Race Results for
Altamont Criterium
Altamont, NY
(Event Information)
View By:
Criterium on 08/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Thomas   Saratogasprings, NY0:25:09 310428  762 Team Elevate Cycles
2 Shane O'Brien   0:25:11  758 
3 Jason Selwitz   Rensselaer, NY0:25:11 216632  759 
4 Brian Burr   Glens Falls, NY0:25:11 355250  746 
5 Eliakim Littell   Greenwich, NY0:25:20 214082  755 Cambridge Valley Cycling
6 Eric Gustafson   Massena, NY 303461  752 Wear on Earth
7 Brigham McCutcheon     757 
8 Paul Hogan     753 
9 Rick Babin   Fletcher, OK 308785  745 
10 Dan Caplinger     747 
11 Gordon Webster   Ballston Lake, NY 310378  763 
12 David Fraterrigo   -1 lap  751 
13 Mike Talmadge   Cambridge, NY-1 lap 263551  761 Battenkill United
14 Jacques Du Moulin   -1 lap  750 
15 Armand Arekian   Averill Park, NY-1 lap 86411  743 Team Tri-Flow
16 Kurt Matejka   -1 lap  756 
17 Allison Cropsey   -2 laps  749 
18 Donald Cropsey   -2 laps  748 
19 Mara McEvlean   -3 laps  764 
20 Brian Jenkins   -4 laps  754 Center for Disability Services
21 Kyle Austin   -4 laps  744 Center for Disability Services

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James (Jim) Walker   Elizabethtown, NY0:41:44 225529  172 Team Placid Planet
2 Allan Rego   New York, NY0:41:47 274367  166 Ring of Fire
3 Steven Wells   Orchard Park, NY0:42:05 297605  173 Ingram Micro/Tom's Pro Bike
4 William McGreevy   Wilmington, NY0:42:05 226407  161 Team Placid Planet
5 Bradford Stratton   Brooklyn, NY0:42:05 70309  180 CBRC
6 Adam Schwarzweller   Farmington, NY0:42:05 265316  169 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
7 Brandon Milet   Atten.cycling Coach 0:42:05 276068  162 FARM TEAM CYCLING
8 Jonathan Nash   Pawling, NY0:42:05 276379  164 Pawling Cycle and Sport
9 Timothy Akers (1 - Cat4)   Salt Lake City, UT0:42:05 276173  155 Wear On Earth
10 Michael Duerr   Glens Falls, NY0:42:05 226900  177 Battenkill-United
11 owen laurion   Rochester, NY0:42:05 259759  160 university of rochester
12 Steven Smith   Cooperstown, NY0:42:05 230707  171 Paceline Sports
13 Nathan Sentz   Cooperstown, NY0:42:05 215130  170 Paceline Sports
14 Keane McCullum   Grantham, PAP&P 297979  186 Team Placid Planet
15 Samuel Corcoran   Lebanon, PAP&P 197247  184 MaxPowerCycling.com
16 Hunter Dansin   Cambridge, NYP&P 261086  157 Farm Team Cycling
17 Loren Swears   Malta , NYP&P 307058  176 Unattached
18 Jeffrey Krywanczyk   Chazy, NYP&P 300882  179 Unattached
19 Andrew Roginski   Saratoga Springs, NYP&P 164891  167 Elevate Cycles
20 J Wozniak (2 - Cat4)   Albany, NYP&P 183877  175 North Atlantic Velo
21 Alexander Parachini   Brooklyn, NYP&P 252349  165 Maietta Factory Racing
22 Matthew Moore   West Rupert, VTP&P 24938  178 BCA/Tosk Chiropractic
23 Nicholas Alutin   Ridgewood, NJP&P 1490  156 Westwood Velo
24 Kirby Haizlip   Albany, NYP&P 283208  159 Capital Bicycle Racing Club
25 William Munyan   Rensselaer, NYP&P 249013  163 
26 Yohsuke Takakura   Albany, NYP&P 306296  188 CBRC
27 Keane Brennan   Cambridge, NYP&P 260842  187 Farm Team Cycling
28 Barry Koblenz   Albany, NYP&P 152307  185 CBRC

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Olsen   New York, NY1:01:24 210766  56 CRCA/Jonathan Adler Racing
2 Tony Hall   Brooklyn, NY1:02:32 257024  54 CRCA/Jonathan Adler Racing
3 Landen Wark-Acebo   Brookline, MA1:02:32 237597  65 Unattached
4 Christopher Chaput   New York, NY1:02:34 190425  53 CRCA/Jonathan Adler Racing
5 Allan Rego   New York, NY1:04:08 274367  64 Unattached
6 Steven Wells   Orchard Park, NY1:04:08 297605  58 Ingram Micro/Tom's Pro Bike
7 Stephen Sloan   Sidney, NY1:04:13 241757  60 Somerset Wheelmen
8 Mark Sumner   Clifton Park, NY1:04:16 114907  66 Clinton Cycling Club
9 Adam Schwarzweller   Farmington, NY1:04:26 265316  57 Monroe Extinguisher / SBR Cycling Team
10 Andrew Bernstein   Allentown, PA1:04:38 204817  67 Champion System Racing

Men - Master - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Ruane   Bow, NH0:39:38 30782  246 Sunapee Racing Team
2 M Andrew Ruiz   Delmar, NY0:41:13 47271  248 Clinton Cycling Club
3 Mark Sumner   Clifton Park, NY0:41:31 114907  244 CCC/Keltic Const/Zanes Cycles
4 Michael Duerr   Glens Falls, NY0:41:31 226900  242 Battenkill-United
5 Michael Lenihan   Lake George, NY0:46:05 213656  245 Battenkill-United

Men - Master - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Ruane   Bow, NH0:41:31 292549  247 Sunapee Racing Team
2 Matthew Moore   West Rupert, VT0:42:24 24938  283 BCA/Tosk
3 Gene Primomo   Delmar, NY0:42:52 192318  285 CBRC
4 Donald Rice   Rensselaer, NY0:43:15 215593  287 Battenkill United/CCB
5 Brian Polhemus   Spencertown, NY0:44:10 80135  284 Battenkill-united
6 Dan Reilly   Saranac Lake, NY0:45:07 293382  286 Team Placid Planet
7 David Beals   Niskayuna, NY0:45:07 195095  278 NYCROSS.COM / CBRC
8 Gary Gurney   Coeymans Hollow, NY0:46:59 73656  281 CBRC - Capital Bicycle Racing Club
9 Wayne Clermont   Rexford, NY0:51:18 300610  290 Unattached

Men - Master - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Phillip Hershberger   Climax, NY0:44:10 66821  282 CBRC
2 Steven Toplitz   Leverett, MA0:44:10 46009  289 Northeast Roadmasters
3 Ron Ferreira   0:45:07  280 D'ornellas Racing Club

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keane Brennan   Cambridge, NY0:21:18 260842  1073 FARM TEAM CYCLING
2 Wyatt Drake   Cambridge, NY0:21:23 257584  1074 FARM TEAM CYCLING
3 Julia Sante   Queensbury, NY0:21:26 284417  1077 Farm Team
4 Joseph Toth   Stephentown, NY0:21:28 236412  1078 Capital Bicycle Racing Club
5 Kathryn Toth   Stephentown, NY0:21:40 283226  1079 Capital Bicycle Racing Club
6 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY0:22:46 278626  1080 Farm Team Cycling
7 Gianni Polhemus   Spencertown, NYrel 1Q6 311309  1076 Farm Team
8 Alec Betancourt   -1 lap  1072 
9 Dagny Drake   -3 laps  1075 Farm Team Cycling
10 Spencer Jones   -4 laps  1081 

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keane McCullum   Grantham, PA0:20:33 297979  95 Team Placid Planet
2 Keane Brennan   Cambridge, NY0:22:29 260842  97 FARM TEAM CYCLING
3 Joseph Toth   Stephentown, NY0:22:50 236412  94 Capital Bicycle Racing Club
4 Wyatt Drake   Cambridge, NY0:22:50 257584  1082 FARM TEAM CYCLING

Women - Cat 1/2/3/4 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janel Holcomb   San Diego, CA0:37:38 255006  78 Sinclair Imports / Argon-18
2 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY0:37:38 245769  79 Anthem Women's Cycling Team
3 Amy Miner   South Burlington, VT0:38:03 303570  82 Onion River Racing
4 Danielle Ruane   Bow, NH0:38:03 292549  86 Sunapee Racing Team
5 Kerrin Strevell   Valatie, NY0:38:03 310389  85 
6 Frances Morrison   Easthampton, MA0:38:03 241197  87 Wheelhouse/NCC Cycling Team
7 Casey Kelly   Elma, NY0:38:03 324662  80 Ingram Micro/Tom's Pro Bike
8 Caroline Gaynor   Austin, TX0:38:47 223163  77 crca/echappe
9 Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY0:38:47 293835  76 Team Elevate Cycles
10 Donna Moody   Lakeplacid, NY-1 lap 282490  83 Team Placid Planet
11 Lisa Gizzarelli   New Paltz, NY-1 lap 287796  88 Hudson Valley Velo Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee