Race Results for
High Desert Cyclocross
Palmdale, CA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 01/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Lindquist   Los Angeles, CA 252690   Swarm!
1 Megan Dean   Los Angeles, CA 251142   Swarm!

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Siena Avila      High Desert Cyclists

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Jr. - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Hall   Mission Viejo, CA 303193   Rock n' Road
2 Sam Eckvahl      Unattached
3 Jonathan Salandi   Glendale, CA 303186   Team SocalCross/CICLE

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Jr. - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Rogers      Team SocalCross/CICLE
2 Edward Kronfli   Santa Clara, CA 304958   PAA / RE/MAX
3 Gregory Celentano   Castaic, CA 302657   Team SocalCross/CICLE

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Prenzlow   Carlsbad, CA 28646   Celo Pacific/B+L Bikes
2 John Bailey   San Diego 233503   Bailey Bikes
3 Tom Andrews   Monrovia, CA 1757   PAA / RE/MAX
4 James Stathas   Los Angeles, CA 182964   Team Montrose Bike Shop
5 Jeff Herring   Altadena, CA 79728   Team SocalCross/CICLE
6 Geoffrey Albert   Altadena, CA 234186   Team SocalCross/CICLE
7 Robert Langone   Playa Del Rey, CA 260632   Kahala La Grange
8 Wade Hewitt   Santa Monica, CA 258897   Kahala La Grange
9 Timothy Pickett   Ontario, CA 82079   Jenson USA
10 David Lawson   Carlsbad, CA 42445   Celo Pacific
11 Aaron Jones   Rancho Santa Fe, CA 203229   Cal Pools/Dewalt
12 Justin Christopher   Rancho Cucamonga, CA 125956   Jenson USA
13 Steven Schmidt   Yucaipa, CA 239023   SC Velo
14 Carl (Cubby) Cashen   Cambria, CA 197335   The Great Chiweenies
15 Paul Hernandez      Team SocalCross/CICLE
16 David Williams   Cypress, CA 300925   Celo Pacific
17 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA 138867   Troupe
18 Jesus Ortega      Celo Pacific

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert DeFerrante   Pasadena, CA 116494   PAA / RE/MAX
2 Charlie Stone   Upland, CA 220274   SC Velo
3 Gregory Page   Downey, CA 73132   Cal Pacific Export Packagers/LV

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Swanson   Corona, CA 34753   Radsport
2 Robert Meeker   Ojai, CA 23915   Team Montrose Bike Shop
3 Robert Llamas   Montrose, CA 162224   Team Montrose Bike Shop
4 Jonathan Livesay   Tujunga, CA 21364   Team Montrose Bike Shop
5 Hal Woodruff   Chino Hills, CA 38902   Team SocalCross/CICLE
6 Carol Ruckle   Redlands, CA 30799   Team Possabilities

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Andrews   Monrovia, CA 1757   PAA / RE/MAX
2 Matt Mangum   San Diego , CA 277054   Team Montrose Bike Shop
3 Justin Koo   Lancaster, CA 303092   Jenson USA
4 Mark Colton   Santa Cruz, CA 302872   Team SocalCross/CICLE
5 Tim VanGilder   Mission Viejo, CA 138867   Troupe
6 David Williams   Cypress, CA 300925   Celo Pacific
7 Jesus Ortega   Long Beach, CA 242921   Celo Pacific
8 Sean Runnette   Hillsborough, NJ 102918   Unattached
9 Gregory Edler   Burbank, CA 271819   PAA / RE/MAX
10 Rodrigo Ocampo      Unattached
11 Scott Sampson   Newhall, CA 213711   Da Hui Race
12 David Waldner   Redondo Beach, CA 286459   Unattached
13 Roland Rodriguez III   Bakersfield, CA 283389   Unattached
14 James DelMarto   Lancaster, CA 303562   Unattached
15 Greg Armstrong      Cycling Connection
16 Luke Duncan      Unattached

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 sid taberlay   South Pasadena, CA 279640   Rock n' Road
2 Brent Prenzlow   Carlsbad, CA 28646   Celo Pacific/B+L Bikes
3 John Behrens   San Diego, CA 119862   Bailey Bikes
4 John Bailey   San Diego 233503   Bailey Bikes
5 Christopher Woodruff   La Canada Flintridge, CA 300382   Team SocalCross/CICLE
6 Kenneth HIll   Pomona, CA 272123   SC Velo

Men - Cat 1/2/3 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Hernandez   Baldwin Park, CA 15947   Team SocalCross/CICLE
2 Miguel Sutter   Burbank, CA 166968   PAA / RE/MAX
3 Geoffrey Albert   Altadena, CA 234186   Team SocalCross/CICLE
4 Jack Lindquist   Los Angeles, CA 252690   Swarm!
5 Carl (Cubby) Cashen (1 - Cat3)   Cambria, CA 197335   The Great Chiweenies
6 Andrew Gohlich   Newhall, CA 292074   I Beer LA

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Bassett   Los Angeles, CA 283133   Mafia Racing
2 Matthew Speer   Lenexa 196661   VCRC Factory Racing
3 James Groos   Costamesa, CA 303630   
4 Aaron Jones   Rancho Santa Fe, CA 203229   CA Pools/Dewalt
5 Douglas Hall   Mission Viejo, CA 303193   Rock n' Road
6 Scott Sampson   Newhall, CA 213711   Da Hui Race
7 Roland Rodriguez III   Bakersfield, CA 283389   
DNF Gregory Page   Downey, CA 73132   Cal Pacific Export Packagers/LV

Men - Cat 3/4 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Turner   Glendale, CA 251308   PAA / RE/MAX
2 Miguel Sutter   Burbank, CA 166968   PAA / RE/MAX
3 Gregory Page   Downey, CA 73132   Cal Pacific Export Packagers/LV
4 Paul Avila      High Desert Cyclists
5 Mike Browns   La Verne, CA 229882   InCycle
6 Tavis Werts   Costa Mesa, CA 301516   I Beer LA

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Cordes   Cambria, CA 201341   The Great Chiweenies
2 Annette Padilla   San Diego, CA 155413   Celo Pacific

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Jr. - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Eckvahl   Alta Loma, CA 270907   Velo Bella
2 Clarisa Ortega   Downey, CA 303277   Celo Pacific
3 Eris AlbertMinckler   Altadena, CA 301781   Team Zippy

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dinorah Lawson   Carlsbad, CA 284840   Celo Pacific

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Thompson   Los Angeles, CA 187715   PAA / RE/MAX
2 Paula Rogers   Valencia, CA 1856   Team SocalCross/CICLE
3 Alexandria Fabbro   Altadena, CA 56090   Velo Bella
4 Keli Roberts   Pasadena, CA 162320   Team Montrose Bike Shop
5 Laramie Fassbender      Block

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin MacDonald-Foley   Stoughton, MA 49181   Judgement Velo/TBOV
2 Carol Ruckle   Redlands, CA 30799   Team Possabilities

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Van Gilder      
2 Nancy Klinger   Valencia, CA 245841   Team SocalCross/CICLE
3 Kim Kiunke   Mission Viejo, CA 98264   Vanderkitten Racing
4 Kristen Thompson      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dorothy Wong   Altadena, CA 104462   Team SocalCross/CICLE
2 Megan Cordes   Cambria, CA 201341   The Great Chiweenies
3 Amanda Schaper   Laguna Beach, CA 270057   Platinum Performance
4 Annette Padilla   San Diego, CA 155413   Celo Pacific

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFCUORESpyBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee