Race Results for
ATTILA THE HUN MOUNTAIN BIKE CLASSIC
HOT SPRINGS, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 11/22/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FREEDOM BLODGETT   1.07.19   OCC
2 Carl Norris   Fort Smith, AR1.08.45 97247   TEAM FORT SMITH
3 MICHAEL GREEN   1.16.20   AR MTB
4 GUNNAR WRIGHT   1.21.51   OCC
5 JASON FALCO   1.22.41   
6 KURT GREEN   1.25.32   
7 JOE BARRETT   1.30.16   PHAT TIRE
8 BOB JOINER   1.36.17   BELL AND CO.

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LUIS GALAVIS   1.00.20   GABRIELA REST
2 CARTER WESTON   1.05.58   
3 BRUCE PLUMMER   1.09.13   
4 DIEGO VERDUGO   1.10.29   GABRIELA REST
5 JAKE MEREDITH   1.11.58   
6 SAM SCOW   1.17.46   TEAM FORT SMITH
7 COLIN MOORE   1.26.20   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANTOIN CRITE   .57.37   AR. CYCLING AND FITNESS
2 ZACH NOBLE   .58.38   AR. CYCLING AND FITNESS
3 DAVID NORRIS   .58.44   TEAM FORT SMITH
4 GEOFF WESTON   .58.45   ATV RECOMG
5 CALEB PIERCE   .58.47   
6 JOSH WIERSIG   .58.54   FUEL CHURCH
7 SETH BAKER   1.01.12   BELL AND CO.
8 RENE GONZALES   1.12.06   GABRIELA REST
9 Trevor Mulhern   Van Buren, AR1.19.18 214425   BELL AND CO.
10 KELLYN CARROLL   1.23.40   ATV

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMIE PIELEMEIER   .53.36   
2 GREGORY OLMSTEAD   .54.28   SEATON HEAT AND AIR
3 SALVADOR VASQUEZ   1.00.05   CARVE
4 MICHAEL MCQUEEN   1.02.00   
5 LOGAN CHAMBERS   1.02.3   NWAR. ATM
6 DANIEL DWYER   1.05.11   FUEL CHURCH
7 JASON WEEKS   1.05.58   
8 DAVID POINDEXTER   1.06.27   TEAM FORT SMITH
9 RAY VEGA   1.06.40   PHAT TIRE
10 JAMIE SEABORN   1.06.54   
11 JASON BUCK   1.21.42   
12 CHRIS BURLISON   1.24.45   ATV
13 KENT GARTIN   1.34.15   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN ASHBY   .58.01   
2 JUAN OCAMPO   .59.32   
3 TERRY WATSON   1.01.58   
4 John Nichols   Rogers, AR1.05.51 298665   PHAT TIRE
5 GERADO GALAVIS   1.07.24   
6 CLARK MORRIS   1.07.45   PINNACLE RACING
7 RICHARD HOYT   1.09.11   OUTSKIRTS
8 JOSEPH HUDDLESTON   1.09.38   
9 GREY SUTTERFIELD   1.10.04   MAXX FITNESS
10 JOE PARK   1.14.10   BELL AND CO.
11 ROD BROOKS   1.14.14   
12 Russell Roberts   Russellville, AR1.16.21 274434   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT BRIXLEY   1.03.46   TEAM FORT SMITH
2 DALE BAILEY   1.09.02   PHAT TIRE
3 CHARLES SMITH   1.15.32   
4 Steve Amerson   Fort Smith1.20.39 280852   

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Bell   El Paso, AR1.38.14 238647   BELL AND CO
2 RICHARD MAYCHYCEK   1.39.45   AR. CYCLING AND FITNESS
3 Ben Rowell   Bentonville , AR1.44.44 295790   THE RIDE
4 Stephen Erickson   Little Rock, AR1.45.16 255356   CARVE
5 LARRY WAGNER   1.46.35   PARKSIDE
6 Andy Barton   Maumelle, AR1.51.06 242638   AR. CYCLING AND FITNESS
7 HEATHER LADEL   1.51.49   BIRMINGHAM BIKE CO.
8 Jim Barton   Maumelle, AR1.58.17 290743   AR. CYCLING AND FITNESS
9 NATHAN VANDIVER   2.14.02   BELL AND CO.
DNF DAVID BOWEN      PARKSIDE

Men - Cat 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CLAYTON STICH   1.54.44   
2 MILES BLAISUS   1.58.23   BELL AND CO.

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA SNYDER   1.45.34   FUEL CHURCH
2 MICHAEL SMALL   2.02.19   CARVE
3 Kevin Williams   Little Rock, AR1.59.33 231980   BELL AND CO.
4 SEAN RUGGLES   2.03.38   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Mooney   Sherwood, AR1.40.42 266755   AR. CYCLING AND FITNESS
2 RICHARD BATY   1.45.18   LOCO
3 warren weber   Ruston1.45.41 300301   LOCO
4 CARY BEENE   1.48.25   LOCO
5 ELI JOHNSON   1.49.42   OCC
6 CLINT BARBER   1.51.42   
7 GRET POOL   1.55.27   PHAT TIRE CYCLING
8 Cody Rankin   Little Rock, AR1.55.53 248846   CARVE
9 PETER FUTTERKNECHT   1.56.22   PHAT TIRE CYCLING
10 Karl Hanson   Little Rock, AR1.56.52 215256   CARVE
11 MARIO OCAMPO   1.59.2   
12 BRAD POPE   2.00.55   MOJO SPORTS
13 Scott Hopkins   Mena, AR2.23.59 177674   OCC
14 Brad Shoemaker   Little Rock, AR2.24.06 202282   
15 CHRISTOPHER IRONS   2.25.34   
DNF MAX SMITH      AR. CYCLING AND FITNESS

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 A.J JOHNSON   1.45.41   FITNESS ZONE
2 JEFF HOLLANSWORTH   1.49.29   
3 BRUCE WOODS   2.00.35   CARVE
4 CLAYTON CRYMES   2.00.47   DIRT RAG
5 Chuck Woods   Rogers, AR2.02.59 298765   PHAT TIRE CYCLING
6 CLAYTON COTTERMAN   2.07.27   
7 DONALD FRANCIS   2.16.38   PHAT TIRE CYCLING
8 STAN GENRTY   2.17.45   FORT SMITH MTB.
DNF DAVID VADEBONCOEUR      

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 FRANK STICH   1.52.03   
2 TONY MURRELL   1.56.13   OCC
3 LES BAKER   2.00.11   BELL AND CO
4 ROBERT NIELSEN   2.02.5   OUTSKIRTS
5 KENNETH BEDFORD   2.09.42   
6 SCOTT THOMPSON   2.11.26   COMP. CYCLIST
7 Richard Bell   El Paso, AR2.15.44 238657   BELL AND CO
8 JOHN KENNETT   2.15.50   OCC
9 ROGER SMITH   2.18.42   AR CYCLING AND FITNESS
10 Bill Nelson   Reklaw, TX2.19.46 286856   
11 MIKE MOORE   227.22   
12 LARRY MATHEWS   2.37.49   OUTSKIRTS

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Porter   Conway, AR2.02.11 264172   THE RIDE

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Hudgens   Milton, FL2.22.51 258431   TEAM SPONSOR US
2 HART ROBINSON   2.30.55   LOS LOCOS
3 Frank Webber   Little Rock, AR2.32.25 260111   CARVE
4 LUKE PORTER   2.35.19   THE RIDE
5 Ryan Cook   Hot Springs National Park2.38.15 170840   BELL AND CO
6 Wesley Pruitt   Conway, AR2.47.14 229414   BELL AND CO
7 Zane Jeffers   Hot Springs, AR2.47.32 238475   BELL AND CO
DNF Jesus Martinez   New York, NY 243617   CYCLE YOUTH

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Gallagher   Maumelle, AR2.42.5 246673   BELL AND CO.
1 Scott Dollar   Kingston, AR2.36.46 264212   BELL AND CO.
2 CHARLES EMMENS   2.44.15   CARVE
2 CHRIS IRVIN   2.38.57   RIPPER CLAN
DNF Juston Manville   Richmond, VA 125938   ABRT

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Mark Swezey   Van Buren, AR2.41.00 174463   NO LIMITS
4 RICKY BUCHANAN   2.42.46   FAT TIRE/WALMART
5 Bob Ocken   Little Rock, AR2.53.47 182504   CARVE
6 Scott Scholl   Jacksonville, AR2.55.32 128147   CARVE
7 Jason Pate   Arlington, TN3.16.14 259722   STANKY CREEK CYCLING
DNF Wesley Wright   Harrison, AR 216001   BELL AND CO.

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Little   Benton, AR1.45.06 92721   AR. CYCLING AND FITNESS
2 Ed Hawkins   Waldron, AR1.56.5 15479   OCC
3 Tom Burks   Little Rock, AR2.08.18 5544   CARVE

Men - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARTER BURLISON      ATV
2 LOGAN GARTIN      
3 NOAH HUDDLESTON      
4 GARRETT GREEN      
5 COOPER BURLISON      ATV

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AUSTIN MORRIS   1.10.18   PINNACLE RACING

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DALTON MORRIS   1.24.21   PINNACLE RACING

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY JOHNSON   1.01.17   FITNESS ZONE
2 CARLIE MONK   1.06.15   PHAT TIRE
3 BROOK WIERSIG   1.10.12   FUEL CHURCH
4 JENNIFER RANKIN   1.18.54   
5 HEATHER BENDER   1.28.19   BELL AND CO.
6 PEARL JACKSON   1.29.59   
7 SAMANTHA CAVAGUARO   1.44.01   
8 ASHWIN WEBBER   1.44.24   LOCO

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGIE BAILEY   1.33.25   PHAT TIRE
2 MARIANNE PARK   1.34.10   BELL AND CO
3 SUSAN BLAIR   1.42.30   BELL AND CO

Women - Cat 2 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KESHARI THAKALI   1.54.19   CARVE
2 Maria Hernandez   Reklaw, TX2.07.24 286821   
3 VERONICA BATTAGLIA   2.09.35   
4 ZABRINA MEDIGORICH   2.20.25   
5 LISA EVANS   237.48   BELL AND CO

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laureen Coffelt   Memphis, TN1.54.27 294185   CHRISTATOUGH.COM
2 BARBARA MARIANI   2.05.40   BELL AND CO.
3 AUDREY KANE   2.37.38   TEAM LUNA CHIX
4 TIPPI MCCOLLOUGH   2.37.01   BELL AND CO.

Women - Cat 1 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Rota   Parthenon, AR2.05.44 284407   OCC

Women - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebekah Fletcher   Farmington , AR2.18.39 280854   AUDI

Women - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 OLIVIA PIELEMEIER      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoSierra NevadaBonk BreakerSpyCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee