Race Results for
The Garrett Wonders Memorial Criterium, Westervill
Westerville, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/31/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Fat Tire

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Graham      
2 Matt Briggs      
3 unknown rider      
4 Shari Heinrich   Westerville, OH 203219   
5 Kevin Earl      
6 Steve Cox      
7 Keaton Cox      
8 Kelsey Cox      
9 Laurie Cox      
10 Leanda Wonders/Bloomquist      
11 Noelle Elliott      
12 William Rerser      

Men - Cat 5 open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Blodgett   Berlin Heights, OH 300170   
2 Woody Heimann      
3 Johnny Hoffman   Berlin Heights 297492   
4 John Farren   Columbus, OH 319862   
5 Mike Miller      
6 Ronald Thomas   Dublin, OH 312622   
7 Thomas Bell      
8 Brian O'Hara      
9 Jeff Bork   Springboro, OH 290363   
10 Jared Preston   North Royalton, OH 319528   
11 Steve Quelette      
12 Andy Fisher      
13 Janusz Kossek   Centerville, OH 320692   
14 Garrette Burkholder      
15 Tony Mellott      
16 Bob Dean      
17 Adam Schroeder      
18 David Leland   Westerville, OH 298439   
19 Jonathon Sammons      
20 Joel Eversole   Gahanna, OH 322702   
21 Kirk Irwin      
22 Steven Strimpfel      
23 Kenneth Buddell   Lewis Center, OH 244758   
24 Sean McGann      
25 Logan Leland   Sugar Grove, OH 293011   
26 Rick Martin   Sandy Springs, GA 325602   
27 Michel Jerome      
28 Derek Johnson      
29 Kevin Havke      
30 Brian Schultz   Columbus, OH 284685   
31 Joshua Hoblet   North Lima, OH 105599   
32 Daniel Tinderholt   Westerville, OH 274305   
33 Larry Hall      
34 unknown rider      
35 Brandon Schmidt      
36 John Seibert      
37 Chris Cope      
38 John Agler      
39 Adam Augspurger      
40 Andre Farrow   Gahanna, OH 322722   
41 Brent Skatzes      
42 Johm Unverzagt III      
43 Jeff Logue   Las Vegas, NV 323454   
44 John Lynch      
45 Jeff Lafave   Centerville, OH 323122   
46 Steve Betts      
47 Mark Gori      
48 Greg Bernard      
49 Tim Daugherty      

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Newcomb   Sacramento, CA 265515   
2 Rick Parr   Canton, OH 27316   
3 Adams Williams   Pickerington, OH 38292   
4 Billy Mathus   Kent, OH 50991   
5 Justin Lyons   Jenison, MI 304914   
6 Chris Riccardi   Tallmadge, OH 115805   
7 Roger Moore   Santa Barbara, CA 24953   
8 Scott Spees   St. Johns, FL 33586   
9 Joseph Hull      
10 John Price   Delaware, OH 265926   
11 Will Gleason   New Albany, OH 231092   
12 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650   
13 Jeff Hufdencamp   Columbus, OH 54950   
14 Brandon Gaunt   London, OH 295589   
15 Scott Gartman   Salt Lake City, UT 282666   
16 Kevin Wellendorf   Pickerington, OH 283318   
17 Jason Meyer   Sidney, OH 251724   
18 David Rohrer   Athens, OH 289434   
19 Justin Ling   Columbus, OH 282163   
20 Mark Damschlocker      
21 Darin Miller (1 - Cat4)   Barberton, OH 294449   
22 Benjiman Bachman   Strongsville, OH 278540   
23 Doug McConaha      
24 John Lowry   Keene, NH 68474   
25 Jason Carpenter      
26 Shayne Dillinger   Beavercreek, OH 267052   
27 unknown rider      
28 Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865   
29 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   
30 Brian Rocke      
31 Anthony Viton   Westerville, OH 288957   
32 Joel Bonnell   Columbus, OH 98909   
33 Doug Carraway   Columbus, OH 287612   
35 Renato Sosa   Centerville, OH 292086   

Men - Cat 1/2/3/4 Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Curtis Tolson   Louisville, KY 46006   
2 Mark Damschlocker      
3 Christopher Grisvard   San Diego, CA 5865   
4 Jeff Aufdencamp   Columbus, OH 54950   
5 Jeff Blodgett   Berlin Heights, OH 220717   
6 David Chambers   Powell, OH 259663   
7 Mark Corroo   Delaware, OH 197030   
8 George Conti   Powell, OH 118852   
9 Scott Young      
10 Willis Brown   Columbus, OH 274873   
11 Robby Simpson   Blacklick, OH 43798   
12 Todd AIT   Columbus, OH 283958   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Martin   Stow, OH 268637   
2 Brian Baker   Louisville, KY 128381   
3 Kirk Albers   Upper Arlington, OH 1283   
4 Robert Martin   Brecksville, OH 49126   
5 Jonathon Freter      
6 Josh Halvay   Mansfield, OH 253371   
7 Cory StClair      
8 Peter Baughman   Carnation, WA 243415   
9 Justin Luans      
10 Andus Burns      
11 Alexander Pratt   West Conshohocken, PA 248900   
12 Nicholas Bevan   Lebanon, OH 278971   
13 Daniel Quinlan   Salem, OH 214530   
14 Aaron Cruikshank   Akron, OH 258844   
15 Scott Gartman   Salt Lake City, UT 282666   
16 Richard Gould   Hudson, OH 251266   

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Thomas      

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erick Madis   Hudson, OH 237913   
2 John Murdock   Cincinnati, OH 250670   
3 Michael Musilli    2666563   

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Blodgett   Berlin Heights, OH 300170   
2 Johnny Hoffman   Berlin Heights 297492   
3 Brent unknown   Westerville, OH 309621   
4 Logan Pitcher   Newark, OH 261273   
5 Jonathon Patton   Mason, OH 263799   
6 Mark Gori      

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Bercaw      
2 Jonathon Fretter   Columbus, OH 266654   
3 Will Gleason   New Albany, OH 231092   
4 Benjiman Bachman   Strongsville, OH 278540   
5 Joshua Bachman   Boise, ID 278539   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ginger Ballard   Upper Arlington 281058   
2 Kellie Strang   Mcdonald, OH 303754   
3 Kayla Starr      
4 Anna Waltrip      
5 Raquel Hurt      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Evely   Carnation, WA 162455   
2 Brooke Crumm      
3 Samantha Brode    206520   
4 Erin Quinlan   Salem, OH 227179   
5 Marilyn Hartman      
6 Stephanie Breslin   Centerville, OH 294010   
7 Jennifer Peters   Columbus, OH 278486   
8 Kathryn Tolle   Columbus, OH 290708   
9 Tracy Tolson   Louisville, KY 201741   
10 Terra Kier   Grand Junction Co 275073   
11 Luanne Murray      
12 Katie Mueller      
13 Melissa Corliss (1 - Cat3)   Dayton, OH 285661   
14 Annie Young      
15 Joan Hanscom   Chicago, IL 186556   
16 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   
17 Jillian Kellbach      

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ally Bercaw      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUOREOSMOUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee