Race Results for
Polk County Cycling Classic
Lake Alfred, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 05/09/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Miguel Bryon   Miami, FL00:22:47.059 290219  356 Unattached
2 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:22:48.125 287211  442 Orlando Road Club Inc
3 Richard Newman   Weston, FL00:26:17.091 288697  443 Unattached
4 Max Thilen   Weston, FL00:26:17.223 279347  433 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
5 Adam Ephrem   Jacksonville, FL00:26:26.272 306443  359 Junior VeloCrew
6 Michael Neslon   Clermont, FL00:23:12.783 306147  357 Lake County Pal

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL00:22:17.384 271372  327 Colavita Racing Inc.
2 Kevin McGuire   Miami, FL00:22:47.704 239823  323 ACT
3 john zuluaga   Miami, FL00:22:47.780 257825  330 Team Paisa
4 ruben delcristo   Miami, FL00:22:48.264 272424  427 Z Bikes / VistaVelo.Com
5 Bradley Gordon   Longwood, FL00:22:48.341 280638  348 Colavita Racing Inc.
6 Brandon Forman   Lakemary, FL00:22:48.599 287441  352 Colavita Racing Inc.
7 Ian McGauvran   Longwood, FL00:22:49.027 289108  444 Colavita Racing Inc.
8 Alexander Spook   Tallahasssee, FL00:23:03.807 257179  328 Colavita Racing Inc.
9 Amir Merali   Miami, FL00:25:12.279 234586  467 Z Bikes / VistaVelo.Com
10 Ryan Burns   Lebanon, TN00:22:18.242 250492  421 Orlando Road Club Inc
11 hunter colangelo   Orlando, FL00:22:18.561 290600  497 Orlando Road Club Inc
12 Christopher Bennett   Brunswick, GA00:13:56.862 258833  332 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Butcher   Lake Mary, FL00:28:34.289 141566  307 DWC Racing
2 stuart lamb   Tampa, FL00:28:34.316 288588  227 Unattached
3 Julius Aulisio   Lakeland, FL00:28:34.790 187514  312 Treasure Coast Cycling Association
4 Jeffery Golden   Kissimmee, FL00:28:36.360 131332  346 Jacksonville Racing Club
5 Wayne Larochelle   Ocean Park, ME00:28:37.809 122210  305 DWC Racing
6 Patrick Cooper   Tallahassee, FL00:32:15.966 264325  335 Unattached

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neville Brabrook   Altamonte Springs, FL00:32:41.860 182031  311 Colavita Racing Inc.

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harris OConnell   Ocala, FL00:00:00.000 305575  236 University Of South Florida
2 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL00:27:04.838 299873  459 Z Bikes / VistaVelo.Com
3 Rodrigo Barreto   Portsaintlucie, FL00:27:07.452 308426  232 Unattached
4 Daniel Barrera   Miami, FL00:27:07.718 306528  248 Unattached
5 Shawn McCole   Lakeland, FL00:27:11.446 315634  233 Unattached
6 Justin Pfaff   Alachua, FL00:27:15.341 237816  243 Cycle Logic
7 wayne davis   Tampa, FL00:27:27.972 307135  249 EMBE Associates
8 hunter colangelo   Orlando, FL00:27:43.760 290600  497 Orlando Road Club Inc
9 Alexis Fernandez   Tampa, FL00:28:10.818 148262  271 Unattached
10 Douglas Smith   Tampa, FL00:28:13.007 304391  235 Unattached
11 AJ Maqueira   Lakeland, FL00:28:47.411 309423  272 Unattached
12 Michael Zehr   Winter Garden, FL00:26:25.283 303473  270 Orlando Road Club Inc

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 fredd matute   Fort Lauderdale, FL01:00:23.970 305523  361 Team Paisa
3 Christopher Marino   Tallahassee, FL01:00:35.817 197202  315 Gulf Coast Velo
4 Jos Chalmers   Indian Harbour Beach, FL01:00:36.378 271372  327 Colavita Racing Inc.
5 Sean Lynch   Saint Petersburg, FL01:00:36.410 273261  367 Z Bikes / VistaVelo.Com
6 Christopher Wright   Miami, FL01:00:37.913 226496  320 Team Performance Fitness-delray Center
7 Bradley Gordon   Longwood, FL01:00:38.056 280638  348 Colavita Racing Inc.
8 Humberto Pages   Miami Gardens, FL01:00:38.260 121392  378 Bike America Racing Team
9 Miguel Bryon   Miami, FL01:00:38.304 290219  356 Unattached
10 Frank Frederick   Miami, FL01:00:38.409 243336  345 Unattached
11 Christopher Bennett   Brunswick, GA01:00:38.632 258833  332 Unattached
12 Aaron Fulton   Jacksonville, FL01:00:39.221 182266  354 Velobrew Cycling Club
13 james stahlschmidt   Tampa, FL01:00:40.067 258140  331 EMBE Associates
14 Kevin McGuire   Miami, FL01:00:40.815 239823  323 ACT
15 Steven Kurth   Palm City, FL01:00:40.950 101266  209 Treasure Coast Cycling Association
16 Ryan Carney   Cocoa, FL01:00:41.585 186901  375 Noreast Cycling
17 Jose Solis   Sierra Vista, AZ01:00:42.245 283403  350 Columbus Bike Racing Team
18 Scott Cugno   Boca Raton 01:00:42.868 154900  355 1 Pro Cycling
19 Michael Bachman   Boulder, CO01:00:46.434 276348  369 University Of Florida
20 John Kern   Orlando, FL01:00:46.876 61561  147 DWC Racing
21 Chris Stroh   Thomasville, GA01:00:48.863 179495  310 Velobrew Cycling Club
22 Ian McGauvran   Longwood, FL01:00:53.292 289108  444 Colavita Racing Inc.
23 Alexander Spook   Tallahasssee, FL01:00:54.111 257179  328 Colavita Racing Inc.
24 John Manwaring   Oviedo, FL01:02:06.969 261036  334 Team AJ's / Nutrishop
25 Grady Gosselin   Lithia, FL01:02:27.821 218024  318 EMBE Associates
26 osvaldo delgado jr   Port Saint Lucie, FL01:01:34.237 261127  390 Breakaway Cycling Llc
27 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:29:21.832 179226  212 Treasure Coast Cycling Association
28 Ryan Burns   Lebanon, TN00:08:27.270 250492  421 Orlando Road Club Inc

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oscar Henao   Dania Beach, FL01:00:53.087 288710  39 ZMotion Racing Team
2 Calixto Bello   Miami, FL01:00:53.159 280626  36 ZMotion Racing Team
3 Darren Dowling   Sarasota, FL01:01:20.873 219566  23 1 Pro Cycling
4 Jose Frank Rodriguez   01:01:20.961  87 Unattached
5 Grant Potter   Parkland, FL01:01:20.991 73508  372 ZMotion Racing Team
6 Allison Anjos   Boca Raton, FL01:01:21.110 153443  13 Bike America Racing Team
7 Alexander Zambrana   Weston, FL01:01:21.158 39384  Z Bikes / VistaVelo.Com
8 Daniel Chavez   Spring Hill, FL01:01:21.184 185066  28 P/c Miller
9 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA01:01:21.297 185065  88 Team Cocos
10 Victor Herrera   Dania, FL01:01:21.481 258392  30 ZMotion Racing Team
11 Gustavo Rullo   Miami, FL01:01:21.676 206281  98 Team Cocos
12 Nate Adler   North Palm Beach, FL01:01:21.736 203360  20 Florida United Bike Shops
13 Craig Creeden   Longwood, FL01:01:21.888 211913  107 Atlantic Shores Velo
14 Sean Coleman   Land O Lakes, FL01:01:22.096 121299  P/c Miller
15 Todd Barczak   Winter Park, FL01:01:22.623 218682  22 Atlantic Shores Velo
16 R Maitland Jones   Tallahassee, FL01:01:23.388 256772  500 Atomic Race Team
17 Jorge Velez   01:01:24.627  94 Florida Velo
18 Ken Vida   Lithia, FL01:01:24.690 60148  35 1 Pro Cycling
19 Alessandro DeFreitas   Port Saint Lucie , FL01:01:25.177 127568  10 ZMotion Racing Team
20 Vance James   Lakeland, FL01:01:26.155 47935  Ball Watch Cycling Team
21 Colin Rice   Orlando, FL01:01:29.680 226235  27 Orlando Velo
22 David Reilly   Winter Park, FL01:01:29.879 108570  148 DWC Racing
23 Christopher Deluise (1 - Cat1)   Athens, GA01:01:31.430 166521  40 ZMotion Racing Team
24 Gunter Hermanni   Miami, FL01:01:46.915 163923  14 ZMotion Racing Team
25 Juan Gaspari   01:01:52.501  43 ZMotion Racing Team
26 Rainiel Sanchez   Winter Park, FL01:01:57.557 59556  45 Z Bikes / VistaVelo.Com
27 Thomas Moloney   Tampa, FL01:02:03.170 174879  15 P/c Miller

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trish Cohen   Tampa, FL00:28:28.953 218675  57 Unattached
2 Elizabeth Morse Hill   Saint Petersburg, FL00:28:29.024 126302  ZMotion Racing Team
3 Julie Jerue   Lakeland, FL00:28:31.534 217819  58 Outspokin Bicycles
4 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:28:37.406 68653  101 ZMotion Racing Team
5 Matty ORourke (1 - Cat2)   Miami, FL00:29:19.007 292876  41 ZMotion Racing Team
6 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL00:29:19.490 296276  42 Velobrew Cycling Club
7 Sue Hensley   Wintersprings, FL00:29:20.501 287529  37 DWC Racing
8 Lisa Schneider   Boca Raton, FL00:30:34.122 221768  24 Rivet Racing

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mandy Marquardt   Allentown, PA00:29:18.455 200340  106 Team Type 1
2 Crystal Little   Davie, FL00:29:19.202 287714  118 Rivet Racing
3 Lisa Frink   Deerfield Beach, FL00:29:19.719 191535  121 ZMotion Racing Team
4 cathy kamhi   Largo, FL00:30:38.546 305518  144 Outspokin Bicycles
5 Michelle Blake   Orlando, FL00:32:20.534 233167  110 Colavita Racing Inc.
6 Zoe Mullins   Winter Garden, FL00:32:20.592 290669  246 Colavita Racing Inc.

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tate Harper   Orlando, FL00:26:21.971 306267  126 Unattached
2 Hans Vandenberg   Eagle, CO00:23:27.698 296888  125 Velobrew Cycling Club
3 Ann Weigel   Mckinney, TX00:23:59.019 288493  119 Lake County Pal
4 Brittany Nelson   Clermont, FL00:25:35.892 297038  122 Lake County Pal
5 Mackenzie Collins   00:25:50.419  142 Lake County Pal
6 Robert Zehr   Winter Garden, FL00:29:10.011 303478  132 Orlando Road Club Inc
7 Katelyn Hernandez   Clermont, FL00:29:35.028 316284  141 Unattached
8 jayden walker   00:30:17.550  143 Unattached

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Pfaff   Alachua, FL00:22:53.519 237816  243 Cycle Logic
2 Michael Hernandez   Clermont, FL00:24:15.170 296605  124 Lake County Pal
3 Nicholas Collins   Canton, GA00:26:16.183 288702  120 Lake County Pal
4 Anselm Teather   Merritt Island, FL00:26:17.530 256024  219 Colavita Racing Inc.
5 Henry Ephrem   Jacksonville, FL00:26:17.666 306444  231 Junior VeloCrew
6 Connor Beert   Port Saint Lucie, FL00:26:20.183 308839  128 Unattached
7 Victoria Nelson   Clermont, FL00:28:17.822 286684  226 Lake County Pal
8 Hayden Blom   Jacksonville, FL00:29:38.566 304954  234 Velobrew Cycling Club
9 Julia Fresne   Lutz, FL00:23:11.882 307724  239 Florida Velo

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vance James   Lakeland, FL00:46:50.213 47935  Ball Watch Cycling Team
2 Chad Spicer   Orlando, FL00:46:50.531 64976  149 Orlando Velo
3 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:46:51.391 239227  419 GS Palm Beach
4 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:46:53.526 295844  456 ZMotion Racing Team
5 Jeb Stewart   Tampa, FL00:48:01.928 176299  363 Orlando Velo
6 James Wright   Orange Park, FL00:48:01.976 68129  207 Jacksonville Racing Club
7 Adam Baskin   Clermont, FL00:48:08.837 88669  Ball Watch Cycling Team
8 Robert O'Malley   Clermont, FL00:48:09.832 26458  81 DWC Racing
9 Kurt Phillips   Lakeland, FL00:48:24.165 49190  31 Ball Watch Cycling Team
10 Ailton DeSouza   Delray Beach, FL00:48:24.187 83298  267 Bike America Racing Team
11 Ronaldo Tavares   Port Saint Lucie, FL00:48:24.299 235207  322 Unattached
12 Roman Morozov   Miami Beach, FL00:48:24.733 67282  75 Unattached
13 Stephen Gilligan   Deerfield Beach, FL00:48:25.605 85222  408 ZMotion Racing Team
14 Julie Jerue   Lakeland, FL00:48:28.674 217819  58 Outspokin Bicycles
15 David Munoz   Orlando, FL00:48:30.006 241035  78 Atlantic Shores Velo
16 Philip Elliott   Palm Beach, FL00:49:03.113 51741  302 GS Palm Beach
17 Chris Bishop   Lakeland, FL00:49:03.461 144608  12 Ball Watch Cycling Team
18 Todd Wilson   Minneapolis , MN00:49:03.502 49330  145 DWC Racing
19 David Alexandrou   Lutz, FL00:49:04.378 122403  69 EMBE Associates
20 Michael Green   Fort Myers, FL00:49:04.566 292341  146 Unattached
21 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:49:04.949 288644  64 1 Pro Cycling
22 David Reilly   Winter Park, FL00:49:05.013 108570  148 DWC Racing
23 Luis Torres   Orlando, FL00:49:17.663 287136  485 Orlando Road Club Inc
24 Michael Hall   St Petersburg, FL00:48:05.494 128609  103 Unattached
25 John Kern   Orlando, FL00:17:33.952 61561  147 DWC Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Tanner   Clearwater, FL00:47:55.530 155000  55 Outspokin Bicycles
2 Steven Griffith   Boca Raton, FL00:47:55.594 195918  215 ZMotion Racing Team
3 Pablo Santa Cruz   Safety Harbor, FL00:48:03.161 196540  413 Florida Velo
4 Ken Schofield   Juno Beach, FL00:48:03.517 207006  414 ZMotion Racing Team
5 Israel Vera   Miami, FL00:48:03.666 242172  420 Team Paisa
6 Shaun Redman   Fort Lauderdale, FL00:48:04.623 239227  419 GS Palm Beach
7 Peter Carlos   Coconut Grove, FL00:48:04.784 142009  210 Team Paisa
8 Mark Stein   Tarpon Springs, FL00:48:05.018 33966  201 Florida Velo
9 Russell Kitz   Hobe Sound, FL00:48:05.158 194652  214 GS Palm Beach
10 Raife Snover   Fort Lauderdale, FL00:48:05.290 246899  242 ZMotion Racing Team
11 Kirby Johnson   Largo, FL00:48:05.459 191757  412 Gearlink Racing Inc.
12 Graham White   Altamonte Springs, FL00:48:05.539 271587  220 Florida Velo
13 Scott Pfaff   Alachua, FL00:48:05.806 237462  262 Cycle Logic
14 John Faulk   Gainesville, FL00:48:06.000 115188  62 Jacksonville Racing Club
15 Blain Reeves   Pembroke Pines, FL00:48:06.078 71611  208 ZMotion Racing Team
16 Alberto Rodriguez   00:48:06.250  59 Unattached
17 Kirk Wilstermann   Palm City, FL00:48:06.384 179226  212 Treasure Coast Cycling Association
18 Michael Odom   Land O Lakes, FL00:48:06.409 288644  64 1 Pro Cycling
19 Steven Kurth   Palm City, FL00:48:06.667 101266  209 Treasure Coast Cycling Association
20 Steve Engle   Palm Harbor, FL00:48:06.806 53486  268 Honeywell Cycling
21 Nivio Diaz   Fort Lauderdale, FL00:48:07.176 299873  459 Z Bikes / VistaVelo.Com
22 Michael Graham   Tampa, FL00:48:08.292 13862  266 Orlando Velo
23 Daniel Stauber   Miami Beach, FL00:48:19.488 102448  229 Team Paisa
24 Mark Hewitt   Coconut Creek, FL00:48:26.895 59026  206 ZMotion Racing Team
25 Scott Snyder   Fort Pierce, FL00:48:29.430 50019  204 Treasure Coast Cycling Association
26 stuart lamb   Tampa, FL00:48:30.197 288588  227 Unattached
27 Fitzroy Craig   Lauder Hill, FL00:48:40.476 198843  217 Team Performance Fitness-delray Center
28 James Wright   Orange Park, FL00:44:35.476 68129  207 Jacksonville Racing Club
29 Frances Schofield   Palm Beach Gardens, FL00:35:21.634 68653  101 ZMotion Racing Team

Mixed - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Yosmany Pol   Hialeah, FL00:30:46.603 305913  468 Team Cocos
2 Jay Major   Miami, FL00:30:47.153 220750  319 Team 5280 Magazine
3 Tony Alvarez   Deerfield Beach, FL00:30:47.500 295844  456 ZMotion Racing Team
4 Miguel Bryon   Miami, FL00:30:47.603 290217  448 Unattached
5 Max Thilen   Weston, FL00:30:48.288 279347  433 Santo-Mega Cycle pb Anything but Wheels
6 Casey Braga   Longwood, FL00:31:09.209 282133  499 Colavita Racing Inc.
7 Mitchell Grable   Altamontesprings, FL00:31:09.213 287211  442 Orlando Road Club Inc
8 Rolando Hernandez   Tampa, FL00:31:09.598 286862  447 Powerhouse Cycling
9 Adam Skindel   Valrico, FL00:31:22.344 299567  458 Unattached
10 James Burrell   Orlando, FL00:31:45.384 306466  491 DWC Racing
11 Hugo Casanas   Tampa, FL00:31:45.406 306446  465 Powerhouse Cycling
12 Luis Torres   Orlando, FL00:31:49.497 287136  485 Orlando Road Club Inc
13 Matthew Scherr   Orange Park, FL00:31:58.833 276918  450 Unattached
14 Sharon Smith   Ponte Vedra Beach, FL00:31:59.516 296276  42 Velobrew Cycling Club
15 ZAID RAHMAN   Miramar, FL00:32:02.968 259630  424 Team Performance Fitness-delray Center
16 Shane Collins   Canton, GA00:32:46.460 289244  445 Orlando Road Club Inc
17 Thomas Siddons   Key Biscayne, FL00:33:05.432 294360  454 Unattached
18 Tomas Velez   Miami, FL00:35:50.623 304174  464 Team Paisa

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoSpyOSMOSierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee