Race Results for
Plant Bike Orono CX
Orono, MN
(Event Information)
View By:
Cyclocross on 10/04/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Lemieux   Saint Paul, MN01:19 210769  77 Texas Roadhouse
2 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437  70 MBRC/Flanders
3 Adam Bergman   Saint Paul, MN01:31 103032  75 Texas Roadhouse
4 Jesse Rients   Shakopee, MN03:39 147524  46 FCCC
5 Kyle Fry   03:40  55 MCDR
6 Matt Williams   Bend, OR05:08 207429  51 Grandstay
7 Kevin Froemming   Hutchinson, MN06:09 296363  74 MBRC/Flanders
8 Matthew Allen   Minneapolis, MN06:10 200426  68 Behind-Bars/LGR
9 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN -1lap 182827  65 Velo Rochester
10 Kent Throlson   Minneapolis, MN -1lap 179235  80 Loon State Cyclists
11 Jacob Boyce   Duluth, MN -1lap 227560  79 Specialized
12 Barry Tungseth   Stillwater, MN -1lap 211935  66 FCCC
13 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN -1lap 211093  47 Silver Cycling
14 Daniel Swanson   St Louis Park, MN -1lap 117942  73 Grandstay
15 Douglas Swanson   Minnetonka, MN -1lap 102633  52 Grandstay
16 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN -1lap 193869  54 Gopher Wheelmen
17 Jacob Helmbrecht   Saint Paul, MN -1lap 151943  86 Freewheel Bike
18 Lance Beuning   Saint Cloud, MN -1lap 160665  57 Grandstay
19 Samuel Meier   Shoreview, MN -2laps 240030  78 Synergy
DNF Micah Moran   Waterloo, WI 145996  61 Grandstay
DNF Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743  72 Kenwood Racing
DNF Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228  69 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI00:45:46 229280  84 Planet Bike
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN00:46:26 210080  88 Silver Cycling
3 David Oachs   Woodbury, MN00:46:27 116923  90 Nicollet Bike
4 Caleb Goltz   Minneapolis, MN00:47:36 281688  93 Synergy
5 Daniel Wheeler   St. Paul, MN00:47:44 227791  96 Gopher Wheelmen
6 Owen Thoel   00:48:05  144 Category 6 Racing
7 Ron Williams   00:48:06  71 Speedwagcycles.com
8 Zach Johnson   Fargo Nd00:48:07 284804  87 Great Plains Cycling Club
9 Andy Reichert   Minneapolis, MN00:48:16 49810  81 Birchwood/GIS
10 Tom Lapinski   00:48:37  152 Freewheel Bike
11 Mark Byrnes   Minneapolis, MN00:48:46 212373  156 Behind-Bars/LGR
12 Michael Smith   North Oaks, MN00:48:58 220757  100 Gopher Wheelmen
13 Justin Rinehart   00:49:03  139 Specialized
14 Steven Rivers   Minneapolis, MN00:49:13 30027  142 Hup United
15 Andrew Frye   Minneapolis, MN00:49:21 243510  147 Loon State Cyclists
16 Adam Gorski   Minneapolis, MN00:49:48 246159  149 MBRC/Flanders
17 Joe Schlechter   Watertown, MN00:50:03 251565  136 Ridley Factory Team
18 Zachary Mohr   Minneapolis00:50:07 162653  138 Unattached
19 Daniel Cleary   Shorewood, MN00:50:24 143486  89 Loon State Cyclists
20 Thomas Nelson   Minneapolis, MN00:50:39 218018  148 Balance
21 Michael Constant   Champlin, MN00:51:19 133193  141 Crossniacs
22 Peter Anderson   Saint Paul, MN00:51:19 227969  146 Crossniacs
23 Vince Meyer   Lakeland, MN00:50:52 293688  95 Big Ring Flyers
24 Tim Hayes   Gainesville, FL -1lap 208801  67 Behind-Bars/LGR
25 Jon Friedell   Minnetonka, MN -1lap 194324  151 Kenwood Racing
26 Steven Pippin   Minneapolis, MN -1lap 103461  140 Tonka Cycle
27 Erik Paulsen   Excelsior, MN -1lap 284912  94 Crossniacs
28 T Ross   Minneapolis, MN -1lap 240904  92 Unattached
29 Mark Brinda   Minneapolis, MN -2laps 261967  150 MBRC/Flanders
30 Gabriel Masiulis   St Paul, MN -2laps 248893  53 Gopher Wheelmen
DNF Ben Sherer     143 Hup United
DNF Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN 82764  98 Loon State Cyclists

Men - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Asa Jacobs   Fargo, ND29:52 294425  241 Great Plains Cycling Club
2 Kevin Reker   Little Canada, MN30:50 294964  198 FCCC
3 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN30:59 233166  247 Unattached
4 Brian Duncan   Saint Paul, MN31:25 261881  257 U of M
5 Dylan Knutson   31:35  165 Bianchi/Grand Performance
6 Chris Alme   31:43  191 Bianchi/Grand Performance
7 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN31:50 224416  174 Hub Cycling League
8 Andrew Kromroy   31:59  197 Unattached
9 Gregorio Ramirez   32:35  278 Dominican Republic
10 Scott Sabol   Chanhassen, MN32:56 245818  242 Great Plains Cycling Club
11 Aaron Kadera   33:14  277 Gopher Wheelmen
12 Tom Rinehart   33:21  188 Nicollet Bike
13 Kris Weum   33:25  275 Bianchi/Grand Performance
14 Jeremy Ames   Minneapolis, MN33:26 285970  264 Freewheel Bike
15 Matt Leizinger   Minnetonka, MN33:27 284245  184 Excel Cycles
16 Brendan Bellow   33:52  265 Unattached
17 Andrew Barlage   Hopkins, MN33:57 301985  183 HBMHF
18 Mark Halstrom   33:58  190 Unattached
19 Jason Digman   34:26  192 Birchwood/GIS
20 Nathan Goltz   35:03  271 Synergy
21 John Schneider   35:07  273 Ridley Factory Team
22 Stephen Cottrell   35:09  200 MBRC/Flanders
23 Ron Kaderer   35:28  263 County Cycles
24 Patrick Graupman   35:46  236 Bianchi/Grand Performance
25 Michael Larson   35:50  261 Unattached
26 Chris Owens    -1lap  260 Unattached
27 Erik Johanson    -1lap  248 Unattached
28 Kirk Moorhead    -1lap  268 Unattached
29 Fred Snyder    -1lap  250 Unattached
30 Steve Gallo    -1lap  254 Unattached
31 Adam Rambow    -1lap  274 Birchwood/GIS
32 Cal Collins    -1lap  269 Unattached
33 Chris Walsh    -1lap  194 Unattached
34 Chris Schommes    -1lap  249 Crossniacs
35 Daniel Boyles    -1lap  251 Behind-Bars/LGR
36 Woosung Kim    -1lap  267 Unattached
37 Alessandro Cembran    -1lap  246 Unattached
38 Ian Johnson    -1lap  153 Unattached
39 Warren Claflin    -1lap  245 Bianchi/Grand Performance
40 Bob Mueller    -1lap  272 Insites
41 Nathan Everson    -1lap  240 Birchwood/GIS
42 Kent Bishop    -1lap  187 Unattached
43 Tom McGoldrick    -1lap  243 Unattached
44 Rick Lippert    -1lap  196 Unattached
45 Jason Donlon    -1lap  137 Unattached
46 Andrew Hoegen    -1lap  270 Unattached
47 Andy Turnbull    -1lap  253 Unattached
48 Leif Wallin    -2laps  239 Unattached
49 Brian Gaskill    -2laps  262 Excel Cycles
50 John Murdoch    -2laps  238 Unattached
DNF James O'Gara     235 Unattached

Men - Masters - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Casper   Northfield, MN03:19 214654  62 Grandstay
2 Peter Maxwell   Minneapolis, MN05:01 23007  49 Crossniacs
3 Marty Netzel   Rochester, MN06:10 195077  48 Specialized
4 John Struchynski   Fargo, ND06:10 161308  82 Great Plains Cycling Club
5 Jim Bell   Saint Cloud, MN -1lap 102936  56 Grandstay
6 Jared Roy   Portland, OR -1lap 77759  50 Crossniacs
7 Dale Sedgwick   Minneapolis, MN -1lap 32038  76 Bianchi/Grand Performance
8 Todd Schmidt   Hopkins, MN -1lap 31657  85 Loon State Cyclists
9 Chad Macy   Victoria, MN -1lap 147601  63 Loon State Cyclists
10 Tim Brandvold (1 - Cat4)   Minneapolis, MN -1lap 193345  60 Silver Cycling
11 Ed Alpasa   Maple Grove, MN -1lap 160673  83 FCCC
12 Matt Muyres   Bloomington, MN -2laps 160576  58 Synergy
13 Rick Laliberte   Fargo, ND -2laps 210611  59 Great Plains Cycling Club
DNF Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521  64 Kenwood Racing

Men - Masters - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Goblirsch   River Falls, WI45:11 77328  175 Ridley Factory Team
2 Paul McKinney   Minneapolis, MN45:15 234427  195 Curt Goodrich
3 Mark Mlinar   Hutchinson, MN46:38 48557  186 Bianchi/Grand Performance
4 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN47:06 147307  167 Crossniacs
5 Gregory Pautsch   Chippewa Falls, WI48:02 180532  172 Planet Bike
6 Robert Douglass   Hopkins, MN48:07 50737  155 Tonka Cycle
7 Charles Townsend   Mendota Heights, MN48:40 46011  169 Bianchi/Grand Performance
8 William Kuster   Anoka, MN49:13 59499  161 Loon State Cyclists
9 Steve Sonneson   49:40  177 Unattached
10 John Thompson   50:07  182 Bianchi/Grand Performance
11 David Ludwigson   Stillwater, MN50:50 212903  164 Bikery
12 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN -1lap 213088  163 Gopher Wheelmen
13 Jeffrey Staloch    -1lap  179 MBRC/Flanders
14 Robert Ogren   Bloomington, MN -1lap 232145  178 Kenwood Racing
15 Dan Meyer   Lake Elmo, MN -1lap 117486  168 Bikery
16 Jeff Colbeth   Lakeland, MN -1lap 269987  157 Big Ring Flyers
17 Todd Trembley   Faribault, MN -1lap 217961  160 Unattached
18 Eric Swenson    -1lap  158 Crossniacs
19 John Stamm   Afton, MN -1lap 149093  170 Loon State Cyclists
20 Tim Holmstrom   Excelsior, MN -1lap 64807  185 Excel Cycles
21 Steve Hirsh    -1lap  154 Birchwood/GIS
22 Mark Hunt (1 - Cat4)   Minneapolis, MN -1lap 284887  171 Unattached
23 Paul Krafthefer   Minneapolis, MN -2laps 19759  162 Kenwood Racing

Men - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN30:52 284823  266 Ridley Factory Team

Men - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tristan Manderfeld   32:24  99 Loon State Cyclists

Women - Cat 1/2/3 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN45:15 160568  145 Specialized
2 Linda Sone (1 - Cat3)   Northfield, MN46:54 224939  176 Planet Bike
3 Linda Cooper   Ankeny, IA47:40 235018  91 Great Plains Cycling Club
4 Corey Coogan   Minneapolis, MN49:55 261947  173 Ridley Factory Team
5 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN -1lap 245325  97 Gopher Wheelmen
6 Kris Brazil   Faribault, MN -1lap 238279  159 Unattached
7 Andrea PotyondySmith   Champlin, MN -2laps 284728  166 Loon State Cyclists

Women - Cat 4 - Sr

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bianca Bergman   Saint Paul, MN30:26 281786  189 Bianchi/Grand Performance
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN32:02 264109  259 Silver Cycling
3 Amanda Romsa   32:20  276 Unattached
4 Desta Meyer   Inver Grove, MN32:38 284628  237 Silver Cycling
5 Nicole Waxmonsky-Tu   Saint Paul, MN32:39 277897  180 Hub Cycling League
6 Amy Campbell   Minneapolis, MN32:51 263493  258 Unattached
7 Jacklyn Carlson   Waconia, MN33:51 259941  256 Silver Cycling
8 Kathie Schaun   36:32  193 Unattached
9 Christy Scherger   37:13  252 Unattached
10 Manda Lo   Albuquerque, NM -1lap 235518  181 Velo Bella-Kona

Women - Junior - Jr - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN32:37 302230  244 Unattached

Women - Junior - Jr - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Reker   Littlecanada, MN30:32 290558  199 MNJRC
2 Nora Bengel   Saint Paul, MN32:05 250763  255 MNJRC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerSpyOSMOUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee