Race Results for
Wolf River Rendevous WORS #11
White Lake, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 10/04/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Schinke   52:23.80  4267 
2 Tony Kaatz   52:54.50  4015 Attitude Sports
3 David Flaten   55:33.90  4004 
4 collin coleman   Cedarburg, WI57:37.20 293072  4046 Alterra MTB Team
5 Jordan Loeck   Sherwood, WI57:52.60 291906  4013 Gen X / World Bicycle Relief
6 Josey Weik   58:49.00  4064 Ski Hut
7 Eddie Blackbull   59:34.80  4279 
8 Amos Holbrook   59:39.00  4076 
9 Fletcher Arlen   Wausau, WI60:40.20 368031  4263 City Bike Works
10 Matt Paterson   1:2:58.40  4036 Team AttakTiks
11 Brandon Flisram   1:4:30.20  4169 Team Extreme
12 Tyler Feldmann   1:4:52.10  4293 
13 Kyle Berchem   1:5:22.10  4044 
14 Cory Marty   1:7:9.50  4262 
15 Andrew Schmidt   1:7:48.00  4275 
16 Colton Dibbs   1:17:22.90  4294 
17 Tim Lawrence   1:19:45.50  4291 
18 Jeffrey Martz   Kewaskum, WI 297043  6007 Mountain Outfitters
19 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI 289759  6001 Twin Six
20 Riley Kunstman     6024 Gear Grinder
21 Shane Holcomb     6022 Fattires N Beer.com
22 Justin Wentworth     6014 
23 Jacob Bons     6206 
24 Aidan Coleman   Cedarburg, WI 293276  6012 Alterra MTB Team
25 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI 297081  6009 
26 Daniel Gretzinger     6011 
27 Nathan Knowles     6207 
28 Collin Neuser     6205 
29 Bridger Flory     6204 
30 Dylan Eggebrecht     6209 
31 Max Kohls     6020 
DNF Jordan Watkins     4062 EXPO Racing
DNF Erik Beckman     4258 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pat Scheibel   57:1.90  4273 
2 Brandon Hoeft   57:4.00  4285 
3 Joren Devries   58:7.60  4286 
4 Erik Radtke   59:52.00  4281 
5 Travis Schirpke   1:2:40.60  4057 TEAM EXTREME
6 Randall Blenker   1:12:43.00  4270 
7 David Fochs   1:17:47.70  4266 
DNF Nick Krcma     4012 cbw
DNF Martin Reza     4260 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eli Lipp   51:6.80  4029 Speed Freak
2 Marko Gerovac   54:58.90  4250 
3 Ryan Usiak   55:17.70  4071 Titletown Flyers
4 Christopher Stevens   58:20.10  4282 
5 Ian Willmann   58:25.20  4256 
6 Brian Paterson   Lakemoor58:51.70 397513  4060 Team AttakTiks
7 Nick Theodoru   1:1:43.50  4272 
8 John Ruggles   1:3:31.70  4265 
9 Jonathan Blanchard   1:6:3.10  4053 
10 Zach Holbrook   1:7:42.40  4292 
DNF Ben Cleveland     4818 Fattires-N-Beer.com

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Sommerfeld   53:37.90  4073 
2 Tim Gilbertson   57:7.80  4289 
3 Rennis Delgado   57:23.10  4028 
4 Eric Ohlfs   58:38.40  4254 
5 Salvatore Virgilio   1:1:52.20  4278 
6 Josh Zalewski   1:1:56.70  4280 
7 Eric Stanke   1:3:19.30  4257 
8 Ryan Fosnaugh   1:8:54.80  4879 Club trend
9 Mike Williams   1:9:31.80  4274 
10 Jesse Berg   1:10:1.40  4251 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Clinton   54:12.40  4249 Attitude Sports
2 Jeff Batzer   1:1:37.10  4284 H1N1
3 Chris Augustian   1:6:33.00  4268 
4 Jack Pabst   1:7:53.10  4018 
5 Joe Lytle   1:10:58.80  4283 H1N1
6 Scott Jessup   1:11:16.40  4276 
7 Peter Fetters   Neenah, WI1:13:20.20 292715  4040 
8 Chris Hoyme   1:13:57.00  4802 Mountain Outfitters
9 Joel Stewart   1:15:5.00  4180 Titletown Flyers
10 Jacob Glatt   1:21:40.90  4805 
DNF Paul Emmerth     4002 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ken Naef   57:30.00  4255 
2 Joel Flory   59:48.50  4261 Pomps Tires
3 Brian Visintin   59:51.40  4050 Team Blewalung
4 Jody Arlen   1:3:23.60  4288 
5 Curt Clarke   1:3:25.60  4252 Blewalung
6 Pete Thielen   1:5:26.80  4051 Team Blewalung
7 Gary Frost   1:11:10.60  4876 
8 Kent Kohls   1:11:45.50  4072 
9 Todd Smith   1:12:38.20  4269 
10 Thomas Harron   Madison, WI1:15:7.40 296479  4816 Cascade Mountain
11 Scott Graff   1:16:37.10  4027 
12 Tom Andrews   1:19:3.10  4877 
13 Matt Knowles   1:24:20.90  4880 
DNF Michael Gorka   Salem, WI 13730  4025 
DNF Thomas Brown     4808 Expedition Supply

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McClure   1:1:56.00  4264 
2 Lloyd Larson   1:3:47.20  4287 LAMBA
3 Todd Fletcher   1:8:38.20  4271 
4 Paul Traeger   1:13:37.60  4026 TEAM EXTREME
5 Christopher Voss   1:15:32.80  4812 
6 Scott Diamond   Wrightstown, WI1:24:2.10 300893  4253 
DNF Steve Mott     4259 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Corrigan   1:7:22.50  4001 Titletown Flyers
2 George Doty   1:8:57.00  4290 
3 George Bornemann   1:12:27.90  4277 
4 Ron Jansen   1:20:41.60  4030 
5 Richard Wenborne   1:28:53.30  4007 Titletown Flyers
6 Ted Batzer   1:38:54.30  4017 
DNF James Simmons     4068 

Men - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Dale   Cable, WI 294108  2117 Riverbrook Momentum
2 Chris Harrison   Green Bay, WI 296466  2105 Titletown flyers
3 Chris Hinshaw     2053 Attitude Sportslery
4 Dakota Dale     2401 River Brook
5 Keaton Wenzel     2118 Expo Racing
6 Mason Simpson     2393 
DNF Brandon Watkins     2120 EXPO Racing

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Muraski   1:28:11.70  1043 The Route
2 Brian Braun   1:31:35.90  1051 UW-STOUT/Bad Cat/TEAM EXPO
3 Justin Piontek   Madison, WI1:35:55.70 297073  1058 Twin Six
4 Peter Coenen   1:36:24.30  1066 
5 Matt Millin   1:39:1.30  902 Mountain Outfitters
6 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:39:41.80 285206  1559 
7 Nicholas Sabel   Ripon, WI1:44:1.00 263354  1028 Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
8 Bradley Stankowski     2126 
9 Joshua Rupnow     2144 Team Extreme
10 Nick Wierzba     2178 City Bike Works
11 Andrew Wiesner     2078 Titletown Flyers
12 Jacob Jackson     2946 
13 Adrian Icenogle     2056 Attitude Sportss/BelGioioso
14 Ryan Wenzlick     2136 Titletown Flyers
15 Scott Anderson     2146 Titletown Flyers
16 Andy Meyer     2402 Team Extreme
17 Chad Hoppe     2044 Team Fond du Lac Cyclery
18 Chris Smith     2003 Team Extreme
DNF Sebastian Corby     1065 Log Eaters
DNF Danny Holtermann     2222 Gen-ex/World Bicycle Relief
DNF Alex Debbout     2405 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Schaefer   Adell, WI1:32:40.70 258370  1029 Team Pedal Moraine
2 Benjamin Cisneros   1:33:42.00  1088 Team Pirate
3 Ben Neubauer   1:35:33.80  1038 performa Cycling
4 David Bender   Kenosha, WI1:35:49.90 260585  1120 JVC/Michael'sCycle
5 Jesse Shoemaker   Depere, WI1:39:59.60 291522  1027 Performa Cycling
6 Patryk Limanowicz     2392 
7 Andrew Webb     2176 
8 Jim Sadauckas     2138 Team Extreme
9 Daniel Johnston     2386 
10 Jamie Prange     2034 Team Cyclopath
11 Tyler Welnak     2397 Wheel & Sprocket
12 Jeff Bernaeyge   Hampshire, IL 285923  2008 threadhead cycling
13 Christopher Volbrecht     2140 Treadhead Cycling
14 Mark Schindel     2816 Titletown Flyers
15 Derek Sokoloski     2945 
16 Eric Steffen     2093 teamcyclopath
17 Ryan Theel     2033 Team Cyclopath
18 Michael B Holbrook     2087 
DNF Michael Ziegler     1019 JVC/Michael'sCycles
DNF Karl Erbach   Sun Prairie, WI 235285  1040 Project 5 Racing
DNF Constantine Peters     1052 EXPO Racing
DNF Nicholas Holzem     1560 City Bike Works
DNF Brandon Cunico     2394 
DNF Rick-James Hill     2841 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Tainter   1:31:57.20  1472 
2 Brian Schwaller   Elkhart Lake, WI1:32:38.50 164577  1083 Gear Grinder
3 Wally Kunstman   1:41:3.90  1069 Gear Grinder
4 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:41:10.30 291373  1001 New Moon Bike Shop
5 Erin Sikora   Green Bay, WI1:41:30.00 291867  1467 Titletown Flyers
6 Scott Hietpas   Appleton, WI1:47:1.40 285504  1046 Wors
7 Jeremy Vogels   1:49:5.00  1033 Performa Cycling
8 Kevin Pomasl     2406 Wheaton Franciscan
9 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI 293537  2052 Wildside Velo Club
10 Robert Mautz     2107 Mountain Outfitters
11 Jimmy Toombs     2177 Erik's Bikes &Boards
12 Ben Leach     2130 Skinners Club Tread
13 Nathan Kniss     2390 
14 Jeff Swanstrom     2042 
15 Paul Kekstas     2914 Performa Cycling
16 Luke Utecht     2030 Performa Cycling
17 Timothy Hall     2035 
18 Tim Otto     2388 
DNF Ryan Shiroma     905 T6/BelGioioso/BKB
DNF Joel Coon     906 T6/BelGioioso/BKB
DNF Nathan Lillie     1561 
DNF Jason Luther     2112 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Heil   1:36:11.10  1468 Wheel & Sprocket
2 Rick Walls   Wauwatosa, WI1:39:11.20 205152  1006 Muddy Cup / T6
3 Karl Tillman   La Crosse, WI1:39:35.40 294041  1012 LaCrosse Velo Club
4 Kevin Tita   1:40:10.10  951 Ride Club
5 Curt Cline   1:42:47.40  948 Bay City Cycles
6 Brent Palmer   1:44:6.40  950 
7 Noah Marcus     2097 chainsmokers
8 Cole Jacobsen     2164 Titletown Flyers
9 Terry Harron     2181 Cascade Mountain
10 Jeremy Lentz   Colgate, WI 292071  2041 
11 Scott Diedrich     2175 Attitude Sports
12 William Burkholder   Rockford, IL 296156  2156 Kegel's Bike
13 Lance Wall     2182 Treadhead Cycling
14 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI 297773  2054 Fat Tires n Beer
15 Jason Ruesch     2143 
16 Gabriel Ion     2399 
17 Troy Schaden     2811 
18 Jeff Steckbauer     2801 Fattires-n-beer.com
19 Jeff Weyenberg     2032 
20 Matthew Lanser     2812 Titletown Flyers
21 Matthew Berg     2079 Titletown Flyers
22 CHRIS FELLOWS   Genoa, IL 280824  2813 Wors
23 Jack Schirpke   Cedarburg, WI 268393  2020 Team Extreme
24 Steven Strobel   Mosinee, WI 290577  2009 
25 Matthew Forst     2820 
DNF Marc Miller     1466 Spokes N Spines
DNF Joe Greatens     1470 
DNF Anthony Dombrowski     2096 Pedal Moraine

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Lundsten   1:32:34.40  1070 Muddy Cup Racing
2 Dan Szczepanski   1:32:36.60  1469 Title Town Flyers / BelGioioso
3 Greg Jones   1:35:56.80  904 Hayes Brakeslery
4 Glen Stroik   Franklin, WI1:38:14.40 258547  1030 Wheaton Franciscian Healthcare
5 Tyrone Gonzalez   Milwaukee, WI1:40:6.00 242243  1021 Alterra CoffeeMTB Team
6 Bob Callaway   1:42:46.10  949 Vernon Trails - Bluedog
7 Brian Hess   Menasha, WI1:42:59.80 296462  1056 WORS
8 Russell Jobs   Wauwatosa, WI1:52:3.40 92264  911 Hayes Brakes
9 Matt Dale     2400 
10 Kelly Skinkis     2396 Titletown Flyers
11 Joe Alligood   Rockford, IL 274955  2170 Ellsworth
12 Michael Quitzon     2123 
13 Leif Hagman     2395 
14 Jeff Wren   West Bend, WI 297072  2040 Team Extreme
15 Wade Flisram     2169 Team Extreme
16 Matt Luger     2111 Team Pedal Moraine
17 Steve Davidson     2161 Titletown Flyers
18 Bob Schmitt     2100 Pedal Moraine
19 Dave Dahlman     2048 Team Extreme
20 Troy Olm     2168 Chainsmokers
21 Anthony Ludke     4878 
DNF Todd Bugnacki     1026 Club Tread
DNF John Gretzinger     2068 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Sympson   Rockford, IL1:36:45.90 101514  1086 RVO/ Kegel's
2 Mark Burkholz   Milwaukee, WI1:36:59.40 253459  903 Extreme Bike
3 Ross Lemke   1:37:32.80  1002 Team Pedal Moraine
4 Brian Petted   Cedarburg, WI1:52:0.40 58472  1133 Fuel Cafe/Garage 864
5 Kenneth Ramm     2108 Wors
6 Jesse Kusserow     2070 
7 Terry L Prewitt     2398 
8 Scott Palmersheim     2147 Pedal Moraine
9 Tom Wendland     2011 TEAM EXTREME
10 Alan Kinnaman     2031 
11 Steven Drecoll     2132 
12 Troy Sable     2039 
13 Rob Hofmann   Brookfield, WI 296144  2909 Team Extreme
14 Larry Hipps     2404 Pedal Moraine
15 Jeff Greatens     2391 
16 Dave Reich     2021 Team Extreme
17 Edward Piontek   Wabeno, WI 297068  2137 
18 Anton Koenigsmann     2815 
19 Gary Esko     2065 Titletown Flyers
20 Steve Hoppman     2122 Fond du Lac Cyclery
DNF Jay Labecki   Milwaukee, WI 20074  1007 Hayes Brake
DNF Steve Baumann     2082 Titletown Flyers
DNF Terry Prewitt     2389 Attitude Sports

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 keith kaufman   Eau Claire, WI 263664  2163 Overdrive Cycling
2 Mike Sherman   Box Elder, SD 225605  2012 
3 Warren Fowler   Green Bay, WI 237504  2013 Titletown flyers
4 John Senkerik   Wauwatosa, WI 288510  2050 Team Extreme
5 William Peters     2067 Titletown Flyers
6 Randy Borst     2060 Titletown Flyers
7 Jim Splittgerber     2045 
8 Bob Ferrara     2063 
9 Daniel Braun     2113 TEAM EXPO
10 Kris Klapperich     2076 Titletown Flyers
11 Daniel Schuster   Weston, WI 296258  2010 City Bike Works
12 Randy Feuillerat     2134 Janes Velo Club
13 Frank Sniadajewski     2074 Point Pursuit
14 Chris Kemble     2387 
15 Mike Brauer     2139 
16 Jeff Pepp     2403 
17 James Heinecke   Sheboygan, WI 241024  2024 UW-Whitewater / PowerBar
18 Steve Manthe     2025 Chainsmokers
19 Wally Sniadajewski     2810 Point Pursuit
DNF Jerry Manta Jr     2057 Treadheads
DNF Gary Smits   Green Bay, WI 190487  2072 Titletown Flyers
DNF Bruce Parker   Edina, MN 260693  2075 Freewheel BikeShop
DNF Jerry Leair     2153 Mr. Tree

Men - Cat 1 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Krieger   1:32:56.50  754 Alterra
2 Caleb Lenss   Luxemburg, WI1:33:30.00 282426  711 Titletown Flyers
3 Justin Michels   1:34:3.80  712 Gear N' Up
4 Mitchell Bogardus   Kenosha, WI1:35:16.40 210565  708 Team Expog
5 Cameron Schave   1:36:59.90  717 Fond Du Lac Cyclery
6 Myles Beach   Larsen, WI1:37:36.70 208348  701 expo
7 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI1:37:36.80 294148  755 Team Extreme
8 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:49:34.70 296192  709 Hammer Nutrition
9 Nathan Labecki   Milwaukee, WI1:54:0.80 209414  702 EXPO
DNF Ryan Voss   Damascus, OR 286022  705 Muddy Cup Racing
DNF Kyle Warras   Waukesha, WI 280628  710 EXPO Racing

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Braun   Waukesha, WI1:49:22.00 285001  25 Adventure 212/Specialized
2 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:50:31.50 247082  17 Fond du Lac Cyclery
3 Ben Koenig   Schofield, WI1:54:40.20 267964  21 Rib Mountain Cycles
4 Matt Gehling   Madison, WI2:2:45.90 214485  34 Team Wors
DNF Jake Begley   Tempe, AZ GU 268804  24 Rudy Project
DNF Christian Brekke   Stoughton, WI 244627  13 Fisher 29er Crew
DNF Carlos Haeckel   Madison, WI 227622  26 Alterra / Sun Ringle Factory

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maciej Nowak   Waukesha, WI1:53:58.30 182256  36 Team Polska
2 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:55:4.50 227406  38 GTDirtCoalition/WildsideVelo
3 Ray Nelson   Woodstock, IL1:55:10.70 193027  100 Treadhead Cycling
4 Trevor Olson   Rochester, MN1:57:32.30 264356  29 Muddy Cup
5 Daniel Holsen   Manitowoc, WI2:52.60 50845  19 Lake Area Physical Therapy
6 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:3:34.10 209153  16 Team Wors
7 Glenn Kirst   Menomonee Falls, WI2:9:0.90 285418  12 Wheel & Sprocket
8 Craig Manthe   Eau Claire, WI2:12:53.60 78139  57 Polska
9 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:18:39.70 257462  32 Wors Posse
DNF John Brown   Stevens Point, WI 279991  258 Point Pursuit

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Melcher   West Bend, WI1:55:6.10 166066  Team Pedal Moraine
2 John Miller   Madison, WI1:59:58.70 233978  44 \\\'Mafia Racing/Pabst/Fel
3 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:5:41.50 98534  27 Team Pedal Moraine
4 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:8:5.30 259146  33 Hayes DiscBrakes
5 John Shull   Libertyville, IL2:9:12.00 259398  15 CLIF BAR
6 Chad Hildebrandt   Wausau, WI2:10:36.80 16155  20 Hammer Nutrition
7 Russell Krueger   Sayner, WI2:12:15.10 294083  61 Muddy Cup / COLC
8 Bill Nigh   West Bend, WI2:13:57.10 197745  28 Team Pedal Morraine
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL 194466  69 Muddy Cup Racing

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Timm   Germantown, WI1:43:7.00 209235  810 Team Extreme
2 Marcum Martz   1:46:45.20  802 Mountain Outfitters
3 Bradley Tennis   Baraboo, WI1:53:28.20 280203  807 Wildside Velo
4 Mark Muraski   1:55:53.10  828 Riverbrook
5 Mike Wanek   1:56:55.40  803 
DNF Randy Pallex     808 Titletown Flyers

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cole House   Oneida Wi1:44:27.50 183112  237 BMC Racing
2 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:44:37.60 145071  53 Planet Bike/GT
3 Mike Phillips   Chicago, IL1:45:27.60 84647  54 Adventure 212/Specialized
4 Brian Matter   Sheboygan, WI1:52:37.90 85929  10 Gear Grinder
5 Ronald Stawicki   Waukesha, WI1:53:15.90 212641  41 Team Polska
6 Scott Cole   Stevens Point, WI2:25:59.50 7340  18 Adventure 212/Specialized
DNF Jesse Lalonde     Gary Fisher 29r/T^/BKB
DNF Chris Peariso   Amherst, WI 139566  Adventure 212 / Specialized
DNF Nathan Guerra   Oconomowoc, WI 214936  Mr. Tree
DNF Mark LaLonde   Madison, WI 226412  Planet Bike/GT/T6

Women - Cat 3 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Shull   Libertyville, IL1:4:2.40 264455  5025 CLIF BAR
2 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:6:3.80 288627  5001 Riverbrook Momentum
3 Arin Lemke   1:11:37.40  5034 Team Pedal Moriaine
4 Stephanie Yost   1:22:0.70  5045 Titletown Flyers
5 Jordan Pellett     6019 Wildside Velo Club
6 Grace Prewitt     6208 Attitude Sports
7 Megan Senderhauf     6005 Wheel and Sprocket
8 Leah Fletcher     6027 
DNF Maja Holcomb     5027 Fattires-n-beer.com

Women - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chelsea Zello   1:19:49.60  5002 Team Extreme
2 Heather Marty   1:25:7.50  5211 

Women - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Sadauckas   1:11:54.40  5031 Team Extreme
2 Kelli Piotrowski   1:13:8.80  5036 
3 Melinda Propson   1:18:52.90  5011 Performa Cycling
4 Becky Carvin   1:19:18.20  5035 Muddy Cup Racing
5 Danielle Tournier   Carpentersville, IL1:37:52.50 298434  5030 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Niki Frazier   1:7:23.90  5013 Wildside Velo Club
2 Margaret Matuszak   1:13:2.80  5018 
3 Becky Rands   1:14:51.50  5212 Team Pedal Moraine
4 Kris Tiles   1:15:24.60  5213 

Women - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrea Lyman   1:6:2.50  5029 
DNF Lori Bauman     5003 

Women - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Suzanne Flory   1:13:29.00  5214 

Women - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcia Dibbs   1:7:53.50  5215 
2 Rolleen Kralovec   1:8:44.70  5022 Spike
3 Diana Klapperich   1:22:21.90  5044 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Amy Dykema   Evanston, IL 10328  5050 Clif Bar Midwest

Women - Cat 2 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elizabeth Shull   Libertyville, IL 264453  3033 CLIF BAR

Women - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Birdsall     3002 Performa Cycling

Women - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Heil     3021 Wheel and Sprocket
2 Rebecca Crocker     3022 Team Caboose

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Paige Graff-Lange     3006 The Bella Donnas

Women - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Nigh   West Bend, WI 197744  3009 Team Pedal Moraine
2 Lynne Senkerik     3005 Team Extreme
3 Susan Lundsten     3160 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deb Joseph   Stitzer, WI 260690  3026 Muddy Cup Racing
2 Helmy Tennis   Baraboo, WI 281223  3019 Wildside Velo

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 meghan korol   Asheville, NC1:44:30.30 285702  519 Twin Six
2 Liz Baumgardt   Rockford, IL2:4:46.50 274843  520 Ellsworth

Women - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:43:7.30 227405  503 Wildside Velo Club
2 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:50:18.00 157882  515 Gear Grinder
3 Claire Cannon   Madison, WI1:55:56.00 269897  504 Team Wors
4 Karlene Olson   Rochester, MN1:59:43.60 297066  521 Muddy Cup Racing
5 Regina Campbell   Chicago2:25.50 258314  527 Alterra MTB/TwinSix/SixSixOne
6 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:3:55.00 223874  510 Team Pedal Moraine
7 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI2:4:47.70 288201  512 Dude Girl/Fat Tire Guides/RMC
8 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI2:9:11.10 210713  517 Skinny's Club Tread

Women - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Sable   Thiensville1:46:20.10 226461  516 
2 Christine Czarnecki   Milwaukee, WI2:16:55.40 212636  508 Alterra CoffeeMTB Team

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abby Strigel   Madison, WI1:42:36.10 202434  501 Mafia Racing/Pabst/Felt

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerUSACDFOSMOSierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee