Race Results for
Skull Valley Road Race
Skull Valley, AZ
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Keller   Mesa, AZ 257387   Focus Racing
1 Josh TERWOORD      NAU Cycling
2 Craig BRANDENBURG      
2 David Rakestraw   Flagstaff, AZ 330862   NAU Cycling
3 Sean McCormack   Buckeye, AZ 324434   
3 Hans Whitefield   Albuquerque, NM 249564   Team Progressive
4 Douglas Ritenour   Phoenix, AZ 313820   Bicycle Haus Racing
4 Todd Shoemaker   Phoenix, AZ 305227   Tribe Racing
5 Lirain Urreiztieta   Tucson, AZ 305136   Lagunitas-Niner
5 Phil PANIPINTO      Procon/Carlos O'Briens Racing
6 Matthew Graustein   Litchfield Park, AZ 324424   DNA Cycles
6 Mark MANDEL      
7 J CARNES   Flagstaff, AZ 309142   
7 Nick Thorpe   Scottsdale, AZ 287472   Notre Dame Strada
8 Joseph Vaskovic   Tucson, AZ 301844   Echelon Racing
8 darrall dennee   Mesa, AZ 292158   Two Wheel Jones Racing
9 Clinton TRAUTER      
9 Glenn Allen   Scottsdale, AZ 304228   Team Progressive/World Motors
10 Mark FESER      
10 Michael GALLIVAN      Unattached
11 David Genovese   Phoenix, AZ 176999   DNA Cycles
11 Francisco BARRAZA      University of AZ
12 Clint BLUESTEIN      Javelina
12 Sam Gross   Cave Creek 292354   Strada Racing
13 Dave Magras   Phoenix, AZ 305147   Arizona Masters Racing
13 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994   Tribe Racing
14 John VELASCO      
14 Hunter BABLER      Unattached
15 Chad Sheirbon   Phoenix, AZ 247041   
15 Travis Jones   Mesa, AZ 303083   Two Wheel Jones Racing
16 Davis McNeil   Mesa, AZ 304106   DNA Cycles
16 Chris DONOVAN      USAF (RET)
17 Michael Hershauer   Gilbert, AZ 295716   Focus Racing
17 Mike CIASCA      
18 Monte Miller   Phoenix, AZ 294568   Landis/Trek
18 Jacob Hernandez   Tempe, AZ 305232   Tribe Racing
19 Eric Anderson   Evanston, IL 312590   
19 Braden Bott   Phoenix, AZ 323426   Tribe Racing
20 Phillip Maxwell   Mesa, AZ 325068   DNA Cycles
20 Jeffrey Ryan   Scottsdale, AZ 43719   Tribe Racing
21 Wesley HAYES      
21 mark ryan   Phoenix, AZ 298303   Team One
22 Ernest NEGRETE      Bicycle Outfitters
22 David Wilcox   Chandler, AZ 275113   Tribe Racing
23 Daryl PATTERSON      
23 Diego SAMAYOA      University of AZ
24 Ryan THILL      MangOcado
24 Eric Lynch   Phoenix, AZ 263726   Unattached
25 Taylor HAWKINS      
25 Stephen Klock   Phoenix, AZ 289181   Swiss American Racing
26 Randy Sookoo   Vail, AZ 309749   
26 Doug Odette   Apache Junction, AZ 312470   Two Wheel Jones Racing
27 Michael Kuzel   Scottsdale, AZ 319598   
27 Andrew FERNANDEZ      Tribe Racing
28 Sahib KHALSA      MangOcado
28 Marcos GALVAN      University of AZ
29 Hari KHALSA      MangOcado
29 Jeff YINGLING      Team Progressive/World Motors
30 Derek Rich   Phoenix, AZ 307417   
30 mike sanchez   Phoenix, AZ 305142   Tribe Racing
31 Jeremiah Johnson   Surprise, AZ 324888   
31 TI MORSE   Scottsdale, AZ 304857   Tribe Racing
32 Jose LAN      University of AZ
33 Sean Lozano   Gilbert, AZ 234688   Strada Racing
34 Brad CLAYTON      Two Wheel Jones Racing
DNF Michael Brown   Goodyear, AZ 210504   DNA Cycles
DNF Jesse RENS      Unattached

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Brenden   Tucson, AZ 290617   TriSports Cycling/Eclipse Racing
2 Tulio Weber   Tucson, AZ 305218   
3 Adam Folts   Phoenix, AZ 304060   Team Progressive/World Motors
4 Jonathan Triplett   Tucson, AZ 306832   University of Arizona
5 Ryan Arnold   Las Vegas, NV 306014   Mandalay Bay/McGhies
6 Marc DeLeon   Woodland Hills, CA 197848   Ranchos
7 Josh Maule   Phoenix, AZ 41473   Team Progressive/World Motors
8 Eric Preiss   Tucson, AZ 294950   TriSports Cycling/Eclipse Racing
9 richard stevens   Vail, AZ 272759   Echelon Racing
10 Peter Michaud   Tucson, AZ 258249   Echelon Racing
11 Marco Colex   Phoenix 289725   Tribe Racing
12 Hanna NORRIS      Team Fluid Las Vegas
13 Andrew Cates   Tucson, AZ 198658   Landis/Trek
14 Trent Nielsen   Mesa, AZ 280434   Unity Racing/Web-Op
15 James Averill   Tucson, AZ 296012   Aggress
16 Trevor Bailey   Mesa, AZ 290567   Unity Racing/Web-Op
17 Jake Spelman   Gilbert, AZ 305505   DNA Cycles
18 Richard Horn   Tucson, AZ 267483   Echelon Racing
19 Benton Leitner   Tucson, AZ 304269   University of Arizona
20 Nathaniel Coghlan   Phoenix, AZ 291461   Strada Racing
21 collin costello   Clarkdale, AZ 272776   NAU Cycling
22 Bill Pinckard   Henderson, NV 291027   Barry Lasko DDS.
23 Blake Savage   Mesa, AZ 279523   San Tan Racing
24 David Colex   Phoenix, AZ 289724   Tribe Racing
25 Tyson Kelley   Anthem, AZ 280849   Bicycle Haus Racing
26 David Portillo   Avondale, AZ 310986   
27 Alex Pristash   Las Vegas, NV 305506   Mandalay Bay/McGhies
28 Aaron Daly   Slidell La 261099   Pasadena Athletic Association
29 Todd Riopelle   Fountain Hills, AZ 237561   Procon/Carlos O'Briens Racing
30 Keith Edmiston   Las Vegas, NV 272049   Mandalay Bay/McGhies
31 Eric Neuhaus   Henderson, NV 289276   Team Fluid Las Vegas
32 Chad Rainey   Cave Creek, AZ 291469   Procon/Carlos O'Briens Racing
33 Brian Sloan   Scottsdale, AZ 311546   
34 jordan greer   Pasadena, CA 306755   PAA
DNF Terry schmidtknecht   Mesa, AZ 305434   Unity Racing/Web-Op
DNF Wayne Moore   Tucson, AZ 254383   Echelon Racing

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Seymoure   Chandler, AZ 218044   Tribe Racing
2 Gary Hanson   Anthem, AZ 268626   Arizona Masters Racing
3 Tyrel Harlan   Kingman, AZ 296725   RideClean
4 Alan Brown   Phoenix, AZ 272708   Tribe Racing
5 Scott Schraff   Phoenix, AZ 31778   Bicycle Haus Racing
6 Michael Misevch   Tucson, AZ 290204   
7 Elliot Anderson   Tucson, AZ 259990   Aggress
8 Scott Wall   Broomfield, CO 237159   Watts Up Sports
9 Dan Boozan   Scottsdale, AZ 174592   Bicycle Haus Racing
10 Rafe Allen   Henderson, NV 271824   Vegas Velo Inc
11 Troy Burns   Vail, AZ 239690   RideClean
12 matthew Pobloske   Tucson, AZ 288775   Echelon Racing
13 Richard Hurst   Salt Lake City, UT 276239   Athlete Octane
14 Matthew Duke   Litchfield Park, AZ 194520   DNA Cycles
15 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Aggress
16 Russell LaFleur   Phoenix, AZ 290144   Bicycle Haus Racing
17 Patrick Rhodes   Tempe, AZ 247715   Watts Up Sports
18 Leo Masursky   Tucson, AZ 208705   Aggress
19 Doug Lage   Scottsdale, AZ 226838   
20 Daniel Eaton   Mesa, AZ 306276   Strada Racing
DNF James Pearce   Las Vegas, NV 254706   Allegiant Airlines

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victor Riquelme   Tucson, AZ 282338   TriSports Cycling / Eclipse Racing
2 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Four Unity
3 Travis Waldron   Mesa, AZ 148770   Bicycle Haus Racing
4 Joe Susco   Mesa, AZ 222729   Bicycle Haus Racing
5 Kamden Reedy   Mesa, AZ 155036   Four Unity
6 Shawn Daly   Tucson, AZ 205616   Southwest Hand
7 David Glick   Tucson, AZ 175967   RideClean p/b PatentIt.com
8 David Welsh   Tucson, AZ 142434   Kuhl
9 Joe Ebenroth   Scottsdale, AZ 246607   Bicycle Haus Racing
10 Erik Kuhlman   Tucson, AZ 87683   Landis/Trek
11 Nicholaus Schreiber   Tucson, AZ 93359   Landis/Trek
12 Justin Orkney   Tucson, AZ 257895   TriSports Cycling / Eclipse Racing
13 Danny Kam   Las Vegas, NV 165840   Heralife
14 Geff Miller   Highland Park, IL 209196   Tribe
15 Rob Alvarez (1 - Cat1)   Tucson, AZ 170964   RideClean p/b PatentIt.com
16 John Giles   Flagstaff, AZ 241341   Progressive
DNF Matt Sniegowski   Phoenix, AZ 244731   Bicycle Ranch

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Louie AMELBURN      Barry Lasko DDS.
2 Jim Silverman   Flagstaff, AZ 183486   GST Racing
3 David Reid   Mesa, AZ 60513   Landis/Trek
4 Robert Gates   Scottsdale, AZ 56337   Arizona Masters Racing
5 Kimo Seymour   Tempe, AZ 140864   
6 Lane Sanders   Gilbert, AZ 196626   Focus Racing
7 David Able   Flagstaff, AZ 287839   Team One
8 John Dehnert   Tucson, AZ 27907   Man on the Moon Racing
9 Brian Lemke   Cave Creek, AZ 59550   Landis/Trek
10 Bryan Antol   Flagstaff, AZ 1806   GST Racing
11 Efthimios "Tim" Anastassatos   Phoenix, AZ 230226   Phoenix Consumers Cycling Club
12 Kurt Kroemer   Phoenix, AZ 200910   Arizona Masters Racing

Men - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Pongratz (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ 28412   Team RPM
2 Keith BROADHAGEN      Procon/Carlos O'Briens Racing
3 Corky Kurtz   Flagstaff, AZ 80186   Team One
4 Duane Mulvaney   Casa Grande, AZ 77005   Landis/Trek
5 Michael Leonard   Sierra Vista, AZ 219630   Thunder Mountain Cycling
6 Andrie Duvall   Tucson, AZ 65527   Landis/Trek

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Morehouse   Lasvegas, NV 283640   Paramount Racing
2 Ralph Duckett   Tucson, AZ 50589   Southwest Hand
3 Richard Ellwanger   Tucson, AZ 272136   Aggress
4 Robert Tompkins   Anthem, AZ 305794   Arizona Masters Racing

Men - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Polley   Peoria, AZ 255203   Landis/Trek
2 David Polley   Peoria, AZ 271015   Landis/Trek
3 Brandon McNulty   Phoenix, AZ 275694   Swiss American Racing

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Graves   Scottsdale, AZ 289809   Bicycle Haus

Women - Masters - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandi Scrimgeour   Prescott, AZ 32020   
2 Michelle Cooper   Phoenix, AZ 295876   

Women - Cat1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alisha Welsh   Tucson, AZ 276369   Peanut Butter & Co/Twenty12
2 Anna Sanders   Phoenix, AZ 279796   TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Julie Cutts   San Ramon, CA 236645   Colavita/Outback Las Vegas
4 Kristen Hetzel   Tucson, AZ 239691   TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 teri kelley   Scottsdale, AZ 280506   Allsport GPS AZ Women's Cycling
6 Michelle King   Phoenix, AZ 238539   Colavita/Outback Las Vegas
7 Jill Sugg   Anthem, AZ 270889   Tribe Racing
8 Shawna Glazier (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 303720   Two Wheel Jones Racing
9 Kimmy Cole (2 - Cat3)   Phoenix, AZ 148405   SD4W/Bicycle Haus
10 Kathleen Connolly   Gilbert, AZ 304000   Two Wheel Jones Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracey Perez   Phoenix, AZ 299436   
2 Bora Leonard   Sierra Vista, AZ 272738   Simple Green
3 Ashley Elias   Las Vegas, NV 310576   Colavita/Outback Steakhouse
4 Terri Hay   Anthem, AZ 305922   Allsport GPS AZ Women's Cycling
5 Pamela Sponholtz   Wheat Ridge, CO 304305   Allsport GPS AZ Women's Cycling
6 Nicole Susco   Mesa, AZ 304246   Two Wheel Jones Racing
7 Terrin Lane   Phoenix, AZ 289008   Allsport GPS AZ Women's Cycling
8 Tricia Jones   Mesa, AZ 303081   Two Wheel Jones Racing
9 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   
10 Gail HUGHES      Pay n' Take
11 Eunice MESICK      Diet Center
DNF Leslie Brady   Glendale, AZ 295932   
DNF Kathy Eaton   Mesa, AZ 306279   Two Wheel Jones Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSpyUSACDFSierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee