Race Results for
SingleTrack Attack - MNMBS #6
Elk River, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Samuel Elson   00:41:03  4006 hollywood/ silver cycling
1Sam Boblirsch   00:38:44  4042 
1Liam Casey   00:36:10  4343 
2Zachary Smith   00:41:04  4030 Peace Coffee
2Christopher Regnier   00:38:53  4323 
2Chris Dosch   00:41:40  4333 
3Van Carlson   00:41:44  4002 Peace Coffee
3Travis Caflisch   00:40:15  4000 
4Campbell Karjala   00:45:38  4340 Kenwood Racing
4Bradley Miller   00:40:16  4071 
5Max Smothers   00:49:27  4032 Bicycle Sports
5Josh Foster   00:44:32  4009 Lifetime Fitness/Faster Foster
6Leo Weisbrod   00:57:43  4345 
6Jesse Busse   00:46:45  4001 
7Caleb Vandenhewel   00:50:08  4344 
8Ian Price   00:55:44  4029 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trent Thompson   00:34:23  4325 
2Jason Lesser   00:35:47  4334 
3Nick Schroeder   00:38:21  4070 
4561.42Justin Young   St. Louis Park, MN00:39:44 299006  4328 
5Pat Sullivan   00:41:07  4339 
6Eric Plath   00:41:12  4028 Wannabee Racing
7Kevin Brooks   00:41:12  4040 
8Ryan Gallagher   00:43:56  4010 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Robetor   00:37:37  4075 
2Nick Wilson   00:38:50  4063 Larson Cycle Racing
3Joel Schildgun   00:39:48  4337 
4Joshua Kleve   00:40:05  4045 
5Keith Bormann   00:41:22  4057 Faster Foster Racing
6James Ogara   00:42:47  4336 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josh Holst   00:34:58  4321 
2Paul Jacobs   00:34:59  4069 
3Jesse Hahne   00:35:38  4341 
4561.42Joseph Wieland   Green Isle, MN00:35:38 376866  4054 
5568.56Jason Donlan   Waconia, MN00:36:16 301995  4005 
6Mitch Mohs   00:37:20  4020 Faster Foster
7Eric Adams   00:39:15  4315 
8Tyler Ylonen   00:42:18  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Garrett Beck   00:35:09  4060 Feed My Starving Children
2Jon Sigerud   00:35:51  4050 
3Ben Swenka   00:36:46  4052 
4Jeremy Crawford   00:37:42  4316 
5Mike Mohs   00:38:06  4019 Faster Foster Racing
6Jammie Hummel   00:41:38  4016 Peace Coffee
7Jason Praus   00:44:17  4329 
8John Froelich   00:46:42  4317 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tad Keller   00:39:29  4322 Crooked Cogs Cyclist Club
2Dan Grothe   00:41:08  4320 
3Brian Stanley   00:41:27  4033 
4Michael McKinney   00:43:25  4342 
5Janis Delins   00:43:50  4041 
6Craig Laing   00:49:40  4065 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Daniel O'Malley   00:42:54  4047 
2Mark Weglinski   00:43:46  4036 
3Kent Furois   00:47:33  4318 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Keith Oleson   00:37:40  4023 wannabee racing
2Gerry Taylor   00:40:04  4035 
3Scott Guhl   00:40:21  4043 Bicycle Sports
4Timothy Wateski   00:40:33  4327 
5568.56Bruce Parker   Edina, MN00:42:45 260693  4027 Freewheel Bike
6Timothy Gallagher   00:43:36  4011 
7Mark Graham   00:44:38  4319 
8Gary Schildgen   00:48:00  4338 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Richard Patridge   00:40:24  4067 

Men - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lucas Hieb   01:19:26  2038 
2Marcus Warrington   01:29:15  2087 SPH/Wheelhouse Cycles
3Ethan Furois   01:39:31  2096 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:21:07 370629  2062 
2Thomas Baldini   01:22:53  2005 
3Connor Smith   01:24:02  2513 
4Reece Oleson   01:26:13  2128 wannabee racing
5Duncan Weisbrod   01:30:15  2088 LCR (larson cycle racing)
6Andris Delins   01:32:57  2092 
7Michael Brower   01:40:32  2139 
8Matthew Wenzel   01:42:48  2516 Maplelag/Paramount

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Corson Harrer   01:26:31  2530 
2Jake Bauer   01:28:50  2140 Hollywood Cycles
3Alex Price   01:30:47  2068 
4Matt Jackels   01:35:50  2504 
5Thomas Gibson   01:36:39  2502 
6Alex Anderson   01:38:39  2539 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Quinn   01:32:41  1271 
2Benjamen Bacca   01:32:59  1079 
3Tyler Johnson   01:33:55  1085 University of Minnesota
4David Rosen   01:40:54  1063 University of Minnesota Duluth
5Aaron Deutchman   01:41:09  1014 Peace Coffee
6Tyler Herman   01:42:20  1252 
7Michael Anderson   01:56:29  1270 
8563.31Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:20:02 313268  2105 Behind-Bars/LGR
9Kevin Leiferman   01:23:03  2113 Summit Racing
10Ryan Miller   01:26:12  2534 
11Matt Lee   01:26:59  2506 
12Jeffrey Cook   01:28:47  2501 
13Jason Hedlund   01:32:57  2036 University of Minnesota Duluth
14Aaron Johnson   01:34:12  2505 
15Giles Radtke   01:34:43  2529 
16Joe Knudsvig   01:44:33  2531 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1303.36Brendan Bellew   New Prague, MN01:29:32 313010  1004 Squadra ACF
2David Seifert   01:30:58  1086 
3Charlie Simacek   01:31:00  1269 
4Nigel Kinney   01:32:59  1276 
5343.48Tim Gut   Eagan, MN01:33:10 326968  1027 Squadra ACF
6Jeremy Dirk   01:34:10  1015 MaplelagParamount
7363.54Scott Spoo   Woodbury, MN01:36:03 297802  1066 Wannabee Racing
8Nathan Goltz   01:38:09  1024 Synergy
9Matt Leizinger   01:39:24  1071 
10Mitch Bruns   01:39:36  1258 
11Adam Caughey   01:44:46  1009 Summit Racing
12Ryan Edge   01:48:50  1264 
13David Jensen   01:21:26  2138 
14Rob Lutterman   01:21:45  2054 Wannabee Racing
15443.78Kyle McKimpson   Minneapolis, MN01:22:20 199201  2507 
16453.81Daniel Boyles   Ramsey, MN01:23:11 278248  2009 Behind Bars/LGR
17Adam Carignan   01:24:07  2499 
18Ian Nancekivell   01:25:34  2135 LGR-Behindbars
19Andrew Urban   01:26:06  2146 
20Matt Settergren   01:26:24  2512 
21Adam Solko   01:28:17  2514 
22Jesse Hagglund   01:30:24  2031 summit racing
23Burt Hollermann   01:31:03  2503 
24Marcus Wetterlund   01:35:15  2518 
25Ian Johnson   01:36:05  2099 Behind-Bars/LGR
26Jeff Beck   01:41:47  2145 
27John Wickham   01:45:19  2127 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nathan Kremer   01:29:26  1035 Southwest Express
2Barry Buhr   01:33:18  1278 Angry Catfish
3425.41Jason Vinar   Richfield, MN01:34:08 280348  1268 Silver Cycling
4Ben Broten   01:35:50  1260 
5Derrick Frank   01:39:06  1265 
6Daniel Simmer   01:44:20  1255 
7Roberto Madrigal   01:45:42  1273 Revolution
8Ben Larson   01:19:39  2137 
9Chad Klehr   01:22:09  2046 
10Steve Sturman   01:22:17  2143 
11Andrew Worth   01:25:00  2090 Wannabee Racing
12499.48Eric Hathaway   Minneapolis, MN01:27:33 90485  2098 
13Zachary Blankenheim   01:29:16  2543 
14Thomas Fritz   01:29:20  2111 
15Kelly Ness   01:29:33  2112 
16Ryan Fitzgerald   01:30:33  2526 
17Mike Hanzlik   01:31:44  2115 
18Kevin Gonzales   01:34:06  2116 LCR
19Ryan Fahrmann   01:35:06  2021 Peace Coffee Racing
20Mark Foslien   01:36:05  2023 
21Adam Huber   01:38:55  2535 
22Gabriel Thompson   01:38:58  2082 
23Jason Othoudt   01:53:06  2551 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Derek Broten   01:29:42  1261 
2Chris Burg   01:29:52  1007 Freewheel Bike
3Jason MacDonald   01:30:05  1275 
4Kevin Braun   01:30:22  1249 
5464.84Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:30:28 284865  1046 Squadra ACF
6Joel Ingvalson   01:30:50  1077 Wookiee Juice
7471.38Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:32:09 285970  1001 Freewheel Bike
8Bruce Klehr   01:32:57  1033 wannabee
9477.92Bryan Rhody   Edina, MN01:34:36 282644  1045 Peace Coffee
10Clint Swenson   01:34:47  1049 SilverCycling
11Alan Eastlund   01:35:54  1018 Peace Coffee
12Chris Iverson   01:36:21  1262 
13491.00Ryan Hudak   Hudson, WI01:36:56 294026  1056 Sports Hut
14Ryan Sportel   01:37:15  1075 Freewheel
15Cal Collins   01:37:59  1012 Wannabee Racing
16Thomas McDonald   01:40:36  1037 peace coffee racing
17Isreal Lawstuen   01:49:51  1057 29nSNGL*
18Adam Emanoff   02:10:08  1020 Bent Crank Racing
19Patrick Menton   02:13:21  1254 
20Grant Larvick   01:19:36  2100 PENN CYCLE/FCCC
21Jeffrey Young   01:21:20  2542 
22Nick Pettis   01:24:15  2065 Wannabee Racing
23Josh Lemoine   01:24:28  2051 
24Justin Keough   01:26:20  2141 Wannabee Racing
25Jeremie Van Ryswyk   01:26:57  2522 
26Nathan Olson   01:27:05  2063 
27Robert Kohl   01:27:10  2524 
28540.05Dave Fetters   Minneapolis, MN01:29:08 266342  2095 
29Kim Schmidt   01:29:34  2510 
30546.59Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:31:44 95633  2044 Freewheel Bike
31Tony Schmitz   01:32:42  2075 Maplelag/Paramount
32Steve Schneider   01:33:26  2511 
33Jason Adams   01:34:10  2536 
34559.67John Knudson   Edina, MN01:34:14 122893  2048 
35Todd Hale   01:34:51  2032 
36Jose Diaz   01:47:17  2546 
37Joel Benton   01:49:13  2548 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Sandberg   01:26:29  1064 Penn Cycle
2Chad Griffin   01:27:51  1025 TwinSix
3Rick Ochs   01:29:09  1041 Southwest Express
4Jeff Colbert   01:29:39  1011 
5513.91Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:30:10 236794  1003 Freewheel
6516.26Richard Erickson   Shoreview, MN01:30:31 275579  1021 Peace Coffee Racing
7518.61Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:30:38 80065  1026 29nSNGL*
8Lonie Sauber   01:31:17  1048 LCR
9Thomas Hanegraaf   01:31:18  1028 
10525.66Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:31:57 288396  1043 
11Jon Kern   01:34:53  1083 House of Pizza
12Kent Karjala   01:37:24  1259 Kenwood Racing
13Bill Dossett   01:43:13  1272 freewheel
14John Colby   01:44:46  1257 
15537.41Spencer Lenz   Rosemount, MN01:22:30 20907  2052 
16Mike Constant   01:24:06  2500 
17Randy Smothers   01:25:16  2078 Bicycle Sports
18544.46Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:25:17 229344  2497 Freewheel Bike
19Robert Herrmann   01:26:11  2119 Squadra ACF
20Bo Bollom   01:28:24  2521 
21Dan Wistrcill   01:28:44  2520 Freewheel
22Steve Johnson   01:29:00  2544 
23Matt Anthony   01:30:23  2003 
24558.56Michael Cogan   Whitebeartownship, MN01:31:12 311356  2015 
25Brian Lawrence   01:31:54  2547 
26Dave Reed   01:32:31  2071 Peace Coffee
27Kelly Bakke   01:36:56  2091 Peace coffee
28Chris Donato   01:39:16  2122 
29Glenn Margolf   01:41:51  2056 Wannabee Racing
30Frank Bobick   01:43:16  2008 Peace Coffee
31575.01Scott Meulebroeck   Savage, MN01:44:43 24177  2058 Bent Crank Racing
32Bryon Amo   01:47:27  2001 
33Peter Eigenfeld   01:47:29  2550 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Joe Kjeer   01:29:24  1072 Peace Coffee Racing
2Ray Osowski   01:32:34  1042 LCR
3David Mainguy   01:35:30  1058 freewheel mtb
4Matt Huron   01:38:25  1274 
5540.00Paul Schoening   Plymouth, MN01:39:08 31734  1277 Ridley Factory Team
6Don Fox   01:43:07  1087 LCR
7Steven Wenzel   01:24:37  2517 
8Rob Belz   01:26:16  2527 Loon State
9555.36Lee Nesbitt   Prescott, WI01:28:11 25921  2060 KORC
10Stuart Benson   01:28:24  2533 
11Bill Franken   01:28:49  2131 Bicycle Sports
12Todd Bauer   01:28:52  2126 Hollywood cycles
13570.72Bruce Brown   Indianola, IA01:31:20 263804  2011 BikeIowa.com Cycling
14Drake Ryman   01:37:43  2509 
15Dean Bacso   01:39:36  2541 
16Jim Deschenes   01:40:42  2540 
17James Goblirsch   01:42:29  2097 
18Gary Smith   02:08:54  2076 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jack Baker   01:32:57  1002 Southwest Express
2484.59Mark Kowaliw   St Louis Park, MN01:33:27 181273  1266 MBRC
3Rob Whiteford   01:35:45  1050 Wookie Juice Racing
4507.05Sam St Pierre   Golden Valley, MN01:36:15 225214  1078 sports hut / fresh start
5Tim Hieb   01:25:10  2039 
6Tim Bartylla   01:26:01  2549 
7540.74Todd Trembley   Faribault, MN01:28:22 217961  2084 
8Norm Busse   01:37:39  2013 
9Kevin Foster   01:40:36  2024 Foster Foster Racing
10Paul Mihalko   01:41:28  2508 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.36Robert Ogren   Bloomington, MN01:39:08 232145  1060 Kenwood Racing
2531.08Tom Bengel   St Paul, MN01:35:22 200781  2496 
3Larry Marx   01:37:40  2125 
4Denny Barry   01:44:23  2006 Maplelag/Paramount Sports

Men - Cat 1 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael McBurney   Roseville, MN01:59:40 279039  474 Peace Coffee
2Luke Baker   Granite Falls, MN02:14:17 316172  302 Southwest Express

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1406.10cody larson   Northfield, MN01:55:19 298311  345 
3505.94Jacob Boyce   Duluth, MN02:05:07 227560  485 
4555.86matthew guettler   St. Paul02:08:46 301708  337 synergy
6600.00Raymond Nickles   Maplewood, MN02:19:07 279231  319 lCR
21028Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1377.93Barry Tungseth   Stillwater, MN02:03:39 211935  351 Flat City Cycling
2386.99David Oachs   Woodbury, MN02:04:23 116923  321 Nicollet Bike
3396.05Devin Curran   Onalaska, WI02:05:20 211576  306 Spot Hollywood Cycles Twin Six
4Owen Thoelle   02:07:55  488 Angry Catfish
5414.17Jay Henderson   Minneapolis, MN02:09:02 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
6423.23Matt Nelson   Minneapolis, MN02:11:03 245341  318 Peace Coffee Racing
7432.29Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:11:36 297439  330 angry catfish
8441.35Nikolai Anikin   Duluth, MN02:12:17 261138  353 conti
9Jamison Belsswenger   02:12:21  336 
10459.47Brandt Elson   Breezy Point, MN02:14:33 208462  308 hollywood/ silver cycling
11468.53Pete Borgen   Bloomington, MN02:15:17 118036  31 29nsingle
12477.59David Ziemer   Greenfield, MN02:15:42 200339  480 Sports Hut
13486.65Tim Stone   Minneapolis, MN02:17:49 200623  476 Kenwood
14495.71Nathan Hackensack   Saint Cloud, MN02:19:18 261680  109 
15504.77Josh Collins   Woodbury, MN02:19:54 133808  305 Singular Cycles
16513.83Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:24:40 206756  317 Peace Coffee Racing
17522.89Chris Van Ert   Saint Paul, MN02:24:41 230802  333 Peace Coffee Racing
18531.95Kevin Flanders   Minneapolis, MN02:27:26 207226  309 Peace Coffee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.57Thomas Thornquest   Golden Valley, MN02:09:19 147521  472 Kenwood Racing
2477.23Wallace Alexander   Minneapolis, MN02:10:14 193389  470 Kenwood Racing
3488.89Matthew Dowling   Minneapolis, MN02:10:49 9927  342 Peace Coffee
4500.55Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:11:06 135611  350 LCR
5512.21Jan Rybar   Apple Valley, MN02:11:36 98534  344 
6523.87Eric Guse   St Louis Park, MN02:13:06 211199  338 flat city cycling club penn cy
7535.53Bart Rodberg   Duluth02:13:44 153722  473 Lake Superior Cycling Team
8547.19Eddie Karow   Stpaul, MN02:15:56 281195  349 LCR
9558.85Andrew Jordan   Woodbury, MN02:16:28 295752  311 LCR
10570.51Mick Carlson   Apple Valley, MN02:16:28 297203  304 Peace Coffee Racing
11582.17G Troy Melhus   Saint Paul, MN02:51:34 200880  469 Peace Coffee

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1358.90Brendan Moore   Prior Lake, MN01:56:12 210366  Trek
2Luke Nelson   02:00:29  34 Penn Cycle
3439.02Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:02:46 182827  Velorochester
4479.08Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:04:17 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
5519.14Douglas Swanson   Minnetonka, MN02:06:37 102633  Grandstay

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Taylor Horner   00:50:25  4015 Maplelag/Paramount

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nicole Waxmonsky   00:40:54  4331 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Ochs   00:43:05  4022 Southwest Express
2Danielle Coffield   00:43:06  4335 
3Sarah Oleson   00:46:01  4072 Wannabees
4Amy Treptau   00:59:09  4326 
5Kimberly Olson   01:02:36  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beth Shedd   00:39:25  4330 LCR
2Lee Penn   00:43:30  4332 
3Mary Patridge   00:43:31  4066 

Women - Cat 2 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Horner   01:33:21  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Becca Hackensack   01:33:30  2532 
1Beckie Alexander   01:34:29  2545 Kenwood Racing
2Amy Johnson   01:34:17  2525 
2448.21Kris Brazil   Faribault, MN01:36:01 238279  2010 Kris Brazil
3458.34Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:38:40 264109  2114 Hollywood/Silver Cycling
3458.34Andrea Horner   Savage, MN01:36:34 294308  2040 Maplelag/Paramount
4Amanda Lawstuen   01:41:23  2101 29nSNGL*
4Jane Braun   01:40:02  2498 
5478.60Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:44:10 316506  2089 
5Ingrid Melander   01:41:16  2142 
6Allison Baker   01:49:55  2004 Southwest Express
6Angella Collins   01:43:44  2016 Wannabee Racing
7Darcy Busse   01:45:06  2012 
8Jodie Karjala   01:48:16  2523 Kenwood Racing
9Julie Wilbert   01:53:09  2519 
10Sheila Amo   01:59:24  2106 

Women - Cat 1 - Master

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.99Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:39:20 281920  320 Peace Coffee
2557.50Megan Lennon   Minneapolis, MN01:44:30 259658  316 Behind Bars / LGR
3590.01Samantha Bushendorf   Minneapolis, MN02:17:12 316720  471 Wannabee Racing

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rebecca Sauber   Farmington , MN01:37:25 235476  19 LCR/Ergon

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee