Race Results for
New Mexico State Cyclocross Championship
Albuquerque, NM
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/05/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Dineen   Albuquerque, NM 278010   
2 Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911   
3 Kyle Shour   Albuquerque, NM 234308   
4 Nicholas Heine   Albuquerque, NM 299247   
5 Paul Trotman   Albuquerque, NM 201143   
6 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 252570   
7 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   
8 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240   
9 Randall Silva   Albuquerque, NM 32666   
10 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855   

Men - Cat 1/2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew McGee   N. Las Vegas, NV 80417   
2 Justin Maka   Albuquerque, NM 164982   
3 Dax Kastrin   Albuquerque, NM 195035   
4 Chris Smithwick   Erie, CO 166167   
5 Ryan Blickem   Las Cruces, NM 83581   

Men - Cat 1/2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Verheul   Albuquerque, NM 36612   
2 Hawke Morgan   Albuquerque, NM 25044   
3 David Kerr   Albuquerque, NM 18988   

Men - Cat 1/2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Szabo   Boca Raton, FL 34874   
2 Chris Hereford   Albuquerque, NM 15911   

Men - Cat 3 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Templeton   Albuquerque, NM 277364   
2 Callum Read      

Men - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gordon Wells   Las Cruces, NM 286413   
1 Daniel Swinton   Albuquerque, NM 86276   
2 John Heine   Albuquerque, NM 285366   
2 Thomas Jones   Albuquerque, NM 101818   
3 Kyle Shour   Albuquerque, NM 234308   
3 Brett Hawkins   Los Alamos, NM 289000   
4 Guy Tann   Albuquerque, NM 52991   
5 Tim Wetherill   Santa Fe, NM 37847   
6 Gregory McGee   Albuquerque, NM 116118   

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Prinzivalli   Albuquerque, NM 28733   
2 Casey Cook   Edgewood, NM 7636   
3 Christopher Dineen   Albuquerque, NM 278010   
4 Michael Archibeck   Albuquerque, NM 257569   
5 Christopher Abbott   Albuquerque, NM 1019   
6 Stephen Mathias   Albuquerque, NM 219183   
7 Scott Larson      
8 Rob Douangpanya   Albuquerque, NM 81013   
9 robert quinlan      

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James (Jimmy) Day   Santa Fe, NM 8894   
2 Jeff Huser   Albuquerque, NM 17240   
3 Randall Silva   Albuquerque, NM 32666   
4 Timothy Schoeny   Albuquerque, NM 31738   
5 Larry Coons   Albuquerque, NM 56881   
6 Warren Hire   Corrales, NM 173387   

Men - Cat 4 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lukas Giesen   Albuquerque, NM 303640   
2 Jack Appenzeller   Albuquerque, NM 270042   
3 Taylor Squillaci      
4 Samuel Cruz      

Men - Cat 4 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joshua Keener      
2 Ayden Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 252570   

Men - Cat 4 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Shere   Albuquerque, NM 73855   

Men - Cat 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendell Montgomery      
2 Alexander Leonard   Flagstaff, AZ 253218   
3 Paul Trotman   Albuquerque, NM 201143   
4 Jeremy Bradley   Albuquerque, NM 276613   
5 Loren Bunjes      

Men - Cat 4 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562   
2 Charles Pluto      
3 Parmenides Orpinel   Los Lunas, NM 264696   
4 Andy Drescher   Albuquerque, NM 300407   
5 Todd Pilger   Albuquerque, NM 246420   
6 Chris Dixon   Rochester, NY 285567   

Men - Cat 4 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Ruddell      
2 Calvin Ridgeway   Albuquerque, NM 260547   
3 Michael Gaillour   Albuquerque, NM 274644   
4 Richard Rasmussen   Albuquerque, NM 82967   
5 Joe Forting      
6 mark chenette   Albuquerque, NM 301709   
7 Ted Stearns      
8 Peter Appenzeller   Albuquerque, NM 1828   
9 Joe Buehler   Albuquerque, NM 298460   
10 Eric Harstad   Albuquerque, NM 15267   
DNF Robert Issem      

Men - Cat 4 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Hughes   Albuquerque, NM 243015   
2 David Holmer   Albuquerque, NM 249398   
3 david bernstein   Losranchos, NM 286363   
4 Michael Gilb   Albuquerque, NM 49410   
5 Richard Verderame      

Women - Cat 1/2/3/4 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiziana DeHorney      
2 Allie Sawyier      
3 Maria Cruz      

Women - Cat 1/2/3/4 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kayleigh Burgess      

Women - Cat 1/2/3/4 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clarissa Freeman   Albuquerque, NM 254762   

Women - Cat 1/2/3/4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ciara Cusack   Las Cruces, NM 278790   

Women - Cat 1/2/3/4 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Fair   Albuquerque, NM 273218   
2 Cindy Silva   Albuquerque, NM 299700   

Women - Cat 1/2/3/4 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandra Morrissey   Boulder, CO 286505   
2 Tove Shere   Albuquerque, NM 73854   
3 Andrea Carvey (1 - Cat4)   Albuquerque, NM 257197   
4 Anne Keener   Albuqueruque, NM 303590   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaSpyBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee