Race Results for
Putney/West Hill MTB Race
Putney, VT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/27/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Berliner   Richmond, VT1:30:00 267177  743 Belgen Cycles
2 Kristopher Wyman   1:33:55  742 PV/NEMBA
3 Matt Aumiller   Hyde Park, MA1:36:54 259183  741 Cambridge Bicycle/Igleheart Frames
4 Matthew Nichols   Hanover, NH1:41:25 270026  746 Dartmouth College
5 Garth Bean   Ashford, CT1:42:29 175179  744 Nerac Earth
6 Fabian Esponda   1:44:15  740 DPW
7 Gus Griffith   1:55:50  745 Coyote Hill

Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Broderick   Chilmark, MA1:49:28 4922  580 KENDA/Seven Cycles/No Tubes
2 James Harmon   Fort Collins1:55:14 265280  589 503 Cycleworks
3 Christopher Hamlin   Jonesville, VT1:55:32 232942  587 UVM Cycling
4 Mike Barlett   1:56:43  586 Competetive Edge Racing
5 Neal Burton   Meriden, CT1:57:46 41606  579 US Army/Central Wheel/GHCC
6 Brent Mellen   Thetford Center, VT1:57:46 119525  581 Strata Velo
7 John Foley   Fiskdale, MA1:58:08 121026  591 29er Crew
8 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:01:15 38209  588 503 Cycleworks
9 Kevin Sweeney   Medford, MA2:02:16 245271  582 Back Bay Bikes
10 Gregory Whitney   Philadelphia, PA2:03:33 246360  576 B2C2/Boloco/Back Bay Cycles
11 Thomas Sampson   Holderness, NH2:04:31 160766  584 Cannondale Factory Racing
12 Jon Rowe   Bennington, VT2:05:07 30742  585 North American Velo
13 Jeff Landfried   Amherst, MA2:10:36 245747  583 NCC
DNF Noah Tautfest     590 Bicycle Express

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Daniels   0:43:46  160 

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Chase   Newmarket, NH1:36:58 281382  63 Coyote Hill
2 Zeb Leister   Hartland, VT1:47:00 304146  60 Paradise Racing
3 henry miles   Manchester Center, VT1:54:21 318018  65 
4 Kellan Humphries   2:03:03  97 Bikeman.com
DNF Tyler Samson   West Hatfield, MA 275070  61 Team Flye Cycles
DNF Nathaniel Williams   Lynnfield, MA 264870  64 Scott RC MTB Team
DNF Tyler Berliner   Richmond, VT 267301  62 Bliss Racing

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Scatchard   1:40:11  393 Bliss Racing
2 Kerry Robair   Bristol, CT1:46:58 181425  390 Team Edge
3 Timothy Trotter   Keene, NH1:59:45 160508  394 Claremont Cycle Depot
4 Mark Stevens   South Deerfield, MA2:05:54 34090  392 
DNF Nathan McHugh   Colchester, VT 23551  391 Green Mtn. Bicycle Club

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Angwin   White River, VT1:40:34 298713  188 Claremont Cycle Depot

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Nathan Pepin   Seattle, WA1:41:14 249643  182 Competetive Edge Racing
3 Nicholas Quesnel   Granby, MA1:42:59 284922  178 Northampton Cycling Club
4 Richard Sanderson   Hanover, NH1:45:11 280341  187 Paradise Racing
5 Justin Albin   Townshend , VT1:46:23 295736  179 Burrows Specialized Sports
6 Fred Howland   Somerville, MA1:46:25 294495  185 
7 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:48:47 180948  183 Vicious Cycles/Granby Bike
8 Robert Anderson   1:49:01  180 Team Jamis/Dakine/Michelin/Red Jersey
9 Eric Carlson   Bristol, CT1:55:38 233018  177 Team Edge
10 Patrick Cafferky   Richmond, VT1:56:58 261937  176 UVM Cycling
11 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA1:59:07 41895  184 
DNF Matthew Green   Hatfield, MA 226152  186 Spooky Bikes
DNF Paul Salipante   Providence, RI 244630  181 Sweetopenroads.com/p/b/the bike hub

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Harris   Swanzey, NH1:38:06 249276  867 Norm's Ski and Bike
2 Matthew Boobar   Stratton Mountain, VT1:38:52 4215  864 Timex
3 Adam Whitney   Waitsfield, VT1:40:09 98082  869 Seven Cycles
4 Andreas Hau   1:41:37  870 Team Edge
5 Alex Combes   Winsted, CT1:44:54 267731  861 503 Cycleworks
6 Luke Hurley   Epsom, NH1:45:30 86790  862 Dedham Bike
7 Shawn Mottram   Norton, MA1:45:47 117260  865 Union Velo/NFG Cycles
8 Craig Kennedy   Suffield, CT1:47:04 65969  863 Eastern Bloc
9 scott hood   Jaffrey, NH1:48:07 299523  871 MTB Mind
10 Josh Blomgren   1:50:39  868 
11 Robert Carmen   Simsbury, CT1:57:47 111810  872 Team Edge
12 Kevin Kleaka   2:13:59  866 Team Kleaka

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexander Petro   Duxbury, MA1:34:29 216739  954 Team Psycho
2 Brian Cantele   Litchfield, CT1:38:06 6022  952 503 Cyclworks/Benidorm
3 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY1:38:40 230224  942 Pawling Cycle and Sport
4 Andrew Wellman   West Berlin , VT1:42:25 37673  940 Bicycle Express/Kona
5 Royce Yeomans   Springfield, MA1:46:30 143685  943 Cyclonauts Racers
6 Michael Kelly   Watertown, CT1:47:07 94642  955 Team Edge
7 David Richardson   Tolland, CT1:49:50 102782  950 
8 Don Harmeyer   Underhill, VT1:49:56 267133  945 Belgen Cycles
9 George Adams   1:52:59  948 
10 Josiah Miles   Manchester Center, VT1:53:48 81048  953 R.K. Miles
11 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:56:21 87557  941 Cyclonauts Racers
12 Garin Frost   Williston, VT1:56:43 87869  956 Bliss Racing
13 Paul Nyberg   Goshen, CT1:58:03 82305  949 Horst/Benidorm/PRC
14 Scott Cunningham   Cheshire, CT2:02:45 8363  947 
15 Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:02:55 282269  946 Expo/Superior Energy

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT1:41:42 210960  486 Nerac Earth
2 Richard LaBombard   Easthampton, MA1:50:03 20058  490 
3 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:51:46 202068  489 Team Edge
4 Steve Arsenault   Keene, NH1:52:19 211263  484 Team Andy
5 Karl Schachtner   1:56:55  488 
6 Michael Donohue   Marlborough, NH2:04:31 9810  492 
7 Christopher Logan   Keene, NH2:04:49 21464  491 Douglas/Yankee Candle
DNF Joseph Rano   Jefferson, MA 60154  485 Gear Works/Spin Arts

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Longenbach   Williston, VT1:17:09 266677  92 Bliss Racing
2 Michael Sampson   1:19:00  98 Rhino
3 Matthew Owens   1:22:13  93 Bliss Racing
4 Myles Trainer   1:24:30  95 ATB
5 Henry Harmeyer   Underhill, VT1:27:23 267137  90 Bliss Racing
6 Taggart Francis   1:29:59  106 Bliss Racing
7 Dale Baker   East Hampton, CT1:35:07 266316  96 Team Edge
8 Tate Colbert   1:35:18  107 
9 Nick Bouton   1:36:11  104 
10 Alex Chase   1:38:07  99 
11 Parker Francis   Williston, VT1:43:40 266668  105 Bliss Racing
DNF Ryan Berliner   Richmond, VT 296558  94 Belgen Cycles
DNF Bill Harmeyer   Underhill, VT 267134  89 Bliss Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Bergen   Brockton, MA1:21:26 294916  684 Bikebarnracing.com
2 Joshua Krzyzek   North Attleboro, MA1:22:40 132750  683 
3 Scott Talbot   1:25:27  682 
4 Malcolm Itter   1:29:41  680 
DNF Stephen Pierce   Easthampton, MA 300212  681 Cambridge Bicycle/Igleheart Frames

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Page   1:15:20  333 Team Frank
2 Aaron Seymour   New Haven, VT1:17:42 311497  324 Onion River Racing
3 Gerald Rothenhofer   1:17:44  330 MIT
4 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT1:17:55 268020  326 Colavita Racing
5 Thomas Jacius   East Granby, CT1:21:10 295794  323 Createx/Eastern Bloc
6 Jeff Johnson   1:22:05  327 Battenkill-United
7 James Davis   Amherst, NH1:23:45 219682  320 
8 Michael Whitfield   Etna, NH1:37:11 216414  331 HUP United
9 Jorma Mueller   Arlington, MA1:38:42 64761  321 Pinnacle Bike Works
10 Shawn Austin   1:39:03  329 
11 Jeremy Donnelly   Holyoke, MA1:41:43 292989  332 Dedham Bike/Foxboro Bike
12 David Polan   1:44:50  325 Team Bicycle Alley
13 Dan Mahoney   Barre, VT2:07:09 300691  319 Team Bicycle Express/Kona
DNF David Mastroianni   Sagamore, MA 293031  322 Cape Cod Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:19:26 199986  972 Cape Cod Racing/E-Caps.com
2 Carl Ring   Rumney, NH1:25:15 189874  978 Rhino Bikeworks/Seven Cycles
3 John Allen   East Berlin, CT1:27:03 239954  976 Cyclonauts Racers
4 Chris Call   1:27:55  977 
5 Matthew Boulay   1:28:47  981 
6 Jeff Papineau   Westfield, MA1:31:03 27188  986 Cyclonauts Racers
7 Lucas Provost   Brewster, MA1:31:28 310808  971 Cape Cod Racing
8 Will Raymond   1:32:36  987 Cyclonauts Racers
9 Bob Jones   1:33:00  980 
10 Wayne Barlow   1:36:26  982 Paradise Racing
11 Ken Dayton   Bristol, CT1:37:23 303736  975 Team Edge
12 Don Chiulli   1:37:54  983 
13 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:39:53 223384  973 Eastern Bloc/Benidorm
14 Randall Gilmour   1:40:13  988 
15 Kris Francis   1:41:47  985 Bliss Racing
16 Carlos Agudelo   1:42:20  984 
17 Gregory Gadowski   Dummerston, VT1:43:47 95816  979 West Hill
18 David Keppler   Rowe, MA1:49:21 271586  974 Bikeman.com
19 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:55:42 114646  989 Refunds Now/Casters

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Connell   Lebanon, NH1:28:52 51114  523 Van Dessel Factory Team
2 Rick Trainer   1:29:28  527 
3 Stephen Power   Bernardston, MA1:30:10 262542  536 Northeast Road Masters
4 Tom Quinlan   1:36:28  535 Nerac Earth
5 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:38:22 38948  524 Norm's Ski and Bike
6 John Torrey   South Daytona, FL1:39:54 199705  533 Cyclonauts Racers
7 Mike Cyr   1:48:00  532 Whine Knots
8 john weferling   East Longmeadow, MA1:49:55 272347  526 Cyclonauts Racers
9 Peter Austin   1:53:54  534 
10 John Hughes   2:00:20  525 Nerac Earth
DNF John Lockwood   West Simsbury, CT 175524  528 Eastern Bloc
DNF William Bonin     529 

Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Fowler   Cheshire, CT1:00:01 314784  809 Team Edge
2 Hunter Patenaude   1:01:07  804 Cycle Depot
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:01:10 311452  808 EBCC/Benidorm
4 Morgan Holland   1:11:32  810 
5 David Dougherty   1:16:44  811 
6 Michael Owens   1:16:45  807 Team Knuckle
7 Benjamin Longenbach     806 Blissters
DNF Jonathan Carlone     812 
DNF Jeffrey Willsey   Glastonbury, CT 318738  805 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Uhring   0:48:29  787 Independent
2 Trevor Long   1:10:34  786 Independent
3 Sean Walsh   1:11:55  785 Independent

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Krivitzky   0:54:56  928 Flying Penguins
2 Martin Vollender   1:06:54  931 
3 Craig Neal   Westhatfield, MA1:07:19 286245  929 53X11
4 Zak Gourley   1:10:55  926 
5 Sam Neves   Stafford Springs, CT1:14:40 314484  930 Cyclonauts Racers
12354 Kevin Hutchinson   Carver, MAMVC/Peterson's Bike Shop 298355  Kevin 927

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Abrahamsen   0:59:34  488 Flying Penguins
2 Ruy Ferreira   1:02:59  487 
3 Jon Nordmeyer   1:04:39  491 SBC Shanghai
4 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT1:09:29 291312  485 Team Edge
5 Anthony Szczesivl   1:10:21  492 NEBC/Cycleloft/Devonshire Dental
6 Kort Longenbach   1:11:22  486 
7 David Neal   Westfield, MA1:13:43 78574  489 53X11
8 Norman Spring   1:35:30  490 Team Bicycle Alley

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claude Morneault   1:06:08  507 Buchika's
2 Tri Vinh   Enfield, CT1:12:16 210717  506 Cyclonauts Racers
3 Mark Daley   1:34:42  508 

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Gadowski   0:43:29  883 

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary McConneloug   Chilmark, MA1:35:34 129285  190 KENDA/Seven Cycles/No Tubes
2 Marilyn Ruseckas   Waitsfield, VT1:58:09 78836  189 Seven Cycles

Women - Cat3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Susan Williams   Shelburne Falls, MA1:12:43 308772  315 Independent

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lynch   Medfield, MA2:05:01 225308  114 Union Velo
2 Mary Fuchs   Hartford, CT2:21:48 268361  115 Nerac Earth
3 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT3:00:00 201114  116 NBX

Women - Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katerine Northcott   Walpole, NH2:00:07 186410  682 Beam Team
2 Kelly Dolan   Fairlee, VT2:01:44 270512  681 High Intensity Bike Shop/Kali
3 Olivia Harkness   Santa Barbara, CA2:02:31 294473  678 T.E.A.M. Fuji
4 Jena Greaser   Newburyport, MA2:08:44 284803  679 Colavita Racing
5 Ashley Nichols   Burlington, VT2:29:02 284592  680 UVM Cycling
DNF Emily Curley   Taunton, MA 254284  677 Gear Works/Spin Arts

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   Bolton, CT1:48:49 310143  825 Nerac Earth

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lucek   Tolland, CT1:43:23 21751  60 Nerac Earth
2 Marilyn Quinlan   1:45:01  63 Nerac Earth
3 Kathy McCarthy   Agawam, MA1:52:16 262093  59 
4 Heidi Chase   Newmarket, NH2:08:52 282789  61 
DNF Michelle Desmarais     62 Team Edge

Women - Cat 2 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sheila Vibert   Norwich, VT1:36:36 182320  82 NHCC
2 Nina Daniele LuRosa   1:49:56  85 
3 Jennifer Varney   1:50:01  84 
4 Michelle Packer   1:57:38  83 Union Velo

Women - Cat 3 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Alysa Vallender   1:28:10  221 Independent

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoOSMOBonk BreakerUSACDFSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee