Race Results for
Dirt Spanker Classic - MNMBS #3
Superior, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN01:23:20 283629  Penn Cycle
2 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:26:38 83047  Trek
3 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ01:28:58 135975  443 Trek
4 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:35:30 210366  Trek
5 Benjamin Moore   Boulder, CO01:40:39 228791  26 Velo Rochester
6 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:45:48 228026  10 Larson Cycle Racing (LCR)
7 Paul Hanson   St Peter, MN01:53:22 118046  20 NicolletBike.com
8 Eric Thompson   Shoreview, MN01:55:28 150540  Lees-McRae College

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN01:41:54 279039  346 Peace Coffee
2 Jake Richards   Callaway, MN01:45:17 265418  341 Maplelag-Paramount
3 Trent Warner   Elk River, MN02:47:04 266006  335 Maplelag/ Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 cody larson   Northfield, MN01:30:58 298311  345 
2 Lars Ellefson   Park Rapids, MN01:32:07 280179  437 Maplelag
3 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN01:44:36 211093  323 Maplelag
5 Andrew Shaw   Lakeville, MN06:49:59 269617  343 Purdue University
22537 Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikolai Anikin   Duluth, MN01:41:51 261138  353 conti
2 Rich Omdahl   Corcoran, MN02:05:46 297124  352 LCR
3 Eric LeBow   Shoreview, MN02:10:09 279272  315 Maplelag
4 Clayton McLagan   Forest Lake, MN02:20:25 206756  317 Peace Coffee Racing
5 Joseph Surla   Minneapolis, MN02:20:41 34681  331 Wannabee racing
6 Jason Scherman   New Market, MN02:24:05 296398  329 Wannabee Racing

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd McFadden   Duluth, MN01:43:53 134734  445 Ski Hut
2 Mike Bushey   Esko, MN01:48:31 82026  449 Ski Hut
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:01:55 98534  344 
4 Mick Carlson   Apple Valley, MN02:09:23 297203  304 Peace Coffee Racing
5 Jeff Weyrens   Rosemount, MN06:49:59 76843  354 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN01:45:59 284823  1189 MNJRC
2 Lucas Hieb   01:31:48  2038 
3 Josey Weik   Wrenshall, MN01:44:03 297766  2409 Ski Hut
4 Logan Schlough   02:16:33  2074 Fasterfoster
5 Ethan Furois   02:58:39  2096 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Duncan Weisbrod   02:07:49  2088 Larson Cycle Racing (LCR)
2 Matthew Olson   Eden Prairie, MN02:07:57 370629  2062 
3 Andris Delins   02:13:50  2092 
4 Michael Brower   02:48:50  2139 
5 Reece Oleson   02:49:46  2128 wannabee racing

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Stilwell   Hudson, WI01:39:42 253081  2081 
2 Kyle Greene   01:42:38  2029 
3 Alex Price   02:03:00  2068 
4 Jake Baver   02:13:40  2140 Hollywood Cycles

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Busta   02:12:28  1191 
2 Tim Werts   02:34:29  1068 Bent Crank Racing
3 Benjamen Bacca   06:42:59  1079 
4 Ryan Marsel   Minneapolis, MN01:23:34 313268  2105 Behind-Bars/LGR
5 Ben Jungbauer   01:49:31  2117 
6 Matt Lee   01:55:58  2422 
7 Eric Boyles   01:58:40  2385 
8 Aaron Johnson   02:17:31  2423 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Talerico   02:11:31  1194 Peace Coffee
2 Aaron Peterson   Minneapolis, MN02:12:20 237085  1044 Peace Coffee
3 Ryan Braski   02:15:41  1076 Peace Coffee Racing
4 Brett Swenson   02:35:04  1195 
5 Bennett Goiffon   02:39:46  1080 Peace Coffee Racing
6 Jeremy Dirk   02:40:43  1015 MaplelagParamount
7 Brendan Bellew   New Prague, MN02:57:29 313010  1004 Squadra ACF
8 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN06:42:59 298060  1008 Wannabee Racing
9 Ian Nancekivell   01:14:31  2135 LGR-Behindbars
10 Matt Settergren   01:31:37  2397 
11 Tony Shoberg   01:34:10  2407 
12 Rob Lutterman   01:39:41  2054 Wannabee Racing
13 Andrew Urban   01:46:07  2417 
14 Justin Eberhardt   01:50:31  2389 
15 John McGuire   01:53:25  2057 
16 John Wickham   02:32:55  2127 
17 Jeff Beck   02:40:18  2408 
18 Daniel Boyles   Ramsey, MN02:41:16 278248  2009 Behind Bars/LGR

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Lamb   02:14:46  1205 
2 Jon Heyesen   02:40:14  1196 Ski Hut
3 Barry Buhr   01:17:47  2405 Angry Catfish
4 Mark Huibregtse   01:25:13  2393 
5 Steve Sturman   01:42:52  2421 
6 Chris Horsmann   01:47:31  2042 Peace Coffee Racing
7 Mike Hanzlik   02:01:19  2115 
8 Jason Othoudt   02:01:29  2414 
9 Mark Foslien   02:02:07  2023 
10 Gabriel Thompson   02:07:20  2082 
11 Jim Shoberg   02:08:06  2136 
12 Ryan Fahrmann   02:25:28  2021 Peace Coffee Racing
13 Kevin Gonzales   02:25:48  2116 LCR

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ronald Williams   Duluth, MN02:02:21 142191  1069 Culvers Racing
2 Thomas Little   02:05:39  1036 Wookiee Juice
3 Shawn Gurt   02:07:51  1202 
4 Cal Collins   02:10:14  1012 Wannabee Racing
5 Chris Burg   02:13:22  1007 Freewheel Bike
6 Jeremy Ames   Minneapolis, MN02:22:26 285970  1001 Freewheel Bike
7 Paul Cullen   02:23:51  1013 Maplelag/ Paramont
8 Matthew Horner   Savage, MN02:26:50 261909  1031 Maplelag/Paramount
9 Thomas McDonald   02:41:15  1037 peace coffee
10 Alan Eastlund   02:51:14  1018 Peace Coffee
11 John Morrison   02:55:02  1204 
12 Bryan Rhody   Edina, MN03:08:09 282644  1045 Peace Coffee
13 Greg Johnson   01:13:45  2415 Wookiee Juice Raciing
14 Tony Schmitz   01:31:10  2075 Maplelag/Paramount
15 Kim Schmidt   01:31:47  2418 
16 Grant Larvick   01:31:50  2100 PENN CYCLE/FCCC
17 Jacque Poquette   01:36:29  2067 
18 Michael Soderburg   02:01:12  2399 
19 Nick Pettis   02:05:56  2065 Wannabee Racing
20 Todd Hale   02:06:35  2032 
21 Bradley Braund   02:06:46  2129 
22 Jose Diaz   02:18:15  2133 
23 Wade Whitworth   02:18:48  2402 
24 Nathan Olson   02:37:45  2063 
25 Joel Benton   02:57:20  2416 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Ochs   01:55:21  1041 Southwest Express
2 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:56:45 80065  1026 29nSNGL*
3 Thomas Meyer   02:03:12  1208 
4 Richard Erickson   Shoreview, MN02:25:22 275579  1021 Peace Coffee Racing
5 Marc Harvieux   02:31:27  1029 Wannabee Racing
6 Jim Jaglo   02:44:51  1088 LCR
7 Todd Nesvold   02:49:38  1040 Peace Coffee Racing
8 Steve Knauss   02:56:54  1193 Thirsty Pagan
9 Kris Larson   03:01:15  1207 
10 Mike Constant   01:13:36  2413 
11 Scott Lund   01:27:34  2103 
12 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:35:00 20907  2052 
13 Jeff Tilbury   01:37:26  2401 
14 Erik Paulsen   01:37:52  2411 
15 Wade Bergner   01:52:43  2134 
16 Scot Hendricks   01:53:26  2037 LCR (Larson Cycle Racing)
17 Mark Engebretson   01:56:32  2094 
18 Curt Schlough   01:59:47  2072 Fasterfoster
19 Scott Meulebroeck   Savage, MN02:21:25 24177  2058 Bent Crank Racing
20 Brian Lawrence   02:24:17  2424 
21 Peter Eigenfeld   02:24:53  2390 
22 Don Velleux   02:26:58  2410 
23 Dan Wistrcill   02:30:32  2412 Freewheel

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Kjeer   02:09:49  1072 Peace Coffee Racing
2 Dan Inderieden   Minneapolis, MN02:14:12 218333  1032 Bent Crank Racing
3 Thomas Rinehart   02:22:46  1062 Nicollet South Bike
4 Don Fox   02:52:38  1087 LCR
5 David Mainguy   06:40:59  1058 freewheel bike
6 Todd Bauer   01:39:11  2126 Hollywood
7 Mike Frain   02:01:28  2391 
8 Bob Mueller   02:01:56  2396 INSITES
9 James Goblirsch   02:12:57  2097 
10 Dean Bacso   02:14:04  2425 
11 Dan Price   02:23:23  2069 
12 Gary Smith   02:31:36  2076 Peace Coffee

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam St Pierre   Golden Valley, MN02:23:12 225214  1078 
2 Craig Wiklund   02:48:33  1203 
3 Steve Stilwell   01:43:55  2080 
4 Tim Hieb   01:49:02  2039 
5 Norm Busse   02:00:26  2013 
6 Kevin Foster   02:09:18  2024 Faster Foster Racing
7 Paul Mihalko   02:12:05  2404 
8 Paul Lanhart   02:18:24  2050 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN06:40:59 232145  1060 Kenwood Racing
2 Denny Barry   01:58:11  2006 Maplelag Paramount Sports
3 Larry Marx   02:09:57  2125 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Goblirsch   01:19:25  4042 
2 Travis Caflisch   01:23:28  4000 
3 George Olson   01:33:57  4245 
4 Jesse Busse   01:38:33  4001 
5 Jacob Lanhart   01:50:34  4062 
6 Ian Price   02:50:49  4029 

Men - Cat 3 - Junior - 13-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   01:43:42  4056 Fasterfoster
2 Samuel Olson   01:53:14  4246 
3 Van Carlson   02:48:40  4002 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Talley   02:13:05  4254 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Brooks   01:15:41  4040 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ebneter   01:56:33  4198 
2 Nick Wilson   03:01:17  4063 Larson Cycle Racing

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Donlan   Waconia, MN01:11:51 301995  4005 
2 Paul Jacobs   01:16:28  4243 
3 Eric Adams   01:34:47  4270 
4 Mat Bedard   01:55:26  4262 
5 John Reinan   01:56:51  4261 
6 Tyler Ylonen   02:31:15  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Sigerud   01:08:21  4050 
2 Neil Lovelace   01:40:55  4257 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Cieluch   01:36:35  4064 
2 Brian Stanley   01:49:27  4033 
3 David Hogge   02:12:43  4242 
4 Craig Laing   02:20:21  4065 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Jacobs   01:45:54  4256 
2 Kraig Anderson   01:49:36  4058 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Young   01:13:02  4259 
2 Keith Oleson   01:59:12  4023 wannabee racing
3 Bruce Parker   Edina, MN02:03:41 260693  4027 Freewheel Bike
4 Timothy Gallagher   02:51:35  4011 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Patridge   02:31:20  4067 
2 James Zahradka   02:32:11  4258 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:44:02 199274  Trek COOP
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN01:50:50 160568  11 Specialized

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Lennon   Minneapolis, MN03:06:06 259658  316 Behind Bars - LGR
2 Samantha Bushendorf   Minneapolis, MN06:46:59 316720  439 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN02:22:33 212753  444 Ski Hut

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   02:23:51  2055 Hollywood Cycles
2 Jordan Horner   02:29:36  2041 Maplelag/Paramount

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   02:05:43  2027 
2 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN02:12:13 316506  2089 
3 Lisa Heyesen   02:46:58  4260 Ski Hut

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Horner   Savage, MN02:04:58 294308  2040 Maplelag/Paramount
2 Darcy Busse   02:21:48  2012 
3 Jess Wiborg   02:54:35  2403 Bent Crank Racing
4 Angella Collins   02:54:36  2016 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pam Schmitt   02:05:35  4264 
2 Amanda Brennan   02:11:31  4241 
3 Colleen Roach   02:38:55  4255 
4 Kelsi Mueller   03:21:53  4244 INSITES

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Williams   02:26:54  4039 Wannabee Racing
2 Amy Ochs   02:37:23  4022 Southwest Express
3 Kimberly Olson   02:49:23  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teri Holmes   02:10:33  4263 Insites
2 Mary Patridge   02:33:29  4066 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee