Race Results for
Oley Valley Junior Road Race
Oley, PA
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/16/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Spiller   Flemington, NJ0:00:00 265410  176 Colavita Racing
2 Tom Dudzik   Burlington, CT0:00:00 283479  187 Eastern Bloc / Benidorm Bikes
3 Colin Kelly   Ottsville, PA0:00:00 264906  177 Team Bikeline
4 Ian Baun   Pittsburgh, PA0:00:00 295295  182 Allegheny Cycling Association
5 Zach Prebosnyak   Bethlehem, PA0:00:00 299289  178 Vortex
6 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ0:00:00 293199  181 Colavita Racing
7 Justin Cruz   Pennington, NJ0:00:00 255025  185 Colavita Racing
8 Wyatt Saint Clair   Philadelphia, PA0:00:00 269048  179 Main Line Cycling - BiKyle
9 Austin Bright   Barto, PA0:00:00 283285  183 Team Vortex
10 Ian Kleinguenther   0:00:00  184 Vortex cycling clubwolfgang
11 Ratzell Alec   0:00:00  188 
12 Stuart Witkowski   0:00:00  186 Spinners Cycling
13 Perry Andre   Bridgewater, NJ0:00:00 297658  180 Somerset Wheelman
14 Adam Morrison   0:00:00  175 Triple Trouble Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calan Farley   Pittstown, NJ0:00:00 233338  162 Chester County Cycling Foundation
2 Gregory Ratzell   Blandon, PA0:00:00 230201  156 Bikeline / LWA
3 Samuel Morkal Williams   Briarcliff Manor, NY0:00:00 295708  154 CRCA/jr Development
4 Kemper Edwards   Sewickley, PA0:00:00 294614  159 Aleghany Cycling Association
5 Christopher Baranoski   Perkasie, PA0:00:00 230465  160 Alliance Environmental
6 Luke Bateman   Carlisle, PA0:00:00 255154  152 Young Medalists / Team Dual Temp
7 Zachary Houlik   Breinigsville, PA0:00:00 296256  157 LWA/Bikeline
8 Noah Granigan   Cape May Court House, NJ0:00:00 229865  155 Team Somerset
9 John McDonald   Flemington, NJ0:00:00 262320  161 Somerset Wheelmen (Team Somerset)
10 Peter Harris   Lititz, PA0:00:00 275261  153 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Baranoski   Perkasie, PA0:00:00 213251  129 Alliance Environmental
2 Nicholas Roeder   Kunkletown, PA0:00:00 235891  125 tri-state velo
3 Michael Reidenbach   Emmitsburg, MD0:00:00 212942  134 IMMEDIATE MORTGAGE - ARTEMIS ELITE
4 Jonathan Bright   Barto, PA0:00:00 249282  135 Team Vortex
5 Dag Anderson   Bridgewater, NJ0:00:00 231596  131 Team Somerset
6 Zachary Semian   Mertztown, PA0:00:00 250164  138 Chester County Cycling Foundation
7 David Brookes   Cabin John, MD0:00:00 272713  127 NCVC/Inova Health System
8 Andrew Harris   Lititz, PA0:00:00 245643  123 Young Medalists / Team Dual Temp
9 Matthew Voyer   Blandon, PA0:00:00 247712  121 Young Medalists / Team Dual Temp
10 Thomas Barnett   Freehold, NJ0:00:00 247838  133 YSG Racing / Cycles 54
11 Kody McCracken   Wellsboro, PA0:00:00 243300  132 
12 Zachary Bender   Glen Rock, NJ0:00:00 250355  126 GS Park Ridge-Team Cyclesport
13 Jared Calimano   Randolph, NJ0:00:00 291565  136 Colavita Racing
14 Michael Runco   Pittsburgh, PA0:00:00 278321  130 North Hills Velo
15 Avery Wilson   Boulder, CO0:00:00 207986  124 NCVC/Inova
16 Cole Malin   Exton, PA0:00:00 231019  137 Vortex Cycling Club
17 Andrew Brookes   Cabin John, MD0:00:00 273164  128 NCVC/Inova Health System

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Juan Carmona   Breinigsville, PA0:00:00 251948  102 Young Medalists / Team Dual Temp
2 Ricky Gargiulo   Summit, NJ0:00:00 231560  115 Colavita Racing Inc.
3 Wesley Kline   Emmaus, PA0:00:00 283449  101 Young Medalists / Team Dual Temp
4 Zack Noonan   Kutztown, PA0:00:00 249618  104 Young Medalists / Team Dual Temp
5 Robin Carpenter   0:00:00  113 Main Line Cycling
6 Jeffrey Alpert   Coopersburg, PA0:00:00 248058  103 Young Medalists / Team Dual Temp
7 Tommy Schubert   Fogelsville Pa0:00:00 291477  114 Tri-State Velo
8 Max Kaplan   Randolph, NJ0:00:00 235809  111 Colavita Racing
9 Harry Chen   East Brunswick, NJ0:00:00 228086  116 Colavita Racing Inc.

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Saunders   Flemington, NJ0:00:00 295300  191 Team Somerset
2 Veda Gerasimek   Transfer, PA0:00:00 297211  192 One Call Now

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadia Latzgo   Fogelsville, PA0:00:00 240336  197 Bikeline/LWA
2 Evelyn Korbich   New Tripoli, PA0:00:00 290571  194 Bikeline/LWA
3 Melissa Garcia   Bethlehem, PA0:00:00 283586  195 Bike Line/LWA
4 Emily Krause   Allentown, PA0:00:00 286799  196 Young Medalists / Team Dual Temp

Women - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaitlyn Lawrence   Emmaus, PA0:00:00 232118  167 VORTEX
2 Antonina Esposto   Blandon, PA0:00:00 251573  165 Young Medalists / Team Dual Temp
3 Hannah Hayduk   Kutztown, PA0:00:00 200614  168 Team Alliance Environmental / Chester Co
4 Isabella Wilson   New Providence, NJ0:00:00 259391  166 Colavita Racing

Women - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Elspeth Huyett   Alburtis, PA0:00:00 229080  147 Young Medalists / Team Dual Temp

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoOSMOCUOREUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee