Race Results for
Subaru Cup Legacy Cross-Country 2010 WORS #5
Wautoma, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/26/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI40:53.80 303828  4026 EXPO Racing
2 Brandon Flisram   44:5.50  4005 Team Extreme
3 Justin Wentworth   44:33.90  4478 
4 Oskar Karinen   44:41.80  4075 
5 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI47:14.00 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
6 Alex Darrington   51:14.70  4088 Bikes Limited
7 Benjamin Pink   52:43.20  6086 Muddy Cup
8 Jacob Bons   57:14.60  4055 
9 Roman Kosarzycki   Greendale, WI1:2:48.90 320314  4080 Alterra
10 Jacob Thom   Clarendon Hills, IL1:8:36.60 303596  4485 Half Acre Cycling
11 Henry Gore     4138 
12 Shane Holcomb   Plymouth, WI 317350  6016 Fattires-n-beer
13 Daxton Mock     6091 Gary Fisher
14 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
15 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6029 Junior Dropouts
16 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  6005 
17 Owen Reich     6019 
18 Joey Scalissi     6024 Muddy Cup racing
19 Aaron Smith     6003 Wheel and Sprocket
20 Daniel Gretzinger   Greenville, WI 296042  6008 Wheel and Sprocket
21 Will Johnson     6088 matthews racing
22 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
23 Cole McDicken     6093 
24 Mitchell Dutczak     6090 South Chicago Wheelmen
25 Ben Smith     6027 Wheel & Sprocket
26 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
27 Collin Neuser     6022 Rib Mountain Cycles
28 Emmit Kuphal     6094 
29 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI 311373  6011 
30 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
31 Elliot Schneider     6020 Elliot
32 Tyler Brady     6087 
33 Reed May     6030 
34 Dylan Pink     6028 Muddy Cup
35 Griffin May     6031 
36 Oliver Kuphal     6095 
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI 368031  4034 City Bike Works
DNF Karl (junior) Tillman     6089 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jan Warren   39:29.80  4008 Green Door Home Inspection
2 Kyle Berchem   Manitowoc, WI39:44.90 296457  4044 Gen X / World Bicycle Relief
3 Luke Speer   43:20.30  4481 
4 Joshua Stepka   44:32.30  4072 Walk About
5 Kevin Atkins   44:52.20  4475 
6 Kyle Lopez   45:6.60  4455 
7 Cory Marty   Plover, WI45:34.60 303981  4014 
8 Dillon Guerra   48:42.20  4484 Mr Tree racing/ PowerBar
9 Colin Olson   52:5.60  4083 
10 Zach Sabel   1:21:30.60  4004 Attitude Sports
DNF Zachary Kolar     4036 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birken Schimpff   40:21.20  4472 Truk Rasing
2 Martin Reza   43:39.50  4101 
3 Cesar Fuentes Jr.   44:5.90  4469 
4 Russell Bernard   44:52.80  4454 
5 Andrew Woznicki   48:7.50  4482 
6 Jared Brodjeski   48:20.10  4068 
7 Matthew White Jr.   49:40.80  4060 
8 Erik Backhaus   49:50.00  4471 
9 Joe Guse   50:15.30  4467 
10 Tim Edwards   52:5.20  4476 
11 Scott Krueger   53:24.20  4818 Team WORS
12 Kurt Brunner   Madison, WI53:53.20 317106  4017 
DNF Jeremy Jersild     4051 
DNF Danny Marchewka     4071 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marko Gerovac   Franklin, WI40:23.00 317346  4010 
2 Michael Williams   41:6.80  4069 Spokes N Spines
3 Mark Hanson   41:55.80  4464 Loose Gravel
4 William Patterson   42:28.60  4053 Attitude Sports
5 Marek Kulesza   43:22.30  4474 
6 Eric Grissom   43:43.40  4077 
7 Jeremiah Smith   44:0.10  1430 half Acre Cycling
8 Christopher Richmond   44:6.60  4046 Heavy Pedal Velo Club
9 Joe Vanderpuy   44:19.40  4024 Team Cthulu
10 Juan Giraldo-Vela   44:43.80  4477 
11 Sheldon Williams   44:47.90  4065 Prevagen
12 Wyatt E Jirsa   48:39.00  4479 
13 Chrstopher Follmer   Madison, WI48:46.60 300426  4854 
14 Peter Fetters   Neenah, WI50:9.60 292715  4141 
15 Charles Ezaki   Chicago, IL52:34.30 166362  4450 
16 Bradley Lahner   52:44.50  4054 
17 Steven Toombs   53:59.70  4076 Erik's Bikes NBoards
18 Jacob Glatt   1:3:52.40  4804 Titletown Flyers
DNF Matt Pemberton     4073 
DNF Shane Bretza     4078 Alterra Mountain Bike Team
DNF Andrew Rowe     4855 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clive Warren   42:11.10  4006 Green Door Home Inspection
2 Kevin Lisowe   42:15.70  4037 
3 Gary Ehrike   43:35.50  4451 
4 Chris Harold   43:54.60  4456 
5 Ruben Valdez   44:45.90  4045 
6 Michael McClure   45:49.30  4057 
7 Ted Drevalas   46:39.60  4463 
8 Michael Laufenberg   47:14.50  4023 Team Pedal Moraine
9 Paul Darrington   49:5.30  4817 Bikes Limited
10 John Grosz   Fond Du Lac, WI49:34.50 350930  4480 Waupun Road Warriors
11 Scott Secketa   Antioch, IL49:47.40 303125  4457 
12 Joseph Fischer   50:28.20  4089 Title Town Flyers
13 Dmitro Volnorovich   50:43.70  4466 
14 Patrick Johnson   51:15.10  4462 
15 Gary Frost   51:43.20  4802 Tread Head Cycling
16 Ron Smith   52:0.80  4459 
17 Jack Pabst   52:21.60  4049 
18 Brian Coleman   Cedarburg, WI56:8.50 314104  4807 Alterra MTB Team
19 Michael Dutczak   Crete, IL58:36.50 200766  4465 South Chicago Wheelman
20 Henry Kosarzycki   1:1:54.70  4815 Alterra
21 Ryan Roesler   Onalaska, WI1:16:51.60 317102  4816 
DNF Steve Beach     4011 
DNF Jody Arlen     4035 
DNF Kurt Otto     4460 Recyclist
DNF Daniel Kotwicki   Ann Arbor, MI 80483  4470 29ercrew.com
DNF Scott Nyland     4856 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL45:38.60 240131  4047 
2 David Carignan   46:43.60  4473 
3 Scott Foate   47:26.50  4062 
4 George Doty   49:29.20  4033 
5 Dennis Klinkert   58:59.80  4043 
6 Wally Sniadajewski   1:5:53.00  4100 Point Pursuit
7 Charles Bleau   1:14:7.00  4468 
8 Jay Hoppe   1:14:43.90  4813 Fond Du Lac Cyclery
DNF Richard Wenborne     4007 Titletown Flyers
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Bruce Parker     4084 Freewheel Bike
DNF Dan McGlynn     4452 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Myles Beach   Larsen, WI1:5:11.50 208348  704 EXPO Racing
2 Pete Karinen   1:6:56.20  2182 XC Sports / EnduranceTrust
3 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:7:26.20 294148  702 Team Extreme
4 Mike Zuiker   1:7:51.00  1354 Pomps
5 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:8:46.30 209414  706 EXPO Racing
6 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:9:7.40 293057  2065 Wheel and Sprocket
7 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:9:57.30 210565  712 EXPO Racingg
8 Dakota Dale   Cable, WI1:10:44.80 310795  719 Riverbrook Momentum
9 Dakota Pittman   Mount Airy, NC1:11:15.60 309440  1369 American Classic/Cycleworks
10 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:12:16.80 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
11 Tony Kaatz   Ripon, WI1:12:59.00 297312  701 Attitude Sports
12 Parker McColl   1:13:4.10  2097 Endurance Trust
13 Gunner Dygert   1:13:19.20  1376 
14 Jacob Lacosse   1:15:3.10  1370 Black Sheep Cycling Club
15 Chris Harrison   Green Bay, WI1:15:14.90 296466  710 Titletown Flyers
16 Josey Weik   Wrenshall, MN1:16:45.70 297766  2127 MNJRC
17 ryan oconnell   Oak Forest, IL1:17:11.20 303745  2154 Team Expo
18 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL1:19:59.50 259338  1414 
19 Collin Coleman   Cedarburg, WI1:19:59.90 293072  2115 Team WORS
20 David Flaten   1:20:47.20  2108 
21 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:23:55.00 259591  2148 Gary Fisher 29er Crew
22 Connor McColl   1:24:19.00  2098 Endurance Trust
23 Brandon Watkins   Marshfield, WI1:25:6.50 243954  2165 EXPO Racing
24 Jordan Watkins   Marshfield, WI1:25:53.80 243920  2183 EXPO Racing
25 Jordan Loeck   Sherwood, WI1:29:8.10 291906  2068 Appleton Bike/GenX
26 Blaise Kocon   1:34:18.10  2196 
DNF Bo Schinke   Appleton, WI 299034  2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
DNF Jake Therrien   Sammamish, WA 309346  2110 Wheel and Sprocket
DNF Erik Beckman   Pulaski, WI 314852  2187 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Cone   Baraboo, WI1:5:48.60 302116  1019 Wildside Velo Club
2 Justin Michels   1:5:49.80  1415 Gear'n Up
3 Joseph maloney   Milwaukee1:6:21.00 313232  1029 
4 Eric Weidman   1:9:26.70  2040 Muddy Cup
5 Rich Otten   1:9:29.40  1358 
6 Jay Millin   1:10:1.90  1424 Team Day Rider
7 Adam Gipril   1:10:24.60  1379 Team Polska
8 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:11:1.10 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
9 Matt Del Nin   1:11:51.20  1346 Black Sheep Cycling Club
10 Josh Rupnow   1:12:16.00  2195 Team Extreme
11 Sam Malanowski   1:13:2.10  1421 Stanford
12 Nick Sobocinski   Iowacity, IA1:14:14.40 302511  1403 Goosetown Racing
13 Chad Rury   1:19:15.60  2200 Eriks Bike Shop
14 Adrian Icenogle   1:20:21.90  2137 Attitude Sports
15 Nick Krcma   1:21:32.90  2161 City Bike Works
16 Chris Hinshaw   1:23:15.60  2136 Fond du Lac Cyclery
17 Daniel Trupp   1:24:55.80  2816 
18 Bryan Allen   1:26:21.90  2945 
19 Jacob Becker   1:30:6.70  2132 Gen X / World Bicycle Relief
20 Cody Gunst   Hartford, WI1:30:58.00 246370  1411 
21 Kyle Johnson   1:31:48.40  1429 Gear N Up
22 Mat Parkin   1:33:29.30  1367 
23 Chris Smith   Mukwonago, WI1:33:31.50 309395  2017 Team Extreme
24 Matt Paterson   1:33:41.50  2012 Team AttakTiks
25 Kenny Smith   1:44:55.20  1377 
26 Travis Schirpke   Sussex, WI2:2:56.20 299361  2057 TEAM EXTREME
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Brandon Hintz   Scandinavia, WI 253118  2124 Team WORS

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Belknap   Ashland, WI1:6:19.40 253444  1351 Bay City Cycles
2 Eric Fossell   Berthoud, CO1:6:57.50 296311  1107 Spokes N Spines
3 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:8:24.80 311654  1016 City Bike Works
4 Ryan Kleimenhagen   1:9:30.40  1355 Chainsmokers
5 Kelson Danielson   Brooklyn, NY1:9:46.20 199053  1412 Chainsmokers
6 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:10:37.00 302088  1048 Team Pedal Moraine
7 Steve Herriges   Kewaskum, WI1:10:40.30 315364  2075 
8 Rick Doornbos   Woodridge, IL1:10:58.50 291548  1366 Voodoo Cycles/Billys Bike Shop
9 Cale Wenthur   San Diego , CA1:11:26.20 256070  1371 Team Pegasus
10 Craig A Braun   1:11:32.70  2944 
11 Jake Swenson   Stevens Point, WI1:12:53.10 297914  2019 UWSP Cycling
12 Patrick Scheibel   1:12:53.90  2077 
13 Dan Ellerkamp   Madison, WI1:13:0.30 279709  1018 Magnus / Twin Six
14 Eric Stull   1:13:43.70  1356 Team Colavita/Parisi Coffee
15 Ben Neubauer   1:14:5.80  1344 performa Cycling
16 Shawn Hoppe   1:14:15.70  1061 Fond Du Lac Cyclery
17 Michael Joachim   1:14:59.80  1003 
18 Brady Koss   1:15:21.50  1416 Bone and Joint
19 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:16:21.70 296227  1099 Cyclenauts
20 David Thomas   Asheville, NC1:16:33.40 155779  911 Magnus/Twin Six
21 Paul Mumford   1:17:15.00  1392 Team Krunk Shox
22 Christopher Volbrecht   1:17:17.60  2201 Treadhead Cycling
23 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL1:17:52.30 285923  2902 treadhead/A51/psimet
24 Mike Darlington   1:18:43.00  2130 Trek Stores ofMadison
25 Robert Rinfret   1:19:22.70  1396 
26 Michael Eckert   1:19:52.90  1425 
27 James Schwindt   1:20:37.70  1410 Fond Du Lac Cyclery
28 Joseph Sielen   Milwaukee, WI1:20:39.30 310420  1039 Team Pegasus
29 Brian Paterson   Lakemoor1:27:10.20 397513  2002 Team AttakTiks
30 Mark Schindel   1:27:45.20  2817 Titletown Flyers
31 Nick Theodoru   1:38:22.90  1397 
32 Jonathan Blanchard   Mishicot, WI1:39:31.60 298697  2023 
33 William Street   Sheboygan, WI1:55:18.40 219245  1071 SISU Custom Cycles
34 Chad Hoppe   2:1:47.90  2050 Team Fond du Lac Cyclery
35 Todd Nutter   2:8:28.20  2829 Fond du Lac Cyclery
DNF Tyler Welnak     1802 Wheel and Sprocket
DNF Andy Malanowski     1422 
DNF Ian Willmann     2007 
DNF Tim Strese     2851 Half Acre Cycling
DNF Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
DNF Zachary Giffey     2946 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patryk Limanowicz   Chicago, IL1:7:35.00 308128  1010 
2 Mitch Moen   Lombard, IL1:7:47.80 24686  1077 Rbikes.com FleetTruckParts.com
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:8:19.10 196060  1054 Alterra Mtb
4 Nathan Lillie   Altoona, WI1:9:2.70 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
5 Christopher Tries   1:10:0.10  1047 South ShoreCycles
6 Justin Meyer   1:11:53.70  1418 
7 Ryan Shiroma   Madison, WI1:12:4.20 193030  906 BelGioioso/Twin Six
8 Joe Riesberg   Westbend, WI1:12:19.50 306306  1088 Team 53x11 Coffee
9 Eric Stanke   1:12:24.10  2211 Schwag
10 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:12:45.20 291373  1032 New Moon Bike Shop
11 Erin Sikora   1:13:6.10  1074 Performa Cycling
12 Jeremy Vogels   1:13:13.40  1033 Performa Cycling
13 Jim Toombs   Madison, WI1:13:22.50 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
14 Dan Wierzba   1:13:33.70  2028 rib mountain cycles
15 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:13:36.80 293537  1053 Wildside Velo Club
16 Michael Browne   1:13:39.00  1409 Trek Mtn Co-op
17 Joel Coon   1:13:45.50  905 BelGioioso/Twin Six
18 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:15:41.40 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
19 David Bender   Kenosha, WI1:15:52.50 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
20 Matt Lapointe   1:16:16.50  1368 
21 Matt Karwowski   1:16:32.20  2104 Erik's Bikes
22 Daniel Johnston   1:16:40.50  2061 Bone and Joint
23 Jamie Prange   1:17:2.60  1079 Cyclopath
24 Josh Giffey   1:17:27.70  1417 
25 Logan Mackay   1:17:34.30  2063 
26 Joshua Blum   La Crosse, WI1:18:8.50 3998  1353 585 Racing
27 Jeremy Jonas   1:21:16.40  2004 
28 Rennis Delgado   1:22:57.70  2038 
29 Benjamin Swart   1:23:26.30  2176 Pedal Moraine
30 Tim Gilbertson   1:23:51.60  2105 Titletown Flyers
31 David Mowry   1:24:10.20  2049 Team Pedal Moraine
32 Jason Gibson   1:24:33.20  2162 Gear n' Up
33 Kyle Williams   Iowa City, IA1:24:56.60 239639  1402 Iowa City Cycling Club
34 Aaron Mix   1:25:42.30  2062 Trek Store-Madison
35 salvatore virgilio   Woodridge, IL1:26:46.00 311698  2166 
36 Richard Wickham   1:27:13.50  1362 
37 Luke Utecht   1:28:13.40  2030 Performa Cycling
38 Gerrerd Abrams   1:29:56.50  1406 Half Acre Cycling
39 Paul Strobel   1:30:7.30  2054 Bone & Joint
40 Paul Kekstas   1:35:58.40  2914 Performa Cycling
41 Charles StHenry   Ellison Bay, WI1:37:22.90 279245  2943 
42 Nate Andrews   1:40:12.00  2103 Alterra Coffee
43 Tyler Cox   1:42:5.60  1361 
44 Christopher Pitts   2:45.10  2199 Wildside Velo
DNF Kevin Pomasl   Wausau, WI 261266  1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Matt Miller   Milwaukee, WI 185665  1343 
DNF Jesse Berg     1365 Titletown Flyers
DNF Jason Mau     1383 
DNF Eli Lipp   Oconto, WI 309601  2018 Speed Freak
DNF Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
DNF Erich Brauer   Madison, WI 276022  2147 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI1:9:53.70 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
2 Lance Wall   Lake Geneva, WI1:10:33.60 310402  1044 Treadhead cycle club
3 Shinobu Noguchi   1:11:1.30  1388 
4 Kurt Schwiesow   1:11:38.80  1009 Tower Clock Eye Center
5 Greg Heil   Lake Mills, WI1:12:34.90 297765  1114 Cyclenauts
6 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:13:15.60 317100  2141 
7 Joe Villalobos   1:14:2.60  1031 Hayes RPM Cycling
8 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:15:4.90 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
9 John Hughes   1:15:12.30  2133 Pedal Moraine
10 Ken Dawson   Salt Lake City, UT1:15:25.30 235776  1427 Unattached
11 Patrick Dowd   1:16:31.40  2003 
12 Brett May   1:16:48.50  2079 Kettle MoraineFlyers
13 Krystian Pac   Chicago, IL1:17:2.70 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
14 Carey Falkenberry   1:17:29.00  1006 
15 Jason Ruesch   1:17:46.80  2087 Rib Mountain Cycles
16 Robert Bramlette   Blue Island, IL1:17:47.20 301527  1345 FleetTruckParts.com/Rbikes.com
17 Cal Collins   1:18:8.60  1382 Wannabe Racing
18 Jeff Weyenberg   1:19:12.30  2027 
19 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:19:43.10 292071  1025 
20 Scott Hietpas   Appleton, WI1:20:16.20 285504  1423 
21 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:20:41.90 228524  1037 Endurance Trust
22 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:20:57.50 227409  1810 Wildside Velo Club
23 Don Iwen   Milwaukee1:20:58.10 208154  2021 Alterra
24 Steven Schaefer   1:21:36.70  2905 
25 Nic Mianecki   1:21:53.30  2913 Hayes Disc Brakes
26 Anthony Dombrowski   1:21:56.20  2916 Team Pedal Moraine
27 Matthew Lanser   1:22:22.10  2048 Titletown Flyers
28 Jeff Steckbauer   1:23:46.10  1801 Rib Mountain Cycles
29 Matt Niermeyer   1:24:14.00  1380 
30 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:24:38.20 280824  1813 MRP Honeystinger
31 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI1:24:46.30 297773  2903 FatTires n Beer
32 Marcus Steele   1:25:10.90  2828 Title Town Flyers
33 Mark Clinton   1:25:37.50  2149 Attitude Sports
34 Jack Schirpke   Cedarburg, WI1:26:2.30 268393  2020 Team Extreme
35 Ernie Luedke   1:26:11.00  1428 
36 Darren Haag   1:28:37.10  2006 HAAG GYM
37 Matthew Berg   1:28:50.00  2081 Titletown Flyers
38 Jason Henry   Lake Geneva, WI1:30:39.00 291422  1408 Half Acre Cycling
39 Michael Olm   1:34:0.10  2016 GenXcycling
40 Kenny Dretzka   1:39:42.50  2811 Team Cyclopath
41 Steven Strobel   Mosinee, WI1:39:43.60 290577  2221 Rib Mountain Cycles
42 Wyatt Jirsa   1:54:19.00  1420 
43 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:59:37.90 284582  2102 Gen X / World Bicycle Relief
44 Tom Tuton   1:59:42.30  1357 RBikes.com/FleetTruckParts.com
45 Steve Havlichek   Green Bay, WI1:59:51.60 315554  2163 
DNF Cole Jacobsen   Oneida, WI 309298  1005 Titletown Flyers
DNF Joe Greatens   De Pere, WI 218706  1008 
DNF Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  1017 CZ Velo
DNF Jeff Gau     2052 Bone & Joint
DNF Bryan Lau     2066 
DNF Troy Schaden     2178 Scwag
DNF Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  2194 EXPO Racing
DNF Chad Klaus     2212 Schwag

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Boyles   1:8:21.20  913 BVC-Nomad Cycling
2 William Burkholder   Rockford, IL1:10:5.40 296156  1002 Kegel\'s Bike
3 Peter Hall   Seattle, WA1:10:32.40 109675  1363 Husky Cycling
4 Lonie Sauber   1:10:57.10  1373 LCR
5 John Wypiszinski   1:11:1.20  1085 Titletown Flyers
6 Dan Tavela   1:11:18.80  1043 THC
7 Greg Jones   West Allis, WI1:12:0.10 295007  907 Hayes Brakes
8 Matthew Dale   Cable, WI1:13:9.70 310643  1007 Riverbrook Momentum
9 Bill Schneider   1:13:10.30  1080 Elliot
10 Michael Hartzell   1:13:34.00  1407 Trek Madison
11 Dan Szczepanski   1:13:54.10  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
12 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL1:13:57.70 286420  1405 Half Acre Cycling
13 Steve Kobs   1:14:49.20  2032 Team Pedal Moraine
14 Steve Jeske   1:14:57.70  1046 Pedal Moraine
15 Jarrod Kerkhoff   1:15:2.50  1390 Spokes & Spines
16 Brent Palmer   Aurora, IL1:15:5.60 309538  901 Titletown Flyers
17 Scott Plank   1:15:50.40  1342 
18 Todd Meyer   1:15:53.70  1404 
19 KEN NAEF   Green Bay, WI1:16:23.50 304889  2011 Titletown Flyers
20 Ty Gonzalez   1:16:27.90  1045 Alterra MTB Team
21 Jeff Hammond   1:16:43.50  1041 Endurance Trust
22 Mark Cheyne   1:17:0.90  2907 Muddy Cuo
23 Jeff Wren   West Bend, WI1:19:41.60 297072  2082 Team Extreme
24 Chris Milliman   1:20:3.70  1387 Embrocation
25 Jeff Bublitz   1:20:14.70  2088 Gen X / World Bicycle Relief
26 Dave Volpentesta   1:21:0.30  1398 
27 Joel Ficke   1:22:19.20  2806 
28 Wade Flisram   Onalaska, WI1:23:35.30 208096  2113 Team Extreme
29 Robert Zimmermann   1:24:28.20  2168 pedal moraine
30 Steve Davidson   1:24:47.10  2100 Titletown Flyers
31 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL1:27:0.80 191741  1352 Athletico xXx
32 Shawn Hauser   1:29:20.20  1805 Titletown Flyers
33 Sam Huntington   Madison, WI1:32:0.40 209052  2915 
34 Barry Campbell   1:33:47.60  1359 
35 Troy Olm   Madison, WI1:34:5.00 297065  2142 Chainsmokers
36 James Baxa   Twin Lakes, WI1:39:25.00 290762  2208 TreadHead Cycling
37 Thomas Harron   Madison, WI1:46:9.40 296479  2804 Wildside Velo Club
38 Scott Graff   1:48:58.50  2037 
39 Dave Dahlman   2:9:35.60  2157 Team Extremec
DNF Bob Callaway     903 Bluedog Cycles
DNF Richard Faith     1040 Cylenauts
DNF Ray Petro     1399 Rays MTB
DNF Joe Olson     2035 
DNF Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling
DNF Tom Andrews     2850 
DNF Eben Johnson     2852 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Lemke   1:11:41.50  1049 Pedal Moraine / Hammer
2 Glen Stroik   Franklin, WI1:12:42.00 258547  1067 Chiropratic Partners
3 Jeff Sympson   Rockford, IL1:13:5.40 101514  1076 RVO/ Kegel's
4 Jesse Kusserow   1:13:45.30  1081 
5 Mike Johnson   Pendleton, IN1:14:6.70 264914  1350 matthews racing
6 Russell Jobs   1:14:16.10  1101 Hayes Disc Brakes
7 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:14:32.40 314420  1803 Alterra Coffee
8 Mike Daish   1:16:30.00  1394 
9 Matt Luger   1:17:12.80  2111 Team Pedal Moraine
10 Mike Owens   1:18:5.20  2173 Alterra
11 Eric Sime   Boscobel, WI1:19:54.90 176464  902 Team Singular
12 Larry Hipps   1:20:5.20  2071 Pedal Moraine
13 Kelly Skinkis   Sobieski, WI1:21:8.10 314676  2145 Team WORS
14 Dustin Vande Zande   1:21:55.00  2906 Point Pursuit
15 Lee Nesbitt   Prescott, WI1:22:8.60 25921  2144 KORC
16 John Gretzinger   Greenville, WI1:23:21.80 46604  2072 
17 Scott Palmersheim   1:23:23.00  2909 Pedal Moraine
18 Dave Reich   Pine River, WI1:23:24.70 292243  2112 Team Extreme
19 Rob Hofmann   Brookfield, WI1:23:45.70 296144  2912 Team Extreme
20 Tom Macone   1:24:41.70  1090 Alterra Coffee
21 alan kinnaman   Madison, WI1:25:15.80 309614  2131 
22 Troy Sable   1:25:34.80  2084 
23 Jeff Greatens   1:26:39.50  1389 
24 Steven Drecoll   1:26:53.60  2138 
25 Anton Koenigsmann   1:26:56.40  2812 
26 Bruce LeBlanc   Waterford, MI1:30:1.30 274004  1381 Flying Rhino's
27 Greg Morrow   1:35:24.70  2074 Team Pedal Moraine
28 Steve Hoppman   1:35:45.20  2122 FDL/Oshkosh Cyclery
29 Demetrius Banks   1:39:57.20  2184 
30 Erick Braaksma   1:45:31.70  2186 
31 Gary Esko   2:8:31.90  2814 Titletown Flyers
32 Mike Borchardt   2:8:44.40  2808 team extream
33 Michael Urias   Homewood, IL2:8:52.20 221948  2807 
34 Kurt Kargel   2:10:49.80  2046 Wildside Velo Club
DNF Sean Shields   Milwaukee, WI 76735  1042 Team Pedal Moraine
DNF Edward Dutczak   Crete, IL 80789  1051 South Chicago Wheelman
DNF Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
DNF Christopher Voss     2181 
DNF barron gira   Sleepy Hollow, IL 257330  2222 53 x 11 Coffee
DNF Terry Prewitt     2250 Attitude Sports

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:12:19.50 28536  805 CLIF BAR
2 Mark Kowaliw   1:13:41.70  1374 MPLS Bike Racing Club
3 Brett Edgerle   1:15:22.60  809 
4 kenneth ramm   Newglarus, WI1:16:32.80 308897  808 Team WORS
5 Jon Derksen   Appleton, WI1:19:33.10 245217  1391 Wheel N Sprocket
6 Don Carr   Wauwatosa, WI1:21:43.20 185458  2025 IS Corp
7 Sean Bujold   1:22:18.00  1364 Bianchi/Grand Performance
8 Steve Kapaun   Hudson, WI1:22:30.60 118725  2085 
9 Daniel Millin   1:22:54.60  2177 Team Bonk
10 Joseph Botsch   Fancy Gap, VA1:23:25.00 248932  1375 American Classic Kenda
11 Mark Petterson   1:23:35.00  2089 Treadheadsing
12 Todd Trembley   Faribault, MN1:25:6.10 217961  1348 
13 Michael Cisek   1:26:24.30  1384 Freewheel Bikes
14 James Pittacora   Chicago, IL1:26:35.80 315874  1395 
15 Mike McElveen   Austin, TX1:27:30.00 23434  1378 
16 Jerry Leair   1:30:8.40  1401 Mr Tree
17 Bill Styer   1:30:36.40  2069 
18 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:31:11.90 288510  2026 Team Extreme
19 Mark Muraski   Spooner, WI1:31:42.40 314946  807 Riverbrook
20 Warren Fowler   Green Bay, WI1:31:52.50 237504  2013 Titletown flyers
21 Byron Adams   1:32:36.00  1385 
22 Michael Giesen   1:33:55.60  2116 Titletown Flyers
23 Bob Ferrara   1:34:16.80  2139 
24 William Peters   1:34:18.00  2067 Titletown Flyers
25 Chris Kemble   1:34:49.10  2190 Kremblesaki
26 dale lenss   Luxemburg, WI1:35:48.40 291860  2083 Titletown Flyers
27 Larry Marx   1:36:39.50  1393 
28 Frank Sniadajewski   1:36:57.60  2106 Point Pursuit
29 Sterling Schmidt   1:37:8.20  2128 Heavy Pedal Velo club
30 James Heinecke   Sheboygan, WI1:45:9.80 241024  2024 I Ride Bikes
31 Franklin Lobello   Gurnee, IL2:8:40.40 296152  2047 
32 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI2:8:42.20 218705  2086 Team Extreme Ski & Bike
DNF Don Freitag     1360 
DNF Steve Ferguson     1386 
DNF Jerry Manta Jr     2053 
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Ron Kapaun     2118 
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Daniel Braun   Madison, WI 297039  2197 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Standish   Durango, CO1:19:41.20 314860  160 Merida Flight Centre
2 Michael McBurney   Roseville, MN1:20:7.10 279039  182 Peace Coffee
3 Payson McElveen   Durango Co1:21:34.50 276372  189 Team Bicycle Sport Shop
4 William Curtis   San Rafael, CA1:22:17.30 233101  166 Whole Athlete
5 Chase Dickens   Mount Airy, NC1:23:8.10 253981  169 American Classic / Kenda/Tomac
6 Kyle Warras   Waukesha, WI1:28:8.90 280628  703 EXPO Racing
7 Jake Richards   Callaway, MN1:28:9.10 265418  170 Maplelog/Paramount
8 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:28:10.20 255039  715 Team Extreme
9 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:28:57.00 296192  717 Maplelag / Paramount
10 Dustin Dale   Cable, WI1:32:42.00 294108  720 Riverbrook Momentum
11 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:33:23.40 282426  711 EXPO
12 Michael Dutczak   Crete, IL1:57:26.50 200766  708 South Chicago Wheelman

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN1:20:8.50 211093  186 salsa
2 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:20:31.30 182019  80 Titletown Flyers
3 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:21:34.70 258735  193 Mercy Specialized
4 Carlos Haeckel   Madison, WI1:21:36.00 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
5 Jeff Pendlebury   Fredericksburg, OH1:21:37.20 307012  168 Groovy cycleworks
6 Garrott Kuzzy   Hayward, WI1:21:39.80 133270  201 GarrottKuzzy.com
7 Ben Koenig   Schofield, WI1:21:58.20 267964  22 RMC / Clean Power
8 Chris Hurst   Lake Geneva, WI1:22:24.30 229172  74 
9 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:23:33.30 210080  187 Maplelag/paramount sports
10 Justin Griest   Shawnee, KS1:23:46.00 287837  174 SKC Racing
11 Colin Reuter   Somerville, MA1:24:10.70 147771  188 Back Bay Cycling Club
12 Isaac Neff   Madison, WI1:24:31.70 200724  194 Alderfer Bergen
13 Scott Golomski   Greenfield, WI1:25:17.90 208973  38 
14 Justin Piontek   Madison, WI1:25:21.50 297073  45 Performa Cycling
15 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:25:49.80 293999  77 Culvers Racing
16 Mark Parmelee   Ortonville, MI1:26:15.00 264374  191 Cycletherapy
17 matthew muraski   Cashton, WI1:26:29.20 305529  65 
18 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:26:30.60 247082  Fond du Lac / Oshkosh Cyclery
19 Brad Nelson   Carmel, IN1:26:38.30 217294  173 CY/Kenda/Thomson/Hayes
20 Lars Ellefson   Park Rapids, MN1:27:41.00 280179  171 Maplelag/Paramount/SkinnySki
21 Matt Gehling   Madison, WI1:27:48.90 214485  17 Trek Stores ofMadison / WORS
22 Aristotle Peters   Hartford, WI1:27:54.90 242486  35 EXPO Racing
23 Matthew Millin   Kenosha, WI1:29:22.60 303243  19 Team BONK
24 Peter O'Donnell   Boulder, CO1:29:27.30 246700  161 Mafia Racing presented by PBR
25 Bryan Fosler   Madison, WI1:30:50.90 197058  61 Trek Store of Madison
26 Jake Begley   Tempe, AZ1:31:20.20 268804  195 Erik's Bike Shop
27 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:31:48.30 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
28 Andy Hagemann   Boulder, CO1:32:4.60 214084  185 Mafia Racing
29 Trevor Koss   Madison, WI1:32:27.70 269759  202 Spring Street Sports
30 Russ Forthuber   Santa Cruz, CA1:34:59.70 196881  179 Team Taleo
31 Nate Jasperson   Green Bay, WI1:56:50.50 295894  40 Performa Cycling
32 Brian Braun   Madison, WI1:56:57.20 276620  78 EXPO Racing
33 Matthew Schweiker   Chicago, IL1:57:3.30 277107  198 Mesa/Gateway Harley
34 Bret Glembocki   Burlington, WI1:57:15.20 176372  25 
DNF Justin Lund   Tomahawk, WI 216962  23 EVOMO.COM
DNF Cody Goettl   Harrison, AR 287214  51 UW-Stoutports
DNF Tyler Jenema   Marquette, MI 241103  73 GEAR-GRINDER
DNF David Kockler   Chicago, IL 132218  163 Flatlandia
DNF Andrew Ignasiak   Colorado Springs, CO 254646  200 CCS

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:20:57.50 227406  34 Adventure 212/Specialized
2 Joe Curtes   Milwaukee, WI1:21:7.50 182177  59 Fuel Cafe/Gargae864/Milw Bike
3 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:22:38.20 182256  Team Polska
4 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:23:19.30 209153  49 Team WORS
5 Devin Curran   Onalaska, WI1:24:47.00 211576  196 Spot Brand Hollywood Cycles
6 Trevor Olson   Rochester, MN1:26:47.70 264356  58 Muddy Cup
7 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:26:55.10 285418  12 Wheel & Sprocket
8 Scott Vogelmann   Madison, WI1:27:25.70 143335  197 
9 Richard Mezo   Crown Point, IN1:29:31.30 246376  82 RBikes.com/FleetTruckParts
10 Joel Hynes   Wausau, WI1:31:9.40 231653  83 
11 Aaron Swanson   Ashland, WI1:31:28.10 209665  204 Swanson Financial Services
12 Mike Budd   Wrightstown, WI1:31:32.70 274937  63 Wheel &Sprockett
13 Mike Blanz   Columbus, IN1:31:37.90 3909  175 Bicycle Station
14 Ronald Knutowski   Cross Plains, WI1:32:34.20 205988  178 Fuel Cafe/ Bens/ T6
15 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:35:15.70 164577  1068 Gear Grinder
16 JP Brocket   Raytown, MO1:36:2.70 275550  192 SKC Racing
17 Brad Dash   Geneva, IL1:36:39.80 108382  183 Twin Six
18 Karl Tillman   La Crosse, WI1:38:22.70 294041  36 Bikes Limited Inc
19 Timothy Scanley   Milwaukee, WI1:39:22.00 291820  42 Alterra Coffee
20 Thomas Hayes   Seattle, WA1:57:0.20 212103  184 Mafia Racing/Felt/PBR
21 Chad Dean   Madison, WI1:57:6.90 74509  81 5Nines Data
22 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:57:9.60 291522  21 Performa Cycling
23 Todd Bischoff   Sun Prairie, WI1:57:23.60 67171  37 Gary Fisher 29er Crew
DNF Jesse Bell   Ishpeming, MI 116891  33 SISU Cycles
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF Marc Engelhardt   Milwaukee, WI 253569  159 
DNF Chip Meek   Berea, OH 259873  165 

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL1:23:1.50 193027  100 Treadhead Cycling
2 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:25:11.50 259146  14 Hayes
3 Todd McFadden   Duluth, MN1:26:10.30 134734  167 Adventure 212/Ski Hut
4 John Miller   Madison, WI1:26:47.40 233978  99 Trek Stores ofMadison
5 John Gatto   Oak Forest, IL1:27:55.20 121461  13 Twin Six
6 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:28:15.30 16155  20 Team Polska
7 Timothy Zimmerman   Jupiter, FL1:29:5.80 250101  164 
8 Bill Nigh   West Bend, WI1:29:36.30 197745  46 Team Pedal Moraine
9 Michael Curtes   Mequon, WI1:30:11.00 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
10 Bob Brady   Green Bay, WI1:32:1.90 98244  1038 
11 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:32:31.00 98534  50 Team Pedal Moraine
12 Russell Krueger   Sayner, WI1:32:51.00 294083  48 Rib Mountain Cycles
13 John Shull   Libertyville, IL1:33:5.10 259398  15 CLIF
14 Timothy Bates   Madison, WI1:33:9.70 53247  1083 Muddy Cup BKB T6 Hayes
15 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:34:18.60 283600  18 Muddy Cup
16 Peter Thompson   Ortonville, MI1:35:41.80 245538  190 FRCC/Fraser Lab Rats
17 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:36:25.10 194466  69 Muddy Cup Racing
18 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL1:36:39.60 250100  172 
19 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:56:46.60 253459  16 Extreme Bike
20 Richard Rudolph   Emporia, KS1:57:12.70 118652  176 Mafia Racing Midwest
21 Mark Fasczewski   Greensboro, NC1:57:21.00 112145  162 Krystal/ SCV
DNF Butch Welke   Lake Geneva, WI 169422  98 Treadhead Cycling
DNF Jeff Curtes   Menomonee Falls, WI 8412  199 Fuel

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Hawkins   Waldron, AR1:21:45.50 15479  181 Ouachita Cycling Club
2 Todd Dygert   Brownsburg, IN1:32:7.60 10324  177 
3 Robert Downs   Madison, WI1:56:54.00 9947  203 Planet Bike

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Schultz   Missoula, MT1:48:36.40 164788  Subaru-Gary Fisher
2 Max Plaxton   1:48:52.00  Sho Air / Specialized
3 Todd Wells   Durango, CO1:48:55.20 83401  Specialized Factory Racing
4 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:48:58.10 16737  Subaru-Gary Fisher
5 Derek Zandstra   1:49:43.80  42 3 Rox Racing
6 Carl Decker   Bend, OR1:51:3.60 9007  Giant Factory Team
7 Adam Craig   Bend, OR1:51:44.10 94510  53 Robo Bank Giant
8 Ryan Woodall   Ocala, FL1:52:7.50 153440  14 Beick City Bicycles
9 Ryan Trebon   Bend, OR1:52:50.70 136658  59 Kona/FSA
10 Sid Taberlay   South Pasadena, CA1:54:53.80 279640  13 Sho Air
11 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:55:21.70 145071  71 Mafia
12 Jonathan Page   Northfield, NH1:55:50.30 27066  41 Planet Bike
13 Stephen Ettinger   Bozeman, MT1:56:54.70 189074  23 Mafia/Felt/PBR
14 Spencer Paxson   Bellingham, WA1:57:14.90 152029  19 Team S&M Young Guns
15 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO1:57:33.20 228336  18 Subaru-Gary Fisher
16 Darrin Braun   Waukesha, WI1:57:37.80 285001  16 Adventure 212/Specialized
17 Colin Cares   Boulder, CO1:58:3.50 216528  26 Kenda/Felt
18 Travis (TJ) Woodruff   Prescott, AZ1:58:4.40 135975  40 Trek Bicycles Boulder
19 Simon Lalancette   1:58:15.90  20 devinci
20 Jack Hinkens   Eden Prairie, MN1:58:33.30 283629  33 Trek co-op
21 Justin Lindine   North Ogden, UT1:58:42.10 205717  70 BikeReg.com / Cannondale
22 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:59:11.00 214936  52 Mr Tree / Powerbar
23 Sebastien Cadieux-Duval   1:59:39.80  57 Team Canada
24 Travis Livermon   Lewisville, NC1:59:43.10 161583  48 Champion System / Cannondale
25 Francis Morin   2:22.80  56 Team Canada
26 Kerry Werner   Banner Elk, NC2:32.30 264350  50 Shirks Racing
27 Brian Matter   Sheboygan, WI2:33.80 85929  51 Gear Grinder /Trek
28 Brendan Moore   Prior Lake, MN2:51.80 210366  17 Trek Mountain Coop
29 Aaron Snyder   State College, PA2:1:32.10 204182  60 Scott RC MTB Team
30 Mitchell Hoke   Boulder, CO2:4:45.80 203760  58 Tokyo Joes
31 Andy Schultz   Missoula, MT2:13:24.20 172534  47 Kenda-Felt
32 Gregory Carpenter   Durango, CO2:13:26.50 191158  44 3D Racing
33 Tad Elliott   2:13:28.20  63 Sho Air
34 Robert Marion   Mount Airy, NC2:13:29.90 220597  38 American Classic/Kenda/Tomac
35 Seamus Powell   Round Top, NY2:13:31.40 242397  37 
36 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:13:32.90 79201  22 K.Bedford/Verge/Spin
37 Andrew Alesio   2:13:37.00  67 PureBulk/Notubes
38 Troy Wells   Durango, CO2:13:38.20 112599  29 Team Clif Bar
39 Joe Schneider   Durango, CO2:13:39.80 217452  43 3D Racing / SpineOne Ortho.
40 Aaron Elwell   Topeka, KS2:13:41.30 115327  21 HighGear/Trek
41 Dylan Alesio   2:13:42.50  66 PureBulk/Notubes
42 Chris Peariso   Amherst, WI2:13:43.70 139566  31 Adventure 212 / Specialized
43 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA2:13:45.20 228238  27 
44 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:13:46.50 212641  65 Team Polska
45 David Olson   Sturgis, SD2:13:48.00 275854  39 Quarq/RushmoreMountain Sports
46 Alex Ryan   Lewisville, NC2:13:49.60 173542  30 Champion SytemCannondale
47 Richard Schoenfelder   Three Forks, MT2:13:51.10 279355  54 GAS / Intrisic
48 John Burns   2:13:52.30  28 Bikeman.com
49 Eric Thompson   Shoreview, MN2:13:53.40 150540  64 Maplelag/Paramount Sports
50 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT2:13:54.80 192669  62 Giant
51 Ethan Gilmour   Ludlow, VT2:13:55.80 175603  69 Giant Factory Team
52 Craig Wohlschlaeger   Montecito , CA2:13:57.10 121452  35 The Hub
53 Matthew Miller   Nazareth, PA2:13:59.00 206833  61 Giant Mid Atlantic
54 Chad Sova   Thiensville, WI2:14:1.80 189115  72 On the Rivet /GearGrinder
55 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:14:2.80 207074  73 
56 Scott Cole   Stevens Point, WI2:14:4.40 7340  32 Adventure 212/Specialized
57 Kyle Spisak   Mantua, OH2:14:6.20 287824  34 Team Lake Effect/Train Ready
DNF Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT 168946  24 Revolution / Peak / Cafe Rio
DNF Adam Morka     25 TREK CANADA
DNF Justin Raynes   Bozeman, MT 197456  36 seavs/bikes unlimited
DNF Trevor Downing   Durango, CO 161859  45 Mafia Racing
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  46 Gary Fisher 29/T6
DNF Eric Batty     49 Trek Canada
DNF Tyson Wagler     55 3 Rox Racing
DNF Daniel Kindregan   Englewood, CO 19146  68 Yeti Cycles/SunFlower

Women - Cat 3 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Gill   52:19.00  5025 TekBolt.com
2 Marilee Collier   Lake Villa, IL54:3.30 297074  5027 Muddy Cup Racing
3 Anna Poulton   Lake Forest, IL55:25.00 303727  5019 CLIF BAR
4 Grace Prewitt   57:55.50  5137 Attitude Sports
5 Maja Holcomb   Plymouth, WI1:3:41.70 317352  5015 Fattires-n-beer
6 Jordan Pellett   North Freedom, WI1:6:57.70 296372  5024 Wildslide VeloClub
7 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
8 Kaitlin Splittgerber   Appleton 317238  6009 
9 Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
10 Kenzie Otto     6092 Recyclest
11 Josie Reich     6085 

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   52:45.70  5049 Team Pedal Moraine
2 Samantha Kosarzycki   Greendale, WI1:3:39.50 320316  5031 Alterra

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Keeler   46:23.50  5128 
2 Bridget Giraldo-Vela   53:14.70  4857 
3 Courtney Stefanski   54:36.20  5133 
4 Heather Schmitt   55:21.20  5139 
5 Martha Moser   59:9.20  5140 MOB Cyclery
6 Becky Carvin   59:46.50  5134 Muddy Cup Racing
7 Heather Marty   60:25.50  5003 
8 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:24:44.40 298434  5013 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cyndi Ehrike   48:36.60  5129 
2 Becky Rands   53:43.00  5002 Team Pedal Moraine
3 Pascalle Dumez   54:8.60  5017 Title Town Flyers
4 Annie Levihn   58:13.70  5135 
5 Kerri Swart   58:34.40  5029 Pedal Moraine
6 Lori Baccus   60:13.40  5030 Titletown Flyers
7 Chasity Gabrielson   1:1:43.50  5010 Wildside Velo
8 Rebecca Crocker   Portage, WI1:4:32.80 314724  5026 Team Coal Car
DNF Leia Schneeberger     5132 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Warren   57:48.70  5001 Green Door Home Inspection
2 Sue Gill   Madison, WI59:58.50 296978  5138 madFORCS
3 Nina Fortune   1:1:23.80  5131 
4 Tammy Vande Zande   1:5:34.10  5023 Point Pursuit
5 Jeanne Krueger   1:15:19.20  5032 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Martell   56:50.50  5136 
2 Rose Lenss   1:1:23.20  5014 Titletown Flyers
3 Lisa Pierson   1:1:41.70  5130 
4 Amy Dykema   Evanston, IL1:5:23.90 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen     3036 
2 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 CLIF
3 Moriah Griesbach     3038 Point Pursuit
4 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Horstman   Waterloo, WI 314874  3029 Erik's Bikes & Boards
2 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Acher     941 
2 Nichole Baker   Woodridge, IL 309455  3131 On Two Wheels
3 Sherry Austin     3006 Trek Store-Madison
4 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI 316500  3037 
DNF Kacie Griffin     3136 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Agena     3016 Adventure 212
2 Sonia Dubielzig   Waukesha, WI 253602  3022 Alterra
3 Tara Steele   Woodbury, MN 298451  3128 WannaBee Racing
4 Sara Utecht     3020 Performa Cycling
5 Julie Abrams     3135 Half Acre Cycling
6 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
DNF Margaret Matuszak     3012 Sheboygan Bicycle Company

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Kraut   Delafield, WI 306581  3032 Team EnduranceTrust
2 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
3 Angella Collins     3132 Wannabe Racing
4 Jennifer Mosley   Chicago, IL 302834  3134 Half Acre Cycling
DNF Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
2 Susie McGinnity     3031 Elliot
3 Marnie Pearsall     3133 Gear Grinder

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monique Karlen   Madison, WI 165538  3129 Team Kenda
2 Kris Brazil   Faribault, MN 238279  3130 Milltown Cycles
3 Sondra Klipp     3040 Janesville Velo Club
4 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
5 Christine Griesbach     3039 Point Pursuit
6 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Team Spike

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3007 Wildside Velo
2 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
3 Sue Borchardt     3009 team extream

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Parker   Corryton, TN1:16:46.60 243860  550 Grace Law-Trekp/b Vantaggio
2 Karen Brocket   Raytown, MO1:26:43.30 287354  554 SKC Racing
3 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:28:3.60 264453  707 CLIF

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karla Kingsley   Kensington, CA1:15:11.00 219191  553 Third Pillar
2 Kathryn Steudel   Mineral Point Wi1:17:6.40 273645  552 
3 Kaila Hart   Durango, CO1:18:29.10 264272  555 Get Out! Durango
4 Anna Ganju   New Berlin, WI1:19:35.30 202435  529 Polska
5 Philicia Marion   Mount Airy, NC1:19:52.70 220598  546 American Classic/Kenda/Tomac
6 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA1:20:32.90 285899  557 Mercy Specialized
7 Amanda Ryan   Farmington, MI1:22:29.30 286220  551 WSC / ACFStores.com
8 Jennifer Danielson   Madison, WI1:23:35.20 253014  527 Chainsmokers
9 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI1:42:23.30 297769  521 Mr. Tree Racingbar
10 Ashley Weichmann   Madison, WI1:54:43.50 284910  520 Titletown Flyers
DNF Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  558 Gear Grinder

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:10:4.00 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Robin Williams   Iowa City, IA1:13:16.40 240092  519 Mercy-Specialized
3 Holly Klug   Chicago, IL1:14:47.70 213523  549 Killjoy
4 Lisa Humphrey   Hayward, WI1:17:28.20 297586  547 Peace Coffee
5 Michelle Peariso   Amherst, WI1:18:7.90 227741  516 Adventure 212/Specialized
6 Renee Bach   Madison, WI1:18:31.60 242850  517 Chain Smokers
7 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:19:56.90 223874  508 Team Pedal Moraine
8 Claire Cannon   Madison, WI1:22:2.80 269897  507 Trek Stores ofMadison / WORS
9 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:22:27.30 261947  556 Freewheel
10 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:23:49.40 227849  518 Mr Tree / Powerbar
11 rachael gatto   Oak Forest, IL1:26:18.60 263512  511 Twin Six
12 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:27:9.70 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery
13 Lauren Ziedonis   Aspen, CO1:27:30.00 248319  548 The Hub of Aspen
14 Regina Campbell   Chicago1:31:32.00 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
15 Karlene Olson   Rochester, MN1:33:3.10 297066  523 Muddy Cup
16 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:33:14.60 210713  509 
DNF Andrea Matter   Sheboygan, WI 157882  506 Gear Grinder
DNF Kate Heil   Waukesha, WI 297768  514 Cyclenauts

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:11:26.70 212753  545 Adventure 212/Ski Hut
2 Lori Sable   Thiensville1:16:15.30 226461  502 
3 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:35:47.00 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:23:48.50 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Georgia Gould   Fort Collins, CO1:41:53.90 183192  Luna Pro Team
2 Willow Koerber   Durango, CO1:43:49.60 77103  Subaru-Gary Fisher
3 Heather Irmiger   Boulder, CO1:45:54.90 109232  Subaru-Gary Fisher
4 Amanda Sin   1:46:33.00  19 3 Rox Racing
5 Katherine Compton   Colorado Springs, CO1:49:2.50 55820  21 Planet Bike/Stevens/Kenda
6 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:49:29.30 156146  Giant Factory Team
7 Aleksandra Mooradian   1:49:51.90  11 K.Bedford/Verge/Spin
8 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:50:10.40 160568  16 Specialized
9 Chloe Forsman   Tucson, AZ1:51:30.00 214920  15 Tokyo Joe's
10 Anina Aaron   Oak Ridge, NC1:52:28.40 244684  31 Grace Law/Trek/Fox
11 Amy Dombroski   Boulder, CO1:53:2.70 246803  Luna Pro Team
12 Susan Butler   Portland, OR1:57:11.30 211472  12 River City Bicycles
13 Abby Strigel   Madison, WI1:58:21.40 202434  24 Trek Stores ofMadison
14 Bryna Blanchard   Troy, NY1:58:51.80 209883  17 Windham Mountain Cycling Team
15 Rebecca Beaumont   1:59:11.70  26 Team Canada
16 Susan Stephens   2:1:11.60  20 Bell's Beer/Quiring Cycles
17 Erin Disterheft   Eau Claire, MI2:2:4.40 192951  28 Team Billys
18 Katherine Sherwin   Heber City, UT2:2:24.60 173633  30 Maifia Racing Pabst Felt
19 Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:2:49.20 122752  18 Grace Law-Trekp/b Vantaggio
20 Meghan Korol   Asheville, NC2:2:51.20 285702  23 Mafia Racing
21 Susan Juedes   Madison, WI2:2:52.90 169773  25 Ride BackwardsFighting Appare
22 Linnea Koons   Roxbury, MA2:2:55.30 224763  29 Embrocation Cycling
23 Danae York   Boulder, CO2:2:57.30 178290  27 Mafia Racing
24 Deidre York   Boulder, CO2:2:59.20 178289  22 Velobum.com
DNF Allison Mann   Lake Elsinore, CA 268587  10 Rock N' Road Cyclery

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpySierra NevadaBonk BreakerOSMOCUOREUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee