Race Results for
Elk Hill Circuit Race
Sunnyvale, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/07/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoff Roper   Dallas, TX 319474   
2 Hirem Bruno   Spring, TX 290110   
3 Steel Gonzales   San Antonio, TX 308747   
4 Matthew Denton   Round Rock, TX 272240   
5 Robert Pinard   Flower Mound, TX 259601   
6 Frank Velazquez   Dallas, TX 72129   
7 Lee Allen   The Woodlands, TX 286853   
8 Rick Francis   Mansfield, TX 294255   
9 Diego Henriquez   Austin, TX 305241   
10 Roberto Rodriguez      
11 Stanton Porter   Wichita Falls, TX 311312   
12 Robert Ulliman   Keller, TX 288345   
13 John Larson   Mckinney, TX 194312   
14 Clayton Arhelger   Dallas, TX 109067   
15 Caleb Welborn   Brevard, NC 299937   
16 David Angeles   Murphy, TX 297291   
17 Joshua Storm   Prosper, TX 200929   
18 James Rowan   Durango, CO 283821   
19 John Bain   Dallas, TX 301213   
20 William Jaudes   Dallas, TX 296716   

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason McCombs   Dallas, TX 286184   
2 Hunter Stewart   Dallas, TX 208878   
3 Frank Cusimano   Richardson, TX 301599   
4 Stephen Borski   Mckinney, TX 55866   
5 Jeffrey Bauer   Broomfield, CO 79049   
6 Daniel Parks   Dallas, TX 237869   
7 Todd Farrell   Keller, TX 103971   
8 Richard Lamb   Spring, TX 20185   
9 Shawn Hodges   Dallas, TX 273378   
10 ADAM SEBASTIAN   Austin, TX 305557   
11 Eric Woodcock   The Woodlands, TX 290327   
12 Craig Fulk   Roanoke, TX 250817   
13 Jeff Turner   Richardson, TX 177873   
14 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   
15 Matthew Gosling   Dallas, TX 303626   
16 Ricky Randall   Highland Village, TX 272809   
17 Omar Itani   Houston, TX 281052   
18 Matt Ellis   Denton, TX 303924   
19 Jon Blanton   Mesquite, TX 56812   
20 Jeffrey Young   New York, NY 294682   

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Walker (1 - Cat1)   Hallsville, TX 68194   
2 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   
3 Shawn Daurelio   Laguna Beach, CA 287621   
4 Austin Stewart   Dallas, TX 193295   
5 Mat Stephens (2 - Cat1)   Dallas, TX 178970   
6 Leonardo Frayre   Dallas, TX 184301   
7 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   
8 Warney Crosby   Dallas 69378   
9 Ben Spies   Dallas, TX 273949   
10 Chad Haga   Colorado Springs, CO 248479   
11 Robert Snedden   Dallas, TX 272911   
12 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   
13 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   
14 Jake Boone   Hurst, TX 284344   
15 Keith McCollum   Houston, TX 51905   
16 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   
17 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   
18 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   
19 Steven Williams   Dallas, TX 140978   
20 Brent Copeland      

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   
2 Russ Walker (1 - Cat1)   Hallsville, TX 68194   
3 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   
4 John Emerson   Dallas, TX 251354   
5 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   
6 Jorge Merle   Garland, TX 24084   
7 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   
8 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   
9 Bradley Hagestad   Irving, TX 160266   
10 Derrell Bode (1 - Cat4)   Dallas, TX 78449   
11 Joseph Howard   Dallas, TX 126617   
12 Craig Miller   Dallas, TX 49325   
13 Jeff Brand   Dallas, TX 264857   
14 John Eder   Dallas, TX 176076   
15 edward barnett   Houston, TX 312060   

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   
2 Bill Shirer   Dallas, TX 32500   
3 David Parks   Dallas, TX 45770   
4 Pete Kelly   Dallas, TX 187584   
5 Patrick Galvin   Dallas, TX 57843   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Hogenson   Houston, TX 317276   
2 Sebastian York   Asheville, NC 307679   
3 Charles Holsen   Spring, TX 324000   
4 Connor Herrington   Dallas, TX 293509   
5 Reydesel Garcia   Mckinney, TX 310049   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mina Pizzini   Austin, TX 101676   
2 Louise Smyth   Houston, TX 286102   
3 D'Ann Arthur      
4 Claire McKenna   Austin, TX 280868   
5 Elizabeth Wilborne   Little Rock, AR 301155   
6 Kim Jennings   Waco, TX 222697   
7 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   
8 Caryn Montague   Dallas, TX 310042   
9 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   
10 Antoinette Riley   Texarkana, TX 302130   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester   The Woodlands, TX 248387   
2 Sarah Wells   Dallas, TX 280211   
3 Kathy Weldon   Royse City, TX 285360   
4 Antoinette Riley   Texarkana, TX 302130   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOCUOREShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee