Race Results for
Coconut Cup #6
North Miami, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSH PEREZ     416 SUN CYCLING
2 Austin Audette   Margate, FL 254362  402 
3 TOMMY PRICE     411 
4 Cameron Audette   Margate, FL 273256  403 
5 PAUL SCHUMACHER     423 
6 MICHAEL VARELA     415 ALEX'S BICYCLE & PRO SHOP
7 Tyler Mayer   Davie 401957  407 
8 JACKSON LARSCHEID     422 

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALLAIN DEPPELER     TEAM BIG WHEEL
2 Jose Fernandez   Miami Beach, FL 284846  OSITOKING
3 PEDRO NAVA     17 
4 ENOEL HIDALGO     73 
5 ADAM MEISBERGER     62 
6 FABIO RUIZ     50 ALEX'S BICYCLE PRO SHOP
7 FELIPE ALMEIDA     70 
8 NICK VARGAS     TEAM BIG WHEEL
9 ANDREW IANNOTTI     72 
10 DAN DAVIES     68 
DNF JONATHAN FERRER     71 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUILLERMO VARELA     317 TEAM BIG WHEEL BICYCLES
2 Dwayne Adams   North Lauderdale, FL 289609  302 HOLY FRIJOLES
3 James Miller   Deerfield Beach, FL 300600  305 
4 DAVID VIGOREAUX     301 PREFERRED LAWN
5 FREDY THOMAS     318 TEAM BIG WHEEL BICYCLES
6 DOMINGO ALONSO     344 
7 Matthew Donovan   Gainesville, FL 300234  349 
8 DOUGLAS BABER     328 
9 GERARD PEREZ     331 SMART ADVERTISING / RB CYCLES
10 KENNETH FLUKE     311 
DNF craig mayer   Davie, FL 301992  315 LOS HOLY FREJOLES
DNF DAVID NARANJO     303 

Men - Cat 3 - Novice - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDRES MEJIA     611 
2 RAD DODEA     615 
3 JEAN PALAU     697 
4 FERNANDO FERREYRA     633 
5 MAURICIO HIDALGO     662 
6 ALFREDO VELOSO     624 
7 DENNIS CARDENAS     616 OSITOKING
8 JUAN PEREIRA     666 SPEEDY GRAPHICS
9 RODRIGO BALBI     630 
10 TOM SIDDONS     620 
11 RANDY WALKER     622 VILLAGE BIKE
12 ROBERTO ARGUELLO     617 
13 DAVOR KANTOLIC     679 
14 MIGUEL AGUDELO     610 
15 A A     623 
16 A A     618 
17 VICTOR REISS     680 
18 RAFAEL GABEIRAS     694 
19 ROBERT RODRIGUEZ     631 
20 JOSE PENA     608 
21 JUAN GUERRERO     636 
22 ALEX CARSTENS     605 
23 ANDRE MAONANI     619 
24 MARTIN BANDIN     612 
25 JORGE CASTELLANOS     603 
26 LUIS NAVAS     621 
27 MARIANO GONZALEZ     604 
28 ALEX DIAS     627 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICHARD COSTA     179 
2 ALMO CATTANI     166 RB CYCLES
3 PABLO KENNER     105 BIG WHEEL
4 Julio Rodriguez   Miami, FL 285302  183 
5 HANK STEADWELL     123 
6 FERNANDO MONTOYA     106 
7 CHRIS BAVROUES     144 VILLAGE BIKE SHOP
8 Javier Garcia   Miami, FL 285264  103 HOLY FRIJOLES
9 RICH COWELL     180 BLUEMAXX RACING
10 KEVIN NEUMAN     178 
11 Thomas Mutch   Coralsprings, FL 306425  176 
12 PABLO VALDIVIESO     112 ALEX'S BIKE & PRO SHOP
13 BRIAN MITCHELL     155 
14 MIGUEL LEON     139 
15 IVAN SALDIAS     185 
16 JUAN VIVES     198 
17 EDWARD GONZALEZ     182 
18 TIM PATRICK     187 
19 KARIN CABRERA     104 
20 ALAN SEKERAK     199 
DNF RONALDO TAVARES     181 VILLAGE BIKE SHOP / BORROS
DNF Christian Shaw   N Miami Beach, FL 303820  153 
DNF DANIEL KEOUGH     107 
DNF NELSON SILVA     145 
DNF JORDI HERNANDEZ     148 MR SANDWICH CUBANO / GM BIKES
DNF ERIC GONZALEZ     160 
DNF ALEX SERRANO     184 
DNF GHEORGHE CIDOROBEA     186 
DNF Alan Sekerak   Sunrise, FL 303171  100 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALAN DORFMAN     272 
2 JIMMY SALGADO     260 
3 LEONARDO COLMAN     263 
4 TONY SIERRA     290 TEAM BT
5 MARCO GONZALEZ     268 CHILE
6 JORGE FRANCISCO     247 JCI TRANSPORT
7 EDGAR TABORA     270 
8 EDWARD JOHNSON     269 JOHNSON'S GROUP P INC.
9 RICH HOGLEIVINA     225 
10 THOMAS MATA     292 
11 CARLOS DAVILA     295 BIG WHEEL FT LAUDERDALE
12 WILHELM GRUNEWALD     203 TEAM BIG WHEEL BICYCLES
13 Moises Inoa   Cape Coral, FL 236547  212 OSITOKING
14 MARC BATTAGLINI     271 
15 FREDDY SIERRA     249 RYDERS DOWN
16 RICARDO PARANOS     266 

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregg Alderman   Portcharlotte, FL 283851  351 S.E.A.P.A.
2 LARRY MORAT     376 SUN CYCLING CENTER
3 WALLY PILAT     375 TEAM BIG WHEEL BICYCLES
4 JEFFREY NORTHRUP     378 

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOMAS DELGADO     246 COLUMBIAN POWER
2 Austin Berger   Ocala, FL 243846  247 CYCLE HAUS / GONERIDING.COM
3 DARREN YUENGLING     248 
4 JUAN DEVIA     249 
5 CODY GUNST     244 
6 DIEGO RUIZ     200 ALEX'S BICYCLES

Men - Cat 2 - Clydesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oscar Manrique   Miami, FL 233837  550 PERFORMANCE FITNESS
2 BENNY PROTANO     557 LAW OFFICE OF PROTANO / JUNKMAN
3 Jimbo McGuire   Lake Worth, FL 218633  568 Z MOTION

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE PAOLETTA     501 BIG WHEEL CYCLES
2 TIM ZIMMERMAN     538 VILLAGE BIKE SHOP / ALE HOUSE
3 JOSH PEREZ     523 SUN CYCLING
4 FABIAN LARRE     503 TEAM BIG WHEEL
5 Andrew Mamber   Bay Harbor Islands, FL 254174  500 
6 JASON QUICK     537 
7 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  531 ALE HOUSE
8 JESSIE ZIMMERMAN     532 ALE HOUSE
9 jimmy toural   Davie, FL 284614  515 ELBER
10 MIGUEL BOYCO     536 

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAULO SARRIA     353 ALEX'S BIKE PRO SHOP
2 ARNALDO DORNA     301 CITY BIKES
3 BRYAN LILES     363 
4 Jose Fernando Tabares-Ossa   Miami, FL 232103  305 GIANT T TEAM / BELLS BICYCLES
6 OZZIE CAPOEVILA     362 IN DA HOUSE
7 CARLOS BENEDETI     341 BICYCLE GENERATION
8 DIEGO BENINCA     311 CITY BIKES
9 FLIP AGUILERA     335 HOLY FRIJOLES
10 EDDIE CREMONESE     361 BIG WHEEL CYCLES
11 RAFAEL LEE     302 PERFORMANCE BIKES
DNF Darren Venditti   Miami Beach, FL SKATE & BIKE CO. / A1SSB.COM 276793  310 THE SCOOT
DNF ALAIN SEQUEIRO     364 

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DENNIS FORGIONE     475 
2 JIM GILLIS     446 
3 CARLOS DIAZ     419 BIG WHEEL
4 Clarke Phillips   Greenville, SC 215546  417 BENT'S CYCLING
5 JAMES ERDMAN     482 
6 IVARS KOZEJA     451 ZZK TEAM LATVIA
7 STEVE FARMER BROWN     460 MOUNTAIN CYCLE
8 CAIRO BONILLA     410 ALEX'S BIKE SHOP
9 wayne thompson   Sunrise, FL 277312  404 
10 MARCELO AVENDANDO     412 ALEX'S BIKE SHOP
11 CHARLIE HAIMES     456 BIKE GENERATION
12 PETER MAGGIO     478 
13 CHRIS GILLIS     453 
14 MARLON JAEL     484 DOWN 2 EARTH
DNF Carlos Galvis   Sunrise, FL 102410  400 ON YOUR MARK
DNF RICK JONES     485 VELO WERX

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert McCarty   Cooper City, FL 109231  BIKE AMERICA / CANNONDALE
2 Sebastian Ortiz   Miami, FL 234603  Performance Fitness/Delta7Bikes
3 David Wood   Hendersonville, NC 205937  40 
4 Donald Galligher   Bloomington, IN 180004  22 DRT RACING

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443  122 BIKE AMERICA
2 Andres Macario   Colorado Springs, CO 285110  114 EIBER
3 LUIS MEZA     104 ALEX'S BICYCLE PRO SHOP
4 Luis Cabrera   Southwest Ranches, FL 113800  136 IN DA HOUSE / GM BIKES
5 Michael Nixon   Mius River, FL 209671  137 

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733  157 Z MOTION
2 John Myers   N Miami Beach, FL 25612  153 

Men - Cat 1 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689  621 
2 Edward Lis   Jensen Beach, FL 234332  646 PROCYCLES
3 Tom Pike   Biscayne Park, FL 268993  609 EIBER
4 ALLAN HAIMES     608 EIBER

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Alderman   Port Charlotte, FL 300759  463 S.E.A.P.A.
2 Gillian Swinscoe   Fort Lauderdale, FL 289610  462 HOLY FRIJOLES
3 MARY ALONSO     483 
4 LAURA JORGENSEN     495 
5 ERICA SOCORREL     452 
6 Karrie Norberg   Miami, FL 289604  453 
7 JANE HODESS     454 OCALA BICYCLE CENTER
9 VILMA CELIOTAITE     492 
10 LEAN SPITZ     498 
11 JERRI HALGOWICH     496 
DNF NESE VENZA    LLC  497 VENZA VAN

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER MOOS     699 IMONPOINT.ORG
2 Megan Protano   Hollywood, FL 254068  657 PROTANO LAW.COM / JUNKMAN
3 Kileen Marshall   Miami, FL 285113  658 ON YOUR MARK PERFORMANCE CENTER
4 TARA PIZZA     646 FOB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyUSACDFSierra NevadaCUOREOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee