Race Results for
The Buckeye Criterium
Columbus, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 05/29/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior men 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Gleason   New Albany, OH 231092   
2 Joshua Bachman   Strongsville, OH 278538   
3 Benjamin Bachman   Strongsville, OH 278540   
4 Kyle Hill   Amherst, OH 205905   

Men - Junior Men 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weston Flickinger   Akron, OH 298929   
2 Nicholas Vorwerk   Southbloomfield, OH 303537   
3 William Fenton      
4 Michael Musilli   Woodstock, NY 266363   

Men - Junior Men 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendall Jones      

Men - Category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 First Name Last Name      

Men - Cat 3/4 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Drew Bercaw   North Canton, OH 211109   
2 Daniel Lim   New York, NY 60821   
3 Samuel Hartman   Louisville, KY 270843   
4 Andy Hague   Columbus, OH 62149   
5 Chris Grisvard   Dublin, OH 52865   
6 Michael Savory   Miamisburg, OH 248650   
7 Steven Chaney   Maryland Heights, MO 177388   
8 Keith Howen   Washington, PA 274419   
9 Adam Williams   Pickerington, OH 38292   
10 Bo Sherman   Loveland, OH 120645   
11 Andy Poickett   Pleasant Hill, OH 266105   
12 Nate Dugan   Warren Oh 222630   
13 Matt Bole   Loveland, OH 669   
14 Bill Timberman   Thornton, CO 133826   
15 Darin Miller   Barberton, OH 294449   
16 Brett Brevoort   Cincinnati, OH 218557   
18 Joe Bonnell   Columbus, OH 98909   
19 Jeff Kluve   Phoenix, AZ 56497   
20 Will Gleason   New Albany, OH 231092   

Men - Cat 1/2/3 Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Grimm   Orrville, OH 187082   
2 Brad Cole   Fort Collins, CO 215131   
3 Brett Sydetic (1 - Cat2)   Brecksville, OH 283160   
4 Robert Martin   Brecksville, OH 49126   
5 Josh Halax   Mansfield, OH 253371   
6 Brian Hoffman   Pittsburgh, PA 256860   
7 Isaiah Wallake   Columbus, OH 100343   
8 Michael Masters   Columbus, OH 83290   
9 Christopher Connelly   Cleveland, OH 243232   
10 Anthony Patrick   Huntington, WV 221570   
11 Andy Poickett   Pleasant Hill, OH 266105   
12 Steve Schott   Coraopolis, PA 247323   
13 Jeff Aufdencamp   Los Angeles, CA 54590   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julian Valencia      
2 David McCaulay (1 - Cat4)   Hilliard, OH 158828   
3 Luke Sundermeier   Columbus, OH 294885   
4 Dan Twaddell (2 - Cat4)   Chagrin Falls Oh 293286   
5 Jason Carpenter (3 - Cat4)   Galena, OH 281858   
6 Woody Heiman      
7 Ryan Stubenrauch   Lewis Center, OH 210980   
8 Kirk Irwin (4 - Cat4)   Cincinnati, OH 293326   
9 Renato Sosa   Centerville, OH 292086   
10 Thomas Bell   Columbus, OH 310311   
11 James Dannug   Macedonia, OH 310607   
13 Mark Farmer   Columbus, OH 208828   
14 Darrin Miller (5 - Cat4)   Barberton, OH 294449   
15 Jeff Blodgett   Berlin Heights, OH 220717   
16 Brandon Gaunt   London, OH 295589   
18 Michael Minard   Massillon, OH 311694   
19 John Farren      
20 David Rohrer   Athens, OH 289434   
21 Willis Brown      Buckeye Cycling Club
22 Todd Alt   Columbus, OH 283958  564 Buckeye Cycling Club
23 Jason Van Tassell       Buckeye Cycling Club
DNF Kevin Wellendorf      

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Blodgett   Berlin Heights, OH 300170   
2 Brent Bachman   Westerville, OH 309621   
3 Johnny Hoffman   Berlin Heights 297492   

Women - junior women 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonja Postak   Cleveland, OH 304921   

Women - Junior Women 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katy Avers   Elmore, OH 314476   

Women - junior Women 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   

Women - junior women 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ally Bercaw   North Canton, OH 311405   

Women - Cat 3/4 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathryn Rogoski   Ithaca , NY 281753   
2 Katherine Graham   Granville, OH 159671   
3 Ginger Ballard   Upper Arlington 281058   
4 Julia Lonchar   Philadelphia, PA 306648   
5 Katy Tolle   Columbus, OH 290708   
6 Katie Mueller   Florissant, MO 309933   
7 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   
8 Sara Harper   Strongsville, OH 291899   
9 Cherly Swink      
10 Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409   
11 Anna Waltrip      

Women - Cat 1/2/3 Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Crum   Westerville, OH 215956   
2 Lee Ann Hershey   Phoenix, AZ 246753   
3 Katy Tolle   Columbus, OH 290708   
4 Amy Kulesza   Columbus, OH 216124   
5 Jillian Kellbach   Columbus, OH 220409   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyOSMOCUOREUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee