Race Results for
Sub-9 Super D
Nashville, IN
(Event Information)
View By:
Super D on 08/08/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open/Pro - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Chris Bowman   Indianapolis, IN19:47 79229  271 GRAY GOAT SPORTS
23 DYLAN ELLIOT   22:25  306 --

Men - Open/Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Carson   Leechburg, PA19:39 248906  300 CANNONDALE/PROBIKES/ BRUCE CONSTRUCTION
3 Brad Nelson   Carmel, IN20:04 217294  303 --
4 MONTANA MILLER   20:09  302 WILDERNESS VOYAGEURS/ SPEEDGOAT
10 Jacob Virostko   Columbus, IN21:37 202432  304 --
30 STEVE FRIEDMAN   23:17  203 GRAND SLAM/BALLWIN SCHWINN

Men - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
34 Sam Preston   Bedford, IN23:26 311797  177 NEBO RIDGE
61 JOHN CARR   25:19:00  170 RANGELINE NATURE PRESERVE
65 JON SANDERS   25:44:00  181 --
68 GLENN BENNETT   25:53:00  179 --
74 MARK NEWTON   26:16:00  174 --
75 Jimmy Phipps   Evansville, IN26:19:00 323354  176 --
76 ERIC SIMO   26:19:00  180 SIMO STONE & LANDSCAPE
84 NAT DEIDERICH   27:33:00  171 --
98 BRUCE MCINTOSH   30:00:00  172 --
101 RICH MOORE   30:44:00  173 --
102 DOUG TATE   30:52:00  178 CHAINSMOKERACING

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
39 JOSH THURSTON   23:41  146 HEAD HUNTERS
40 SEAN HAWK   23:51  128 --
43 JERRY RAMUSACK   24:05:00  137 HEADHUNTERS
47 KAROLIS STRIBINSKIS   24:20:00  145 MTBSHRED.COM
51 MICHAEL MILLER   24:42:00  133 --
52 JASON KADO   24:50:00  130 SUB 9
55 SCOT ALLEN   25:04:00  120 SRAM
57 CHRIS ROSE   25:07:00  140 --
63 STEVEN WADE   25:33:00  150 KENTUCKY THOROUGHSHREDS
70 JAYSON RAPHAEL   26:00:00  138 COMBO RACE TEAM/WHOLE FOODS MARKET
71 ALEJANDRO GRAJAL   26:04:00  123 UNIVERSITY OF ARIZONA CYCLING CLUB
73 BRENT MAYER   26:13:00  132 BIKERBOB.COM
77 BEN NEVILLS   26:22:00  135 --
83 ANDREW LIVINGSTON   27:26:00  131 --
85 JARED SHADE   27:45:00  144 --
86 JARED UTTERBACK   27:53:00  148 SMX OPTICS/CRANKSKINS
88 TONY GRAU   28:08:00  125 --
90 JAKE NEVILLS   28:11:00  136 --
92 TIM SCHOCH   28:26:00  142 --
93 KEVIN RIDER   28:38:00  139 BICYCLES AND MORE
94 BRIAN SCHOOLCRAFT   28:57:00  143 --
95 TYLER JENKINS   28:59:00  129 --
96 ERIC KOONTZ   29:07:00  151 --
100 TODD HAMILTON   30:16:00  126 CHAINSMOKE RACING
104 KEVIN GLINSKI   31:16:00  121 --
105 BRAD HARRIS   31:48:00  127 --
107 RAY GORDON   32:12:00  122 --
108 DEVON UNDERWOOD   32:39:00  147 --
111 CHRIS VAN WAGNER   40:21:00  149 --
116 DERRICK RUDD   DNF  141 --

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
109 MOLLY PROTO   32:55:00  115 --

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
81 JIM SHIREY   27:12:00  186 --
114 Bruce McCann   Loveland, OH43:19:00 127940  185 TEAMIGOS

Men - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
19 Bradley Hill   Indianapolis, IN22:14 276365  230 BRAD HILL CUSTOM BUILDER
25 Tim Mack   Bloomington, IN22:49 262922  234 TEAM DRT
31 JONATHAN JUILLERAT   23:17  335 --
41 JOSEPH KEAYS   24:00:00  233 --
45 Matt Hendey   Westfield, IN24:15:00 319304  229 M. R. HENDEY CONSULTING INC.
46 TIM O'DONNELL   24:17:00  256 --
54 Brien Fields   Woburn, MA24:59:00 179342  226 DRT RACING / WORLD BICYCLE RELIEF
56 TOM BELL   25:05:00  241 --
58 DANIEL GADD   25:09:00  227 BICYCLE STATION
60 JB HUTTON   25:15:00  232 WEST CHESTER CYCLERY
64 CHRIS STILLABOWER   25:33:00  240 --
67 TODD HIMES   25:45:00  231 --
80 JOHN GREEN   26:55:00  228 --
89 DAVID BINKLEY   28:08:00  225 PIRATE INC.
97 MARK STEARNS   29:46:00  239 --
99 SHAWN RUSSELL   30:08:00  238 --
103 JOE MILLER   30:52:00  236 --
106 WILLIAM NOEL   32:10:00  175 THE HORNET'S NEST ELITE ART STUDIO
115 TODD MEES   49:32:00  235 --
117 CHASE PERSHING   DNF  237 --

Men - Cat 2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
21 Tony ONeill   Indianapolis, IN22:19 304574  212 CANNONDALE MIDWEST RACING
26 Dustin Sitterding   Columbus, IN22:57 305473  255 --
28 PHILIP BARTH   23:02  200 --
29 ROB MARQUART   23:16  209 --
36 DANIEL GOLDBACH   23:37  205 --
38 SCOTT METZ   23:39  211 --
42 ZACH OVERHOLT   24:04:00  213 CYCLESPORT & TRI
44 NICHOLAS MARTIN   24:14:00  210 THE PONY SHOP
50 ZACH BARRON   24:26:00  216 --
53 MIKE GILLERAN   24:52:00  204 --
59 ETHAN PAUL   25:10:00  214 --
66 RYAN SULLIVAN   25:45:00  215 PIRATE INC.
72 TOM JONES   26:07:00  152 BICYCLE GARAGE INDY
82 JASON GOLDBACH   27:24:00  206 CHAINSMOKE RACING
87 PHILIP HURST   27:55:00  207 FULL SEVICE RACING / BIKERBOB.COM / DIRTY COUTURE

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 Kody Hughes   New Whiteland, IN21:21 258870  195 MOORE-GRAY GOAT MOUNTAIN BIKE TEAM
15 CONNER GRIFFIN   22:00  315 --
32 ryan oconnell   Oak Forest, IL23:18 303745  196 EXPO RACING

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
20 STEVE HARPSTER   22:14  252 MATTHEWS RACING
27 GARY DOWELL   22:59  251 JOES CYCLE / SUNDANCE SPA
49 TIM POWERS   24:22:00  254 POWERS PAINTING
62 Robert Bevard   Heath, OH25:27:00 298774  250 HORN'S HILL COLLECTIVE; THE BIKE DOCTOR

Men - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Jeff Fetterer   Columbus, IN20:22 169518  273 BICYCLE STATION
6 John Clasen   Columbus, IN20:24 280923  272 SHAMROCK CYCLES
11 MIKE HUFFAND   21:46  287 --
12 ALEX STEWART   21:49  284 PPFI/<9/HMBA
13 John Gatto   Oak Forest, IL21:58 121461  274 TWIN SIX
16 Blake Noland   Columbus, IN22:02 143907  281 THE BICYCLE STATION
17 JIM FRAZIER   22:05  286 --
35 PAUL ARLINGHAUS   23:33  270 HMBA

Men - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Michael Hemelgarn   Avon, IN20:27 262921  275 DRT RACING
8 Sonny Morocco   Indianapolis, IN20:51 291591  280 MOORE/GRAY GOAT/CRANK BROTHERS/661
14 PAUL MCCLAIN   21:59  277 SRAM 2X10
18 BEN JENKINS   22:08  276 SRAM
22 CULLOM RADVILLAS   22:19  282 --
24 BRAD SCALES   22:34  283 DIVISION 26
37 NATHAN MOMINEE   23:37  279 --
78 JEREMIAH MOMINEE   26:25:00  278 --

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
33 PAUL LAPHAM   23:21  253 --

Women - Cat 3 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
112 TERI STEARNS   41:35:00  101 --

Women - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
110 MICHELLE DYKSTRA   34:06:00  103 --

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
113 SHELBY STEARNS   41:56:00  102 --

Women - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
91 Amelia Nelson   Carmel, IN28:15:00 295718  190 MATTHEWS BICYCLES

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
69 rachael gatto   Oak Forest, IL26:00:00 263512  260 TWIN SIX

Women - Cat 1 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
48 Amanda McKay   Columbus, IN24:22:00 191704  305 --
79 Meredith Link   Unionville, IN26:30:00 277070  261 BICYCLE STATION

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee