Race Results for
Winding Trails Fat Tire Classic
Farmington, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/18/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Virello   Boston, MA1:21:25 171561  111 
2 Tom Gagliardi   1:23:29  105 
3 stephane courtois   Long Island City, NY1:23:42 307215  109 
4 Matt Aumiller   Hyde Park, MA1:24:22 259183  100 
5 Garth Bean   Ashford, CT1:25:40 175179  107 
6 Fabian Esponda   1:32:26  102 
7 Mike Romanovsky   1:36:53  106 
8 Laurent Sauvanet   Brooklyn, NY1:40:09 270887  108 
9 Armand Arekian   Averill Park, NY1:49:40 86411  104 
10 Mark Lurie   1:55:36  103 
DNF Jason Koski     110 

Men - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Favata   Rosendale , NY1:53:13 135665  14 
2 Matthew O'Keefe   Ipswich, MA1:54:59 83528  26 
3 Mike Montalbano   Hewitt, NJ1:55:29 214668  
4 James Harmon   Fort Collins1:55:40 265280  21 
5 Kevin Hines   East Wareham, MA1:56:42 16266  376 
6 Benjamin Moore   Boulder, CO1:56:55 228791  15 
7 Timothy Daigneault   Dudley, MA1:56:57 246346  24 
8 John Foley   Fiskdale, MA1:58:20 121026  25 
9 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT1:58:25 38209  20 
10 Sean Cavanaugh   Danbury, CT1:58:38 173881  12 
11 Johan Koserius   Sandy Hook, CT1:58:47 125973  13 
12 Robert Stine   2:01:23  16 
13 John Petersen   2:02:01  18 
14 Kevin Sweeney   Medford, MA2:02:19 245271  23 
15 Matthew Green   Hatfield, MA2:04:16 226152  
16 Gregory Whitney   Philadelphia, PA2:08:16 246360  10 
17 Bill Kenney   Plymouth, MA2:08:20 283620  17 
18 Jeff Landfried   Amherst, MA2:09:33 245747  27 
19 Josh Girewrtz   2:10:15  
20 Brian Hughes   Middleboro, MA2:10:39 139091  19 
21 shawn stafford   Austin, TX2:10:52 269754  
22 Keith Reynolds   Burlington, MA2:11:19 242949  
23 Michael Pugrab   2:17:00  
24 Scott Feltmate   Danbury, CT2:17:45 267446  11 
DNF Andrew Frye     

Men - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anson Ross   0:27:05  391 
2 Kevin Schaefer   0:28:22  768 
3 Kyle McCoy   0:30:55  765 
4 Brian Rago   0:30:56  766 
5 Brian Coughlin   0:34:52  771 
6 Bill Ganem   0:39:06  772 
7 John Peterson   0:41:48  770 
8 Carl Bulgini   0:47:35  769 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Brockway   Hopewell Junction, NY1:39:45 223607  696 
2 Steve Witkus   Northbridge, MA1:39:50 38714  656 
3 Will Crissman   Wellesley, MA1:40:14 250226  695 
4 Charles Beal   W Hartford, CT1:40:34 106073  683 
5 Carl Kresser   Brooklyn, CT1:42:03 19830  691 
6 Glenn Giglio   Manchester, CT1:43:08 13215  687 
7 Kerry Robair   Bristol, CT1:43:12 181425  699 
8 Timothy Burton   Madison, CT1:43:47 247954  682 
9 Brian Kelley   Pawling, NY1:44:04 133393  690 
10 Jake Colvin   Wallingford, CT1:46:52 270420  688 
11 Aaron Ayhan   Hackettstown, NJ1:47:22 265373  680 
12 Charles Leach   Lee, MA1:47:30 173404  698 
13 Reinout Schoolderman   Seattle, WA1:50:10 159589  694 
14 Stephen Conroy   1:51:17  681 
15 Alex Roskin   Ancram, NY1:52:36 30609  692 
16 Gerald Gilsinger   1:53:14  684 
17 Joseph Phillippino   Lakeville, MA1:53:41 233399  685 
18 David Schachte   1:55:24  697 
19 Scott Frison   Milford, CT1:59:50 260908  689 
20 Raymond Martin   Boston, MA2:06:54 161373  686 
DNF Frank Dally   Bethel, CT 207866  693 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Williams   Lynnfield, MA1:42:57 264870  467 
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:48:00 275070  468 
3 Ryan Packard   Arlington, MA1:48:55 234154  470 
4 Zeb Leister   Hartland, VT1:54:08 304146  466 
5 Cal Simho   1:57:20  469 

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Albin   Townshend , VT1:41:35 295736  817 
2 Eric Carlson   Bristol, CT1:41:40 233018  818 
3 David Maynard   Middletown, CT1:41:42 214503  820 
4 Clinton Angwin   White River, VT1:42:00 298713  819 
5 Fred Howland   Somerville, MA1:45:40 294495  825 
6 James Honda   East Hartford, CT1:47:00 160946  816 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Matthew Mooradian   Nassau, NY1:47:55 116728  824 
8 Krystian Rynkienicz   1:48:30  826 
9 Adam Roth   Portland, CT1:49:00 177466  822 
10 Andrew Thompson   Winchendon, MA1:49:49 189770  815 
11 Mark Lockwood   West Simsbury, CT1:55:05 180948  821 
12 Tristan Ostronic   Quaker Hill, CT2:02:28 159654  823 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Geiger   Oyster Bay, NY1:37:10 100749  927 
2 Jason Clarke   1:37:51  928 
3 Jacob Harris   Swanzey, NH1:38:04 249276  931 
4 Matthew Timmerman   Bethel, CT1:38:30 35613  921 
5 Jason Grobhel   1:41:06  934 
6 Miles Ericson   Granville, MA1:42:23 153128  936 
7 Shawn Mottram   Norton, MA1:42:27 117260  922 
8 Robert Carmen   1:43:08  932 
9 Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY1:43:26 126345  926 
10 Alexander Pearson   1:45:33  930 
11 R. Michael McKittrick   Dorchester, MA1:46:16 224122  925 
12 Scott Livingston   Bolton, CT1:48:52 21373  924 
13 Jonathan Favata   Mechanicville , NY1:49:24 184938  920 
14 Luke Hurley   Epsom, NH1:50:00 86790  923 
15 scott hood   Jaffrey, NH1:50:05 299523  933 
16 James Fox   Lakeville, CT1:53:15 85175  937 
17 Luis Rivera   New York, NY1:56:35 278746  938 
18 Arthur Roti   Granby, CT2:03:56 30703  935 
DNF michael wissell   Hyde Park, MA 284535  929 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Rowell   Bedford, MA1:33:24 76361  371 
2 Brian Cantele   Litchfield, CT1:34:10 6022  375 
3 Mark Stotz   Easthampton, MA1:37:54 34319  368 
4 Douglas Jansen   Pelham, NH1:39:30 174030  370 
5 Michael Wonderly   Colchester, CT1:39:45 114677  378 
6 Brian McInnis   Maynard, MA1:40:52 54002  367 
7 Mark Gunsalus   Dudley, MA1:42:34 146710  362 
8 Geoff McIntosh   Concord, NH1:43:07 138727  356 
9 Chris Borrello   North Dighton, MA1:43:23 4300  360 
10 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:43:35 282269  357 
11 Royce Yeomans   Springfield, MA1:44:40 143685  364 
12 Harry Stover   Brooklyn, CT1:44:56 211872  365 
13 Tim Schopen   Chelsea, NY1:45:43 31765  369 
14 David Hildebrand   Ellington, CT1:46:31 160538  363 
15 Todd Holland   Amherst, MA1:46:32 16542  358 
16 Thierry Blanchet   Castleton, NY1:47:25 190039  372 
17 Sylvain Loize   Barrington, RI1:48:22 228641  377 
18 David Richardson   1:48:30  374 
19 William Dooley   South Salem, NY1:48:50 9835  361 
20 Chris LaPlante   West Hampton, MA1:49:20 20363  373 
21 Guillaume Loize   Brooklyn, NY1:50:53 211783  351 
22 John Meyerle   Monroe, CT1:51:30 174385  366 
23 Sandro Correia   Mount Vernon, NY1:52:30 265270  355 
24 Gerry Lafleur   Enfield, CT1:54:04 87557  353 
25 Benjamin Moore   Bloomfield, CT1:56:36 159697  354 
26 Michael Kelly   Watertown, CT1:56:58 94642  350 
DNF John Buser   Bellows Falls, VT 144992  352 

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:37:59 37650  192 
2 Robert Bisson   Fall River, MA1:42:15 3786  181 
3 Albert Raine   Concord, NH1:44:05 196838  182 
4 Paul Curley   Taunton, MA1:44:45 8380  185 
5 Steve Arsenault   Keene, NH1:45:01 211263  184 
6 Andrew Chambers   1:45:40  190 
7 Joseph Rano   Jefferson, MA1:45:55 60154  180 
8 Mark Virello   Boston, MA1:47:20 171561  191 
9 Karl Schachtner   Marlborough, CT1:47:45 190114  194 
10 Patrick Weiler   Avon, CT1:48:47 114715  197 
11 Gary Musgrove   Abington, MA1:49:00 230851  188 
12 Anthony Muffatti   Bethel, CT1:49:50 174438  196 
13 Ronald Beliveau   Granby, CT1:50:30 179909  198 
14 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:50:50 202068  189 
16 Christopher Logan   Keene, NH1:55:57 21464  187 
17 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI2:05:50 276617  193 
DNF Michael Donohue   Marlborough, NH 9810  195 
15505 Ralph Pruitt   Holmes, NY 242236  Ralph 186

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor MacLean   Westport, CT1:19:05 274283  455 
2 Austin Vincent   Simsbury, CT1:24:34 226301  451 
3 Jeffrey Najmowicz   1:30:32  453 
4 Brandon Archambeau   1:31:21  454 
5 Ben Albury   1:33:50  456 
6 Nolan Garon   Dunstable, MA1:35:30 236457  452 
7 Jeffrey Green   1:36:50  459 
8 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ1:38:10 285024  450 
9 Jack Braun   Scarsdale, NY1:42:08 288617  457 
10 Dale Baker   East Hampton, CT1:44:04 266316  458 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Quesnel   Granby, MA1:18:23 284922  625 
2 Lorenzo Serra   Southsalem, NY1:18:52 310279  632 
3 Joshua Krzyzek   1:19:30  634 
4 Joey Solomon   1:20:28  644 
5 Brett Zelazek   1:21:25  646 
6 Paul Bickford   Chester, CT1:21:40 200820  626 
7 Billy Bergen   Brockton, MA1:21:42 294916  629 
8 Kenneth Wiley   1:21:48  638 
9 Sean Gramling   1:22:19  633 
10 Dan Stine   Seymour, CT1:22:45 252881  627 
11 Brendan Mahoney   Hartford, CT1:22:59 215702  635 
12 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:23:45 312684  636 
13 Adam Jakubowski   Putnam, CT1:23:56 301725  630 
14 Jonathan Sawn   Granby, CT1:24:27 262054  641 
15 Taylor Valentine   New Haven, CT1:27:32 178280  645 
16 Gary Bavolar   Brookline, MA1:27:42 276782  628 
17 Jeffrey Lukach   Newmarket, NH1:30:47 240973  640 
18 Lee Salway   Wallingford, CT1:32:27 263177  637 
19 Eric Roth   1:40:12  643 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Humm   Montclair, NJ1:16:15 310199  523 
2 Alex Combes   Winsted, CT1:16:41 267731  549 
3 Andy Gould   1:17:15  539 
4 Gerald Rothenhofer   1:18:02  556 
5 Greg Tolley   Taunton, MA1:18:15 306229  525 
6 Benjamin Pagano   Hudson, MA1:19:33 281677  534 
7 Richard Person   Hudson, MA1:19:41 211432  529 
8 Tory Russell   1:20:49  540 
9 Chris Budden   Port Chester, NY1:22:15 75314  536 
10 joshua harwell   Mystic, CT1:22:30 293224  544 
11 Brian Clark   1:23:15  545 
12 Dan Biscup   1:23:24  554 
13 Nathan Turillo   Renton, WA1:24:07 237575  527 
14 Thomas Jacius   East Granby, CT1:24:24 295794  531 
15 Tomasz Florczyk   1:24:41  552 
16 Joshua Egan   1:25:30  543 
17 Jeremy Mikesell   Bethel, CT1:25:39 235405  546 
18 Joseph Tramontano   Stamford , CT1:26:03 95397  521 
19 David Mastroianni   Sagamore, MA1:26:12 293031  528 
20 Joshua Simpson   Manchester, CT1:26:49 293901  530 
21 Jon Conway   Hingham, MA1:27:45 132502  520 
22 Mark Gerard   1:28:04  522 
23 Norman Morin   1:28:49  555 
24 Mike Betti   1:29:58  541 
25 Chris Petrillo   Granby, CT1:29:59 228932  532 
26 Todd Mickel   Stamford, CT1:30:30 240980  547 
27 Ethan Spinelli   1:31:55  535 
28 Erik Tedesco   Bristol, CT1:32:16 308660  538 
29 Adriano Frechel   San Antonio Texas1:33:23 303517  533 
30 Drew Sean   1:36:45  542 
31 Jason Ouelette   1:37:46  526 
32 Kevin Adair   Larchmont, NY1:42:51 275428  553 
33 Graig Judge   Killingworth, CT2:08:40 263122  550 
DNF Gregg Ferraris   Meriden, CT 200168  548 
DNF Steve Salo   Oakdale, CT 198303  551 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arnold Roest   Duxbury, MA1:14:20 308872  724 
2 Matthew Theodore   Mashpee, MA1:18:40 199986  714 
3 Jeff Papineau   Westfield, MA1:20:06 27188  703 
4 Jesse Taylor   Canterbury, NH1:21:05 243092  718 
5 Carl Ring   Rumney, NH1:21:12 189874  701 
6 Wade Summers   1:22:18  719 
7 Jack Enxuto   Simsbury, CT1:23:25 75160  726 
8 John Allen   East Berlin, CT1:26:19 239954  708 
9 David Powell   Longmeadow, MA1:26:44 253074  711 
10 Matthew Boulay   1:27:09  715 
11 Ken Dayton   Bristol, CT1:27:33 303736  709 
12 Kevin Boyd    Attleboro, MA1:28:20 4483  725 
14 Lucas Provost   Brewster, MA1:29:51 310808  700 
15 Perry Braun   Scarsdale, NY1:30:32 252322  720 
16 Tim Kennedy   1:30:49  722 
17 Robert Wheeler   Simsbury, CT1:31:40 223384  706 
18 John McGrath   Westford, MA1:31:44 245369  716 
19 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:32:05 268805  710 
20 Paul Debitetto   1:32:17  723 
21 Charlie Vaccaro   1:32:20  721 
22 Eric Policarpio   Bristol, CT1:33:19 159499  713 
23 Mike Rossi   1:33:25  717 
24 Henoch Gitz   1:34:15  730 
25 James Annunziato   1:35:13  727 
26 Greg Koch   1:36:30  729 
27 Mark McKenny   1:36:40  707 
28 Todd Cardillo   1:40:42  712 
29 Ronald Garon   Pepperell, MA1:41:41 54921  704 
30 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:59:50 114646  728 
12847 Jr. Rodrigrue     Armand 705

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edward Connell   Lebanon, NH1:26:57 51114  800 
2 John Torrey   South Daytona, FL1:28:12 199705  801 
3 Jesus R. Vasquez   1:29:59  811 
4 Donald Rice   Rensselaer, NY1:31:02 215593  803 
5 john weferling   East Longmeadow, MA1:34:15 272347  805 
6 Anderton Bentley   Hopkinton, MA1:34:56 167149  810 
7 Larry Woolson   1:37:21  809 
8 John Lockwood   West Simsbury, CT1:38:00 175524  802 
9 William Bonin   1:45:55  807 
10 Ron Laino   1:50:00  808 

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Fowler   0:55:02  126 
2 Brandon Allen   1:00:41  123 
3 Jackson Borwick   1:03:32  121 
4 Daniel O'Malley   1:05:01  130 
5 Tyler Daley   1:06:18  125 
6 Moritz Grosser   1:06:28  129 
7 Nathaniel Mackenzie   1:06:40  122 
8 Finn Downes   1:06:48  127 
9 Jacob Cracas   1:08:40  132 
10 Eric Zahn   1:11:02  131 
11 Cooper Holland   Amherst, MA1:13:10 312974  124 
12 Hunter Daley   1:21:50  120 
13 Andrew Chirekos   1:24:40  128 
DNF Daniel Najmowicz     133 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Riley   San Diego, CA0:46:29 289348  203 
2 Andrew Cotter   Washington, DC0:50:20 284625  208 
3 Garff Caffery   0:50:40  212 
4 Ryan Barnes   0:55:01  213 
5 David Oshana   0:58:17  209 
6 Marc Moseley   Dudley, MA0:59:37 310801  206 
7 Nicholas Jakubowski   Troy, NH1:00:27 311761  202 
8 Robert Rising   1:04:34  207 
9 Scott Scholl   1:05:16  211 
10 Dan Giroux   1:07:18  204 
11 Chris Roberts   1:16:05  210 
DNF Justin Goodson     205 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Graham Garber   0:45:40  320 
2 Cory Johannessen   Roslindale, MA0:48:56 240899  300 
3 Jason Moriarty   Stafford Springs, CT0:49:02 268020  310 
4 Craig Neal   0:56:18  315 
5 Evan McGerald   0:56:53  309 
6 Bryan Proxee   0:57:09  321 
7 Kevin Fitzgibbons   0:57:32  318 
8 Brian Kendall   0:58:15  314 
9 Jason Leiser   0:58:17  308 
10 Paul Lagasse   0:58:44  313 
11 Dylan Spielvogel   0:59:09  303 
12 Jason Shelley   0:59:26  317 
13 Dennis Desmarais   Glastonbury, CT1:00:47 279369  306 
14 Joe Delarentis   1:01:22  322 
15 Jason Barricklow   1:01:27  301 
16 T.J. Blackman   1:01:41  319 
17 Alex Hutchinson   Grove City, FL1:03:05 296956  307 
18 Samuel Neves   1:04:34  311 
19 Andrew Kaplinski   1:06:30  312 
21 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:13:13 239350  305 
22 Greg Treeman   1:14:50  323 
23 Alan (Bo) Daley   Worcester, MA1:15:30 92923  304 
DNF Michael Sullivan     316 
10943 Kevin Hutchinson   Carver, MA 298355  Kevin 302

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steve May   West Hartford, CT0:54:18 309571  402 
2 Ken Carpenter   Jamaica Plain, MA0:55:35 278810  405 
3 Steven Holie   0:56:42  411 
4 Matthew Waskiewicz   Bristol, CT0:57:56 291312  415 
5 Tad Fallon   0:57:57  401 
6 Rich Blair   0:58:48  418 
7 William Sullivan   1:00:11  412 
8 James Henderson   1:01:55  419 
9 Bryan Funk   1:04:20  409 
10 Steve Ziemba   1:04:25  404 
11 Benjamin Kille   1:05:47  407 
12 Jon Martin   1:06:07  420 
13 David Neal   Westfield, MA1:07:01 78574  403 
14 Stephen Healey   1:09:38  414 
15 Bill Lake   1:13:41  416 
16 Rod Ackley   1:13:51  406 
17 Norman Spring   1:15:41  413 
18 Ray Zmijewski   1:16:09  417 
18 Robert Gibson   1:18:20  410 
DNF Donald Webb   Roanoke, VA 126155  408 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Plump   Arlington, MA0:57:53 234604  502 
2 Claude Morneault   1:02:31  503 
3 Charles Clark   1:05:08  507 
4 Harrison Burgess   Avon, CT1:07:32 261367  500 
5 Daniel Smiley   1:09:25  508 
6 Craig Thomas   1:11:20  504 
7 Peter Friedman   1:11:55  506 
8 Mark Daley   1:27:16  505 
DNF Tri Vinh   Enfield, CT 210717  501 

Men - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Kirk   0:30:04  876 
2 Aron Black   0:32:40  875 
3 Jonathan Pensig   0:33:50  871 
4 Eli Black   0:35:35  874 
5 Benjamin Kilie   0:40:17  870 
6 Stephan Lambert   0:42:05  873 
7 Oanlio Bulgini   0:48:17  872 

Women - Pro/Cat 1 - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Pearson   Pound Ridge, NY2:18:05 212760  275 
2 Bryna Blanchet   2:21:20  277 
3 Jimena Dolzadelli   Burlington, CT2:28:24 84329  276 

Women - Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geneva Llyod   0:35:02  386 
2 Tessa Clare   0:36:14  390 
3 Sinead Murphy   0:38:01  387 
4 Emily Vitale   0:38:41  388 
5 Priya Rawana   0:40:23  389 
6 Kyla McDermott   0:41:10  393 
7 Heather Hook   0:42:11  394 
8 Shanna Rasmussen   Trumbull, CT0:42:48 290472  395 
9 Christine Bulgini   0:49:34  392 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Blatt   Lakewood, CO2:00:41 241201  65 
2 Lori Kohls   Woodway, TX2:07:50 198379  67 
3 Marie Walsh   Fort Collins, CO2:21:15 228073  66 

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Rowell   2:05:09  755 
2 Loren Lunen   2:14:14  757 
3 Dorothy Hamburg   Red Hook, NY2:23:00 312522  752 
4 Marjorie Bowen   Burlington, CT2:24:49 270116  751 
DNF Stacey Moseley   Pawcatuck, CT 201114  754 
DNF Mary Fuchs   Hartford, CT 268361  756 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Curley   Taunton, MA1:32:44 254284  246 
2 Rachel Chambers   Bolton, CT1:39:32 310143  249 
3 Sadie St. Germain   1:50:21  248 
4 Shannon Nelson   2:01:00  247 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Kling   Somerville, MA1:41:53 265114  906 
2 Janet Lorang   Medford, MA1:43:40 206250  902 
3 Cheryl Sellers   1:43:45  905 
4 Kristen Lukach   Salem, MA1:53:00 268384  900 
5 Lisa Marshall   1:57:01  903 
6 Hattie Landry   2:05:46  904 
DNF Grace Emelett   Waitsfield, VT 253201  901 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Lucek   Tolland, CT1:35:57 21751  77 
2 Kathy McCarthy   Agawam, MA1:40:12 262093  78 
3 Marilyn Quinlan   Canton, CT1:42:07 2865  80 
4 Theresa Carilli   Lexington, MA1:49:19 176884  76 
5 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY1:51:36 278614  81 
6 Alexandra Cruse   Marblehead, MA1:54:24 177646  82 
DNF lynn samartano   Providence, RI 255226  79 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Victoria Gates   Southampton, MA1:09:36 281925  53 
2 Chelsea Corell   1:20:15  52 

Women - Cat 3 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Naomi Haverlick   Reno, NV0:59:54 285869  610 
2 Giulia Righi   New Britain, CT1:00:13 199246  612 
3 Rachel Donnely   1:04:46  609 
4 Cianna Wyshnytzky   1:07:57  606 
5 Brittny Badger   1:10:01  607 
6 Kelly Hoffman   1:11:18  608 
7 Lindsay Eurto   1:12:09  614 
8 Samantha Brunet   1:12:45  611 
9 Heather Delaurentis   1:17:54  613 

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Summers   1:03:08  90 
2 Susan Williams   Shelburne Falls, MA1:05:47 308772  88 
3 Patricia Faerber   Bloomfield, CT1:06:12 290245  86 
4 Donna Davis   1:13:16  89 
5 Daria Vanderveer   1:21:18  87 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOCUORESierra NevadaShimanoUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee