Race Results for
South Eastern Regional Championship #1
Gainsville, FL
(Event Information)
View By:
Cross Country on 03/08/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Stidham   Kingsport, TN 270613  601 EVEREDY ENDURANCE / THE BIKE SHOP
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  600 CYCLE YOUTH

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Baggaley   Gainesville, FL 269692  450 
2 Jesse Zimmerman   Lake Worth, FL 259338  452 VILLAGE BIKE SHOP
3 CAMERON MEYER     451 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PETE VASTYAN     112 
2 BENJAMIN ZIMMERMAN     109 VILLAGE BIKE SHOP
3 Austin Berger   Ocala, FL 243846  108 GONERIDING.COM
4 RYAN JOHNS     105 
5 ADAM ASHLEY     114 
6 BRENT BAKER     113 
7 JESSE HORTON     103 
8 DAVID VOLLBACH     117 CYCLISTS FOR ORGAN DONATION
9 JOTHEM JAYNE     107 
10 Kevin Niles   Orlando, FL 291865  111 
11 CHRISTIAN AHRENS     116 CYCLISTS FOR ORGAN DONATION
12 JOE KARPUS     101 
13 BRAD SHARKEY     104 TEAM NATURAL SELECTION
14 JACOB ADAMS     115 SPIN CYCLE / CYCISTS FOR ORGAN DONATION
15 JUSTIN GAETO     121 
16 JASON ADAMS     106 TEAM RAMROD
17 JONATHAN TIMMERMANS     110 
18 ROBERT WYNKOOP     100 VANDERBUILT UNIVERSITY RACING
19 TYLER WATERS   New Smyrna Beach, FL 283901  102 BIKE1ONE.NET
20 Brian Fane   Knoxville, TN 242140  120 
DNF VINCENT DENOTO     118 
DNF JACK STUART     119 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SELBY HOLLER     209 COW TOWN RACING
2 ANTHONY LIBRETTI     215 
3 Matthew Little   Yulee, FL 224869  212 
4 STEVE SOLOMAN     210 
5 Richard Cowell   Tequesta, FL 279846  207 BLUEMAXX RACING
6 DAVID VANBURGER     218 
7 THOMAS MUTCH     204 
8 Eric Epley   Palmcoast, FL 289698  217 
9 Webner Hernandez   Jacksonville, FL 287960  202 INNOVATIVE MOUNTAIN BIKING CLU
10 Josh Frankenberry   Palm Coast, FL 282199  216 
11 MATTHEW YARBROUGH     211 
12 Tim Vollack   Kodak, TN 185895  200 OUTLAST ENERGY
13 Zachary Christian   Palm Coast, FL 289552  214 
14 MATTHEW DONOVAN     201 TXT.SIGNAL.COM
15 ZACK NELSON     206 
16 SHAWN FISHBACK     208 
17 THOMAS NUGENT     213 
18 LOREN SCHENCK     205 
DNF MICHAEL WISE     203 INOV8MTNBIKING
DNF BRIAN ADAMS     219 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Greenberg   Longwood, FL 180741  313 BIKE WORKS
2 Humberto Diaz   Wesley Chapel, FL 284511  300 UNIVERSITY BICYCLE CENTER
3 Kyle Gibbs   Lake Worth, FL 287442  301 FAT CAT BICYCLES
4 MARK MCDUFFIE     306 
5 CARLOS DAVILA     302 
6 DALE SERGE     310 
7 DENNIS RIECHEL     309 OYMBIKE.COM
8 JOHN BROWN     308 MOW-TOWN LAWN CARE
9 MICHAEL TONEY     303 
10 BEN ELLIOTT     304 
11 ARDEN HAIGLEY     305 
12 Chuck Campbell   Palmcoast, FL 289624  307 DIRT SURFERS
13 STERLING MURPHEY     312 CHAMPION CYCLING
DNF TODD FROBISH     311 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Mohan   Ocala, FL 400956  409 GEAR LINK
2 Julianne North   Stow , MA 165859  400 UBC
3 Steve Stidham   Kingsport, TN 269869  406 TRI-CITIES ROAD CLUB
4 JOHN PASCALE     407 TEAM PP
5 STAN SWITZER     408 
6 Michel Timmermans   Sarasota, FL 139486  405 
7 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  401 
8 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  403 OCONEE OUTFITTERS
9 STEVE COLLINS     402 OCONEE OUTFITTERS
DNF DAVID STUART     404 

Men - Cat 2 - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOSHUA HENNESSEY     60 
2 REECE HAETTICH     55 HAMMER
3 Richard Hathaway   Jupiter, FL 139042  58 OYMBIKE.COM
4 TIM CHECK     56 
5 Benny Protano   Hollywood, FL 84820  57 LAW OFFICE BEN PROTANO/JUNKMAN
6 Javier Garcia   Miami, FL 285264  52 TEAM HOLY FRIJOLES B
7 JOHN COX     50 BRUTE FORCE RACING
8 Dwayne Adams   North Lauderdale, FL 289609  53 
9 John Jupin   Palm Bay, FL 179305  51 RADD RATT RACING
10 JEFF HAUGHEY     61 
11 James Barnett   Flintstone, GA 287245  54 
DNF BERNIE BUKANOSKI     59 

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodney Reber   Gainesville, FL 129659  503 GATOR CYCLE
2 CLINT GIBBS     505 CHAIN REACTION
3 jimmy toural   Davie, FL 284614  500 HOLY FRIJOLES
4 BEN TALBOT     501 352
5 DOUG PARKER     502 
6 Tobin McKnight   Gainesville, FL 217875  508 MR GOODBIKE
7 Jason Abernathy   Sebastian , FL 173570  506 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
8 PETER MINER     504 
9 Scott Smith   Knoxville, TN 285396  507 TVB RACE / TOMATO HEAD
10 JACOB SMITH     509 SUPER COOL BIKE SHOP

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLIE LEDFORD     605 SMOKY MOUNTAIN BICYCLES
2 ROGERIO FILHO     604 
3 Christopher Borgert   Gainesville, FL 265289  610 BIKE ROUTE
4 Anthony Hutton   Silver Springs, FL 247858  609 OYMBIKE.COM
5 MATTHEW RYERSON     612 DEDICATED ATHLETE
6 JUAN CASTRO     613 
7 David Berg   Tallahassee, FL 244129  607 BIKECHAIN.COM / ENDURANCE FACTOR
8 ADAM SHIPANOCK     608 TEAM BENT'S
9 MICHAEL HERNANDEZ     611 HIGHER GROUND
DNF JASON CASH     603 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Bobbitt   Austin, TX 217687  705 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
2 Darren Venditti   Miami Beach, FL 276793  707 ALSSB.COM
3 FRANK BETZNER     706 HIGHER GROUND
4 JASON LUQUE     710 CHAMPION CYCLING
5 Mitchell Fazzio   Orlando Fl 281201  709 CHAIN REACTION
6 STEVE TAMPLIN     701 WHEELS
7 BERT JAMES     703 TEAM BIKE WORKS
8 Chip Purcell   East Brainerd 242389  702 SCV / KRYSTAL MTB
9 ERIK KIRKLAND     708 AJ'S BIKES
10 FLIPE AGUILERA     700 HOLY FRIJOLES
11 Jason Lewis   Jonesborough, TN 276540  704 EVEREADY ENDURANCE / THE BIKE SHOP

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Shank   Tallahassee, FL 93408  806 BIKECHAIN.COM
2 Jimmy Hefferin   Ocoee, FL 235957  802 BIKE WORKS
3 Brian Hastings   Apopka, FL 234758  803 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
4 JOHN DAVIS     808 HIGHER GROUND
5 Frank Rowe   North Lauderdale, FL 205550  804 
6 Sean Hess   Saint Augustine, FL 232628  807 STRACKACOBRA.COM
7 JIM CAPEN     800 
8 William Feier   Canton, GA 203619  801 PACESETTER STEEL CYCLING
DNF Mark Perri   Daytona Beach, FL 159204  805 PERRI'S POOL SERVICE

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Reeves   Melbourne Beach, FL 221607  TREK
2 Joseph Botsch   Fancy Gap, VA 248932  KENDA/CYCLEWORKS/AMERICAN CLAS
3 John Elsner   Valrico, FL 213724  UBC / SWAMP CLUB
4 Mike Stabler   Gainesville, GA 185354  GTC
5 Dick Deason   Alachua, FL 269131  XIOTECH / 1V1COACHING
6 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604  YETI/COLUMBIACYCLINGCLUB
DNF ART NORTH     UNIVERSITY BICYCLE CENTER

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Osias Lozano   Ocoee, FL 218915  108 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
2 Stephen Flynn   Champions Gate, FL 257154  106 BENT'S / ENDURANCE FACTOR.COM
3 Brent Hall   Lakeland, FL 247826  103 BENT'S
4 Chase Dickens   Mount Airy, NC 253981  105 KENDA / KMC / HAYES
5 Colby Smith   Ocala, FL 273665  107 FAT CAT BICYCLES
6 Robert Morley   Kingsport, TN 149939  104 EVEREADY ENDURANCE PB / THE BIKE SHOP

Men - Cat 1 - Senior - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Smith   Gainesville, FL 144593  214 TEAM GREEN / INDUSTRY NINE
2 Harvey Minton   Oldsmar, FL 167890  211 INDEPENDENT FABRICATION
3 Andrew Mills   Orlando, FL 159112  210 THE CYCLING HUB
4 Zach Duncan   Lakeland, FL 233898  209 BENTS CYCLING
5 Lukasz Ziemba   Gainesville, FL 292744  207 TEAM GREEN
6 Radulian Pop   Jacksonville, FL 253832  217 VELO BREW RACING
7 Ryan Walsh   Lakeland, FL 223193  208 BENT'S CYCLING
8 Scott Cugno   Boca Raton  154900  216 BIKEWORKS
9 Buck Jones   Sanford, FL 146747  203 OUTSPOKEN
10 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  206 TEAM FLORIDA
11 Everett Baker   Johnson City, TN 2318  212 
12 BRYAN BOUNDS     215 TEAM GREEN
13 TIM SPENCER     213 
14 Brad Atkins   Brandon, MS 204797  205 GARY FISHER 29 CREW

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Blumenthal   Marietta, GA 109935  315 
2 Clifford Bowers   Gainesville, FL 186643  303 GATOR CYCLE
3 Mike Bonn   Tallahassee, FL 4197  313 HIGHER GROUND BIKE SHOP
4 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  314 BONESHAKER
5 Kurt Leverett   Tampa, FL 64603  316 
6 Chris St.Peter   Brevard, NC 255077  304 ABRC
7 Chad Taylor   Prattville, AL 35067  312 CHAIN REACTION
8 Troy Zimmerman   Palm Beach Gardens, FL 250100  309 VILLAGE BIKE SHOP
9 Francis Fessler   Brentwood, TN 218743  306 COLUMBIA CYCLING CLUB / FESSLERF
10 Mark Fasczewski   Greensboro, NC 112145  308 KRYSTAL / SCV
11 Eric Jaskiewicz   Atlanta, GA 17701  311 ACDC
12 Gary Golding   Mount Airy, NC 188832  305 KENDA / CYCLEWORKS
13 Rick Harmon   Columbia, TN 15115  307 TEAM HARPETH BICYCLES
DNF Todd Hunter   Cary, NC 178827  310 INLAND CONSTRUCTION

Men - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Woodall   Ocala, FL 153440  10 DEDICATED ATHLETE / I9 / SUSPENSION EXPE
2 Robert Marion   Mount Airy, NC 220597  KENDA/KMC/HAYES
3 Travis Livermon   Lewisville, NC 161583  CCN / CANNONDALE
4 Charles Pendry   Raleigh, NC 106096  13 INLAND CONSTRUCTION
5 Victor Alber   Royal Palm Beach, FL 194806  19 SQUADRA ROSA FATCAT BICYCLES
6 Scott Frederick   Raleigh, NC 66359  14 INLAND CONSTRUCTION
7 Martin Cox   Gainesville, FL 185995  15 ENDURANCE FACTOR/BIKE ROUTE/SC
8 Seth Kemp   Campobello, SC 226556  12 KHS/KENDA
9 ROBERT BOUNDS     20 BOUNDS HVAC / TEAM GREEN / I9
10 Lucas Livermon   Carrboro, NC 161552  INLAND CONSTRUCTION
11 Troy Adams   Sylva, NC 157975  EVEREADY ENDURANCE PB / THE BIKE SHOP
12 Regan Woodall   Ocala, FL 254912  11 DEDICATED ATHLETE/OYMBIKE.COM
13 Alex Ryan   Lewisville, NC 173542  CCN/CANNONDALE
14 Matthew Rotroff   Lewisville, NC 180712  NORTH CAROLINA STATE UNIVERSIT
15 Ross Bowden   Durham, NC 181996  CCN / CANNONDALE
16 David Hall   Myrtle Beach, SC 14690  18 TERRAPIN BEER
17 Sam Haskett   Asheville, NC 180652  
18 Luke Rozanski   Black Mountain, NC 186103  17 
DNF Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  16 TREK

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Deemer   Winter Park, FL 284899  502 
2 Stephanie Vollack   Kodak, TN 185894  500 OUTLAST ENERGY
3 WENDY BOBBITT     506 TEAM BIKE WORKS ORLANDO
4 LIISE KAYLER     507 CYCLISTS FOR ORGAN DONATION
5 CYDNEY URBANEK     503 TEAM RAMROD
6 Helen Jackson   Chattanooga, TN 288253  504 VANAGGIO / SPECIALIZED / SCV
7 KELLY KENNEDY     508 
8 STACEY ZIMMERMAN     505 VILLAGE BIKE SHOP
DNF ALISSA BETZNER     509 
DNF ASUNTA FINNEGAN     501 

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BELINDA WILLIAMS     900 UBC / SWAMP
2 Megan Schnepp   Hollywood, FL 254068  905 LAW OFFICE OF BEN PROTANO / JUNKMAN
3 Kileen Marshall   Miami, FL 285113  901 LAND ROVER NORTH DADE
4 LAURA VEDRAL     902 THE CYCLING HUB
5 MARNIE HENNESSEY     907 
6 Star Affolter   Ooltewah, TN 259071  906 VANTAGGIO / SPECIALIZED
7 Elizabeth Austin   Marietta, GA 252823  903 TEAM KENDA
8 Holly Harris   Fairburn, GA 310452  904 

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shelly Allen   Land O Lakes 90693  406 
2 Kimberly Flynn   Greensboro, NC 122752  400 VANTAGGIO / SPECIALIZED / SCV
3 Anina Aaron   Oak Ridge, NC 244684  407 KENDA / KMC / HAYES
4 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051  405 TREK
5 Philicia Marion   Mount Airy, NC 220598  402 KENDA / KMC / HAYES
6 Emily Parker   Corryton, TN 243860  403 
7 Amanda Green   Estill Springs, TN 242155  404 VANTAGGIO
8 Sandra Tomlinson   Jacksonville, FL 198393  408 VANDERKITTEN KENDA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFOSMOSierra NevadaBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee