Race Results for
Georgia State Championship #4- CX
Farmington, GA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/14/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 3 - Junior - 11*12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Hayden Lanzilotta   Athens, GA 278490  616 
5 AUSTIN CLARK     614 BIKE TOWN USA

Men - Cat 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHASE MOORE     627 CHEROKEE MTB
2 Carter Anderson   Dunwoody, GA 268382  600 CYCLE YOUTH DEVO
3 Joe Buck   Cumming, GA 277483  603 CYCLE YOUTH DEVO
DNF joshua boham   Evans, GA 277410  615 

Men - Cat 3 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Hinkle   Canton, GA 276986  466 Outspokin/Cherokee MTB
1 DANA WOLF     533 
2 CORY ESTRADA     454 Cherokee MTBC
2 JEFF KILPATRICK     547 
3 Matthew Hinkle   Canton, GA 276982  467 Outspokin/Cherokee MTB
4 TAYLOR BARTON     453 Cherokee MTBC
5 GUNNER GILLIAM     465 TEAM MATA

Men - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Berger   Ocala, FL 243846  108 GONERIDING.COM
2 Nick Rogers   Smyrna, GA 278227  149 
3 ADAM HEAGY     181 OCONEE OUTFITTERS
4 JOE KARPUS     101 
5 JAKE DICKSON     138 
6 ETHAN SEALY     127 THE BIKE STORE
7 ASHLEY DOTY     184 
8 ROB BUTLER     158 
9 GRANT CHAFFIN     156 TEAM GOLDENS
10 MICAH BRAY     179 
11 ANDREW QUESADA     167 
12 JACOB VOIGT     132 Van Michael Salon
13 Chris Kelly   Atlanta, GA 290038  128 FASTER MUSTACHE
14 JUSTIN KAPCLIFFE     180 
15 PEDRO BARROS     183 
16 WILLIAM RAMBO     182 
DNF FILIPE CARVALHO     178 

Men - Cat 3 - Beginner - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN LUSH     280 
2 CLINTON RICE     263 
3 BRIAN ATKINS     239 
4 GREGORY BRYANT     236 The bike store
5 BRADLEY GREGG     240 Bike Town USA
6 Jason Rogers   Atlanta, GA 149207  228 
7 Robert Sosebee   Marietta, GA 295423  254 Bike Town USA
8 CHARLES SCHLARB     279 
9 ZACHARY JANES     281 
10 JEFF KILPATRICK     282 

Men - Cat 3 - Beginner - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NEIL BLALOCK     340 
2 MICHAEL TONEY     303 
3 STEVE PERRY     338 
4 Darren Swanson   Wetumpka, AL 242746  336 ICS-CHAIN REACTION
5 robert boham   Evans, GA 254689  335 Andy Jordon's Bicycle Warehouse
6 KEN PERKINS     372 ADAMSON & PERKINS APPRAISAL INC.
7 Dennis Andre   Kathleen, GA 277506  345 
8 JEFF FRASIER     343 
9 DANNY CLARK     331 BIKE TOWN USA

Men - Cat 3 - Beginner - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Anderson   Dunwoody, GA 268383  401 
2 Philip Cheek   Marietta, GA 137704  429 CYCLEWORKS
3 Jay Sandefur   Auburn, AL 140804  420 
4 Byron Merritt   Milledgeville, GA 156134  403 OCONEE OUTFITTERS
5 STEVE COLLINS     402 OCONEE OUTFITTERS
6 LINWOOD DOTY     433 
7 DOUGLAS MORRILL     432 

Men - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ZAK NOLES     678 
2 MIKE BROWN     635 OMBA
3 NOAH FOUTS     632 THE BIKE STORE
4 JOHN BEST     677 JOHN DEERE / GREENSOUTH
DNF WILL EVANS     662 

Men - Cat 2 - Cyldesdale - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW CHRISTMAN     94 HUB / TERRAPIN
2 JAMES WIEDEMAN     93 MEAN BEAN RACING / OAKLEY / CAMELBACK

Men - Cat 2 - Single Speed - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBERT SMELTZER     531 ADDICTIVE CYCLES
2 AARON MARTIN     573 HUB / TERRAPIN
3 Ursula Sandefur   Auburn, AL 31203  526 

Men - Cat 2 - Sport - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Patterson   Evans, GA 285400  782 ACC
2 Brian Dickey   Athens, GA 244189  789 SUNSHINE CYCLES
3 DAVID MCDUFF     797 TEAM SPONSOR US CYCLING
4 Craig Spoon   Winder, GA 222340  777 DEDICATED ATHLETE
5 Ladd Dunwoody   Marietta, GA 10226  726 
6 JACK YOUNGLINS     796 
7 BRIAN HOLDEN     764 LES AMIS
8 Michael Quinlan   Suwanee, GA 271087  741 Ralph's Racers
9 JOHN UMBERGER     799 
10 Eric Bilodeau   Hayesville, NC 284000  732 SPIN LITE
11 SHAUN KELL     734 
12 Chip Purcell   East Brainerd 242389  702 SCV / KRYSTAL MTB
13 MIKE PHILLIPS     781 
14 Antoine Rollin   Decatur, GA 245631  740 
15 MATT GENTRY     795 SUNSHINE CYCLES
16 VAN MIXON     742 OHIO VALLEY VELO
17 Eric Burke   Buford, GA 276572  737 FASTER MUSTACHE
18 Brian Culpepper   Grovetown, GA 8318  794 
DNF LEE CHILDERS     703 

Men - Cat 2 - Sport - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARK GILLIAM     833 OPPORTUNITIES THRU ATHLETICS
2 MARK SPEECE     834 CyclingPowerData.com
3 JASON TOMPKINS     866 OUTSPOKEN
4 CHRIS MCCRORY     879 
5 Russell Sandidge   Atlanta, GA 259963  858 GATR RACERS
6 WILLIAM ORTIZ     837 
7 KEVIN DOYLE     870 
8 Mark Hutson   Atlanta, GA 257035  832 FRAZIER CYCLING PARTNERS
9 FRANCISCO ALBA     838 PAKMAIL
10 DENNIS MCKINLEY JR     854 
11 ROGER DUNN     831 
12 JESSE DUNN     855 
13 DEAN THORNTON     877 GEORGIA MTB
DNF KENNETH FREDERICK     865 
DNF BRETT SHEPARD     878 

Men - Cat 2 - Sport - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF DUCKWORTH     21 QUACK RACING
2 STAN ETHRIDGE     24 MACON CHAIN GANG
3 JOSE CARVALLO     22 

Men - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joseph Mark Damaso   Pensacola, FL 260356  166 TEAM SPONSOR US CYCLING
2 Chris Coren   Atlantakennesaw, GA 239384  137 Kennesaw State Cycling Club
3 Ross Martin   Decatur, GA 289843  168 FASTER MUSTACHE
4 Jeremy Edge   Fletcher, NC 256692  131 Mean Bean Racing

Men - Cat 1 - Expert - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Johnston   Lilburn, GA 18075  273 CYCLE YOUTH / THOMSON
2 Shey Lindner   Covington, GA 195152  246 TERRAPIN RACING
3 Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  206 TEAM FLORIDA
4 Tim Hargett   Macon, GA 293829  248 
5 JEFF SHIREY     265 
6 Michael Manthey   Dunwoody, GA 200271  234 Benaroya reserch Institute
DNF Chad Edwards   Cumming, GA 55653  269 NORTH STAR BICYCLES/BOSTON SCIENCE
DNF ERIC MURPHY     274 MYOGENESIS.COM / UNITED HEALTHCARE

Men - Cat 1 - Expert - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lanzilotta   Athens, GA 237476  301 TERRAPIN BEER RACING
2 Jason Childre   Milledgeville, GA 242691  317 OCONEE OUTFITTERS
3 Bruce Gann   Smyrna, GA 245885  314 BONESHAKER
4 Joe Dunlop   Athens, GA 43212  319 ATLANTA PRO BICYCLE
5 stephen ridgway   Flowery Branch, GA 277405  333 addictive cycles /vassago
6 William Bray   Watkinsville, GA 4692  329 Terrapin / The Hub
7 Asa Marshall   Macon, GA 223004  328 OMBA-MACON
8 Eric Ritenour   Decatur, GA 173557  334 DEDICATED ATHLETE
9 Mark Poore   Cookeville, TN 94493  331 starbritecarwash-moab
10 Mark Johnson   Cumming, GA 221666  336 DEDICATED ATHLETE
DNF Torre Smitherman   Gainesville, GA 33326  326 BIKETOWN USA

Women - Cat 3 - Beginner - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 MARA DELANEY     535 OUTSPOKIN/ STRENFLEX
DNF REBECCA SHIRLEY     545 DAHLONEGA WHEELWORKS
DNF HILLARIE FURMAN     526 
DNF CLARISSA DIAS     548 
DNF ELIZABETH HORNBROOK     546 

Women - Cat 2 - Sport - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Peacock   Athens, GA 222160  921 VANTAGGIO / SPECIALIZED
2 PAM JENKINS     922 Sorella
3 STEPHANIE BUNKLEY     935 CHEROKEE HIGH MTBC
4 SUNNY SANDIDAGE     939 SORELLA

Women - Cat 1 - Expert - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracey Wallace   Lakeland, FL 188970  434 
2 Angie Childre   Milledgeville, GA 242699  425 OCONEE OUTFITTERS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoCUORESierra NevadaSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee