Race Results for
La Rue-Denzer-La Rue
North Freedom, WI
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/15/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Pankonin   Boulder, CO 273937  561 xXx Racing
2 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  530 Hampshire Cycle Club
3 Benny Smith   Milwaukee, WI 312254  535 TEAM GEARGRINDER
4 Tim Hacker   Madison, WI 301570  527 Planet Bike
5 Chris Mueller   Chili, WI 296439  551 Big Ring Flyers
6 David Studner   Madison, WI 132116  538 Fisher Midwest Road Team
7 Matt Knoepke   Montello, WI 288061  534 Unattached
8 nicholas mchone (1 - Cat5)   Stoughton, WI 314776  518 Unattached
9 Tom Starr   Oregon, WI 123474  541 MadCity Velo Club
10 Tom McNulty   La Grange, IL 278847  543 Tower Racing
11 Colm Flannery   Chillicothe, IL 263421  536 Proctor Cycling Team
12 Eric Norstrom (1 - Cat4)   Chicago, IL 105706  558 Team TATI
13 Charles Tallard   Hinsdale, IL 282972  537 Tower Racing
14 Jonnie Diederich   Madison, WI 293381  548 5Nines Cycling
15 Peter Stinski     525 O2
16 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  557 Titletown Flyers Cycling Team
17 Jon Suyko   Rockford, IL 129793  529 The Pony Shop
18 Craig Swinehart     523 unattached
19 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  554 Big Ring Flyers
20 Xin Zhang (2 - Cat4)   Pewaukee, WI 292068  533 Unattached
21 Raj Muchhala   Shorewood, WI 239486  519 Unattached
22 Donald Hanke   Clarendon Hills, IL 279837  539 Tower Racing
23 Douglas Bach   Madison, WI 238555  522 MadCity Velo Club
24 Clay Sabourin     544 unattached
25 Scott Kremer   Black Earth, WI 290230  560 Great Dane Velo Club
26 Darryl Mataya   Mount Horeb, WI 224896  550 MadCity Velo Club
27 Vince Meyer   Lakeland, MN 293688  555 Big Ring Flyers
28 Timothy Docter   Milwaukee, WI 296356  528 FCA Endurance
29 Donald Janczak   Greendale, WI 295308  512 velo trocadero cycling
30 Christopher Larson   Madison, WI 246305  514 Unattached
31 Mark Linser (2 - Cat5)   Milwaukee, WI 314794  517 Team Geargrinder
32 Paul Weber   Menasha, WI 129434  526 O2 Cycling
33 Terence Beilfuss   Port Washington, WI 211273  540 Team Extreme
34 Jeff Colbeth   Lakeland, MN 269987  553 Big Ring Flyers
35 Mike Hulen   Milwaukee, WI 265328  552 Team Wisconsin / MC2
36 Sean Mullen   Middleton, WI 296397  515 MadCity Velo Club
37 James Saueressig   West Bend, WI 58751  559 Big Ring Flyers
38 Stephen Gaffield   Madison, WI 253036  546 Brazen Dropouts/Cronometro
39 brian kennedy   Sullivan, WI 273844  545 Unattached
40 Allen Clauss     549 unattached
41 Chad Moritz     513 unattached
42 David Thomas   Oak Park, IL 273372  531 xXx Racing
43 Lew Mangin   Madison, WI 306473  521 Unattached
44 Brian-Laurent Miller   Hinsdale, IL 275147  542 Tower Racing
45 Gregory McCrea   Houston, TX 53217  516 Toyota / Cycling Team presented by GCCA
DNF Michael Buelter   Neenah, WI 293992  556 Attitude Sports
DNF Carl Ham (Cat5)   Madison, WI 142021  547 MadCity Velo Club
DNF Matthew Grosspietsch   Chicago, IL 273077  532 xXx Racing
DNF Thomas Kmezich   Glendale, WI 280312  524 Hampshire Cycle Club
DNF Richard Dana     520 unattached

Men - Masters Category 3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  313 Team Extreme
2 Derek Anderson (1 - Cat3)   Marquette, MI 257590  323 Chocolay Ace Hardware Cycling Team
3 Gregory Ferguson   Middleton, WI 218703  328 Fisher Midwest Road Team
4 Matthew Colligan (2 - Cat3)   Marquette, MI 7406  324 Kitchi - Mi - Kana
5 Michael Daws   Elm Grove, WI 157895  329 Team Chiropractic Partners
6 Douglas Braun   Downers Grove, IL 274582  307 Unattached
7 Matthew Bennett   Chicago, IL 274551  310 Unattached
8 Richard Amen   Wauwatosa, WI 259898  317 Team Extreme
9 Glen Stroik   Franklin, WI 258547  327 Team Chiropractic Partners
10 Arno Granados (3 - Cat3)   Crystal Lake, IL 58694  314 Unattached
11 Russ Damhoff   Dixon, IL 52698  316 Unattached
12 Glen Jones   Madison, WI 237780  311 Brazen Dropouts/Cronometro
13 Tom Mahaney   Marquette, MI 258333  322 Chocolay Ace Hardware Cycling Team
14 Kevin Dorn   Madison, WI 293671  309 TEAM GEARGRINDER
15 Barney Sheafor   Middleton, WI 210543  308 Fisher Midwest Road Team
16 James Merrifield   Janesville, WI 52315  321 Fisher Midwest Road Team
17 Darin Chic   Sussex, WI 229777  320 LAPT CC
18 Brian Petted   Cedarburg, WI 58472  318 Team Extreme
19 Colm Flannery   Chillicothe, IL 263421  300 Proctor Cycling Team
20 Carl Barkow   Pewaukee, WI 289518  326 Team Chiropractic Partners
21 Aaron Schindler   Hartland, WI 137634  325 Team Chiropractic Partners
22 Keith Dalby   Madison, WI 79086  319 Fisher Midwest Road Team
23 richard doherty   Shorewood , WI 255728  312 ISCorp Cycling Team
DNF David Sapiro (Cat3)   Milwaukee, WI 209241  315 Team Chiropractic Partners
DNF James Buckley   De Pere, WI 226361  330 Colavita Racing

Men - Masters Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Halverson   Madison, WI 188913  958 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
2 Morgan Wiswall   Neenah, WI 67243  946 Team Wheel & Sprocket
3 Brian Conant   Dekalb, IL 7522  956 Comma Van Wagner Racing
4 Christopher Morris   Wausau, WI 55692  936 Great Dane Velo Club
5 David Peters   Melrose, MA 27843  953 Brazen Dropouts/Cronometro
6 Eric Knuth   Madison, WI 203995  957 Fisher Midwest Road Team
7 Dale Humphrey   Verona, WI 103842  947 Fisher Midwest Road Team
8 Bryan Rheude   Chicago, IL 101020  955 Comma Van Wagner Racing
9 Gene Tolli   Albany, WI 83764  939 CZ Velo
10 Daniel Logan   Osceola, WI 278481  937 River Valley Cycling Club- RVCC
11 Robert Downs   Madison, WI 9947  959 Planet Bike
12 Samuel Tobias   Fond Du Lac, WI 183996  960 ISCorp Cycling Team
13 Keith Koechell   Delafield, WI 199894  949 LAPT CC
14 John Praxmarer   Amherst Junction, WI 47566  942 Amherst Racing Club
15 Gordon Paulson   Cottage Grove, WI 176866  950 Planet Bike
16 Dave Eckel   Trevor, WI 122771  952 Team Wisconsin / MC2
17 Steven Flurry   Fond Du Lac, WI 66051  938 CZ Velo
18 Jim Winter (1 - Cat2)   Delafield, WI 48859  948 Lakes Area Physical Therapy
DNF Michael Garber   Whitefish Bay, WI 12765  954 Hampshire Cycle Club
DNF Wade Loberger   Oshkosh, WI 114529  945 Team Wheel & Sprocket
DNF James Cullen   Hudson, WI 107902  943 MBRC/Flanders

Men - Junior 18 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Oswald   Lincoln, NE 231748  700 Baraboo Sharks

Men - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910  733 Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Thomson Remo   Fond Du Lac, WI 212914  737 ISCorp Cycling Team
4 Lionel Rocheleau   Waukesha, WI 274025  734 Team Geargrinder
5 Samuel Geyer   Suamico, WI 258210  738 ISCorp Cycling Team
6 Peter Davis   Whitefish Bay, WI 255770  739 ISCorp Cycling Team
7 Christopher Osborne   Mequon, WI 299939  731 ISCorp Cycling Team
8 Theodore Pyzyk   Grafton, WI 310880  740 Team Geargrinder
9 Alexander Riva   Pleasant Prairie, WI 260381  735 TEAM GEARGRINDER
10 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  736 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
11 Ethan Rhoades   Fond Du Lac, WI 297796  730 Baraboo Sharks

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Sodergren   Baraboo, WI 295776  624 Baraboo Sharks
2 Everett Jones   Baraboo, WI 278456  617 Baraboo Sharks
3 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  619 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Sam Beste   Brookfield, WI 278712  616 ISCorp Cycling Team
5 Chase Osborne   Mequon, WI 299940  618 ISCorp Cycling Team
6 Austin Connelly   Westfield, WI 296566  623 Baraboo Sharks
7 Brad Jacques     622 unattached
8 Stephen Sodergren   Baraboo, WI 295777  626 Baraboo Sharks
9 Payton Cummings     620 Baraboo Sharks

Men - Pro/Cat 1/2 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324  136 ISCorp Cycling Team
2 Dave Hackworthy (1 - Cat1)   Hudson, WI 211784  141 Bianchi/Grand Performance
3 Kip Spaude   Watertown, WI 199775  138 Nova Cycle Sports Foundation Inc.
4 Ben Anderson   Madison, WI 151771  150 Team Wisconsin / MC2
5 Robert White (2 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  153 KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
6 Bryce Mead   Sterling, IL 165869  143 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
7 Colton Barrett (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589  132 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
8 Jordan Roessingh   Madison, WI 170411  134 ISCorp Cycling Team
9 Josh Gillingham     291 ISCorp Cycling
10 David Paquette   Decorah, IA 264236  128 Team Wisconsin / MC2
11 Brian Rach   Chilton, WI 257820  137 ISCorp Cycling Team
12 Tristan Schouten   Plymouth, WI 145071  155 ISCorp Cycling Team
13 Adam Bergman   Saint Paul, MN 103032  130 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
14 Luke Seemann   Chicago, IL 224425  129 xXx Racing
15 Frank Dierking (4 - Cat1)   Madison, WI 148481  149 Team Wisconsin / MC2
16 Bret Glembocki   Burlington, WI 176372  142 ISCorp Cycling Team
17 Kyle Jacobson   Milwaukee, WI 209985  135 ISCorp Cycling Team
18 Brody Pasciullo     293 Thunder Bay Cycling Club
19 Pat Lemieux (5 - Cat1)   Saint Paul, MN 210769  131 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
20 James Bird   Kenilworth, IL 239434  152 ISCorp Cycling Team
21 Ross White   Holmen, WI 200545  148 Team Geargrinder
22 Anthony Olson   Kasota, MN 245537  146 Bianchi/Grand Performance
23 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471  145 Bianchi/Grand Performance
24 David Block (1 - Cat2)   Plymouth, MN 241507  144 Bianchi/Grand Performance
25 John Balmer   Indianapolis , IN 2443  139 Century Road Club Of America
26 dylan knutson   Salisbury, NC 281816  147 Bianchi/Grand Performance
DNF Brian Koeneman (Cat1)   Apple Valley, MN 46700  292 Team Wheel & Sprocket
DNF Ben Damhoff   Morrison, IL 133889  133 Team Geargrinder
DNF John Acker   Sherwood, WI 67867  140 Team Wheel & Sprocket
DNF Daniel Lawrence   Kenosha, WI 224833  151 Dogfish Racing Team
DNF Mitch Gantz   Green Bay, WI 225382  154 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Liam Donoghue   Glen Ellyn Il 206188  800 xXx Racing

Men - Cat 3 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Meinke   Portland, OR 303334  825 Team Pegasus
2 Darrell Kohli   Rapid River, MI 251212  834 Team Geargrinder
3 Garrett McAllister   Bend, OR 278438  823 Team Wisconsin / MC2
4 David Ziehr   Boston, MA 277870  836 U of Wisconsin/Madison Cycling Team
5 jacob teitelbaum   Oakland, CA 259005  822 Iron Cycles
6 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280  828 MBRC/Flanders
8 Travis Heller   Parker, CO 264205  819 Team Extreme
9 Brian Krueger   Merrill, WI 224056  827 Great Dane Velo Club
10 Mark Harms   Madison, WI 180869  830 5Nines Cycling
11 Garrett Ping   Winona, MN 246489  835 River Valley Cycling Club- RVCC
12 Douglas Bailey   Elkhorn, WI 212426  824 Team Wisconsin / MC2
13 Kelson Danielson   Brooklyn, NY 199053  832 5Nines Cycling
14 Derek Hughes   Appleton, WI 291716  833 O2 Cycling
15 Christopher Lynch   Milwaukee, WI 278183  821 SISU Cycles Race Team
16 Kyle Wiberg   Boulder, CO 277368  831 xXx Racing
17 Justen Stracy   Spring, TX 136599  837 Attitude Sports
18 Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  820 SISU Cycles Race Team
DNF Michael Jenich   Shorewood, WI 260373  826 Team Pegasus
DNF Joseph Tavano   Madison, WI 179642  829 5Nines Cycling

Men - Cat 4/5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
9 John Wolters   Seattle, WA 287592  290 xXx Racing

Men - Cat 4/5 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Morici   Saint Charles, IL 288716  287 Bloomington Cycle Racing Team
2 William Butcher   Madison, WI 285688  278 Magnus
3 Clark McCarthy (1 - Cat4)   Oak Lawn, IL 264174  266 Beverly Bike/VeePak
4 Travis Miller   Jefferson, WI 293344  289 Brazen Dropouts/Cronometro
5 Tyler VanDeVoort   Madison, WI 293004  283 Brazen Dropouts/Cronometro
6 David Oachs   Woodbury, MN 116923  288 Big Ring Flyers
7 David Racine   Shorewood, WI 99357  281 Unattached
8 Alec Schielke     271 unattached
10 Teodoro Ramos   Berwyn, IL 235508  284 Iron Cycles
11 Tom Shepard     286 unattached
12 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI 93290  279 Magnus
13 Andrew Hellpap     282 unattached
14 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058  258 Unattached
15 Andy Heikes   Saint Paul, MN 305978  272 Bloomington Cycle Racing Team
16 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  255 Team Mack Racing Assoc. LTD
17 Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  275 Team Wheel & Sprocket
18 Alex Nemeth   Western Springs, IL 278155  274 Tower Racing
19 David Thomas   Asheville, NC 155779  280 Magnus
20 Bryan Frazier     285 unattached
21 Matthew Kamphuis   Cottage Grove, WI 186054  276 Fisher Midwest Road Team
22 Kevin Lindlau   Waukesha, WI 298079  264 ISCorp Cycling Team
23 Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311  257 Unattached
24 David Blodgett   Madison, WI 296428  262 Unattached
25 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  263 Unattached
26 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  268 Wheel Fast Racing
27 Tom Olson (2 - Cat4)   Madison, WI 297847  256 Great Dane Velo Club
28 Paul Loeper   Madison, WI 241692  269 Unattached
29 Nicholas Hardrath   Shorewood, WI 185482  270 Hampshire Cycle Club
32 Andrew Gendler   Boise, ID 311461  261 Unattached
33 Jesse Lemel (3 - Cat4)   Bayside, WI 292696  260 Team Wheel & Sprocket
34 Scot Couturier   Indianapolis, IN 297637  273 Unattached
35 Phillip Cook (1 - Cat5)   Milwaukee, WI 304812  259 Team Geargrinder
36 Dave Bushey (2 - Cat5)   Milwaukee, WI 313724  253 Unattached
DNF Andrew Braasch   Madison, WI 307093  277 Brazen Dropouts
DNF Steven Klein (Cat4)   Hastings, MN 308621  267 Unattached
DNF Tim Skinner   Fitchburg, WI 280200  265 Flying Bobcats
DNF Preston Copeland (Cat5)   Milwaukee, WI 316606  254 unattached

Women - Women Category 4 - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisha Herold   Oakdale, MN 307621  Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Krista Baber   Elkhorn, WI 313644  Unattached
3 Janell Glembocki     Chiropractic Partners
4 Cynthia Baldwin     unattached
5 Tracy Mather   Greenfield, WI 246314  Velo Trocadero

Women - Women - 23-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Kislia   Louisville, CO 168228  423 Team Kenda
2 Kristin Wentworth   Madison, WI 207606  424 Team Kenda
3 Bianca Bergman   Saint Paul, MN 281786  419 Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
4 Antonia Leal   Waukesha, WI 130161  422 Planet Bike
5 Emma Bast   Hinesburg, VT 261361  427 Unattached
6 Arrietta Clauss   Madison, WI 266230  400 MadCity Velo Club
7 Jannette Rho   Chicago, IL 288738  420 Chicago Cuttin Crew
8 amelia moore   Chicago, IL 286576  418 xXx Racing
9 Rachel Roessingh   Madison, WI 179920  421 ISCorp Cycling Team
10 Muriel Nagle   Madison, WI 238837  426 MadCity Velo Club
11 Lorrie Stork   Western Springs, IL 283337  416 Tower Racing
12 Meredith Peterson   Madison, WI 248348  415 Team Kenda
13 Melissa Behr   Madison, WI 297752  429 MadCity Velo Club
DNF Julie Foertsch   Cedar Rapids, IA 52694  425 Planet Bike
DNF Katie Spittlehouse     428 ISCorp Cycling
DNF Debra Sunderland   Clarendon Hills, IL 279367  417 Tower Racing

Women - Masters Category 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Diane Ostenso   Cottage Grove, WI 177665  951 Planet Bike

Women - Junior 18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  732 Nova Cycle Sports Foundation Inc.

Women - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Bethany Sodergren   Baraboo, WI 298556  625 Baraboo Sharks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyBonk BreakerUSACDFSierra NevadaShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee