Race Results for
Massanutten HOO-HA!
McGaheysville, VA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Xxc Dbl Xc

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jesse Stevens   03:45:00.00  506 
2Ben Klimas   03:49:00.00  514 
3Kyle Lawrence   03:52:00.00  585 
4Mike Carpenter   03:56:00.00  582 
5Gunnar SHOGREN   03:57:00.00  271 
6Darrell Prillaman   03:58:00.00  569 
7Jason Thorpe   04:02:18.00  565 
8Martin Quinn   04:02:37.00  570 
9Dennis Helton   04:14:00.00  502 
10Adam Stephens   04:15:00.00  577 
11Travis Coldsmith   04:18:00.00  551 
12Morgan MILLER   04:19:00.00  509 
13Dan Williams   04:19:00.00  515 
14Dale Terendale   04:21:00.00  500 
15Cliff Hatchett   04:21:00.00  562 
16Aaron Cacola   04:23:00.00  556 
17Ryan Hobbs   04:24:28.00  575 
18Roger Carter   04:25:36.00  563 
19Matt Smith   04:27:00.00  584 
20Wake FULP   04:29:00.00  595 
21Jose Martinez   04:34:00.00  262 
22Calvin Cheung   04:35:00.00  566 
23Matthew Donahue   04:38:00.00  265 
24Area Yevata   04:38:00.00  510 
25Paul Stahman   04:39:00.00  560 
26Gary Roach   04:39:00.00  576 
27Chad RATHBONE   04:46:00.00  266 
28Ethan LINDBLOOM   04:52:00.00  588 
29Ray CLARK   05:00:00.00  553 
30Charles Mick   05:04:00.00  572 
31Tyler Minor   05:04:00.00  503 
32Scott Ramsey   05:05:00.00  511 
33Michael Malone   05:05:00.00  559 
34Steve Schumaker   05:06:00.00  567 
35Dary Hazlegrove   05:10:00.00  263 
36Chris Phillips   05:10:00.00  508 
37Acie Hylton   05:17:00.00  579 
38Josh Hepler   05:19:00.00  561 
40Chris Cunningham   05:26:00.00  274 
41Jaraun Moradi   05:31:00.00  501 
42greg GARRISON   05:35:00.00  594 
43Todd Green   05:36:00.00  552 
44Kevin COX   05:38:00.00  598 
45Sean YEAGER   05:39:00.00  587 
46Rich Holmes   05:40:37.00  513 
47Tyler King   05:40:38.00  578 
48Keith Wimmer   05:41:00.00  273 
49Andy Cremeans   05:45:00.00  555 
50Jaimison Baker   05:46:00.00  505 
51Michael Boyes   05:52:00.00  557 
52Grant Patterson   05:59:00.00  261 
53LAURENCE ETGEN   06:05:00.00  596 
54Jeremy KINSELL   06:16:00.00  593 
DNFBranden Wright     267 
DNFChristopher MCGILL     269 
DNFBrian Marshall     573 
DNFMarty Lamp     574 
DNFCJ Congrove     581 
DNFJoel Ganshan     268 
DNFJustin POKRIVKA     507 
DNFTim Arnold     568 
DNFMatt Linderman     571 
DNFWesley BEST     586 
DNFTravis WILLIAMS     589 
DNFJay CULLEN     597 
5220000Jim Mitchell      580

Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trevor Graham   01:24:03.00  411 
2Jason Milton   01:24:32.00  412 
3Gordon Wadsworth   01:26:00.00  375 
4Ian Coffey   01:36:00.00  408 
5Kevin Lockeroth   01:43:00.00  403 
6Christopher MASSONNEAU   01:45:00.00  343 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Capraro   02:38:00.00  79 
2Shawn Withers   02:41:00.00  64 
3Chris Pottowsky   02:51:00.00  77 
4Ken Bell   02:52:00.00  63 
5Pat Miller   02:55:00.00  162 
6Dave O'Neill   03:11:29.00  67 
7Paul Bell   03:11:58.00  70 
8John Carzoli   03:12:00.00  66 
9Kevin HORVATH   03:17:20.00  144 
10Richard Cobb   03:17:55.00  78 
11Barry O'Melinn   03:21:00.00  84 
12Frank Krajcirovic   03:23:00.00  76 
13Fernando Torres   03:27:00.00  62 
14Fenton Carey   03:30:00.00  65 
15Paul Patarini   03:31:00.00  69 
16Mark Petsche   03:33:11.00  83 
17Paul Johnston   03:33:48.00  61 
18Kevin Bruestle   03:34:00.00  82 
19Paul Souchar   03:37:00.00  71 
20Scott Fitzner   03:45:00.00  75 
21Chris Ledvina   04:08:00.00  81 
22William Tilson   04:20:00.00  154 
DNFShawn MAHAL     60 
DNFChris Shelley     72 
DNFMichael Yriart     73 
DNFErik Stevdle     141 
DNFJoseph Castle     142 
DNFAnthony Vachino     163 
DNFKeith Rohr     68 
DNFEvan ELLICOTT     169 

Men - First Timer

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Barry Dickman   01:44:00.00  518 

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1timothy KOCH   01:34:00.00  344 
2Garth Kunkle   01:47:00.00  350 
3Bruce Wickhar   01:49:00.00  489 
4Mike MEADOWS   01:51:00.00  342 
5Lee Woodward   01:53:00.00  348 
6Barny Quigley   01:54:00.00  492 
7Michael MILLER   02:21:00.00  355 
DNFMichael Willi     495 
DNFMartin Neary     380 

Men - Cat 3 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Austin Plymole   01:14:00.00  487 
2Austin Bell   01:17:00.00  524 
3Adam CROFT   01:18:00.00  547 
4Zach Boyle   01:19:00.00  521 
5Carter Schultz   01:29:00.00  522 
6Breton Nicholas   01:48:00.00  527 
DNFBen Kunkle     532 

Men - Cat 3 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Brandon DICK   01:01:00.00  546 
2Matthew Juaneza   Richmond, VA01:21:00.00 295219  541 
DNFRyan Grumberg     493 

Men - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Kelly   01:07:12.00  516 
2alex ALDRIDGE   01:07:24.00  550 
3Michael YODER   01:10:00.00  535 
4Seth Spurlock   01:11:00.00  530 
5Zak Tonovitz   01:15:00.00  517 
6Kevin Ford   01:39:00.00  529 
DNFChris Overstreet     528 
DNFTimothy JANSEN     542 

Men - Cat 3 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Pfeifer   01:06:00.00  525 
2Rafael CAMPBELL   01:15:00.00  548 
3Michael SCUTELLARO   01:22:00.00  537 

Men - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3565.00Scott Lyter   Harrisburg, PA01:21:00.00 213055  540 
4Jim SIMPKINS   01:13:00.00  536 
5Mark SCAFIDI   01:19:00.00  538 
7Michael BOWEN   01:29:00.00  549 
8Victor Weaver   01:35:00.00  531 
DNFMike Moran     519 

Men - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Peter Schultz   01:08:00.00  523 
2562.60carlos espinoza   Annandale, VA01:09:00.00 286229  544 
3Bill Balckstone   01:39:00.00  499 

Men - Cat 3 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert EISERMAN   01:06:00.00  545 
2Carl Nasr   01:33:00.00  520 

Men - Cat 3 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Devier-Scott   01:21:00.00  498 

Men - Cat 3 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Rich Hall   01:48:00.00  543 01:48:00.00

Men - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob EHLINGER   01:26:00.00  310 
2546.25Kyle Miller   Harleysville, PA01:27:35.00 289081  324 
3Whit Zirkle   01:27:37.00  413 
4558.75FORREST CONRAD   Lambertville, NJ01:31:00.00 290482  307 
5Connor Bell   01:35:00.00  382 
6Zachary KYLER   01:38:00.00  393 
7Andrew MASSONNEAU   01:42:00.00  321 
8Andrew Devier-Scott   01:48:00.00  397 
9Parker Yost   01:59:00.00  405 

Men - Cat 2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ben Frederick   01:23:00.00  409 
2Stuart LOUDER   01:26:01.00  364 
3380.65Michael Downs   Holmdel, NJ01:30:41.00 253195  308 Colorado State U-Rams Cycling Team
4James HESSLER   01:31:00.00  313 
5Thatcher HURT   01:33:00.00  395 
6Timothy Lamb   01:34:00.00  357 
7Matthew Denton   01:35:12.00  381 
8Joseph PELZ   01:40:55.00  326 
9Jacob McGlauflin   01:51:00.00  361 

Men - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.77Joseph Grimes   Boone, NC01:26:20.00 242647  384 
2Jason Harris   01:30:11.00  369 
3Vaciav Vicek   01:35:52.00  389 
4Alex Kurland   01:40:15.00  488 
5Erik Spahr   01:45:00.00  363 
6Ahmed Qureshi   01:48:00.00  372 
7Robert Honaker   01:58:00.00  401 
DNFVas VLCEK     339 
DNFDan Fudala     345 

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1chris REYNOLDS   01:27:00.00  328 
2Trevor Sayler   01:28:00.00  392 
3John GLODEK   01:30:00.00  312 
4Vashek Vancuza   01:35:00.00  390 
5Herb Wright   01:37:42.00  341 
6Chad HOLM   01:37:44.00  358 
7Aaron Angell   01:40:00.00  490 
8Phil Crawley   01:41:00.00  406 
9Jason Heller   01:43:14.00  371 
10Matt BENNETT   01:44:00.00  305 
11Jospeh Foley   01:47:16.00  370 
12Paul Johnston   01:47:21.00  391 
13Robert Maye   01:48:14.00  387 
14MICHAEL HOLZMAN   01:54:00.00  314 
15Lin Wright   02:11:00.00  378 
DNFaaron ANGELL     300 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Trae Duty   01:26:09.00  365 
2Frank ARMETTA   01:26:21.00  301 
3Brian Lancaster   01:32:00.00  404 
4Barry PRANDI   01:39:00.00  327 
5Don Loomis   01:43:10.00  396 
6567.80Jude Vilain   Bala Cynwyd, PA01:43:22.00 290258  338 
7Ray Gay   01:47:06.00  400 
8Charles MONTOUR   01:48:18.00  325 
9Brad Hank   01:58:00.00  366 
10Mark Veerman   02:02:00.00  399 
DNFDon LOOMIS     318 
DNFVashek VANCURA     337 

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.15Matt Lough   Washington, DC01:26:11.00 287601  319 
2478.45Eric Sauer   Kernersville, NC01:26:35.00 272863  354 
3Clarke TANNER   01:28:00.00  336 
4Rich Edwards   01:32:00.00  347 
5Phil EHLINGER   01:34:00.00  309 
6John CLAMAN   01:35:00.00  306 
7David Phillips   01:37:02.00  360 
8Ken YASNOWSKY   01:41:01.00  340 
9Mark STAHL   01:41:26.00  332 
10Chris Eklund   01:46:55.00  407 
11todd SYKES   01:49:00.00  335 
12Rick Bartley   01:52:00.00  388 
13Steve Friedman   02:14:00.00  351 
14Joe York   02:15:00.00  356 
DNFMatt LINDERMAN     317 

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Spivey   01:26:00.00  496 
2Donald Peppard   01:37:00.00  494 
3Michael BENDER   01:46:32.00  304 
4James SEGUIN   01:47:00.00  368 
5Ludek Kolesa   01:48:00.00  386 
6David Jones   01:51:00.00  402 
7Mike STOLL   01:54:00.00  334 

Men - Cat 2 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Schurp   01:29:02.00  367 
2Robert Drinkwater   01:29:58.00  383 
3Joseph BOTSCH   01:30:00.00  353 
4Luther BARDEN   01:35:00.00  303 
5Glen Hobart   01:53:00.00  410 
6Mark STINSON   02:53:00.00  333 
DNFmatthew SCHERP     329 

Men - Cat 2 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Keith Roberts   01:54:00.00  373 
2Larry DELL   02:02:00.00  379 

Men - Cat 1 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kerry WERNER JR.   02:21:11.00  129 
2Jesus Martinez   02:21:20.00  182 
3Jeffrey BAHNSON   02:30:00.00  100 
4Zach McDonald   02:33:40:00  184 
5Joseph DOMBROWSKI   02:37:00.00  148 
6Chase DICKENS   02:42:00.00  111 
7Gunnar BERGEY   02:48:00.00  103 
8Matthew Phillips   03:26:00.00  137 
DNFMatt Schumaker     133 

Men - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Matthew Green   02:24:00.00  146 
2Zachary Adams   02:32:00.00  136 
3Cary Rimmer   02:33:00.00  150 
4Matt MILLER   02:35:00.00  139 
5Daniel Atkins   02:39:00.00  183 
6Sean KENNEDY   02:41:11.00  143 
7Ryan Fawley   02:41:43.00  174 
8Luke SPISAK   02:48:00.00  124 
9Jake DAVIDSON   03:01:00.00  110 
DNFBrian MARSH     119 
DNFDenton REEL     120 
DNFKyle SPISAK     125 

Men - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1400.23Vincent LOMBARDI   Los Angeles, CA02:19:00.00 292509  101 
2Drew Scharns   02:27:00.00  140 
3Jonathan GDOWIK   02:29:00.00  113 
4Kyle RODLAND   02:36:00.00  122 
5Joe Fish   02:52:00.00  168 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Justin Mace   02:38:00.00  138 
2410.73John Kirkwood   Mountain Home, NC02:48:00.00 147072  152 
3Chris McMilloin   03:21:00.00  161 
4Christopher DIETRICH   03:24:00.00  112 

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew JOHNSTON   02:21:00.00  116 
2michael HOSANG   02:36:00.00  115 
3Todd BRANHAM   02:49:00.00  105 
4Michael Phillips   02:55:00.00  171 
5Glenn SAPSFORD   03:03:00.00  181 
6david CAZENAS   03:13:00.00  109 
DNFAlexander Pearson     158 
DNFColby WALLER     128 
DNFJaimison BAKER     130 
DNFJimmy McMillan     149 

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1387.28Morgan Olsson   Colfax, NC02:29:00.00 226661  135 
2Thomas Jenkins   02:33:00.00  132 
3Richard Pyle   02:34:00.00  147 
4Chris Scott   02:38:00.00  131 
5Joe Fritsch   02:40:00.00  173 
6Michael BUCHNESS   02:50:00.00  106 
7Jason BERRY   02:57:00.00  104 
DNFChuck BUCZESKIE     107 

Men - Cat 1 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Roger Masse   02:44:00.00  172 
2354.11Ken Welch   Hopewell Jct, NY02:48:00.00 37650  159 
4Bill MARCINIAK   02:58:00.00  118 
5scott STAHL   03:00:00.00  126 
6William GILMER   03:01:00.00  179 
7Thomas GILLESPIE   03:04:00.00  114 
8Denny BOYLE   03:17:00.00  176 
9William Thompson   03:27:00.00  160 
2520000 JR. RICHESON     Tom 121

Men - Cat 1 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1341.54Michael Laub   Enola, PA02:39:00.00 230122  177 
2Mark KUTNEY   02:43:00.00  117 
3Steve Hetherington   02:47:00.00  145 
4James FRITH JR   02:53:00.00  134 
5Anthony (Tony) BILOTTA   03:08:00.00  180 
DNFMatt Marcus     175 
DNFEric Alger     166 

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1James Carlson   Springfield, VA04:05:00.00 96832  108 

Men - JR - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacob BOWEN     299 

Men - JR - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Adam CROFT     547 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jeremiah BISHOP   02:01:00.00  31 
2Samuel KOERBER   02:09:00.00  27 
3Jeff Schalk   02:11:00.00  14 
4travis LIVERMON   02:14:00.00  
5Harlan PRICE   02:15:00.00  23 
6Robert MARION   02:16:00.00  
7David Walker   02:17:00.00  17 
8Nathanael WYATT   02:18:00.00  
9Martin Kell   02:23:36.00  20 
10Alex RYAN   02:23:37.00  
11Rickey VISINSKI   02:25:00.00  
12Justin Raynes   02:28:07.00  13 
13Christopher Michaels   02:28:31.00  28 
14574.97Dave Weaver   Towson, MD02:29:00.00 37442  
15Timothy Carson   02:31:00.00  18 
16Brad Wilhelm   02:32:00.00  16 
17Jed Prentice   02:39:00.00  22 
18Paul Kolb   02:47:00.00  15 
19Thomas TURNER   02:52:00.00  
DNFJordan KAHLENBERG     
DNFMatt Rotroff     19 
DNFDaniel CORUM     21 
DNFPatrick Wallace     24 

Women - Xxc Dbl Xc

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sue Haywood   04:14:00.00  583 
2Cheryl Sornson   04:20:00.00  564 
3Betsy Shogren   04:38:00.00  272 
4Elizabeth FRYE   05:09:00.00  554 
5Ruth Cunningham   05:41:00.00  504 
6Paula LAMBERSON   05:53:00.00  592 
7Kristen Wimmer   05:57:00.00  270 
8Katie Patrick   06:55:00.00  558 
DNFLeslie CONRAD     599 
DNFDonja LANG     591 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cassie Smith   02:58:00.00  153 
2Susan Musante   03:32:00.00  80 
3Whitney March   03:34:00.00  74 

Women - Cat 3 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Katy Martin   01:23:00.00  534 

Women - Cat 3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christine Neary   01:48:00.00  526 
2Beth Vonisenburg   01:22:00.00  533 

Women - Cat 3 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Caylie Kunz   01:32:00.00  497 

Women - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Marti MERRITT   02:07:00.00  539 

Women - Cat 2 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsey Prososki   North Ridgeville, OH02:41:00.00 277836  352 
DNSJenny LEWIS     316 

Women - Cat 2 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chekea Raynes   01:51:00.00  374 
2Kristin Colonna   02:13:00.00  376 

Women - Cat 2 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Amy Mace   01:46:00.00  359 
2Kathryn Hansen   01:47:00.00  385 
3Emily MCDONALD   01:50:00.00  322 
DNFAmy MACE     320 

Women - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kristin Wilson   01:44:13.00  362 
2Trish MCMILLEN   01:45:00.00  323 
3Courtney Cohon   02:03:00.00  491 

Women - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4Jennifer Wolfson   01:36:00.00  394 
5Blakely Sapsford   Newark, DE02:13:24.00 278858  398 
DNFMegan CARMODY     377 

Women - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sonya GAGNON   02:10:00.00  311 
2Elizabeth Austin   Marietta, GA02:45:00.00 252823  302 

Women - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shelly Schumaker   02:21:00.00  349 

Women - Cat 1 - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lindsay Bayer   Reston, VA03:16:00.00 267768  102 

Women - Cat 1 - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Laura Winberry   03:18:00.00  155 
2Misty Tilson   03:26:00.00  151 

Women - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Janel Demeter   03:22:00.00  167 
DNFAnna Kelson     170 

Women - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cynthia Bischoff   Mebane, NC03:29:00.00 267449  165 

Women - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Loretta Torres   03:27:00.00  156 
2Janice MORRIS   03:29:00.00  178 
3Terri SPANOGLE   03:43:00.00  123 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jamie Dinkins   02:43:00.00  11 
2Anina Aaron   02:49:00.00  
3Jane Pearson   02:52:00.00  26 
4Jennifer Smith   02:56:00.00  12 
5Kylie Krauss   03:08:00.00  29 
6Philicia Marion   03:22:00.00  10 
DNFJohanna Draus     25 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee