Race Results for
Iola Bump & Jump (2010 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/02/2010

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fletcher Arlen   Wausau, WI53:27.00 368031  4034 City Bike Works
2 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI53:40.90 297043  4052 Team Bonk
3 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI55:26.10 303828  4026 
4 Brandon Flisram   55:49.10  4005 Team Extreme
5 Justin Wentworth   58:51.30  4278 
6 Oskar Karinen   59:11.70  4229 XC Sports / Endurance Trust
7 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:1:13.10 289759  4040 Twin Six / Team Extreme
8 Riley Kunstman   1:2:24.90  4059 Gear Grinder
9 Nick Christensen   1:2:27.90  4262 Gear Grinder
10 Calvin Baumgartner   1:4:8.40  4249 
11 Jacob Bons   1:13:30.20  4055 
12 David Slickman   1:13:59.50  4048 Team Bonk
13 Matthew Dutczak   Crete, IL1:17:18.40 245848  4230 South Chicago Wheelman
14 Gage Miller   1:20:47.70  4032 Janesville VeloClub
15 Mason Enz   1:22:44.60  4050 Team Bonk
16 Shane Holcomb     6016 Fattires-n-Beer
17 Caleb Swartz   Madison, WI 286165  6049 Brazen Dropouts/Cronometro
18 Daxton Mock     6045 Gary Fisher
19 Juan Gonzalez     6050 
20 Kyle Kargel     6001 Wildside Velo Club
21 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
22 Jimmy Splittgerber     6005 
23 Aaron Smith     6003 
24 Owen Reich     6031 
25 Daniel Gretzinger     6008 Wheel and Sprocket
26 Mitchell Dutczak     6042 South Chicago Wheelmen
27 Dylan Eggebrecht     6011 
28 Joey Scalissi     6051 Muddy Cup
29 Bridger Flory     6044 Pomps
30 Alex Gruszynski     6048 Gear N Up
31 Cole McDicken     6036 
32 Colton Campbell     6034 
33 Zack Kargel     6002 Wildside Velo Club
34 William Darling   Vernon Hills, IL 318222  6007 Grainger Bike Club
35 Nathan Knowles     6017 
36 Lucas Fletcher     6015 
37 Haden Krans     6043 
38 Elliot Schneider     6033 Elliot
39 Victor Anderson     6037 
40 Dylan Pink     6052 

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Zuiker   48:33.50  4211 Moritz/Azonic/Gamut/SixSixOne
2 Kyle Berchem   50:9.60  4044 
3 Alex Mayer   50:9.70  6038 Riding To Defeat ALS
4 Andrew Laatsch   52:4.80  4206 
5 Jan Warren   53:5.40  4008 Green Door Home Inspection
6 Cory Marty   Plover, WI55:11.30 303981  4014 
7 Jack Feuerstein   57:44.60  4025 Heavy Pedal Bicycles
8 Freddie Oby   58:12.90  6040 Riding to Defeat ALS
9 Daniel Gonzalez   58:52.40  4264 
10 Tyler Feldmann   60:35.90  4269 
11 Colin Olson   60:44.80  4232 
12 Carson Pethan   1:1:28.80  4209 
13 Matthew Mayer   1:3:6.70  6039 Riding to Defeat ALS
14 Zach Sabel   1:5:38.60  4004 Attitude Sports
15 Mark Hanrahan   1:5:54.40  4208 Twin Six
16 Michael Knippen   1:6:25.80  4234 
17 Evan Stewart   1:8:31.20  4039 Titletown Flyers
18 Zachary Kolar   1:20:16.30  4036 
DNF Jack Gassner     4042 
DNF Eduardo Chavez     4263 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Trupp   51:31.40  4803 
2 Philip Austin   52:0.00  4221 
3 Juan Zermeno   53:13.00  4253 
4 Thomas Sturtevant   54:54.80  4268 
5 Russell Bernard   55:10.40  4218 
6 Nestor Dominguez   56:6.70  4251 
7 Joren Devries   56:11.10  4273 
8 Rob Stieber   56:47.70  4261 Rib Mountain Cycle
9 Jason Bugalecki   56:55.20  4224 
10 Tim Lawrence   57:35.30  4247 
11 Tony Marcianelli   58:9.50  4237 
12 John Ruggles   60:0.00  4003 
13 Kevin Crow   1:1:50.40  4231 
14 Matthew White Jr.   1:3:54.90  4060 
15 Andrew Woznicki   1:4:13.50  4274 
16 Erik Backhaus   1:5:11.70  4203 
17 Walter White   1:9:40.40  4061 
18 Matt Berndt   1:11:44.10  4064 79 Design
19 Seth Boyea   1:13:58.20  4245 
20 Joe Guse   1:18:48.00  4241 
21 Jeremy Jersild   1:19:39.60  4051 
22 Jake Miller   1:25:15.60  4201 
23 Justin Anthony   1:28:23.90  4271 
DNF Kurt Brunner     4017 
DNF Martin Reza     4101 
DNF Scott Krueger     4818 Team WORS

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI50:53.20 293518  4013 
2 Martin Tank II   51:2.20  4213 Team Cyclopath
3 Marko Gerovac   51:6.80  4010 
4 Jason Mau   51:41.70  4228 
5 Michael Hammond   51:51.00  4215 FMRT
6 William Patterson   52:58.10  4053 Attitude Sports
7 Brad Gruszynski   52:59.20  4248 Gear N Up
8 Dirk Bjornstad   53:28.20  4244 Fond Du Lac Cyclery
9 Christopher Richmond   53:38.10  4046 
10 Mike Williams   56:19.90  4257 Spokes & Spines
11 Mark Anderson   56:25.80  4827 
12 Kerry Gonzalez   56:46.50  4254 Treadhead Cycling
13 Michael Browne   Madison, WI57:20.80 267706  4266 Trek Mtn Co-op
14 Josh Zalewski   58:12.20  4038 
15 Chrstopher Follmer   Madison, WI58:28.10 300426  4823 
16 Nicholas Zeidler   58:29.40  4240 
17 James Druyrestein   59:44.30  4233 
18 Bryan Feltz   59:44.70  4276 
19 Jim Scharlau   60:57.20  4806 
20 Brian VanderMeulen   1:1:53.80  4265 
21 Ryan Manske   1:2:22.80  4828 
22 Jason Morgan   1:4:57.60  4822 
23 Aaron Dalbeck   1:5:3.70  4275 
24 Peter Fetters   Neenah, WI1:5:53.30 292715  4141 
25 Steven Toombs   1:7:49.20  4239 Erik's
26 Adam Zouski   1:13:8.50  4830 
27 Jacob Glatt   1:14:47.80  4804 Titletown Flyers
28 Mike Middendorf   1:17:2.90  4805 
29 Antonio Barron   1:25:26.30  4256 
DNF Bradley Lahner     4054 
DNF Sheldon Williams     4065 Prevagen
DNF Mike Welch     4123 
DNF Jesse Berg     4212 Titletown Flyers
DNF Christopher Carlson     4821 
DNF Andy Schweitzer     4825 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Schisel   52:39.30  4235 
2 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL53:4.40 191741  4210 Athletico xXx
3 Ruben Valdez   53:41.60  4045 
4 William Colaluca   54:11.30  4267 
5 Kevin Lisowe   56:20.60  4037 
6 Clive Warren   56:21.00  4006 Green Door Home Inspection
7 Ted Drevalas   56:25.70  4222 
8 Chad Warren   56:29.60  4260 
9 Jonathan Mathews   56:32.90  4225 Hui Chicks Racing
10 Kabby Hons   57:31.90  4258 
11 Jody Arlen   57:35.40  4035 
12 Michael Laufenberg   57:39.30  4023 Team Pedal Moraine
13 Jack Pabst   58:34.40  4049 
14 Michael McClure   59:54.20  4057 
15 Steve Beach   60:43.60  4011 
16 Kevin Leach   1:4:18.80  4826 
17 Kevin Knutson   1:4:32.70  4238 Peace Coffee
18 Kirk Wescom   1:5:3.70  4219 
19 Eric Huff   1:5:14.60  4243 Sheboygan BikeCo
20 Jim Pekowsky   1:5:34.80  4020 Ryder/Trek Racing
21 Herminio Dominguez   1:7:10.40  4255 
22 Tom Andrews   1:8:22.00  4824 
23 Andrew Trewyn   1:8:35.30  4056 Waupon Raod Warriors
24 Steve Baumgartner   1:8:36.50  4250 
25 Mike Laviolette   1:9:37.80  4277 
26 Kurt Otto   1:9:38.50  4227 Recyclist
27 Scott Secketa   Antioch, IL1:11:3.90 303125  4214 
28 Loren Beyer   1:11:42.20  4220 
29 Robert Strzelczyk   1:15:42.30  4058 
30 Brian Coleman   Cedarburg, WI1:15:44.30 314104  4807 Alterra MTB Team
31 Steve Mayer   1:16:46.60  4279 
32 Michael Close   1:18:25.90  4259 
DNF Chris Augustian     4022 
DNF David McCabe     4202 
DNF John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  4252 Waupun Road Warriors
DNF Christopher Voss     4809 
DNF Matthew Knowles   Batavia, IL 314964  4810 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Heupel   Libertyville, IL56:28.60 240131  4047 
2 Steve Cummins   56:43.50  4009 
3 Scott Foate   58:35.40  4062 
4 George Doty   60:56.30  4033 
5 Mike Richardson   60:57.00  4272 
6 Mark Corrigan   1:3:54.40  4002 
7 Darrell Trzebiatowski   1:4:34.10  4242 
8 Dan Marchewka   1:5:1.30  4216 
9 James Brasuell   1:5:17.40  4015 
10 Dano Dittrich   Sheboygan, WI1:7:52.90 284636  4811 Sheboygan BikeCo
11 Tom Borchardt   1:12:16.20  4246 
12 Steve Mott   1:15:27.00  4204 
13 Dennis Klinkert   1:17:45.90  4043 
14 Ron Jansen   1:18:11.20  4016 
15 Richard Wenborne   1:32:31.30  4007 Titletown Flyers
DNF Bruce Parker     4021 Freewheel Bike
DNF Glenn Aavang     4063 
DNF Dave Hornung     4066 Team Fond Du Lac Cyclery
DNF Wally Sniadajewski     4100 Point Pursuit

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Senderhauf     2065 Wheel and Sprocket
2 Pete Karinen     2333 XC Sports / EnduranceTrust
3 Sam Geyer     2368 
4 Ian Haupt     2152 Expo
5 Jake Therrien   Sammamish, WA 309346  2110 Wheel & Sprocket
6 Parker McColl     2097 Endurance Trust
7 ryan oconnell   Oak Forest, IL 303745  2154 Team Expo
8 Jordan Loeck   Sherwood, WI 291906  2068 Appleton Bike/GenX
9 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766  2127 MNJRC
10 Travis Johnson     2099 Heavy Pedal
11 Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2140 Team Bonk
12 Connor McColl     2098 Endurance Trust
13 Riley Kopesky     2045 Expo Racing
14 Brandon Watkins     2165 EXPO Racing
15 William Griesbach     2360 Point Pursuit
16 Collin Coleman   Cedarburg, WI 293072  2115 Team WORS
17 Dylan Luebbe     2359 Ski Hut
18 Jordan Boyea     2342 
19 Bo Schinke   Appleton, WI 299034  2010 GenX/World Bicycle Relief
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL 259591  2148 Gary Fisher 29er Crew
DNF Adam Kelnhofer     2357 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Jenema   Marquette, MI1:24:21.00 241103  1063 Gear Grinder
2 Mitch Gantz   1:27:37.20  1235 Nova Iscorp
3 Joseph Maloney   1:28:54.40  1029 
4 Spencer Cone   Baraboo, WI1:29:35.90 302116  1019 Wildside Velo Club
5 Steve Pribyl   Maplewood, MN1:31:23.20 297161  1209 Flyer Cycles
6 Ryan Voss   Damascus, OR1:33:7.30 286022  908 Muddy Cup
7 Peter Coenen   1:34:8.40  1214 
8 Michael Wenzel   1:35:20.40  1222 
9 Ryan Tervo   Chassell, MI1:35:39.20 292168  1241 Flyer Cycles
10 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:39:24.10 289953  1062 Titletown Flyers
11 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:42:43.20 285206  1111 Team Wisconsin/MC2
12 Eric Weidman     2040 
13 Adrian Icenogle     2137 Attitude Sports
14 Michael Sherven     2156 Fat Tires & Beer
15 Jacob Jackson   Cadott, WI 307701  2043 
16 Daniel Gjertson     2318 
17 Chris Hinshaw     2136 Fond du Lac Cyclery
18 Scott Anderson     2153 Titletown Flyers
19 Nick Wierzba     2060 Rib Mountain Cycles
20 Aaron Hendricks     2369 
21 Jacob Becker     2132 Gen X / World Bicycle Relief
22 Paul Meuer     2334 Ripon Redhawks
23 Andrew Borell   Ripon, WI 269270  2910 Attitude Sports
24 Matt Paterson     2012 Team AttakTiks
25 Chris Smith   Mukwonago, WI 309395  2017 Team Extreme
26 Joel Jahnke Jr.     2009 Anybody's Bikeshop
27 Cody Gunst   Hartford, WI 246370  2364 
28 Phillip Hoffman     2096 UWSP MountiainBikers
DNF Travis Schirpke     2057 TEAM EXTREME
DNF Zach Hetzer     2095 UWSP Mountain Bikers
DNF Brandon Hintz     2124 Team WORS
DNF Nick Krcma     2161 City Bike Works
DNF Daniel Holtermann     2346 Gen X

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:24:23.30 293999  1064 Culvers Racing
2 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:28:21.30 311654  1016 City Bike Works
3 Trevor Koss   Madison, WI1:29:32.70 269759  924 Spring Street Sports
4 David Knauf   1:29:36.00  1244 
5 Ryan Carlson   Wauwatosa, WI1:30:50.30 273574  1004 Team Wheel & Sprocket
6 Mark Klein   1:31:9.50  1237 Red Jacket
7 Benjamin Cisneros   1:31:41.90  1070 Polska
8 Ken Statz   1:32:23.40  1073 
9 Shawn Hoppe   1:32:39.00  1061 Fond Du Lac Cyclery
10 Brandon Leach   1:32:58.60  1218 Johnny Sprockets
11 William Street   Sheboygan, WI1:33:41.90 219245  1071 SISU Custom Cycles
12 Ben Marchewka   Waterloo, WI1:33:43.00 302088  1048 Team Pedal Moraine
13 Eric Fossell   Berthoud, CO1:33:43.60 296311  1107 Spokes N Spines
14 Erik Carlson   1:35:26.50  1240 Quick Stop Bike Shop
15 Dan Ellerkamp   1:35:55.10  1018 Magnus
16 Karl Erbach   1:36:41.90  1234 Trek Store Madison
17 Tyler Welnak   1:36:41.90  1802 Wheel and Sprocket
18 Joseph Sielen   Milwaukee, WI1:38:32.00 310420  1039 Team Pegasus
19 Michael Joachim   1:38:38.20  1003 
20 Michael Humpal   Mundelein, IL1:39:41.70 189221  1072 GeorgeGarnerCyclery.com
21 James Schwindt   1:43:1.00  1253 Fond Du Lac Cyclery
22 Michael Ziegler   Milwaukee, WI1:45:30.50 296227  1099 Cyclenauts
23 Matt Bolenbaugh     2107 RMC
24 Steve Herriges     2075 
25 Patrick Scheibel     2077 
26 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2902 treadhead/A51/psimet
27 John Arpke     2927 
28 Mike Darlington     2130 
29 Ian Willmann     2007 
30 Jake Swenson     2019 UWSP Cycling
31 Taylor Bogdanske     2301 
32 Justin Wheelock     2928 
33 Brian Paterson   Lakemoor 397513  2002 Team AttakTiks
34 Jesse Coenen     2367 
35 Christopher Volbrecht     2350 Treadhead Cycling
36 Brad Stollfus     2319 
37 Carl Morse     2171 Wheel & Sprocket
38 Andrew Meyer   Mosinee, WI 307995  2908 Team Extreme
39 Ryan Theel     2151 Cyclopath
40 Tyler Byrnes   Madison, WI 312988  2160 Flying Bobcats
41 Mark Schindel     2838 Titletown Flyers
42 Chad Hoppe     2050 Team Fond du Lac Cyclery
43 Sharat Mortha     2051 Rib Mountain Cycles
44 Paul Wilson     2329 
45 Todd Nutter     2829 Fond du Lac Cyclery
46 Timothy Strege     2836 Half Acre Cycling
DNF Scott Spoo   Woodbury, MN 297802  1215 Wannabee Racing
DNF Pete Ignasiak   Milwaukee, WI 306585  1232 Alterra Coffee
DNF Adam Abraham     1238 
DNF Brian Brown     2101 
DNF Eric Krszjzaniek     2923 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Moen   Lombard, IL1:28:20.30 24686  1077 r bikes
2 Patryk Limanowicz   1:28:53.30  1010 
3 Sanjay Ganju   New Berlin, WI1:28:55.50 196060  1054 Alterra Mtb
4 Nathan Lillie   Altoona, WI1:30:39.90 313414  1050 RUCC-Brones Bike Shop
5 Christopher Tries   1:31:55.80  1047 South Shore Cycles
6 Matthew Bohm   Dunlap, IL1:33:32.10 249934  1257 Proctor Cycling Team
7 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:33:40.00 164577  1068 Gear Grinder
8 Nathan Langhurst   1:33:54.90  923 
9 Jeremy Vogels   1:34:3.80  1033 Performa Cycling
10 Justin Meyer   1:34:5.40  1246 
11 Matthew Hippe   1:34:8.90  1065 
12 Erich Ponath   1:35:1.90  1056 Fattires-n-Beer
13 Michael Young   1:35:4.10  1255 xXx Racing - AthletiCo
14 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:35:12.00 285687  1060 Sheboygan Bicycle Co
15 Steven Hohenstein   1:35:19.90  1225 Skihut
16 Neil Zacharek   1:35:42.30  1059 Sheboygan Bicycle Co
17 David Bender   Kenosha, WI1:36:12.40 260585  1012 JVC/Michaels Cycle
18 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:36:17.50 293537  1053 Wildside Velo Club
19 Erin Sikora   1:36:36.00  1074 Performa Cycling
20 Colby Lash   1:37:0.60  1226 
21 Jim Toombs   Madison, WI1:37:8.80 309850  1095 Eriks Bikes & Boards
22 Caleb Wendel   1:38:28.30  1239 Red Jacket Cycling
23 Jim Sadauckas   1:38:32.60  1022 Team Extreme
24 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:39:8.10 291373  1032 New Moon Bike Shop
25 Joel Coon   1:40:5.50  905 BelGioioso/Twin Six
26 Chad Tucker   Fox Point, WI1:41:32.50 266824  1248 My Wife Inc.
27 Justen Stracy   Spring, TX1:42:20.70 136599  1250 Attitude Sports
28 Robert Mautz   1:46:32.20  1121 Team Bonkters Racing
29 Frederick Moreau     2356 
30 Dan Wierzba     2028 Rib Mountain Cycles
31 Logan Mackay     2063 
32 Daniel Johnston     2061 Bone and Joint
33 Rob Willmas     2114 Team Bonk
34 Kyle Williams   Iowa City, IA 239639  2341 Iowa City Cycling Club
35 Jason Gibson     2162 Gear N Up
36 Eli Lipp     2018 Speed Freak
37 Christopher Cischke     2352 Red Jacket Cycling
38 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
39 James Parman     2338 Fond Du Lac Cyclery
40 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
41 Ryan Usiak     2117 Titletown Flyers
42 Jeff Swanstrom     2042 
43 Ben Leach     2143 Bike's Ltd
44 Aaron Mix     2062 Trek Store-Madison
45 Rennis Delgado     2038 
46 Eric Johnson     2801 Anybody's Bikeshop
47 Tim Gilbertson     2105 Titletown Flyers
48 Brad Biddick     2344 
49 Jeremy Jonas     2004 
50 Nate Andrews     2103 Alterra Coffee
51 Erich Brauer   Madison, WI 276022  2147 Titletown Flyers
52 salvatore virgilio   Woodridge, IL 311698  2166 
53 Benjamin Lasecki     2158 Cyclopath
54 Matthew Byrge     2911 Team Cyclopath
DNF Ryan Shiroma     906 BelGioioso/Twin Six
DNF Kevin Pomasl     1027 Team Wisconsin/ MC2
DNF Isaac Reinbold     1058 Alterra
DNF Daryl Krans     2146 Bikes Ltd
DNF Eric Stanke     2211 
DNF frederic moreau   Mission Viejo, CA 303252  2325 johnny sprockets
DNF Jason Dostal     2805 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI1:30:16.30 261579  1023 The Endurance Trust Inc.
2 Andrew Dahl   1:30:26.80  1230 BPB
3 Greg Heil   1:31:31.70  1114 Cyclenauts
4 James Buddenbaum   Bloomington, MN1:31:33.30 185684  1052 Silver Cycles
5 Joe Greatens   De Pere, WI1:31:34.60 218706  1008 
6 Matthew Ryan   1:32:5.80  1231 
7 Kurt Schwiesow   1:33:19.30  1009 Tower Clock Eye Center
8 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:34:38.60 205152  916 Muddy Cup \ Twin Six
9 Tom Kapanke   1:34:41.00  922 T6 Twenynine &Single
10 Patrick Haley   Milwaukee, WI1:35:6.40 199776  1254 Velo Trocadero
11 Lance Wall   1:35:24.10  1044 Club Tread
12 Joe Villalobos   1:36:30.70  1031 Hayes RPM Cycling
13 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:37:47.80 81966  1017 CZ Velo
14 Matt Block   1:37:58.10  1014 BIKEMAN.COM
15 John Brown   1:38:14.10  1247 
16 Carey Falkenberry   1:38:39.80  1006 
17 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI1:38:43.90 228524  1037 Endurance Trust
18 Jeremy Lentz   Colgate, WI1:40:6.20 292071  1025 
19 Jeff Steckbauer   1:41:20.00  1801 Rib Mountain Cycles
20 Scott Hietpas   Appleton, WI1:41:23.10 285504  1205 
21 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:42:6.70 227409  1024 Wildside Velo Club
22 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:42:8.50 309298  1005 Titletown Flyers
23 Krystian Pac   Chicago, IL1:43:16.80 149853  1078 PACT - DISH POLSKA TV - Miodu!
24 Chris Yaggie   1:48:36.10  1249 Attitude Sports
25 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL1:53:23.60 280824  1813 WORS HAYES BRAKES
26 Bret Deutscher   Stevens Point, WI1:55:58.00 158899  904 
27 Brian Benson   1:56:59.00  1804 Bikes LTD
28 Ken Dawson   Salt Lake City, UT 235776  2317 Unattached
29 John Hughes     2133 Pedal Moraine
30 Gabriel Ion     2141 
31 Jeff Weyenberg     2027 
32 Aaron Steen     2323 
33 Patrick Dowd     2003 
34 Patrick Shanahan     2336 
35 Mark Clinton     2149 Attitude Sports
36 Steven Schaefer     2905 
37 Matthew Lanser     2048 Titletown Flyers
38 Ernie Luedke     2374 
39 Bryan Lau     2066 
40 Jason Ruesch     2087 Rib Mountain Cycles
41 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2903 FatTires n Beer
42 Chad Neff     2033 
43 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2309 Big Ring Flyers
44 Michael Olm     2016 GenXcycling
45 Cal Collins     2355 Wannabe Racing
46 Matthew Berg     2081 Titletown Flyers
47 Marcus Steele     2828 Title Town Flyers
48 Mark Szudrowitz     2810 Team Extreme
49 Jeremy Wells     2331 
50 Kenny Dretzka     2811 Team Cyclopath
51 Mike Mennenoh     2354 Club Tread
52 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
53 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687  2129 Team Extreme
54 Darren Haag     2006 HAAG GYM
55 Richard McCaleb     2126 Lifetime Health
56 Todd Somers   Milwaukee, WI 196059  2080 Alterra
57 Patrick Gokey     2361 
58 Steve Havlichek   Green Bay, WI 315554  2163 
59 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI 284582  2102 Gen X / World Bicycle Relief
60 Steve Strobel     2221 Rib Mountain Cycles
61 Jeff Gau     2052 Bone & Joint
62 Jon Greendeer     2831 
63 Kevin Schuster     2120 Genx/World Bicycle Relief
DNF Tim Nass     2832 
DNF Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Tavela   1:30:50.10  1043 THC
2 Michael Seguin   Chicago, IL1:31:18.00 32101  1202 xXx Racing - AthletiCo
3 William Burkholder   Rockford, IL1:31:33.90 296156  1002 Kegel\'s Bike
4 Jim Chapman   1:31:43.30  1242 On The Rivet
5 Brent Palmer   1:33:45.90  901 Titletown Flyers
6 Matthew Dale   Cable, WI1:33:54.60 310643  1007 Riverbrook Momentum
7 Steve Pribek   1:33:55.60  1026 
8 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:33:56.50 193353  1075 chicagoperformance.com
9 Scott McClement   Hinsdale, IL1:33:56.60 192184  1256 Flatlandia
10 Brad Skillicorn   1:33:56.80  1228 
11 Greg Jones   1:34:7.60  907 Lake Geneva Cyclery
12 Mark Cole   Stevens Point, WI1:35:9.80 104782  1119 Adventure 212/Specialized
13 Ty Gonzalez   1:35:20.20  1045 Alterra MTB Team
14 Michael Martens   Grafton, WI1:35:30.00 68766  925 Bye - Nomad
15 Dan Szczepanski   1:36:15.10  1028 BelGioioso/Titletown Flyers
16 Don Slickman   1:37:8.00  1055 Team Bonk
17 Jesse Sharp   1:38:24.10  1133 Tower Clock Eye Center
18 Mark Olski   1:39:13.10  1066 
19 Bob Callaway   1:39:28.00  903 Bluedog Cycles
20 Curt Demott   1:40:22.80  1100 Titletown Flyers
21 Mike Worland   1:42:26.80  1236 Big Ring Flyers
22 Michael Jeschke   1:42:56.30  1245 
23 Bill Schneider   1:42:56.90  1212 Elliot
24 Thomas Hanegraaf   1:42:59.60  1206 
25 Steve Jeske   1:44:14.30  1046 Pedal Moraine
26 Lloyd Cate   1:45:25.60  1833 
27 Jason LaBella   Chicago, IL1:45:53.10 219648  1001 Endurance Trust
28 Jeff Hammond   1:46:46.50  1041 Endurance Trust
29 Richard Faith   1:53:36.30  1040 Cylenauts
30 Michael Hartzell     2363 
31 Scott Anderson     2925 Rib Mountain Flyers
32 Jason Kayzar   Brookfield, WI 287672  2901 Team Wisconsin/ MC2
33 Brian Christensen     2347 Gear Grinder
34 Mark Cheyne     2907 Muddy Cuo
35 Steve Kobs     2032 Team Pedal Moraine
36 Thomas Dvoratchek   South Elgin, IL 246726  2340 Spin Dr Cycleworks
37 Ken Naef     2011 Titletown Flyers
38 Barry Blumenkemper     2324 
39 Sean Miller     2091 Janesville VeloClub
40 Thomas Sloan     2366 
41 Michael Carney   Yorkville, IL 253115  2029 Flatlandia
42 Wade Flisram   Onalaska, WI 208096  2113 Team Extreme
43 Daniel Guse     2348 FDL / OSH Cyclery
44 Quentin Gniot   Green Bay, WI 293921  2036 Titletown Flyers
45 Juan Gonzalez     2362 Trixlapenos
46 Robert Zimmermann     2168 Pedal Moraine
47 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
48 Joe Olson     2035 
49 Stephen Davidson   De Pere, WI 294363  2100 Titletown Flyers
50 Joel Ficke     2806 
51 Leif Hagman     2332 
52 Barry Campbell     2313 
53 Shawn Hauser     2815 Titletown Flyers
54 Jeff Wren     2082 Team Extreme
55 Loren Darling     2926 Grainger Bike Club
56 Doug McColl     2349 
57 Sam Huntington   Madison, WI 209052  2921 
58 Michael Quitzon     2123 
59 Brian Coppock     2304 
60 Kent Kallsen     2041 
61 Chris Cooper     2834 Hayes Disc Brakes
62 James Baxa   Twin Lakes, WI 290762  2208 Treadhead Cycling
63 Troy Olm     2142 Chainsmokers
64 Randy Johnson     2169 Heavy Pedal
65 Michael Gerlach     2904 Bonk
66 Joel Flory     2343 Pomps
67 Robert Livingston     2164 Titletown Flyers
68 Scott Graff     2037 
69 Thomas Harron   Madison, WI 296479  2804 
70 Dave Dahlman     2157 Team Extreme Inc
71 Rob Nieth     2809 Anytime Fitness - Delafield
DNF David Compton   Belvidere, IL 259833  1113 Compton Bros. Racing
DNF Jason Martini     1207 Titletown Flyers
DNF Troy Meives     1243 On the Rivet
DNF Paul Compton     2064 Compton Bros. Racing
DNF Michael Gorka   Salem, WI 13730  2803 TreadHead Cycling

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   Cross Plains, WI1:32:51.10 29899  1251 Trek
2 Glen Stroik   Franklin, WI1:33:14.60 258547  1067 Chiropratic Partners
3 Sean Shields   Milwaukee, WI1:34:41.00 76735  1042 Team Pedal Moraine
4 Ross Lemke   1:34:51.80  1049 Pedal Morraine/Hammer
5 Dan Griffin   1:35:15.70  1227 Point Pursuit
6 John Praxmarer   1:35:16.30  1208 
7 Bob Phelps   Milwaukee, WI1:36:21.70 314420  1803 Alterra Coffee
8 Nick Christofalos   Chicago1:36:26.40 296031  1057 Twin Six ClifBar
9 Russell Jobs   1:36:52.70  1101 Hayes Disc Brakes
10 Todd Bugnacki   1:37:7.80  1035 Club Tread
11 Paul Rainey   Mount Prospect, IL1:38:10.40 244381  1069 Endurance Trust
12 Jeff Sympson   Rockford, IL1:39:1.20 101514  1076 RVO/ Kegel's
13 Andre Odendaal   Wilmette, IL1:40:44.50 267109  1252 
14 John Gregorski   1:41:33.20  1021 EXPO Racing
15 Jesse Kusserow   1:42:8.30  1220 
16 Jed Schleisner   1:42:16.20  1832 Outdoor OutletCycling
17 Jeffrey Gantz   1:43:21.80  1233 Titletown Flyers
18 Eric Sime   Boscobel, WI1:48:54.30 176464  902 Team Singular
19 Edward Dutczak   Crete, IL1:50:13.70 80789  1051 South Chicago Wheelman
20 Mike Daish     2345 
21 Terry Prewitt     2250 Attitude Sports
22 Kelly Skinkis     2145 Team WORS
23 Pj Braun     2307 Heavy Pedal Velo
24 Lee Nesbitt     2144 KORC
25 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
26 Tom Wendland     2031 TEAM EXTREME
27 Mike Owens     2173 Alterra
28 Dustin Vande Zande     2906 Point Pursuit
29 Larry Hipps     2071 Pedal Moraine
30 Alan Kinnaman     2131 
31 Dave Reich     2112 Team Extreme
32 Timothy Blob     2308 GearNUp
33 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2912 Team Extreme
34 Troy Sable     2084 
35 Scott Palmersheim     2909 Pedal Moraine
36 John Gretzinger     2072 
37 Jeff Greatens     2326 
38 Anton Koenigsmann     2812 
39 Todd Fletcher     2125 
40 Matt Howe     2351 
41 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
42 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo Club
43 Edward Piontek     2135 Title Town Flyers
44 Keith Wolf     2835 Extreme
45 Steve Hoppman     2122 FDL/Oshkosh Cyclery
46 Daniel Bucklaew   Batavia, IL 296173  2339 
47 Paul Ihde     2813 Titletown Flyers
48 Steven Drecoll     2138 
49 David Vogt   Fitchburg, WI 252770  2306 Flying Bobcats
50 Bob Schmitt     2155 Pedal Moraine
51 Mark Sprangers     2327 
52 Michael Kaspar     2365 
53 Gary Esko     2814 
54 Demetrius Banks     2371 
55 Mark Voss     2837 
56 Paul Traeger     2092 TEAM EXTREME
DNF Michael Stanley   Evanston, IL 33828  1224 Verdigris
DNF Phil Therrien     2109 Wheel & Sprocket
DNF Ryan Roesler   Onalaska, WI 317102  2802 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Heil   1:37:16.50  926 
2 Steve Kapaun   Hudson, WI 118725  2085 
3 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2025 IS Corp
4 Mark Petterson     2089 Treadheadsing
5 Don Freitag     2353 
6 Dave Wall     2358 
7 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2026 Team Extreme
8 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
9 William Peters     2067 Titletown Flyers
10 Jim Feuerstein     2070 Heavy Pedal Bicycles
11 Mike Morrison     2373 
12 Daniel Millin     2328 Team Bonk
13 Bill Styer     2069 
14 David Hornung     2170 Team Fond Du LAc Cyclery
15 Dan Smith     2330 
16 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2056 TreadHead Cycling
17 Randy Borst     2090 Titletown Flyers
18 Mike Brauer     2172 Heavy Pedal Velo
19 James Mistark     2134 Titletown Flyers
20 Bob Ferrara     2139 
21 Frank Sniadajewski     2106 Point Pursuit
22 Michael Giesen     2116 Titletown Flyers
23 Jim Splittgerber     2322 
24 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 ICO / Team Maywood
25 Bruce Harvey     2150 Red Jacket
26 Kent Jenema     2372 
27 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 
28 Ron Kapaun     2118 
29 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
30 Matthew White     2093 
31 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2086 Team Extreme
32 Steve Manthe     2059 Chainsmokers
33 Robert Langlois     2167 
34 Sterling Schmidt     2128 Heavy Pedal
DNF dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2083 Titletown Flyers
DNF Randy Pallex     2094 BelGioioso/Titletown Flyers
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2119 Titletown Flyers
DNF Douglas House     2370 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:30:21.20 209414  706 EXPO Racing
2 Kyle Warras   Waukesha, WI1:30:41.80 280628  703 EXPO Racing
3 Greg Krieger   Fort Collins , CO1:31:4.80 255039  715 Team Extreme
4 Myles Beach   Larsen, WI1:31:21.40 208348  704 EXPO
5 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:32:3.00 294148  702 Team Extreme
6 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:32:48.00 282426  711 Titletown Flyers
7 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:35:10.70 210565  712 Team Expo
8 Dustin Dale   Cable, WI1:36:22.20 294108  720 Riverbrook Momentum
9 Dakota Dale   Cable, WI1:37:12.10 310795  719 Riverbrook Momentum
10 Tony Kaatz   Ripon, WI1:38:45.10 297312  701 Attitude Sports
11 Leif Byrge-liebig   Menomonee Falls, WI1:38:48.10 280257  709 Team Cyclopath
12 Theodore Peters   Hartford, WI1:39:41.50 267190  705 EXPO Racing
13 Chris Harrison   Green Bay, WI1:39:42.40 296466  710 Titletown Flyers
14 Michael Dutczak   Crete, IL1:40:33.70 200766  708 South Chicago Wheelman
15 Cameron Schave   Fond Du Lac, WI1:41:31.80 297078  727 Fond Du Lac Cyclery
16 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:45:32.10 296192  717 EXPO

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Gehling   Madison, WI1:44:24.20 214485  17 Trek Bicycle Store Madison
2 Ben Koenig   Schofield, WI1:44:53.90 267964  22 Rib Mountain Cycles
3 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:45:38.40 247082  Fond du Lac Cyclery
4 Scott Golomski   Greenfield, WI1:45:58.80 208973  38 
5 Seth Lenss   Luxemburg, WI1:46:33.90 182019  119 Titletown Flyers
6 Bryan Fosler   Madison, WI1:47:13.70 197058  61 Trek Store of Madison
7 Carlos Haeckel   Madison, WI1:47:26.70 227622  56 Alterra / Sunringle / Voodoo
8 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:47:45.70 258735  122 Mercy Specialized
9 Aaron Robnett   Iowa City, IA1:48:21.70 258329  121 Q7 Cycling
10 Bret Glembocki   Burlington, WI1:49:0.80 176372  25 
11 Christian Brekke   Stoughton, WI1:49:32.70 244627  103 Fisher 29er Crew
12 Justin Piontek   Madison, WI1:49:44.60 297073  45 Performa Cycling
13 Luke Holtan   Milwaukee, WI1:50:10.20 262458  44 VELO TROCADERO
14 Christopher Mantel   Cedarburg, WI1:51:24.70 227962  24 VeloTrocadero
15 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI1:51:45.60 242169  62 Attitude Sports
16 Matthew Millin   Kenosha, WI1:51:58.20 303243  19 Team BONK
17 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:52:6.10 263354  27 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Aristotle Peters   Hartford, WI1:52:41.30 242486  35 EXPO Racing
19 Daniel Schaefer   Adell, WI1:53:18.50 258370  29 Team Pedal Moraine
20 Andrew Rosch   Madison, WI1:55:27.30 240507  47 
21 Andrew Ignasiak   Colorado Springs, CO1:57:40.90 254646  115 
22 Matthew Schweiker   Chicago, IL1:58:4.00 277107  109 Mesa/Gateway Harley
23 Justin Lund   Tomahawk, WI1:58:22.30 216962  23 EVOMO.COM
24 Nate Jasperson   Green Bay, WI1:59:3.00 295894  40 Performa Cycling
25 Nathan Johnson   La Crosse, WI2:3:51.90 263266  68 Muddy Cup
DNF Cody Goettl   Harrison, AR 287214  51 Spring Street Sports
DNF matthew muraski   Cashton, WI 305529  65 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:43:24.90 182256  Team Polska
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:43:40.00 227406  34 Adventure 212/Specialized
3 Neil Swanson   Colorado Springs, CO1:45:41.20 209153  49 Team WORS
4 Joe Curtes   Milwaukee, WI1:47:39.00 182177  59 Fuel Cafe/Gargae864/Milw Bike
5 Adam Swank   Duluth, MN1:47:51.00 231320  120 
6 corey stelljes   Madison, WI1:48:48.60 307965  64 Chainsmokers
7 Devin Curran   Onalaska, WI1:48:49.20 211576  104 Spot Brand Hollywood Cycles
8 Trevor Olson   Rochester, MN1:48:51.90 264356  58 Muddy Cup
9 Jack Hirt   Wauwatosa, WI1:48:53.40 216643  128 Velo Tocadero
10 Tim Yuska   Oak Park, IL1:49:30.20 266618  112 Iron Cycles
11 Mike Budd   Wrightstown, WI1:51:4.60 274937  63 Wheel & Sprocket
12 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:51:36.40 261138  108 conti
13 Andrew Tainter   Antigo, WI1:52:14.70 81939  71 LG50
14 Brian Hertzberg   Forest Lake, MN1:52:17.70 208067  30 5 Nines Cycling
15 Jesse Bell   Ishpeming, MI1:52:19.50 116891  33 SISU Cycles
16 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI1:53:12.30 285418  12 Wheel & Sprocket
17 Timothy Scanley   Milwaukee, WI1:53:18.20 291820  42 Alterra Coffee
18 Karl Schult   Lakewood, IL1:53:54.70 94072  101 Endurance Trust
19 Greg Cullen   Menasha, WI1:55:4.20 53729  70 O2 Cycling
20 Casey Masterson   Milwaukee, WI1:55:52.20 212244  127 Velo Trocadero
21 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:56:20.20 291522  21 Performa Cycling
22 Luke Batchelor-Clark   Madison, WI1:57:45.20 93290  41 Magnus
23 Joshua Tesch   Superior, WI1:58:32.20 114535  118 Continental
24 Chad Dean   Madison, WI2:24.70 74509  81 5Nines Data
25 Karl Tillman   La Crosse, WI2:55.00 294041  36 Bikes Limited Inc
26 Brad Dash   Geneva, IL2:3:41.70 108382  114 Twin Six
DNF Mat Bostelman   Sterling, IL 119153  52 
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  54 Team WORS
DNF alejandro collins   Arlington Hts, IL 313712  55 
DNF Cory Gwin   Madison, WI 223072  113 Magnus

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Stephens   Elm Grove, WI1:45:49.50 182041  53 Hayes
2 Todd McFadden   Duluth, MN1:45:58.60 134734  111 Adventure 212/Ski Hut
3 John Gatto   Oak Forest, IL1:46:53.50 121461  13 MARS
4 Michael Naughton   Crystal Lake, IL1:47:40.40 256256  88 
5 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:48:54.40 259146  14 Hayes
6 Michael Curtes   Mequon, WI1:49:0.20 227470  60 Fuel Cafe / milw Bike / G864
7 Chad Hildebrandt   Wausau, WI1:49:19.10 16155  20 Team Polska
8 Ray Nelson   Woodstock, IL1:49:58.30 193027  100 Treadhead Cycling
9 Mike Bushey   Esko, MN1:51:44.40 82026  125 Ski-Hut
10 John Miller   Madison, WI1:52:5.40 233978  99 
11 Bill Nigh   West Bend, WI1:52:5.70 197745  46 Team Pedal Moraine
12 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:52:20.70 169422  98 Treadhead Cycling
13 John Shull   Libertyville, IL1:53:9.00 259398  15 CLIF
14 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:53:18.30 98534  50 
15 Russell Krueger   Sayner, WI1:54:12.50 294083  48 Rib Mountain Cycles
16 Daniel Holsen   Manitowoc, WI1:56:20.30 50845  43 Heavy Pedal Velo Club
17 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:57:42.90 194466  69 Muddy Cup Racing
18 Mark Engen   Winona, MN1:58:51.40 10813  124 RUCC
19 Dennis Schueler   Hickory Hills, IL1:59:6.20 224373  67 Flatlandia
20 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:59:50.20 17768  116 
21 Mark Burkholz   Milwaukee, WI2:6:39.80 253459  16 Extreme Bike
22 Barry Winters   Nekoosa, WI2:14:40.60 96156  123 Bring's Cycling
DNF Jeffrey Aksland   Libertyville, IL 278002  39 clif bar
DNF David Haase   Fond Du Lac, WI 14516  57 Attitude Sports

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Poulton   Lake Forest, IL1:34:21.50 28536  805 CLIF BAR
2 Marcum Martz   1:36:46.50  806 Team Bonk
3 Kenneth Ramm   1:38:44.00  808 Team WORS
4 Gary Meader   1:40:45.50  822 
5 Larry Fish   1:44:42.00  824 
6 Bob Boone   Eau Claire, WI1:44:54.10 4227  801 Spring St. Sports
7 Tony Pacini   Winfield, IL1:46:49.50 27022  823 
8 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:48:31.60 280203  803 Wildside Velo
9 Larry Swanson   Loves Park, IL1:51:27.80 96326  821 Kegels
10 Mike Wanek   1:53:51.10  804 
11 Mark Muraski   Spooner, WI1:54:1.50 314946  807 Riverbrook
DNF Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  802 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:38:54.00 145071  Mafia
2 Brian Eppen   Iowa City, IA1:40:13.20 121702  117 
3 Darrin Braun   Waukesha, WI1:41:26.00 285001  Adventure 212/Specialized
4 Michael Anderson   Alpena, MI1:42:4.20 248234  110 Gary Fisher / Sram
5 Brian Matter   Sheboygan, WI1:42:38.20 85929  Gear Grinder /Trek
6 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:43:3.30 214936  Mr Tree
7 Dallas Fowler   Green Bay, WI1:47:23.10 207074  79 
8 Scott Cole   Stevens Point, WI1:47:51.40 7340  32 Adventure 212/Specialized
9 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:50:17.80 212641  10 Team Polska
10 Chris Peariso   Amherst, WI1:50:29.70 139566  31 Adventure 212 / Specialized
11 Chad Sova   Thiensville, WI1:53:55.80 189115  66 On the Rivet /GearGrinder
DNF Mike Phillips   Chicago, IL 84647  Adventure 212/Specialized
DNF Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN 83047  126 Treak Co-Op

Women - Cat 3 - Junior - 1-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   59:29.70  5069 Brazen Dropouts/Cronometro
2 Sarah Gill   1:4:2.00  5058 TekBolt.com
3 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:8:4.50 303727  5019 CLIF BAR
4 Cailey Jeske   1:19:42.50  5016 Pedal Moraine
5 Jordan Pellett   1:26:56.30  5024 Wildslide VeloClub
6 Marilee Collier   Lake Villa, IL 297074  6013 Muddy Cup Racing
7 Megan Senderhauf     6006 Wheel and Sprocket
8 Kaitlin Splittgerber     6009 
9 Monica Gabrielson     6010 Wildside Velo Club
10 Kenzie Otto     6035 Recyclest
11 Leah Fletcher     6014 
12 Joslyn Reich     6041 
13 Maya Steele     6046 Titletown Flyers
14 Amanda Gruszynski     6047 Gear N Up
DNF Maja Holcomb     5015 Fattires-n-Beer

Women - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:7:3.20  5049 Team Pedal Moraine

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Horstman   Waterloo, WI55:23.10 314874  5022 Erik's Bikes & Boards
2 Katie Brekke   58:8.00  5057 
3 Becky Czechanski   1:1:50.90  5066 
4 Courtney Stefanski   1:9:33.40  5062 
5 Heather Marty   1:11:38.80  5003 
6 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:26:20.70 298434  5013 Treadhead Cycling
7 Sarah Krause   1:38:47.40  5009 
DNF Becky Carvin     5054 Muddy Cup Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pascalle Dumez   1:4:21.80  5017 Titletown Flyers
2 Correen Schuebel   Westallis, WI1:4:44.90 315500  5021 
3 Maria Carlstedt   Mequon, WI1:5:26.30 277446  5055 Team Geargrinder
4 jennifer clark   Milwaukee, WI1:8:47.00 310337  5006 
5 Chasity Gabrielson   1:17:38.60  5010 Wildside Velo
6 Elizabeth Ponath   1:18:38.80  5020 Fattires-n-Beer
7 Dusti Meurett   1:31:13.20  5068 
DNF Becky Rands     5002 Team Pedal Moraine
DNF Jennifer Ratty     5056 

Women - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristin Long   1:1:27.20  5070 
2 Suzanne Flory   1:1:50.50  5067 Pomps
3 Sara Schierl   1:8:32.30  5051 
4 Demaris Martz   1:10:37.00  5063 Team Bonk
5 Marnie Pearsall   1:11:39.40  5073 Gear Grinder
6 Sue Gill   Madison, WI1:12:27.10 296978  5053 madFORCS
7 Caroline Warren   1:14:7.40  5001 Green Door Home Inspection
8 Anne Newhouse   1:14:47.40  5071 Hayes Disc Brakes
9 Nina Fortune   1:15:32.30  5060 
10 Tammy Vande Zande   1:37:1.50  5023 Point Pursuit
DNF Dana Enz     5018 Team Bonk
DNF Victoria Pink     5072 

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenda Hodge   1:3:8.00  5064 
2 Janis Heifner   1:7:2.70  5061 
3 Amy Dykema   Evanston, IL1:16:41.50 10328  5050 Clif Bar Midwest
4 Sue Blankenheim   1:19:45.70  5012 
5 Lynne Joyce   1:22:31.00  5011 Ripon College
DNF Rose Lenss     5014 Titletown Flyers

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Karinen     3072 XC Sports / Endurance Trust
2 Sophia Marchiando     3083 
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3013 Gear Grinder
4 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3033 CLIF

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Ganju     3021 Polska
2 Heidi Hittner     3077 
3 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3011 UW-Madison
4 Katie Nolan     3027 Muddy Cup
5 Kelli Piotrowski     3074 
6 Andrea Newby     3014 
DNF Chelsea Zello     3002 
DNF Kelly Sadauckas     3008 Team Extreme
DNF Julia Daher     3064 XXX Racing-AthletiCo

Women - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Kraut   Delafield, WI 306581  3032 Team EnduranceTrust
2 Jessica Gammey     3026 Rock You Like a Hurricane
3 Brittany Barran-Stanley     3069 Verdigris Cycling
4 Mandy Hagman     3071 
5 Sonia Dubielzig   Waukesha, WI 253602  3022 Alterra
6 Ann Holsen     3010 Heavy Pedal Velo Club
7 Sarah Agena     3016 Adventure 212
8 Terra Nicklas     3028 
9 Andrea Lyman     3001 Rib Mountain Cycles
10 Niki Frazier     3019 Wildside Velo Club
11 Denise Coppock     3065 
12 Krista Klanderman     3086 
13 Melinda Propson     3004 Performa Cycling
14 Shelly Gruszynski     3076 Gear N Up
15 Carrie Ryan     3087 
16 Elizabeth Glaser     3078 Muddy Cup
17 Rebecca Crocker     3015 Team Coal Car
DNF Dana Buddenbaum   Bloomington, MN 185483  3073 Silver Cycling
DNF Angella Collins     3080 Wannabe Racing

Women - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Skillicorn     3085 
2 Angela Theriault     3070 Cafe HollanderRDC
3 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3018 Team Pedal Moraine
4 Susie McGinnity     3068 Elliot
5 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
6 Valerie Dosland     3062 
7 Diane Callaway     3003 Bluedog Cycles
8 Rolleen Kralovec   Green Bay, WI 212754  3017 Spike
9 Christine Griesbach     3082 Point Pursuit
10 Toni House     3025 Titletown Flyers
DNF Candy Hofmann     3084 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie Foley     3081 Pomps Tires
2 Paula Liske     3079 Rib Cycle Cycles
3 Helmy Tennis     3007 Wildside Velo
4 Jennifer Borell   Ripon, WI 184037  3024 Attitude Sports
5 Cheryl Post     3023 Point Pursuit
6 Gretchen Montee     3075 Muddy Cup

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL1:45:43.20 264453  707 CLIF

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI1:57:10.70 297769  521 Mr. Tree Racing
2 Megan Wolf   1:57:46.20  534 Extreme
DNF Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  520 Titletown Flyers

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:34:58.20 227405  504 Adventure 212/Specialized
2 Claire Cannon   1:37:46.30  507 Team WORS
3 Robin Williams   Iowa City, IA1:39:17.50 240092  519 Mercy-Specialized
4 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI1:40:25.50 302860  536 Team Gear Grinder
5 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:42:25.70 157882  506 Gear Grinder
6 Michelle Peariso   Amherst, WI1:43:17.00 227741  516 Adventure 212/Specialized
7 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:45:52.50 223874  508 Team Pedal Moraine
8 Renee Bach   Madison, WI1:49:4.70 242850  517 Chain Smokers
9 Carrieann Kopernik   Union Grove, WI1:49:50.40 172958  515 Team Polska
10 Kate Heil   Waukesha, WI1:50:34.50 297768  514 Cyclenauts
11 Gabriela Baranova   Zion, IL1:52:18.70 223988  513 
12 Lindsay Guerra   Oconomowoc, WI1:54:42.10 227849  518 Mr Tree
13 Karlene Olson   Rochester, MN1:55:10.30 297066  523 Muddy Cup
14 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:57:21.90 210713  509 
15 Regina Campbell   Chicago1:58:49.20 258314  510 Alterra MTB/Twin Six
16 Gina Kenny   Orland Park, IL2:28.80 210270  531 Team Extreme
DNF rachael gatto   Oak Forest, IL 263512  511 Twin Six
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI 288201  525 Rib Mnt Cycles/Red Eye Brewery

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana McFadden   Duluth, MN1:34:58.50 212753  532 Adventure 212/Ski Hut
2 Lori Sable   Thiensville1:46:51.70 226461  502 
3 Molly Wolf   Driftwood, TX1:54:49.80 295664  524 Wheelwerks / Guiness
4 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI1:59:45.30 212636  512 Alterra CoffeeMTB Team
DNF Kim Eppen   Iowa City, IA 217761  535 Mercy / Specialized

Women - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patricia Kaufmann   Whitefish Bay, WI1:49:4.50 18621  522 Planet Bike

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:33:15.90 202434  501 
2 Meghan Korol   Asheville, NC1:35:39.80 285702  505 Mafia Racing
3 Susan Juedes   Madison, WI1:37:35.50 169773  537 Mad Forks

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee