Race Results for
2010 Bethlehem Cup Cyclocross Race
Delmar, NY
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Young   Porter Corners, NY 262484   Team Tinneys
2 Thierry Blanchet   Castleton, NY 190039   North American Velo
4 Charles Quackenbush   Slingerlands, NY 70398   Capital Bicycle Racing Club
5 John Onderdonk   Saratoga Springs, NY 254798   Farm Team Cycling
6 Arthur Haytko   Bennington, VT 284956   Bennington Cycle Club
7 Bret Young   Corinth, NY 280591   Team Tinneys
8 Anthony DeVanzo   Washington Twp, NJ 187916   Unattached
9 David Spore   Delmar, NY 146110   Capital Bicycle Racing Club
10 Jason van Staveren   Albany, NY 263157   Finger Lakes Cycling Club
11 Jason Selwitz   Rensselaer, NY 216632   Unattached
12 Adam McNeill      Team Tinneys
13 Eric Schillinger   Albany, NY 206384   Capital Bicycle Racing Club

Men - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher DeLisle   Loudonville, NY 40787   Capital Bicycle Racing Club
2 Jon Rowe   Bennington, VT 30742   North American Velo
3 Michael Spangenberg   Golden, CO 69228   Quabbin Cycling Club
4 Peter Dinolfo   Troy, NY 112082   North American Velo
DNF John Onderdonk   Saratoga Springs, NY 254798   Farm Team Cycling

Men - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Gutbier   Arlington, VT 83357   Clinton Cycling Club
2 Clifford Summers   Queensbury, NY 34634   Clinton Cycling Club
3 M Andrew Ruiz   Delmar, NY 47271   Clinton Cycling Club
4 Brad Young   Porter Corners, NY 262484   Team Tinneys
5 Thierry Blanchet   Castleton, NY 190039   North American Velo
6 Douglas Campbell   Salem, NY 233834   Clinton Cycling Club
7 Danny Goodwin   Delmar, NY 13688   Capital Bicycle Racing Club
8 Michael Tucker   Pittsfield, MA 49212   Berkshire Cycling Association
9 Donald Rice   Rensselaer, NY 215593   CCB
10 Armand Arekian      CyclocrossRacing.com
DNS Thomas Butler   Delmar, NY 190793   Clinton Cycling Club
DNF Mark Sumner   Clifton Park, NY 114907   Clinton Cycling Club

Men - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Leonard   New Hartford, NY 106471   Capital Bicycle Racing Club
2 Brian Sanders   New Hartford, NY 31213   Mohawk Valley Bicycling Club
3 Arthur Goedeke   Delmar, NY 13494   Capital Bicycle Racing Club
4 Scott Gould   Arkville, NY 13793   Unattached
5 Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325   Verge Sport/Test Pilot
DNS Ken Coleman   New York, NY 199626   Berkshire Cycling Association
DNF David King   Boxford, MA 19159   CCB
DNF David Beals   Niskayuna, NY 195095   Capital Bicycle Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dylan Gallagher   Kingston , NY 164600   Unattached
2 Dylan Dearborn   Albany, NY 310362   Unattached
3 Timothy Stenovec   Brooklyn, NY 309493   Unattached
4 William Sprengnether   Saratoga Springs 413670   Ruby Red
5 Adam McNeill      Team Tinneys
6 Michael Bakker   Garrison, NY 97627   Catskill Moutain Multisport
7 jared stritsman   Petersburgh, NY 271300   Unattached
8 Yohsuke Takakura   Albany, NY 306296   Capital Bicycle Racing Club
9 Alexander Parachini   Brooklyn, NY 252349   Maietta Factory Cyclig
10 Christopher Gleason   Poughkeepsie, NY 66744   Unattached
11 Glyn Chilton      Unattached
12 Seth deMarrais   Worcester, NY 307456   Capital Bicycle Racing Club
13 John Noonan      Unattached
14 Jeff Rivet      Unattached
15 Dave Boyle   Austin, TX 301341   Unattached
16 Justin Lefco      Unattached
17 Stephen Werthner   Albany, NY 237565   Capital Bicycle Racing Club
18 Roland Hays      Unattached
19 Dan Fronhofer   Saratoga Springs, NY 312410   Battenkill United
20 Anthony Littlejohn      Unattached
21 Howard Johannessen   West Sand Lake, NY 309815   Unattached
22 Keith Lennig      Team Tuesday
23 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Cycling
24 Philip Borgese   Schenectady, NY 328552   Unattached
25 Kevin Chartrand      Unattached
26 John Houck   Slingerlands, NY 120780   Unattached
27 robert anderson   Albany, NY 325740   Capital Bicycle Racing Club
28 Rick Babin   Fletcher, OK 308785   MHCC
29 Nicholas Tichich      Unattached
30 John Perry   Johnsonville, NY 311597   Not Yet Dead Racing
31 Skye Van Der Laan      Team Tuesday
32 Rick Morse      Unattached
33 James Bogue   Buskirk, NY 257728   Cambridge Valley Cycling
34 Gary Cunningham      Unattached
35 Barry Koblenz   Albany, NY 152307   Capital Bicycle Racing Club
36 Dave Austin   Schenectady, NY 327484   Unattached
37 Clifton Harriman   Niskayuna, NY 247968   Unattached
38 William Hansen   Benington, VT 252385   Bennington Cycle Club
39 Jonathan Benn   Albany, NY 125841   Unattached
40 Richard Melinsky   Albany, NY 301535   Unattached

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bradford Stratton   Brooklyn, NY 70309   Capital Bicycle Racing Club
2 David McCahill   Lake Placid, NY 181944   Team Placid Planet Inc.
4 Nicholas Quesnel   Granby, MA 284922   Northampton Cycling Club
5 Jason White   Esopus, NY 194309   Table Rock Tours and Bikes
6 Bret Young   Corinth, NY 280591   Team Tinneys
7 Tim Janson   Colchester, VT 260577   Rensselaer Polytechnic Institute
8 Allan Rego   New York, NY 274367   Unattached
9 Scott Thompson   Dorset, VT 80055   Unattached
10 David Carmona   Arlington, VT 75748   Unattached
11 James Leone   Delmar, NY 214803   Capital Bicycle Racing Club
12 Zack Vogel   Saratoga Springs, NY 177525   Unattached
13 David Devine   Pittsfield, MA 207082   Berkshire Cycling Association
14 Nathan Schiele   Medford, MA 271670   Unattached
15 William Denter   Chichester, NY 174663   Team Overlook
16 Andrew Bernstein   Allentown, PA 204817   Kraft Genie Cycling.Inc.
17 Shawn Blatter (1 - Cat4)   Lake Katrine, NY 301101   Unattached
18 Yohsuke Takakura   Albany, NY 306296   Capital Bicycle Racing Club
19 Dylan Dearborn   Albany, NY 310362   Team Tuesday
20 Nathan Simms   Albany, NY 32733   North American Velo
21 Thomas MacClarence   Loudonville, NY 295442   Capital Bicycle Racing Club
22 Brian Sanders   New Hartford, NY 31213   Mohawk Valley Bicycling Club
23 John Hughson   Schenectady, NY 243361   High Adventure Ski & Bike
24 Michael Bakker   Garrison, NY 97627   Catskill Moutain Multisport
25 Gavin Klami   Albany, NY 283211   Capital Bicycle Racing Club
26 John Ormsby   Vernon, NY 140052   Sonne's
27 Andrew Roginski   Saratoga Springs, NY 164891   Unattached
28 Christopher Gleason   Poughkeepsie, NY 66744   Unattached
29 Eric Schillinger   Albany, NY 206384   Capital Bicycle Racing Club
30 Jonathan Finn      Unattached
31 Kirby Haizlip   Albany, NY 283208   Capital Bicycle Racing Club
32 Joshua Arvidson   Fayetteville, NY 1986   Table Rock Tours and Bikes
33 Anthony Littlejohn      Unattached
34 Matt Mallet   Corvallis, OR 227664   Unattached
DNS Michael Romanovsky   Poughquag, NY 146461   Unattached
DNS Matthew Goedeke   Selkirk, NY 271259   Capital Bicycle Racing Club
DNS Seth deMarrais   Worcester, NY 307456   Capital Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Clark   Feeding Hills, MA 281380   Northampton Cycling Club
2 Alec Donahue   Easthampton, MA 129914   Northampton Cycling Club
3 Seamus Powell   Round Top, NY 242397   Ollett Coaching
4 Mukunda Feldman   Easthampton, MA 145271   Tenet Racing
5 Curtis White   Delanson, NY 234696   Corner Cycle Cycling Club
6 Brian Hayes   West Hartford, CT 178919   Svelte Cycles
DNS Daniel Chabanov   Brooklyn, NY 264739   Century Road Club Association
DNS James Leone   Delmar, NY 214803   Capital Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Toth   Stephentown, NY 236412   Capital Bicycle Racing Club
2 Keane Brennan   Cambridge, NY 260842   Farm Team Cycling
3 William MacClarence   Loudonville, NY 277203   Farm Team Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Cooreman   New Hartford, NY 295363   Mohawk Valley Bicycling Club
2 Kerrin Strevell   Valatie, NY 310389   Unattached
3 Abigail Isodora      Rocky's Team
4 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY 278614   Pawling Cycle & Sport
5 Leigh Boyle   Atkinson, NH 301340   Unattached
6 Kitima Boonvisudhi      Unattached

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Krzysiak   Utica, NY 233739   Farm Team Cycling
2 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY 245769   Farm Team Cycling
3 Bryna Blanchard   Troy, NY 209883   Farm Team Cycling
4 Emma White   Delanson, NY 275988   Capital Bicycle Racing Club
DNS Kerrin Strevell   Valatie, NY 310389   Unattached
DNS Madeleine Bonneville   Saratoga Springs, NY 293835   Unattached

Women - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Toth   Stephentown, NY 283226   Capital Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFCUORESierra NevadaSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee