Race Results for
NW Cup #4
Port Angeles, WA
(Event Information)
View By:
Downhill on 07/25/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Hardtail

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Levi Autenrieth   00:03:59.41  708 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Jelinek   00:03:31.58  372 Arby's Racing

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Chang   00:02:56.98  564 
2 Mike Berdwaldt   00:03:10.95  700 
3 Edward Vergara   00:03:11.04  328 Greenline 6 Racing/Joyride biking
4 Garth Gourley   00:03:18.96  377 Team Port Townsend/Broken Spoke
5 Dustin Rogers   00:03:20.17  631 
6 Christian Hagel-Sorensen   00:03:25.30  671 Project 529
7 Robert Slattery   00:03:27.70  596 Slatterized Custums
DNF Tyler Zimmerman   00:00:00.00  444 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chance Keso   Port Orchard, WA00:03:00.05 312442  287 
2 Emmet Williams   00:03:25.86  673 

Men - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Dixon   00:03:20.74  686 
2 Dan Overman   00:03:32.04  619 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dani Krusc   00:02:59.84  699 Dakine/Evil Bikes/Por
2 Ben Jelinek   00:03:07.74  566 Arby's Racing
3 Bret Gilkey   Woodinville, WA00:03:17.08 294889  237 

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolas Clarke   00:02:57.69  655 Big Tree Bikes/Manda Racing
2 Travis Moroz   00:03:01.34  310 
3 Ryan Hasert   Kirkland, WA00:03:01.79 309361  391 Corsair Bikes
4 Kye Refvem   00:03:06.22  558 
5 Anders Cook   00:03:06.46  462 One Ghost Industries
6 Nicholas Anzalone   Battleground, WA00:03:07.78 309355  390 
7 Sanders Brodland   00:03:08.14  638 Skank Bate Racing
8 Eric Wong   00:03:08.54  692 SDG Components
9 Manuel Frias   00:03:09.36  675 Thuglife racing
10 Chris Young   00:03:10.99  684 
11 Alex Pfiffner   Bend, OR00:03:13.90 303088  646 
12 Josh Randall   00:03:15.30  622 
13 Deric Klahr   00:03:15.46  681 Silverdale Cyclery
14 Aaron Hamilton   00:03:17.97  674 Thuglife racing
15 Mitch Davis   Maple Valley, WA00:03:24.62 244772  473 Team TAI
16 michael autenrieth   Seattle, WA00:03:39.61 313906  643 
17 Max Plitz   00:04:05.24  233 Alpinehut
DNF Connor Veitch   00:00:00.00  678 Big Tree

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Moceri   00:02:50.23  667 
2 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA00:02:55.65 368537  651 
3 Eric Auchman   00:02:57.37  637 Skank Bate Racing
4 Cory Yalowicki   00:02:59.83  376 Crazy Monkey Racing
5 Jesse Schulte   00:02:59.85  668 
6 Joseph Sarr   00:03:00.67  613 
7 Jack Russell   00:03:01.16  392 Plunder
8 Frederick Stamm   San Luis Obispo, CA00:03:03.83 176943  141 Slo To The Bones/Knacker
9 Nicholas Freedman   00:03:04.43  701 
10 Jeremy Solton   00:03:07.57  522 
11 Mike Rice   00:03:09.02  405 Team Psycho
12 Alastair Cox   00:03:09.80  205 
13 Paul Schmierer   00:03:09.92  305 More Cowbell!
14 Bobby Terry   Bellingham, WA00:03:10.01 207269  695 Earl's Bike Shop
15 Alex Eley   Steilacoom, WA00:03:11.98 289633  688 Team Sponge
16 Jimmy Barrom   00:03:12.52  672 Team Dirt Boner
17 Alex Cocco   Gorizia It00:03:13.76 322850  694 Bikesale.com/Iller Clothing
18 Jordan Meredith   00:03:16.19  665 
19 Paul Gannon   00:03:17.94  664 Dirt Boner
20 Lance Heim   00:03:22.52  711 Dirt Corps
21 Pete Sexton   00:03:23.43  433 The Broken Spoke
22 Andrew Hamilton   00:03:23.75  709 
23 Aaron Duffin   00:03:33.43  702 Silverdale Cyclery
24 Will Porter   00:03:35.86  710 
25 Kyle McCarron   00:04:04.21  466 
26 Wesley Vieve   00:04:07.17  712 Gregg's Cycles

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Finnegan   00:02:55.50  396 
2 Greg Satterfield   00:02:57.06  581 Arby's Racing
3 Pip Mason   00:02:57.59  460 Dirty White Boys/Recycled Cycles/Intense/Georgetown Brewery
4 Ben Dixon   00:02:58.17  698 
5 Shawn Foley   00:03:02.38  480 
6 Tyrel Hedlund   00:03:05.79  706 Project 529
7 Nate Spencer   00:03:10.31  484 Dirt Boner
8 Rob Castillo   00:03:12.48  653 
9 Andrew Knott   Enumclaw, WA00:03:15.15 312446  508 GHY Bikes
10 Nate Cardozo   00:03:15.69  603 The Broken Spoke
11 Jason Willaford   00:03:16.15  388 Hellen Keller Racing
12 Andrew Pickering   Woodinville, WA00:03:16.55 312444  704 Dirty Bird Racing
13 Colin Brissey   00:03:17.49  705 Dirty Bird Racing
14 Tobin Foulke   00:03:23.11  662 
15 Brian Stone   00:03:23.65  201 
16 Jeff Peterson   00:03:29.50  569 Dirt Corps
17 Graham Barry   00:03:34.68  629 Dirt Corps
18 Eddie Anzalone   Battle Ground, WA00:03:35.93 320606  703 
19 Jon Briscoe   00:03:36.09  663 
20 Mike Finnegan   00:03:51.19  713 
DNF Joe McGill   00:00:00.00  457 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dugan Crittenden   00:03:01.68  471 Pipewright Inc
2 Pete Jelinek   00:03:08.45  567 Arby's Racing
3 Neal Clay   00:03:08.76  656 GL6 Racing
4 Jason Gibb   Redmond, WA00:03:10.49 288609  550 Dirt Corps/Atom Labs/Gregg's
5 Jim McCracken   00:03:11.36  351 Dirt Corps/Trek/Greggs
6 Andy Voight   00:03:15.89  482 Recycled Cycles/DWB Racing/Awesomeland/Exercise Space/Georgetown Brewing
7 Jim Maesner   00:03:19.45  680 
8 Daniel Veitch   00:03:19.78  679 Netjets Inc
9 Jim Shaver   00:03:20.79  379 TAI
10 Jason Edens   Bothell, WA00:03:54.95 109036  669 DWB
11 Nelson Dan   00:04:06.32  676 Recycled Cycles/Rotec
DNF Preston Peterson   00:00:00.00  254 Evergreen Mt.Bike Alliance
DNF Stuart Macrae   00:00:00.00  573 Team Port Townsend/Broken Spoke

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA00:03:23.03 19075  350 Team Psycho
2 Ron Koeol   00:03:23.45  677 Cap'n Ron

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Mullen   Bellingham, WA00:02:37.52 278779  200 DropNZone Bike Works/Transition
2 Adam Ransavage   North Bend, WA00:02:40.23 292601  520 Evil Bikes
3 Blake Bryant   Sequim, WA00:02:42.39 295176  599 Inside Out Fitness/Mikes Bikes/SixSixOne
4 Trevor Parson   Everson, WA00:02:42.67 306082  634 Fanatik Bike Co
5 Kevin Littlefield   Auburn, WA00:02:43.43 311006  284 Bigtree Bikes/SDG/661/Sunline
6 Andrew Widman   Bellingham, WA00:02:44.20 293148  645 Fanatik Bike Co
7 Shane Wise   Everson, WA00:02:44.58 309928  652 Fanatik Bike Co
8 Trevor Bennett   Spokane, WA00:02:46.81 310766  636 
9 Rhys Ewing   Ashland, OR00:02:51.49 286964  687 Downhill Coalition/Lifecycle Bike Shop
10 Kole Wetherell   Clatskanie, OR00:02:53.49 310603  260 Project 529/Santa Cruz/661/MRP/Sram
DNF Jack Hill   Eugene, OR00:00:00.00 293720  300 Downhill Coalition/Lifecycle

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Orlando   Gig Harbor00:02:37.40 295526  690 Fanatik Bike Co/Disidual Clothing
2 Joshua Kahn   Porltand, OR00:02:40.46 261583  640 
3 Aaron McVay   Brier, WA00:02:42.41 295801  249 
4 Daniel Mazuti   Port Orchard, WA00:02:43.13 240110  590 Big Tree Bikes/Disidual/Dt swiss/Schwalbe/Gravity
5 Eben Kiehl   Redmond, WA00:02:43.30 287787  272 Team Mukai
6 Clinton Overman   Bellingham, WA00:02:44.89 292852  546 Dad
7 Max Wells   Bellingham, WA00:02:45.47 309958  693 Plunder
8 Kenneth Jorgensen   Santa Barbara, CA00:02:45.56 277401  707 Eric Loney 529
9 Anthony Leonarduzzi   Snoqualmie, WA00:02:46.22 303673  605 BDP/SixSixOne
10 Sam Burkhardt   Bellingham, WA00:02:47.41 94281  682 Transition Bikes
11 Hans Eldridge   Kingston, WA00:02:48.82 193583  594 Silverdale Cycles
12 Cameron Hoefer   Woodinville, WA00:02:48.85 302528  696 Cameron Hoefer Racing
13 Jason Sams   Bellingham, WA00:02:49.96 294576  286 DropNZone Bike Works/Prospect Street Cafe
14 Jesse Ransavage   North Bend, WA00:02:50.22 303895  519 Dirt Corps/trek
15 Alex Zbarazky   Seattle, WA00:02:54.18 283841  324 Dirty White Boys/661/Recycled Cycles
16 Bryan Kieffer   Puyallup, WA00:02:58.27 100849  217 Team Psycho/Arow/Foes/Azonic/Evs
17 Kris Christensen   Kirkland, WA00:02:58.75 259558  492 Mojo Wheels
18 Andrew Martin   Tacoma, WA00:03:00.60 278048  386 Maxxis
19 William Floyd   Spokane, WA00:03:07.26 289645  527 The Bike Hub/Kim Floyd
DNF Jesse Kieffer   Puyallup, WA00:00:00.00 100850  216 Team Psycho/Foes/Azonic/Evs

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Patterson   Snoqualmie, WA00:02:42.27 231152  424 Dirt Corps/Trek/Greggs/Nema
2 Tyler Earnheart   Bellingham, WA00:02:43.02 293240  337 
3 Bryan Connolly   Kent, WA00:02:43.91 85868  277 Team Dirtboner/Kali Protectives
4 R.D. Watters   Bellingham, WA00:02:44.06 286366  234 Fanatik/SDG/Azonic/Schwalbe
5 Max Miller   Portland, OR00:02:47.45 281440  644 Knolly/POW/Sombrio
6 Jeff Rees   Spokane Valley, WA00:02:52.35 93452  269 The Bike Hub
7 Jeff McAuley   Bremerton, WA00:02:57.34 173733  316 Silverdale Cyclery
8 Travis Erickson   Seattle, WA00:03:03.51 228147  683 Gohuckyourself.com
9 Tristyn Duerr   Snohomish, WA00:03:09.38 265439  368 Dirt Corps
DNF Coy Miller   Caseyville, IL00:00:00.00 270672  270 Bike Hub

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Kalkhoven   Portland, OR00:02:55.12 111433  642 POW Gloves
2 John Pitton   Bellingham, WA00:02:55.47 214418  641 Logos/Fanatik/Prospect Street Cafe
3 Lawrence Moroles   Sequim, WA00:03:02.43 89974  578 
4 Jerry Southworth   Ravensdale, WA00:03:08.46 283597  559 GHY Bikes/ODI/661/Sock Guy/Oneal
DNF Mike Estes   00:00:00.00  714 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lars Sternberg   Ferndale, WA00:02:30.61 185351  Transition Racing
2 Dean Tennant   00:02:31.97  157 Dunbar Cycles/Sombrio
3 Eric Loney   Longview, WA00:02:33.85 230743  25 Project 529/Santa Cruz/661/MRP/Rock Shox
4 Keith Thompson   Issaquah, WA00:02:35.87 35447  38 Wheelsport East
5 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA00:02:36.59 247503  47 Downhillzone Racing/Elka Suspension
6 Nick Tuttle   Mount Vernon00:02:36.97 182596  146 GHY Bikes
7 Boe McGee   Bellevue, WA00:02:38.53 193517  150 Go-Ride.com
8 Rob Venables   00:02:40.12  155 Dunbar Cycles
9 Bartley McDaniel   Pacific, WA00:02:41.52 95886  NS/Transition
10 Kyle Thomas   Bellevue, WA00:02:42.18 262613  139 Evil Bikes
11 Casey Northern   Port Angeles, WA00:02:45.25 117615  NS/Transition
12 Andrew Mitchell   00:02:51.83  156 Dunbar Cycles/Intense/Sombrio
13 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA00:02:53.78 149251  158 
14 Benjamin Kubas   Eugene, OR00:02:55.16 97230  159 Canfield Brothers/Smith Optics/TAI Cycling/Gener 8

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carlee Douglas   00:03:46.53  689 
2 Adrianna Moroz   00:03:51.54  308 

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Loney   00:03:52.86  250 Project 529
2 Jessica Olsen   00:04:18.77  691 
3 Lorna Feldick   00:04:24.18  685 
4 Dani Vergara   00:05:03.57  327 Greenline 6 Racing/Joyride biking
DNF Laura Veitch   00:00:00.00  697 

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Pruitt   00:03:22.91  389 
2 Adrian Hopkins   00:03:38.88  639 
3 Ann Davis   Maple Valley, WA00:03:42.10 269817  247 Team TAI
4 Jennifer Tell   00:03:50.88  367 Dirt Corps
5 Emily Smith   Everson, WA00:03:54.65 319714  670 
6 Asta Sestrap   00:03:57.80  144 
7 Julie Crittenden   00:04:00.69  470 
8 Janine Satterfield   00:04:07.61  625 
9 Yvonne Gillette   00:04:07.74  309 
10 Rachel Delateur   Tumwater, WA00:04:46.12 9108  658 Greenline 6 Racing/Joyride biking
DNF Diana Miller   Issaquah, WA00:00:00.00 219519  472 TAI
DNF Karen O'Connell   Seattle, WA00:00:00.00 312430  342 Speedy Beaver Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katrina Sweet   Kenmore, WA00:03:20.29 120909  343 Dirt Corps/Trek/Gregg's Cycle
2 Jessica Serdowich   Bellingham, WA00:03:28.61 277445  317 Samica
3 Bridgette LeBer   Port Angeles Wa00:03:43.54 312456  415 Mom & Dad

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Kintner   00:02:47.25  Transition Racing
2 Jaime Rees   Spokane Valley, WA00:03:03.29 228046  35 The Bike Hub
3 Dawn Fidler   Mount Vernon, WA00:03:03.47 214419  32 Speedy Beaver Racing
4 Cassandra Stamm   Carnation, WA00:03:23.08 278785  27 Speedy Beaver Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoBonk BreakerSpyUSACDFSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee