Race Results for
Revolution Single Track Escape - MNSCS #11
St Cloud, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/27/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Baldini   00:44:39  4736 
2 Logan Schlough   00:46:05  4726 lifetime
3 Lucas Hieb   00:47:01  4705 
4 Matthew Olson   Eden Prairie, MN00:47:01 370629  4721 
5 Michael Brower   00:50:35  4691 
6 Reece Oleson   00:51:57  4719 
7 Ethan Furois   00:51:59  4748 
8 Nathan Martin   00:53:20  4714 
9 Mike Koob   00:57:19  4712 
10 Sam Eggers   00:57:42  4762 

Men - Cat 3 - Junior - 13-Oct

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   00:53:28  4725 Lifetime
2 Josh Foster   00:55:58  4699 Lifetime Fitness/Faster Foster
3 Collin Martin   01:03:46  4713 
4 Max Smothers   01:09:09  4729 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Greene   00:47:36  4704 
2 Kellen Garrett   00:49:31  4703 
3 Curtis Bauer   00:51:31  4761 
4 Ryan Gallagher   00:54:09  4700 
5 Zachary Schmidt   00:57:08  4728 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Petroff   00:47:21  4743 
2 Erik Kuronen   00:47:22  4751 
3 Burt Hollermann   00:49:46  4707 
4 Benjamin Cox   00:50:16  4693 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Barlage   00:45:59  4757 Tearm Part Time
2 Josh Holst   00:45:59  4708 
3 Ryan Edge   00:47:09  4695 
4 David Whalen   00:48:02  4744 
5 Ryan Friesen   00:50:31  4742 
6 Peter Weitz   00:50:32  4732 
7 Jeremy Schafer   00:51:41  4753 Summit Racing
8 Dan Peterson   00:52:10  4752 
9 Andris Zakis   00:53:17  4737 
10 Scott Taylor   00:59:17  4760 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Horsmann   00:49:23  4754 
2 Ryan Fahrmann   00:49:42  4696 
3 Tyler Ylonen   00:52:23  4750 
4 Mitch Mohs   00:53:17  4716 
5 Casey Wittmer   01:00:46  4734 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Beck   00:46:51  4690 Feed My Starving Children
2 Dave Fetters   Minneapolis, MN00:46:52 266342  4697 
3 Jon Broman   00:47:32  4758 
4 James Radtke   00:47:57  4749 
5 David Reed   00:48:16  4735 
6 John Knudson   Edina, MN00:48:40 122893  4711 
7 Kim Schmidt   00:49:32  4727 
8 Jason Adams   00:49:43  4689 
9 Jeremy Crawford   00:50:00  4694 
10 Ben Swenka   00:51:03  4730 
11 Mike Mohs   00:51:20  4715 
12 Brian Stanley   00:53:20  4746 
13 Tom Morley   00:55:51  4717 
14 Jason Praus   00:56:16  4724 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joel Woodward   Minneapolis, MN00:50:08 274327  4740 Balance Cycling and Triathlon
2 Bernie Seleski   00:50:16  4738 
3 Ken Kantack   00:57:55  4709 
4 Daniel O'Malley   01:00:52  4723 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Finney   00:50:08  4698 
2 John Seiler   00:50:28  4745 
3 Paul Hjort   00:52:24  4763 
4 Mark Weglinski   00:58:48  4731 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Hieb   00:47:43  4706 
2 Keith Oleson   00:52:19  4718 
3 Marsh Jones   00:54:05  4741 Loon State
4 Gerry Taylor   00:54:28  4759 
5 Tim Gallagher   00:57:12  4701 
6 Dan Garrett   01:08:24  4702 

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Boberg   Shoreview, MN01:14:00 284823  3267 MNJRC
2 Andris Delins   01:23:51  3360 
3 Jonathon McBurney   01:27:40  3367 
4 Duncan Weisbrod   01:35:57  3311 LCR........Larson Cycle Racing

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Baker   01:58:04  1704 Summit Racing
2 Erik Rupert   01:14:42  3368 
3 Nick Proell   01:14:51  1748 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trent Warner   Elk River, MN01:54:54 266006  1730 Maplelag
2 Alex Strange   02:05:04  1756 Wannabees
3 Tyler Boek   01:25:40  3324 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 cody larson   Northfield, MN01:08:11 298311  1741 
2 Tim Werts   01:20:32  1732 bent crank racing
3 Aaron Deutchman   02:05:22  1749 Peace Coffee
4 Aaron Burroughs   02:08:10  1706 Freewheel Bike
5 Brian Korver   01:11:35  3286 
6 Benjamen Bacca   01:16:27  3259 
7 Peter Larsen   01:17:51  3288 
8 Kevin Leiferman   01:17:58  3325 Summit Racing
9 Josh Bauer   01:19:51  3262 
10 Tyler Herman   01:24:32  3363 
11 Jeff Beck   01:28:04  3265 
12 Collin Sauer   01:33:04  3364 
13 Chris Nelson   01:33:31  3296 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Tripp   02:00:27  1753 
2 Nathan Kremer   02:02:25  1717 Summit
3 Kaleb Himli   02:02:30  1714 
4 Scott Spoo   Woodbury, MN02:04:50 297802  1727 Wannabee Racing
5 Brandon Charboneau   Fargo, ND02:14:29 195188  1707 Maplelag Resort Paramount Spor
6 David Meyer   01:09:22  3356 
7 Raymond Nickles   Maplewood, MN01:14:32 279231  3297 LCR
8 Jeremy Dirk   01:15:36  3271 MaplelagParamount
9 Tim Gut   01:17:03  3280 
10 David Jensen   01:17:09  3283 
11 Rob Lutterman   01:17:17  3292 Wannabee Racing
12 Brendan Bellew   New Prague, MN01:17:27 313010  3266 
13 Nathan Goltz   01:17:42  3333 Synergy
14 Adam Caughey   01:18:05  3362 Summit Racing
15 Kevin Gonzales   01:20:22  3346 LCR
16 Nate Olson   01:22:02  3298 Maple Grove Cycling
17 Daniel Jacobsen   01:22:26  3340 Gopher Wheelmen
18 Nick Stengl   01:23:01  3334 
19 John McGuire   01:23:10  3338 
20 Corey Decker   01:24:31  3326 
21 Scott Siegel   01:24:33  3304 
22 Derek Van De Velde   01:24:56  3332 
23 Brian Bierbaun   01:24:56  3345 
24 David Sunde   01:25:10  3380 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brendan Moore   Prior Lake, MN01:06:07 210366  9901 Velo Rochester
2 Barry Tungseth   Stillwater, MN01:08:30 211935  1734 Flat City Cycling
3 Chris Ames   01:09:38  1738 Freewheel Bike
4 Jason Vinar   Richfield, MN01:14:20 280348  1745 Silver Cycling
5 Tim Williams   Circle Pines, MN01:14:50 295831  1733 Wannabee Racing
6 Mark Mondloch   01:15:37  1746 
7 Joe Surla   01:55:29  1728 Wannabee Racing
8 Josh Collins   01:56:13  1709 
9 Jason Scherman   New Market, MN01:59:16 296398  1726 WANNABEE RACING
10 Antti Tenhiala   02:01:38  1729 
11 Barry Buhr   02:02:39  1705 Angry Catfish
12 Jamison Beisswenger   02:03:53  1754 Peace Coffe Racing
13 Adam Emanoff   02:12:31  1743 Bent Crank Racing
14 Mark Foslien   01:15:26  3275 
15 Paul Cullen   01:15:55  3270 Maplelag/Paramount
16 Justin Edge   01:18:24  3352 
17 Corey Edge   01:20:19  3273 
18 Ryan Newman   01:21:56  3366 House of Pizza
19 Isreal Lawstuen   01:22:47  3290 29nSNGL*
20 Todd Hale   01:23:09  3337 
21 Matt Heutinck   01:23:10  3281 Bent Crank Racing
22 Bryan Gerding   Minneapolis, MN01:28:08 177126  3278 Anitra Francis

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Sherman   Winona, MN01:12:43 126716  1739 29nSNGL
2 Nick Evanoff   01:13:32  1711 29nSNGL*
3 Steven Roe   Rochester, MN01:14:29 296450  1735 Erik's
4 Charlie Schad   01:15:13  3318 House of Pizza
5 Lindsay Drangeid   01:18:33  1710 
6 Kevin Flanders   01:21:02  1736 Peace Coffee
7 Cory Mortensen   01:27:50  1737 Peace Coffee
8 Clayton McLagan   01:54:12  1720 Peace Coffee Racing
9 Jon Kern   01:59:11  1715 House of Pizza
10 Chris Van Ert   02:00:24  1751 Peace Coffee Racing
11 Daniel Wheeler   St. Paul, MN02:06:24 227791  1762 Gopher Wheelmen
12 Bruce Klehr   02:08:46  1716 wannabee racing
13 Thomas McDonald   02:11:16  1765 peace coffee racing
14 Cal Collins   02:12:32  1708 Wannabee Racing
15 Conrad Wasmer   02:20:04  1731 
16 Jay Henderson   Minneapolis, MN01:09:38 15779  3330 Hollywood Silver Cycling
17 Shane Farrell   01:13:32  3350 29nSNGL*
18 Grant Larvick   01:15:12  3289 PENN CYCLE/FCCC
19 Jason Kempel   01:16:00  3348 LCR
20 Jeff Bauerly   01:16:19  3347 Revolution Cycle and Ski
21 Mark Engebretson   01:17:55  3274 
22 Matthew Johnson   Saint Paul, MN01:17:56 95633  3284 Freewheel Bike
23 Nick Pettis   01:18:20  3349 Wannabee Racing
24 Reinhart Baumann   01:19:43  3264 
25 Tony Schmitz   01:19:46  3303 Maplelag/Paramount Sports
26 Chris Brown   01:19:48  3371 
27 Jacque Poquette   01:19:48  3322 
28 Matt Stone   01:20:37  3327 MMCC
29 John Caldwell   01:22:38  3365 
30 Justin Keough   01:24:18  3370 Wannabee Racing
31 Michael Hon   01:25:58  3282 29nSNGL*
32 Bryon Amo   01:27:13  3357 
33 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN01:41:36 204459  3321 Silver Cycling

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Sauber   01:12:07  1740 LCR
2 Joseph Grinnell   Eden Prairie, MN01:12:51 80065  1742 
3 Eddie Karow   Stpaul, MN01:14:49 281195  1747 LCR
4 Paul Lorinser   01:23:54  1718 
5 Rick Ochs   01:56:37  1722 Summit Racing
6 Jim Jaglo   02:02:34  1752 LCR
7 Jeffrey Penman   Ellsworth, WI02:03:38 288396  1724 
8 Todd Nesvold   02:05:34  1721 
9 Thomas Falloon   02:06:20  1763 
10 Tim Kuntz   02:09:14  1760 Colorado Single Track
11 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN01:08:10 228026  3312 LCR Larson Cycle Racing
12 Randy Smothers   01:13:12  3305 Bicycle Sports
13 Robert Gritman   01:13:14  3353 Bicycle Sports
14 Jeff Hokeness   01:15:45  3351 
15 Dave Riipinen   01:17:33  3379 
16 Curt Schlough   01:17:42  3302 lifetime
17 Spencer Lenz   01:17:48  3319 
18 Bill Franken   01:17:51  3277 Bicycle Sports
19 Frank Bobick   01:23:42  3268 Peace Coffee
20 Kelly Bakke   01:25:32  3375 
21 Mike McCarthy   01:25:51  3372 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Inderieden   02:02:39  1744 Bent Crank Racing
2 Jeffrey Arndt   Minneapolis, MN02:06:48 105942  1758 Freewheel Bike
3 Scott McClure   02:15:25  1755 
4 Duane Foxx   02:17:30  1750 LCR
5 Thomas Rinehart   01:10:33  3317 Nicollet South Bike
6 Craig Wiklund   01:12:22  3314 
7 Ray Osowski   01:12:39  3299 
8 Don Fox   01:16:33  3378 LCR
9 Stuart Benson   01:19:35  3344 
10 Bob Mueller   01:22:38  3294 INSITES
11 Kevin Foster   01:23:26  3276 Lifetime Fitness/Faster Foster
12 Jerry Washatka   01:23:35  3358 
13 Paul Chenoweth   01:25:58  3354 
14 Todd Bauer   01:27:11  3263 
15 Kevin Knutson   01:29:14  3320 Peace Coffee
16 Dan Price   01:31:24  3323 
17 Dean Bacso   01:34:21  3376 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jack Baker   02:02:42  1703 Summit Racing
2 Mark Rathbun   02:08:32  1764 MCT Tonka
3 Nicholas Guettler   01:17:54  3279 
4 Steve Kapaun   Hudson, WI01:17:54 118725  3341 
5 Dave Leheinge   01:21:04  3374 
6 Todd Trembley   Faribault, MN01:22:10 217961  3310 
7 Steve Stilwell   01:22:15  3307 
8 Micheal Thompson   01:22:35  3309 WannaBee Racing
9 Mark Klingelhoets   01:24:31  3361 Wannabe
10 Byron Adams   01:26:48  3258 
11 Dan Larson   01:34:19  3355 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Ogren   Bloomington, MN02:22:42 232145  1723 Kenwood Racing
2 Denny Barry   01:24:27  3261 Maplelag-Paramount
3 James White   01:24:31  3313 
4 Larry Marx   01:28:01  3369 

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Richards   Callaway, MN02:30:22 265418  566 Maplelag Resort-Paramount Spor

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Oftedahl   Shoreview, MN02:17:55 211093  574 hollywood/silver cycling
2 Eric Oftedahl   Shoreview, MN02:20:31 210080  575 hollywood/silvercycling
3 Lance Beuning   Saint Cloud, MN02:23:40 160665  581 
4 Justin Rinehart   Mankato, MN02:24:56 149501  567 Nicollet South Bike Shop
5 Nathan Halkensalk   02:32:19  583 
6 Adam Leiferman   02:33:44  573 Summit Racing
7 Joshua Klauck   Minneapolis, MN02:38:25 242339  578 Angry Catfish Bicycle
8 cody larson   Northfield, MN02:38:48 298311  584 
9 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN02:52:02 298060  559 Wannabee Racing
10 Raymond Nickles   Maplewood, MN02:57:12 279231  564 lCR

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Curran   Onalaska, WI02:28:29 211576  560 Spot Brand Hollywood Cycles TW
2 Matt Nelson   Minneapolis, MN02:31:58 245341  563 Peace Coffee Racing
3 Eric LeBow   Shoreview, MN02:40:36 279272  562 Wannabee Racing
4 Kevin Supple   Robbinsdale, MN02:41:33 297439  569 Peace Coffee
5 John Oman   Chaska, MN02:42:18 287396  565 WannaBee Racing
6 Rich Omdahl   Corcoran, MN02:43:52 297124  582 LCR
7 Eric Guse   St Louis Park, MN02:48:52 211199  561 Flat city cycling

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lawrence Sauber   Lakeville, MN02:33:59 135611  571 LCR
2 Pat Dowling   St. Louis Park, MN02:37:18 44129  579 Penn Cycle
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN02:39:08 98534  577 
4 Eddie Karow   Stpaul, MN02:57:11 281195  572 

Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Nelson   Anoka, MN02:20:32 135538  108 Penn Cycle
2 Brendan Moore   Prior Lake, MN02:22:25 210366  101 Velo Rochester
3 Jay Henderson   Minneapolis, MN02:28:50 15779  105 Hollywood Cycles/ Silver Cycli
4 Christopher Fisher   Inver Grove Heights, MN02:31:55 182827  107 Velorochester
5 Heath Weisbrod   Saint Louis Park, MN02:48:06 228026  103 LCR (Larson Cycle Racing)

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI00:52:49 288627  4739 Riverbrook Momentum

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Mueller   01:05:38  4755 Insites

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Goltz   00:52:09  4747 
2 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN00:54:30 298060  4692 Wannabee Racing

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dayna Olsen   00:58:42  4720 
2 Sarah Williams   01:01:58  4733 Wannabee Racing
3 Teri Holmes   01:02:35  4756 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Baker   01:31:42  3260 Summit Racing

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tara Steele   01:25:48  3306 WannaBee Racing
2 Amy Johnson   01:26:09  3359 
3 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:26:31 284628  3329 
4 Jessica Wittner   01:26:46  3342 Gopher Wheelman
5 Emily Goltz   01:29:06  3377 
6 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN01:29:13 316506  3315 
7 Alison Tungseth   01:31:11  3335 FCCC
8 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:34:38 264109  3331 Hollywood/Silver Cycling
9 Annie Swanberg   01:45:27  3343 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kris Brazil   Faribault, MN01:25:17 238279  3269 Kris Brazil
2 Angella Collins   01:33:04  3373 Wannabee Racing

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Nowlin   Plymouth, MN02:15:32 281920  576 Peace Coffee

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Olson   02:28:59  580 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyia Anderson   Saint Cloud, MN01:56:55 130424  106 Hidden Bay Sports/Revolution/C
2 Jenna Rinehart   Mankato, MN02:01:59 160568  102 Specialized
3 Anne Grabowski   Minneapolis, MN02:10:52 57292  110 PENNCYCLE / NatureValley

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSpySierra NevadaOSMOBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee