Race Results for
The Singletrack Stampede
Austin, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/06/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vasey   Flower Mound, TX1:43:34.00 277676  303 Infinity Cycilng Team
2 Jason Krempin   Austin, TX1:46:17.00 270946  307 ozone
3 Ian Fleming   Damon, TX1:46:53.00 264098  302 
4 Joshua Tschuor   Crosby, TX1:47:14.00 252112  308 Team Bike Lane
5 Jon Pursley   Waco, TX1:49:15.00 84433  313 Texas Cycling Stable
6 James Faerber   1:51:0.00  305 Outpost Wilderness Adventure
7 Cody Baron   Austin, TX1:57:8.00 109443  310 Team Hammerhead Bicycles
8 James Hill   1:58:35.00  306 
9 John Armstrong   2:2:18.00  309 
10 Joe Guerra   San Antonio, TX2:31:50.00 196162  311 
11 John Blaskovich   2:33:0.01  312 
DNF Trevor Rosson   Austin, TXDNF 291909  301 
DNF Jack Hicks   DNF  304 Cycle Progression

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Henry   Austin, TX2:19:20.00 254  19 Team Hammerhead Bicycles
2 David Hanes   Boerne, TX2:21:58.00 252465  Ride Away Bicycles
3 Matthew Davis   Fort Worth2:22:23.00 157395  MAD DUCK
4 Rick Wetherald   Logan, UT2:22:39.01 188971  Solar Eclipse
5 Kevin Fish   Austin, TX2:23:15.00 189245  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
6 Noel Reuter   Cedar Park, TX2:23:46.00 187774  15 Bicycle Sport Shop
7 Sean Sindt   Austin, TX2:24:7.00 235943  14 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
8 Payson McElveen   Durango Co2:25:14.00 276372  10 Bicycle Sport Shop
9 Nicholas Cirincione   Colorado Springs, CO2:26:43.00 142652  Team NRC
10 William Ross   Austin, TX2:28:22.00 40280  17 Cycle Progression
11 Craig Kunz   Austin, TX2:33:38.00 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
12 Keith Hargis   Dallas, TX2:33:47.00 125961  12 RBM/Matrix
13 Sean Ahmadi   Austin, TX2:34:21.00 42964  CoachAhmadi.com
14 Wallace Groda   Santa Fe, TX2:57:27.00 14246  11 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNF Marc Mayo   Boulder, CODNF 129022  16 Austinbikes
DNF Alex Morgan   AmarilloDNF 25033  13 Cycle Progression
DNF Mason Quintana   Austin, TXDNF 187231  Austin Bikes
DNF Greg Parham   DurangoDNF 211265  18 Team NRC/Kona
DNF Chad Hart   Austin, TXDNF 275429  

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Sacket   Troy, TX21:26.00 266357  817 Hill Country Bicycle Works
2 Parker Given   21:27.00  822 Hill Country Bicycle Works
3 William(Will) Roberson   24:14.00  816 Bike Barn
4 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX27:20.00 272556  810 Hill Country Bicycle Works/FCB
5 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX27:24.00 291057  818 Hill Country Bicycle Works
6 Noah Given   30:32.00  823 Hill Country Bicycle Works
7 Bowen Novaez   32:16.00  827 Team Hammerhead
8 Parker Watson   32:43.00  820 Hill Country Bicycle Works
9 River Forte   33:43.00  834 
10 Peter Watson   36:22.00  819 Hill Country Bicycle Works
11 Kyle Dearman   36:59.00  833 
12 David Kinder   37:43.00  813 
13 Andrew Scott   39:27.00  830 Hill Country Bicycle Works
14 Mack Grant   39:32.00  812 Austin PARD
15 Mateo Benitez   40:36.00  831 
16 Trent MacDonald   42:38.00  824 Biketown
17 Steven Dearman   42:42.00  821 
18 logan maxey   Royse City, TX43:35.00 288879  814 The Bike Hub
19 Axel Flores   44:20.00  826 Solar Eclipse
20 Colton Rhoades   45:17.00  815 
21 Keith Cox   45:19.00  811 
22 Dawson Layne   46:38.00  829 
23 Troy MacDonald   48:6.00  825 Team Biketown

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jorge Munoz Jr   Laredo, TX27:32.00 263553  844 Hill Country Bicycle Works
2 Alexander Ward   Austin, TX27:54.00 281860  846 Austin PARD
3 Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX28:15.00 237375  840 Hill Country Bicycle Works / FCB
4 Jacob Grant   Austin, TX28:19.00 281727  843 Austin PARD
5 Luke Fleming   Damon, TX28:55.00 264100  848 Solar Eclipse
6 Joey Cote   29:27.00  841 BS Racing
7 Clayton McGrath   Spring Branch, TX29:28.00 271341  853 Hill Country Bicycle Works
8 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX30:25.00 290909  845 Hill Country Bicycle Works
9 Keirnan Green   Austin, TX30:29.00 285887  852 Austin PARD
10 Michael Dearman   30:54.00  847 
11 Aidan Scott   32:44.00  851 Hill Country Bicycle Works
12 Dane Andersen   32:53.00  850 
13 Crescent Ogren   33:11.00  854 Austin PARD
14 Hayden Price   37:5.00  856 APARD
15 Allan Nicholson   39:49.00  849 
16 Jared Kaltenbaugh   41:31.00  832 
17 Matthew Garcia   50:7.00  842 
DNF Dylan Layne   DNF  828 

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX50:17.00 237374  870 Hill Country Bicycle Works / FCB
2 Jacob Sacket   Troy, TX51:35.00 264681  873 Hill Country Bicycle Works/WBC
3 Mason Shea   Austin Tx52:52.00 286395  874 Austin Parks
4 Harris Thornton   53:30.00  879 Southern Elite/Sun and Ski
5 Damian Castillo   Austin55:5.00 289300  875 Austin PARD
6 Alexander Scott   Denton, TX55:27.00 243589  883 Hill Country Bicycle Works
7 Matthew Visio   58:35.00  876 Lopez MTB Club
8 Jonah Boatman   1:3:8.00  884 
9 Evan Williams   1:4:27.00  882 Austin PARD
10 Nicholas Roberson   1:14:6.00  877 Bicycles Inc/Trek
11 Dakota Burklund   1:25:6.00  880 
12 Chris A Frizzell   1:36:34.00  881 
13 Jacob Mathis   2:48:4.00  878 Waco Bicycle Club

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Cook   53:27.00  910 WBC Bike Club
2 Taylor Worley   Spring, TX56:27.00 290860  912 WCCRT/Bikeland
3 Ceasar Yanez   57:21.00  915 Team Aguila
4 Eric Labod   59:35.00  911 
5 Isaac Spann   60:9.00  914 
6 Alex Johnson   1:2:58.00  913 
7 Cesar Tidrick   1:7:25.00  916 PARD

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Bird   47:35.00  619 Bird Racing
2 Baylor Blessing   Pocatello, ID49:30.00 296379  611 Biketown
3 Sean Duckett   50:43.00  612 The Lazy Elevators
4 Abel Ibarra   53:9.00  610 
5 Kevin Lovelace   55:0.00  613 Texas A&M
6 David Beck   55:22.00  603 Team Beck
7 Austin Young   55:23.00  607 
8 Sam Davis   57:13.00  606 
9 Yair Salgado   57:38.00  604 
10 Dylan Carey   1:1:0.00  609 
11 John Tharp   The Woodlands, TX1:1:2.00 187725  616 Bikesport
12 JB Cook   1:4:53.00  621 
13 Jim Wang   1:10:8.00  617 
14 Dan Tucci   1:10:54.00  615 
15 Trevor Rice   1:15:17.00  620 
16 Josh Leatherwood   1:18:5.00  601 
17 Robert Heath   1:19:1.00  618 Bird Racing
18 Manuel Carranza   1:24:57.00  614 
19 Matthew Valenzuela   1:22:5.00  602 Team Black Raiders
DNF Desmond Barron   DNF  605 
DNF Raymond Compton   DNF  608 Rockwall Cycling

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Biard   Austin, TX48:25.00 260814  658 Team Hotel San Jose
2 Andrew Smith   Austin, TX49:2.00 291982  651 
3 Michael Adams   49:49.00  659 Team Bike Lane
4 Thomas Klemcke   50:49.00  666 
5 Andrew Bianchi   51:9.00  640 
6 Colin Hill   `51:13.00 283831  645 Texas Cycle Stable/Niner
7 Chris Dunkin   51:14.00  643 
8 Frankie Benitez   52:7.00  669 
9 Jeremy Paquette   Houston, TX52:16.00 295606  650 Team BDR
10 Khaled Noueilaty   Austin, TX52:37.00 286451  664 
11 Lance Hyde   52:39.00  646 OMW Racing
12 Paul Mathis   52:41.00  660 Waco Bicycle Club
13 Michael O'Brien   52:58.00  668 stephaniestrange.com
14 clinton koerth   Fort Worth, TX53:1.00 291849  647 
15 Matthew Phipps   53:5.00  662 
16 Sean Stokke   53:26.00  657 enviroinks.com
17 Zachary Steinke   53:29.00  655 Team Sage Cycles
18 Ryan Campos   53:30.00  642 Team Sage Cycles
19 Rocky Forte   54:16.00  673 
20 Aaron Zander   54:26.00  670 
21 Jeff Weatherly   Granbury, TX54:28.00 290334  653 Bicycles Inc./Trek
22 Jason Qunell   54:51.00  663 
23 justin vickers   Austin, TX56:53.00 250976  674 
24 Randy Petrini   Waco, TX57:42.00 169022  667 Team WBC
25 David Villegas   58:9.00  652 
26 Jonathan Boatwright   59:16.00  665 
27 Chris Vandivere   Houston, TX1:1:6.00 205782  672 Bikelane
28 Jonathon Brown   1:2:2.00  641 
29 Sean Nieto   1:2:3.00  649 Team NRC/Kona
30 Jason Pfaltzgraff   1:2:9.00  671 
31 PJ Gannon   1:8:26.00  644 Icetickets Racing
32 Lorenz Hamburger   1:9:29.00  656 Mohon Chirpractic
33 Peter Nixon   1:11:4.00  676 
34 Scott Macintyre   1:13:30.00  675 
35 Darren Finkley   1:20:37.00  654 
36 Adam Hampton   2:0.00  661 Sugar Cycles - 180
DNS John Layne   DNS  648 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim MacDonald   49:14.00  705 Team Biketown
2 Paul Larson   50:22.00  706 
3 Curtis Wehrman   Kingwood, TX52:1.00 288541  699 Texas Cycle Stable/Niner Bikes
4 Chris Labod   52:30.00  704 
5 Matthew Bracht   52:52.00  691 CCRCC
6 Joseph Cote   Justin, TX53:52.00 290662  692 BS Racing
7 James Cammack   Houston, TX55:5.00 278959  708 Texas Cycling Stable/Niner Bikes
8 Doug Gardner   55:38.00  695 
9 John Marsan   Dripping Springs, TX55:42.00 278282  697 
10 Clifford Kinder   56:22.00  696 
11 Michael McMurtray   57:51.00  700 Team NRC
12 Matthew Terranella   58:36.00  710 
13 Hector Garcia   58:54.00  693 
14 Jeff Boatman   59:32.00  690 
15 Devin Wedward   59:40.00  698 
16 Andrew Tidrick   60:0.00  714 None
17 Brent Boswell   60:2.00  707 Mad Duck
18 Jeffrey Nixon   Bryan, OH1:1:46.00 186448  702 
19 Michael Williams   1:3:6.00  703 
20 Chip Self   1:3:49.00  711 
21 Earl Silver   1:5:44.00  701 
22 Pete Nava   1:9:11.00  713 
23 Robert Garcia   1:10:8.00  694 Team Cantu
24 Mark Frizzell   1:15:14.00  709 
DNF Tim Moore   DNF  712 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Leverman   Burleson, TX55:41.00 290934  741 Havoc Energy
2 Guy Strait   55:55.00  743 Bicycle Inc/ trek
3 Jesse Valdez   57:56.00  749 Cycle Progression
4 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX60:36.00 277658  746 CALICO
5 Jim Dallas   1:3:13.00  748 
6 Bill Nelson   Reklaw, TX1:3:39.00 286856  745 NRC/Pedalmasher
7 Jesse Cantu   1:5:31.00  740 Team Cantu
8 Rick Westervelt   Austin, TX1:14:27.00 283484  744 
9 Mike Allison   1:15:15.00  747 
10 Mark Sis   1:16:39.00  742 
DNF John Parten   Giddings, TXDNF 42968  750 Bicycles Inc.

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Carlson   Plano, TX1:48:0.00 277433  545 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Zachary Hendry   Spring, TX1:48:2.00 268871  549 Team Bike Lane/Woodlands Cycling
3 Luke Allen   Abilene, TX1:51:19.00 237533  542 Hill Country Bicycle WorksBike Town
4 Nick Thorpe   Canyon Lake, TX1:56:43.00 257258  550 Team NRC
5 Phil McMeans   2:2:24.01  548 
6 Tanner Novaez   Selma, TX2:3:14.00 209110  546 Team Hammerhead
7 Christopher Garza   2:18:34.00  541 Southern Elite
8 Walker Carpenter   2:18:48.00  551 Team Hammerhead Bicycles
DNF Benjamin Pennington   Highlands, TXDNF 271575  543 Southern Elite/Sun&Ski
DNF Colin Roberson   Fort Worth, TXDNF 286774  544 Bicycles Inc./Trek

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Schroen   Bentonville, AR1:43:35.00 185741  340 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
2 Luke Yantis   Austin, TX1:45:20.00 291841  329 Austin FlyersBicycle Sport Shop
3 Patrick Barrett   Santa Monica, CA1:46:49.00 234133  321 Team NRC/Kona
4 Bryan Monier   1:47:8.00  327 Team Sage Cycles
5 Justin Calland   Austin, TX1:48:54.00 258117  323 
6 Russel Schmidt   1:49:36.00  336 Tender Gooch Racing
7 Luke Bonecutter   1:50:17.00  338 HCBW
8 Brandon Barber   1:52:25.00  320 Austin Bikes
9 Joshua Rhodes   1:52:59.00  328 Aggieland Cycling
10 James Rowan   Durango, CO1:56:34.00 283821  335 Team NRC/Kona
11 Ryan Odom   2:9:26.00  341 Sage Cycles
12 Zachary Pennington   2:12:44.00  332 Sun & Ski/Southern Elite
13 Kevin Bowen   Houston, TX2:13:7.00 266264  322 
DNF Jerry Graf   DNF  331 
DNF Andrew Leach   Houston, TXDNF 286014  325 Bikesport/Ion
DNF Johnnes Meyling   DNF  337 
DNF Hayden Gore   DNF  333 
DNF chris lorance   Mckinney, TXDNF 291254  334 Ouch My Shoulder
DNF Cole Cappel   DNF  330 
DNF Alan Czepinski   DNF  324 
DNF Christopher Mayes   DNF  326 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop

Men - Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garth Norman   Houston, TX1:41:20.00 271660  353 Lonestar
2 Richard Spiegel   Austin, TX1:41:51.00 211101  359 Ozone
3 ryan scott   Fort Worth, TX1:43:6.00 275643  354 Bicycles Inc./Trek
4 Jason Maloney   Housotn, TX1:44:38.00 293259  351 Bikelane
5 John Martin   Houston, TX1:48:32.00 287196  357 BikeSport/ION
6 Mike Aguayo   Spring, TX1:50:15.00 282793  350 Team Bike Lane/WCCRT
7 Dennis Lozano   Austin, TX1:52:16.00 258019  360 NRC/Pedalmasher
8 Corey Moser   Austin, TX1:56:36.00 286047  352 Team Hammerhead Bicycles
9 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:57:7.00 232048  358 Ozone
10 Wade Andrews   2:11:49.00  361 Wissahickon
11 William Shields   Houston, TX2:13:25.00 266269  355 Goodwin Sports & Dishes
DNF Glennon Simmons   Austin, TXDNF 285840  356 

Men - Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Metcalf   San Marcos, TX1:47:32.00 255168  410 Team NRC/Kona
2 Martin Kovacs   Dripping Springs, TX1:47:45.00 254984  418 Team Hotel San Jose
3 Chad Starrett   1:49:42.00  404 enviroinks.com
4 Kelley Simmons   1:50:22.00  415 Bike Lane
5 Jonathan Sawyer   1:51:10.00  419 Team UNO
6 Dan Pawlik   Austin, TX1:51:31.00 166733  416 NRC/Pedalmashers
7 Shannon Henry   1:52:36.00  414 OMW
8 Dustin Payne   Austin, TX1:53:55.00 248131  399 Team NRC/Kona
9 James Webb   Kyle, TX1:57:38.00 199834  409 Team NRC/Kona
10 Lonn Hart   Cedar Park, TX1:58:13.00 251878  394 Team NRC/Kona
11 Jackson Smith   Pflugerville, TX1:59:42.01 40700  402 Team Hammerhead Bicycles
12 Bryan Kreitz   Austin Tx1:59:48.00 115405  397 
13 Eric Novaez   Austin Tx2:1:56.00 195939  408 Team Hammerhead
14 Thomas Clements   2:2:28.00  391 David's Cycles
15 Forest Ponder   2:3:4.00  400 Preformace Playground
16 Chris Davis   Austin, TX2:3:22.00 204987  407 
17 Vince Parshall   2:5:11.00  411 
18 Jamie Bell   2:5:28.00  405 Bicycles Inc/Trek
19 Philip Pessoa   Houston, TX2:6:29.00 121359  406 Environink.com
20 Eric Kieke   2:6:36.00  417 Team Spin City
21 Shayne Holweger   2:6:39.00  396 
22 Eddie Erdwurm   2:7:44.00  412 OMW Racing
23 stephen sponseller   Austin, TX2:14:41.00 293538  403 
DNS John Lakoski   DNS  398 
DNF Daniel Gonzalez   DNF  420 Hairy Leg Mt. Bikers
DNF Tim Hicks   DNF  395 
DNF Javier Elenes   Austin, TXDNF 286938  393 
DNF Derek Delpero   Austin, TXDNF 283697  392 Cycle Progression
DNF Juan Ocasio   Trophy Club, TXDNF 255794  413 Mad Duck

Men - Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Grimes   Hurst, TX1:49:17.00 209149  441 Team OA/Mad Duck
2 Matt Schram   1:50:26.00  453 Austin Bikes
3 Daryl Hilsenbeck   Manchaca, TX1:50:49.00 290893  433 Team NRC
4 Tim Kane   1:52:7.00  438 Team Sage Cycles
5 Gary Hanna   1:53:36.00  447 Team NRC/Kona
6 Scott Long   Keller, TX1:54:51.00 144572  451 Longshot Racing
7 Philip Horton   1:55:38.00  442 Team OA
8 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX1:56:13.00 255458  435 Gary Fisher/Subaru/Bikebarn
9 Chris Koob   Round Rock, TX1:56:20.00 269160  440 Team NRC
10 David Rogers   1:57:42.00  439 Team Unemployment
11 Mark Fraske   Austin, TX1:57:48.00 194267  445 Bike Lane
12 Brian Thornton   Houston, TX1:59:39.00 194604  446 Team Gainey
13 Dan Hickman   2:2:43.00  449 OMW Racing
14 Mark Roberson   Katy, TX2:4:13.00 257392  434 M7 Racing
15 Leonard Roberson   2:4:33.00  443 Bicycles Inc./Trek
16 Bill Duckworth   Houston, TX2:4:59.00 125976  431 David's Cycles
17 David Thibodeaux   Austin, TX2:7:37.00 184335  436 Team AT&T Brain&Spine
18 Kenny Carothers   2:10:14.00  454 
19 Tim Lawrence   2:15:59.00  450 
20 Bart Bombay   2:18:1.00  448 
DNF Ted Garza   DNF  432 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Bobby Bautista   DNF  444 
DNF Drew Richman   San Antonio, TXDNF 271035  452 Peak Fitness Racing
DNF Gerard (Gary) Castillo   Georgetown, TXDNF 157714  430 Violet Crown
DNF Jim Thomas   San Antonio, TXDNF 272107  437 GT Dirt Coalition

Men - Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gifford   Houston, TX1:48:31.00 280446  478 Team Bike Lane
2 Dary Garrido   Katy, TX1:53:43.00 165278  477 NWCC
3 Darryl Halbert   1:55:2.00  483 
4 Scott Shepherd   1:55:46.00  479 
5 Mark Pruitt   Fort Worth1:58:11.00 28786  486 Bicycles Inc/Trek
6 David Cornelius   1:59:53.00  487 Pickles in Montana
7 Mark Boraski   Highland Village, TX2:2:31.00 293816  480 Team OA/Mad Duck
8 John Dempsey   Moss Beach, CA2:2:44.00 164397  488 Hairy Leg Mt. Bikers
9 Don Goerner   Lexington, TX2:4:26.00 168906  471 Austin PARD
10 Mark Kane   2:5:7.00  472 
11 Curtis Denena   2:6:1.00  475 
12 Chris Mileger   2:6:44.00  485 
13 Robert Sparacino   2:7:49.00  474 cinotrio Racing
14 Sergio Garcia   2:15:56.00  481 W B C
15 Raul Flores   2:26:25.00  482 Solar Eclipse
DNS Robert Ludwick   DNS  473 
DNF Greg Allen   Abilene, TXDNF 237532  476 Hill Country Bicycle Works
DNF Roel Chapa   Arlington, TXDNF 291206  470 Bicycles Inc. / Trek

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Colvin   1:50:28.00  519 FWMBA
2 Gary Fraser   Abilene, TX1:57:18.00 79400  512 Biketown
3 John Conwell   Houston, TX2:1:41.00 273029  516 Northwest Cycles
4 Phillip Bird   2:4:9.00  521 Phella's Racing
5 Floyd Crawford   2:4:54.00  522 
6 Rick Kieffer   Austin, TX2:5:56.00 268863  520 Team Ciao!/AAR
7 Michael Coe   2:6:58.00  517 Ed's Body Shop
8 Stanley Ford   Crowley, TX2:10:26.00 286295  511 
9 Danny Sanchez   2:12:8.00  518 Bicycles Inc./Trek
10 Hillman Bailey   2:12:9.00  514 
11 Steve Upperman   2:14:29.00  515 Texas Pro Health
DNF Richard Bonner   Austin, TXDNF 194228  513 Team AT&T Brain&Spine

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Drummond   Oklahoma City, OK2:27:14.00 269465  46 Team NRC/Kona
2 Ryan Dorsey   2:30:19.00  49 www.owa.com/Mafia Racing
3 Eric Fleming   Damon, TX2:31:5.00 264099  48 Dallas Bike Works/Orbea
4 Kyle Johnson   Austin, TX2:33:24.00 165778  41 Matrix/RBM
5 Michael Wilder   Albuquerque, NM2:37:51.00 260481  45 PACC
6 Matthew Stottlemyre   Hewitt, TX2:38:28.00 277657  47 
7 Dominic Adl   Houston, TX2:40:0.00 277431  40 Team NRC/Kona
8 David Kessler   Austin, TX2:44:36.00 271149  42 Team NRC/PedalMasher
DNS Joe Walker   Austin, TXDNS 224640  44 Austin Bike/Revenant
DNF Bennett Brown   Houston, TXDNF 187726  51 UT
DNF Steven Mitchell   DNF  50 Texas A&M

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bonavita   Dallas, TX2:30:13.00 4168  81 Park Place Dealerships
2 Sergio Angulo   Austin, TX2:30:15.00 184663  60 Team Hammerhead Bicycles
3 Bobby Etheridge   Mc Kinney, TX2:30:16.00 254112  65 Real T Team / Tortoise Racing
4 Jerod Walker   Plano, TX2:33:2.00 122903  75 
5 Travis Justilian   Austin, TX2:37:3.00 220479  61 Cycle Progression
6 Tim Keating   Austin, TX2:37:37.00 165240  73 Austin Flyers
7 Christopher Warren   Houston, TX2:38:39.00 218977  69 Bikesport/ION
8 Joshua Henderson   Austin, TX2:39:56.00 15780  80 Cycle Progression
9 Dave Esper   Cedar Park, TX2:40:0.00 153692  66 Team Hammerhead Bicycles
10 Brad Wimberly   Austin, TX2:40:2.00 178646  72 Austin Tri Cyclist
11 Clint Fontenot   Conroe, TX2:41:2.00 282583  62 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
12 Jon Cotton   The Colony, TX2:42:46.00 265213  63 Real T Team / Tortoise Racing
13 Dustin Barton   Blanco, TX2:43:15.00 85066  68 Team Hammerhead Bicycles
14 Hector Moya   Austin, TX2:47:5.00 189131  74 Team Hammerhead Bicycles
15 Steve Etherton   Austin, TX2:48:13.00 271761  64 Cycle Progression
16 Clay Kimsey   2:48:33.00  70 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
17 Kenneth Primer   Flower Mound, TX2:50:12.00 212529  71 Team Mad Duck
18 Gordon Yang   Austin, TX2:50:39.00 145281  79 
19 Justin Cremer   Houston, TX3:13:5.00 85848  67 Bikesport / ION
DNF Paul Garcia   DNF  77 Mellow Johnnys
DNF Jeff Turner   Richardson, TXDNF 177873  78 Dallas Bike Works
DNF Terry Roach   Benbrook, TXDNF 244013  82 
DNF Troy Fraske   Houston, TXDNF 236760  76 Bikelane Race Team

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Carlson   Plano, TX1:37:18.00 6135  123 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Freddy Moore   Kyle, TX1:39:29.00 178627  124 Team NRC/Kona
3 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX1:40:2.00 271193  114 Team Bike Lane/WCCRT
4 Dwayne Otto   Muenster, TX1:40:20.00 26937  122 Mad Duck
5 Joseph Gold   Dallas, TX1:40:39.00 68231  116 Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Alex Arumi   Austin, TX1:42:14.00 1984  117 Cycle Progression
7 Forist David Jr   Converse, TX1:45:35.00 219282  113 Sage Cycles
8 Kelly Kerby   Austin, TX1:47:0.00 139799  125 Hammerhead Bikes
9 Mike Norman   Fort Worth, TX1:47:42.00 278106  111 Cyclesmith/Dallas Bike Works
10 Bruce Malone   Rusk, TX1:47:58.00 108782  118 TEAMalone
11 Nick Sheen   Austin, TX1:48:54.00 209161  129 Cycle Progression
12 Derek Russey   Dripping Springs, TX1:50:22.00 148416  120 Livestrong/Mellow Johnny's
13 Paul Allan   Hosuton1:51:7.00 276016  110 Bicycle World & Fitness
14 Richard Kinsey   San Antonio, TX1:55:2.00 157782  126 Bicycle Heaven
15 Allen Zolondek   Round Rock, TX1:58:14.00 104907  121 Team AT&T-Brain and Spine Cycling
16 Michael Rossi   Houston, TX2:7:5.00 107218  115 Bikesport/Ion
DNF Paul Sacket   Troy, TXDNF 243590  112 Hill Country Bicycle Works
DNF Antonio Torrini   Austin, TXDNF 204871  119 Hammerhead Bikes
DNF Rob Abell   San Clemente, CADNF 1036  128 Bicycle Sport Shop

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Spurgeon   Lakeway, TX1:43:59.00 234977  187 Southwest Cyclesport/AAR
2 Randy Wolf   Grapevine, TX1:46:1.00 192283  175 Mad Duck
3 Randy James   1:47:52.00  189 Sage Cycles
4 Dirk Martin   Mcallen, TX1:48:15.00 22655  172 TEAM MCALLEN
5 Martin Soetaert   Austin, TX1:48:16.00 33420  174 Team AT&T Brain&Spine
6 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:48:46.00 13909  171 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
7 Greg Rueb   Georgetown1:49:52.00 142796  173 
8 Kevin Highfield   Spring, TX1:52:31.00 218694  179 Southern Elite/Sun &Ski Sports
9 John Fleming   Damon, TX1:53:43.00 273864  180 Solar Eclipse
10 Spencer Jewell   Waco, TX1:54:18.00 110566  183 Sage Cycles
11 Paul Forderhase   Austin, TX1:58:5.00 73177  190 Ozone
12 Michael Floores   Houston, TX1:58:40.00 11872  170 Team NRC/Kona
13 Andy Kathan   Tyler, TX1:59:2.00 18590  188 Mad Duck
14 Rick Morris   Provo, UT1:59:56.00 177354  186 Team Sage Cycles
15 William Hoenig   2:1:11.00  184 Team Mad Duck
16 Willie Rivera   San Antonio, TX2:3:58.00 174442  178 GT Dirt Coalition
17 John McCauley Jr   Fort Worth, TX2:5:20.00 81857  181 Bicycles Inc/Trek
18 Tony Vails   Piedmont, OK2:9:28.00 222655  182 Team NRC
DNF Ronald Leazer   Bossier City, LADNF 243607  185 
DNF Scott Schaefer   Houston, TXDNF 126923  177 Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marvin Hester   Garland, TX1:56:42.00 188938  211 Mirage
2 Bill Moreman   Arlington, TX1:58:11.00 84650  212 Bicycles Inc./TREK
3 John Howell   Austin, TX2:8:40.00 169633  210 Team NRC/Kona
4 Lewis Herridge   Gordonville, TX2:29:50.00 175630  213 

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maggie Allen   35:20.00  922 Hill Country Bike WorksBike Town
2 Emily Mathis   36:12.00  923 Waco Bicycle Club
3 Katherine(Katie) Roberson   37:21.00  921 Bike Barn
4 Erin Neira   42:16.00  925 
5 Emily Garcia   43:6.00  920 
6 Briana Roberson   49:5.00  924 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   31:27.00  942 Waco Bicycle Club
2 Lillian Frasier   Boerne, TX31:45.00 263801  940 Hill Country Bicycle Works
3 Claire Allen   Abilene, TX40:46.00 282254  941 Hill Country Bicycle WorksBike Town
4 Kendal Clovis   47:12.00  943 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ursula Jaimes   1:6:3.00  960 Austin PARD
2 Amy Gouris   1:45:12.00  961 

Women - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Martinez   Austin, TX1:7:14.00 290037  970 Austin PARD
2 Brandy Hanna   1:25:28.00  971 Team NRC/Kona

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenna Wozniak   1:7:53.00  762 UT Cycling
2 Andrea Shields   Houston, TX1:12:7.00 279296  761 
3 Rebecca Breeden   1:35:23.00  763 
4 Kristen Robertson   Austin, TXDNS 274390  760 UT

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colleen Quindlen   Austin, TX1:2:36.00 288150  776 Team NRC/Kona
2 Amy Farley   1:3:4.00  770 
3 Laurie Hanna-LeBert   1:7:13.00  774 
4 Heather Lawrence   1:7:16.00  775 
5 Megan Trick   1:15:7.00  772 
6 Susan Shaw   1:21:26.00  773 
7 Angela Laidacker   1:27:11.00  771 TAC

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Engel   60:35.00  793 Bicycles INC/TREK
2 Cheryl Campbell   60:46.00  790 
3 Michelle Clark   1:2:49.00  795 
4 Debra Gifford   1:5:55.00  794 
5 Donette Sis   1:27:21.00  792 
6 Diana Cantu   1:31:24.00  791 Team Cantu

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX2:11:1.00 263300  594 Team NRC/Kona
2 April Cunningham   Alamosa, CO2:24:9.00 195908  592 Solar Eclipse
3 Nadina Junuzovic   Austin Tx2:31:58.00 281770  590 Austin PARD
4 Lucy Brown   Houston, TX2:46:15.00 259584  593 Solar Eclipse
DNF Madelyne Groda   DNF  591 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meena Krishnan   San Marcos, TX2:11:10.00 275213  561 NRC / Pedalmasher
2 Charissa Luman   2:16:1.00  565 Sage Cycles
3 Traci Koesis   2:21:30.00  563 Austin Flyers
4 Erin O'Neill   2:23:12.00  562 Mellow Johnnys/San Jose
DNF Erika Boren   DNF  564 Team NRC
DNF Luan Roberts   Idaho Springs, CODNF 284509  560 UH

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenda Andress   2:9:10.00  578 Biketown Abilene BC
2 Tracy Jones   Houston, TX2:9:14.00 289166  570 Bikesport/Ion
3 Tommie Richardson   Austin, TX2:13:13.00 290358  577 Team Hammerhead Bicycles
4 Donna DelBello   2:14:51.00  575 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
5 Margaret Nolen   Cedar Park, TX2:22:37.00 291188  576 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
6 Clare Schoene   Houston, TX2:25:54.00 269519  573 Sugar Cycles
7 Kristi Welch   Austin, TX2:28:13.00 222610  571 Team NRC/Kona
8 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:29:29.00 286821  572 Team NRC
DNF I Ling Matthews-Thompson   DNF  574 Austin Bikes/Revenant

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX2:1:20.00 290337  580 Bicycles Inc/Trek
2 Jennifer Joy   Austin, TX2:5:55.00 249798  585 Team NRC
3 Kimberly Kieffer   Austin, TX2:13:41.00 269016  586 Team Ciao!/AAR
4 Jennifer Stanfield   Cedar Park, TX2:23:47.00 194469  584 Hammerhead Bicycles
5 Dana Goerner   2:30:57.00  581 Austin Parks and Recs.
6 Nancy Coe   3:8:36.00  582 
DNF Alicia Roberson   DNF  583 Bicycles Inc./Trek

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ2:5:26.00 267760  231 Sugar Cycles - 180
2 Megan Steward   Boerne, TX2:12:9.00 194211  230 Hill Country Bicycle/FCB
DNF Kara Uhl   Smithville, TXDNF 185730  232 Solar Eclipse

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire McKenna   Austin, TX1:48:28.00 280868  242 Team Hammerhead Racing Company Inc.
2 Julia Jenkins   Houston, TX2:24:2.00 206021  240 Bike Sport / ION

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Etherton   Austin, TX1:51:2.00 271764  251 Cycle Progression
2 Sara Krause   Austin, TX1:52:30.00 185228  250 Team NRC/Kona
3 Sheila Wadley   Austin, TX2:17:47.00 178474  253 Austin Bikes
4 Kathleen Karpinski   Austin, TX2:22:48.00 241074  252 Austin Bikes/Revenant

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kimberly Chance   Dallas, TX2:1:18.00 157443  261 Matrix/Richardson Bike Mart
2 Tanya Woody   San Antonio, TX2:23:5.00 236072  262 Team Hammerhead

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX2:3:37.00 26368  270 Hill Country Bicycle Works/FCB

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee