Race Results for
Ivan Mukasa Memorial Circuit Race
Decatur, TX
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/18/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
12 J Jones   Oklahoma City, OK 161175   Foss1l Racing
13 Scott Mathewson   South Jordan, UT 240704   
14 Todd Lafleur   Wylie, TX 238163   Plano Athletic Cycling Club/PACC
15 Johnny Moore   Mckinney, TX 227024   McKinney Velo Club
16 Stuart Harbottle   Trophy Club, TX 237518   FCS Cycling Club
17 Jamey Munroe   Plano, TX 211410   McKinney Velo Club
18 George Chapman   Arlington, TX 185090   B & B Bicycles
19 Richard Miller   Dallas, TX 113870   McKinney Velo Club
20 Walter Megura   Plano, TX 111657   McKinney Velo Club
21 Robb Bush   Austin, TX 245682   Colavita Racing Inc.
22 Stuart Hall   Grapevine, TX 243559   FCS Cycling Club
23 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
24 Jim Byrd   Plano, TX 168658   GS Tenzing
25 Gregory Phillips   Trophy Club, TX 229719   Colavita Racing Inc.
26 Kenneth Smith   Mansfield, TX 33008   Oklahoma City Velo Club
27 Matthew Pond   Dallas, TX 57355   Mirage
28 Bryan Perkins   Mckinney, TX 56036   McKinney Velo Club
29 Randy Wallis   Fort Worth, TX 59196   Team Bicycles Inc.

Men - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leroy LeFlore   Galveston, TX 209633   
2 J Jones   Oklahoma City, OK 161175   Foss1l Racing
3 John Sobehrad   Temple, TX 48351   Scott & White Community Cycling Club
4 Stephen Marino   Warren, NJ 167297   FCS Cycling Club
5 Charles Woolcock   Carrollton, TX 247221   Matrix Cycling Club
6 Terry Parrish   Fort Worth, TX 260284   FCS Cycling Club
7 Enrique Gutierrez   Norman, OK 72560   Foss1l Racing
8 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
9 Tom Judson   Nacogdoches, TX 47332   
10 Charles Allen   Texarkana, AR 290350   Edge City Cycling

Men - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tommy Cole   Fredericksburg, TX 222977   Matrix Cycling Club
2 Tom Judson   Nacogdoches, TX 47332   
3 Charles Allen   Texarkana, AR 290350   Edge City Cycling

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Wenger   Austin, TX 89282   Super Squadra
2 Geoff Godsey   Frisco, TX 128172   TX TOUGH Cycling
3 Nicklaus Kiernan   Euless, TX 95282   TX TOUGH Cycling
4 Scott Veggeberg   Austin, TX 188306   GS Tenzing
5 Stefan Rothe   Austin, TX 205741   TX TOUGH Cycling
6 Warney Crosby   Dallas 69378   TX TOUGH Cycling
7 Christopher Powers   Flower Mound, TX 63195   Team at&t-Brain and Spine Cycling
8 Phil Wikoff   Austin, TX 117896   Super Squadra
9 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   Joes Pro Bikes
10 Joseph Spragins   Fort Worth, TX 167437   Rockwall Cycling
11 Ian Dille   Austin, TX 104953   Super Squadra
12 Max Miley   Allen, TX 24324   Matrix Cycling Club
13 John Trujillo   Austin, TX 225639   Gulf Coast Cycling Association

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jed Rogers   Austin Tx 271069   Gulf Coast Cycling Association
2 Joseph LaCour   Mansfield, TX 171332   Colavita Racing Inc.
3 Phillip Snodgrass   Dallas, TX 266817   FCS Cycling Club
4 Robert Lange   Fairview, TX 238220   Matrix Cycling Club
5 Timothy Burke   Dallas, TX 214165   McKinney Velo Club
6 Kolt Bates   Bedford, TX 194640   Mercy Cycling Team
7 Dan Teaters   Green Bay , WI 214818   One Percent More! Racing
8 Gary Glanger   Dallas, TX 214045   Dallas Racing
9 William Snodgrass   Dallas, TX 232735   Infinity Cycling Club
10 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
11 Kevin Baker   College Station, CA 176461   Team at&t-Brain and Spine Cycling
12 James Lawrence   Edmond, OK 148318   Matrix Cycling Club
13 David Bradfield   Ft Worth, TX 167036   
14 Bryan Reid   Dallas, TX 172139   Colavita Racing Inc.
15 Timothy Cook   Euless, TX 152094   TX TOUGH Cycling
16 Thomas Kubicek   Friendswood, TX 202263   Sugar Cycles
17 Troy Dunton   Houston Tx 155928   FCS Cycling Club
18 James Exum   Benbrook, TX 11120   Moritz Chevrolet Cycling
19 Rusty Stover   Diboll, TX 188032   
20 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   Solar Eclipse
21 Mario Arroyave   Waxahachie, TX 224500   Velossimo Racing
22 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
23 Chris Kutach   Dallas, TX 219631   Matrix Cycling Club
24 Kelsey Oliver   Simpsonville, SC 63809   McKinney Velo Club
25 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Murff   Austin, TX 234056   Team at&t-Brain and Spine Cycling
2 Elkin Arteaga   Duncanville, TX 276550   
3 Justin Wolfe   Austin, TX 246080   Oklahoma City Velo Club
4 Patrick Burke   Mckinney, TX 201325   McKinney Velo Club
5 Ben Sewell   Dallas, TX 177629   Colavita Racing Inc.
6 Brad Price   Mc Kinney, TX 178625   McKinney Velo Club
7 Bradley Hagestad   Irving, TX 160266   FCS Cycling Club
8 shawn daurelio   Laguna Beach, CA 287621   Mirage
9 Jason Butler   Austin, TX 251925   Mirage
10 Greg Andersen   Chesterfield, MO 263901   Colavita Racing Inc.
11 Jared Lelievre   Austin, TX 269780   Austin Nationals Cycling
12 Johnathon Orr   Arlington, TX 177980   Team Wooly Mammoth
13 Andrew Kutach   Bullard, TX 256708   Mirage
14 Mark Rawlings   Dallas, TX 199996   GS Tenzing
15 Russell Metoyer   Austin, TX 24157   Velossimo Racing
16 Michael Dawdy   Sunnyvale, TX 205462   Rockwall Cycling
17 Kyle Sigl   Fort Worth, TX 243733   Broken Films Racing
18 BRIAN GRISWOLD   Austin, TX 275850   Team Wooly Mammoth
19 Nick Erhard   St. Louis, MO 261567   
20 Henry McKinney   Dallas, TX 287424   
21 Patrick Newell   Portland, OR 252728   Team Wooly Mammoth
22 Doug Platz   Dallas, TX 235927   Mirage
23 Lee Eldridge   Dallas, TX 177774   Dallas Racing
24 Matthew Davis   Fort Worth 157395   
25 Felipe Nava   San Antonio, TX 59355   BSK LAW/bikeworld.com
26 Eric Prim   Frisco, TX 85789   
27 Marco Corsi   Allen, TX 261317   McKinney Velo Club
28 Richard Wharton   Dallas, TX 37880   Mirage
29 Pedro Martinez   Houston, TX 213034   Southern Elite
30 Cody Foster   The Woodlands, TX 218986   Southern Elite
31 Richard Miller   Dallas, TX 113870   McKinney Velo Club
32 Joshua Brown   Fort Polk , LA 247327   Team ALS-C3
33 Glen Love   Allen, TX 243668   Plano Athletic Cycling Club/PACC
34 Samuel Legge   Austin, TX 193435   Velossimo Racing
35 Matt Moore   Austin, TX 213505   Team Wooly Mammoth
36 Walter Megura   Plano, TX 111657   McKinney Velo Club
37 Jeffrey (Ryan) Kimbrell   Amarillo, TX 164866   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Hawks   Plano, TX 284976   Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 William Radler   Winter Park Fl 280334   
3 matthew maczuzak   Austin, TX 284549   Velossimo Racing
4 Luke Germann   Mckinney, TX 261781   McKinney Velo Club
5 Jordan Nguyen   Austin, TX 272210   Team Wooly Mammoth
6 Jason West   Garland, TX 233380   Mirage
7 Ryan Lange   Rockwall, TX 249925   Rockwall Cycling
8 Michael Slaughter   Dallas, TX 96437   Rockwall Cycling
9 Michael Jung I I   Dallas, TX 277505   Rockwall Cycling
10 Adam Biechlin   Austin, TX 153370   
11 Daniel Fontenot   Plano, TX 234718   Plano Athletic Cycling Club/PACC
12 Michael Henry   Allen, TX 257467   Matrix Cycling Club
13 Robert Pinard   Flower Mound, TX 259601   Infinity Cycling Club
14 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
15 Michael Wilder   Albuquerque, NM 260481   Plano Athletic Cycling Club/PACC
16 Brian Wood   Wichita Falls, TX 65088   Wichita Falls Bicycling Club
17 Steve Sterling   Allen, TX 255810   Plano Athletic Cycling Club/PACC
18 Connor Cartland   Tulsa, OK 281064   The Woodlands Cycling Club
19 Barry Klunder   Haslet, TX 162941   Team Bicycles Inc.
20 Daniel Allen   Austin, TX 244008   
21 Ryan Dromgoole   Denton, TX 275193   Plano Athletic Cycling Club/PACC
22 Tony Hopkins   Fort Worth, TX 224876   FCS Cycling Club
23 Don Campbell   Dallas, TX 240491   Rockwall Cycling
24 Chad Musgrove   Round Rock, TX 240850   Team at&t-Brain and Spine Cycling
25 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
26 Nareg Basmadjian   Carrollton, TX 221908   Matrix Cycling Club
27 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
28 John Ehinger   Lewisville, TX 210503   
29 Patrick Davis   Austin, TX 263456   The Woodlands Cycling Club
30 Michael Rodriguez   Fort Worth, TX 68952   
31 Jared Reynoso   Allen, TX 240250   Matrix Cycling Club
32 Erik Hojem   Haslet, TX 245082   FCS Cycling Club
33 Michael Caney   Frisco, TX 265446   McKinney Velo Club
34 Nicholas Ybarra   Austin, TX 272356   Team Wooly Mammoth
35 Timothy Silva   Keller, TX 250502   BSK LAW/bikeworld.com
36 Jacob Koonsman   Fort Collins, CO 242088   Infinity Cycling Club
37 Jay Robertson   Flower Mound, TX 50735   FCS Cycling Club
38 Michael Moist   Kingwood, TX 273762   The Woodlands Cycling Club
39 Joshua Storm   Prosper, TX 200929   Matrix Cycling Club
40 Austin Jones   Dallas, TX 259621   Mirage
41 Jerry Bueno   Austin, TX 161001   Laredo Cycling Club

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Lattig   Dallas, TX 58187   Mirage
2 Stephen Weber   Mckinney, TX 50855   McKinney Velo Club
3 Jonathan Garrett   Grapevine, TX 12865   Colavita Racing Inc.
4 Wallace Groda   Santa Fe, TX 14246   
5 Danny Rangel   Watauga, TX 228745   Colavita Racing Inc.
6 Jeffrey Burnett   Keller, TX 5564   Tuneros Racing
7 Anthony La Sorsa   Lawton, OK 57918   Oklahoma City Velo Club
8 Thomas Knoblauch   Norman, OK 235873   Foss1l Racing
9 Kenneth Maclean   Addison, TX 234594   GS Tenzing
10 Kurt Bickel   Upland, CA 219611   Joes Pro Bikes
11 John Emerson   Dallas, TX 251354   Mirage

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   GS Tenzing
2 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
3 Bryce Nelson   Fort Worth, TX 281706   Team Bicycles Inc.
4 Jack Ryan (1 - Cat4)   North Richland Hills, TX 259026   Team Bicycles Inc.
5 James Ryan (2 - Cat4)   North Richland Hills, TX 246564   Team Bicycles Inc.
6 Garland Zimmerman (1 - Cat5)   Fort Worth, TX 293353   Team Bicycles Inc.

Men - Cat 4/5 - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Boone   Hurst, TX 284344   Team Bicycles Inc.
2 Imari Miller   Fort Worth, TX 274863   GS Tenzing
3 Redding Shelby   North Richland Hills, TX 224826   Team Bicycles Inc.
4 Noah Williams   Wimberley, TX 185731   GS Tenzing
5 Patrick Davis   Austin, TX 263456   The Woodlands Cycling Club
6 John Ryan   North Richland Hills, TX 240838   Team Bicycles Inc.
7 Sean Pinard (1 - Cat4)   Flowermound, TX 280486   GS Tenzing
8 Joseph Schuck   North Richland Hills, TX 245183   Team Bicycles Inc.
9 Kayla Sterling   Gerald, MO 267818   
10 Bryce Nelson   Fort Worth, TX 281706   Team Bicycles Inc.
11 Mark Adams   Lewisville, TX 288144   FCS Cycling Club

Men - Cat 4/5 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Alto   Dallas, TX 272808   Dallas Racing
2 John Myhre   San Antonio, TX 94560   Bicycle-Heaven
3 Tom Corradino   Trophy Club, TX 239847   Colavita Racing Inc.
4 Daniel Fontenot   Plano, TX 234718   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Robert McCallum   Houston, TX 138628   Team Lone Star Bicycles
6 Gary Dutschmann   Dallas, TX 271466   Mirage
7 Bryan Wadie   Lewisville, TX 185250   Colavita Racing Inc.
8 Don Campbell   Dallas, TX 240491   Rockwall Cycling
9 Eric Rohani   Lufkin, TX 224873   Moritz Chevrolet Cycling
10 Jason Ross   Heath, TX 273121   Rockwall Cycling
11 John Garrett   Dallas, TX 254403   Dallas Racing
12 Bryan Carlson   Fort Worth, TX 68042   Colavita Racing Inc.
13 Martin Dahl   Fort Worth, TX 184108   Broken Films Racing
14 Lance Bowers   Odessa, TX 143916   One Hour Racing
15 Dennis Sauter   Dallas, TX 245035   Rockwall Cycling
16 Gregory Mead   Royse City, TX 214051   Rockwall Cycling
17 Lemmie White   Fort Worth, TX 218844   Team Bicycles Inc.
18 Scott Anderson   Odessa, TX 229083   One Hour Racing
19 Mark Brightenburg   Dallas, TX 263709   Mirage
20 John Boothe   Mabank, TX 255692   Mirage
21 Steve Peneschi   Fort Worth, TX 233051   Colavita Racing Inc.
22 Doug Baysinger   Sugar Land, TX 204536   Sugar Cycles
23 Joel Shewry   Arlington, TX 201589   
24 Robert Moss   Aurora, TX 286848   
25 Russ Fagan   Denton, TX 287870   
26 Rob Leathers   Amarillo, TX 233072   Old Tascosa Cycling
27 Peter Knight (1 - Cat4)   Irving, TX 248744   FCS Cycling Club
28 Neil Barton   Arlington, TX 194329   Colavita Racing Inc.
29 John Evans   North Richland Hills, TX 95667   Team Bicycles Inc.
30 David Swanson   Dallas, TX 219884   Rockwall Cycling
31 Michael Steeves   Garland, TX 72640   Plano Athletic Cycling Club/PACC
32 Robert Brown   Lawton, OK 118735   Oklahoma City Velo Club
33 Kevin Hill   Krugerville, TX 235080   International Christian Cycling Club
34 David Allen   Austin, TX 244010   
35 Scott Cannon (1 - Cat5)   Leander, TX 294512   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Linebaugh   Sweetwater 271687   VT Bike Stuff
1 Anthony White   Granbury, TX 274005   
2 Brent Aston   Dallas, TX 293737   
2 Richard Linebaugh   Sweetwater 271687   VT Bike Stuff
3 Brian Chung   Universal City, TX 131694   Team ALS-C3
3 Terry Brcka      
4 Jason Frazee      
4 Steven Briscoe   The Woodlands, TX 245719   The Woodlands Cycling Club
5 Steve Campisi   Texarkana, TX 293294   Edge City Cycling
5 Jeff Harvick   Allen, TX 249058   Team West End
6 Tom Pharris   Abilene, TX 271248   VT Bike Stuff
6 David Carter   Denton, TX 268899   
7 Rich Dotson   Fort Worth, TX 244413   
7 Matt Pearson   Haslet, TX 287713   FCS Cycling Club
8 Adam Finck   San Marcos, TX 289993   Chaparral Cycling Club
8 Robert Atkinson   Abilene, TX 289872   VT Bike Stuff
9 Michael Baker   Fort Worth, TX 277223   Team Bicycles Inc.
9 Jackson Thomas   Gunter, TX 214238   Frisco Cycling Club
10 Scott Schuster   Heath, TX 287259   Rockwall Cycling
10 Stephen Kilbourn   Dallas, TX 276700   
11 Nick Baird   Dallas, TX 293689   
11 Roger Mathis   Argyle, TX 294858   
12 John Cope   North Richland Hills, TX 270336   
12 Rob Adams   Fredericksburg, TX 284277   FCS Cycling Club
13 Maradian Bell   Ashdown, AR 205018   Edge City Cycling
13 Adam Spears   Wylie, TX 244697   
14 Michael Winders   Mckinney, TX 283789   
14 Tyler Bowers   Odessa, TX 293575   Chaparral Cycling Club
15 Ian Fox      
15 Lanny Stanley   Pauls Valley, OK 287585   
16 Jeffrey Gates   Watauga, TX 288043   
16 Adam Brooks      
17 Nathanael Goodell      
17 Michael Fromm   Mcgregor, TX 293546   
18 Chad Hogan      
18 Todd Hoelzle   Mesquite, TX 294687   
19 Tricia Weir   Plano, TX 272297   Matrix Cycling Club
20 Elizabeth (Betty) Chang   Austin, TX 161218   Colavita Racing Inc.
21 Helen Romeiser   Argyle 278090   Chaparral Cycling Club

Women - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tricia Weir   Plano, TX 272297   Matrix Cycling Club
2 Elizabeth (Betty) Chang   Austin, TX 161218   Colavita Racing Inc.
3 Helen Romeiser   Argyle 278090   Chaparral Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Newth   Trophy Club, TX 286264   Colavita Racing Inc.
2 Rheannon Cunningham   Austin, TX 252159   Team at&t-Brain and Spine Cycling
3 Rachel Gunn Carr   Cedar Park, TX 231642   Colavita Racing Inc.
4 Sheri Rothe   Austin, TX 221312   Austin Flyers
5 Christina Wolfe   Austin, TX 246079   Team at&t-Brain and Spine Cycling
6 Michelle Montoya   Allen, TX 191931   Moritz Chevrolet Cycling
7 Linda Margraf   Southlake, TX 22496   Price Developmemt
8 Lori Barrett   Austin, TX 255636   Team Hotel San Jose
9 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   Colavita Racing Inc.
10 Catherine Moore   Allen, TX 266640   Matrix Cycling Club

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Christenson   Dallas, TX 204645   Matrix Cycling Club
2 Bibi Miller   Dallas, TX 230216   Moritz Chevrolet Cycling
3 Erin Reedy   Amarillo, TX 248750   Colavita Racing Inc.
4 Megan Baab   Euless Texas  240318   LoneStarWorks.com
5 Lindy Alton   Austn, TX 240559   Team at&t-Brain and Spine Cycling
6 Cassandra Criswell   Cedar Hill, TX 236532   Moritz Chevrolet Cycling
7 Melanie McNearney   Austin, TX 238064   Team at&t-Brain and Spine Cycling

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barbara Rudolph   Allen, TX 271977   Plano Athletic Cycling Club/PACC
2 Leigh Carr   Kemah, TX 252700   FCS Cycling Club
3 Kathleen (Brandi) Lafleur   Wylie, TX 258415   Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Monica Mele   Dallas, TX 258726   Colavita Racing Inc.
5 Tricia Weir   Plano, TX 272297   Matrix Cycling Club
6 Timberly Erickson   Fort Worth, TX 263206   SSPI Inc.
7 Jennifer Caudillo      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaSpyOSMOShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee