Race Results for
Highway To Heaven Hill Climb Time Trial
Ellicott City, MD
(Event Information)
View By:
Time Trial on 08/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Fixed Gear

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Driscoll   Halethorpe, MD03:44.75 256984  153 Adventures For the Cure
2 Saleem Rabadi   03:47.23  155 
3 Dave Weaver   Towson, MD03:49.09 37442  157 ALAN N. America Cycling Team
4 Patrick Blair   Halethorpe, MD04:02.88 277204  150 Adventures For the Cure
5 Gregory Saylor   Frederick, MD04:22.76 267684  156 Adventures For The Cure
6 James Klose   Ellicott City, MD04:25.95 284204  154 Adventures for the Cure
7 Michael Caputi   Halethorpe, MD04:54.32 261304  151 Adventures for the Cure
8 Andy Dobson   Arlington, VA05:14.27 279105  152 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judson Heugel   Rockville, MD04:16.74 301473  44 C3 - Twenty20 Cycling Co.
2 jordan leitma   Federick, MD04:21.23 306026  49 Kelly Benefit Strategies/LSV
3 James Dull   Halethorpe, MD04:22.18 299897  41 Adventures for the Cure
4 Michael Caputi   Halethorpe, MD04:24.90 261304  39 Adventures for the Cure
5 Martin Wojkowsky   04:28.12  55 LG Schefflenztal
6 John Manwell   Silver Spring, MD04:50.61 294778  252 Bicycle Place Velo Club BPVC
7 Lance Byrd   04:50.62  38 Adventures For the Cure
8 Nicolas Mansperger   05:00.43  51 
9 Tom Inskeep   Ellicott City, MD05:02.62 297362  45 Bamboo/Peaks Coaching Group
10 Jeff Gustin   05:04.30  43 Chesapeake Wheelmen
11 David Kearns   Washington, DC05:14.51 320944  46 
12 Matthew Lear   06:02.65  48 
13 Thomas Krispin   06:04.80  47 
14 Stephen Nightingale   Germantown, MD06:35.57 286762  53 Team Cannell Champion Training
15 Mark Goodwin   Adamstown, MD07:12.00 319908  42 

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Blair   Halethorpe, MD03:40.06 277204  58 Adventures For the Cure
2 Corey DiPietro   Washington, DC04:02.97 274280  60 District Velocity Racing p/b The Bike Rack
3 Aaron Canale   Annapolis, MD04:07.03 274814  59 ABRT
4 Kyle Pitman   Alexandria , VA04:11.84 280690  67 ABRT
5 Andrey Doroshenko   Baltimore, MD04:12.71 286579  61 Adventures For the Cure
6 Greg Garvin   Baltimore, MD04:15.79 260663  64 Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Paul Varga   Silver Spring, MD04:23.69 263568  54 Clean Currents
8 Nikolay Eremin   Alpharetta, GA04:46.61 282784  63 JRVS/Casey Auto Group
9 Kyle Drummond   Ellicott City, MD04:48.05 232638  62 King Pawn/Chesapeake Wheelmen
10 Michael Better   Chevy Chase, MD04:55.42 272390  56 Artemis Racing
11 Dean Wagner   Alexandria, VA04:58.51 271350  68 COLAVITA Racing Inc. S/E
12 Mark Oh   Bethesda, MD06:09.59 159145  66 NCVC/UnitedHealth Group

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brigham Lumm   Washington, DC03:57.48 258015  103 Route 1 Velo/Arrow Bicycle
2 Sigberto Garcia   Washington, DC03:57.92 232445  101 NCVC/UnitedHealth Group
3 Todd Bickling   Edgewater, MD04:08.24 257925  100 Bike Doctor/Bayside Velo
4 Francis P Lindo   Springfield , VA05:18.24 95195  102 Evolution P/B Long and Foster
5 Thomas Mackay   Crofton05:36.75 258841  104 C3-Charm City Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keck Baker   New Kent, VA03:23.46 211712  106 Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant/Teaism
2 Adam Driscoll   Halethorpe, MD03:24.03 256984  107 Adventures For the Cure
3 Dave Weaver   Towson, MD03:43.04 37442  108 ALAN N. America Cycling Team
4 Lance Anderson   Washington, DC04:02.87 272510  105 District Velocity Racing p/b The Bike Rack

Men - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Robinson   Arlington, VA03:41.61 30220  124 Squadra Coppi
2 Jeffrey Sanders   Crownsville, MD04:07.12 140914  135 AVC/Team Hagerstown-Washington Co
3 Mario Zometa   04:09.29  137 ARTEMIS
4 William Wong   Alexandria, VA04:18.95 121718  125 NCVC/UnitedHealth Group
5 Douglas Davies   04:22.47  127 Chesapeake Wheelmen
6 John Manwell (1 - Cat5)   Silver Spring, MD04:46.99 294778  233 Bicycle Place Velo Club BPVC
7 Alain Philippe   Lutherville, MD04:51.33 239994  134 CW/King Pawn/Joe's Bike Shop
8 Nick Domenico   04:52.39  128 
9 Tom Inskeep   Ellicott City, MD05:05.41 297362  131 Bamboo/Peaks Coaching Group
10 Kyle Drummond   Ellicott City, MD05:14.05 232638  129 King Pawn/Chesapeake Wheelmen
11 Harry Coldren (1 - Cat3)   Stanardsville, VA05:19.15 71885  126 unattached
12 Frank Lopez   Ellicottcity, MD06:03.38 298308  132 Chesapeake Wheelmen
13 Anthony Sciandra   06:56.64  136 

Men - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Brown   Washington, DC03:55.44 63036  145 Battley Harley-Davidson/Sonoma Restaurant/Teaism
2 Greg Garvin (1 - Cat4)   Baltimore, MD04:13.52 260663  140 Kelly Benefit Strategies/LSV
3 Steve Klose   Ellicottcity, MD04:24.21 283545  147 Adventures For The Cure
4 Harry Fang   Chevy Chase, MD04:26.99 59226  139 NCVC/UnitedHealth Group
5 brian grzelak   Reston, VA04:30.11 276288  146 
6 Michael Zoeller   Washington, DC04:30.34 155245  149 NCVC/UnitedHealth Group
7 Gregory Smith   Laurel, MD04:34.20 33144  148 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
8 Rick Barr   Laurel, MD05:20.78 268423  143 King Pawn/Joe's Bike Shop/Chesapeake Wheelmen
9 Richard Bernstein   06:20.67  144 
10 Jim Lewandowski   Edgewater, MD06:27.90 226720  142 North Branch Cycling
11 Mark Goodwin (1 - Cat5)   Adamstown, MD07:02.95 319908  141 

Men - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Washington, DC04:44.77 221725  NCVC/UnitedHealth Group
2 Andrew Hepburn   Alexandria, VA04:46.18 60614  spokes ect.
3 Peter Czapiewski   Alexandria, VA04:48.21 93207  AMVC/DND Inc
4 Stuart Ross   Washington, DC05:08.79 113835  14 Clean Currents p/b Don Beyer Volvo
5 Rick Thomas   Baltimore, MD05:11.94 321746  king pawn/cw
6 John Cox   Parkville, MD05:15.43 45210  JOE'S BIKE SHOP / CHESAPEAKE WHLM
7 Barry Wilcox II   Olney, MD05:20.57 275682  Artemis
8 Michael Hill   Baltimore, MD05:31.05 170124  12 Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike Shop/KP
9 Steve Lassahn   Washington, DC05:36.84 46782  
10 Michael Fitzsimmons   Sykesville, MD05:45.92 50363  King Pawn/Joe's Bikes/Chesapeake Whlmn
11 David Hammond   Washington, DC05:50.40 160627  10 NCVC/UnitedHealth Group
12 John Petrakis   Sonoma, CA06:07.45 27937  13 NCVC/UnitedHealth Group
13 Myron Segal   Silver Spring, MD06:47.37 178881  15 Route 1 Velo/Arrow Cycling

Men - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Giulio Porta   Annandale, VA05:48.86 28452  16 King Pawn /Joe's Bike Shop/CW
2 Merrick Frampton (1 - Cat4)   Reistertown, MD06:36.82 167588  18 CW/KIng Pawn
3 Max Prola   Columbia, MD07:20.22 58434  17 Squadra Coppi
4 Ben Williams   Dumfries, VA07:22.91 38299  19 ABRT
5 Bob Carroll   Smyrna, DE07:29.64 52014  20 Unatt.

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Wilcox   Olney, MD06:17.33 308261  71 Artemis
2 Benjamin Wilcox   Olney, MD06:25.18 296378  70 Artemis
3 Svetlana Mack   Silver Spring, MD06:45.82 272062  69 Artemis

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Mount   Springfield, VA03:56.82 279086  77 NCVC/UnitedHealth Group
2 Joshua Wilcox   Olney, MD04:17.51 276025  79 Artemis
3 Jacob Miller   Reston, VA04:21.13 299486  81 Syn-Fit Race Team
4 Francesco Porcarelli   Catonsville, MD04:31.20 324064  78 
5 Michael Better   Chevy Chase, MD05:05.61 272390  80 Artemis Racing
6 Alex McCutcheon   Germantown, MD05:48.29 308376  76 Artemis
7 Kiran Kumar   Washington, DC06:49.80 288093  75 Artemis

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Wilcox III   Olney, MD03:54.36 275683  86 Artemis
2 Steven Kendall   Fairfax, VA03:54.44 259050  84 NCVC/UnitedHealth Group
3 Daniel Hunt   04:57.43  83 Adventures For the Cure
4 Daniel Bell   Washington, DC07:00.24 285293  82 Racerheads SLC

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Fulton   Silver Spring, MD04:48.39 313020  116 NCVC/UnitedHealth Group
2 Adele Fenwick   Bethesda, MD05:01.17 306645  115 Freshbikes p/b Skanska
3 Melissa Godbold   05:46.14  117 Whole Wheel Velo Club
4 Sarah Havens   Baltimore, MD06:07.44 267961  118 Kelly Benefit Strategies/LSV
5 Svetlana Mack   Silver Spring, MD06:41.46 272062  121 Artemis
6 Kiran Kumar   Washington, DC07:08.47 288093  120 Artemis
7 Ramona Kessel   Greenbelt, MD07:43.10 207179  119 Artemis

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Miller   Boulder, CO05:07.28 257195  114 NCVC/UnitedHealth Group
2 Laura Gabanski   Kensington, MD05:54.89 219704  113 Route 1 Velo/Arrow Bicycle
3 Evelyn Egizi   Silver Spring, MD06:33.27 129625  112 Artemis

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Goldberg (1 - Cat1)   Washington, DC04:35.35 201897  109 Team Kenda
2 Christine Kelley   Middletown, MD05:23.34 166665  110 Team Kenda
3 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD06:33.92 127831  111 ARTEMIS

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Goldberg (1 - Cat1)   Washington, DC04:39.06 201897  22 Team Kenda
2 Sue Weaver   05:32.53  21 Baltimore Area Triathlon Club
3 Sarah Havens   Baltimore, MD05:55.20 267961  24 Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Cheryl Osborne   Silver Spring, MD06:27.89 127831  25 ARTEMIS
5 Erika Griffith   Odenton, MD06:56.60 172336  23 King Pawn/CW
6 G Shoemaker (1 - Cat4)   Selbyville, DE07:03.82 221259  26 Ocean Velo

Women - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Fulton   Silver Spring, MD04:48.43 313020  31 NCVC/UnitedHealth Group
2 Liz Feeney   Philadelphia, PA05:03.57 11383  30 Sturdy Girl Cycling
3 Christine Kelley   Middletown, MD05:20.76 166665  33 Team Kenda
4 Cynthia Anderson   Alexandria, VA05:39.18 232441  28 AMVC/DND Inc.
5 Mary Alex   Lynchburg, VA05:43.28 281412  27 Evolution Cycling Club p/b Long & Foster
6 Laura Gabanski   Kensington, MD05:52.89 219704  32 Route 1 Velo/Arrow Bicycle
7 Sandra Metzger   06:25.76  34 
8 Evelyn Egizi (1 - Cat3)   Silver Spring, MD06:28.03 129625  29 Artemis
9 Ramona Kessel   Greenbelt, MD07:44.33 207179  37 Artemis
10 Beth Gunter   08:46.53  36 Chesapeake Wheelmen

Mixed - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Wilcox   Olney, MD05:40.05 283005  74 Artemis
2 Sophie Mittelstadt   Bethesda, MD05:54.53 301843  73 
3 Samuel Lear   06:16.38  72 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSierra NevadaSpyCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee