Race Results for
Sun and Ski Sports Presents the Rocky Hill Roundup
Smithville, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/09/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Shoemake   Houston1:35:45.00 111415  132 EnviroInks.com/Bike Route
2 Brandon Ewers   The Woodlands, TX1:38:2.00 231387  136 bikeland development
3 Brian Lambert   Austin, TX1:38:41.00 20193  142 Bicycle Sport Shop
4 Ian Fleming   Damon, TX1:41:10.00 264098  135 Cycle Progression
5 James Faerber   1:42:15.00  143 Outpost Wilderness Adventure
6 Gregory Maitland   San Antonio, TX1:42:37.00 143428  141 Bikeword/Orthopedicsstore.com
7 Jason Krempin   Austin, TX1:43:32.00 270946  138 ozone
8 Shawn Harris   Tomball, TX1:44:51.00 220914  139 Team Bike Lane
9 Christopher Chepil   Austin, TX1:45:34.00 202641  140 Ozone
10 Ian Margrave   Amarillo, TX1:52:50.00 260999  131 Aggieland Cycling
11 Robert Remlinger   1:58:33.00  137 Back Door Cafe
12 Colin Hill   `2:2:31.00 283831  130 Team BikeLand
13 Draye Redfern   Austin, TX2:3:36.00 204553  134 Velossimo Racing / Jack & Adams
DNF Kelley Simmons   DNF  133 Bike Lane

Men - Pro/Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Sager   Ogden, UT1:25:26.00 31059  Team Jamis
2 Rick Wetherald   Logan, UT1:27:16.00 188971  Solar Eclipse
3 Matt Gordon   Austin, TX1:27:24.00 13715  Team SIX
4 Kevin Fish   Austin, TX1:27:46.00 189245  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
5 Wiley Mosley   Austin, TX1:28:26.00 163464  Specialized Riders Club
6 Payson McElveen   Durango Co1:29:22.00 276372  11 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
7 Brian Kuehl   Pflugerville, TX1:29:42.00 155738  Bicycle Sport Shop
8 William Ross   Austin, TX1:31:16.00 40280  14 Cycle Progression
9 Greg Parham   Durango1:32:1.00 211265  Eastside Pedalpushers
10 Stewart Stafford   Austin, TX1:32:15.00 33754  15 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
11 Eric Fleming   Damon, TX1:36:1.00 264099  12 Park Place Lexus
12 Adam Snyder   1:36:54.00  Team Jamis
13 Jimmy Clarke   Cypress, TX1:37:38.00 202026  10 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
DNF Tristan Uhl   Austin, TXDNF 168160  13 Looking for a team
DNF Craig Kunz   Austin, TXDNF 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
DNF Chad Hardt   Austin, TXDNF 275429  17 

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Roberson   Katy, TX28:51.00 297864  301 Bike Barn
2 Easton Isaacks   28:53.00  308 Bike Barn
3 Mauricio Garcia   29:40.00  312 
4 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX30:3.00 291057  304 Hill Country Bicycle Works
5 Cody Petree   31:2.00  313 CMC/BikeWorld
6 Trevor Meegan   31:19.00  311 CMC/Bike World
7 Eduardo Guzman   33:11.00  306 
8 Steven Dearman   35:18.00  307 Richardson Bike Mart/Matrix
9 Parker Larson   35:46.00  309 CMC/BikeWorld
10 Henry Sandusky   37:18.00  305 Matrix/RBM
11 Bryce Gray   44:42.00  303 BikeLane
12 Aidan Bond   San Antonio, TX44:48.00 329966  310 CMC/ Bike World
13 Ty Robertson   55:10.00  314 CMC/BikeWorld
14 Hayden Putman   1:6:18.00  315 CMC/BikeWorld
15 Dawson Layne   1:25:23.00  302 Bikeland Dev. Factory Team

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Sandusky   Frisco, TX25:1.00 291129  326 Matrix/RBM
2 Luke Fleming   Damon, TX25:35.00 264100  327 Cycle Progression
3 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX27:16.00 290909  324 Hill Country Bicycle Works
4 Hayden Price   Austin, TX29:34.00 297115  325 APARD
5 Michael Dearman   29:50.00  328 Richardson Bike Mart/Matrix
6 Harrison Hooker   36:47.00  329 CMC/BikeWorld
7 Kyle Porter   39:38.00  322 
8 Dylan Layne   45:37.00  321 Bikeland Factory
9 Peter Bond   56:2.00  330 CMC/Bikeworld

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Cote   Justin, TX1:58:15.00 293949  333 Bicycles Inc./Trek
2 Damian Castillo   Austin1:59:8.00 289300  335 Austin PARD
3 Christopher Willemsen   Round Rock, TX2:11:27.00 287900  334 Team NRC/Kona
4 Jacob Grant   Austin, TX2:18:51.00 281727  336 Austin PARD
5 Keirnan Green   Austin, TX2:18:55.00 285887  323 Austin PARD
6 Willis Whitaker   2:19:56.00  332 
7 Anthony Robbiano   2:25:31.00  339 CMC/Bike World
8 Aaron Kuntz   2:45:55.00  338 CMC/BikeWorld
9 Grant Sides   2:51:3.00  340 OWA
10 Dakota Burklund   San Marcos, TX3:51:35.00 296255  317 Team NRC/Kona
11 Jonah Boatman   3:55:49.00  331 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
DNS Alexander Ward   Austin, TXDNS 281860  337 Austin PARD

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Westley Wrightson   Houston, TX1:58:57.00 290988  341 i cycle
2 Eric Woodcock   2:5:47.00  345 
3 Austin Mallet   2:23:52.00  320 Southern Elite
4 Luis Rivera   New York, NY2:29:24.00 278746  343 CMC/BikeWorld
5 Cesar Tidrick   2:33:57.00  385 PARD
6 Steven Robbiano   2:45:54.00  344 CMC/BikeWorld
7 Nate Singer   2:45:56.00  342 CMC/Bike World

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Garza   1:46:19.00  347 Team Sage Cycles
2 Joshua de Boisblanc   1:46:52.00  346 Team Shake N Bake
3 Colin Castro   1:48:18.00  355 Big Ring Racing
4 Justin Duncan   1:51:21.00  366 
5 Daniel Hubbard   Durango, CO1:54:17.00 285021  364 Texas State
6 Abdias Hernandez   1:54:49.00  372 I Cycle
7 Cody Truitt   1:55:59.00  349 Houston Fit AR
8 Pat Egan   2:1:30.00  356 Big Ring Racing
9 John Reed   Allen, TX2:3:29.00 29577  348 Performance Bicycle
10 Alex Lincoln   2:7:1.00  360 Big Ring Racing
11 Sean Woods   2:7:13.00  354 Team McAllen Racing
12 Anthony Brand   2:8:5.00  357 Big Ring Racing
13 Andy Howard   2:10:32.00  358 Big Ring Racing
14 Sean Davis   2:12:45.00  350 Big Ring Racing
15 Cory Simpson   2:14:59.00  368 Team Sage Cycles
16 David Matuschak   Maxwell, TX2:17:10.00 278079  359 TX State University
17 Chris Rudnicki   2:18:23.00  371 
18 Kip Prado   2:20:36.00  369 
19 Matt Carr   2:23:19.00  362 Slippery Slope
20 John Rojas   2:31:29.00  352 Tyler Bicycle Club
21 James Thorntion   2:33:24.00  367 
22 Michael Blosser   Cedar Park, TX2:33:59.00 165274  353 
23 JB Cook   2:43:44.00  373 
24 Brandon Burnett   San Antonio, TX2:44:51.00 156266  361 
25 Chris Fisher   3:24:8.00  370 Team Myself
26 Eric Clifton   3:57:26.00  363 Big Ring Racing
DNF John Montoya   DNF  351 
DNF Cole Vogtman   DNF  365 

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Paquette   Houston, TX1:47:31.00 295606  401 Bikeland Development
2 Jason Ashcroft   1:47:45.00  400 
3 Esteban Sanz   1:49:14.00  394 Aupa Zaragoza!
4 Terry Grenwelge   Austin, TX1:50:48.00 258662  465 Team at&t Brain and Spine Cycling
5 Robert Trujillo   1:51:27.00  398 
6 Mike Meiers   1:51:29.00  406 EnviroInks.com
7 Jason Stevens   Houston, TX1:51:52.00 103946  387 Bikesport
8 John Meegan   1:52:43.00  412 CMC/Bike World
9 Israel Zapata   1:56:32.00  384 I Cycle
10 Joshua Sternberg   1:56:51.00  414 
11 William Lockridge   1:57:41.00  393 
12 Bill Maroon   2:30.00  405 Tender Gooch Racing
13 Christopher Aguillard   2:43.00  389 
14 Jason Qunell   2:1:8.00  396 
15 Simon Crompton   2:3:31.00  395 
16 Lucas Hilbrich   2:4:3.00  399 
17 Jorge Gomez   2:6:34.00  410 Team Wolf Dallas
18 Tom Hallberg   2:6:43.00  407 
19 Vince Rosetta   Minneapolis, MN2:7:34.00 254966  392 Team Pedal Hard/Mellow Johnnys
20 Enrique Espinoza   2:8:37.00  402 
21 Jaime Freeman   2:10:5.00  413 
22 Chris Quick   2:10:17.00  397 Texas Prohealth Racing
23 Alex Aguirre   2:10:30.01  411 Team Wolf Dallas
24 Jeff Wooten   2:11:33.00  391 Bicycles Inc./Trek
25 Enrique Varela   Austin, TX2:12:9.00 74461  386 Bike Barn Texas
26 Orlando Barrera   2:19:23.00  403 
27 Scott Beard   Tomball, TX2:21:10.00 241296  409 Bike Lane
28 Juan Noyola   2:22:29.00  470 
29 Michael Schneider   2:24:50.00  415 
30 Santiphap Hongkham   2:30:3.00  388 
31 Jose Luis Gonzalez   2:30:45.01  404 
32 Jose Blanco   2:33:37.00  316 
33 Raul Luzardo   2:51:42.00  498 
34 Oscar Sanley   3:5:20.00  445 
35 Patrick Regan   3:33:53.00  390 
36 Matthew Ginn   3:52:6.00  499 Sun & Ski Sports
DNF Chris Vandivere   Houston, TXDNF 205782  408 Bikelane

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Coogan   1:53:52.00  444 Wally's Bikes
2 Bert Whitaker   1:54:16.00  54 
3 Joseph Cote   Justin, TX1:56:46.00 290662  420 Bicycles Inc./Trek
4 George Melder   1:58:9.00  434 
5 Anthony Chalupa   2:1:20.00  419 WurstCross
6 Scott Shoaf   2:2:0.00  443 HFAR
7 James Cammack   Houston, TX2:4:56.00 278959  440 Texas Cycling Stable/Niner Bikes
8 Armando Lozano   2:6:18.00  430 
9 Ubaldo Castillo   2:9:50.00  432 
10 John Dowling   2:10:6.00  424 spider riders
11 Joel Jimenez   2:10:48.00  435 
12 David Orr   2:12:22.00  417 
13 Doug Gardner   2:14:59.00  426 
14 Martin Rojas   2:18:29.00  418 
15 Doug Boorn   2:19:17.00  428 Team Sage Cycles
16 Juan Garcia   2:19:18.00  436 Wolf
17 James Gheida   2:26:46.00  427 
18 Alejandro Lozano   2:26:55.00  429 
19 Raul Gaona   2:30:3.00  421 
20 Jeffrey King   2:35:48.00  438 Cypresswood Racing Team
21 Jeff Boatman   2:36:52.00  416 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
22 Mauro Martinez   2:46:49.00  422 Chris Madrids
23 Jose Luis Lechuga   2:47:18.00  423 Cha-Chos
24 Eric Porter   3:4:5.00  425 
25 Joel Zamora   3:14:38.00  431 
26 Alan Thomas   3:24:6.00  442 
27 Tim O'Neil   3:24:55.00  441 Better Bikes
DNS Jorge Islas   DNS  433 
DNS Casey Vanderbrink   San Antonio, TXDNS 273546  439 Team Sage Cycles
DNF Shane Hatton   DNF  437 Ozone

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerard Bulhon   2:9:46.00  447 
2 Luis Torres   Houston, TX2:15:33.00 191663  451 NWCC
3 Michael O'Toole   2:19:37.00  449 
4 Chris Robin   2:19:54.00  448 Robin's Roost
5 Karl Stottlemyre   Hewitt, TX2:23:20.00 277658  453 Waco Bicycle Club
6 Michael Robin   2:28:7.00  454 Robin's Roost
7 Jose de la Rocha   2:47:29.00  452 Matrix/RBM
8 Curtis Blanton   3:38:48.00  450 
DNS Greg Morning   DNS  446 
DNF Tim Phillips   DNF  455 

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Shea   Austin Tx1:48:10.00 286395  152 Austin Parks
2 Benjamin Pennington   Highlands, TX2:4:3.00 271575  154 Southern Elite/Sun&Ski
DNS Dylan Rome   Austin, TXDNS 294619  151 
DNF Christopher Garza   DNF  153 Southern Elite/Sun&Ski

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Savill   1:36:37.00  157 Pedal Hard/Mellow Johnnys
2 Cody Foster   The Woodlands, TX1:38:3.00 218986  210 Southern Elite
3 James Rowan   Durango, CO1:41:27.00 283821  159 Bikeland Delevomental
4 Thomas Knight   1:41:28.00  162 Leave it blank
5 Chauncey Deller   1:42:5.00  168 UTTyler XC
6 Clark Ferley   1:42:30.00  270 Houston Bicycle Co.
7 Joshua Stone   Houston, TX1:43:38.00 283648  268 Sugar Cycles
8 Ryan Odom   1:44:1.00  169 Sage Cycles
9 Enrique Williams   1:49:11.00  156 Bicycle World & Fitness
10 Julia Jenkins   Houston, TX1:49:26.00 206021  164 Bike Sport / ION
11 Ryan McGlothlin   1:50:52.00  160 David Cycles
12 Higinio Sanchez   1:51:13.00  161 Lone Star Bicycles
13 Eric Biebighauser   1:52:42.00  158 
14 Zachary Pennington   1:54:22.00  167 Bay Area Schwinn
15 Travis Vincent   Austin, TX1:54:28.00 301255  163 Bikeland Development Factory Team
16 Gary Simpson   1:59:37.00  269 Team Sage Cycles
17 Casey Stoddard   2:3:49.00  190 The Bicycle World
18 Max Supkis   Cypress, TX2:5:48.00 280454  170 
19 Christopher Rice   2:35:35.00  165 Bikesport/Ion
DNF Chris Woodard   DNF  166 

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nevada Thomason   Whitehouse, TX1:35:18.00 187734  186 TKO Racing
2 Rey Madolora   Austin, TX1:36:41.00 255955  196 Ozone
3 Stephen Kidd   Tyler, TX1:38:15.00 41944  185 TKO Racing
4 Trevor Rosson   Austin, TX1:39:48.00 291909  174 Team Pirate Race Productions
5 Mike Aguayo   Spring, TX1:39:57.00 282793  179 Team Bike Lane/WCCRT
6 Daniel Ramos   Houston, TX1:40:37.00 308180  188 Cyclone Cycles
7 Felipe Alvarez   1:42:0.00  181 Team X
8 Martin Kovacs   Dripping Springs, TX1:43:41.00 254984  203 Team Hotel San Jose
9 John Layne   Waco, TX1:45:49.00 297626  173 Bikeland Dev. Factory Team
10 Mack McKinney   Dallas, TX1:45:51.00 301751  192 Matrix/RBM
11 Sean Stokke   1:46:4.00  198 enviroinks.com
12 John Diaz   1:46:32.00  194 Ozone
13 Nathan Barnett   Houston, TX1:47:47.00 293264  175 Bikelane
14 Derek Delpero   Austin, TX1:48:33.00 283697  171 Pirate Race Productions
15 Scott Sharrar   1:49:32.00  191 Sun & Ski/Southern Elite
16 Joseph Chapman   1:50:35.00  204 Houston Bicycle Co.
17 Kevin Harris   Center Point, TX1:50:56.00 252468  187 Sage Cycle
18 Jeff Weatherly   Granbury, TX1:51:33.00 290334  176 Bicycles Inc./Trek
19 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX1:52:27.00 232048  195 Ozone/Pirate Race Productions
20 Kenneth Lee   1:53:13.00  199 
21 David McGaffin   Heath, TX1:54:52.00 193960  197 Rockwall Cycling
22 Javier Elenes   Austin, TX1:55:9.00 286938  180 Pirate Race Productions
23 Chris Lovin   Austin, TX1:55:44.00 238600  178 NRC/Pedalmasher
24 James Koehn   Austin, TX1:59:3.00 272648  182 
25 Steve Fleming   1:59:41.00  172 
26 Erik Streight   Houston, TX2:5:38.00 178201  205 West End
27 Daniel Gonzalez   2:6:32.00  202 Hairy Leg Mt. Bikers
28 Corey Moser   Austin, TX2:7:38.00 286047  183 Team Hammerhead Bicycles
29 Chris Grose   2:11:3.00  193 Team Grose
30 Ashley Crider   Houston, TX2:13:43.00 205040  201 Houston Bicycle
31 Paul Fafard   Austin, TX2:25:48.01 258845  200 Cycle Progression
DNF Eddie Hernandez   DNF  184 Tyler Bicycle Club
DNF Andrew Smith   Austin, TXDNF 291982  189 Bike Lane/WCCRT

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eddie del Pino   1:42:41.00  221 TBD Racing
2 Chris Koob   Round Rock, TX1:43:51.00 269160  218 Team NRC/Kona
3 Gordon Richardson   Houston, TX1:45:6.00 268739  211 Bikesport/Ion
4 Kent Rhyne   Kerrville, TX1:46:28.00 174441  234 Hill Country Bicycle Works
5 Jim Thomas   San Antonio, TX1:46:54.00 272107  222 GT Dirt Coalition
6 Gary Hanna   1:48:7.00  233 Team NRC/Kona
7 James Isaacks   Baytown, TX1:48:26.00 17432  231 Bike Barn/Subaru/Gary Fisher
8 Greg Gorsha   1:49:2.00  220 EnviroInks& Bike Route
9 Dwayne Marchant   Spicewood, TX1:50:6.00 188559  214 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
10 Blake Roberts   Pflugerville, TX1:50:7.00 265914  245 Austin Flyers
11 Robert Smith   Houston, TX1:50:12.00 69927  243 GCCA/Toyota
12 Matthew Wurth   Houston, TX1:52:33.00 39085  237 i cycle
13 Mark Roberson   Katy, TX1:52:39.00 257392  212 Bike Barn Texas
14 William Earthman   Houston, TX1:53:12.00 219991  244 Peak fitness Racing
15 Curtis Wehrman   Kingwood, TX1:54:58.00 288541  216 Bikeland Developmental Factory Team
16 Charles Huckabee   Kingwood, TX1:56:2.00 16993  242 Sugar Cycles-180
17 John Dempsey   Moss Beach, CA1:56:31.00 164397  246 Hairy Leg Mt. Bikers
18 Robert Sandusky   1:57:20.00  223 R2
19 Bill Duckworth   Houston, TX1:58:9.00 125976  238 David's Cycles
20 Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TX1:58:42.00 145515  219 Matrix/ Richardson Bike Mart
21 Theodore Rymal III   The Woodlands, TX1:59:12.00 271895  230 Bikelane
22 Tim Lawrence   1:59:52.00  224 
23 Philip Teitel   Houston, TX2:3:43.00 255092  236 P -n- J -n- J
24 Matt Long   Spring, TX2:6:11.00 218600  213 Woodlands Cycling Race Team
25 Robert Sparacino   2:6:19.00  226 cinotrio Racing
26 Roel Chapa   Arlington, TX2:11:12.00 291206  229 Bicycles Inc. / Trek
27 David Thibodeaux   Austin, TX2:11:41.00 184335  215 Team AT&T Brain&Spine
28 Clarence Lamb   Houston, TX2:13:17.00 238070  232 Team Cody & Lewis
29 Walter Sheppard   Alvin, TX2:14:36.00 42108  228 Cory's Bikes Pearland
30 Gregg Kalba   Houston, TX2:23:11.00 183946  235 Team West End
31 Raul Flores   San Antonio, TX2:24:56.00 258154  240 Solar Eclipse
32 Michael Lieb   2:35:5.00  227 Houston Bicycle Company
33 Ken Michalek   2:44:54.00  241 
34 Gerry Nicodemus   2:47:4.00  217 
DNF Ted Garza   DNF  225 Southern Elite/Sun & Ski
DNF Paul Sedillo   Houston, TXDNF 163905  239 Bikesport

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Hicks   1:48:42.00  263 Cycle Progression
2 Richard Bonner   Austin, TX1:52:6.00 194228  275 Team AT&T Brain&Spine
3 Danny Sanchez   Bedford, TX1:52:7.00 288037  255 Bicycles Inc./Trek
4 John Wilson   Katy, TX1:52:53.00 160949  264 
5 Tyler Simpson   1:52:56.00  256 Simpson Sports
6 Mark Gerow   Austin, TX1:54:23.00 85775  265 FabLab Designs
7 Mike McElveen   Austin, TX1:54:56.00 23434  257 
8 Stanley Ford   Crowley, TX1:58:16.00 286295  262 Bikes Inc / Trek
9 Bill Prater   2:12.00  261 Bay Area Cycles
10 Brian Gandy   2:1:10.00  252 unhitched
11 Charles Meienberg   2:1:15.00  251 EnviroInks.com
12 Alan Markert   San Antonio, TX2:2:7.00 273837  259 Bicycle Shack
13 Randy Lierly   San Antonio, TX2:7:36.00 273965  253 Team Bicycle Shack
14 Mark Hargis   Grapevine, TX2:11:33.00 140813  258 Bicycles Inc./Trek
15 Geoffrey Rogers   Frisco, TX2:12:49.00 140629  254 PACC/Plano Cycling
16 Bill Nelson   Reklaw, TX2:26:24.00 286856  260 Team NRC/Kona
17 David Stanush   2:32:17.00  267 

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Stottlemyre   Hewitt, TX1:42:26.00 277657  16 

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dominic Adl   Houston, TX1:34:26.00 277431  21 Team NRC/Kona
2 Eric Sutton   Sugar Land, TX1:35:59.00 272155  26 Houston Bicycle Company
3 Luke Yantis   Austin, TX1:38:5.00 291841  23 Austin FlyersBicycle Sport Shop
4 Drew Hochstatter   San Marcos, TX1:41:5.00 274310  22 Team Power Pedal
5 Scott Schroen   Bentonville, AR1:42:59.00 185741  25 Bicycle Sport Shop
6 Geoff Mann   Houston, TX1:44:15.00 281192  27 Houston Bicycle Co.
7 Patrick Barrett   Santa Monica, CA1:45:28.00 234133  24 Pirate Race Productions
DNF Bennett Brown   Houston, TXDNF 187726  28 UT

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shaun Bonavita   Dallas, TX1:34:48.00 4168  35 Park Place Dealerships
2 Clint Fontenot   Conroe, TX1:35:23.00 282583  43 Team Bike Lane/Woodland Cycling Club
3 Garth Norman   Houston, TX1:35:28.00 271660  48 Lonestar
4 Steve Etherton   Austin, TX1:35:30.00 271761  38 Cycle Progression
5 Dustin Barton   Blanco, TX1:39:18.00 85066  44 Team Hammerhead Bicycles
6 Bryan Kreitz   Austin Tx1:39:28.00 115405  40 
7 Brandon McDowell   1:43:54.00  46 Cycle Progression
8 Robert Sisk   Houston, TX1:45:56.00 165285  47 Bikesport/ION
9 Alex Bernard   Houston, TX1:48:2.00 156895  39 Souterhn Elite
10 Derek Demere   1:50:7.00  50 
DNS Karl Kupecz   Austin, TXDNS 215061  41 Velossimo presented by Jack & Adams
DNS Paul Burpo   Flower Mound, TXDNS 140625  36 Southern Elite/Sun & Ski Sports
DNS Melanie Etherton   Austin, TXDNS 271764  37 Cycle Progression
DNF Justin Cremer   Houston, TXDNF 85848  42 Bikesport / ION
DNF Brad Wimberly   Austin, TXDNF 178646  34 Austin Tri Cyclist
DNF Joshua Henderson   Austin, TXDNF 15780  45 Cycle Progression

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wallace Groda   Santa Fe, TX1:31:15.00 14246  67 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
2 Freddy Moore   Kyle, TX1:31:35.00 178627  71 Team NRC/Kona
3 Fred (Robbie) Robinette   Park City, UT1:33:2.00 96459  128 Team Hotel San Jose
4 Chris Campbell   San Diego, CA1:33:46.00 171242  52 Bicycle Sport Shop
5 Paul Allan   Hosuton1:37:15.00 276016  65 Bikeland Developmental
6 Fred Gray   Spring, TX1:37:45.00 187011  61 Bikelane
7 Brian Zettner   San Antonio, TX1:38:36.00 186298  59 Team Sage Cycles
8 Andrew Yates   Austin, TX1:39:9.00 39169  110 Beef and Pie
9 Nick Gonzales   Houston, TX1:40:32.00 164295  58 Team Bike Lane
10 Tim Kane   San Antonio, TX1:42:37.00 290666  62 Team Sage Cycles
11 Joseph Gold   Dallas, TX1:42:43.00 68231  68 Southern Elite/Sun & Ski Sports
12 Nick Sheen   Austin, TX1:42:49.00 209161  72 Cycle Progression
13 Jack Gutweiler   Katy, TX1:43:52.00 167973  75 Bikesport/Ion
14 Forist David Jr   Converse, TX1:44:37.00 219282  74 Sage Cycles
15 Joey Machado   Austin, TX1:44:45.00 91641  66 Austin Flyers
16 Richard Lamb   Spring, TX1:44:52.00 20185  70 S.E./Sun & Ski
17 Bob Cowley   Austin, TX1:44:53.00 204749  129 Team Sage Cycles
18 Darryl Rosenfeld   Bellaire, TX1:46:28.00 255458  53 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru
19 Frederick Willemsen   Round Rock, TX1:50:6.00 243606  55 Team NRC/Kona
20 Jeff Perkins   San Marcos, TX1:50:45.00 27743  95 Cycle Progression
21 Brian Freeze   Houston, TX1:55:1.00 12361  63 Team Tilson Homes/RPM Sports
22 Dent Laney   Houston, TX1:56:48.00 202524  64 Sugar Cycles-180
23 Scott McMillian   Shavano Park, TX2:0.00 213599  73 Peak Fitness Racing
24 Allen Zolondek   Round Rock, TX2:2:47.00 104907  56 Team AT&T-Brain and Spine Cycling
25 Bert Whitaker   2:30:16.00  54 
DNF David Svahn   Friendswood, TXDNF 200298  51 Bay Area Bicycle Shop
DNF Richard Hughes   Houston, TXDNF 86942  57 Bike Barn - CFS
DNF David Mackey   Magnolia, TXDNF 205028  60 Team Bike Lane
DNF Alex Arumi   Austin, TXDNF 1984  69 Cycle Progression
DNF Dac Calderhead   Houston, TXDNF 142035  127 Bikesport

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Stewart   Houston, TX1:38:14.00 167097  81 Bikesport/ION
2 Michael Rossi   Houston, TX1:38:48.00 107218  83 Bikesport/Ion
3 Greg Rueb   Georgetown1:41:42.00 142796  77 Spin City Cycling
4 Kevin Highfield   Spring, TX1:43:44.00 218694  89 Southern Elite/Sun &Ski Sports
5 Andy Kathan   Tyler, TX1:43:51.00 18590  87 Mad Duck
6 Rex Lierly   Oakland, CA1:43:57.00 116765  78 Kenda USA
7 Alan Johnson   Dallas, TX1:44:25.00 157600  76 Matrix/RBM
8 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:45:43.00 13909  79 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
9 Robert Coreale   Houston, TX1:48:29.00 7789  85 Bike Barn Texas
10 John Fleming   Damon, TX1:49:0.00 273864  86 Solar Eclipse
11 Spencer Jewell   Waco, TX1:50:44.00 110566  93 Sage Cycles
12 Paul Forderhase   Austin, TX1:51:57.00 73177  84 Ozone
13 Rick Morris   Provo, UT1:52:19.00 177354  91 Team Sage Cycles
14 Michael Padgett   Mcallen, TX1:56:50.00 27036  82 Team McAllen
15 Michael Kolat   Lake Jackson, TX1:57:8.00 88139  90 
16 David Rilling   Houston, TX2:2:47.00 245588  94 NWCC
17 Luis Gonzalez   Houston, TX2:6:0.00 172879  92 Bikesport/Ion
18 John McCauley Jr   Fort Worth, TX2:13:43.00 81857  88 Bicycles Inc/Trek
19 David Hunter   Boerne, TX2:16:4.00 106720  80 Sage Cycles

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Suggs   Nacogdoches1:57:9.00 138422  96 Team NRC/Kona
2 John Howell   Austin, TX2:1:34.00 169633  97 VeloCity
3 Peter Bielinski   Houston, TX2:10:32.00 154163  105 Hairy Legs
4 Bill Moreman   Arlington, TX2:11:14.00 84650  98 Bicycles Inc./TREK
5 Desmond Rolf   La Marque, TX2:18:19.00 105398  99 Bikesport/Ion
6 Bohumil Kral   Beaumont, TX2:23:12.00 129177  100 

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katherine Roberson   Katy, TX50:16.00 297865  456 Bike Barn
2 Briana Roberson   Katy, TX1:20:26.00 297960  457 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Gheida   45:46.00  461 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Audrey Manchester   2:39:19.00  466 Southern Elite/Sun & Ski

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Vanzant   2:15:37.00  484 
2 Sarah Ginsbach   2:25:20.00  479 
3 Misty Harris   2:25:41.00  483 Bike Lane
4 Mary Martinez   Austin, TX2:32:58.00 290037  482 Austin PARD
5 Mary Gilmer   2:35:25.00  478 
6 Jennifer Taylor   2:38:52.00  476 
7 Emmylou Layne   2:51:50.00  481 Bikeland Factory
8 Lauren Quast   3:27:46.00  485 
DNS Jessica Saxe   Houston, TXDNS 282308  480 Northwest Cycles
DNF Joanna Strychalski   DNF  477 Big Ring Racing

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sabine Bildstein   2:4:59.00  500 Team Brain And Spine
2 Tracy Shepherd   2:11:12.00  488 
3 Colleen Quindlen   Austin, TX2:35:45.00 288150  490 Team NRC/Kona
4 Chloe Beadnell   2:39:35.00  489 ARIA Chiropractic Clinic
5 Danielle Stephens   3:1:25.00  486 Southern Elite/Sun & Ski

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Clark   2:11:25.00  492 
2 Marie Miller   3:7:52.00  493 

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   Austin Tx2:10:54.00 281770  274 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
2 Lucy Brown   Houston, TX2:22:44.00 259584  272 Solar Eclipse
3 Madelyne Groda   2:28:46.00  271 Subaru/Gary Fisher/Bike Barn

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Ficker   1:55:21.00  276 
2 Charissa Luman   Vacaville, CA1:57:21.00 298938  278 Sage Cycles

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathryn Josefina Merla-Watson   San Antonio, TX1:58:16.00 204807  299 Solar Eclipse
2 Sara Cooper   2:15:14.00  281 
3 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:17:49.00 286821  284 
4 Kristi Welch   Austin, TX2:22:36.00 222610  283 Team NRC/Kona
5 Jillian Horn   Houston, TX2:23:41.00 289045  282 Cougar Cycling

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caryn Sedillo   Houston, TX2:14:24.00 202486  292 Bikesport/Ion
2 Carla Jennings   Austin, TX2:19:21.00 237027  291 Team NRC/Kona
3 Suzanne Engel   2:40:37.00  294 Bicycles INC/TREK
4 Christine Stanovich   Richardson, TX3:3:16.00 188676  293 Matrix/RBM

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Krantz   Flagstaff, AZ1:58:8.00 267760  124 Sugar Cycles - 180
2 Kara Uhl   Smithville, TX2:13:48.00 185730  125 Solar Eclipse

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy West   Littleton, CO1:48:57.00 271422  102 Baylor Cycling
2 Luan Roberts   Idaho Springs, CO2:3:58.00 284509  101 UH
3 Claire McKenna   Austin, TX2:6:22.00 280868  103 Team Hammerhead Racing Company Inc.

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Robinette   Park City, UT1:45:10.00 149261  118 Team Hotel San Jose
2 Diana Weatherly   Burleson, TX1:50:21.00 290337  112 Bicycles Inc/Trek
3 Kimberly Chance   Dallas, TX1:50:24.00 157443  116 Matrix/Richardson Bike Mart
4 Steffi Penco   Hollywood Fl2:4.00 185913  115 
5 Pamela Jackson   Garland, TX2:10.00 157028  114 Mad Duck Max Muscle
6 Catherine Moritz   Houston, TX2:3:17.00 203939  111 
7 Kathy Johnson   Dallas, TX2:19:3.01 157466  113 Matrix RMB
8 Cynthia Stewart   Baytown, TX2:24:9.00 194836  117 Bike Barn/Gary Fisher/Subaru

Women - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Hodge   Houston, TX1:49:10.00 16383  123 Gary Fisher/Sub/Bike Barn
2 Lisa Nye-Salladin   Kerrville, TX1:56:7.00 26368  122 Hill Country Bicycle Works
DNF Janis Moreman   Arlington, TXDNF 84651  121 Bicycles Inc/TREK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMOSpyShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee