Race Results for
Independence Weekend Circuit Race
San Antonio, TX
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/03/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Klein   Dallas, TX 317776   
2 Emmanuel Lopez   Sullivan City, TX 310222   
3 Aaron Haspel   Corpus Christi, TX 272965   
4 Ruben Pena   Harlingen, TX 273347   
5 mark tussing   Sanantonio, TX 303575   
6 Philip Johnson   San Antonio, TX 90344   
7 Jack Taguiam   Sanantonio, TX 306051   
8 Kevin Kimbell   Pflugerville, TX 301110   
9 Lawrence Hallstrom   Dunlap, IL 223189   
10 Jun Ellorimo   Harlingen, TX 295026   
11 Bill Cocanour   San Antonio, TX 189807   
12 Ross Dix   Austin, TX 251945   
13 Israel Gonzalez   San Antonio, TX 220720   
14 Rudy Reyes      
15 Nick Green   Rockport, TX 305071   
16 Joe Stawick   San Antonio, TX 307669   
17 John Gardiner   San Antonio, TX 317754   
18 Robert Dole   Austin, TX 230218   
19 Mark Griffin   Sanantonio, TX 305573   
20 Peter Broderick   San Antonio, TX 230836   

Men - Cat3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Wright   Ft. Worth, TX 275176   
2 Marcus Arredondo   Friendswood, TX 260066   
3 CJ Hebert   Austin, TX 284873   
4 Tim Caglarcan   Bastrop, TX 92827   
5 Brent Wells   Boerne, TX 270614   
6 Jon Lewis   League City, TX 185432   
7 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   
8 Dan Morgan   Houston, TX 141700   
9 Ryan Haglund   Austin, TX 212888   
10 Alec Aldape   San Antonio, TX 273050   
11 Nick Green   Rockport, TX 305071   
12 Edward Villarreal   San Antonio, TX 275108   
13 Michael Alcorta   New Braunfels, TX 89836   
14 Zac Dashner   Austin, TX 283190   
16 John Myhre   San Antonio, TX 94560   
17 Mike Bufler   Spring Branch, TX 294681   
18 Nathan Penland   San Antonio, TX 280880   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beau "War Child " Edwards   San Antonio , TX 279653   
2 Brandon Zeeff   San Antonio, TX 228201   
3 Jeff Park   San Antonio, TX 168358   
4 Andrew Wilson   Daytona Beach, FL 57190   
5 Jeffrey Skokan   Shavano Park, TX 46387   
6 Robert Kane   San Antonio, TX 104842   
7 Zackary Gonzales   San Antonio, TX 279762   
8 Andrew Beres   San Antonio, TX 3403   
9 Robert Biard   Austin, TX 260814   
10 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   
11 Richmond Frasier   Boerne, TX 58520   
12 Jesse Aldape   San Antonio, TX 50471   
13 Jason Walters   San Antonio, TX 218465   
14 David Parker   San Antonio, TX 27256   
15 Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044   
16 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
17 Robert Cornes   Schertz, TX 220889   
18 Conor Steward   Boerne, TX 194212   
19 Wesley Mundy   San Antonio, TX 54350   
20 Christopher Lutz   San Antonio, TX 49518   
21 Nathan Harding   Austin, TX 259057   

Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Arredondo   Friendswood, TX 260066   
2 Kevin Baker   College Station, CA 176461   
3 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   
4 George Heagerty   San Antonio, TX 72892   
5 Theodore (Ted) Kicey   Houston, TX 52884   
6 Dan Morgan   Houston, TX 141700   
7 Jimmy Montreuil   Austin, TX 273476   
8 Jon Lewis   League City, TX 185432   
9 Doug Foxworth   Rio Medina, TX 12179   
10 Philippe Ayala   Columbus, OH 167290   
11 Edward Solis (1 - Cat3)   San Antonio, TX 65416   
12 Eric Jordan   New Braunfels, TX 18277   
13 Mike Bufler   Spring Branch, TX 294681   
14 John Miller   San Antonio, TX 57829   
15 Robert Dickerson   San Antonio, TX 165310   
16 Bruce Lantry   San Antonio, TX 240745   

Men - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Tannos   Leaguecity, TX 300681   
2 Michael Stawick   Sanantonio, TX 320964   
3 Aaron Alcoser   Sanantonio, TX 307807   
4 Bobby Garcia   San Antonio, TX 289269   
5 Marshall Petronilo   San Antonio, TX 303695   

Women - Cat1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Sherwin   West Lake Hills, TX 161129   
2 Kim Ciolli   San Antonio, TX 210485   
3 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   
4 Jenny Willhite   San Antonio, TX 188342   
5 Shannon Gaffney   Las Vegas, NV 298243   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Gomez   Austin, TX 287018   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee