Race Results for
Crystal Lake Classic(2009 WORS #2)
Rhinelander, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/16/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon Flisram   46:27.30  4005 Team Extreme
2 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI47:45.90 297043  4052 Team Bonk
3 Fletcher Arlen   Wausau, WI48:39.50 368031  4034 City Bike Works
4 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI51:54.00 303828  4026 
5 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI52:6.10 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6 Oskar Karinen   52:9.50  4075 
7 Riley Kunstman   55:56.00  4059 Gear Grinder
8 Jacob Bons   57:32.10  4055 
9 Shane Holcomb     6016 Fattires-n-beer
10 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
11 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
12 Jimmy Splittgerber     6005 
13 Aaron Smith     6003 
14 Joey Scalissi     6060 Muddy Cup
15 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
16 Elliot Schneider     6020 Elliot
17 Bridger Flory     6057 Pomps Tires
18 Owen Reich     6019 
19 Dylan Eggebrecht     6011 
20 Benny Smith     6059 
21 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
22 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
23 T.j. Lyman     6058 
24 Lucas Fletcher     6015 
25 Tyler Brady     6061 
26 Tyler Holden     6062 
27 Jacob Veleke     6064 Trikes To Bikes
DNF William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Berchem   Manitowoc, WI44:43.80 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
2 Tyler Feldmann   48:1.40  4074 Cyclopath
3 Jan Warren   48:24.00  4008 Green Door Home Inspection
4 Jordan Boyea   48:28.80  4312 
5 Jack Feuerstein   48:29.90  4025 Heavy Pedal Velo Club
6 Cory Marty   Plover, WI49:8.00 303981  4014 
7 Joshua Stepka   51:39.70  4072 Walk About
8 Colin Olson   52:1.60  4303 
9 Brayden Schott   52:2.90  4070 
10 Joel Willmann   58:15.80  4314 
11 Nic Thompson   58:39.90  4307 The Bike Hub
12 Zach Sabel   60:37.40  4004 Attitude Sports

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Rury   46:20.90  4315 
2 Danny Marchewka   46:27.00  4071 
3 Brandon Teske   48:15.00  4300 
4 Rob Stieber   48:38.80  4313 Rib Mountain Cycle
5 Kurt Brunner   49:12.40  4017 
6 John Ruggles   50:53.70  4003 
7 Nick Theodoru   50:59.70  4298 
8 Jared Brodjeski   51:6.10  4068 
9 Cesar Fuentes   51:35.40  4295 
10 Martin Reza   51:58.10  4101 
11 Andrew Woznicki   52:59.00  4304 
12 Walter White   53:1.60  4061 
13 Scott Krueger   56:13.30  4818 Team WORS
14 Jesse Jefferson   56:21.90  4814 
15 Justin Anthony   56:37.70  4289 
16 Chester Kruegar   58:21.60  4306 Titletown Flyers
17 Seth Boyea   1:3:3.50  4311 
18 Joe Guse   1:4:50.60  4291 
19 Matthew White Jr.   1:11:45.00  4060 
DNF Christopher Stevens     4290 
DNF Daniel Schmidt     4292 
DNF Erik Backhaus     4294 
DNF Nathan Weier   Dodgeville, WI 311613  4808 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI43:52.20 293518  4013 
2 Marko Gerovac   44:20.40  4010 
3 Michael Williams   44:33.20  4069 Spokes N Spines
4 William Patterson   44:47.30  4053 Attitude Sports
5 Christopher Richmond   46:44.20  4046 Heavy Pedal Velo Club
6 Mark Anderson   47:11.70  4836 
7 Eric Lane   47:22.00  4286 
8 Joe Vanderpuy   48:2.80  4024 
9 Chrstopher Follmer   Madison, WI48:7.90 300426  4832 
10 Josh Zalewski   48:58.60  4038 
11 Chris Franson   49:24.90  4282 Mr. Tree
12 Steven Toombs   50:59.50  4285 Erik's Bikes NBoards
13 Aaron Dalbeck   51:26.70  4302 
14 Matthew Johnson   52:4.90  4288 
15 Peter Fetters   Neenah, WI53:13.90 292715  4141 
16 Jesse Berg   54:33.10  4299 Titletown Flyers
17 Ryan Manske   56:9.70  4812 
18 Scott Yurjevich   56:50.00  4067 Gen X Cycling
19 Mike Middendorf   57:5.30  4805 
20 Jacob Glatt   59:49.50  4804 Titletown Flyers
21 Matt Pemberton   59:51.90  4073 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Schisel   46:10.60  4284 Pomps Tires/Bikes-N-Boards
2 Andrew Trewyn   47:48.50  4056 Waupon Raod Warriors
3 Jody Arlen   48:14.40  4035 
4 Clive Warren   48:14.60  4006 Green Door Home Inspection
5 Kevin Lisowe   48:15.80  4037 
6 Mike McClure   48:29.30  4057 
7 Ruben Valdez   48:36.60  4045 
8 Brian Coleman   Cedarburg, WI49:12.90 314104  4807 Alterra MTB Team
9 Curt Clarke   49:14.10  4283 
10 Kevin Leach   50:5.50  4834 
11 Jack Pabst   50:7.10  4049 
12 David Fitzwater   50:19.50  4296 Vernon Trails
13 Wayne Sobczak   52:5.00  4280 
14 Gary Ehrike   52:19.90  4281 
15 Gary Frost   53:3.30  4802 
16 Bob Dunahee   55:11.00  4301 
17 Jim Pekowsky   Waukesha, WI55:26.00 83745  4020 Ryder/Trek Racing
18 John Grosz   Fond Du Lac, WI60:19.40 350930  4308 Waupun Road Warriors
19 Tom Doering   60:20.50  4310 
20 Tim Heckmann   1:2:6.70  4287 
21 Dwain Holden   1:20:55.60  4835 Multi Sports Madness
DNF Steve Beach     4011 
DNF Chris Augustian     4022 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Foate   47:30.00  4062 
2 Henry Heupel   Libertyville, IL47:39.40 240131  4047 
3 Dan Smith   48:32.30  4293 
4 George Doty   51:14.90  4033 
5 Mark Corrigan   52:1.40  4002 
6 Dano Dittrich   Sheboygan, WI54:56.10 284636  4066 Sheboygan BikeCo
7 Darrell Trzebiatowski   55:12.20  4305 
8 Wally Sniadajewski   59:25.50  4100 Point Pursuit
9 Dennis Klinkert   1:2:18.00  4043 
10 Ron Jansen   1:2:26.00  4016 
11 Steve Kienitz   1:4:11.20  4309 
12 Jay Hoppe   1:9:47.70  4813 Fond Du Lac Cyclery
13 Richard Wenborne   1:11:59.30  4007 Titletown Flyers
DNF Bruce Parker     4021 Freewheel Bike
DNF Glenn Aavang     4063 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karninen Pete     2182 
2 Parker McColl     2097 Endurance Trust
3 Aaron Koss     2402 
4 Jake Therrien   Sammamish, WA 309346  2110 Wheel and Sprocket
5 Mike Zuiker     2377 Pompsamut/SixSixOne
6 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
7 Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Gary Fisher 29er Crew
8 Bo Schinke   Appleton, WI 299034  2010 GenX/World Bicycle Relief
9 Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2140 Team Bonk
10 Connor McColl     2098 Endurance Trust
11 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
12 Riley Kopesky     2045 Expo Racing
13 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
14 Erik Beckman   Pulaski, WI 314852  2187 
15 Jordan Watkins     2183 EXPO Racing
DNF Joel De Witt     2015 Fond du Lac Cyclery

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Cone   Baraboo, WI1:40:20.60 302116  1019 Wildside Velo Club
2 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:43:54.70 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
3 Peter Coenen   1:44:28.00  1278 
4 Ryan Voss   Damascus, OR1:45:41.50 286022  908 Muddy Cup
5 Michael Wenzel   1:47:36.60  1260 
6 Jason Lindenberg   1:47:56.20  930 Flyers Cycle
7 Andy Kienitz   1:55:26.20  1834 The Bike Shop
8 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
9 Erik Radtke     2395 
10 Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
11 Daniel Trupp     2816 
12 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
13 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
14 Mike Heifner     2394 
15 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
16 Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
17 Jacob Jackson   Cadott, WI 307701  2043 
18 Ethan Lenss     2392 Titletown Flyers
19 Andy Ayers     2375 Ripon College
20 Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2174 WORS
21 Paul Westberg     2175 Titletown Flyers
22 Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
DNF Joseph Maloney     1029 
DNF Tyler Jenema   Marquette, MI 241103  1063 Gear Grinder
DNF Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS
DNF Nick Krcma     2161 City Bike Works

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:32:49.30 293999  1064 Culvers Racing
2 Bryan Cook   1:37:54.90  1279 Bikes-N-Boards
3 Ken Statz   1:38:5.00  1073 
4 Paul Belknap   Ashland, WI1:41:38.40 253444  1276 Bay City Cycling
5 Eric Fossell   Berthoud, CO1:42:9.80 296311  1107 Spokes N Spines
6 Justin Weber   1:42:22.30  1271 Culvers Racing
7 Trevor Koss   Madison, WI1:42:26.10 269759  929 Spring Street Sports
8 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:42:51.60 311654  1016 City Bike Works
9 James Huber   1:44:8.90  1268 Muddy Cup
10 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:46:40.50 302088  1048 Team Pedal Moraine
11 Karl Erbach   1:46:57.20  1270 Trek Store Madison
12 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:50:42.20 296227  1099 Cyclenauts
13 Scott Spoo   Woodbury, MN1:52:10.00 297802  1281 Wannabee Racing
14 Steve Herriges   Kewaskum, WI 315364  2075 
15 Matt Bolenbaugh     2107 RMC
16 Patrick Scheibel     2077 
17 Brandon Cumico     2397 
18 Brady Koss     2400 Bone and Joint
19 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
20 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
21 Brian Brown     2101 
22 Ian Willmann     2007 
23 Ryan Theel     2151 Cyclopath
24 Mike Darlington     2130 
25 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
26 Brad Nagreen     2385 
27 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
28 Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
29 Eric Krszjzaniek     2931 
DNF Sharat Mortha     2051 Rib Mountain Cycles
DNF Mark Schindel     2817 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Carpenter   1:35:12.50  1275 Culver's Racing
2 Patryk Limanowicz   1:36:43.70  1010 
3 Chris Cook   1:37:59.80  1280 Bikes-N-Boards
4 Mitch Moen   Lombard, IL1:39:52.20 24686  1077 r bikes
5 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:40:21.60 164577  1068 Gear Grinder
6 Nathan Lillie   Altoona, WI1:40:25.20 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
7 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:42:9.90 196060  1054 Alterra Mtb
8 Erin Sikora   1:42:48.70  1074 Performa Cycling
9 Vince Steger   1:44:7.40  1020 Eriks Bikes & Boards
10 Caleb Wendel   1:45:23.20  1283 Red Jacket Cycling
11 Neil Zacharek   1:46:25.10  1059 Sheboygan Bicycle Co
12 Jeremy Vogels   1:46:55.20  1033 Performa Cycling
13 Joel Coon   1:49:54.40  905 BelGioioso/Twin Six
14 Jim Toombs   Madison, WI1:50:14.20 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
15 Jamie Prange   1:51:29.10  1079 Cyclopath
16 Timothy Palomaki   Ishpeming, MI1:53:3.30 215265  1285 Culver's
17 Jim Parman   1:55:27.80  928 Fond Du Lac Cyclery
18 Erich Ponath   1:57:53.10  1056 Fattires-n-Beer
19 Sam Clavette   Minneapolis, MN2:18:46.30 315264  1259 
20 Dan Wierzba     2028 rib mountain cycles
21 Eric Stanke     2211 
22 Daniel Johnston     2061 Bone and Joint
23 Paul Wagner     2398 
24 Aaron Mix     2062 Trek Store-Madison
25 Logan Mackay     2063 
26 Matt Karwowski     2104 
27 Erich Brauer   Madison, WI 276022  2147 Titletown Flyers
28 Jeff Swanstrom     2042 
29 Jeremy Jonas     2004 
30 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2393 Iowa City Cycling Club
31 Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
32 Rob Willmas     2114 Team Bonk
33 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
34 Ben Leach     2143 Bike's Ltd
35 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
36 Eric Johnson     2801 Anybody's Bikeshop
37 Rennis Delgado     2038 
38 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
39 Benjamin Swart     2176 Pedal Moraine
40 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
41 Ben Lasecki     2158 Team Cyclopath
42 Tim Otto     2396 
43 Jason Dostal     2805 
DNF Ryan Shiroma   Madison, WI 193030  906 BelGioioso/Twin Six
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Wally Kunstman   Sheboygan, WI 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
DNF Colby Lash   Marquette, MI 293861  1262 
DNF Nathan Langhurst     1266 
DNF Cody Sweet     1272 
DNF Eli Lipp     2018 Speed Freak
DNF Chris Decker     2391 Team Decker

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Heil   1:37:8.30  1114 Cyclenauts
2 Todd Craig   1:39:4.60  1282 Rib Mountain Flyers
3 Joe Greatens   De Pere, WI1:43:12.20 218706  1008 
4 Lance Wall   1:43:35.40  1044 Club Tread
5 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:46:35.60 81966  1017 CZ Velo
6 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:47:29.60 228524  1037 Endurance Trust
7 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:48:3.80 185684  1052 Silver Cycles
8 Jeff Steckbauer   1:48:4.70  1801 Rib Mountain Cycles
9 Matt Block   1:49:52.20  1014 BIKEMAN.COM
10 Scott Hietpas   Appleton, WI1:50:16.30 285504  1264 
11 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:51:25.20 292071  1025 
12 Andy Boettcher   1:53:55.40  1265 
13 Marty Larson   Prairieduchien, WI1:54:33.90 307178  909 Singular Cycles
14 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:55:14.70 227409  1024 Wildside Velo Club
15 Cal Collins   1:57:4.50  1269 Wannabe Racing
16 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL2:1:0.60 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
17 Bret Deutscher   Stevens Point, WI2:8:41.80 158899  904 
18 Gabriel Ion     2141 
19 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
20 Chad Klaus     2212 
21 Troy Schaden     2178 Scwag
22 John Hughes     2133 Pedal Moraine
23 Jeff Weyenberg     2027 
24 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
25 Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
26 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 FatTires n Beer
27 Bryan Lau     2066 
28 Matthew Berg     2081 Titletown Flyers
29 Dave Fetters   Minneapolis, MN 266342  2378 Unattached
30 Anthony Dombrowski     2929 Team Pedal Moraine
31 Peter Kazaks     2388 Gear Grinder
32 Ernect Luedke     2405 
33 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
34 Steven Schaefer     2905 
35 Michael Olm     2016 GenXcycling
36 Noel Versch     2399 
37 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
38 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2221 Rib Mountain Cycles
39 Darren Haag     2006 HAAG GYM
40 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
41 Randy Jennings     2180 Team Extreme
DNF jess kruchoski   Hartland, WI 261579  1023 The Endurance Trust Inc.

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:34:51.00 99459  927 BVC-Nomad Cycling
2 Fred Hubley   1:40:16.30  1267 Team Bonk
3 Greg Jones   West Allis, WI1:42:3.40 295007  907 Lake Geneva Cyclery
4 William Burkholder   Rockford, IL1:42:22.80 296156  1002 Kegel\'s Bike
5 Steve Pribek   1:42:35.60  1026 
6 Don Slickman   1:45:1.20  1055 Team Bonk
7 Dan Tavela   1:46:21.00  1043 THC
8 Bill Schneider   1:48:40.20  1080 Elliot
9 Ty Gonzalez   1:49:30.90  1045 Alterra MTB Team
10 Bob Callaway   1:49:54.70  903 Bluedog Cycles
11 Mark Cole   Stevens Point, WI2:32.50 104782  1119 Adventure 212/Specialized
12 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
13 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
14 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
15 Ralph Solome     2381 
16 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
17 Jarrod Kerkhoff     2380 Spokes & Spines
18 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  2179 Spin Dr Cycleworks
19 Joe Olson     2035 
20 Jeff Wren     2082 Team Extreme
21 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
22 Steve Davidson     2100 Titletown Flyers
23 Brian Coppock     2185 
24 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 TreadHead Cycling
25 Joel Ficke     2806 
26 Troy Olm     2142 Chainsmokers
27 Michael Gerlach     2904 Bonk
28 Scott Graff     2037 
29 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 Wildside Velo Club
DNF Brent Palmer     901 Titletown Flyers
DNF Matthew Dale   Cable, WI 310643  1007 Riverbrook Momentum
DNF Dan Szczepanski     1028 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Bob Brady     1038 
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Todd Troskey     1274 Pomps Tires
DNF Mike Worland     1284 Big Ring Flyers

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   1:43:10.00  1049 Pedal Moraine / Hammer
2 Jeff Sympson   Rockford, IL1:44:10.90 101514  1076 RVO/ Kegel's
3 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:44:22.20 314420  1803 Alterra Coffee
4 Glen Lerlie   Ishpeming, MI1:45:4.20 266202  1277 Culvers Racing
5 Sean Shields   Milwaukee, WI1:49:25.60 76735  1042 Team Pedal Moraine
6 Jesse Kusserow   1:50:22.50  1081 
7 Russell Jobs   1:51:28.10  1101 Hayes Disc Brakes
8 Eric Sime   Boscobel, WI1:57:7.50 176464  902 Team Singular
9 John Gregorski   1:58:24.70  1021 EXPO Racing
10 Edward Dutczak   Crete, IL2:9.70 80789  1051 South Chicago Wheelman
11 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
12 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
13 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
14 Lee Nesbitt     2144 KORC
15 Mike Owens     2173 Alterra
16 Dave Reich     2112 Team Extreme
17 Jeff Greatens     2379 
18 John Gretzinger     2072 
19 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
20 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
21 Todd Fletcher     2125 
22 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
23 Troy Sable     2084 
24 Paul Ihde     2813 Titletown Flyers
25 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
26 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
27 Steven Drecoll     2138 
28 Phil Therrien     2109 Wheel and Sprocket
29 Joel Flory     2386 Pomps Tires
30 Gary Esko     2814 Titletown Flyers
31 Steve Baumann     2390 Titletown Flyers
32 Christopher Voss     2181 
33 Erick Braaksma     2186 
34 Demetrius Banks     2184 
35 Dmitro Voinorovich     2389 
36 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
37 Mike Borchardt     2808 team extream
DNF David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
DNF Alan Kinnaman     2131 
DNF Ryan Roesler   Onalaska, WI 317102  2802 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
2 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
3 Keith Westendorf     2404 Alterra MTB
4 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Velo Club
5 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
6 Mike Morrison     2401 
7 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
8 Daniel Millin     2177 Team Bonk
9 roger Mankus     2382 Elephants Perch
10 Tom Moritz     2376 
11 Bill Styer     2069 
12 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
13 Jim Splittgerber     2383 
14 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
15 Stephen Week     2034 
16 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal Velo club
17 Frank Sniadajewski     2106 Point Pursuit
18 Randy Borst     2090 Titletown Flyers
19 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
20 Matthew White     2093 
21 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 I Ride Bikes
22 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
23 James Mistark     2134 Titletown Flyers
24 Ron Kapaun     2118 
25 Douglas House     2403 
DNF Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Mark Corbett     2930 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Seth Lenss   Luxemburg, WI2:18:37.90 182019  132 Titletown Flyers
2 Matt Gehling   Madison, WI2:20:8.50 214485  17 Trek Bicycle Store Madison
3 Ben Koenig   Schofield, WI2:22:25.10 267964  22 Rib Mountain Cycles
4 Carlos Haeckel   Madison, WI2:22:42.00 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
5 Scott Golomski   Greenfield, WI2:24:22.30 208973  38 
6 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:24:38.50 247082  Fond du Lac Cyclery
7 Justin Piontek   Madison, WI2:25:13.20 297073  45 Performa Cycling
8 Andrew Rosch   Madison, WI2:30:6.80 240507  47 Trek Store Madison
9 matthew muraski   Cashton, WI2:31:30.90 305529  65 
10 Matthew Millin   Kenosha, WI2:31:55.30 303243  19 Team BONK
11 Nicholas Sabel   Ripon, WI2:36:30.20 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
12 Justin Lund   Tomahawk, WI2:37:22.30 216962  23 EVOMO.COM
DNF Aristotle Peters   Hartford, WI 242486  35 EXPO Racing
DNF Bryan Fosler   Madison, WI 197058  61 Trek Store of Madison
DNF Isaac Neff   Madison, WI 200724  133 Alderfer Bergen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:17:56.30 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Adam Swank   Duluth, MN2:18:37.60 231320  134 
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI2:25:50.50 182256  Team Polska
4 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:33:3.20 285418  12 Wheel & Sprocket
5 Chad Dean   Madison, WI2:34:58.80 74509  81 5Nines Data
6 Karl Tillman   La Crosse, WI2:39:24.50 294041  36 Bikes Limited Inc
7 Timothy Scanley   Milwaukee, WI2:47:56.90 291820  42 Alterra Coffee
8 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI2:49:14.70 67171  37 Gary Fisher 29er Crew
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Neil Swanson   Colorado Springs, CO 209153  49 Team WORS
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF Joe Curtes   Milwaukee, WI 182177  59 Fuel Cafe/Gargae864/Milw Bike

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:21:58.70 193027  100 Treadhead Cycling
2 Michael Naughton   Crystal Lake, IL2:22:14.80 256256  88 Treadhead Cycling
3 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:24:41.50 259146  14 Hayes
4 Russell Krueger   Sayner, WI2:25:53.50 294083  48 Rib Mountain Cycles
5 John Miller   Madison, WI2:26:18.90 233978  99 
6 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:27:16.30 50845  43 Heavy Pedal Velo Club
7 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:27:19.10 98534  50 Team Pedal Moraine
8 John Shull   Libertyville, IL2:27:27.70 259398  15 CLIF
9 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:28:2.70 16155  20 Team Polska
10 Butch Welke   Lake Geneva, WI2:28:4.20 169422  98 Treadhead Cycling
11 Bill Nigh   West Bend, WI2:30:26.00 197745  46 Team Pedal Moraine
12 Roger Lundsten   La Crosse, WI2:38:10.90 283600  18 Muddy Cup
13 Michael Curtes   Mequon, WI2:39:13.20 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
14 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:41:43.70 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Mark Burkholz   Milwaukee, WI 253459  16 Extreme Bike
DNF Joe Stephens   Elm Grove, WI 182041  53 Hayes

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcum Martz   1:50:2.70  806 Team Bonk
2 Danny Hill   Ishpeming, MI1:51:30.90 248619  827 Culver's Racing
3 kenneth ramm   Newglarus, WI1:51:31.30 308897  808 Team WORS
4 Bob Boone   Eau Claire, WI1:54:19.70 4227  801 Spring N Sports Cycling Club
5 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:55:16.70 280203  803 Wildside Velo
6 Larry Fish   1:55:49.00  828 Pomps/Bikes N Boards
7 Mark Muraski   Spooner, WI2:5:46.10 314946  807 Riverbrook
8 Mark Nienstaedt   2:7:3.80  825 Rasta
9 Larry Swanson   Loves Park, IL2:7:4.60 96326  826 Kegels
DNF Brian Hegge     1273 Pomps Tires

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barry Wicks   Corvallis, OR2:10:29.70 134223  131 Kona
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:11:37.20 145071  Mafia
3 Brian Matter   Sheboygan, WI2:11:37.60 85929  Gear Grinder /Trek
4 Chris Peariso   Amherst, WI2:11:37.80 139566  31 Adventure 212 / Specialized
5 Darrin Braun   Waukesha, WI2:14:4.80 285001  Adventure 212/Specialized
6 Michael Anderson   Alpena, MI2:16:10.10 248234  72 Gary Fisher / Sram
7 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:18:0.60 214936  Mr Tree
8 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:20:38.60 212641  10 Team Polska
9 Scott Cole   Stevens Point, WI2:27:37.50 7340  32 Adventure 212/Specialized
10 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:31:45.70 207074  79 
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  130 Planet Bike/GT/T6

Men - Cat 1/2/3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:37:19.40 282426  711 EXPO
2 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:39:51.70 255039  715 Team Extreme
3 Nathan Labecki (1 - Cat2)   Milwaukee, WI1:39:53.90 209414  706 EXPO Racing
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:39:57.30 210565  712 Team EXPO Racing
5 Myles Beach   Larsen, WI1:39:57.50 208348  704 EXPO
6 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:43:34.80 296192  717 EXPO
7 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:45:28.70 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
8 Phillip Anschutz   1:49:43.20  732 
9 Michael Dutczak   Crete, IL1:51:28.40 200766  708 South Chicago Wheelman
10 Chris Harrison   Green Bay, WI1:51:31.80 296466  710 Titletown Flyers
DNF Theodore Peters (Cat2)   Hartford, WI 267190  705 EXPO Racing
DNF Dakota Dale   Cable, WI 310795  719 Riverbrook Momentum
DNF Dustin Dale (Cat1)   Cable, WI 294108  720 Riverbrook Momentum

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Gill   55:44.90  5025 TekBolt.com
2 Laina Lyman   1:1:20.80  5078 
3 Maja Holcomb   1:1:25.40  5015 Fattires-n-beer
4 Jordan Pellett   1:7:34.50  5024 Wildslide VeloClub
5 Kaitlin Splittgerber     6009 
6 Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
7 Leah Fletcher     6014 
8 Josie Reich     6053 
9 Miranda Lanser     6018 Titletown Flyers
10 Alexis Veleke     6063 Trikes To Bikes
DNF Marilee Collier   Lake Villa, IL 297074  5027 Muddy Cup Racing
DNF Maya Steele     6054 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   56:31.80  5049 Team Pedal Moraine
2 Ashley Foate   58:15.30  5084 

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Becky Carvin   57:33.30  5076 Muddy Cup Racing
2 Heather Marty   1:1:12.10  5003 
3 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:16:46.60 298434  5013 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Correen Schuebel   Westallis, WI52:41.10 315500  5021 
2 Becky Rands   54:10.30  5002 Team Pedal Moraine
3 Marie Peasley   58:8.90  5075 
4 Cyndi Ehrike   58:10.20  5077 
5 Chasity Gabrielson   59:4.30  5010 Wildside Velo
6 Kerri Swart   1:1:22.80  5029 Pedal Moraine
7 Jennifer Garner   1:1:57.00  5082 
8 Elizabeth Ponath   1:2:58.60  5020 Fattires-n-Beer
9 Marna Nersesian   1:3:18.50  5080 
10 Nicole Weyenberg   1:3:46.90  5083 
11 Tina Olm   1:4:6.30  5007 GenXcycling
12 Jo Ann Gerlach   1:4:53.30  5028 Team Bonk
13 Rebecca Crocker   1:5:19.20  5026 Team Coal Car
DNF jennifer clark   Milwaukee, WI 310337  5006 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Flory   56:50.10  5074 Pomps Tire
2 Caroline Warren   58:7.70  5001 Green Door Home Inspection
3 Roxanne Rogers   59:3.20  5079 
4 Michelle Carne   1:2:4.90  5081 WSG
5 Tammy Vande Zande   1:10:3.60  5023 Point Pursuit

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:1:47.10  5014 Titletown Flyers
2 Sue Blankenheim   1:2:5.70  5012 
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:5:35.80 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
2 Nina Karinen     3036 
3 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 CLIF

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju     3021 Polska
2 Maria Osowski     3099 
3 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
4 Kathleen Fitzpatrick   Madison, WI 288545  3093 
5 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
6 Kelli Piotrowski     3037 
7 Andrea Newby     3014 
8 Lisa Olson     3034 

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laurie Orth     3100 
2 Heidi Kraut   Delafield, WI 306581  3032 Team EnduranceTrust
3 Beth Wagner     3097 
4 Charil Reis     3092 Dirty Girlz
5 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI 227849  3090 Mr Tree
6 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
7 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
8 Sarah Agena     3016 Adventure 212
9 Margaret Matuszak     3012 
10 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3101 Silver Cycling
11 Melissa Dupke     3095 Trikes To Bikes
12 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
13 Angella Collins     3104 Wannabe Racing
14 Sarah Robinson     3098 

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angela Theriault     3035 Alterra CoffeeMTB Team
2 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
3 Susie McGinnity     3031 Elliot
4 Michelle Koss     3103 
5 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike
6 Diane Callaway     3003 Bluedog Cycles
7 Susan Lundsten     3102 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3096 Rib Cycle Cycles
2 Valerie Foley     3091 Pomps Tires
3 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
4 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
5 Janis Heifner     3094 
6 Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:9:27.00 264453  707 CLIF

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Danielson   Madison, WI1:59:41.80 253014  527 Chainsmokers
2 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:27.90 297769  521 Mr. Tree Racing
3 Ashley Weichmann   Madison, WI2:15:28.60 284910  520 UW-Madisons

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:42:41.50 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI1:44:53.50 302860  526 Team Gear Grinder
3 Robin Williams   Iowa City, IA1:44:53.60 240092  519 Mercy-Specialized
4 Claire Cannon   1:49:46.10  507 Team WORS
5 Michelle Peariso   Amherst, WI1:53:42.60 227741  516 Adventure 212/Specialized
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:55:13.70 223874  508 Team Pedal Moraine
7 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:56:25.70 157882  506 Gear Grinder
8 Kate Heil   Waukesha, WI1:57:50.60 297768  514 Cyclenauts
9 Renee Bach   Madison, WI2:1:50.70 242850  517 Chain Smokers
10 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:6:35.20 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
11 Gabriela Baranova   Zion, IL2:12:25.00 223988  513 Profile design/Tread head cyc
12 Denise Coppock   Green Bay, WI2:19:26.50 316486  528 
DNF Jennifer Whitedog   La Crosse, WI 210713  509 
DNF Regina Campbell   Chicago 258314  510 Alterra MTB/Twin Six

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:50:42.70 226461  502 
2 Molly Wolf   Driftwood, TX2:6:22.20 295664  524 Wheelwerks / Guiness
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:6:32.30 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:56:28.50 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:42:4.70 202434  501 
2 Meghan Korol   Asheville, NC1:49:23.40 285702  505 Mafia Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyOSMOUSACDFShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee