Race Results for
Freewheel Frolic Benefitting MORC - MNMBS #1
Inver Grove Heights, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/23/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:11:31 210366  Trek
2 Douglas Swanson   Minnetonka, MN01:13:02 102633  
3 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN01:14:10 283629  Penn Cycle
4 Eric Thompson   Shoreview, MN01:14:55 150540  Lees-McRae College
5 David Olson   Sturgis, SD01:15:06 275854  21 
6 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN01:16:20 83047  Trek
7 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN01:16:47 182827  22 Velorochester
8 Paul Hanson   St Peter, MN01:28:08 118046  20 NicolletBike.com

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN01:17:48 279039  385 Peace Coffee
2 Jake Richards   Callaway, MN01:20:28 265418  341 Maplelag Resort-Paramount Spor
3 Luke Baker   Granite Falls, MN01:24:04 316172  302 Southwest Express
4 Trent Warner   Elk River, MN01:28:40 266006  335 Maplelag/ Paramount

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Offedahl   01:14:14  323 
2 cody larson   Northfield, MN01:15:57 298311  345 
3 Peter O'Donnell   Boulder, CO01:17:07 246700  387 Flanders/ MBRC
4 Matthew Muraski   01:17:32  418 
5 Tom Miller   Robbinsdale, MN01:19:01 125275  478 Penn Cycle / Nature Valley
6 matthew guettler   St. Paul01:20:28 301708  337 
8 Andrew Shaw   01:22:35  343 Purdue University
9 Eric Oftedahl   Shoreview, MN01:24:06 210080  322 maplelag/paramount sports
10 Raymond Nickles   Maplewood, MN01:26:07 279231  319 lCR
12216 Kaleb Himli   Wykoff, MN mn 161526  339 bicycle sports rochester

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:16:53 15779  300 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
2 Craig Faulkner   Mendota Heights, MN01:17:25 244650  397 Synergy
3 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:17:36 211935  404 Flat City Cycling
4 Devin Curran   Onalaska, WI01:17:36 211576  306 Spot Hollywood Cycles Twin Six
5 David Meyer   01:17:37  403 
6 Matt Nelson   Minneapolis, MN01:18:01 245341  318 Peace Coffee Racing
7 Adam Swank   Duluth, MN01:18:18 231320  477 
8 Josh Collins   Woodbury, MN01:19:21 133808  305 
9 Nikolai Anikin   Duluth, MN01:20:10 261138  380 conti
10 David Oachs   Woodbury, MN01:20:15 116923  321 
11 Kevin Supple   Robbinsdale, MN01:20:28 297439  330 Angry Catfish Racing
12 Tim Norrie   Minneapolis, MN01:21:06 101445  386 hollywood silver cycling
13 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN01:21:11 208067  384 
14 Aric Hareland   01:21:14  398 
15 Joshua Tesch   Superior, WI01:21:34 114535  388 
16 Chris Ames   01:21:38  301 Freewheel Bike
17 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN01:21:45 262606  336 Peace Coffee Racing
18 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN01:22:33 295022  479 Penn Cycle
19 Matthew Kohner   Minneapolis, MN01:23:37 295551  312 Peace Coffee
20 Jake Helmbrecht   01:24:05  392 
21 Chad Dean   Madison, WI01:24:07 74509  307 5Nines Data Cycling team
22 Josh Schwantes   01:25:02  400 
23 Clayton McLagan   Forest Lake, MN01:25:07 206756  317 Peace Coffee Racing
24 Jp Brocket   01:25:40  390 
25 Brandt Elson   Breezy Point, MN01:25:49 208462  308 hollywood/ silver cycling
26 John Oman   Chaska, MN01:26:11 287396  325 WannaBee Racing
27 Eric LeBow   Shoreview, MN01:28:01 279272  315 Wannabee Racing
28 Chris Van Ert   Saint Paul, MN01:28:01 230802  333 Peace Coffee Racing
29 Joseph Surla   Minneapolis, MN01:28:23 34681  331 Wannabee Racing
30 Kevin Flanders   Minneapolis, MN01:28:40 207226  309 Peace Coffee Racing
31 Shane Kullman   St Paul, MN01:28:57 19986  313 Loon State Cyclists

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russ Krueger   01:21:32  389 
2 Maury Malanaphy   01:21:41  393 
3 Matthew Dowling   Minneapolis, MN01:21:47 9927  383 Peace Coffee
4 Jan Rybar   Apple Valley, MN01:22:22 98534  344 
5 Thomas Lapinski   Minneapolis, MN01:22:37 119574  314 Freewheen Bike
6 Eric Guse   St Louis Park, MN01:23:31 211199  338 flat city cycling club penn cy
7 Mick Carlson   Apple Valley, MN01:23:37 297203  304 Peace Coffee Racing
8 Ronald Raymond   Roberts, WI01:23:43 102723  405 
9 Rodney Johnson   Minneapolis, MN01:23:52 18031  453 Freewheel Bile
10 Scott Robertson   Minneapolis, MN01:25:24 75507  396 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN01:09:29 284823  2210 MNJRC
2 Lucas Hieb   01:15:43  2038 
3 Ethan Furois   01:37:54  2096 
4 Jonathon McBurney   01:40:44  2230 

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Olson   Eden Prairie, MN01:14:42 370629  2062 
2 Thomas Baldini   01:15:50  2005 
3 Andris Delins   01:25:59  2092 
4 Duncan Weisbrod   01:36:53  2088 LCR (Larson Cycle Racing)
5 Michael Brower   01:40:43  2264 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   01:22:11  2029 
2 Alex Price   01:28:03  2068 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Werts   01:04:03  1068 bent crank racing
2 David Rosen   01:05:56  1063 University of Minnesota Duluth
3 Harrison Brown   Minnetonka, MN01:06:39 234075  1076 
4 Cody Scott   Mahtomedi, MN01:07:20 250669  1089 The Bikery Race Team
5 Aaron Deutchman   01:08:41  1014 Peace Coffee
6 Ben Bacca   01:09:12  1245 
7 Andrew McShane   Caldwell, ID01:13:33 284270  1038 
8 Ryan Marsel   01:18:05  2105 
9 Kevin Leiferman   01:21:34  2113 Summit Racing
10 Lucas Carlstrom   01:28:01  2211 
11 Daniel Lawson   01:28:46  2266 
12 Ben Jungbauer   01:29:30  2117 
13 Alex Lund   01:38:28  2053 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Bellew   New Prague, MN01:02:58 313010  1004 Squadra ACF
2 Tim Gut   Eagan, MN01:03:30 326968  1027 Squadra ACF
3 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN01:04:09 298060  1008 Wannabee Racing
4 Aaron Peterson   Minneapolis, MN01:04:37 237085  1044 Peace Coffee
5 Andrew Barlage   01:05:12  1070 Tearm Part Time
6 Matt Leizinger   01:05:21  1071 
7 Scott Spoo   Woodbury, MN01:05:24 297802  1066 Wannabee Racing
8 Jordan Goodman   01:05:40  1098 
9 Tim Hayes   Gainesville, FL01:06:09 208801  1055 Behind-Bars/LGR
10 Michael Smith   North Oaks, MN01:06:24 220757  1091 Pronghorn Racing
11 Adam Caughey   01:06:33  1009 Summit racing
12 Jeremy Dirk   01:06:35  1015 MaplelagParamount
13 Adam Solko   01:06:39  1093 
14 Nathan Goltz   01:07:14  1024 Synergy
15 Drew Freeman   01:11:17  1080 
16 David Jensen   01:11:48  2225 
17 Rob Lutterman   01:15:07  2054 Wannabee Racing
18 Wesley Frame   01:17:53  2217 
19 Drew Lemler   01:18:30  2102 
20 Jesse Hagglund   01:18:36  2031 Summit Racing
21 Ian Johnson   01:19:37  2099 Behind-Bars/LGR
22 Chris Driscol   01:19:49  2017 
23 Mike Rasque   01:22:41  2070 
24 Justin Eberhardt   01:23:43  2216 
25 Matt Settergren   01:26:01  2240 
26 Daniel Boyles   Ramsey, MN01:27:25 278248  2009 Behind Bars/LGR
27 Dylan Debel   01:29:15  2303 LCR
28 Marcus Wetterlund   01:30:17  2250 
29 Erik Kuronen   01:31:35  2073 
30 John Wickham   01:40:48  2269 
31 Dan Ebneter   01:43:37  2019 
32 Andy Zakis   01:46:29  2000 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Austin - Phillips   Saint Paul, MN01:01:33 166411  1052 Behind Bars/LGR
2 Jason Vinar   Richfield, MN01:03:22 280348  1000 Silver Cycling
3 Nathan Kremer   01:03:24  1035 Summit
4 Tim Williams   Circle Pines, MN01:04:35 295831  1051 Wannabee Racing
5 Charles Lamb   01:05:10  1086 
6 Clayton Summitt   01:05:21  1106 
7 Ben Broten   01:05:33  1099 
8 Anthony Ferrara   01:05:36  1100 
9 Brandon Manske   01:05:44  1109 
10 Robert Goodman   01:06:35  1097 
11 David Slovick   Minnetonka, MN01:09:50 234315  1065 Summit Racing
12 Mark Foslien   01:13:06  2023 
13 Ben Larson   01:14:52  2229 
14 Chad Klehr   01:17:00  2046 
15 James Shoberg   01:17:03  2259 
16 Kevin Gonzales   01:20:09  2116 LCR
17 Kelly Ness   01:21:41  2112 
18 Chris Stenzel   01:21:46  2291 
19 Chris Horsmann   01:22:23  2042 Peace Coffee
20 Joshua Schneider   01:23:04  2279 
21 Thomas Fritz   01:25:13  2111 
22 Ryan Fahrmann   01:26:04  2021 Peace Coffee Racing
23 Mike Baranowski   01:26:13  2293 
24 Andrew Forsberg   01:27:00  2022 
25 Gabriel Thompson   01:27:57  2082 
26 Andrew Worth   01:29:28  2090 Wannabee Racing
27 Dan Knudsvig   01:34:57  1034 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Burg   01:03:10  1007 Freewheel Bike
2 Douglas Nixon   01:03:15  1114 
3 Matthew Horner   Savage, MN01:03:18 261909  1031 Maplelag/Paramount
4 Joel Ingvalson   01:03:19  1082 Wookiee Juice Racing
5 Nick Evanoff   01:03:32  1079 29nSNGL*
6 Ronald Williams   Duluth, MN01:03:40 142191  1069 Culvers Racing
7 Jeremy Ames   Minneapolis, MN01:03:53 285970  1001 Freewheel Bike
8 Sam Beveridge   Edina, MN01:04:03 312526  1075 
9 Ben Rogowski   Minneapolis, MN01:04:43 284865  1046 Squadra ACF
10 Jaakko Mursu   Minneapolis, MN01:05:02 312192  1118 Minn Bicycle Racing Club
11 Thomas McDonald   01:05:24  1037 peace coffee racing
12 Bruce Klehr   01:05:39  1033 wannabee racing
13 Daniel Wheeler   St. Paul, MN01:05:50 227791  1110 
14 Clint Swenson   01:05:53  1049 
15 Cal Collins   01:07:04  1012 Wannabee Racing
16 Chris Iverson   01:07:17  1107 
17 Alan Eastlund   01:07:59  1018 Peace Coffee
18 Scott Sherman   Winona, MN01:09:17 126716  1246 29nSNGL
19 Isreal Lawstuen   01:11:22  1057 29nSNGL*
20 David Lachapelle   01:11:52  1117 
21 Travis Green   01:12:47  1103 
22 Grant Larvick   01:16:04  2100 PENN CYCLE/FCCC
23 Jacque Poquette   01:16:37  2067 
24 Adam Emanoff   01:17:57  1020 Bent Crank Racing
25 Nick Pettis   01:18:57  2065 Wannabee Racing
26 Bradley Braund   01:20:01  1006 
27 John Knudson   Edina, MN01:21:57 122893  2048 
28 Dave Fetters   Minneapolis, MN01:23:01 266342  2095 
29 Todd Hale   01:24:10  2032 
30 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:25:54 95633  2044 Freewheel Bike
31 Reid Bartels   01:26:04  2202 
32 Scott Schultz   01:26:51  2297 Peace Coffee
33 Nathan Olson   01:27:13  2063 
34 Todd Amunrud   01:28:38  2200 
35 Brent Bauer   01:31:12  2204 
36 James Radtke   01:32:33  2268 Squarda ACF
37 Joel Benton   01:42:02  2208 
38 Mark Langanki   01:49:39  2302 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sandberg   01:00:31  1064 Penn Cycle/Nature Valley
2 Chad Griffin   01:01:06  1025 
3 Rick Ochs   01:01:32  1041 Summit Racing
4 Richard Erickson   Shoreview, MN01:01:37 275579  1021 Peace Coffee Racing
5 Martin Rudnick   Minneapolis, MN01:03:05 298216  1047 Behind-Bars/LGR
6 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN01:03:10 236794  1003 Freewheel
7 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:03:31 80065  1026 
8 Gregory Gentle   Somerset, WI01:03:34 109631  1105 Silver Cycling
9 Jeff Colbert   01:05:09  1011 
10 Jon Friedell   01:05:19  1112 Keenwood
11 Jon Kern   01:06:09  1083 House of Pizza
12 Troy McLaus   01:06:13  1111 
13 Bill Dossett   01:06:16  1120 freewheel
14 Thomas Hanegraaf   01:06:43  1028 
15 Craig Rudd   Bloomington, MN01:06:55 94472  1113 
16 Mark Eikenberry   01:07:05  1019 
17 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI01:08:53 288396  1043 
18 John Ohotto   01:09:07  1218 
19 Thomas Falloon   Saint Cloud, MN01:09:25 308047  1053 
20 Jay Dellis   01:12:51  1078 
21 Cory Mortensen   01:14:43  1039 Peace Coffee
22 Spencer Lenz   Rosemount, MN01:15:22 20907  2052 
23 Jon Severson   01:18:21  1090 
24 Steve Johnson   01:18:30  2263 
25 Scott Lund   01:18:38  2103 
26 Curt Schlough   01:19:09  2072 Fasterfoster
27 Jeff Bisso   Minnetonka, MN01:19:10 229344  2209 Freewheel Bike
28 Dan Funke   01:19:43  2219 
29 Mark Engebretson   01:21:27  2094 
30 Dan Wistrcill   01:21:35  2254 Freewheel
31 Erik Paulsen   01:21:35  2270 
32 Kurt Strohmeier   01:22:21  2246 
33 Robert Herrmann   01:23:44  2223 Robert Herrmann
34 Leo Bickelhaupt   01:24:21  2007 Wannabee Racing
35 Matt Anthony   01:24:29  2003 
36 Brandon Reynolds   01:24:34  1108 
37 David Smith   01:25:11  2245 
38 Scot Hendricks   01:26:05  2037 LCR (Larson Cycle Racing)
39 Randy Gunderson   01:26:06  2030 
40 Michael Cogan   Whitebeartownship, MN01:27:02 311356  2015 
41 Patrick Sheedy   01:27:48  2241 
42 Bryon Amo   01:29:50  2001 
43 Kevin Gooderum   01:30:39  2272 
44 Frank Bobick   01:30:41  2008 Peace Coffee Racing
45 Chris Donato   01:31:08  2215 
46 Kelly Bakke   01:37:01  2091 
47 Scott Meulebroeck   Savage, MN01:38:26 24177  2058 Bent Crank Racing
48 Glenn Margolf   01:39:34  2056 Team Wanabee Racing

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Hoglund   01:02:03  1030 Peace Coffee Racing
2 Pat Dowling   St. Louis Park, MN01:02:33 44129  1017 Nature Valley Penn Cycle
3 Joe Kjeer   01:04:10  1084 
4 David Mainguy   01:04:22  1058 Freewheel MTB
5 Thomas Rinehart   01:04:22  1062 Nicollet South Bike
6 Ray Osowski   01:04:40  1042 
7 Mark Rosen   01:06:50  1119 
8 Paul Schoening   Plymouth, MN01:07:06 31734  1247 Ridley Factory Team
9 Dan Inderieden   Minneapolis, MN01:07:47 218333  1032 Bent Crank Racing
10 Tom McBurney   01:08:41  1087 Peace Coffee
11 Charles Knutson   01:13:25  1085 Peace Coffee
12 Ted Siefkes   01:17:23  2242 Silver Cycling
13 Ladric Grant   01:18:10  2285 
14 Lee Nesbitt   01:20:47  2060 
15 Eric Swensen   01:20:48  2298 
16 Todd Bauer   01:20:51  2205 
17 Jon Neace   01:22:21  2286 
18 David Krattley   Hudson, WI01:23:12 310407  2049 
19 Rick Soderbeck   01:23:46  2281 
20 James Goblirsch   01:25:51  2097 
21 Joe Smith   01:26:03  2267 
22 John Cornelius   01:27:41  1077 
23 Drake Ryman   01:30:32  2237 
24 Paul Chenoweth   01:31:56  2014 
25 Dean Bacso   01:32:36  2296 
26 Gary Smith   01:34:31  2076 Peace Coffee
27 Tom Thies   01:42:22  2249 
28 Dan Price   01:44:44  2069 
29 Todd Borstad   01:49:24  2289 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   01:04:31  1002 Southwest Express
2 Rob Whiteford   01:04:32  1050 
3 Sam St Pierre   Golden Valley, MN01:05:18 225214  1095 The Sports Hut
4 Todd Trembley   Faribault, MN01:19:59 217961  2084 
5 Steve Stilwell   01:20:09  2080 
6 Jamie Kujawa   01:20:18  2227 
7 Steve Kapaun   Hudson, WI01:20:23 118725  2271 
8 Tim Hieb   01:20:35  2039 
9 Micheal Thompson   01:26:28  2083 Wannabee Racing
10 John Wyland   01:27:08  2107 
11 Mark Klingelhoets   01:27:17  2047 Wannabee
12 Bob Ferrara   01:28:01  2282 
13 Christopher North   01:29:58  2061 Wannabees
14 David Hallaway   01:32:34  2033 Bicycle Sports
15 Charles Ganzhorn   01:33:34  2287 
16 Bill Miller   01:35:36  1059 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Meyer   01:05:06  1101 
2 Robert Ogren   Bloomington, MN01:08:08 232145  1060 Kenwood Racing
3 Mark Muraski   01:12:21  1104 
4 Gary Gross   01:21:36  2221 
5 Timothy Walsh   01:34:33  2085 
6 Craig Swanson   01:35:58  2248 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Warrington   00:44:01  4145 
2 Sam Goblirsch   00:48:50  4042 
3 Travis Caflisch   00:49:14  4103 
4 Christopher Regnier   00:49:28  4128 
5 Ian Price   00:52:34  4029 
6 Bradley Miller   00:54:08  4125 
7 Josh Foster   00:56:02  4009 Lifetime Fitness/Faster Foster
8 Nathan Brocket   01:00:30  4156 
9 Jesse Busse   01:01:58  4001 
10 Max Thompson   01:03:06  4144 

Men - Cat 3 - Junior - 13-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   00:49:18  4056 Fasterfoster
2 Zachary Smith   00:54:38  4030 Peace Coffee
3 Samuel Elson   00:57:47  4006 hollywood/ silver cycling
4 Van Carlson   00:59:18  4002 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reece Oleson   00:43:59  4024 wannabee racing
2 Josh Everson   00:48:38  4184 
3 Ross Nygren   00:57:37  4188 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Schroeder   00:45:55  4133 
2 Ben Linder   00:46:31  4046 University of Minnesota Duluth
3 Kellen Garrett   00:47:04  4014 
4 Kevin Brooks   00:49:08  4040 
5 Eric Plath   00:50:13  4028 
6 Ryan Gallagher   00:54:06  4010 
7 Allan Newman   00:59:37  4183 
8 Nick Bormann   01:12:04  4150 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Carignan   00:42:56  4104 
2 Benjamin Robetor   00:45:29  4130 
3 Kyle Holloway   00:46:52  4116 
4 Chris Kiehne   00:47:46  4017 
5 Nat McIntyre   00:48:18  4123 
6 Eric Chin   00:48:33  4169 
7 Joshua Kleve   00:49:47  4045 
8 Geoff Wilson   00:51:00  4140 
9 Nick Wilson   00:51:26  4186 
10 Keith Bormann   00:52:00  4057 
11 Frank Stanton   00:53:51  4034 
12 Alex Kiel   00:54:37  4119 
13 Matt Richards   00:55:15  4176 
14 Chet Lexvold   00:55:55  4172 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Rhodes   Bloomington, MN00:42:55 198160  4179 Synergy
2 Joseph Wieland   Green Isle, MN00:44:52 376866  4054 
3 Josh Holst   00:45:22  4163 
4 Josh Danielson   00:45:34  4107 
5 Brodie Rau   00:47:01  4127 
6 Chad McDermott   00:47:10  4161 
7 Jason Donlan   Waconia, MN00:47:14 301995  4005 
8 Mitch Mohs   00:48:25  4020 Faster Foster Racing
9 Jason Weber   00:51:59  4175 
10 Craig Chamberlin   00:53:40  4159 
11 Tyler Ylonen   00:53:57  4055 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Lenz   00:43:23  4154 
2 Ben Swenka   00:44:51  4052 
3 Josh Atkinson   00:47:14  4147 
4 Jon Sigerud   00:47:50  4050 
5 Reinhart Baumann   00:47:51  4158 
6 Drew Hendrickson   00:50:20  4115 
7 Neil Lovelace   00:51:03  4181 
8 Tony Doan   00:51:16  4000 
9 Mike Mohs   00:51:38  4019 Faster Foster Racing
10 Jose Diaz   00:52:03  4004 
11 Jammie Hummel   00:52:28  4016 Peace Coffee
12 Ross Malin   00:52:28  4122 
13 Tom Morley   00:53:11  4021 
14 Derek Flom   00:53:48  4111 
15 Robert Greene   00:56:27  4113 
16 Jose Schimming   00:57:47  4131 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bernie Seleski   00:47:06  4134 
2 Chris Armstrong   00:48:09  4157 
3 Tad Keller   00:48:10  4151 Crooked Cogs Cyclist Club
4 Kevin Keane   00:48:12  4177 
5 Troy Storm   Woodbury, MN00:50:01 135005  4135 
6 Brian Cieluch   00:50:13  4152 
7 Brian Stanley   00:51:29  4033 
8 Mike Cass   00:51:38  4105 
9 Tom Michal   00:51:51  4124 
10 Michael Christensen   00:51:55  4106 
11 Jeff Sieckert   00:54:27  4160 
12 Janis Delins   00:54:45  4041 
13 Dan Grothe   00:56:15  4114 
14 Craig Laing   00:56:41  4121 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Leif   00:46:49  4170 
2 Mike Franken   00:47:33  4178 
3 Eric Finney   00:48:36  4007 
4 Scott Guse   00:50:19  4044 
5 David Topitzhofer   00:52:03  4053 
6 Tom Thompson   00:52:48  4136 
7 Kraig Anderson   00:54:32  4058 Team Kraggness
8 Daniel O'Malley   00:54:33  4047 
9 Mark Weglinski   00:55:18  4036 
10 Tim Gardner   00:55:23  4012 
11 Ron Ingram   00:56:37  4171 
12 Michael Regnier   00:57:47  4129 
13 Todd Powell   01:00:40  4049 Peace Coffee

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Carignan   00:46:55  4168 
2 Thomas Gehring   00:47:16  4164 
3 Michael Cisek   Minneapolis, MN00:47:43 269355  4173 Freewheel Bikes
4 Dan Soderberg   00:47:50  4149 
5 Keith Oleson   00:48:27  4023 wannabee racing
6 Scott Plath   00:49:55  4048 Bicycle Sports
7 Scott Guhl   00:50:01  4043 Bicycle Sports
8 Bruce Parker   Edina, MN00:50:03 260693  4027 Freewheel Bike
9 Gerry Taylor   00:50:07  4035 
10 Timothy Gallagher   00:52:21  4011 
11 Timothy Wateski   00:52:46  4138 
12 Paul McKinney   00:53:36  4018 
13 John Onken   00:56:34  4180 
14 Jeffrey Lewandowski   00:58:41  4153 
15 Dan Garrett   01:00:06  4013 
16 Steve Welle   01:00:43  4182 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Patridge   00:52:24  4167 
2 Jerry Engen   00:53:18  4109 
3 Don Youngdahl   00:54:16  4141 LCR
4 Steve Weisbrod   01:02:59  4038 LCR

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN01:01:31 160568  11 Specialized
2 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN01:02:36 199274  Trek COOP
3 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN01:04:37 130424  16 
4 Rebecca Sauber   Farmington , MN1:06:10 235476  19 LCR

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Brocket   01:16:34  391 

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN01:09:07 281920  320 Peace Coffee
2 Corey Coogan   Minneapolis, MN01:09:09 261947  394 Freewheel
3 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN01:10:46 245325  399 Gopher Wheelman
4 Megan Lennon   Minneapolis, MN01:12:52 259658  316 Behind Bars - LGR
5 Samantha Bushendorf   Minneapolis, MN01:17:51 316720  381 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Humphrey   Hayward, WI01:08:07 297586  310 
2 N/A   Colorado Springs, CO01:10:00 147306  324 
3 Lynn Peterson   01:15:42  327 FCCC Penn Cycle
4 Denise Ward   Minneapolis, MN01:18:52 69854  334 Freewheel

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   01:25:40  2055 Hoolywood Cycles
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI01:36:28 288627  2043 GEARGRINDER

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Eby   01:26:12  2020 Bicycle Sports
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:26:41 264109  2114 Hollywood/Silver Cycling
3 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:29:23 284628  2258 
4 Tara Steele   Woodbury, MN01:31:33 298451  2079 WannaBee Racing
5 Margaret William   01:33:15  2292 
6 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:33:18 316506  2089 
7 Amanda Lawstuen   01:33:48  2101 29nSNGL*
8 Erica Whalen   01:39:14  2251 
9 Allison Baker   01:42:56  2004 Southwest Express

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN01:27:39 238279  2010 Kris Brazil
2 Nicole Eikenberry   01:31:38  2093 Freewheel
3 Sheila Amo   01:33:15  2106 
4 Tina Olson   01:34:26  2108 
5 Audrey Baumgartner   01:34:34  2299 
6 Ingrid Melander   01:36:51  2280 
7 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA01:37:24 307199  2255 
8 Lisa Pearson   01:44:51  2064 

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Horner   01:03:06  4015 Maplelag/Paramount

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nora Bengel   Saint Paul, MN00:49:57 250763  4100 MNJRC
2 Michelle Nelson   01:11:11  4162 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Karstad   00:51:47  4118 
2 Kelsi Mueller   00:55:57  4126 INSITES

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ami Bunio   00:53:24  4187 
2 Sarah Williams   00:54:21  4039 Wannabee Racing
3 Laura Funke   00:55:58  4112 
4 Kelly Bolin   00:57:15  4146 
5 Maureen Klehr   00:57:18  4120 
6 Elizabeth Flom   00:57:57  4110 
7 Kimberly Olson   00:58:26  4025 

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barb Soderberg   00:52:17  4148 
2 Terri Crist   00:52:17  4003 Bicycle Sports
3 Mary Patridge   00:54:04  4166 
4 Sara Bisso   00:55:01  4101 
5 Teri Holmes   01:01:12  4117 
6 Anne Parker   01:02:24  4026 Freewheel Bike
7 Pam McClusket   01:11:10  4165 
8 Jennifer Stohl Powell   01:17:04  4051 Peace Coffee

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyUSACDFShimanoSierra NevadaOSMOBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee