Race Results for
Battle at the Bird MTB Race - TdD #1
Norman, OK
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/01/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 CRAIG CORMANY   Golden, CO 210530   
0 CLINT CHAMBERS      
0 RYAN O'NEIL      
1 JOHN JOYCE      
1 SCOTT WOMACK   Tulsa, OK 258674   
1 JEREMY MARPLE      
2 JEFF ST. CLAIR      
2 TROY COWIN   Oklahoma City , OK 260030   
2 JONATHON WHITE      
3 MIKE WOZNIAK      
3 JOSH JEWELL   Norman, OK 224287   
3 JOHNATHON SCOGGIN      
4 BRIAN FRANKLIN      
4 BRENT WIRUTH   Tulsa, OK 130196   
4 ERIC LEWIS      
5 MAX SMITH      
5 DAK FRISBIE      
6 JOSH GIFFORD      
7 MIKE BOLZA      
8 JORGE VALDEZ      

Men - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOHN Joyce      
1 JOHN DAY   Broken Arrow, OK 8896   
2 CARL Wayne Wester      
2 NEIL BOYD   Norman, OK 213857   
3 Kent Kinsala   Broken Arrow, OK 229616   
3 BOBBY SMITH   Winfield, KS 33041   
4 Derrick Seys   Geneseo, IL 174523   
4 CHARLES PARMAIN   Egg Harbor City, NJ 29307   
5 GREG GROSSHANS      
5 BILLY JACKSON   Norman, OK 142840   
6 BROOK MAYBERRY      
6 JEFF JONES   Oklahoma City, OK 224074   
7 BEN GRAY      
7 EDDY REIMER      
8 MIKE MELAIN   Austin, TX 222   

- WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARAH SHANKS   Tulsa, OK 291250   
2 REBECCA HINKLE      
3 DANIELLE SOWLE      
4 AMANDA WIDMAN      
5 JENNIFER JOYCE      
6 JENNA HOWARD      

- SENIOR MEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JD FOOTE   Oklahoma City, OK 277208   
0 JESSE MORGAN   Mansfield, TX 195071   
1 Mark Orton   Broken Arrow, OK 244226   
2 BRANDON MELOTT   Warr Acres, OK 260604   
3 GRAHAM ALDREDGE   Boulder, CO 260538   
4 CHAD SHANKS   Tulsa, OK 188366   
5 AUSTIN ROBERTS   Norman 195235   

- Open WOMEN 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOCELYN WOOD      

- Open MEN 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NOEL ZAMOT      
2 JOHN ERHARDT      
3 GREG BLANKENSHIP   Edmond, OK 223375   
4 MARTY DESMARTEAU      
5 TIM WOODS      
6 ART VISCONTI      
7 JEFF CUSHING      
8 TONY O'CONNOR      
9 STEVE PALMER      

- MEN SINGLESPEED

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 KALEB NIMZ      
0 TIM WAY      
1 ALEX SHARP      
2 SHAWN DUNN      
3 SAMMY DAVIDSON      
4 TROY ALBRIGHT      
5 ANDREW CHASTEEN      
6 SCOTT ROBERTSON      
7 MICHA STONE      
8 CURT DIKES      
9 PERRY COSNER      
10 ERIC DOSWELL      

- MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 RYDER SPARHR      
0 GREG SAXXON      
1 CAMERON BUSWELL      
2 GABE SPETH      
3 CHAD COCCARO      
4 GREG CRAWFORD      
5 JASON KENNEDY      
6 JESSE LIVINGSTON      
7 DANNY LAZZARO      

- Master Women 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLY RUSSELL      

- Master Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEREDITH DAY   Broken Arrow, OK 4941   
2 NANCY JONES (1 - Cat1)   Oklahoma City, OK 218796   
3 SHELLY CHRONISTER (2 - Cat1)   Sapulpa 202297   
4 CLEO YUAN   Tulsa, OK 188364   

- Master MEN 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANCE DUKE      
2 MIKE PICKLE      
3 TED BURNS      
4 MIKE DOUGHTY      
5 ED MELOTT      
6 SAM MALONE      
7 RICK SHORTER      
8 DANIEL WILSON      
9 GARY FEIST      

- Master Men 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 JOHN SOUTHERS      
1 ERIC SCHROEDER      
2 Lee Krumholz (1 - Cat2)   Norman, OK 242451   
3 GLENN BURTON      
4 JAMES DEWLEN      
5 STEVE LEE      
6 KEVIN SMITH      

- Master MEN 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL RHODES      
2 KYLE MURPHY      
3 JOSH COLLINS      
4 BRAD RUSSELL      
5 TREY EDWARDS      
6 SHELDON STEWART      
7 JOSH GROVES (1 - Cat3)   Norman, OK 290352   
8 BRYON CHURCH      
9 RICHARD DOLANSKY      
10 STEVEN RICE      
11 Cody Woods   Oklahoma City, OK 267199   
12 ELLIS GOODWIN      

- Master Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 TONY VAILS (1 - Cat2)   Piedmont, OK 222655   
1 KEVIN KLAMMER   Tulsa, OK 146457   
2 TERRY TIETSORT   Edmond, OK 112942   
3 ROBERT FARRIS   Oklahoma City, OK 12581   
4 JEFF METCALF      
5 PHIL TROTTER   Norman, OK 169232   
6 TOM LOEFFELHOLZ (1 - Cat1)   Norman, OK 177527   
7 CLIFFORD JUDD (2 - Cat1)   Guthrie, OK 141180   

- JUNIORS 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 BEN RIECK      
1 TONY BYBEE      
2 JEFF SIKES      
3 JAMIE GOMEZ      

- JUNIOR MEN 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEAU DESMARTEAU      
2 DILLON DUKE      
3 RYAN BOLZA      
4 JASON BERTELS      
5 SPENCER HINKLE      
6 DARIEN LAMBERT      

- CLYDESDALES

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 KELLY HARPER      
0 STEVEN TANNER      
1 CHRISTIAN COMBS      
2 BRAD SMITH      
3 MARK LUKER      

- category

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
0 first last      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFSierra NevadaOSMOCUORESpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee