Race Results for
Bike for Bovines
Keene, NH
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/23/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH1:16:36 288355  337 

Men - Pro Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Mooradian   Saratoga Springs, NY2:10:24 79201  130 Spin/RR Donnelly
1 Aleksandra Rokita   3:00:36  203 Spin Team
2 Noah Tautfest   Northfield, VT2:12:11 268345  128 
3 Kevin Hines   East Wareham, MA2:18:06 16266  129 Corner Cycle
4 Michael Rowell   Bedford, MA2:19:02 76361  127 
5 Adam Snyder   Westminster, MA2:22:42 122912  133 Team Jamis
6 Thomas Sampson   Holderness, NH2:23:14 160766  131 Rhino Bike Works
7 Joshua Wilcox   Gaylordsville, CT2:24:08 38209  132 503 Cycl Worx
8 Chris Ziegler   2:29:30  710 
9 Mike Joos   Reston, VA3:20:27 136615  125 Bikeman.com
DNF Matt Williams     713 iNine/WWC
DNF Seamus Powell   Round Top, NY 242397  126 
DNF Blake Harlan   Austin, TX 175637  134 Team Jamis

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dale Baker   East Hampton, CT1:40:10 266316  57 
2 Noah Pierpont   1:44:23  55 
3 Alec Cunningham   Cheshire, CT1:53:50 311452  58 
4 Keenan Woodbury   1:54:09  56 

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Lambert   1:35:57  251 
2 Adam Jakabowski   1:38:01  252 
3 Sean Walsh   1:51:12  253 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Neal   Westhatfield, MA1:32:47 286245  780 
2 Jason Wiinikka   1:33:57  782 
3 Jason Merrill   1:49:55  778 
4 Alex Hutchinson   Grove City, FL1:50:28 296956  776 Bog Dogs
5 Stephen Sekelsky   Northford, CT1:59:20 239350  779 
7 Norman Spring   2:15:37  781 Bicycle Alley
20303 Kevin Hutchinson   Carver, MABog Dogs 298355  Kevin 777

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Kennedy   1:32:00  624 
2 Pete Cole   1:35:47  626 
3 John Bentley   Swanzey, NH1:36:18 130314  628 
4 Michael Davern   1:38:00  622 
5 Matt Morse   1:46:20  625 
6 David Neal   1:47:57  627 
7 Marco Lambert   1:51:34  623 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Shriner   1:30:10  572 
2 Claude Morneault   1:40:42  571 
DNF Mike Morse     570 

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Henry Miles   1:16:34  207 
2 Tyler Samson   West Hatfield, MA1:18:54 275070  208 
3 Kellan Humphries   Freeport, ME1:25:55 296798  206 Bikeman.com
4 Brandon Archambeau   1:46:27  205 Cape Cod Racing/Bike Zone
5 Cal Simko   1:50:00  209 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clinton Angwin   White River, VT1:13:15 298713  135 
2 Justin Albin   Townshend , VT1:16:33 295736  133 
3 Andrew Howe   1:18:55  136 Franconia Sport Shop
4 Jonathan Sawn   Granby, CT1:24:25 262054  131 Delta Surveying Services
5 Ian Fergusson   1:29:36  134 Norm's Ski and Bike
6 Colin Lafave   1:44:45  130 
7 Matthw Mooradian   1:46:48  132 
8 Graig Judge   Killingworth, CT2:22:10 263122  129 Interstate Batteries
DNF Jim Clark     137 

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Trotter   Keene, NH1:13:33 160508  757 Team Pinnacle/Claremont
2 Chris Northcott   1:18:53  754 Beam Team
3 Aaron Miller   Goffstown, NH1:19:00 172181  753 NorEast Cycling
4 Jeff Fontaine   1:22:49  760 
5 Ben Pagano   1:23:36  762 NEBC
6 Andrew Gallinaro   1:26:15  761 
7 Lucas Provost   Brewster, MA1:32:30 310808  755 Cape Cod Racing/Bike Zone
8 David Keppler   Rowe, MA1:33:25 271586  752 Cyclonauts Racers
9 Curtis Fanti   1:41:17  751 Bensonwood
10 Kent Rutter   1:44:45  756 
11 John Round   1:46:48  758 
12 Erik Tedesco   2:05:10  759 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sylvain Loize   Barrington, RI1:11:12 228641  974 Refunds Now/Casters
2 Joe Miles   1:16:34  968 
3 Scott Cunningham   Cheshire, CT1:19:59 8363  972 
4 John Allen   East Berlin, CT1:21:14 239954  965 Cyclonauts Racers
5 Matthew Snow   Fairfield, CT1:23:35 112195  971 GF 29er Crew
6 David Powell   Longmeadow, MA1:27:01 253074  969 Cyclonauts Racers
7 Mark Sferrazza   1:29:35  970 Bikebarn Racing
8 Barry Groton   Williamsburg, VA1:31:15 177579  966 Soldier Ride
9 Ken Dayton   1:35:03  973 
10 Mark McKenney   Sandwich, MA1:37:24 266648  967 Cape Cod Racing/Bike Zone
11 Ed Coppola   1:45:23  975 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Scherp   E Hampton, CT1:15:43 202068  597 Team Edge
2 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:28:32 146313  865 Cyclonauts Racers
3 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:30:29 38948  598 MCC
4 Jeffrey Oakes   1:31:22  594 
5 Ian Allwood   1:37:59  866 West Hill
6 David Fluckiger   1:38:21  867 Nerac Earth
7 Bob Oberlander   1:46:58  595 
8 David Holmander   1:51:42  591 NHCC/Team NH
9 William Bonin   Hampton, CT1:56:16 156799  599 Cyclonauts Racers
10 Robert Brungraber   2:16:38  590 
11 Craig McBeth   2:16:38  593 
DNF John Weferling     599 Cyclonauts Racers

Men - Cat 1 - Junior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlson   Bristol, CT2:32:11 233018  708 Team Edge
2 Jeff Landfried   Amherst, MA2:34:24 245747  711 
3 Miles Ericson   Granville, MA2:41:26 153128  716 NEBC
4 Brandon Baker   Ashburnham, MA2:49:58 205912  712 Claremont Cycle Depot
5 Daryl Wilson   Portsmouth, NH3:08:47 199301  714 
DNF Mark Lockwood   West Simsbury, CT 180948  709 

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Adam Roth     715 

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Wellman   West Berlin , VT2:27:11 37673  372 
2 Jacob Harris   Swanzey, NH2:34:24 249276  373 
3 Craig Kennedy   Suffield, CT2:37:00 65969  370 Horst/Benidorm
4 Michael Kelly   Watertown, CT2:48:35 94642  369 Team Edge
5 Robert Carmen   Simsbury, CT3:04:07 111810  374 Team Edge
DNF Andreas Hau   San Diego, CA 295990  371 
DNF Keith Reynolds   Burlington, MA 242949  375 NEBC
DNF Neal Burton   Meriden, CT 41606  368 Central Wheel

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Beal   W Hartford, CT2:24:32 106073  858 Marble Design Racing
2 Royce Yeomans   Springfield, MA2:34:13 143685  861 Cyclonauts Racers
3 Gray Eldridge   Falmouth, MA2:36:49 103758  864 Corner Cycle
4 Jonathan Bold   Marstons Mills, MA2:39:25 117383  859 Corner Cycle
5 Wayne Cunningham   Wayland, MA2:47:34 91485  862 
DNF Scott Paine     863 Spin/RR Donnelly

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Chambers   Bolton, CT2:26:48 210960  548 Nerac Earth
2 Steve Arsenault   Keene, NH2:34:29 211263  552 Team Andy
3 Michael Donohue   Marlborough, NH2:47:50 9810  551 
4 Chirs Logan   2:53:49  Team Douglas
5 Ron Grandchamp   Woonsocket, RI3:04:24 276617  550 Cyclonauts Racers
6 David Genest   Keene, NH3:29:05 58344  549 RGM Watches/Richard Sachs

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Groton   0:50:28  837 

Women - Cat 3 - Open - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Williams   0:47:30  115 
2 Carla Heilman   1:00:55  117 
3 Janet Ramos   Arlington Ma1:03:10 181961  116 
4 Denise Rockwood-Mazzola   1:17:35  119 
5 Amy Willey   1:17:36  118 

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Chambers   1:37:58  603 Nerac Earth
2 Greer McBeth   2:16:38  604 

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Lukach   Salem, MA1:56:24 268384  81 NEBC/Cycleloft/Devonshire
2 Molly Sorlein   2:01:48  82 
3 Grace Hughes   Waitsfield, VT2:09:47 253201  80 Sorella Cycling/BVM Eng

Women - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Launen   Keene, NH1:33:31 157208  447 Team Pinnacle/CCD
2 Stacey Moseley   Pawcatuck, CT1:34:20 201114  446 QVV
3 Marjorie Bowen   Burlington, CT1:37:13 270116  443 Fit to the Core
4 Susan Lucek   1:38:46  448 Nerac Earth
5 Katie Rudy   Lake City, MN1:51:53 255417  445 NRC/Pedalmasher
DNF Sylvia McBeth     444 

Women - Cat 1 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cathy Rowell   3:34:08  665 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaUSACDFBonk BreakerSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee