Race Results for
Wigwam MTB Challenge- WORS 2008 #12
Sheyboygan, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/11/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tony Kaatz   50:9.00  4015 Attitude Sports
2 David Flaten   52:16.50  4004 
3 Jordan Loeck   Sherwood, WI53:1.10 291906  4013 Gen X / World Bicycle Relief
4 Joe Hess   53:10.30  4326 
5 Luke Speer   54:37.90  4341 
6 collin coleman   Cedarburg, WI55:6.30 293072  4046 Alterra MTB Team
7 Josey Weik   56:25.00  4064 Ski Hut
8 Tyler Feldmann   56:36.30  4583 
9 Brandon Flisram   56:51.40  4169 Team Extreme
10 Matt Paterson   56:54.30  4036 Team AttakTiks
11 Kyle Berchem   57:50.70  4044 
12 Amos Holbrook   58:56.40  4076 
13 Brian Schoenrock   60:24.00  4075 Schwag
14 Sam Jansen   1:2:15.40  4324 
15 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:3:24.60 289759  4088 Twin Six
16 Tim Scharrer   1:8:22.40  4304 
17 Evan Richardson   1:8:25.00  4334 
18 Daniel Barry   1:8:45.00  4082 Roscoe Rider
19 Riley Kopesky   1:12:39.30  4059 Expo Racing
20 Samuel Huang   1:13:34.50  4584 Hayes Disk Brakes
21 Chester Krueger   1:16:52.20  4577 Titletown Flyers
22 Cody Vanwychen   1:25:48.70  4573 
23 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
24 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
25 Shane Holcomb     6022 Fattires N Beer.com
26 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  6006 
27 Nick Christensen     6210 
28 Roman Kosarzycki     6013 Alterra
29 Joseph Szymanski     6214 
30 Jacob Thom     6221 Half Acre Cycling
31 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
32 Dakota Smith     6016 Michaels Cycles
33 Hunter Babcock     6213 Team Extreme
34 Nathan Knowles     6217 
35 Collin Neuser     6211 
36 Kyle Kargel     6002 Wildside Velo
37 Daniel Gretzinger     6011 
38 Elliot Schneider     6021 Elliot
39 Dylan Eggebrecht     6222 
DNF Jordan Watkins     4062 EXPO Racing
DNF Adam Schultz     4305 
DNF Bo Schinke     4311 Chain Reaction
DNF Joseph Ullmer     4339 
DNF Cory Marty     4562 
DNF Juan Gonzalez   Chicago, IL 299118  4585 
DNF Will Darling     6219 Grainger bike club
DNF Gordon Leech     6220 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Scheibel   53:8.10  4296 
2 Nick Krcma   54:11.70  4012 cbw
3 Brandon Hoeft   54:16.20  4349 
4 Joren Devries   55:13.70  4350 
5 Nestor Dominguez   57:22.60  4586 
6 Martin Reza   58:25.00  4571 
7 Travis Schirpke   58:29.90  4057 TEAM EXTREME
8 Paul Wilson   59:0.30  4332 
9 Juan Zermeno   59:10.40  4587 
10 Ian Woodford   1:1:36.60  4327 
11 Alistar Faul   1:5:2.50  4570 UW Sheboygan
12 John Felke   1:6:1.20  4896 Kinky Llama Racing
13 Brian Ngo   1:6:17.00  4328 
14 Alex Weichmann   1:7:31.80  4581 
15 Edward Eigenberger   1:7:55.10  4343 Christ Punchers
16 Robert Shebesta   1:9:20.20  4569 
17 Bryan Rosinsky   1:12:23.60  4567 
18 Jaymeson Trempe   1:13:0.40  4342 
19 Ryan Kelley   1:31:3.00  4344 
DNF Justin Lengfeld     4310 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Lipp   51:39.60  4029 Speed Freak
2 Ryan Usiak   53:41.10  4071 Titletown Flyers
3 Marko Gerovac   54:9.50  4306 
4 Ian Willmann   54:32.80  4322 
5 Brian Paterson   Lakemoor55:29.50 397513  4060 Team AttakTiks
6 Ryan Pokorny   55:43.80  4085 Team Extreme
7 Joe Vanderpuy   56:46.70  4302 
8 Andrew Kyllonen   56:57.50  4300 
9 Jonathan Blanchard   58:47.90  4053 
10 Nick Theodoru   59:41.10  4323 
11 Jeffrey Cupp   60:18.60  4337 
12 Ryan Lipski   1:3:58.50  4347 
13 Todd Nutter   1:9:26.10  4814 Fond Du Lac Cyclery
14 Ben Cleveland   1:10:3.10  4818 Fattires-N-Beer.com
15 Justin Jung   1:12:22.70  4316 
16 Jason Brockway   1:18:35.40  4329 
17 Matt Spence   1:19:6.50  4892 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Sommerfeld   51:48.90  4073 
2 Eric Stanke   52:1.30  4312 
3 Jason Gibson   53:35.80  4061 GEARNUP
4 Sheldon Williams   54:31.60  4335 
5 Rennis Delgado   55:16.10  4028 
6 Tim Gilbertson   56:21.20  4568 
7 Eric Grissom   56:22.00  4313 
8 Eric Cruz   57:14.70  4883 
9 Salvatore Virgilio   57:17.90  4348 
10 Erich Brauer   57:35.50  4578 
11 Jason Mau   57:58.80  4565 
12 Ryan Fosnaugh   59:7.30  4886 Club trend
13 Dorian McFarlane   1:2:27.90  4589 
14 Jesse Berg   1:3:8.00  4319 
15 Matt Hocevar   1:9:10.30  4884 
16 Chad Baumann   1:12:22.80  4308 Sheboygan Co. Law Enforcement
17 Jerry Attere   1:12:30.60  4590 
18 Jason Liermann   1:15:59.00  4894 
19 Jesse Smith   1:18:32.30  4336 Sheboygan Co Law Enforcement
DNF Philip Schaefer     4317 Sheboygan AreaLE MTB Team

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Clinton   51:16.20  4298 Attitude Sports
2 dan szymanski   Lockport, IL53:43.90 171046  4338 
3 Jack Pabst   59:20.20  4018 
4 Jeff Batzer   59:51.60  4345 H1N1
5 Corbett Reinbeid   60:35.70  4582 
6 Greg Rybarczyk   60:47.20  4333 
7 Ryan Wondergem   1:1:5.90  4890 
8 Peter Fetters   Neenah, WI1:1:11.50 292715  4040 
9 Joel Stewart   1:2:27.40  4180 Titletown Flyers
10 Kevin Jump   1:4:56.80  4882 
11 Chris Hoyme   1:5:49.70  4802 Mountain Outfitters
12 Joe Lytle   1:6:17.80  4346 H1N1
13 Michael Becker   1:7:27.60  4572 
14 Steven Wimmer   1:9:1.90  4889 
15 Brad Jorsch   1:9:54.70  4321 Sheboygan Co. Law Enforcement
16 Shawn Speivalo   1:10:30.20  4331 
17 Marek Kulesza   1:13:6.20  4575 
18 Peter Nosal   1:14:3.50  4574 
19 Jacob Glatt   1:16:28.20  4805 
DNF Paul Emmerth     4002 
DNF Bryan Feltz     4579 
DNF Alexander Pieper     4887 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Naef   52:46.70  4318 
2 Brian Visintin   55:54.20  4050 Team Blewalung
3 Jon Kerkman   58:1.40  4576 
4 Jason Stauber   60:3.40  4564 
5 Kurt Gruben   60:40.90  4299 
6 Scott Niemi   1:1:28.60  4320 Sheboygan Co. Law Enforcement
7 Michael Gorka   Salem, WI1:2:28.20 13730  4025 
8 Thomas Harron   Madison, WI1:2:32.30 296479  4816 Cascade Mountain
9 Randy Johnson   1:3:43.80  4563 
10 Gary Frost   1:5:8.60  4895 
11 Tom Andrews   1:8:10.00  4881 
12 Todd Traas   1:9:9.80  4897 Sheboygan Co Area L.E. Team
13 Scott Graff   1:9:12.70  4027 
14 Matt Knowles   1:10:54.20  4893 
DNF Jim Baxa     4309 TreadHead Cycling
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pj Braun   55:54.70  4303 
2 Michael McClure   56:56.60  4307 
3 Dan Dittrich   57:18.50  4888 Sheboygan BikeCompany
4 Michael Miller   57:51.60  4038 
5 Kevin Lisowe   58:51.70  4301 
6 Todd Fletcher   1:1:19.00  4297 
7 Greg Grose   1:1:52.80  4340 
8 John Schwibinger   1:5:10.90  4885 
9 Christopher Voss   1:5:42.20  4812 
10 Kreg Gruben   1:5:52.10  4314 
11 Herminio Dominguez   1:5:58.70  4588 
12 Allan Hilbert   1:7:51.50  4049 Team Blewalung
13 Steve Mott   1:11:28.30  4295 
14 Scott Diamond   Wrightstown, WI1:21:22.60 300893  4330 
DNF Henry Kosarzycki     4806 Alterra

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Diers   60:22.00  4325 Fat Kats
2 George Doty   1:5:21.80  4580 
3 Mark Koenig   1:7:16.10  4315 
4 Dennis Klinkert   1:14:49.00  4043 
5 Ted Batzer   1:25:48.40  4017 
DNF Mark Corrigan     4001 Titletown Flyers
DNF Richard Wenborne     4007 Titletown Flyers
DNF James Simmons     4068 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
2 Chris Hinshaw     2053 Attitude Sportslery
3 William Griesbach     2115 Point Pursuit
4 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
5 Andrew Senderhauf     2027 wheel and sprocket
6 Travis Johnson     2099 
7 Ryan Oconnell     2481 Twin Six
8 Parker McColl     2446 
9 Paul Meuer   Elburn, IL 300541  2421 Ripon College Red Hawks
10 Connor McColl     2447 
11 Brandon Watkins     2120 EXPO Racing
DNF Andy Fehrenbach   Ripon, WI 300540  2061 Ripon College Red Hawks
DNF Samuel Martz   Kewaskum, WI 297044  2167 Mountain Outfitters
DNF Josey W Weik     2438 Ski Hut
DNF Zach Scholzen     2475 
DNF Ian Smith     2952 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Muraski   1:43:0.40  1043 The Route
2 William Street   Sheboygan, WI1:45:43.10 219245  1076 Gear Grinder
3 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:45:43.60 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
4 Justin Piontek   Madison, WI1:46:10.30 297073  1058 Twin Six
5 Brian Braun   Madison, WI1:48:28.20 276620  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
6 Spencer Cone   Baraboo, WI1:49:15.30 302116  1490 Wildside
7 Joseph Maloney   1:49:41.70  1492 
8 Matt Millin   1:49:42.80  902 Mountain Outfitters
9 Andrew Rosch   Madison, WI1:50:4.30 240507  1073 
10 Peter Coenen   1:51:1.20  1066 
11 Eric Lau   Madison, WI1:51:17.70 211897  1592 
12 Michael Sherven   1:56:33.90  1068 Fat Tires and Beer
13 Daniel Hanson   1:56:41.90  1499 
14 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:58:33.40 285206  1473 
15 Sebastian Corby   2:2:54.00  1065 Log Eaters
16 Eric Moe   2:4:19.90  1495 
17 Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
18 Bradley Stankowski     2126 
19 Addison Faul   Madison, WI 258963  2419 Wheaton Franciscan Healthcare
20 Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
21 Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
22 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
23 Timothy Ditter     2477 UW-Platteville
24 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
25 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
26 Devon Dyreson     2449 
27 Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
28 Chris Smith     2003 Team Extreme
29 Nicholas Frye     2413 Team Wheaton
30 Andy Ayers   Ripon, WI 300537  2418 Ripon College Red Hawks
31 Thomas Sturtevant     2466 
32 Paul Westberg     2905 Title Town Flyers
33 Jacob Becker     2116 GenX/World Bicycle Relief
34 Zachary Smith   Ripon, WI 300742  2422 Ripon College Red Hawks
DNF Andrew Tegge   Green Bay , WI 296361  2476 
DNF Bryce Schmidt     2957 Mafia

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Schaefer   Adell, WI1:44:7.90 258370  1029 Team Pedal Moraine
2 Benjamin Cisneros   1:47:22.60  1088 Team Pirate
3 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:49:8.20 291522  1027 Performa Cycling
4 Ben Neubauer   1:50:25.10  1038 performa Cycling
5 Neil Zacharek   1:50:45.40  1487 
6 Scott Spoo   Woodbury, MN1:56:18.50 297802  1595 Wannabee Racing
7 David Feuillerat   1:58:26.80  1048 JVC/Michael's Cycles
8 Justin Meyer   1:58:37.80  1489 
9 James Huber   1:58:50.60  1493 
10 Zachary Giffey   1:58:56.10  956 
11 Joe Nolan   1:59:48.10  953 Momentum Bikes
12 Karl Erbach   Sun Prairie, WI2:46.70 235285  1040 Project 5 Racing
13 Mike Joachim   2:2:0.50  1486 Stadium Bike
14 Michael Ziegler   2:3:25.50  1019 JVC/Michael'sCycles
15 Shawn Hoppe   2:4:0.90  1055 Fond Du Lac Cyclery
16 Patryk Limanowicz     2410 
17 Alan Schroeder     2458 
18 Ben Marchewka     2036 Team Pedal Moraine
19 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
20 Jamie Prange     2034 Team Cyclopath
21 Christopher Volbrecht     2140 Treadhead Cycling
22 Jonathan Prete     2951 Ride or Die Racing
23 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
24 Mark Hanson     2165 Mountain Outfitters
25 Craig Clark     2428 
26 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
27 Eric Steffen     2093 teamcyclopath
28 Eric Paupore     2478 Team Awesome
29 Derek Sokoloski     2948 
30 Ryan Theel     2033 Team Cyclopath
31 Jeremiah Pritzl     2417 Sheboygan AreaLaw Enforcement
32 Andrew Czechanski     2949 
33 Clayton Parulski     2183 Mountain Outfitters
34 Brad Uttech     2474 
DNF Cale Wenthor     955 Team Pegasus
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Spencer Strigel     1060 
DNF Corey Stelljes     1089 chainsmokers
DNF Eric Fossell     1107 Spokes N Spines
DNF Travis Hutchins     1479 
DNF Michael B Holbrook     2087 
DNF Justin Wheelock     2411 
DNF Tyler Welnak     2454 Wheel & Sprocket
DNF David Bender   Kenosha, WI 260585  1120 JVC/Michael's ycles

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Bos   1:43:35.60  1482 SRAM
2 Anthony Dipiazza   1:47:41.00  1084 Gear-N-Up
3 Erin Sikora   Green Bay, WI1:50:48.30 291867  1596 Titletown Flyers
4 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:51:30.60 291373  1001 New Moon Bike Shop
5 Wally Kunstman   1:52:1.70  1069 Gear Grinder
6 Greg Dougherty   1:55:42.60  1498 Gray Goat Sports
7 Scott Hietpas   Appleton, WI1:55:54.20 285504  1046 Wors
8 Jeremy Vogels   1:56:33.70  1033 Performa Cycling
9 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:4:9.10 228524  1074 Guinness
10 Krystian Pac   Chicago, IL2:15:50.40 149853  1078 PACT - DISH Network - Miodu !
11 Mitch Moen     2950 Ride or Die Racing
12 Brandon Manske     2464 
13 Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
14 Jason Roggenbauer   Newtown , CT 295014  2080 Mountain Outfitters
15 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
16 Josh Giffey     2451 
17 Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
18 Justin Latham   Germantown, WI 237611  2022 Gen X / World Bicycle Relief
19 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
20 Jeff Swanstrom     2042 
21 Carey Falkenberry     2459 
22 Benjamin Swart     2159 Team Pedal Moraine
23 Michael Olm     2016 GenXcycling
24 Kerry Gonzalez     2414 
25 Mark Walter     2958 
26 Timothy Hall     2035 
27 Jeffrey Popelka   Chicago, IL 228661  2843 
28 Brian Benson     2809 Team Pedal Moraine
DNF Ryan Shiroma     905 T6/BelGioioso/BKB
DNF Joel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNF Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI 164577  1083 Gear Grinder
DNF Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  1474 Wildside Velo Club
DNF Erich Ponath     1485 Fattires-N-Beer
DNF Tyler Cox     1488 
DNF Luke Utecht     2030 Performa Cycling
DNF Jason Luther     2112 
DNF Alex Paupore     2166 Force NorthWoods
DNF Matthew Byrge     2911 Team Cyclopath

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 jess kruchoski   Hartland, WI1:47:50.30 261579  1023 Guinnesswerks
2 Ric Damm   Ripon, WI1:49:7.00 205672  1016 FondduLac Cyclery/RiponCollege
3 Greg Heil   1:49:32.20  1491 Wheel & Sprocket
4 Kurt Schwiesow   1:50:0.50  1476 Tower Clock EyeCenter
5 Brad Dash   1:50:51.60  1484 Twin Six
6 Noah Marcus   1:50:59.10  1095 Chain Smokers
7 Karl Tillman   La Crosse, WI1:51:32.10 294041  1012 LaCrosse Velo Club
8 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI1:53:12.10 81966  1483 Tower Clock Eye Center
9 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:53:21.70 205152  1006 Muddy Cup / T6
10 Dan Tavela   1:53:29.00  1044 Treadhead
11 Brent Palmer   1:53:40.70  954 
12 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:57:21.00 227409  1053 Wildside Velo Club
13 Douglas Cutler   2:12:53.40  1481 
14 Jonathan Nehring   2:13:51.90  1031 Peddle Moraine
15 Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
16 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
17 Lance Wall     2182 Treadhead Cycling
18 Dave Blanke     2420 
19 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
20 Jeff Bublitz     2088 Gen X / World Bicycle Relief
21 Joshua Bartoszuk     2953 864/Fuel
22 John Hughes     2174 Team Pedal Moraine
23 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
24 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2947 Fat Tires n Beer
25 Troy Schaden     2811 
26 Terry Harron     2181 Cascade Mountain
27 Janusz Koziarski     2448 
28 Gabriel Ion     2450 
29 Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-Beer.com
30 Jeff Weyenberg     2032 
31 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL 286420  2408 Half Acre Cycling
32 Chan Barden     2452 Bike Hub
33 Bill Selbig     2424 
34 Juan Gonzalez     2453 xtremexxalapenos
35 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
36 Bryan Lau     2092 
37 Chad Klaus     2472 
38 Jason Lilyquist     2407 
39 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
40 Steve Janiak     2473 Daredevil Gene
41 Mark Szudrowitz     2846 Extreme
42 Matthew Berg     2079 Titletown Flyers
43 Anthony Ramirez     2470 STF
44 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
45 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
46 Kenny Dretzka     2807 Team Cyclopath
47 Nathan Phelps   De Pere, WI 272098  2426 Big Ring Flyers
48 Jason Ecclestone     2844 
49 Ken Walz     2429 
50 Matthew Forst     2820 
51 Kevin Schuster     2104 Gen X/World Bicycle Relief
DNF Paul Kaczmarowski     952 
DNF Kevin Tita     958 Ride Club
DNF Joe Greatens     1494 
DNF Cal Collins     1497 Wannabee Racing
DNF Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine
DNF Nic Mianecki     2913 Hayes Disc Brakes

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Micael Vasey   1:41:51.80  959 Infinity Cycling
2 Chad Boyles   Pewaukee, WI1:43:23.00 99459  957 BVC / Nomad Cycling
3 Joe Stephens   1:43:28.30  910 Hayes Brakes
4 Michael Spiro   1:45:54.60  1591 
5 Randy Wegener   1:46:54.50  1593 Fondulac Cyclery
6 Greg Jones   1:48:14.10  904 Hayes Brakeslery
7 Jeffrey Aksland   Libertyville, IL1:49:28.40 278002  1022 clif bar
8 David Compton   Belvidere, IL1:54:27.80 259833  1475 Compton Bros. Racing
9 Glen Stroik   Franklin, WI1:54:50.80 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
10 Steve Pribek   Hales Corners, WI1:55:10.60 297069  1032 
11 Mark Cole   1:55:22.30  1111 Specialized/Titletown Flyers
12 Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:57:3.50 92264  911 Hayes Brakes
13 John Gregorski   1:58:55.60  1496 Expo Racing
14 Jeff Hammond   1:59:7.30  1047 GuinnessWerks
15 Robert Schrank   Gurnee, IL2:9:17.20 118745  1477 Team Type 1
16 Steve Jeske   2:16:59.40  1045 Pedal Moraine
17 Brian Christensen     2427 Gear Grinder
18 Kelly Skinkis     2186 WORS Posse
19 Peter Epperson     2461 Gear Grinders
20 Jeffrey Frings     2465 Expo Racing
21 Sean Miller     2436 Michaels Cycles
22 Scott Mullins     2462 Gear Grinder
23 Hunter Babcock     2430 Team Extreme
24 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
25 Steve Kobs     2455 
26 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2040 Team Extreme
27 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
28 Mark Cheyne     2956 
29 Michael Quitzon     2123 
30 Daniel Schneider   Racine, WI 31695  2954 Hayes Brakes
31 Shawn Hauser     2850 Titletown Flyers
32 Wade Flisram     2169 Team Extreme
33 John Cook     2847 
34 Robert Zimmermann     2852 
35 Bob Schmitt     2100 Pedal Moraine
36 Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
37 Dean Truettner     2955 
38 Felbert Edrada     2469 STF
39 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
40 Troy Olm     2168 Chainsmokers
41 Chris Cooper     2848 Hayes Disc Brakes
42 Michael Kaspar     2468 
43 Paul Compton     2425 Compton Bros. Racing
44 Hans Eckholm     2479 
45 Kurt Kargel     2046 Wildside Velo
46 Dave Lunz     2480 Stinkeye
47 John Grosz   Fond Du Lac, WI 350930  2851 
48 David Augustiniak     2845 
DNF Dave Volpentesta     907 Muddy Cup racing
DNF Todd Bugnacki     1026 Club Tread
DNF Brian Hess   Menasha, WI 296462  1056 WORS
DNF Dan Szczepanski     1094 Title Town Flyers / BelGioioso
DNF Thomas Hanegraaf     1480 
DNF Loren Darling     2432 Grainger Bike Club

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   Rockford, IL1:49:8.50 101514  1086 RVO/ Kegel's
2 Ross Lemke   1:50:31.60  1002 Team Pedal Moraine
3 Jerome Daanen   Racine, WI1:51:27.80 164575  913 TWIN SIX / MARS
4 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:51:57.00 253459  903 Extreme Bike
5 Sean Shields   Milwaukee, WI1:52:0.80 76735  1090 Pedal Moraineine
6 Brian Petted   Cedarburg, WI1:56:5.60 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
7 Nick Christofalos   Chicago1:56:14.50 296031  1100 Clif Bar/T6/Higher Gear
8 Bob Phelps   1:56:44.10  1079 Alterra Coffee
9 Jay Labecki   Milwaukee, WI1:59:18.20 20074  1007 Hayes Brake
10 Paul Rainey   Mount Prospect, IL2:1:36.80 244381  1064 Guinness
11 Thomas Rinehart     2443 Nicollet SouthBike
12 Mike Dalsh     2442 
13 Kenneth Ramm     2108 Wors
14 Jesse Kusserow     2070 
15 Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
16 Mike Owens     2157 Alterra
17 Terry Prewitt     2423 Attitude Sports
18 Jeff Riedel   Racine, WI 293858  2849 RPM Cycling/Hayes Brakes
19 Tom Wendland     2011 TEAM EXTREME
20 Alan Kinnaman     2031 
21 Steven Drecoll     2132 
22 Troy Sable     2039 
23 Ed Schuster     2439 
24 Larry Hipps     2445 Pedal Moraine
25 Tom Felton     2463 Gear Grinder
26 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
27 David De Witt     2014 Fond du Lac Cyclery
28 Don Freitag     2019 
29 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
30 Steve Baumann     2082 Titletown Flyers
31 Eric Neville     2409 
32 Len Cabaltera     2808 Hayes Brake
33 Don Fischer     2431 
34 Gary Esko     2065 Titletown Flyers
DNF Jeff Greatens     2434 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Thom   Clarendon Hills, IL 253766  2002 Half Acre Cycling
2 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
3 Keith Westendorf   Milwaukee, WI 259757  2150 Alterra27
4 Dale Freund     2457 
5 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
6 Mark Bader     2437 
7 James Pittacora     2433 
8 Albert Weigel   Wheeling, IL 223747  2004 velo club roubaix
9 Kenneth Andrews     2001 Spokes N Spines
10 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
11 Rich Mennenoh   Mchenry, IL 258036  2155 TreadHead Cycling
12 Julian Coupland     2416 
13 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2050 Team Extreme
14 Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
15 William Peters     2067 Titletown Flyers
16 Don Carr   Wauwatosa, WI 185458  2482 Is Corp
17 Bob Ferrara     2063 
18 Douglas House     2460 
19 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
20 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
21 dale lenss   Luxemburg, WI 291860  2062 Titletown Flyers
22 Mike Brauer     2139 
23 John Washburn     2456 Alterra Coffee
24 Daniel Koller     2412 
25 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI 218705  2043 Team Extremei & Bike
26 Chris Kemble     2415 
27 Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
28 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
29 Franklin Lobello   Gurnee, IL 296152  2047 Muddy Cup Racing
30 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
31 David Joyce   Brevard, NC 148440  2005 Fond du Lac Cyclery
32 John Dabbeekeh     2179 
33 Robert Maloney     2471 
34 Robert Langlois     2066 
35 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
36 James Struvel     2444 
DNF Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNF Jerry Leair     2153 Mr. Tree
DNF David Kubsh     2467 

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Krieger   1:46:40.70  754 Alterra
2 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:49:11.00 282426  711 Titletown Flyers
3 Kyle Warras   Waukesha, WI1:49:18.80 280628  710 EXPO Racing
4 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:49:59.70 294148  757 Team Extreme
5 Cameron Schave   1:50:9.10  717 Fond Du Lac Cyclery
6 Myles Beach   Larsen, WI1:50:43.30 208348  701 expo
7 Eric Smith   Ripon, WI2:15.30 264148  756 Ripon College Red Hawks
8 Nathan Labecki   Milwaukee, WI2:4:44.60 209414  702 EXPO
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  705 Muddy Cup Racing
DNF Mitchell Bogardus   Kenosha, WI 210565  708 Team Expog
DNF John Kummer     714 Fattires-N-Beer
DNF Leif Byrge-Liebig     760 Cyclopath
DNF Justin Michels     712 Gear N' Up

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI1:59:20.60 285001  25 Adventure 212/Specialized
2 Jordan Roessingh   Madison, WI2:3:23.80 170411  239 Is Corp
3 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:3:30.30 178840  241 UW Plattville
4 Scott Golomski   Greenfield, WI2:8:26.20 208973  60 
5 Matt Gehling   Madison, WI2:10:55.00 214485  34 Team Wors
6 Christopher Mantel   Cedarburg, WI2:13:56.50 227962  245 Velo Trocadero
7 Luke Holtan   Milwaukee, WI2:16:46.40 262458  240 Velo Trocadero
8 Sam Wellskopf   Campbellsport, WI2:17:57.60 242169  37 Attitude Sports
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  13 Fisher 29er Crew
DNF Ben Koenig   Schofield, WI 267964  21 Rib Mountain Cycles
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory
DNF Justin Rinehart   Mankato, MN 149501  242 Specialized

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Nelson   Woodstock, IL2:4:17.10 193027  100 Treadhead Cycling
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:6:42.70 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
3 Trevor Olson   Rochester, MN2:6:58.00 264356  29 Muddy Cup
4 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:7:16.50 50845  19 Lake Area Physical Therapy
5 John Gatto   Oak Forest, IL2:10:8.10 121461  31 MARS
6 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:13:16.70 209153  16 Team Wors
7 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:15:27.90 285418  12 Wheel & Sprocket
8 Mike Budd   Wrightstown, WI2:16:55.00 274937  22 Wheel &Sprockett
9 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:20:51.70 78139  57 Polska
DNF Timothy Scanley   Milwaukee, WI 291820  23 Alterra Coffee
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI 257462  32 Wors Posse
DNF Maciej Nowak   Waukesha, WI 182256  36 Team Polska
DNF Kerry Drake   Punta Gorda, FL 267401  244 Chainsmokers

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:14:10.80 259146  33 Hayes DiscBrakes
2 John Shull   Libertyville, IL2:14:55.50 259398  15 CLIF BAR
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:15:18.70 98534  27 Team Pedal Moraine
4 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:15:30.10 16155  20 Hammer Nutrition
5 John Miller   Madison, WI2:19:22.90 233978  44 \\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
6 Russell Krueger   Sayner, WI2:20:30.20 294083  61 Muddy Cup / COLC
7 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:28:7.80 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Jeff Melcher   West Bend, WI 166066  Team Pedal Moraine
DNF Bill Nigh   West Bend, WI 197745  28 Team Pedal Morraine

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm   Germantown, WI1:53:31.70 209235  810 Team Extreme
2 Don Edberg   Custer, WI1:55:2.90 10448  811 
3 Marcum Martz   1:59:21.10  802 Mountain Outfitters
4 Mark Muraski   2:12:33.30  829 Riverbrook
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:54:58.30 183112  243 BMC Racing
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:55:42.40 145071  53 Planet Bike/GT
3 Mike Phillips   Chicago, IL1:55:43.90 84647  54 Adventure 212/Specialized
4 Chris Peariso   Amherst, WI1:59:21.20 139566  Adventure 212 / Specialized
5 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:2:36.90 214936  Mr. Tree
6 Ronald Stawicki   Waukesha, WI2:5:47.50 212641  41 Team Polska
7 Camden Kirkpatrick   Clive, IA2:6:12.20 154860  238 Rasmussen Bike/ Orbea
8 Scott Cole   Stevens Point, WI2:11:42.30 7340  18 Adventure 212/Specialized
DNF Jesse Lalonde     Gary Fisher 29r/T^/BKB
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  Planet Bike/GT/T6

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:3:5.70  5034 Team Pedal Moriaine
2 Sarah Gill   1:5:5.40  5246 TekBolt.com
3 Kira Miller   1:6:34.80  5017 
4 Maja Holcomb   1:8:4.80  5027 Fattires-N-Beer.com
5 Stephanie Yost   1:12:47.20  5045 Titletown Flyers
6 Samantha Kosarzycki   1:17:41.30  5019 Alterra
7 Tia Williams   1:22:22.60  5241 
8 Marilee Collier   1:39:36.00  5219 Muddy Cup Racing
9 Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
10 Cailey Jeske     6017 Pedal Moraine
11 Grace Prewitt     6212 Attitude Sports
12 Carissa Augustiniak     6216 
13 Leah Fletcher     6027 
14 Madisyn Schuster     6215 Gen X/World Bicycle Relief

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Zello   1:7:36.40  5002 Team Extreme
2 Katherine Radayich   1:8:14.20  5247 
3 Heather Marty   1:16:28.70  5242 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Hunt   1:5:7.40  5217 Bella Donna
2 Becky Czechanski   1:5:40.40  5243 
3 Kelli Piotrowski   1:6:4.80  5036 
4 Kelly Sadauckas   1:6:19.10  5031 Team Extreme
5 Becky Carvin   1:9:30.30  5035 Muddy Cup Racing
6 Melinda Propson   1:11:43.70  5011 Performa Cycling
7 Kate Smith   1:11:43.90  5220 
8 Ana Considine   1:13:25.00  5245 
9 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:23:6.70 298434  5030 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Frazier   1:1:38.40  5013 Wildside Velo Club
2 Becky Rands   1:6:57.60  5218 Team Pedal Moraine
3 Margaret Matuszak   1:9:10.40  5018 
4 Rachel Langer   1:13:4.60  5244 
DNF Kristen Cook     5248 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   60:31.60  5029 
2 Jennifer Mosley   1:13:20.90  5216 Half Acre Cycling

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Newhouse   1:14:7.10  5249 Hayes Disc Brakes

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rolleen Kralovec   1:2:9.40  5022 Spike
2 Roxanne Rogers   1:7:21.00  5402 
3 Sue Borchardt   1:14:48.30  5010 Team Extreme
4 Diana Klapperich   1:16:49.20  5044 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rose Lenss   1:11:43.00  5012 Titletown Flyers
2 Amy Dykema   Evanston, IL1:14:57.30 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - 2 - Junior - Junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Griesbach     3015 Point PursuitTB Club
2 Emily Shull   Libertyville, IL 264455  3029 CLIF BAR
3 Rachael Jensen   Shell Lake, WI 288627  3028 Riverbrook Momentum

Women - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Weichmann   Madison, WI 284910  3007 UW-Madison
2 Katie Nolan     3023 Muddy Cup
3 Tiffany Seering   Ripon, WI 283757  3161 Ripon College Red Hawks
4 Cassey Lynn   Madison, WI 294376  3169 

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling
2 Cathy Swanson     3165 

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsey Kriete     3168 Gear Grinder
2 Kate Heil   Waukesha, WI 297768  3021 Wheel and Sprocket
3 Karen Zielinski     3910 Team Cyclopath
4 Julie Vardaman     3163 Zoom Performance
5 Michelle Scanley     3030 Alterra Coffee
6 Becky Tesch     3027 The Bella Donnas
7 Rebecca Crocker     3022 Team Caboose

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beth Peterson     3162 Riverbrook/Momentum
2 Ann Holsen     3003 Lakes Area Physical Therapy
3 Paige Graff-Lange     3006 The Bella Donnas
DNF Angella Collins     3167 Wannabee Racing

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
2 Molly Wolf   Driftwood, TX 295664  3032 Guiness/Wheel Werks
3 Susie McGinnity     3901 Elliot
DNF Lynne Senkerik     3005 Team Extreme

Women - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paula Liske     3164 
DNF Christine Griesbach     3014 Point Pursuit

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing
2 Cheryl Post     3004 Point Pursuit
3 Wendy Burns     3166 Clif Bar

Women - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Megan Wolf   2:12:2.00  759 Team Extreme
2 Elizabeth Shull   Libertyville, IL2:15:5.60 264453  718 CLIF BAR
3 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI2:31:25.40 225258  758 Hayes

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 meghan korol   Asheville, NC2:8:43.10 285702  519 Twin Six
2 Hannah Zlomke   Oconomowoc, WI2:51:37.60 297769  518 Mr. Tree Racing team
DNF Liz Baumgardt   Rockford, IL 274843  520 Ellsworth
DNF Kathryn Steudel   Mineral Point Wi 273645  579 Team Pegasus

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:56:43.40 157882  515 Gear Grinder
2 Claire Cannon   Madison, WI2:5:27.40 269897  504 Team Wors
3 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:5:51.30 223874  510 Team Pedal Moraine
4 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:11:5.60 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
5 Karlene Olson   Rochester, MN2:12:47.00 297066  521 Muddy Cup Racing
6 Regina Campbell   Chicago2:13:43.40 258314  527 Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne
7 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:14:13.50 210713  517 Skinny's Club Tread
8 rachael gatto   Oak Forest, IL2:17:47.20 263512  522 Twin Six
9 Michelle Peariso   Amherst, WI2:24:44.70 227741  577 Adventure 212
DNF Lisa Krayer   North Freedom, WI 227405  503 Wildside Velo Club

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:56:18.90 226461  516 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:20:8.60 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Rinehart   Mankato, MN1:46:53.80 160568  578 Specialized
2 Abby Strigel   Madison, WI1:55:39.10 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt
DNF Kyia Anderson   Saint Cloud, MN 130424  580 Hidden Bay Sports

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOBonk BreakerCUOREShimanoSpySierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee