Race Results for
Bikers Edge Winsted Woods
Winstead, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Bean   Ashford, CT1:43:10 175179  159 
2 Fabian Esponda   1:52:55  158 

Men - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Snyder   Westminster, MA2:04:30 122912  32 
2 Seamus Powell   Round Top, NY2:05:30 242397  23 
3 Mike Mooradian   2:09:30  25 
4 James Harmon   Fort Collins2:12:01 265280  31 
5 Michael Bartlett   Sunderland, MA2:14:31 225390  21 
6 John Foley   Fiskdale, MA2:16:34 121026  22 
7 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:16:54 38209  30 
8 Johan Koserius   Sandy Hook, CT2:19:00 125973  28 
9 Robert Stine Jr   West Warwick, RI2:27:26 247966  24 
10 Randall Jacobs   Brighton, MA2:29:51 266868  27 
DNF Jon Rowe   Bennington, VT 30742  29 
DNF Timothy Daigneault   Dudley, MA 246346  26 

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Lord   0:39:04  823 
2 William Holden   0:43:07  822 
3 Michael Parker   0:43:52  821 
4 Brian Kiernan   0:44:17  824 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Fowler   1:14:53  137 
2 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:17:58 311452  138 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Williams   1:08:53  278 
2 Ben Cyr   1:12:36  283 
3 Marc Moseley   Dudley, MA1:14:02 310801  281 
4 Daniel Blizzard   New Haven, CT1:19:48 308212  282 
5 John Michie   1:19:57  277 
6 Justin Goodson   1:23:50  279 
7 Sam Walsh   1:27:00  28 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Fitzgibbons   1:10:57  473 
2 Erick Wilson   1:11:55  479 
3 John Campetti   1:13:38  477 
4 Craig Neal   Westhatfield, MA1:15:14 286245  475 
5 T.J. Blackman   1:18:05  478 
6 Jose Lopes Pereira   1:18:35  483 
7 Paul Lagasse   1:18:49  480 
8 Gerald Glaser   1:25:05  481 
9 Jeffrey Smith   1:26:25  476 
10 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:32:40 314484  482 
11 Kevin Hutchinson   Carver, MA1:34:40 298355  472 
DNF Graig Judge   Killingworth, CT 263122  474 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve May   1:08:54  318 
2 Randy Lovelace   1:09:02  327 
3 Roland Merk   Roxbury, CT1:13:51 265200  320 
4 Ruy Ferreira   1:13:56  322 
5 Bryan Funk   1:18:15  321 
6 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT1:20:56 291312  317 
7 Art Randolph   1:21:52  328 
8 David Neal   Westfield, MA1:23:55 78574  326 
9 David Hones   1:27:31  324 
10 Scott Oberg   1:35:42  319 
11 Norman Spring   1:48:40  325 
DNF Christopher Connor     323 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   1:20:04  510 
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:20:06 210717  508 
3 Gary Costa   1:27:14  511 
4 Charles Bierce   1:41:22  507 
5 Harrison Burgess   Avon, CT1:46:38 261367  506 
6 Mark Daley   2:06:30  509 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Baker   1:52:23  216 
2 Jeff Najmowicz   2:02:02  214 
3 Jeffrey Green   2:03:09  215 
4 Brandon Archambeau   Hyannis, MA2:08:40 311740  213 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Quesnel   Granby, MA1:28:31 284922  414 
2 Billy Bergen   Brockton, MA1:32:56 294916  412 
3 Tim Burgher   Burlington Vt1:34:19 201946  411 
4 Taylor Valentine   New Haven, CT1:53:08 178280  415 
DNF Ian Fergussen     416 
DNF Sean Grambling     413 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:30:18 268020  775 
2 Gerald Rothenhofer   1:33:24  778 
3 Jeremy Mikesell   Bethel, CT1:34:32 235405  779 
4 Tomasz Plorczyk   1:38:55  782 
5 joshua harwell   Mystic, CT1:38:56 293224  781 
6 Lance Jones   Willimantic, CT1:39:23 18205  783 
7 Thomas Jacius   East Granby, CT1:39:40 295794  776 
8 David Mastroianni   Sagamore, MA1:42:48 293031  773 
9 Trenton Ashburn   Boston, MA1:48:08 153214  772 
10 Adriano Frechel   San Antonio Texas1:51:27 303517  770 
11 Erik Tedesco   Bristol, CT1:52:31 308660  774 
12 Chris Petrillo   Granby, CT2:06:32 228932  777 
13 James Burke   2:07:22  780 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryon Lewis   Monson, MA1:32:01 256477  647 
2 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:34:38 199986  642 
3 Mike Nathanson   1:35:40  652 
4 Joe Rodrigeus   1:38:54  612 
5 Mark Pelletier   1:38:56  648 
6 John Allen   East Berlin, CT1:39:01 239954  636 
7 Will Raymond   1:40:39  654 
8 Matthew Boulay   1:41:28  651 
9 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:44:24 75160  641 
10 David Powell   Longmeadow, MA1:45:20 253074  645 
11 Kevin Boyd    Attleboro, MA1:46:36 4483  614 
12 Lucas Provost   Brewster, MA1:47:53 310808  637 
13 Ken Dayton   Bristol, CT1:47:55 303736  640 
14 Matt Mueller   1:49:12  650 
15 Jeff Papineau   Westfield, MA1:50:58 27188  644 
16 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:51:00 223384  639 
17 Mike Rossi   1:53:45  655 
18 Wayne Holzman   1:54:10  653 
19 Mark McKenney   Sandwich, MA1:56:27 266648  638 
20 David Keppler   Rowe, MA2:04:07 271586  643 
21 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI2:21:20 114646  613 
DNF Stephen Brault   Suffield, CT 118335  649 
DNF Paul Lussier   Feeding Hills, MA 268805  646 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Foster   Monson, MA1:48:23 77882  570 
2 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:50:58 38948  568 
3 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:51:47 146313  560 
4 John Torrey   1:52:31  566 
5 Tom Quinlan   1:52:57  569 
6 Bob Gramling   1:55:36  564 
7 john weferling   East Longmeadow, MA2:01:05 272347  563 
9 John Lockwood   West Simsbury, CT2:12:09 175524  562 
10 Anderton Bentley   Hopkinton, MA2:13:01 167149  567 
11 Frank navone   Newtown, CT2:19:25 278759  565 
78 John O'Keefe   Coatesville, PA2:02:24 221845  561 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zeb Leister   Hartland, VT2:17:04 304146  456 
2 Cal Simko   Harwinton, CT3:02:57 303223  457 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   W Hartford, CT1:56:14 106073  230 
2 Kerry Robair   Bristol, CT1:58:23 181425  234 
3 Andrew Caputo   Avon, CT2:03:08 282443  236 
4 Timothy Burton   Madison, CT2:04:26 247954  232 
5 Frank Dally   Bethel, CT2:12:55 207866  233 
6 gerald gillsinger   Haskell, NJ2:19:20 274890  231 
7 Reinout Schoolderman   Seattle, WA2:45:00 159589  235 

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlson   Bristol, CT2:01:04 233018  370 
2 Clinton Angwin   White River, VT2:01:43 298713  372 
3 Matthew Mooradian   Nassau, NY2:02:58 116728  378 
4 David Maynard   2:05:06  371 
5 Nathan Pepin   Seattle, WA2:07:40 249643  377 
6 Justin Albin   Townshend , VT2:07:50 295736  375 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Andrew Thompson   Winchendon, MA2:09:00 189770  369 
8 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA2:22:27 41895  373 
DNF Edenilson Dasilva   South Kent, CT 296124  374 
DNF Mark Lockwood   West Simsbury, CT 180948  376 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Timmerman   Bethel, CT1:50:09 35613  872 
2 Jacob Harris   Swanzey, NH1:53:17 249276  871 
3 Cliff Kenyon   Coventry Ct1:57:50 18959  878 
4 Alex Combes   Winsted, CT1:58:28 267731  881 
5 Scott Levreault   South Hadley, MA1:59:19 81441  879 
6 Gercy Barbosa   Newtown, CT2:01:26 296138  877 
7 Craig Kennedy   Suffield, CT2:02:58 65969  875 
8 Miles Ericson   Granville, MA2:05:25 153128  882 
9 Robert Cruz   Weymouth, MA2:06:07 144424  874 
10 Christian Baks   Poughkeepsie, NY2:11:09 223736  876 
11 Robert Carmen   Simsbury, CT2:25:05 111810  880 
12 Arthur Roti   Granby, CT2:27:24 30703  873 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cantele   Litchfield, CT1:51:30 6022  726 
2 Chris LaPlante   West Hampton, MA2:06:21 20363  728 
3 Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:07:48 282269  721 
4 Gerry Lafleur   Enfield, CT2:11:37 87557  724 
5 Josiah Miles   Manchester Center, VT2:13:19 81048  722 
6 Bryan Atwood   Litchfield, CT2:13:53 2049  727 
7 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:18:02 8363  723 
8 George Kenty   Medford, MA2:21:34 187070  729 
DNF Michael Kelly     725 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard LaBombard   Easthampton, MA1:52:01 20058  543 
2 Andrew Chambers   Bolton, CT2:00:53 210960  540 
3 Michael Donohue   Marlborough, NH2:11:03 9810  545 
4 Anthony Muffatti   Bethel, CT2:13:20 174438  544 
5 Christopher Flagg   Westfield, MA2:13:57 179600  547 
6 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:15:39 190114  542 
7 Steve Arsenault   Keene, NH2:16:50 211263  546 
8 Christopher Logan   Keene, NH2:28:20 21464  541 
DNF Matthew Scherp   E Hampton, CT 202068  539 

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jason Chamis   0:41:31  718 
3 Jacob Cracas   0:42:42  723 
4 Matthew Barney   0:43:36  722 
5 Jaime Miasak   0:46:10  724 
6 Ian Henry   0:51:33  720 
7 Harrison Dayton   0:57:57  719 
8 Jake Desmarais   1:03:13  725 

Women - Pro Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:14:14 84329  192 
2 Darcy Foley   Sturbridge, MA2:26:10 175568  193 
3 Mary Lynn Hadix   Vernon, CT2:40:40 150092  194 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyla McDermott   0:53:20  665 
2 Stacy Henry   1:00:50  666 
3 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT1:04:30 290472  667 

Women - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amanda Timmerman   1:46:25  942 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Funk   1:30:00  759 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   2:07:51  56 

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Desmarais   1:56:00  903 
2 Susan Lucek   Tolland, CT2:01:01 21751  904 
3 Jan Shilleto   2:01:30  907 
4 Kathy McCarthy   Agawam, MA2:01:34 262093  902 
5 Marilyn Quinlan   Canton, CT2:04:16 2865  905 
6 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY2:08:30 278614  906 

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Whitney Shillietz     826 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:27:29 225308  611 
2 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:32:36 270116  608 
3 Mary Fuchs   Hartford, CT2:45:46 268361  610 
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  609 

Women - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Barney   0:40:48  721 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerShimanoSierra NevadaUSACDFSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee