Race Results for
Synergy Time Trial
Withrow, MN
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/10/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Tandem

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN31:08 158605  62 Gopher Wheelmen
1 Charles Townsend   Mendota Heights, MN31:08 46011  62 SPBRC

Men - Cat 1/2/3/4/5 (22 Kilometers)

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Cullen   Hudson, WI31:26 107902  57 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Robbie Halvorson   San Jose, CA 288314  59 Synergy
3 Dan Meyer   Lake Elmo, MN33:46 117486  54 Loon State Cyclists
4 John Stamm   Afton, MN34:18 149093  61 Loon State Cyclists
5 Mark Fiddler   Minneapolis, MN34:24 293961  64 Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Michael Potts   35:35  60 Unattached
7 Alex Dobbertin   35:36  76 GSCA
8 Todd Fawcett   Saint Paul, MN37:35 296468  52 Unattached
9 Nelson Zamora   Woodbury, MN37:57 198019  55 St Paul Bicycle Racing Club
10 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN39:21 212092  71 Silver Cycling
11 Aaron Ehlers   Saint Paul, MN39:45 321436  51 Unattached

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Tidwell   Saint Paul, MN1:4:23.48 298288  292 Unattached
2 Aaron Kadera   1:5:9.57  315 Gopher Wheelmen
3 Jeffrey BRENNEKE   1:7:53.84  253 Unattached
4 larry SCHONHARDT   1:7:56.70  288 Loon State Cyclists
5 Ed Hawkins   1:8:16.68  303 
6 Andy KIRN   1:9:2.64  270 Unattached
7 Travis Gildner   Scottsdale, AZ1:9:45.86 292501  338 
8 Karl Svedberg   Woodbury, MN1:12:8.95 296081  313 The Bikery Cycling Club
9 Bradley Guertin   Saint Paul, MN1:12:42.45 316492  334 Unattached
10 Jeffery RoetterGresback   Minneapolis, MN1:16:29.74 308887  311 Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Pippin   Minneapolis, MN1:7:35.01 103461  301 Minnesota Cycling Team
2 Ryan Krug   Eagan, MN1:7:56.25 292827  272 Synergy
3 Kyle Olson   Roseville, MN1:8:1.10 298937  336 Unattached
4 Tim Karels   Plymouth, MN1:9:3.33 223980  339 Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Charles Spanjers   State College, PA1:9:15.01 314112  335 Unattached
6 Michael Hall   Lino Lakes, MN1:9:39.54 245220  316 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN57:34.63 293536  297 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Joe Moyer   Rochester, MN59:30.58 220267  280 Peace Coffee Racing
3 David Jones   Lakeville, MN59:52.39 281557  268 Flat City Cycling Club Inc.
4 Tyler Olson   Minneapolis, MN60:12.96 294937  369 Synergy
5 Tim Smith   Olympia, WA60:48.84 241621  289 Flat City Cycling Club Inc.
6 Marc Kermisch   Maple Grove, MN1:2:6.53 80629  269 Loon State Cyclists
7 Eric Sundstrom   Elk River, MN1:2:48.47 98302  295 International Christian Cycling Club
8 Joseph Johnson   Eagan, MN1:3:35.34 229038  266 St Paul Bicycle Racing Club
9 Mark Byrnes   Minneapolis, MN1:4:29.69 212373  256 Behind-Bars/LGR
10 David Peterson   Minneapolis, MN1:4:34.48 239997  285 G.S. Circo Azzurro
11 Samuel Meier   Shoreview, MN1:5:5.43 240030  314 Synergy
12 Sean Mailen   Minneapolis, MN1:5:20.42 251907  279 Category 6 Racing Squad
13 Kevin Schaeffer   York, PA1:6:33.04 73472  340 Minneapolis Bicycle Racing Club
14 Donald Hunley   Crystal, MN1:17:51.61 50986  317 Flat City Cycling Club Inc.
DNS Sean Bujold   Menomonie, WI 126734  254 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Stanford   White Bear Lake, MN55:51.23 175718  310 GrandStay Hotels
2 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN56:11.95 49630  318 Synergy
3 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN56:18.24 233166  371 Synergy
4 Daniel Casper   Northfield, MN56:26.86 214654  337 GrandStay Hotels
5 Joshua Roeser   Buffalo, MN58:3.06 160630  286 Flat City Cycling Club Inc.
6 Daniel Logan   Osceola, WI58:33.08 278481  275 River Valley Cycling Club- RVCC
7 Aric Hareland   Seattle, WA59:10.53 172133  372 Synergy
8 Adam Hanson   Duluth, MN59:41.18 108535  370 Synergy
9 James Lockwood   St Paul, MN60:17.74 128526  274 Flat City Cycling Club Inc.
10 Matthew Anderson   Duluth, MN60:52.19 198033  326 Flat City Cycling Club Inc.
11 Gregory LaVick   St. Paul, MN1:1:35.72 20517  320 Synergy
12 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:2:8.41 15779  324 Silver Cycling
13 Jacob Boyce   Duluth, MN1:3:12.29 227560  329 Synergy
14 Oliver Vrambout   Bayport, MN1:6:49.65 121438  296 The Bikery Cycling Club

Men - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Foster   Northfield, MN1:4:7.22 311475  261 Unattached
2 Gregory McCrea   Houston, TX1:17:39.26 53217  293 Gulf Coast Cycling Association

Men - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Koeneman (1 - Cat1)   Apple Valley, MN57:45.89 46700  322 Team Wheel & Sprocket
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN59:28.88 48557  330 St Paul Bicycle Racing Club
3 Rick CHRISTENSON   59:40.81  258 Unattached
4 Jeff Ingham   Oakdale, MN1:1:10.28 218867  332 Gopher Wheelmen
5 Mark Dykes   Minneapolis, MN1:1:32.50 10331  259 G.S. Circo Azzurro
6 Charles Jacobs   Saint Paul, MN1:2:1.81 17542  327 Revolution Cycle and Ski
7 Matt Stein   Northfield, MN1:2:55.20 221389  291 Silver Cycling
8 Christopher Johnston   Wayzata, MN1:3:16.54 50643  267 Minnesota Cycling Team
9 Mike Stensrud   Apple Valley Mn1:5:38.27 223834  302 Unattached
10 David Lunde (1 - Cat3)   Andover, MN1:5:54.56 56581  277 Ramsey Cycling Club
11 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN1:6:26.30 213088  331 Gopher Wheelmen
DNS Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN 19616  328 Chippewa Valley Cycling Club
DNF Paul Schoening   Plymouth, MN 31734  325 Unattached

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Finken   Fargo, ND57:54.65 49239  309 St Paul Bicycle Racing Club
2 David Ludwigson   Stillwater, MN59:52.15 212903  276 Loon State Cyclists
3 David Herbert   Rochester, MN1:1:9.58 173959  300 Silver Cycling
4 N/A   No City, MN1:2:1.37 292998  323 Silver Cycling
5 Hart Kuller   Minneapolis, MN1:3:31.19 188748  273 St Paul Bicycle Racing Club
6 Ralph Pennie   Afton, MN1:4:12.59 123828  283 River Valley Cycling Club- RVCC
7 Richard Spielberg   No City, MN1:4:35.76 48903  290 Minnesota Cycling Team
8 James Peterson (1 - Cat3)   Menomonie, WI1:5:10.62 69086  284 Loon State Cyclists
9 Paul Arsenault   Ardenhills, MN1:7:24.56 279841  305 Gopher Wheelmen
10 Mark Weinberger (1 - Cat5)   White Bear Lake, MN1:7:50.68 77742  308 Gopher Wheelmen
11 David Lundquist   Blaine, MN1:7:57.98 312938  278 Ramsey Cycling Club
12 Stephen Hunter   Saint Paul, MN1:8:10.33 50772  263 Unattached
13 William Kosfeld   Saint Paul, MN1:8:25.50 246891  271 Birchwood/GIS
14 Dag Selander   Hudson, WI1:8:59.77 93949  312 Unattached
15 Ted Higman   Marine On Saint Croix, MN1:9:13.68 288187  319 The Bikery Cycling Club
16 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN1:9:16.94 45792  294 Minneapolis Bicycle Racing Club
17 Chris Paidosh (1 - Cat4)   Saint Anthony, MN1:11:52.51 241169  282 Loon State Cyclists
18 Frank Rowe   Plymouth, MN1:15:0.47 302551  287 Synergy
19 Jim HUNTER   1:24:40.44  265 Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI31:34 229280  58 Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Seth Spawn   35:02  70 Bikery
3 Mitch Nordahl   Anoka, MN36:46 312426  74 Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN37:23 291227  63 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Daniel Svedberg   Woodbury, MN37:47 278187  78 Minnesota Junior Cycling Inc.
6 Ryan Shaw   Rogers, MN39:34 276375  67 Minnesota Junior Cycling Inc.
7 David Hart   Stanthonyvillage, MN41:20 289783  69 Gopher Wheelmen
8 Alec Porter   Saint Paul, MN43:57 311313  68 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josey Weik   Wrenshall, MN40:55 297766  72 Unattached
2 Ethan Furois   42:22  75 Unattached
3 Jacob Uhl   Saint Paul, MN44:11 317084  73 Gopher Wheelmen
4 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN44:54 276754  66 Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Ethan Berry   Stillwater, MN46:04 312468  77 The Bikery Cycling Club

Women - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN34:20 312306  56 Unattached
2 Krista Povolny   Mendota Heights, MN40:37 245194  53 Birchwood
3 Megan Kelly   Minneapolis, MN42:51 296364  65 Gopher Wheelmen

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ann MOYER   1:10:11.91  281 Unattached
2 Cheryl Barker   Hudson, WI1:17:35.36 264108  252 Silver Cycling
3 Meg Cadogan   Plymouth, MN1:19:31.03 236735  257 Birchwood/GIS
4 Peggy HUNTER   1:36:21.53  264 Unattached

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Fleck   Proctor, MN1:4:45.09 302812  260 Velo Duluth
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:11:9.06 264109  321 Silver Cycling
3 Terra James   Minneapolis , MN1:11:48.39 281803  304 Behind-Bars/LGR

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Dahlman   Saint Paul, MN1:3:43.16 265917  262 SPBRC
2 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN1:3:45.02 169344  306 Minneapolis Bicycle Racing Club
3 Laura Krueger (1 - Cat2)   Saint Paul, MN1:5:25.68 263277  333 Minneapolis Bicycle Racing Club
4 Anne Grabowski   Minneapolis, MN1:6:39.00 57292  298 Flat City Cycling Club Inc.
5 Jennifer Burtner   Olympia, WA1:8:16.80 273510  255 Olympia Orthopaedics Association

Women - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bonnie Donzella   Eagan, MN1:9:39.03 137107  307 St Paul Bicycle Racing Club
2 Susan Olson   White Bear Lake, MN1:12:14.83 300964  299 St Paul Bicycle Racing Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFSierra NevadaShimanoCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee