached
29 Mike Berger   Golden Valley, MN32:28.th 301976  156 Loon State Cyclists
30 Steve Stilwell   32:28.th  160 Unattached
31 Jeff Peterson   Minneapolis, MN32:33.th 327274  172 Unattached
32 Jacob Nelson   Maplewood, MN32:39.th 270742  149 Ramsey Cycling Club
33 Cal Collins   Eden Prairie, MN33:03.th 324062  187 Wannabee Racing
34 Alessandro Cembran   Minneapolis, MN33:08.th 301767  136 Unattached
35 Scott DeVillers   33:17.th  141 Lakeside Velo
36 Andrew Thieman   33:20.th  164 Twin Six
37 Scott Shore   Minneapolis, MN33:39.th 311726  190 Birchwood/GIS
38 John McGuire   New Hope, MN34:00.th 318996  175 Unattached
39 Benjamin Metzger   Fort Lauderdale , FL34:05.th 266233  166 St Paul Bicycle Racing Club
40 Ben Swenka   34:14.th  185 Unattached
41 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN35:11.th 87680  155 Loon State Cyclists
42 Erik Jensen   Waunakee, WI36:06.th 305246  139 Unattached
43 Jeremy Norton   Minneapolis, MN36:10.th 304499  189 Behind-Bars/LGR
44 Rich Baillargeon   36:17.th  169 Unattached
45 Leif Wallin   Minneapolis, MN36:17.th 304046  143 Birchwood/GIS
46 Stephen Suby   36:17.th  137 Unattached
47 Karl Svedberg   Woodbury, MN36:42.th 296081  154 Chilkoot Velo
48 matt lacey   Arden Hills, MN36:50.th 253490  192 Minnesota Cycling Team
49 Tom McGoldrick   Deephaven, MN-1 Lap 233298  135 Unattached
50 N/A   No City, MN-1 Lap 292998  176 Silver Cycling
51 John Ellis   -1 Lap  167 Angry Catfish
52 Jason Drury   -1 Lap  168 Unattached
53 Gregory McCrea   Houston, TX-1 Lap 53217  134 Gulf Coast Cycling Association
DNF Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095  165 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Paul Tocko   Prior Lake, MN 217183  163 Synergy
DNF Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003  145 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Aaron Kadera   White Bear Twsp, MN 179582  159 Gopher Wheelmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Voreis   Minneapolis, MN46:58.th 101470  81 Crossniacs
2 James Buddenbaum   Bloomington, MN47:12.th 185684  66 Silver Cycling
3 Ronald Williams   Duluth, MN47:28.th 142191  64 Culvers Racing
4 Nils Boberg   Shoreview, MN47:43.th 284823  993 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Merrill Lutsky   Northfield, MN48:10.th 294615  75 Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Brian Duncan   Saint Paul, MN48:25.th 261881  966 St Paul Bicycle Racing Club
7 Daniel Jacobsen   Saint Paul, MN48:39.th 277887  83 Gopher Wheelmen
8 Jeremy Ames   Minneapolis, MN49:08.th 285970  86 Freewheel Bike
9 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN49:13.th 80065  995 Silver Cycling
10 Daniel Strese   Bloomington, MN49:26.th 247774  62 Flat City Cycling Club Inc.
11 Steve Laurel   Longmont, CO49:28.th 240886  65 Flat City Cycling Club Inc.
12 Michael Bolinske   Hopkins, MN49:33.th 156954  73 Loon State Cyclists
13 Josh Collins   Woodbury, MN49:38.th 133808  71 Singular Cycles
14 Tim Stone   Minneapolis, MN50:17.th 200623  705 Kenwood Racing
15 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN50:46.th 82764  58 Loon State Cyclists
16 Matt Leizinger   Minnetonka, MN50:53.th 284245  97 Excelcycle Club
17 David Olheiser   Minneapolis, MN50:56.th 316402  72 Unattached
18 Gregory LaVick   St. Paul, MN51:00.th 20517  80 Synergy
19 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN51:04.th 119574  709 Freewheel Bike
20 Clayton McLagan   Forest Lake, MN51:09.th 206756  59 Peace Coffee Racing
21 Paul Krumrich   Minneapolis, MN51:28.th 294121  707 Silver Cycling
22 Kevin Reker   Little Canada, MN51:31.th 294964  68 Flat City Cycling Club Inc.
23 Gregory Rhodes   Bloomington, MN51:44.th 198160  100 Synergy
24 Stephen Cottrell   Minneapolis, MN51:51.th 238013  85 Freewheel Bike
25 Nicholas Robertson   Ashland, WI51:58.th 205319  84 Unattached
26 Jeff Ingham   Oakdale, MN52:02.th 218867  875 Gopher Wheelmen
27 Pat Dowling   St. Louis Park, MN52:09.th 44129  708 Flat City Cycling Club Inc.
28 Taylor George   Apple Valley, MN52:12.th 245466  69 Crossniacs
29 Adam Rambow   Saint Paul, MN52:30.th 302222  57 Birchwood/GIS
30 Jeffrey Anderson   Blaine, MN53:04.th 279956  867 Loon State Cyclists
31 Chris Rogers   Lauderdale, MN53:14.th 236791  869 Balance Cycling
32 James Cullen   Hudson, WI53:22.th 107902  67 Minneapolis Bicycle Racing Club
33 Nathaniel Swanberg   Boulder, CO53:30.th 224974  898 Crossniacs
34 Paul Belknap   Ashland, WI53:42.th 253444  76 Bay City Cycles
35 Erik Paulsen   Excelsior, MN54:15.th 284912  70 Crossniacs
36 Joe Schlechter   Watertown, MN54:38.th 251565  60 Planet C
37 Robert Brown   Saint Paul, MN54:54.th 150342  992 BBC
38 Tyree Williams   Chippewa Falls, WI-1 Lap 195583  74 Spring Street Sports
39 Jon Friedell   Minnetonka, MN-1 Lap 194324  706 Kenwood Racing
40 Steven Pippin   Minneapolis, MN-1 Lap 103461  79 Minnesota Cycling Team
41 Ted Byram   River Falls, WI-1 Lap 318800  99 Eriks Bike Shop
42 Robert Byers   Minneapolis, MN-1 Lap 268460  77 St Paul Bicycle Racing Club
43 Chris Sur   Minneapolis, MN-1 Lap 302904  876 Unattached
44 Scott Sabol   Chanhassen, MN-1 Lap 245818  994 Great Plains Cycling Club
45 Mario Macaruso   Minneapolis, MN-1 Lap 174187  61 Freewheel
46 Lee Bengel   St Paul, MN-2 Laps 190505  703 SPBRC
DNF dylan knutson   Salisbury, NC 281816  871 St Paul Bicycle Racing Club
DNF Peter Anderson   Saint Paul, MN 227969  870 Crossniacs
DNF Jeffrey Penman   Ellsworth, WI 288396  82 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Alex Berge   Chicago, IL 250482  78 Balance Cycling
DNF Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532  86 Planet Bike
DNF Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731  704 Balance Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Bergman   Saint Paul, MN01:01:13 103032  226 Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Jordan Cullen   Hudson, WI01:01:39 229280  219 Clif Bar Development Cross Team
3 Pat Lemieux   Saint Paul, MN01:02:19 210769  238 Kentucky Flyers Cycling Inc
4 Trevor Koss   Madison, WI01:02:25 269759  228 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 cody larson   Northfield, MN01:03:35 298311  237 ACF
6 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:03:54 182827  231 Velo Rochester
7 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN01:03:58 233166  232 Synergy
8 Matthew Allen   Minneapolis, MN01:04:50 200426  229 Behind-Bars/LGR
9 Nicholas Vetter   St. Paul, MN01:05:26 263471  233 St Paul Bicycle Racing Club
10 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:05:30 211935  225 Flat City Cycling Club Inc.
11 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN01:07:12 151943  224 FreeWheel
12 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN-1 Lap 193869  234 Gopher Wheelmen
13 Drew Holbrook (1 - Cat2)   Minneapolis, MN-2 Laps 16497  236 MBRC
14 Samuel Meier (2 - Cat2)   Shoreview, MN-2 Laps 240030  230 Synergy
15 Spencer Haugh   Dorchester, MA-2 Laps 214228  227 Behind-Bars/LGR
DNF Andrew Kruse   Minneapolis, MN 160686  235 Speedfix Racing p/b Zubaz

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:03:05 244650  404 Synergy
2 Christopher Smith   Minneapolis, MN01:04:04 118619  410 Hup United
3 Maury Malanaphy   Hudson, WI01:04:09 22236  416 Trek / Ride Club
4 Jason Snider   Wayzata, MN01:05:56 33354  417 Silver Cycling
5 Guy Alvarez (1 - Cat2)   Lino Lakes, MN01:06:16 155011  406 G.S. Circo Azzurro
6 Ed Alpasa   Maple Grove, MN01:06:26 160673  409 Flat City Cycling Club Inc.
7 Jared Roy (1 - Cat1)   Portland, OR-1 Lap 77759  407 Crossniacs
8 Daniel Strese   Bloomington, MN-1 Lap 247774  62 Flat City Cycling Club Inc.
9 Oliver Vrambout   Bayport, MN-1 Lap 121438  408 Bikery
10 chris alme   Saint Paul, MN-1 Lap 281584  411 BikeThrow Racing
11 Mark Mlinar   Hutchinson, MN-1 Lap 48557  414 St Paul Bicycle Racing Club
12 Frederick Feirn (2 - Cat1)   Shoreview, MN-1 Lap 54313  405 Specialized
13 Daniel Wheeler   St. Paul, MN-1 Lap 227791  401 Gopher Wheelmen
14 Chad Macy   Victoria, MN-1 Lap 147601  402 Loon State Cyclists
15 Gregory LaVick   St. Paul, MN-1 Lap 20517  80 Synergy
16 Grant Larvick   Burnsville, MN-1 Lap 328058  186 Unattached
17 Todd Heiser   Savage, MN-2 Laps 92909  415 Silver Cycling
18 Pat Dowling   St. Louis Park, MN-2 Laps 44129  708 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Steven Rivers (Cat3)   Minneapolis, MN 30027  412 Hup United
DNF Daniel Casper   Northfield, MN 214654  650 GrandStay Hotels
DNF Michael Pederson   St Paul, MN 27579  403 Hup United
DNF Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007  418 G.S. Circo Azzurro
DNF Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  691 Loon State Cyclists
DNF Jason Digman   Plymouth, MN 245677  413 Flat City Cycling Club Inc.
DNF Paul Krumrich   Minneapolis, MN 294121  264 Silver Cycling
DNF Jeff Evanson   Medina, MN 255457  749 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN39:54.th 214654  650 GrandStay
2 Gregory Goblirsch   River Falls, WI41:46.th 77328  683 Loon State Cyclists
3 Robert Douglass (1 - Cat3)   Hopkins, MN41:54.th 50737  696 Minnesota Cycling Team
4 Michael Phillips   Minneapolis, MN42:14.th 200784  649 G.S. Circo Azzurro
5 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN42:21.th 147307  684 Crossniacs
6 Jeff Evanson   Medina, MN42:22.th 255457  749 Minneapolis Bicycle Racing Club
7 Roger Parenteau (1 - Cat2)   Hudson, WI42:47.th 54884  710 Unattached
8 Mark Engen   Winona, MN42:49.th 10813  747 River Valley Cycling Club- RVCC
9 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN43:15.th 117428  746 Curt Goodrich Racing Team
10 Charles Townsend   Mendota Heights, MN43:26.th 46011  644 St Paul Bicycle Racing Club
11 Steven Sonnesyn   Minneapolis, MN43:33.th 52811  695 Plan C
12 Gregory Pautsch (1 - Cat1)   Chippewa Falls, WI43:41.th 180532  86 Planet Bike
13 Mark Rathbun   Elk River, MN44:28.th 149700  693 Minnesota Cycling Team
14 William Kuster   Anoka, MN44:56.th 59499  692 Loon State Cyclists
15 Paul Schoening   Plymouth, MN45:24.th 31734  699 Unattached
16 Dan Inderieden   Minneapolis, MN45:40.th 218333  687 Bent Crank Racing
17 Michael Cisek   Minneapolis, MN45:52.th 269355  688 Team Plan C
18 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI46:17.th 176866  646 Planet Bike
19 Robert Belz   Afton, MN46:27.th 87690  647 Loon State Cyclists
20 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN46:33.th 16228  748 Silver Cycling
21 Patrick Rasmus   Chippewa Falls, WI46:47.th 61542  698 Spring Street Sports
22 Todd Trembley   Faribault, MN46:50.th 217961  648 Unattached
23 Curt Goodrich   St. Paul, MN46:55.th 137425  682 Curt Goodrich Racing Team
24 Stuart Benson   Shafer, MN-1 Lap 100413  689 Unattached
25 Matt Huron   Saint Paul, MN-1 Lap 17220  690 Kenwood Racing
26 John Stamm   Afton, MN-1 Lap 149093  392 Loon State Cyclists
27 Tom Bengel   St Paul, MN-1 Lap 200781  645 Unattached
28 Jack Stack (1 - Cat4)   Minneapolis, MN-1 Lap 235474  686 Minneapolis Bicycle Racing Club
29 Kevin Lennon   Plymouth, MN-1 Lap 46707  697 Minnesota Cycling Team
30 Bruce Harick   Minneapolis, MN-1 Lap 15080  685 St Paul Bicycle Racing Club
31 Mark Overgaard   Vadnaisheights, MN-1 Lap 297849  750 Gopher Wheelmen
32 N/A   No City, MN-1 Lap 292998  176 Silver Cycling
33 Karl Svedberg   Woodbury, MN-1 Lap 296081  154 Chilkoot Velo
34 Hans Eisenbeis (2 - Cat3)   Minneapolis, MN-1 Lap 252692  694 Unattached
35 Gregory McCrea   Houston, TX-3 Laps 53217  134 Gulf Coast Cycling Association
DNF Drew Holbrook (Cat2)   Minneapolis, MN 16497  236 MBRC
DNF Stephen Suby     137 Unattached
DNF Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486  691 Loon State Cyclists

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaleb De Keyrel   White Bear Lake, MN36:27.th 356967  865 Team Balance
2 Alec Porter   Saint Paul, MN38:24.th 311313  864 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN31:24.th 264910  95 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Josey Weik   Wrenshall, MN31:33.th 297766  94 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Ethan Furois   Falcon Heights, MN31:59.th 322612  54 Gopher Wheelmen
4 Daniel Svedberg   Woodbury, MN33:55.th 278187  96 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Tristan Manderfeld   Sauk Rapids, MN34:06.th 269090  52 Crossniacs
6 David Hart   Stanthonyvillage, MN34:35.th 289783  391 Gopher Wheelmen
7 Jacob Uhl   Saint Paul, MN38:41.th 317084  55 Gopher Wheelmen
8 Harris Bernstein   -1 Lap  56 Unattached
DNF Samuel Bramel   Little Canada, MN 291951  53 Unattached

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather George   Apple Valley, MN33:43.th 293715  988 Birchwood/GIS
2 Meredith Rambow   Saint Paul, MN34:59.th 304746  977 Birchwood/GIS
3 Niki Reker   Little Canada, MN35:09.th 308210  979 St Paul Bicycle Racing Club
4 Lisha Herold   Oakdale, MN35:54.th 307621  984 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Kari Gates   36:41.th  987 Unattached
6 Lori Belz   36:59.th  991 Big Ring
7 Martha FlynnKauth   Saint Paul, MN37:22.th 326212  981 Crossniacs
8 Patty Costello   Minneapolis, MN38:08.th 302062  982 Unattached
9 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN39:59.th 158605  976 Gopher Wheelmen
10 Tina Raehsler   River Falls, WI40:20.th 213217  980 Big Ring
11 Alison Tungseth   Stillwater, MN41:00.th 261843  983 Flat City Cycling Club Inc.
12 Nikki Reker   Saint Paul, MN42:52.th 311375  978 Unattached
13 Katie Juffer   Mason City, IA-1 Lap 324726  989 Freewheel
14 Cheryl Barker   Hudson, WI-1 Lap 264108  990 Silver Cycling
DNF Julia Twaddle   Saint Paul, MN 328666  985 Freewheel
DNF Michelle Strese     986 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Fisher   Inver Grove Heights, MN43:11.th 212052  209 Velo Rochester
2 Jeanne Fleck   Proctor, MN43:54.th 302812  207 Velo Duluth
3 Jeannette Sample   Minneapolis, MN45:59.th 223137  210 Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Bianca Bergman   Saint Paul, MN47:37.th 281786  88 Kentucky Flyers Cycling Inc
5 Zoe Reker   Littlecanada, MN-1 Lap 290558  204 St Paul Bicycle Racing Club
6 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI-1 Lap 177665  205 Planet Bike
7 Kris Brazil   Faribault, MN-1 Lap 238279  206 Unattached
8 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN-1 Lap 277897  211 Synergy
DNF Terra James   Minneapolis , MN 281803  208 Behind-Bars/LGR

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Sone   Northfield, MN42:26.th 224939  87 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN44:54.th 261947  89 Team Plan C

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn-1 Lap 302412  702 Unattached
2 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN-1 Lap 302230  866 Minnesota Junior Cycling Inc.

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI37:55.th 288627  51 GearGrinder

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFShimanoOSMOSpyBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee