Race Results for
Bontrager Border Battle (2010 WORS #8)
River Falls, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI56:08.70 368031  4034 City Bike Works
2 Hayden Schlough   56:32.30  4596 
3 Brandon Flisram   57:00.00  4005 Team Extreme
4 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI59:32.90 303828  4026 EXPO Racing
5 Sam Goblirsch   1:02:12.30  4628 
6 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:02:24.30 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
7 Bradley Miller   1:05:22.30  4593 
8 Zachary Smith   1:05:42.50  4630 
9 Alex Darrington   1:06:32.60  4088 Bikes Limited
10 Joshua Foster   1:08:30.00  4603 Faster Foster Racing
11 Espen Hunt   1:09:14.10  5183 
12 Zach Newton   1:10:07.80  4643 Squandra ACF
13 Ian Price   1:11:27.00  4627 
14 Travis Caflisch   1:16:33.20  4620 
15 Austin Sympson   1:18:56.80  4589 Kegel's
16 Marc Tost   1:29:24.10  6146 
17 Caden Sigerud     6133 
18 Cole Hermann     6136 
19 Nathan Knowles     6017 
20 Calvin Sandberg     6140 Penn Cycle
21 Liam Franken     6142 
22 Jason Engel     6147 
23 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
24 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
25 Campbell Karjala     6143 
26 Wyatt Furois     6130 
27 Joey Scalissi     6024 Muddy Cup racing
28 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
29 Endre Lund     6141 
30 Casey Porter     6127 
31 Devon Horner     6126 Maplelag/Paramount
32 Hunter Kahn     6144 
33 Matthew Bruder     6129 
34 Connor Kantack     6138 
35 Reed May     6030 
36 Lucas Fletcher     6015 
37 Jack Johnson     6125 Freewheel Bike
38 Wyatt Horner     6128 Maplelag/Paramount
39 Tyler Holden     6032 
40 Dylan Waldner     6137 
41 Greyson Sjoquist     6145 
42 Cole Johnson     6131 Freewheel Bike
43 Griffin May     6031 
DNF Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
DNF Gavin Tubre     6132 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Berchem   Manitowoc, WI53:02.40 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
2 Brayden Schott   60:04.00  4070 
3 Cory Marty   Plover, WI1:01:47.10 303981  4014 
4 Christopher Regnier   1:02:16.80  4647 
5 Asher Knudson   1:05:45.20  4646 
6 Wyatt Lien   1:08:01.70  4642 NNJRC
7 Zach Sabel   1:40:15.40  4004 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Lesser   53:11.50  4637 
2 Kurt Brunner   54:33.50  4017 
3 Rob Stieber   55:06.60  4085 Rib Mountan Cycles
4 Martin Reza   55:27.40  4101 
5 Christopher Driscol   55:50.70  4649 Bicycle Sports
6 Matthew Willits   56:36.30  4623 
7 Cesar Fuentes Jr.   59:46.20  4609 
8 Scott Krueger   60:00.70  4818 Team WORS
9 Jared Brodjeski   60:23.70  4068 
10 Ben Robetor   1:01:06.30  4587 
11 John Ruggles   1:03:49.40  4003 
12 Erik Backhaus   1:03:49.90  4602 
13 Dan Ebneter   1:04:29.90  4650 
14 Joshua Kieve   1:04:58.30  4877 
15 Jake Geissler   1:05:15.10  4625 
16 Nicholas Bowe   1:05:40.70  4635 
17 Nick Wilson   1:06:28.60  4616 Larson Cycle Racing
18 Frank Stanton   1:12:31.70  4610 
19 Nate Miller   1:13:58.00  4648 
20 Andrew Richter   1:16:38.80  4617 
21 Jeremy Jersild   1:23:51.00  4051 
22 Patrick Wilcox   1:29:54.90  4878 
23 Garrison Gless   1:34:54.00  4875 
DNF Danny Marchewka     4071 
DNF Tim Edwards     4606 
DNF Nathan Weier   Dodgeville, WI 311613  4808 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Jacobs   53:52.10  4594 
2 Mike Williams   54:14.10  4069 Spokes & Spines
3 Garrett Beck   55:25.70  4633 
4 Christopher Richmond   55:33.20  4046 Heavy Pedal Velo Club
5 Jon Sigerud   55:37.80  4611 
6 Jason Donlan   Waconia, MN55:45.40 301995  4590 
7 Joseph Wieland   57:42.20  4621 
8 Eric Fredrickson   57:47.80  4632 SPH Cycling
9 Marek Kulesza   58:25.00  4619 
10 Travis Saeger   58:51.50  4641 
11 Kerry Gonzalez   59:42.00  4604 Treadhead Cycling
12 Mitch Mohs   59:42.10  4869 Faster Foster Racing
13 John Reinan   60:42.60  4612 
14 Joe Ford   1:02:06.40  4626 Overdrive Cycle
15 Brandon Thatcher   1:02:09.40  4598 
16 Steven Toombs   1:02:32.20  4076 Erik's Bikes NBoards
17 Mike Mohs   1:03:29.70  4874 Faster Foster Racing
18 Eric Adams   1:06:08.70  4605 
19 Jammie Hummel   1:07:09.80  4871 Peace Coffee
20 Peter Fetters   Neenah, WI1:07:41.50 292715  4141 
21 Robert Drew   1:11:42.00  4599 
22 Tyler Yionen   1:15:27.00  4624 
23 Kenny Patenaude   1:19:15.30  4586 
DNF Marko Gerovac     4010 
DNF Matt Pemberton     4073 
DNF Nathan Janik     4639 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Walter   56:42.80  4629 
2 Jody Arlen   57:44.00  4035 
3 Paul Darrington   58:34.30  4817 Bikes Limited
4 Gary Ehrike   58:47.20  4597 
5 Barry Bernu   58:48.90  4645 Linkage
6 Ruben Valdez   59:44.90  4045 
7 Mike Franklin   59:50.30  4636 
8 Ron Smith   1:01:28.60  4614 
9 Rob Langer   1:02:35.00  4644 
10 Michael Laufenberg   1:02:41.60  4023 Team Pedal Moraine
11 Tad Keller   1:03:12.40  4592 
12 Janis Delins   1:07:58.30  4638 
13 Mike Cass   1:08:34.60  4872 
14 Ron Bruder   1:09:25.50  4607 
15 Kevin Knutson   1:10:17.50  4631 Peace Coffee
16 Mark Weglinski   1:10:30.60  4588 
17 Scott Nyland   1:10:58.20  4876 
18 Brian Stanley   1:12:53.70  4873 
19 Thomas Kotz   1:13:34.30  4608 
20 Kraig Anderson   1:15:01.30  4618 Team Kraggness
21 Kent Furois   1:21:56.30  4595 
22 Craig Laing   1:33:00.30  4868 
23 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:40:10.00 317102  4816 
DNF Kevin Lisowe     4037 
DNF Darrin Wixo     4601 
DNF Gary Frost     4802 Tread Head Cycling
DNF Brian Coleman   Cedarburg, WI 314104  4807 Alterra MTB Team

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Balm   1:02:09.70  4634 
2 Timothy Wateski   1:04:13.80  4622 
3 George Doty   1:05:21.10  4033 
4 Gerry Taylor   1:07:50.70  4591 
5 Bruce Parker   1:11:02.30  4084 Freewheel Bike
6 Jerry Engen   1:12:56.60  4640 
7 Richard Patridge   1:15:00.30  4615 
8 Ron Jansen   1:24:26.00  4016 
9 Stephen Popelka   1:24:28.80  4600 
10 Arnold Funkenbosch   1:39:19.20  4613 Yoopers
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Keith Oleson     4870 Wannabee racing

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucas Hieb     2589 
2 Andris Delins     2646 
3 Lincoln Kirchoff     2965 
4 Matthew Olson   Eden Prairie, MN 370629  2617 
5 David Flaten     2108 
6 Riley Kopesky     2045 Expo Racing
7 Reece Oleson     2615 Wannabee racing
8 Kevin Thum     2601 
9 Logan Schlough     2632 
10 Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
11 Zachary Stilwell   Hudson, WI 253081  2633 
12 Judd Kranz     2702 
13 Thomas Baldini     2634 
14 Kyle Greene     2664 
15 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
16 Marcus Warrington     2677 SPH/ Wheelhouse Cycles
17 Jordan Boyea     2687 
18 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
19 Jake Bauer     2628 Hollywood Cycles
20 Ethan Furois     2587 Gopher Wheelmen
21 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
22 Hank Hemlott     2674 
23 Michael Brower     2670 
DNF Bo Schinke     2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:42:10.50 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
2 Tyler Johnson   1:42:28.30  1522 University Minnesota Duluth
3 Matt Riley   1:43:19.00  1498 SPH/ WheelhouseCycles
4 Spencer Cone   Baraboo, WI1:47:46.20 302116  1019 Wildside Velo Club
5 Andrew Quinn   1:48:27.10  1489 
6 Peter Coenen   1:50:15.50  1529 
7 Eric Weidman     2040 Muddy Cup
8 Ryan Marsel   Minneapolis, MN 313268  2611 Behind-Bars/LGR
9 Matt Lee     2597 
10 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
11 Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
12 Aaron Johnson     2616 
13 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
14 Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
15 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
16 Chad Rury     2200 Eriks Bike Shop
17 Kevin Leiferman     2640 Summit Racing
18 Lucas Carlstrom     2679 
19 Matthew Manor     2671 University of MN Duluth
20 Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
21 Lee Bengel   St Paul, MN 190505  2864 
22 Lowell Johnson     2917 
DNF Joseph Maloney     1029 
DNF Benjamin Bacca     1495 
DNF Joe Fallon     1513 
DNF Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
DNF Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNF Josh Bauer     2591 Llama Rama
DNF Morgan Pease     2592 
DNF mark harvey   Coon Rapids, MN 412858  2657 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Fossell   Berthoud, CO1:41:21.20 296311  1107 Spokes N Spines
2 Jeremy Dirk   1:42:31.50  1493 Maplelag/Paramount
3 Brendan Bellew   New Prague, MN1:45:25.90 313010  1482 Squadra ACF
4 Matthew Omeara   1:46:59.10  1524 
5 Matt Leizinger   1:48:45.00  1497 Graham Jewelers
6 David Seifert   1:48:56.10  1470 Erik's Bike Shop
7 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:49:33.20 296227  1099 Cyclenauts
8 Benjamin Cisneros   1:49:52.70  1070 Polska
9 Scott Spoo   Woodbury, MN1:52:03.70 297802  1485 Wannabee Racing
10 Brooks Monahan   1:52:55.70  1490 
11 Adam Caughey   2:06:48.70  1507 Summit Racing
12 Ian Nancekivell     2961 Behind Bars/LGR
13 Kyle McKimpson   Minneapolis, MN 199201  2603 
14 Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
15 Mike Darlington     2130 Trek Stores ofMadison
16 Matt Settergren     2959 
17 Adam Carignan     2610 
18 Daniel Boyles   Ramsey, MN 278248  2612 Behind Bars/LGR
19 Patrick Scheibel     2077 
20 David Jensen     2694 
21 Rob Lutterman     3158 Wannabee Racing
22 Andrew Tegge     2682 Wheel and Sprocket
23 Johnathan Harsdorf     2595 Brilliant Impact
24 Patrick Tsai     2647 Peace Coffee
25 Ian Johnson     2594 Behind-Bars/LGR
26 Corey Haag     2630 
27 Andrew Freeman     2650 
28 Marty Leum     2865 
29 Mark Schindel     2877 Titletown Flyers
30 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
31 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
32 John Wickham     2675 
33 Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
34 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Dan Ellerkamp   Madison, WI 279709  1018 Magnus / Twin Six
DNF William Street   Sheboygan, WI 219245  1071 SISU Custom Cycles
DNF Matt Bolenbaugh     1086 RMC
DNF Tim Gut     1476 
DNF Tim Bekke     1492 The Hub Cycling League
DNF Ian Willmann     2007 
DNF Jesse Hagglund     2641 Summit Tacing
DNF John McGuire     2697 
DNF Justin Wheelock     2955 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Lillie   Altoona, WI1:34:36.10 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
2 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:39:12.30 196060  1054 Alterra Mtb
3 Patryk Limanowicz   1:41:48.50  1010 Pact-Dish Network
4 Mitch Moen   Lombard, IL1:45:01.30 24686  1077 Rbikes.com FleetTruckParts.com
5 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:45:09.60 293537  1053 Wildside Velo Club
6 Aaron Sturgis   1:45:53.30  1530 Spring Street Sports
7 Brian Kozicki   1:46:53.00  1838 
8 Evan Pengelly   1:47:00.10  1518 
9 Nathan Kremer   1:47:12.30  1475 Southwest Express
10 John Oman   Chaska, MN1:51:11.70 287396  1487 WannaBee Racing
11 Peter Hamer   1:52:10.90  1510 
12 Jim Toombs   Madison, WI1:54:22.10 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
13 Jason Vinar   Richfield, MN1:56:43.50 280348  1521 Hollywood Silvercycling
14 Brandon Manske   2:02:55.30  1527 
15 Eric Stanke     2211 Schwag
16 Dan Wierzba     2028 rib mountain cycles
17 Mark Foslien     2631 
18 Joshua Blum   La Crosse, WI 3998  2652 Death Row Velo
19 Steve Sturman     2686 
20 David Cizmas     2636 
21 Chris Stenzel     2688 
22 Zachary Blankenheim     2676 
23 Ben Leach     2143 Bike's Ltd
24 Rennis Delgado     2038 
25 Mike Hanzlik     2644 
26 Jim Felling     2696 
27 Eric Johnson     2801 Anybody's Bikeshop
28 Thomas Fritz     2593 
29 Kevin Gonzales     2693 Larson Cycle Racing LCR
30 David Mowry     2049 Team Pedal Moraine
31 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
32 Mark Anderson     2875 
33 Gabriel Thompson     2598 
34 Jesse Berg     2596 Titletown Flyers
35 Eli Lipp     2018 Speed Freak
36 Chris Horsmann     2656 Peace Coffee Racing
37 Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
38 Justin Ouenhauer     2699 
DNF Joel Coon     905 BelGioioso/Twin Six
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Anthony Ferrara   Minneapolis, MN 291373  1032 New Moon Bike Shop
DNF Neil Zacharek     1059 Sheboygan Bicycle Co.
DNF Ben Broten     1469 
DNF Agustin Deltour     1499 
DNF Mark Lewis     1505 Overdrive
DNF David Slovick   Minnetonka, MN 234315  1506 Summit Racing
DNF Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
DNF Jeffrey Popelka   Chicago, IL 228661  2868 
DNF Ryan Fitzgerald     2871 
DNF Adam Huber     2872 
DNF Matt Karwowski     2104 Erik's Bikes

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance Wall   1:38:26.00  1044 Treadhead cycle club
2 Chris Burg   1:42:44.60  1474 Freewheel Bike
3 Andrew Dahl   1:43:34.50  1516 BPB
4 Cory Gross   1:44:51.80  1525 Nature Valley
5 Derek Broten   1:44:57.60  1503 
6 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:45:19.50 284865  1488 Squadra ACF
7 Matthew Ryan   1:45:20.90  1517 
8 Bryan Rhody   Edina, MN1:48:05.20 282644  1036 Peace Coffee
9 Matthew Horner   1:48:31.20  1471 Maplelag/Paramount
10 Thomas Little   1:54:27.50  1526 
11 Marty Larson   Prairieduchien, WI1:56:42.30 307178  909 Singular Cycles
12 Chris Iverson   1:58:07.90  954 29 n SNGL
13 Cal Collins   1:58:46.60  1494 Wannabe Racing
14 Kevin Flanders   Minneapolis, MN2:17.40 207226  951 Peace Coffee Racing
15 Carey Falkenberry   2:54.70  1006 
16 Jeremy Lentz   Colgate, WI2:02:07.30 292071  1025 
17 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:02:14.30 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
18 Alan Eastlund   2:06:22.90  1478 Peace Coffee
19 Corey Russell   2:08:01.70  1514 Amery Pedal
20 Bryan Gerding   2:24:56.10  1511 Freewheel Bike
21 Gabriel Ion     2141 
22 Grant Larvick     2605 Penn cycle/FCCC
23 Troy Schaden     2178 Scwag
24 Chad Klaus     2212 Schwag
25 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
26 Nick Pettis     2661 Wannabe Racing
27 Jacque Poquette     2654 
28 Brett May     2079 Kettle MoraineFlyers
29 Justin Keough     2690 Wannabe Racing
30 Nathan Olson     2586 
31 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
32 Janusz Koziarski   Chicago, IL 315996  2653 
33 John Knudson     2672 
34 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  2625 Unattached
35 Andrew Douglass     2635 
36 Matt Chmielewski     2685 Bikes Limited
37 Don Iwen   Milwaukee 208154  2021 Alterra
38 Ryan Fahrmann     2666 Peace Coffee Racing
39 Jose Diaz     2701 
40 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
41 Matthew Johnson   Saint Paul, MN 95633  2621 Freewheel Bike
42 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
43 Kevin Schuster     2120 Gen X/World Bicycle Relief
44 Joel Benton     2867 
45 Darren Haag     2006 HAAG GYM
46 Jared Lafave     2639 Yoopers
DNF Joe Greatens   De Pere, WI 218706  1008 
DNF Jess Kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
DNF Greg Heil     1114 Cyclenauts
DNF Joel Ingvalson     1477 Wookiee Juice Racing
DNF Israel Lawstuen     1496 
DNF Evan Lawrence   Ham Lake , MN 172535  1502 Team 53x11 Coffee
DNF Jeremy Ames   Minneapolis, MN 285970  1531 Freewheel
DNF Ben Schinke     2673 Silver Cycling
DNF Jason Kempel     2695 LCR
DNF Kim Schmidt     2958 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Griffin   1:38:49.50  952 Twin Six
2 John Sandberg   1:39:52.10  1509 Penn Cycle
3 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:40:12.20 99459  913 BVC-Nomad Cycling
4 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI1:42:40.50 288396  1473 Flat City Cycling Club
5 Rick Ochs   Marshall, MN1:43:08.70 255648  949 Southwest Express
6 Richard Erickson   Shoreview, MN1:46:01.10 275579  1504 Peace Coffee
7 Matthew Dale   Cable, WI1:46:50.10 310643  1007 Riverbrook Momentum
8 William Burkholder   Rockford, IL1:47:53.20 296156  1002 Kegel\'s Bike
9 David Hein   1:56:05.80  1508 
10 Martin Rudnick   Minneapolis, MN1:57:37.50 298216  948 Behind-Bars/LGR
11 Bob Callaway   1:57:46.80  903 Bluedog Cycles
12 Kent Karjala   1:59:43.20  950 
13 Troy Melhus   1:59:44.00  953 Peace Coffee
14 Lonie Sauber   2:34.60  1500 LCR
15 Thomas Hanegraaf   2:11:02.40  1484 
16 John Colby   2:12:48.00  1528 
17 Cory Mortensen   2:17:37.10  1837 Peace Coffee
18 Dennis Porter   Bloomington, MN2:21:50.10 28454  1472 
19 Scott Lund     2627 Hollywood/SilverCycling
20 Shane Veldhuizen     2660 Swag
21 Robert Herrmann     2960 Squadra Ace
22 Spencer Lenz   Rosemount, MN 20907  2662 
23 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
24 Mike Constant     2966 
25 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
26 Mark Eugebretson     2678 
27 Jim Newton     2649 Squadra ACF
28 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN 311356  2626 
29 Jeff Wren     2082 Team Extreme
30 Jay Obenhauer     2689 SPBRC
31 Dave Smith     2956 
32 Leo Bickelhaupt     2618 Wannabee
33 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
34 Randall Gunderson     2655 Hollywood Silvercycle
35 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
36 Brian Coppock     2185 
37 Patrick Sheedy     2609 Sh*tty Toad
38 Chris Brown     2602 
39 David Reed     2680 Peace Coffee
40 Curt Schlough     2588 
41 Curt Clarke     2624 Blewalung
42 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
43 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  2600 Big Ring Flyers
44 Dan Wistrcill     2964 Squadra ACF
45 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
46 Bernie Seleski     2663 
47 Troy Olm     2142 Chainsmokers
48 Pete Thielen     2614 Team Blewalung
49 Scott Graff     2037 
50 Frank Bobick     2599 Peace Coffee
51 David Gavin     2590 
52 Glenn Margolf     2863 Wannabee Racing
53 Scott Meulebroeck     2869 Bent Crank Racing
DNF Brent Palmer     901 Titletown Flyers
DNF Greg Jones   West Allis, WI 295007  907 Hayes Brakes
DNF Dan Szczepanski     1028 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ty Gonzalez     1045 Alterra MTB Team
DNF Jarrod Kerkhoff     1491 Spokes & Spines
DNF Chad Olson     1515 
DNF John Caldwell     2700 
DNF Greg Molnar     2870 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   1:38:27.70  1523 Peace Coffee Racing
2 Joe Kjeer   1:43:05.70  1479 Peace Coffee Racing
3 Ross Lemke   1:49:00.20  1049 Pedal Moraine / Hammer
4 Jeff Sympson   Rockford, IL1:49:25.50 101514  1076 Kegel's
5 Rick Cleary   1:50:54.50  1520 KORC
6 Ray Osowski   1:54:58.70  1486 LCR
7 Sean Shields   Milwaukee, WI1:55:05.40 76735  1042 Team Pedal Moraine
8 Mark Nestande   2:03:15.80  1480 
9 Fred Johnson     2962 Korc
10 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
11 Todd Bauer     2957 Hollywood Cycles
12 Mike Grimm   Oak Park, IL 302706  2607 Flatlandia
13 Jeff Hokeness     2876 
14 Ted Siefkes     2658 Silver Cycling
15 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
16 Stuart Benson     2619 
17 Lee Nesbitt     2144 KORC
18 Peter Bohacek     2668 
19 Troy Sable     2084 
20 Steven Drecoll     2138 
21 Todd Fletcher     2125 
22 James Goblirsch     2642 
23 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
24 Brian Visintin     2613 Team Blewalung
25 Gary Smith     2874 Peace Coffee
26 Timothy Brinkmann     2659 
27 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
28 Allan Hilbert     2585 Team Blewalung
29 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
30 Tom Thies     2643 Peace Coffee
DNF Eric Sime   Boscobel, WI 176464  902 Team Singular
DNF Glen Stroik   Franklin, WI 258547  1067 Chiropractic Partners
DNF Russell Jobs     1101 Hayes Disc Brakes
DNF Robert Mueller     1836 Insites
DNF Christopher Voss     2181 
DNF Dan Price     2873 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deuane Mattson     2651 Larson Cycle Racing
2 Roger Anderson     2637 Schwag
3 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
4 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
5 Steve Stilwell     2608 
6 Tim Hieb     2606 
7 John Wyland     2681 Loon State Cyclists
8 Mark Klingechoets     2698 Wanabee
9 Michael Cisek     2667 Freewheel Bikes
10 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
11 Todd Trembley   Faribault, MN 217961  2622 
12 David Carignan     2692 
13 Tom Bengel   St Paul, MN 200781  2604 
14 Bill Stuber     2665 Loon State Cyclist
15 Greg Buell     2623 
16 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
17 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
18 Gary Sjoquist     2645 
19 William Peters     2067 Titletown Flyers
20 Micheal Thompson     2629 WannaBee Racing
21 Kevin Foster     2866 Faster Foster Racing
22 Bill Styer     2069 
23 Gary Gyoss     2963 Penn Cycle
24 Jerry Washatka     2691 
25 Mark Corbett     2684 
26 Robert Dinkel     2638 
27 Christopher North     2620 Wannabee Racing
28 Bruce Harvey     2150 Red Jacket
29 Denny Barry     2648 Maplelag Paramont
30 Larry Marx     2669 
31 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
32 Ron Kapaun     2118 
33 Steve Manthe     2059 Chainsmokers
34 Paul Lanhart     2683 
35 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Bob Ferrara     2139 
DNF Brad Swenson     2219 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:39:39.20 209414  706 EXPO Racing
2 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:42:14.90 255039  715 Team Extreme
3 Mike Zuiker   1:42:29.40  736 Pomps
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:42:34.00 210565  712 EXPO Racingg
5 Nils Boberg   Shoreview, MN1:42:59.70 284823  1519 MNJRC
6 Luke Baker   Granite Falls, MN1:43:09.30 316172  737 
7 Dustin Dale   Cable, WI1:44:03.10 294108  720 Riverbrook Momentum
8 Dakota Dale   Cable, WI1:46:12.50 310795  719 Riverbrook Momentum
9 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:48:07.80 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
10 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:48:22.40 282426  711 EXPO
11 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:48:23.70 296192  717 EXPOamount
12 Myles Beach   Larsen, WI1:50:24.60 208348  704 EXPO Racing
13 Chris Harrison   Green Bay, WI1:53:14.50 296466  710 Titletown Flyers
14 Travis Gildner   Scottsdale, AZ1:56:39.70 292501  242 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Koenig   Schofield, WI1:54:02.10 267964  22 RMC / Clean Power
2 cody larson   Northfield, MN1:54:05.00 298311  241 
3 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:55:01.80 211093  240 Paramount Sports
4 matthew muraski   Cashton, WI2:02:14.10 305529  65 
5 Justin Piontek   Madison, WI2:03:08.80 297073  45 Performa Cycling
6 Jake Begley   Tempe, AZ2:05:23.70 268804  243 Erik's Bike Shop
7 Bryan Fosler   Madison, WI2:06:42.10 197058  61 Trek Store of Madison
8 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:09:12.80 293999  77 Culvers Racing
9 Raymond Nickles   Maplewood, MN2:29:26.90 279231  236 LCR
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
DNF Eric Oftedahl   Shoreview, MN 210080  239 Maplelag/paramount sports

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:53:21.30 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:57:22.90 211935  233 Flat City Cycling
3 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:58:08.30 209153  49 Team WORS
4 corey stelljes   Madison, WI2:07.70 307965  64 Chainsmokers
5 Luke Nelson   Anoka, MN2:01:36.90 135538  235 Penn Cycle/Nature Valley
6 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:02:32.30 285418  12 Wheel & Sprocket
7 Matt Nelson   Minneapolis, MN2:05:39.90 245341  245 Peace Coffee Racing
8 Trevor Olson   Rochester, MN2:07:15.40 264356  58 Muddy Cup
9 David Oachs   Woodbury, MN2:07:38.40 116923  247 Nicolletbike.com
10 Chris Ames   Minneapolis, MN2:07:58.20 151387  249 Freewheel Bikes
11 Karl Tillman   La Crosse, WI2:11:13.80 294041  36 Bikes Limited Inc
12 Joseph Surla   Minneapolis, MN2:11:49.30 34681  227 Wannabee Racing
13 Eric LeBow   Shoreview, MN2:12:41.40 279272  225 Maplelag
14 Jesse Shoemaker   Depere, WI2:14:24.60 291522  21 Performa Cycling
15 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:15:08.70 291820  42 Alterra Coffee
16 Clayton McLagan   Forest Lake, MN2:15:19.60 206756  237 Peace Coffee Racing
17 Matthew Kohner   Minneapolis, MN2:15:52.60 295551  226 Peace Coffee
18 Chris Van Ert   Saint Paul, MN2:20:14.60 230802  234 Peace Coffee Racing
DNF Brian Hertzberg   Forest Lake, MN 208067  30 5 Nines Cycling
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN 166411  224 Behind-Bars/Little Guy Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Miller   Madison, WI1:59:44.20 233978  99 Trek Stores ofMadison
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:07:11.10 259146  14 Hayes
3 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:07:11.80 16155  20 Team Polska
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:07:29.50 98534  50 Team Pedal Moraine
5 Todd McFadden   Duluth, MN2:08:53.50 134734  230 Adventure 212/Ski Hut
6 Jeff Weyrens   Rosemount, MN2:10:06.30 76843  255 Sport Hut
7 Andrew Jordan   Woodbury, MN2:10:07.40 295752  246 LCR
8 John Shull   Libertyville, IL2:10:39.00 259398  15 EXPO Racing
9 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:12:13.20 194466  69 Muddy Cup Racing
10 Lawrence Sauber   Lakeville, MN2:13:38.20 135611  244 LCR
11 Ronald Raymond   Roberts, WI2:16:35.90 102723  254 Trek
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  16 Extreme Bike
DNF Russell Krueger   Sayner, WI 294083  48 Rib Mountain Cycles
DNF Michael Curtes   Mequon, WI 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
DNF Eddie Karow   Stpaul, MN 281195  238 LCR
DNF Eric Guse   St Louis Park, MN 211199  252 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Kowalw   1:45:41.40  841 Minneapolis Bike Race Club
2 Jack Baker   1:48:05.10  840 Southwest Express
3 Brett Edgerle   1:51:26.50  809 
4 Bob Boone   Eau Claire, WI1:59:43.70 4227  843 Spring Street Sports
5 Gary Meader   2:18.70  842 
6 Bradley Tennis   Baraboo, WI2:10:26.30 280203  803 Wildside Velo
7 Mark Muraski   Spooner, WI2:22:03.80 314946  807 Riverbrook
DNF kenneth ramm   Newglarus, WI 308897  808 Team WORS
DNF James Cope     839 
DNF Timothy Bartylla     1512 Gateway Cycle

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:48:23.00 145071  Mafia
2 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:49:19.90 214936  Mr Tree / Powerbar
3 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:49:36.20 210366  251 Trek Coopoop
4 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN1:51:14.00 283629  231 Trek co-op
5 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:52:56.00 135975  228 Trek Bicycles Boulder
6 Darrin Braun   Waukesha, WI1:53:14.90 285001  Adventure 212/Specialized
7 Eric Thompson   Shoreview, MN1:54:26.10 150540  248 Maplelag/Paramount Sports
8 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:55:06.90 83047  253 Trek Coop
9 Chris Peariso   Amherst, WI1:56:51.30 139566  31 Adventure 212 / Specialized
10 Jesse Lalonde   1:56:52.60  256 T6/BKB/29 Crew
11 Camden Kirkpatrick   Clive, IA1:57:00.00 154860  229 Rasmussen BikeShop
12 Chad Sova   Thiensville, WI1:57:34.10 189115  66 On the Rivet /GearGrinder
13 Travis Saeler   Butler, PA1:59:54.30 209699  250 Trek 29 Crew
DNF Brian Matter   Sheboygan, WI 85929  Gear Grinder /Trek
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI 7340  32 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keely Jackson   1:08:21.30  5175 
2 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:14:53.40 297074  5027 Muddy Cup Racing
3 Jordan Pellett   North Freedom, WI1:20:44.60 296372  5024 Wildslide VeloClub
4 Kyra Jackson     6134 
5 Kaelin Jackson     6135 
6 Jennifer Mattler     6139 
7 Leah Fletcher     6014 
8 Madiysn Schuster     6021 Gen X/World Bicycle Relief
9 Mckenna Gniot     6004 Titletown Flyers
DNF Camille Sjoquist     5181 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:09:34.20  5049 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Brennan   1:05:20.80  5179 
2 Heather Marty   1:13:50.40  5003 
3 Sarah Suddendorf   1:18:06.60  5177 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Smith   1:02:25.80  5171 
2 Cyndi Ehrike   1:03:01.00  5168 
3 Amanda Williams   1:03:14.30  5182 
4 Leia Schneeberger   1:04:12.30  5178 
5 Amy Ochs   1:08:51.50  5170 Southwest Express
6 Elizabeth Berg   1:13:37.40  5172 
7 Kari Gates   1:15:01.90  5173 
8 Sarah Oleson   1:16:36.20  5180 Wannabe Racing
9 Rebecca Crocker   1:19:36.00  5026 Team Coal Car
10 Kimberly Olson   1:26:30.50  5169 
11 jennifer clark   Milwaukee, WI1:32:55.60 310337  5006 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hilary Flanders   1:08:37.40  5167 
2 Michelle Dale   1:19:47.50  5174 
3 Tammy Vande Zande   1:22:17.40  5023 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Patridge   1:08:56.40  5176 
2 Rose Lenss   1:16:18.60  5014 Titletown Flyers
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:21:37.80 10328  5050 Clif Bar Midwest
4 Sue Blankenheim   1:23:07.80  5012 

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
2 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 EXPO Racing
DNF Jordan Horner     3157 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Eby     3170 Bicycle Sports
2 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
3 Cathy Swanson     3164 
4 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN 316506  3154 
5 Lisa Olson     3034 
6 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terra James     3162 Behind Bars/LGR
2 Tara Steele   Woodbury, MN 298451  3156 WannaBee Racing
3 Nicole Eickenberry     3166 Freewheel Bike
4 Alison Vunderlan     3167 Flat City
5 Margaret Matuszak     3012 Sheboygan Bicycle Company
6 Andrea Horner     3151 Maplelag/Paramount
7 Angella Collins     3168 Wannabe Racing
8 Amanda Lawstuen     3169 
9 Jess Wiborg     3160 Bent Crank Racing
DNF Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
DNF Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Belz   Stillwater, MN 80526  3153 Big Ring Flyers
2 Audrey Baumgartner     3171 LCR
3 Darcy Busse     3163 
4 Diane Callaway     3003 Bluedog Cycles
5 Jodie Karjala     3161 
6 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA 307199  3152 Twisted Spokes
7 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
8 Teri Holmes     3165 Insites
DNF Valerie Dosland     3155 
DNF Tina Olson     3159 Big Ring Flyers

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
2 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
DNF Paula Liske     3041 Rib Mountain Cycles

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:04:51.80 264453  707 EXPO Racing

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Lennon   Minneapolis, MN1:53:52.30 259658  566 Behind Bars / LGR
2 Anna Ganju   New Berlin, WI1:56:15.70 202435  529 Polska

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:47:32.40 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN1:52:29.60 281920  570 Peace Coffee
3 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:58:09.80 261947  232 Maplelag
4 Michelle Peariso   Amherst, WI1:59:55.20 227741  516 Adventure 212/Specialized
5 Denise Coppock   Green Bay, WI2:14:02.60 316486  528 
6 Julie Vardaman   Plainfield, IL2:20:32.10 302955  567 Zoom Performance
DNF Claire Cannon   Madison, WI 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
DNF Regina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
DNF Kate Heil   Waukesha, WI 297768  514 Cyclenauts
DNF Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  518 Mr Tree / Powerbar
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:45:37.60 212753  568 Adventure 212/Ski Hut
2 Lori Sable   Thiensville1:56:06.50 226461  502 
DNF Christine Czarnecki   Milwaukee, WI 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:43:06.80 202434  501 Trek Stores ofMadison
2 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:44:45.60 235476  569 LCR/Ergon
3 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN2:33:22.90 199274  571 Trek Coop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerSierra NevadaOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee