Race Results for
WI State Road Championship -- Spring Prairie Road
Burlington, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/06/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+ - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Holbrook   Oconomowoc, WI 16496  799 LAPT CC
2 John Van Susteren   Mukwonago, WI 208025  775 Lakes Area Physical Therapy
3 Gerald Finken   Fargo, ND 49239  766 Bianchi/Grand Performance
4 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866  763 Planet Bike
5 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI 180532  793 Planet Bike
6 Jeffrey Miller   Whitewater, WI 278317  787 Planet Bike
7 Jan Marion     790 unattached
8 Phil Painter   Hinsdale, IL 186741  773 Tower Racing
9 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  780 ISCorp Cycling Team
10 Timothy Stumpf (1 - Cat2)   Appleton, WI 34505  765 Team Wheel & Sprocket
11 Michael Garber   Whitefish Bay, WI 12765  782 Hampshire Cycle Club
12 Vitor Alexandre (1 - Cat3)   Weston, FL 235463  781 Colavita Racing Inc.
13 William Nedza   Chicago, IL 231146  767 2CC/Second City Cyclists
14 Brent Emery   Menomonee Falls, WI 45303  792 LifeCyclists
15 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  789 Fisher Midwest Road Team
16 Keith Hosli     718 unattached
17 Glen Jones   Madison, WI 237780  771 Brazen Dropouts/Cronometro
18 John Steinke   Hales Corners, WI 292216  791 Hampshire Cycle Club
19 Ralph Heath   Lacrosse, WI 160985  774 La Crosse Velo Club
20 Paul Mehlenbeck   Milwaukee, WI 47107  770 BVC/Nomad Cycling
21 Longin Kusal   Norridge, IL 171237  801 Unattached
22 Jim Winter (2 - Cat2)   Delafield, WI 48859  798 Lakes Area Physical Therapy
23 Bob Hayssen     772 unattached
24 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896  769 MadCity Velo Club
25 Victor Grzebicki (2 - Cat3)   Glencoe, IL 107020  779 Pact- DISH Network Cycling
26 Brian Burnett     794 unattached
27 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  788 ISCorp Cycling Team
28 Steven Presti     768 unattached
29 Scott Kremer   Black Earth, WI 290230  764 Great Dane Velo Club
30 Craig Howe   Cedarburg, WI 266329  786 Team Geargrinder
31 Ronald Henson     785 unattached
32 Janusz Kaleta     784 unattached
DNF James Merrifield   Janesville, WI 52315  783 Fisher Midwest Road Team
DNF Rit Booth   Milwaukee, WI 51735  795 Hampshire Cycle Club
DNF Bob Kenneke     796 unattached
DNF Robert Downs   Madison, WI 9947  797 Planet Bike

Men - Masters 40+ - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Peters   Melrose, MA 27843  539 Brazen Dropouts/Cronometro
2 Kent McDaniel   Altoona, WI 23374  552 Spring Street Sports
3 Connan Foster   Mukwonago, WI 308757  551 Unattached
4 Fabio Orlandi     549 PYOC
5 Scott Mullins   Mequon, WI 245365  548 Team Geargrinder
6 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  531 Century Road Club Of America
7 Eric Knuth   Madison, WI 203995  536 Fisher Midwest Road Team
8 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  541 CZ Velo
9 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  542 Team Chiropractic Partners
10 James Moore   Greenville, WI 208911  543 River Valley Cycling Club- RVCC
11 Michael Froh   Milwaukee, WI 172255  528 Velo Trocadero
12 nicholas mchone (1 - Cat5)   Stoughton, WI 314776  534 Unattached
13 John Westergaard     555 unattached
14 Mark Hughes   Waukesha, WI 56093  540 CZ Velo
15 Thomas Hooyer   Shorewood, WI 196544  554 Fisher Midwest Road Team
16 Jeffrey Hansen   Chicago, IL 282042  550 PYOC
17 Nels Hackl   Golf, IL 47919  547 PYOC
18 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  544 Team Wheel & Sprocket
19 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  553 velo trocadero cycling
20 Todd Kinart   Appleton, WI 88303  546 River Valley Cycling Club- RVCC
21 John Franceschi   Whitefish Bay, WI 62632  537 TEAM GEARGRINDER
22 Jeffrey Robinson   Grafton, WI 289793  538 Team Extreme
DNF David Schrauth   Winnetka, IL 298292  529 2CC/Second City Cyclists
DNF Mark Winston   Skokie, IL 149826  530 2CC/Second City Cyclists
DNF Terry Flynn   Ada, MN 297547  532 Unattached
DNF Jay LaBonne   Pleasant Prairie, WI 216019  533 velo trocadero cycling
DNF richard doherty   Shorewood , WI 255728  535 ISCorp Cycling Team
1000 Brad Verstegen (1 - Cat3)   Appleton, WI 173709  545 River Valley Cycling Club- RVCC

Men - Masters 30+ - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Winston   Skokie, IL 149826  366 2CC/Second City Cyclists
2 Albertus Rohling   West Allis, WI 150594  340 Unattached
3 David Moxness (1 - Cat2)   Holmen, WI 183937  355 River Valley Cycling Club- RVCC
4 Christopher Elke (1 - Cat1)   Madison, WI 50586  363 Brazen Dropouts
5 John Voigt   Oconomowoc, WI 53599  357 LAPT CC
6 Luke Seemann   Chicago, IL 224425  353 xXx Racing
7 Bryan Rheude   Chicago, IL 101020  364 Comma Van Wagner Racing
8 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  337 Attitude Sports
9 Brian Conant   Dekalb, IL 7522  347 Comma Van Wagner Racing
10 Jason Kozicki   Green Bay, WI 160070  368 Colavita Racing
11 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  354 Great Dane Velo Club
12 Ryan White   Grafton, WI 201290  358 Team Geargrinder
13 Brian Rybarik   Madison, WI 120099  346 ISCorp Cycling Team
14 Paul Nilsen   Madison, WI 117358  360 Brazen Dropouts
15 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  367 Hampshire Cycle Club
16 John Robertson   Sherwood, WI 59327  350 O2 Cycling
17 Robert Springer   Kenosha Wi 57145  342 Team Wheel & Sprocket
18 N/A   Milwaukee, WI 81296  344 Hampshire Cycle Club
19 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  341 Team Chiropractic Partners
20 Craig Gartland   Madison, WI 58590  362 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Justen Stracy   Spring, TX 136599  338 Attitude Sports
DNF Taggert Brooks   La Crosse, WI 4987  339 CZ Velo
DNF Briant Kelly   Whitewater, WI 313798  343 Unattached
DNF Andrew Feuersthaler   Milwaukee, WI 288083  345 TEAM GEARGRINDER
DNF Paul Krzesinski   Elkhorn, WI 313764  348 Unattached
DNF Peter Crowe   Appleton, WI 53834  349 O2 Cycling
DNF Mark DesJardin   Appleton, WI 160662  351 O2 Cycling
DNF Matthew Bennett   Chicago, IL 274551  352 Unattached
DNF Michael Rechtin (Cat5)   Winnetka, IL 277573  356 Vision Quest
DNF Mike Bobusch   Appleton, WI 133649  359 River Valley Cycling Club- RVCC
DNF Keith McMahon   Wilmette, IL 64020  361 Comma Van Wagner Racing
DNF David Schrauth   Winnetka, IL 298292  365 2CC/Second City Cyclists
DNF William Butcher (Cat3)   Madison, WI 285688  369 Magnus
DNF Lee Sensenbrenner   Madison, WI 295615  370 Unattached

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  452 MBRC/Flanders
2 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  453 Team Geargrinder
3 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI 297764  467 Team Geargrinder
5 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  449 ISCorp Cycling Team
6 Nathan Labecki   Milwaukee, WI 209414  447 Unattached
7 Maxwell Ackermann   Whitefish Bay, WI 311386  464 ISCorp Cycling Team
8 Gregory Plumb   Verona, WI 315154  457 Junior Dropouts
9 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  461 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
10 Maxwell Carpenter   Madison, WI 314268  451 Junior Dropouts
11 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  454 TEAM GEARGRINDER
12 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  468 Vision Quest
14 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  458 ISCorp Cycling Team
15 James Schad   Fitchburg, WI 314818  448 Junior Dropouts
17 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  465 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
18 Ben Bartenstein     450 unattached
19 Kip Nielsen   Stoughton, WI 294842  462 Brazen Dropouts/Cronometro
21 Matt Sullivan     469 unattached
DNP Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  463 ISCorp Cycling Team
DNF Mitch Otto     455 unattached

Men - Junior 10-14 - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  256 Baraboo Sharks
2 Andrew Plumb   Verona, WI 315160  251 Junior Dropouts
3 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  253 Baraboo Sharks
4 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  248 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
5 Brad Jaques   Fond Du Lac, WI 318198  261 Baraboo Sharks
6 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  264 Baraboo Sharks
7 Cooper Langanis     263 unattached
8 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  257 ISCorp Cycling Team
9 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  255 ISCorp Cycling Team
10 Julian Newman   Evanston, IL 300724  267 Unattached
11 Maxx Hall   Niles, IL 297898  258 Smart Cycling Bike Shop
13 Levi Otto     250 unattached
14 Peter Bock   Muskego, WI 311035  262 Unattached
15 Payton Cummings   Westfield, WI 318202  265 Baraboo Sharks
17 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  252 Baraboo Sharks
18 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  260 ISCorp Cycling Team
20 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  249 ISCorp Cycling Team

Men - Category 4/5 Wisconsin Riders - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  77 
2 Cody Goettl   Harrison, AR 287214  50 Chippewa Valley Cycling Club
3 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  59 Magnus
4 Alexander Slungaard   Madison, WI 288440  75 Unattached
5 David Thomas   Asheville, NC 155779  40 Magnus
6 David Racine   Shorewood, WI 99357  53 Unattached
7 Russell Georgeson   Racine, WI 312826  57 RPM/Hayes Brake Cycling Team
8 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  69 ISCorp Cycling Team
9 Adam Fisher   Madison, WI 307310  72 Brazen Dropouts
10 William Feyereisen   Austin, TX 307603  58 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
11 Buckley Birkholz   Wausau, WI 310285  28 Unattached
12 Tyler VanDeVoort   Madison, WI 293004  65 Brazen Dropouts/Cronometro
13 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  33 Brazen Dropouts/Cronometro
14 Steven Perry   Janesville, WI 271243  55 5Nines Cycling
15 Nathan Klump   Grand View Wi 239719  42 Cafe Hollander RDC
16 Joseph Mueller   Fond Du Lac, WI 257381  78 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
17 Doug Callies     54 unattached
18 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  38 Team Mack Racing Assoc. LTD
19 John Lirette   Menomonee Falls, WI 259146  52 Unattached
20 Andrew Braasch   Madison, WI 307093  24 Brazen Dropouts
21 Dan Ellerkamp   Madison, WI 279709  63 Team Magnus
22 Brent Hueth   Madison, WI 280845  70 Unattached
23 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  79 Unattached
24 Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  39 Unattached
25 Christopher Berge   Madison, WI 280201  36 Magnus
26 Scott Neperud   Madison, WI 275059  62 Magnus
27 Ken Huxtable   Neenah Wi 293876  73 Brazen Dropouts/Cronometro
28 Paul Fandre   Stevens Point, WI 317128  43 Unattached
29 Paul Loeper   Madison, WI 241692  67 Unattached
30 Joshua Wright   Madison, WI 69477  35 Magnus
31 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  68 FCA Endurance
32 Stefan Schnitzer     44 unattached
33 Kristoffer Puddicombe   Milwaukee, WI 278935  29 Team Pegasus
34 Matthew Stachelski   Milwaukee, WI 287795  41 Unattached
DNF Jason Haygood     47 unattached
DNF Sheldon Williams     45 unattached
DNF Everett Jones   Baraboo, WI 278456  23 Baraboo Sharks
DNF Jeffrey Gantz   Green Bay Wi 187394  25 Team Extreme
DNF Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  26 5Nines Cycling
DNF Miles Koller   Shorewood, WI 283250  27 Team Pegasus
DNF Antonio Valenti   Delavan, WI 292580  30 Team Pegasus
DNF David Davis   Mcfarland, WI 301536  31 Unattached
DNF Timothy Strege   Racine, WI 226857  32 Half Acre Cycling
DNF Alexander Martin   Madison, WI 308924  34 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
DNF Nathan Jacques     37 unattached
DNF Matt Knoepke   Montello, WI 288061  46 Unattached
DNF Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  48 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Seth Frye   Greenfield, WI 275622  49 Cafe Hollander RDC
DNF Matt Gehling   Madison, WI 214485  51 Fisher Midwest Road Team
DNF Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  56 Team Chiropractic Partners
DNF Patrick Heath   Madison, WI 229801  60 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Josh Fangman   Ashland Wi 258007  61 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Eric Hardrath   Milwaukee Wi 185463  64 Team Wheel & Sprocket
DNF Bryan Garfoot   Portage, MI 256935  66 Northwestern University
DNF Bradley Wells   West Allis, WI 233000  71 Unattached
DNF Jon Liebherr   Madison, WI 306366  74 Brazen Dropouts/Cronometro
DNF Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  76 Fisher Midwest Road Team

Men - Category 4/5 non-Wisconsin Riders - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Keil   Arlington Heights, IL 313264  937 W2 Racing
2 Paul Kardosh   Chicago, IL 268726  910 Mox Multisport
3 Peter Kelley   Geneva, IL 306717  917 Team Bicycle Heaven
4 Todd Kaiser   Chicago, IL 299200  928 Spidermonkey Cycling
5 Adam Cohen   Chicago, IL 288286  960 MS Racing Inc.
6 Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716  924 Bloomington Cycle Racing Team
7 nicholas scavone   Glendale Heights, IL 291496  967 Unattached
8 Eric Christ   Arlington Heights, IL 300410  916 Bicycle Heaven
9 Edward Ekstrom   Darien, IL 279836  944 Tower Racing
10 Jan VanMieghem   Evanston, IL 288310  926 MS Racing Inc.
11 Cliff Golz   Santa Cruz, CA 254308  965 MS Racing Inc.
12 Chase Negley   Naperville, IL 295534  923 Spidermonkey Cycling
14 Terry Blessing   Stillwater, OK 314416  940 Unattached
15 Bevan Brookfield   Evanston, IL 281989  906 Unattached
16 Tim Racette   Fort Atkinson, WI 285206  934 Team Wisconsin / MC2
17 chris meewes   Reston, VA 314694  935 Vision Quest
18 Richard Crandell   Holly Springs, NC 267359  904 Proctor Cycling Team
19 Bryce Hanna   Chicago, IL 192909  959 xXx Racing
20 Colm Flannery   Chillicothe, IL 263421  918 Proctor Cycling Team
21 Adam Koon   Chicago, IL 275125  963 xXx Racing
22 Mark Misicko   Hinsdale, IL 244544  955 Tower Racing
23 Rhys Louis   Hinsdale, IL 298724  912 Flatlandia Cycling Team
24 Kyle Selph   Aurora , IL 290759  957 Tower Racing
25 Jason YEE   Ch1ca90, IL 315748  901 Unattached
26 Charles Perkins   Arlingtonheights, IL 306969  933 W2 Racing
27 Jamie Sanchez   Chicago, IL 306387  915 Half Acre Cycling
28 BOBBY FIELDER   Westmont, IL 251588  905 Tower Racing
29 Isaiah Jay   Chicago, IL 288101  951 Half Acre Cycling
30 James Cooper   Chicago, IL 283578  964 MS Racing Inc.
31 Andrew Korinda   Evanston, IL 234041  902 Unattached
32 Davis Moravec   Chicago, IL 306590  946 Team TATI
33 giordano guagliardo   Lake Barrington, IL 317230  913 Unattached
34 Jared Craft   Rogers, AR 282380  903 Alberto's Sport
35 John Wolters   Seattle, WA 287592  938 xXx Racing
36 Todd Simeone   Chicago, IL 303233  919 Half Acre Cycling
37 Darren Shu   Schaumburg, IL 317218  927 W2 Racing
38 Jim Hamman   Hinsdale, IL 278122  956 Tower Racing
39 Jim Nemura     932 unattached
40 David Cushman   Chicago 289074  907 Roscoe Village Bike Racing
41 Patrick Kenny   Chicago, IL 289934  950 Half Acre Cycling
42 marty taylor   Highlandpark, IL 291118  931 Vision Quest
43 Adrian Silva   Chicago, IL 227614  943 Half Acre Cycling
44 Themis Mavrogordatos   Chicago, IL 308432  947 University of Chicago Velo Club
45 Tom Palzer   Arlington Heights, IL 316860  952 W2 Racing
46 Adam Wachendorf   Chicago, IL 40695  962 MS Racing Inc.
47 Mike Norman   Evanston, IL 270641  966 The Pony Shop
48 Charles Meyer   Libertyville 293017  942 xXx Racing
49 Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195  930 xXx Racing
50 Eric Vandergraaf     958 unattached
51 Tim Clark   Desplaines, IL 289084  953 W2 Racing
52 Michael Rogers   Chicago, IL 306647  948 Unattached
53 Steve Louis   Hinsdale, IL 273247  914 Flatlandia Cycling Team
99 David Hudson   Chicago, IL 286044  911 xXx Racing
DNF Keith Lawler   Coral Gables, FL 310798  908 Unattached
DNF David Gosse   Chicago, IL 313848  909 Mox Multisport
DNF Adam Fish   Buffalo Grove, IL 308413  920 Indiana University-Bloomington
DNF Charlie Herr   Hinsdale, IL 318540  921 Unattached
DNF Nicholas Venice   Chicago, IL 286521  939 xXx Racing
DNF Richard Arnopol   Wilmette 264204  941 ISCorp Cycling Team
DNF Andy Swims   Elburn, IL 215914  925 Team Bicycle Heaven
DNF Masayuki Tsuchiya   Elk Grove Village, IL 308353  929 Unattached
DNF Todd Lemmon   Barrington, IL 20877  936 Vision Quest
DNF David Capretto   Chicago, IL 306062  945 Team TATI
DNF Cory Kazonovitz   Chicago, IL 292219  949 Bicycle Heaven
DNF Joseph Taber   Rock Island, IL 148053  954 Unattached
DNF Anthony Kassel     961 unattached

Men - Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kip Spaude   Watertown, WI 199775  155 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  132 ISCorp Cycling Team
3 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  161 ISCorp Cycling Team
4 Adam Koble   Denton, TX 269412  176 Speedfix Racing p/b Zubaz
5 David Sachs (1 - Cat1)   Boulder 156958  167 Vision Quest
6 Frank Dierking (2 - Cat1)   Madison, WI 148481  147 Team Wisconsin / MC2
7 Brian Rach   Chilton, WI 257820  169 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
8 Kevin Berger   Madison, WI 246306  157 Team Wheel & Sprocket
9 Tim Pacholski (1 - Cat2)   Newberlin, WI 246502  156 velo trocadero cycling
10 Jack Hirt   Wauwatosa, WI 216643  152 velo trocadero cycling
11 Maxwell Anderson   Hartford, WI 178840  181 Colavita Racing Inc.
12 Andrew Bates   Evanston, IL 145543  175 Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
13 Chris Halverson   Madison, WI 188913  148 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
14 Christopher Mosora   Lisle, IL 199219  141 Verizon Wireless Racing
15 Jeff Barnes   Iowa City, IA 219647  151 Mercy-Specialized
16 Robert Kelley   Geneva, IL 52765  174 Bicycle Heaven
17 Christan Griego   Elkhorn, WI 249212  170 River Valley Cycling Club- RVCC
18 Jason Boynton   Madison, WI 187093  173 Team Wheel & Sprocket
19 Ara Oggoian   Geneva, IL 26581  159 Bicycle Heaven
20 John Dapkus   Westville, IN 64334  158 Team Bicycle Heaven
21 Chris Arndt   Wauwatosa, WI 219506  178 LAPT CC
22 Brian Kaker   Milwaukee, WI 240194  179 Lakes Area Physical Therapy
23 Nicholas Frye   Madison, WI 258744  140 Team Wisconsin / MC2
24 Dan Ajer   Cottage Grove, WI 180160  137 Team Wisconsin / MC2
25 Brian Haas   Chicago, IL 162118  133 Alberto's Sport
26 David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  146 Attitude Sports
27 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  164 ISCorp Cycling Team
28 Gerald Finken   Fargo, ND 49239  122 Bianchi/Grand Performance
29 Howard Smith   Batavia, IL 84066  180 The Pony Shop
DQ Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  162 ISCorp Cycling Team
DQ Seth Eckert   Oregon, WI 148803  166 Great Dane Velo Club
DQ Duane Dickey (Cat1)   Cokato, MN 9437  171 Mercy-Specialized
DNF Robert Downs   Madison, WI 9947  134 Planet Bike
DNF Finn Kolsrud   Iowa City, IA 244812  135 Colavita
DNF Joseph Shanahan   Fond Du Lac, WI 139118  136 ISCorp Cycling Team
DNF Anthony Rienzi (Cat2)   Madison, WI 238318  138 Pelotonia Cycling Team Powered by Roll
DNF Matt Waite   Madison, WI 206676  139 Team Wheel & Sprocket
DNF Luke Holtan   Milwaukee, WI 262458  142 velo trocadero cycling
DNF Nat Bricker   Gainesville, FL 287860  143 Unattached
DNF Marc Howe   Palm Bay, FL 264076  144 TEAM GEARGRINDER
DNF David Paquette   Decorah, IA 264236  145 Team Wisconsin / MC2
DNF Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  149 ISCorp Cycling Team
DNF Marc Moeller   Elgin, IL 193376  150 Duplicraft / Main Street Bicycles
DNF Christopher Mantel   Cedarburg, WI 227962  153 velo trocadero cycling
DNF Patrick Haley   Milwaukee, WI 199776  154 velo trocadero cycling
DNF Karl Schult   Lakewood, IL 94072  160 Capital Bicycle Racing Club
DNF Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  163 ISCorp Cycling Team
DNF Ben Anderson   Madison, WI 151771  165 Team Wisconsin / MC2
DNF Kevin Schlueter   Evanston, IL 72380  168 Start2Finish
DNF Clayton Chase   Mequon, WI 246297  172 Team Geargrinder
DNF Brandon Krawczyk   Waukesha, WI 232232  177 Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Josh Gillingham     182 ISCorp Cycling
DNF Brody Pasciullo     183 Thunder Bay Cycling

Men - Cat 3 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Abraham   Buckeye, AZ 76774  835 Fisher Midwest Road Team
2 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  813 Team Geargrinder
3 Matias Perret   Iowa City, IA 292569  812 Mercy-Specialized
4 Alan Standley   Indianapolis, IN 63353  842 Heroes Foundation Cycling Club
5 Brendan Kealey   Iowa City, IA 227228  817 Mercy-Specialized
6 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  816 ISCorp Cycling Team
7 Sam Stone   Indianapolis, IN 213424  827 ISCorp Cycling Team
8 Brian Leatherman   Waunakee, WI 115204  814 Brazen Dropouts/Cronometro
9 Adam Kaye   Ann Arbor, MI 290612  821 Team TATI
10 Brian Stoveken   Madison, WI 249708  802 Team Wisconsin / MC2
11 jacob teitelbaum   Oakland, CA 259005  820 Iron Cycles
12 William Champion   Merrillville, IN 227214  822 South Chicago Wheelmen
13 Kelby Shaw   Milwaukee, WI 232522  831 River Valley Cycling Club- RVCC
14 Paul Kumm   Fort Collins 267392  803 ISCorp Cycling Team
15 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  829 Team Wisconsin / MC2
16 Mike Budd   Wrightstown, WI 274937  804 Team Wheel & Sprocket
17 David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127  833 CZ Velo
18 Jonathan Heile   Milwaukee 248092  815 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
19 John Whipple   Chicago, IL 282898  819 Team TATI
20 Anthony Marino   Whitefish Bay, WI 106776  832 CZ Velo
21 Justen Stracy   Spring, TX 136599  805 Attitude Sports
22 Brandon Meinke   Portland, OR 303334  807 Team Pegasus
23 Mark Harms   Madison, WI 180869  841 5Nines Cycling
24 Jesse Perreault   Madison, WI 170777  818 Cambridge Bicycle
25 Kyle Wiberg   Boulder, CO 277368  837 xXx Racing
26 Patrick Flannery   Madison, WI 580  826 5Nines Cycling
27 Christopher Mount   Chicago, IL 72968  839 Unattached
28 Jesse Williams   Saint Louis, MO 275391  824 Team TATI
29 Ryan Law   Milwaukee, WI 240610  825 ISCorp Cycling Team
DNP Garrett McAllister   Bend, OR 278438  806 Team Wisconsin / MC2
DNP David Ziehr   Boston, MA 277870  834 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
DNF Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  808 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
DNF Brian Krueger   Merrill, WI 224056  809 Great Dane Velo Club
DNF John Reynders   Seattle, WA 255625  810 Team Wisconsin / MC2
DNF Brian Boyle   Whiting, IN 193058  823 South Chicago Wheelmen
DNF Brooks Leedahl   Madison, WI 252130  828 Colavita Racing
DNF Mark Norton   Madison, WI 291138  830 Team Wisconsin / MC2
DNF Thomas Theisen   Sacramento, CA 229836  836 Team Geargrinder
DNF Jared Seivert   Rockford, IL 264206  838 ABD Cycle Club
DNF Matt Degiacomo     840 Thunder Bay Cycling Club
1000 William Butcher   Madison, WI 285688  811 Magnus

Women - Women 1/2/3 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelley Hess   Colorado Springs, CO 263476  77 Team Kenda
2 Whitney Gaggioli (1 - Cat2)   Coloma, WI 215646  79 Unattached
3 Deborah Dust   Chicago 77447  71 Bouldogue Tout Noir
4 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253  73 Team Kenda
5 Meghan Korol   Asheville, NC 285702  80 Mafia Racing
6 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  74 ISCorp Cycling Team
7 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  76 ISCorp Cycling Team
8 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  72 Planet Bike
9 Stacy Appelwick   Lisle, IL 298018  81 Bouledogue Tout Noir
10 Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  78 Planet Bike
11 Yvonne Schumacher (1 - Cat3)   Mukwonago, WI 241694  75 ISCorp Cycling Team
DNF Carrieann Kopernik   Union Grove, WI 172958  83 ISCorp Cycling Team
DNF Francine Haas   Chicago, IL 162422  82 Alberto's Sport

Women - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Kaitlin Antonneau   Colorado Springs, CO 200237  456 Team Kenda
13 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI 225258  466 ISCorp Cycling Team
16 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  459 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
20 Jane Lee   Madison, WI 237883  460 Brazen Dropouts/Cronometro

Women - Junior 10-14 - 14-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Gina Johnson   Park Ridge, IL 298758  259 Smart Cycling Bike Shop
16 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  254 Baraboo Sharks
19 Anna Poulton   Lake Forest, IL 303727  266 unattached

Women - Category 4/5 non-Wisconsin Riders - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
13 Edwin Bagley   Chicago, IL 229687  922 Iron Cycles

Women - Cat 4 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cady Chintis   Seattle, WA 309452  660 Unattached
2 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  655 Team Kenda
3 Katie Weber   Whitefish Bay, WI 279945  777 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Sarah Agena     651 unattached
5 Elise Kikis   Chicago, IL 309062  659 Alberto's Sport
6 Alyssa Severn     656 unattached
7 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  662 Unattached
8 Michelle Peariso   Amherst, WI 227741  650 Adventure 212
9 Dana Maglaris   Chicago, IL 292655  657 xXx Racing
10 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  654 Unattached
11 Sara Liebert   San Francisco Ca  315192  661 Unattached
12 Katie Ouellette     663 unattached
13 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  776 Team Chiropractic Partners
14 Jessica Whiton   Chicago, IL 298762  658 xXx Racing
15 Jennifer Groen   Chicago, IL 306517  664 Half Acre Cycling
16 Ronit Bezalel     665 Half Acre Cycling
17 Dawn LaCoursiere   Beaver Dam, WI 311174  778 Capitol Velo Club
DNF Bethany Rodenhuis   Shorewood, WI 312118  652 ISCorp Cycling Team
DNF Alice Hagen   Milwaukee, WI 226675  653 Team Chiropractic Partners

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFCUORESierra NevadaShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee