Race Results for
The Great Hawk Chase - MNMBS #9
Duluth, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/22/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samuel Olson   00:48:31  4394 d.o.r.c's
1Sam Goblirsch   00:52:37  4042 joye goblirsch
1Ethan Brekke   00:53:44  4389 Maplelag
2Hayden Schlough   00:48:40  4056 Faster foster
2Mickey Amo   00:58:06  4368 
2Dylan Luebbe   01:07:42  4385 Ski Hut
3Samuel Elson   00:54:37  4006 hollywood/ silver cycling
3Josh Foster   01:06:42  4009 Faster Foster
4Van Carlson   01:04:31  4002 Peace Coffee
4Jacob Lanhart   01:06:50  4062 
5Zachary Smith   01:06:46  4030 Peace Coffee
5Jesse Busse   01:14:08  4001 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kevin Brooks   00:56:38  4040 
2Cory Donofrio   00:57:58  4371 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marty Emeott   00:46:21  4373 
2Scott Smith   00:55:43  4379 
3Ben Robetor   00:57:14  4075 
4Aj Wright   01:10:53  4387 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Randy Strohmeyer   00:46:35  4380 
2548.33Jason Donlan   Waconia, MN00:47:54 301995  4005 Jessica Donlan
3Elisha Kruit   00:51:17  4377 
4John Reinan   00:52:04  4074 
5Michael Elling   00:54:39  4372 
6Jason Othoudt   00:56:23  4392 
7Christopher Hendrickson   01:00:42  4375 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Swenka   00:44:21  4052 
2Garrett Beck   00:45:16  4060 Feed My Starving Children
3Jon Sigerud   00:45:34  4050 
4Chris Krumrei   00:52:07  4378 
5James Gaylord   00:56:36  4393 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Armstrong   00:52:53  4384 
2Rob Irving   00:54:06  4388 
3Brian Cieluch   00:55:38  4064 
4David Andrews   01:01:23  4369 
5Janis Delins   01:01:36  4041 Sanita Kalnite
6Mike Cass   01:03:06  4370 Beverly A Cass
7Darrin Wixo   01:15:09  4382 
8Craig Laing   01:18:10  4065 kate laing

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chip Jacobs   00:47:54  4381 
2Scott Guse   00:57:53  4044 
3Kevin Knutson   00:59:18  4386 Peace Coffee
4Kraig Anderson   01:10:29  4058 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Gerry Taylor   00:56:20  4035 
2Timothy Gallagher   01:01:19  4011 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Patridge   01:00:52  4067 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.84Nils Boberg   Shoreview, MN01:32:18 284823  1331 MNJRC
2Lucas Hieb   01:38:24  2038 Marcia Hieb
3Logan Schlough   01:52:53  2074 Faster foster
4501.36Josey Weik   Wrenshall, MN01:53:53 297766  2651 MNJRC
5George Olson   02:04:17  2625 dorcs
6Ethan Furois   02:16:02  2096 Gopher Wheelmen

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nick Proell   01:40:25  1338 
2Shea Franken   01:37:52  2148 Bicycle Sports
3Lincoln Kirchoff   01:42:53  2611 
4Trevor Zarecki   01:50:53  2618 
5Kevin Marier   01:56:08  2620 Black Sheep
6Reece Oleson   01:57:18  2128 wannabee racing
7Duncan Weisbrod   01:59:50  2088 LCR (larson cycle racing)
8Hank Bemlott   02:21:16  2604 
9Mitchell Talley   02:25:55  2617 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Erik Rupert   01:35:42  1339 
2Tyler Vega   01:48:51  2652 
3539.71Zachary Stilwell   Hudson, WI01:50:03 253081  2081 Anita Stilwell
4Kyle Greene   02:02:29  2029 
5589.99Aaron Shaw   Rogers, MN02:13:30 264910  2650 MNJRC

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Quinn   01:34:01  1308 John Quinn
2Matt Riley   01:36:13  1322 SPH/ WheelhouseCycles
3Kasey Bacso   01:38:54  1313 
4Matt Del Nin   01:41:28  1302 
5Benjamen Bacca   01:45:57  1079 
6Aaron Deutchman   01:53:57  1014 Peace Coffee
7496.89Andrew McShane   Caldwell, ID02:02:23 284270  1038 
8Jason Kask   02:07:53  1303 
9520.17Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:41:12 313268  2105 Behind-Bars/LGR
10John R Wessling   01:49:05  2644 Team Scholastica
11Matt Lee   01:50:51  2633 Maplelag
12Waylon Manske   02:05:58  2635 
13Josh Bauer   02:17:52  2602 Llama Rama
14Matt Manor   02:18:51  2104 University of Minnesota Duluth
15Morgan Pease   02:28:16  2649 Fast Crusade

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tyler Kjorstad   01:30:23  1324 
2Matthew O\'Meara   01:32:03  1307 
3Jeremy Dirk   01:37:13  1015 Maplelag/Paramount
4392.80Brendan Bellew   New Prague, MN01:37:18 313010  1004 Squadra ACF
5Peter Lillesve   01:40:58  1306 
6Matt Leizinger   01:43:53  1071 Graham Jewelers
7Ryan Erdmann   01:56:08  1318 
8Casey J Krueger   02:03:45  1329 
9David Jensen   01:39:10  2138 Vicki Jensen
10Ian Nancekivell   01:41:26  2135 Behind Bars/LGR
11John Wickham   01:43:24  2127 Julie Wickham
12Rob Lutterman   01:47:15  2054 Wannabee Racing
13570.28Daniel Boyles   Ramsey, MN01:51:41 278248  2009 Behind Bars/LGR
14Jesse Hagglund   01:54:18  2031 summit racing

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Buhr   01:37:39  1301 Angry Catfish
2Mark Nyholm   01:41:45  1321 
3Evan Pengelly   01:43:41  1335 
4Mike Weispfenning   01:43:44  1332 M and L
5Keith Moors   01:44:01  1327 
6407.57David Slovick   Minnetonka, MN01:45:31 234315  1065 Summit Racing
7411.13John Oman   Chaska, MN01:50:13 287396  1089 WannaBee Racing
8414.69Jason Vinar   Richfield, MN01:52:06 280348  1000 Silver Cycling
9Rudy O\'Brien   01:53:02  1320 
10421.81Tim Williams   Circle Pines, MN01:58:54 295831  1051 Wannabee Racing
11Bill Schwalbe   01:59:45  1326 
12Darren Christopher   02:10:37  1316 
13Mark Foslien   01:46:06  2023 Kjerstie Wiltze
14David Cizmas   01:47:06  2658 
15Steve Sturman   01:51:32  2143 
16Andy Hoffman   01:54:01  2660 
17446.73Eric Hathaway   Minneapolis, MN02:05:52 90485  2098 
18Robert Baxton   02:07:16  2603 
19Mike Hanzlik   02:13:14  2115 
20Chris Martland   02:25:27  2637 
21Tom Baker   02:32:16  2600 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Burg   01:31:59  1007 Freewheel Bike
2Kelly J McKnight   01:33:59  1319 
3476.21Matthew Horner   Savage, MN01:35:18 261909  1031 Maplelag/Paramount
4478.39Jaakko Mursu   Minneapolis, MN01:35:30 312192  1081 Minneapolis Bicycle Racing Clu
5Matthew Ryan   01:36:35  1342 LSCC
6John Morrison   01:41:07  1315 
7484.93Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:42:19 284865  1046 Squadra ACF
8487.11Ronald Williams   Duluth, MN01:42:51 142191  1069 Culvers Racing
9Clint Swenson   01:43:54  1049 SilverCycling
10Andrew Dahl   01:44:35  1341 BPB
11Joel Ingvalson   01:46:47  1077 Wookiee Juice
12Bruce Klehr   01:50:08  1033 wannabee
13Cal Collins   01:50:59  1012 Wannabee Racing
14Shawn Gort   01:53:21  1323 
15Jason Walter   01:59:28  1330 
16504.55Daniel Wheeler   St. Paul, MN02:09:58 227791  1317 
17Greg Johnson   01:40:10  2630 Wookiee Juice Raciing
18Grant Larvick   01:41:54  2100 PENN CYCLE/FCCC
19Jacque Poquette   01:49:12  2067 
20Justin Keough   01:51:06  2141 Wannabe Racing
21Nick Pettis   01:54:36  2065 Wannabee Racing
22Christopher Thorson   01:58:45  2643 Wookie Juice Racing
23Kim Schmidt   02:00:57  2613 troy schmidt
24521.99Matthew Johnson   Saint Paul, MN02:03:56 95633  2044 Freewheel Bike
25Ted Carter   02:11:56  2634 
26Matt Pope   02:33:30  2642 
27Joel Benton   03:50:44  2605 Erin Tuyls

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Sandberg   01:33:18  1064 Penn Cycle
2502.85Richard Erickson   Shoreview, MN01:37:59 275579  1021 Peace Coffee Racing
3506.48Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:42:22 288396  1043 Flat City Cycling Club
4Daniel Glisezinski   01:43:10  1311 
5Jim Jaglo   01:45:47  1088 LCR
6Thomas Hanegraaf   01:50:53  1028 Sharon
7521.00G Troy Melhus   Saint Paul, MN01:54:41 200880  1328 Peace Coffee
8Kent Karjala   02:01:29  1310 Kenwood Racing
9Cory Mortensen   02:17:00  1039 Peace Coffee
10Scott Lund   01:43:54  2103 Hollywood/SilverCycling
11Wade Bergner   01:50:07  2134 
12539.15Spencer Lenz   Rosemount, MN01:51:38 20907  2052 dick lenz
13Mark Engebretson   01:53:27  2094 
14Erik Paulsen   01:57:00  2653 
15Curt Schlough   02:01:48  2072 Faster foster
16Bernie Seleski   02:10:58  2626 Betty Seleski
17Jay Sharpe   02:12:29  2629 
18Chris Donato   02:16:09  2122 
19David Gavin   02:19:01  2609 
20Chris J Gustafson   02:22:49  2648 
21Bryon Amo   02:26:07  2001 
22575.45Scott Meulebroeck   Savage, MN02:45:43 24177  2058 Bent Crank Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.60John Matalamaki   Duluth, MN01:36:52 49311  1334 Ski Hut
2David Mainguy   01:48:07  1048 Freewheel Bike
3Mark Rosen   01:50:04  1309 
4Stuart Benson   01:55:42  1325 
5Randy Zarecki   01:51:35  2619 
6Todd Bauer   01:51:47  2126 Hollywood Cycles
7556.78Lee Nesbitt   Prescott, WI01:56:31 25921  2060 KORC
8James Goblirsch   01:57:55  2097 joye goblirsch
9Bill Franken   02:00:48  2131 Bicycle Sports
10Chris Lane   02:10:24  2638 
11Larry Bueryer   02:21:00  2641 
12Patrick Sullivan   02:23:04  2616 
13Dean Bacso   02:35:44  2647 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.54Mark Kowaliw   St Louis Park, MN01:42:11 181273  1312 MBRC
2. Giez   01:45:04  1314 The Ski Hut
3Mark Wilmelmson   01:46:30  1336 
4Tim Hieb   01:54:44  2039 Marcia Hieb
5Steve Stilwell   02:00:11  2080 Anita Stilwell
6Mark Klingelhoets   02:03:43  2047 Wannabee
7Paul Lanhart   02:08:13  2050 Pam Lanhart
8Gary Sjoquist   02:09:35  2615 
9521.38Todd Trembley   Faribault, MN02:10:22 217961  2084 
10James M Washatka   02:15:36  2628 
11Norm Busse   02:19:06  2013 
12Jerry Washatka   02:19:18  2646 
13Kevin Foster   02:20:38  2024 Faster Foster Racing
14Pete Balm   02:23:33  2601 
15Paul Mihalko   02:25:18  2612 
16Keith Oleson   02:33:47  2150 wannabee racing
17Mark D Wallis   03:08:06  2627 
18Josefino Diaz   03:49:35  2639 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert S Ogren   01:54:35  2636 
2Gary Gross   01:57:36  2610 
3Larry Marx   02:29:40  2125 Cathy Marx

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jake Richards   Callaway, MN01:49:43 265418  341 Maplelag-Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1348.02Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:42:30 211093  323 hollywood/silver cycling
2367.35cody larson   Northfield, MN01:45:49 298311  345 
4406.01Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:03:38 210080  322 Maplelag/paramount sports
5425.34Seth Carlson   Casselton, ND02:04:52 279117  500 Continental
6444.67Raymond Nickles   Maplewood, MN02:22:50 279231  319 lCR
15600Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1386.00Joshua Tesch   Superior, WI01:50:17 114535  492 
2396.29Devin Curran   Onalaska, WI01:51:25 211576  306 Spot Hollywood twin 6
3406.58Nikolai Anikin   Duluth, MN01:54:05 261138  353 conti
4Matt Zak   02:01:29  489 Continental Ski & Bike
5427.16Jay Henderson   Minneapolis, MN02:01:37 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
6437.45Tim Norrie   Minneapolis, MN02:02:13 101445  490 hollywood silver cycling
7447.74Shane Kullman   St Paul, MN02:04:16 19986  313 Loon State Cyclists
8458.03Joseph Surla   Minneapolis, MN02:04:39 34681  331 Wannabee Racing
9468.32Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:04:52 206756  317 Peace Coffee Racing
10478.61Eric LeBow   Shoreview, MN02:10:35 279272  315 Maplelag
11488.90Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:13:16 230802  333 Peace Coffee Racing
12499.19Jason Scherman   New Market, MN02:18:43 296398  329 WANNABEE RACING
13509.48Rich Omdahl   Corcoran, MN02:22:52 297124  352 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.85Todd McFadden   Duluth, MN01:55:27 134734  495 Ski Hut
2451.72Michael Haag   Duluth, MN01:58:21 14502  498 
3469.59Thomas Thornquest   Golden Valley, MN01:58:42 147521  501 Kenwood Racing
4487.46Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:10:27 135611  350 LCR
5505.33Eric Guse   St Louis Park, MN02:10:41 211199  338 flat city cycling club penn cy
6523.20Bart Rodberg   Duluth02:15:21 153722  499 Lake Superior Cycling Team
7541.07Mick Carlson   Apple Valley, MN02:15:23 297203  304 Peace Coffee Racing
8558.94Eddie Karow   Stpaul, MN02:19:56 281195  349 LCR

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1309.05Erik Tonkin   Portland, OR01:42:28 35742  36 
2332.99Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:47:21 83047  Trek
3356.93Douglas Swanson   Minnetonka, MN01:52:36 102633  Grandstay
4380.87Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:57:45 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
5404.81Brendan Moore   Prior Lake, MN01:58:02 210366  Trek
6428.75Mike Bushey   Esko, MN02:00:15 82026  35 Ski Hut

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Taylor Horner   01:40:44  4015 Maplelag/Paramount
1Keegan Parask   01:09:39  4383 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sarah Oleson   01:02:47  4072 Wannabee Racing
2Amy Ochs   01:03:24  4022 Southwest Express
3Elizabeth Wistrcill   01:08:24  4391 
4Ann Gustafson   01:12:19  4395 
5Sarah Williams   01:13:29  4039 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mary Patridge   01:10:08  4066 
2Jennifer Paulsen   01:16:17  4390 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sophia Marchiando   02:04:07  2055 Hollywood Cycles
2Jordan Horner   02:22:32  2041 Maplelag/Paramount
3Krista Pohjolainen   02:24:58  2622 Black Sheep

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.33Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN02:13:52 316506  2089 Mark Foslien
1461.33Amy Carlson   Duluth, MN02:03:46 126261  2655 
2467.42Kristy Henderson   Minneapolis, MN02:14:51 264109  2114 Hollywood / Silver Cycling
2467.42Kris Brazil   Faribault, MN02:05:07 238279  2010 Kris Brazil
3Heather Johnson   02:15:15  2631 
3Sheila Amo   02:19:04  2106 
4Kate Tesch   02:22:39  2640 
4479.60Andrea Horner   Savage, MN02:20:39 294308  2040 Maplelag/Paramount
5Kari Gates   02:27:38  2657 
5Dee Bartlam   02:29:26  2654 
6Amy Dettmer   02:40:32  2606 
7Ingrid Melander   02:52:08  2142 
8Darcy Busse   02:52:08  2012 Norm
9Marlo Gangi   03:17:08  2608 
10Kate Swanson   04:08:32  2659 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1504.76Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:50:25 281920  320 Peace Coffee
1504.76Diana McFadden   Duluth, MN01:42:39 212753  494 Adventure 212/Ski Hut
2525.44Megan Lennon   Minneapolis, MN01:55:15 259658  316 Behind Bars / LGR
2Michelle M Flanagan-Haag   01:47:39  497 Ski Hut
3546.12Jessica Wittwer   Saint Paul, MN02:13:55 245325  491 Gopher Wheelman

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:30:41 199274  Trek COOP

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee