Race Results for
Campmor H2H Race #3 Darkhorse Gallop
New Windsor, NY
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/21/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ekrem Ayhan   Hackettstown, NJ 285024   
2 Luke Heleno      
3 Jake Hasert   Highland Lakes, NJ 279675   
4 Dylan Oliva      
5 Tyler Hayes      
6 Mark Yaroshevsky   North Caldwell, NJ 292988   
7 Peter Keane      

Men - Cat 3 - Junior/senior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nelson Angel   Paterson, NJ 295314   
2 Philip Franiak      
3 Max Hoefer      
4 Michael Sciancalepore      
5 Jesse Garbowski      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derick Gilmour      
2 Daniel Renzoni      
3 Sean Mankiw      
4 Mike Barone      
5 Andrew Mennerich      
6 Mike Napoli      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonas Sigle   New York, NY 279457   
2 Joseph Kosa      
3 Dustin Smith      
4 Chris Santalucia      
5 Joshua Matheos      
6 Andrew Gamper      
7 Rich Chasinoff      
8 Rodrigo Idarraga      
9 Rob Tandy      
10 Ari Brandt      
11 Patrick Davis      
12 Cleidson Nogueira   Danbury, CT 296475   
13 Brian Alessi      
14 Gerald Stevens      
15 Nicholas Piatek      
16 Jeremy Zamorski      
DNF Jr. Williams     Ronnie 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Capestro      
2 John Nielsen      
3 David Schwartz      
4 Stephen Loffredo      
5 John Czarecki      
6 Robert Marek      
7 Doug Williams      
8 Curtis Cess   Pawling, NY 59744   
9 William Davis      
10 William Lorenzo      
11 Fernando Santamaria      
12 Michael Sciancalepore      
13 Rick Camianti      
14 Kevin Oriol      
15 Sergio Oliva   Springfield, NJ 269533   
16 Peter Kimak      
17 Lee Cury      
18 Thomas Quirk      
19 Renato Verzosa      

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chuck Simonds      
2 Ronald Compton      
3 William Cubelis      
4 Craig Thomas      
6 Joe Prebish      
DNF Sr. Van Kirk     Lou 

Men - Cat 2 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Brown   Hillsborough, NJ 261198   
2 Robert Swart   Middletown, NY 139784   
3 Daniel Ingerdal      
4 Scott Warren      
5 Frank Dally   Bethel, CT 207866   
6 Stephane Courtois      
7 Stephen Conroy      
8 Peter Engelbrecht      
9 Walter Reynolds      
10 Jason Fenton      
11 Andy Reed      
12 Ji Liong Tjhia      
13 Mark Waters      
14 Georges Rouan   New York, NY 166881   
15 Nicholas Salerno      
16 Salvatore Crochiola   Fair Lawn, NJ 129681   
17 Antony Bright      
18 Pee Wee Herman      
19 Philip Gerhardt   Westbrook, ME 236656   
20 Paul Livornese      
21 Joaquin Canizales   Little Falls, NJ 249064   
22 Griffin Stenger      
23 Laurent Sauvanet   Brooklyn, NY 270887   
24 James Reichman      
25 Christopher Denoma      

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Jaworski      
2 Tommy Wachtler      
3 Ryan Keegan      
4 Eric Petersen      
5 Wayne Clark      
6 Adam Vandenbos      
7 Adam Nawrot      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Cullen      
2 Matt Sordill      
3 Edenilsonda Silva      
4 Dan Cocks      
5 Jamie Myers      
6 Julien Jaborska      
7 Justin Ryan      
8 Bryan Culburson   Hillsborough, NJ 296873   
9 Austin Peterman      
10 Chris Skolnick      
11 Steven McDonald      
12 Corey Albright      
13 Christopher Fidler      
14 Man Yeung Chung      
15 Lev Barinov      
16 Tyler Conlon      
17 Dave Demona      
18 Franklin Saillot   Berkeley Heights, NJ 259615   
DNF Jr. Van Kirk     Lou 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gercy Barbosa   Newtown, CT 296138   
2 James Fox      
3 Michael Cresswell      
4 Joseph Petrarca      
5 Luis Rivera   New York, NY 278746   
6 Kevin Kurie      
7 Andy Newson      
8 james BOYD   Walker Valley, NY 282439   
9 James Bazzano      
10 Jeffrey Mandell      
11 Gary Stallings      
12 Ryan Ganley      
13 Michael Lukowiak   Nutley, NJ 169868   Team Bulldog/Cycle Craft
14 William Bazzano      
15 Scott Rausenberger      
16 Jeremy Short      
17 Jason Reyes      

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guillaume Loize      
2 Joseph Zurawski      
3 Cima Bue      
4 William Romollino   Allendale, NJ 236221   
5 Eric Model      
6 Jim Gallagher      
7 Chris Webb      
8 Noah Gellner   New York, NY 275745   
9 Bogert Kisch   West Milford, NJ 231647   
10 Matthew Hill      
11 Robert Dunn   Mahwah, NJ 199355   
12 Bill Dove      
13 Anthony Azzariti      
14 Kevin Bickford      
15 Thomas Hill      
16 Mike Murphy      
17 John Vicari      
18 David Molnar      

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Thall      
2 Dominique Desmonts   Norwalk, CT 9311   
3 Ilya Cantor      
4 Paul Cernuto      
5 Pablo Toribio      
6 Oliver Carbonell   Tenafly, NJ 41282   
7 Michael Sternesky      
8 Alex Salazar   Ringwood, NJ 224520   
9 Jeffrey Stickle   Sussex, NJ 203382   
10 Tod Christianson   Fair Lawn, NJ 145342   
11 R.E. Stricker      
12 Mark Robson   Ridgefield, CT 98848   
13 Stephen Rosenthal      
14 Joseph Latronica   Hamburg, NJ 248589   
15 Chris Garatti      
16 Frank Donovan      
17 Ray Velez      
18 Elcid Cabangon      
19 Leon Moe      

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Margarum      
3 Rob Glick      
4 William Dooley      
5 David Degange      
6 Tim O'Connell      
7 William Duffy   Warwick, NY 61602   
8 Donald Kinne      
9 Dan Bavaro      
10 Charles Vaccaro   Patterson, NY 296642   
11 Don Maloney      
12 tony accurso   White Plains, NY 263617   
13 Frank Navone      
14 T Perkins   South Plainfield, NJ 111892   
15 David Kibler      
16 Bruce Kristiansen      
17 Armand Arekian   Averill Park, NY 86411   
18 Lance Walker      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 john warren   Shenorock, NY 279673   
2 Robert Gomez      
3 Donald Massonne      
4 Steve Arket      
5 Christopher Tummey      
6 Mark Blasch      
7 Kevin Declerck      
8 Ray Ruyack   Brewster, NY 60500   
9 Adrian Tricker      
10 David Daniel   Stockholm, NJ 248435   
11 Seth Glasser      

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Montalbano   Hewitt, NJOptional 214668  Optional Optional
2 Andrew Alesio   Zieglerville, PA 233011   
3 Seamus Powell   Round Top, NY 242397   
4 Roger Foco   Glenwood, NJ 87347   
5 Greg Waggoner   New York, NY 171792   
6 Maurice Gamanho   Lebanon, NJ 218359   
7 Brian Lariviere   Morristown, NJ 93139   
8 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT 38209   
9 Arthur White   Hohokus, NJ 37936   

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nate kraxberger   Brooklyn, NY 254620   
2 Jeffrey Walker   Tully, NY 144931   
3 Ramunas Katkus      
4 Thomas Kruse   Chester, NJ 19919   
5 Jeffrey O'Hara   Budd Lake, NJ 208491   
6 robert witte   Vernon, NJ 261752   
7 Kevin Ballou   Saratoga Springs, NY 256065   
8 Noah Meineke   Sparta, NJ 209399   
9 Frank Doty   Westbrookville, NY 161406   
10 Ian Colquhoun   Long Valley, NJ 130672   

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Kristiansen   Sussex, NJ 242906   
2 Gunnar Bergey   Banner Elk, NC 264871   
3 John Hughson   Schenectady, NY 243361   
4 Zachary Koop   Ridgefield Park, NJ 246254   
5 Mike Kucharski   Franklin Lakes, NJ 244770   
6 Ethan Letz      

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alistair Siebert   New York, NY 263431   
2 Chris LeDonne   Caldwell, NJ 152242   
3 Steven Mancuso   North Haledon, NJ 253675   
4 James Vreeland   Piscataway, NJ 154785   
5 Tom Pannorfi   Ringwood, NJ 250154   
6 Keith Licata   Andover, NJ 196832   
7 Jason Clark   Southbury, CT 7016   
8 Ross Anderson   Point Pleasant, NJ 269506   
9 Robert Young   Port Jervis, NY 259331   
10 John Arias   Morganville, NJ 83178   
11 Matthew Majka   Andover, NJ 246771   
12 Marco Mora      
13 Alex Roskin   Ancram, NY 30609   
14 Ryan Heerschap   Bloomfield, NJ 252075   
15 Alexander Pearson   Ridgefield, CT 262273   
16 Mark Romanovsky   Lagrangeville, NY 126345   
17 Jeremy Swift      
18 Michael Maher   Florida, NY 226423   

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Welch   Hopewell Jct, NY 37650   
2 David Kahl   West Milford, NJ 18414   
3 Wayne Tice   New Windsor, NY 226401   
4 Tim Schopen      
5 Douglas Sellers   Brooklyn, NY 150244   
6 James Wilbur   Glen Rock, NJ 38201   
7 Ben Williams   Stony Point, NY 38300   
8 Christopher Flagg   Westfield, MA 179600   
9 Paul Wojciak   Poughkeepsie, NY 230224   
10 Esteban Rodriguez   Woodside, NY 153034   
11 David Van Wart   West Milford, NJ 36483   
12 Sandro Correia   Mount Vernon, NY 265270   

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Speranza   Endicott, NY 194030   
2 Lawrence Henderson   Stockholm, NJ 15784   
3 Anthony Muffatti   Bethel, CT 174438   
4 Ralph Pruitt   Holmes, NY 242236   
5 Roger Billharz   Sleepy Hollow, NY 199172   
6 Joseph Monga   Hibernia, NJ 277438   
7 Thomas Stanowski   Greenwood Lake, NY 212761   

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Veronica Castner      
2 Erin Stickle      
3 Jessica Kruse   Chester, NJ 262100   

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly McGlynn      
2 Kieran Kessler      
3 Dana Napurano      

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eileen Garvey      
2 Anne Tummey      
3 Joan Slawich      
4 Fran Macavinta      
5 Susan Powell      

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Phillippo   Tarrytown, NY 281014   
2 Claire Nelson   Boston, MA 295864   
3 Helen Cross      
4 Tara Walhart   San Francisco, CA 133103   
5 Sherry Shapiro   Frenchtown, NJ 274097   
6 Samantha Langton      
7 Eileen Dalton   Clifton, NJ 260696   
8 Jennel Ortiz      

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Barbossa   Mountainside, NJ 290272   
2 Heidi Baks   Poughkeepsie, NY 278614   
3 Ruth Tummey      
4 Jennifer Harvey      
5 Christina Chambers   South Plainfield, NJ 259556   

Women - Cat 1 Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aleksandra Rokita      
2 Laura Winberry   Bend, OR 244090   
3 Janel Demeter   Glenside, PA 267011   
4 Melissa Kern   Andover, NJ 246791   
5 Jane Pearson   Pound Ridge, NY 212760   
6 Wendi Sebastian   Vernon, NJ 230244   

Women - Cat 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ellen serruto   Short Hills, NJ 263898   
2 Ellen White   Hohokus, NJ 97355   
3 Katina Walker   Tully, NY 31408   
4 Shasta Jensen   New York, NY 248090   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREOSMOUSACDFShimanoSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee