Race Results for
Camp Eagle Classic - Cross Country
Rocksprings , TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/07/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Salladin   Kerrville, TX1:39:4.00 31116  137 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Brandon Ewers   The Woodlands, TX1:39:39.00 231387  134 bikeland development
3 Eric Fleming   Damon, TX1:45:41.00 264099  136 Dallas Bike Works/Orbea
4 Jason Frazee   1:47:48.00  133 Team Biketown
5 Jason Krempin   Austin, TX1:50:43.00 270946  138 ozone
6 Christopher Chepil   Austin, TX1:54:29.00 202641  131 Ozone
7 Colin Hill   `2:19:59.00 283831  132 Team BikeLand
8 Andrew Bui   3:1:16.00  139 Baylor
DNF Ian Fleming   Damon, TXDNF 264098  135 Cycle Progression

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Quintana   Austin, TX2:24:11.00 187231  Austin Bikes
2 Tristan Uhl   Austin, TX2:25:12.00 168160  Looking for a team
3 Ronald Strange   Pearland, TX2:26:3.00 248703  Bay Area Schwinn
4 Brian Kuehl   Pflugerville, TX2:26:4.00 155738  Bicycle Sport Shop
5 Chad Hardt   Austin, TX2:29:32.00 275429  
6 Craig Kunz   Austin, TX2:30:35.00 124975  Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
7 Noel Reuter   Cedar Park, TX3:16:5.00 187774  Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
DNF Faizal Glenn   Austin, TXDNF 258427  Hotel San Jose

Men - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchell Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX32:27.00 272556  404 Hill Country Bicycle Works/FCB
2 Max Underhill   Fair Oaks Ranch, TX32:32.00 291057  408 Hill Country Bicycle Works
3 Steven Dearman   34:2.00  412 
4 Cody Petree   34:27.00  415 CMC/BikeWorld
5 J.P. Reuter   36:47.00  579 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
6 William Roberson   Katy, TX37:5.00 297864  402 Bike Barn
7 Henry Sandusky   37:16.00  411 
8 Justin McGrath   38:25.00  409 HCBW-Ffirst Community Bank
8 Trevor Meegan   38:25.00  423 CMC/Bike World
10 Eduardo Guzman   39:49.00  422 
11 Noah Given   Kerrville, TX45:48.00 293234  564 Hill Country Bicycle Works
12 Aidan Bond   San Antonio, TX45:51.00 329966  420 
13 Axel Flores   48:22.00  414 Solar Eclipse
14 Brody Ross   52:9.00  577 CMC/Bike World
15 Blake Hooker   53:10.00  418 CMC/BikeWorld
16 Ty Robertson   53:59.00  417 CMC/BikeWorld
17 Foster Green   55:20.00  410 
18 Frankie Benitez   58:50.00  407 
19 Bryce Gray   59:27.00  403 Woodlands Cycling
20 Cole Durdin   59:39.00  424 Texas Pro Health
21 Kyle Dearman   59:46.00  565 Matrix/Richardson Bike Mart
22 Parker Larson   60:42.00  421 CMC/BikeWorld
23 Colton Lucas   1:1:26.00  419 CMC/BikeWorld
24 Dawson Layne   1:18:58.00  405 
25 Hayden Putman   1:20:33.00  416 CMC/BikeWorld
DNS Seth Heggie   DNS  413 Unlimited Sports Adventures
DNS Jake Chapman   DNS  406 

Men - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joey Cote   Justin, TX31:46.00 293949  434 Bicycles Inc./Trek
2 Clayton McGrath   Spring Branch, TX32:29.00 271341  437 Hill Country Bicycle Works
3 Alexander Ward   Austin, TX35:8.00 281860  436 Austin PARD
4 Rob Sandusky   35:24.00  439 
5 Keirnan Green   Austin, TX35:26.00 285887  431 Austin PARD
6 Luke Fleming   Damon, TX37:34.00 264100  445 Solar Eclipse
7 Matthew Underhill   Fair Oaks Ranch, TX40:21.00 290909  435 Hill Country Bicycle Works
8 Parker Given   Kerrville, TX41:43.00 293228  430 Hill Country Bicycle Works
9 Michael Dearman   44:21.00  440 
10 Peter Drury   44:43.00  442 
11 Dillon Heggie   48:29.00  441 Unlimited Sports Adventures
12 Harrison Hooker   1:8:5.00  446 CMC/BikeWorld
13 Hayden Price   1:9:41.00  432 APARD
DNS Ethan Morse   DNS  444 
DNS Jack Molthen   Katy, TXDNS 237478  443 Southern Elite/Sun & Ski Sports
DNF Dylan Layne   DNF  433 Bikeland Factory
DNF Jack Whitaker   DNF  438 
DNF Nathan Baldwin   Fair Oaks Ranch, TXDNF 237375  447 Hill Country Bicycle Works / FCB

Men - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Damian Castillo   Austin1:1:50.00 289300  543 Austin PARD
2 Jacob Mathis   1:3:38.00  548 Waco Bicycle Club
3 Alexander Scott   Denton, TX1:8:11.00 243589  523 Hill Country Bicycle Works
4 Christopher Willemsen   Round Rock, TX1:11:19.00 287900  546 Team NRC/Kona
5 Nicholas Roberson   1:13:22.00  549 Bicycles Inc/Trek
6 Matthew Visio   1:14:21.00  578 Lopez MTB Club
7 Jonah Boatman   1:18:28.00  544 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
8 Max Molthen   Katy, TX1:23:53.00 237477  552 Southern Elite/Sun & Ski Sports
9 Willis Whitaker   1:26:8.00  550 
10 Aaron Kuntz   1:34:47.00  541 CMC/BikeWorld
11 Cody McArthur   1:48:48.00  547 CMC/Bike World
DNS Evan Williams   DNS  551 Austin PARD
DNF Jorge Munoz Jr   Laredo, TXDNF 263553  545 Hill Country Bicycle Works

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 westley wrightson   1:21:27.00  537 i cycle
2 Luis Rivera   1:24:45.00  539 CMC/BikeWorld
3 David Gleason   1:24:50.00  534 
4 Steven Robbiano   1:26:20.00  538 CMC/BikeWorld
5 Nate Singer   1:41:35.00  540 CMC/Bike World
6 Bryan Jacinto   1:57:13.00  536 

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Garza   60:34.00  455 Team Sage Cycles
2 Sean Woods   1:1:53.00  599 Team McAllen Racing
3 Craig Rhyne   Kerrville, TX1:4:11.00 174440  470 Hill Country Bicycle Works
4 Trevor Baldwin   Fair Oaks Ranch, TX1:6:54.00 237374  468 Hill Country Bicycle Works / FCB
5 Cody Truitt   1:9:43.00  456 Houston Fit AR
6 Colin Castro   1:10:31.00  462 Big Ring Racing
7 Howard Johnson   1:16:29.00  467 CMC/Bike World
8 Pat Egan   1:18:13.00  461 Big Ring Racing
9 Patrick Grossman   1:19:46.00  464 Big Ring Racing
10 Taylor Worley   Spring, TX1:21:56.00 290860  459 WCCRT/Bikeland
11 Andy Howard   1:29:16.00  466 Texas State
12 Jeff Gonzales   1:29:40.00  469 Sage Cycles
13 Sergio Mollina   1:33:58.00  471 Catus Cruzers
14 John Thiesfeld   1:40:1.00  457 
16 Nicholas Chirico   1:16:52.00  465 
17 Eric Clifton   2:10:17.00  463 Big Ring Racing
DNF Anthony Brand   DNF  460 Big Ring Racing

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Campos   57:50.00  495 Team Sage Cycles
2 Jeremy Paquette   Houston, TX59:52.00 295606  484 Bikeland Development
3 Jason Qunell   1:1:51.00  476 
4 Tom Arias   1:2:23.00  485 Planet Bike
5 Gaston Calero   1:2:26.00  491 Camaleonmex
6 John Meegan   1:2:34.00  493 CMC/Bike World
7 Matt Cottrill   1:3:46.00  482 
8 John Armstrong   1:5:39.00  498 
9 Xavier Hernandez   1:6:55.00  518 River Rockets
10 William Lockridge   1:8:45.00  481 
11 Chris Dunkin   1:9:29.00  477 
12 Mike Meiers   1:10:1.00  487 EnviroInks.com
13 Casey Dunn   1:12:38.00  490 
14 Wade Bennett   1:13:48.00  478 
15 William Ross   1:14:11.00  497 CMC/Bike World
16 Matt Rivera   1:16:32.00  475 
17 Marvin Dixon   1:17:52.00  480 
18 Ray Esquibel   1:18:53.00  521 River Rockets
19 marc stanley   1:20:31.00  494 Sage Cycles
20 Kyle Davidson   1:22:21.00  488 Bikeland Factory Developmental
21 David Villegas   1:23:23.00  479 
22 Shane McWatters   1:27:6.00  592 Camp Eagle
23 Shawn Riggs   1:28:25.00  520 
24 William Hinton   2:7:25.00  496 
DNS Khaled Noueilaty   Austin, TX 286451  474 
DNF Kyle Fisher   DNF  489 EnviroInks.com
DNF Edwardo Guzman   DNF  492 
DNF Marco Garza   DNF  483 Big Ring Racing
DNF Tim Huchton   DNF  486 

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Armando Lozano   1:8:28.00  508 
2 Joseph Cote   Justin, TX1:10:19.00 290662  507 Bicycles Inc./Trek
3 Anthony Chalupa   1:10:46.00  499 WurstCross
4 Victor Kuri   1:11:42.00  501 Unlimited Sports Adventures
5 Michael Heggie   1:13:20.00  509 Unlimited Sports Adventures
6 David Drury   1:14:12.00  510 Bicycle Shack
7 Martin Rojas   1:23:23.00  502 
8 Patrick Fitzgerald   1:24:18.00  512 
9 Alejandro Lozano   1:24:26.00  505 
10 Darrin Grenier   1:26:4.00  513 spider riders
11 Raul Gaona   1:27:17.00  506 
12 Mike Roberts   1:30:16.00  504 
13 Jeff Boatman   1:34:48.00  500 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
14 Shane Hatton   1:47:42.00  517 Ozone
15 David Pitman   1:58:42.00  516 CMC BikeWorld
DNS Gregory Morse   DNS  511 
DNF Todd Hooker   DNF  515 CMC/Bike World
DNF Doug Boorn   DNF  503 

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Koch   1:21:24.00  556 Hill Country Bikes
2 Greg Morning   1:24:27.00  554 
3 Chris Robin   1:26:5.00  555 
4 Javier Gonzalez   1:35:1.00  553 Unlimited Sports Adventure
5 Tom Turk   Bulverde, TX1:40:8.00 185911  557 
6 Jose de la Rocha   1:42:55.00  522 Matrix/RBM

Men - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Shea   Austin Tx1:23:36.00 286395  327 Austin Parks
2 Colin Roberson   Fort Worth, TX1:34:18.00 286774  328 Bicycles Inc./Trek
DNF Benjamin Pennington   Highlands, TXDNF 271575  329 Southern Elite/Sun&Ski

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Allen   Abilene, TX1:47:42.00 237533  184 Hill Country Bicycle WorksBike Town
2 Brandon Barber   1:52:14.00  181 Austin Bikes
3 Ryan Odom   1:56:0.00  183 Sage Cycles
4 Daniel Hatcherson   San Marcos, TX2:5:1.00 242192  190 Texas A&M
5 Gary Simpson   2:13:55.00  194 Team Sage Cycles
6 Kevin Baker   Dallas, TX2:17:33.00 258229  185 
7 Brandon Thomas   Garland, TX2:21:30.00 220298  193 Cookiemonster
8 Christopher Woods   Mission, TX2:23:43.00 288884  191 Team McAllen
9 Joseph Rafferty   2:34:21.00  195 Cookiemonsters
10 Zachary Pennington   2:43:9.00  188 Sun & Ski/Southern Elite
DNF Ian Margrave   Amarillo, TXDNF 260999  192 Aggieland Cycling
DNF Higinio Sanchez   DNF  182 
DNF Sean Broz   DNF  196 Lonestar
DNF Casey Stoddard   DNF  189 The Bicycle World

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonathan Toner   1:43:29.00  209 
2 Brandon Canada   San Antonio, TX1:43:40.00 270499  228 NRC/Pedalmasher
3 John Diaz   1:46:53.00  203 Ozone
4 Dan Pawlik   Austin, TX1:48:22.00 166733  202 Team NRC
5 Rey Vera   Keller, TX1:50:41.00 279173  207 Bicycles Inc//Trek
6 Kevin Harris   Center Point, TX1:54:27.00 252468  222 
7 Daniel Durdin   1:55:40.00  224 Texas Pro Health
8 Dennis Lozano   Austin, TX1:55:59.00 258019  229 Team NRC/Kona
9 Sean Stokke   1:58:35.00  217 enviroinks.com
10 Paul Mathis   1:58:50.00  210 Waco Bicycle Club
11 Mack McKinney   1:59:45.00  213 
12 Derek Delpero   Austin, TX2:57.00 283697  201 NRC/Kona
13 Jean-Philippe Rheault   2:3:56.00  231 BVMBA
14 Dustin Payne   Austin, TX2:5:17.00 248131  205 Team NRC/Kona
15 Jeff Weatherly   Granbury, TX2:5:49.00 290334  208 Bicycles Inc./Trek
16 Domingo Gonzalez   San Marcos, TX2:8:19.00 232048  204 Ozone
17 John Fassero   2:10:15.00  221 
18 Tony Aguilera   2:16:43.00  211 Team RN
19 Toff Davenport   Houston, TX2:17:8.00 288347  218 Team Eniroink
20 Ian Hall   2:21:56.00  226 NRC/Pedalmashers
21 Hugo Renteria   2:27:58.00  225 Furniture Medic
22 James Webb   Kyle, TX2:30:8.00 199834  220 Team NRC/Kona
23 Wallace Hunter   2:30:17.00  223 
24 Frankie Benitez   2:32:39.00  212 
25 Joe Love   Austin, TX2:49:33.00 210440  227 Gold's Gym
26 Jamie Bell   2:52:57.00  219 Bicycles Inc/Trek
DNF William Shepherd   Bartlesville, OKDNF 122946  232 
DNF Scott Sharrar   Houston, TXDNF 280922  214 Sun & Ski/Southern Elite
DNF John Armstrong   DNF  215 
DNF John Layne   DNF  206 
DNF Patrick McGrath   DNF  216 Hill Country Bicycle works
DNF James Koehn   Austin, TXDNF 272648  230 

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Kreitz   Austin Tx1:40:23.00 115405  255 
2 Chris Koob   Round Rock, TX1:50:10.00 269160  253 Team NRC
3 Greg Allen   Abilene, TX1:52:46.00 237532  263 Hill Country Bicycle Works
4 Gary Hanna   1:54:57.00  272 Team NRC/Kona
5 Mark Pruitt   Fort Worth1:59:32.00 28786  269 Bicycles Inc/Trek
6 Kent Rhyne   Kerrville, TX2:6.00 174441  278 Hill Country Bicycle Works
7 Eddie del Pino   2:1:24.00  271 Team TBD
8 Dwayne Marchant   Spicewood, TX2:2:30.00 188559  258 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
9 Jeff Chaffin   Shenandoah, TX2:4:24.00 266508  267 Bike Land
10 Jim Thomas   San Antonio, TX2:8:43.00 272107  280 GT Dirt Coalition
11 Michael Lutomski   Manhattan Beach, CA2:10:28.00 153753  265 GHORBA.org
12 Leonard Roberson   2:12:25.00  273 Bicycles Inc./Trek
13 Gordon Richardson   Houston, TX2:15:23.00 268739  254 Bikesport/Ion
14 John Conwell   Houston, TX2:16:31.00 273029  285 Northwest Cycles
15 Rusty Hough   Buda, TX2:19:27.00 124983  259 Golds Gym
16 Ken Michalek   2:22:13.00  279 
17 Robert Sandusky   2:25:8.00  268 R2
18 Tim Lawrence   2:25:33.00  283 
19 Clarence Lamb   Houston, TX2:26:54.00 238070  256 Team Cody & Lewis
20 Harry Wallace   2:27:32.00  276 
21 Matthew Wurth   Houston, TX2:28:11.00 39085  275 i cycle
22 Mark Roberson   Katy, TX2:30:58.00 257392  251 M7 Racing
23 Theodore Rymal III   The Woodlands, TX2:39:1.00 271895  261 
24 Veljko Roskar   Houston, TX2:49:0.00 177285  264 GHORBA.org
25 Roel Chapa   Arlington, TX2:49:14.00 291206  277 Bicycles Inc. / Trek
26 Gus Deering   2:57:49.00  284 Furniture Medic
27 David Thibodeaux   Austin, TX3:7:15.00 184335  257 Team AT&T Brain&Spine
DNS Parris Kitt   Tyler, TXDNS 65662  252 Mudslingers
DNF Andrew (Drew) Tucker   Richardson, TXDNF 145515  262 Matrix/ Richardson Bike Mart
DNF Curtis Wehrman   Kingwood, TXDNF 288541  260 Texas Cycle Stable/Niner Bikes
DNF David Juarez   DNF  281 NO
DNF Raul Flores   San Antonio, TXDNF 258154  270 Solar Eclipse

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Fraser   Abilene, TX1:23:8.00 79400  338 Biketown
2 Stephen McGee   1:31:19.00  344 
3 Neil Kuhns   Kerrville, TX1:35:27.00 19973  342 Hill Country Bicycle Works
4 Bill Prater   1:35:42.00  336 Bay Area Cycles
5 Alan Markert   San Antonio, TX1:39:0.00 273837  345 Bicycle Shack
6 Bill Nelson   Reklaw, TX2:13:46.00 286856  400 Team NRC/Kona
DNS Michael Sparks   Abilene, TXDNS 33561  339 VT bike stuff
DNS Phillip Bird   DNS  337 Phella's Racing
DNF Danny Sanchez   Bedford, TXDNF 288037  341 Bicycles Inc./Trek
DNF Norman Patrick   Comfort, TXDNF 194260  343 Hill Country Bicycle Works

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Kessler   Austin, TX2:33:38.00 271149  32 Team NRC/Kona
DNF Devin Carroll   Austin, TXDNF 227547  31 Texas A&M

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sergio Angulo   Austin, TX2:21:53.00 184663  59 Team Hammerhead Bicycles
2 Kevin Fontenot   The Woodlands, TX2:24:23.00 271193  49 Team Bike Lane/WCCRT
3 Joshua Henderson   Austin, TX2:29:26.00 15780  53 Cycle Progression
4 Richard Spiegel   Austin, TX2:33:42.00 211101  55 bikeland factory dev
5 Terry Roach   Benbrook, TX2:34:49.00 244013  60 
6 Steve Etherton   Austin, TX2:36:0.00 271761  50 Cycle Progression
7 Garth Norman   Houston, TX2:39:44.00 271660  46 Lonestar
8 Brad Wimberly   Austin, TX2:45:51.00 178646  56 Austin Tri Cyclist
9 Derek Demere   2:53:24.00  54 
10 Justin Cremer   Houston, TX3:12:50.00 85848  51 Bikesport / ION
11 Jens Hess   San Antonio, TX3:13:32.00 157792  57 FTP/Ride Away Bikes
DNF Ramsey Foster   Austin, TXDNF 12115  61 NRC Factory Goodness
DNF John Cantu   San Antonio, TXDNF 256425  52 Sage
DNF ryan scott   Fort Worth, TXDNF 275643  48 Bicycles Inc./Trek
DNF Eric Warden   Flower Mound, TXDNF 112874  47 Bicycles Inc./Trek

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Freddy Moore   Kyle, TX1:36:48.00 178627  112 Team NRC/Kona
2 Steve Mee   San Antonio, TX1:42:24.00 285868  114 Steamworks Brewing Co.
3 Brian Zettner   San Antonio, TX1:42:49.00 186298  103 Team Sage Cycles
4 Dave Esper   Cedar Park, TX1:43:46.00 153692  115 Team Hammerhead Bicycles
5 Richmond Frasier   Boerne, TX1:46:9.00 58520  117 Freedom Cheverolet/Joe's Pro Bikes
6 Jordan Chaney   Dallas, TX1:46:34.00 151023  108 RBM/Mirage
7 Jeff Perkins   San Marcos, TX1:49:34.00 27743  118 
8 Fred Gray   Spring, TX1:50:24.00 187011  105 Woodlands Cycling
9 Alex Arumi   Austin, TX1:50:42.00 1984  109 Cycle Progression
10 Paul Allan   Hosuton1:51:19.00 276016  102 Bikeland Developmental
11 Derek Russey   Dripping Springs, TX1:52:7.00 148416  106 Livestrong/Mellow Johnny's
12 Tim Kane   San Antonio, TX1:52:30.00 290666  110 Team Sage Cycles
13 Forist David Jr   Converse, TX2:1:10.00 219282  119 Sage Cycles
14 Dennis Kruse   Boerne, TX2:3:53.00 19914  111 Team Sage Cycles
15 Frederick Willemsen   Round Rock, TX2:10:19.00 243606  104 Team NRC
16 Clay Whitney   New Braunfels, TX2:15:58.00 40995  116 Camino Real
DNS Lance Slack   Grapeland, TXDNS 136097  101 Chaparral Cycling Club
DNF Antonio Torrini   Austin, TXDNF 204871  107 Hammerhead Bikes

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Rueb   Georgetown1:46:7.00 142796  153 Spin City Cycling
2 Peter Stewart   Houston, TX1:46:8.00 167097  158 Bikesport/ION
3 Robert Grant   Newfoundland, NJ1:59:26.00 13909  161 Karbo Bros. Pools/Mad Duck
4 Alan Johnson   Dallas, TX2:4:40.00 157600  151 Matrix/RBM
5 Spencer Jewell   Waco, TX2:6:16.00 110566  157 Sage Cycles
6 Michael Kolat   Lake Jackson, TX2:9:4.00 88139  159 
7 John McCauley Jr   Fort Worth, TX2:29:16.00 81857  155 Bicycles Inc/Trek
8 Jimmy Dreiss   2:43:53.00  156 Flat Rock Ranch
DNS Todd Fox   Southlake, TXDNS 12174  152 Mad Duck - Fox Rentals
DNF Rick Morris   Provo, UTDNF 177354  160 Team Sage Cycles
DNF John Fleming   Damon, TXDNF 273864  154 Solar Eclipse

Men - Cat 1 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Howell   Austin, TX2:27:46.00 169633  167 Team NRC/Kona
DNF Rafael Fontela   Dickinson, TXDNF 255808  166 Bay Area Cycles

Men - C - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zach Cornish   College Station, TX1:7:56.00 287428  531 Texas A&M
2 Benjamin Silva   College Station, TX1:11:48.00 301234  532 Texas A&M
3 Blaine Brawley   College Station, TX1:15:49.00 301233  524 Texas A&M
4 Richard Chichester   Winston Salem, NC1:17:44.00 221506  535 Texas A&M
5 norman grumbach   Collegestation, TX1:18:28.00 288733  526 Texas A&M
6 Daniel Hubbard   Durango, CO1:24:59.00 285021  525 Texas State
7 Cruz StPeter   Bryan, TX1:26:15.00 287478  530 Texas A&M
8 Greg Hercules   Bryan, TX1:27:30.00 260061  600 TAMU
9 Cory Hodges   College Station, TX1:27:41.00 282336  527 TAMU
10 Ian Thompson   1:28:16.00  533 TX State University
11 Matthew Ortega   Sanmarcos, TX1:35:53.00 284944  528 Texas State
DNS Steve Reyes   DNS  472 UT
DNS Alfredo Flores   Houston, TXDNS 274383  473 UH

Men - B - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Haga   Colorado Springs, CO1:46:42.00 249581  303 
2 Krishna Gandhi   Mansfield Center, CT1:59:58.00 223777  309 TAMU
3 Travis Vincent   Austin, TX2:2:5.00 301255  304 TX STate University
4 Nathan Eldridge   2:5:28.00  310 UNT/Bicycles Inc.
5 Tom Schafer   Mount Vernon Wa, WA2:14:35.00 241634  306 Texas A&M
6 Kevin Lovelace   Houston, TX2:18:54.00 292353  301 Texas A&M
7 aiar ghelber   Houston, TX2:22:1.00 278109  305 UH Cycling
8 Travis Metheny   San Antonio, TX2:33:34.00 269520  308 Texas State Cycling
9 David Matuschak   Maxwell, TX2:36:34.00 278079  340 TX State University
10 Daniel Hubbard   Durango, CO2:40:13.00 285021  525 Texas State
DNF Ryan Paske   Deer Park, TXDNF 283770  307 Texas A&M

Men - A - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Johnson   Austin, TX2:26:46.00 165778  72 UT
2 Drew Hochstatter   San Marcos, TX2:35:48.00 274310  74 Texas State
3 Steven Mitchell   2:39:38.00  71 Texas A&M
4 James Rowan   Durango, CO2:48:45.00 283821  76 Texas State
5 John-Matthew Hattaway   Austin, TX3:15:51.00 202613  77 Texas A&M
DNS Chad Haga   Colorado Springs, CODNS 248479  73 TAMU
DNF Mark Leaseburge   San Antonio, TXDNF 262257  75 Texas A&M

Women - Cat 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Mathis   49:33.00  427 Waco Bicycle Club
2 Katherine(Katie) Roberson   51:48.00  426 Bike Barn
4 Maggie Allen   1:7:53.00  428 Hill Country Bike WorksBike Town
DNS Briana Roberson   DNS  425 

Women - Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Mathis   42:33.00  450 Waco Bicycle Club
2 Lillian Frasier   Boerne, TX48:49.00 263801  452 Hill Country Bicycle Works
3 Claire Allen   Abilene, TX52:41.00 282254  451 Hill Country Bicycle WorksBike Town
4 Sydney Reuter   60:49.00  454 Bicycle Sport Shop/Austin Flyers
DNS Vilma Guzman   DNS  453 

Women - Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lucy Brown   Houston, TX1:43:11.00 259584  591 Solar Eclipse
2 Colby Larson   3:1:58.00  542 CMC/BikeWorld

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Vanzant   1:34:54.00  458 Team Sage Cycles
2 Eileen DeGuia   League City, TX1:49:29.00 284001  559 Bikeland
3 Emmylou Layne   1:53:23.00  558 Bikeland Factory
DNF Vicky Pabon   Houston, TXDNF 260836  581 U of H

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Shepherd   1:26:5.00  574 
2 Susan Pizzo   1:26:35.00  573 Austin Flyers
3 Danielle Stephens   1:37:36.00  571 
4 Amy Hall   2:33:31.00  575 NRC/Pedalmashers
DNF Bambi Truitt   DNF  572 Houston Fit AR

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Clark   1:24:36.00  590 
2 Terry Cuellar   1:29:7.00  586 Brownsville River Rockets
3 Robyn Cantor   1:38:34.00  589 
DNS Blanca Arcega   DNS  588 
DNF Carla Rowland   DNF  587 enviroinks

Women - Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nadina Junuzovic   Austin Tx2:1:8.00 281770  351 Austin PARD

Women - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charissa Luman   1:40:50.00  346 Sage Cycles

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Ragan-Marlowe   Royse City, TX1:39:6.00 143436  356 Team Rockwall Cycling
2 Tommie Richardson   Austin, TX1:40:15.00 290358  361 Team Hammerhead Bicycles
3 Margaret Nolen   Cedar Park, TX1:50:7.00 291188  360 Austin Flyers/Bicycle Sport Shop
4 Kristi Welch   Austin, TX1:52:43.00 222610  357 Team NRC/Kona
5 Maria Hernandez   Reklaw, TX2:1:9.00 286821  359 Team NRC
DNF Amy Farley   DNF  358 

Women - Cat 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tami Given   1:34:15.00  366 Hill Country Bicycle Works
2 Carla Jennings   Austin, TX2:3:47.00 237027  367 Team NRC/Kona
3 Jennifer Stanfield   Cedar Park, TX2:16:55.00 194469  368 NRC/Kona
DNF Christine Stanovich   Richardson, TXDNF 188676  369 Matrix/RBM

Women - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexzandrea Jones   Rowlett, TX2:28:20.00 263300  320 Team NRC/Kona

Women - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erika Boren   2:42:59.00  171 Team NRC

Women - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Sara Krause   Austin, TXDNS 185228  176 Team NRC/Kona

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diana Weatherly   Burleson, TX2:14:17.00 290337  312 Bicycles Inc/Trek
2 Pamela Jackson   Garland, TX2:19:28.00 157028  311 Mad Duck Max Muscle
3 Tanya Woody   San Antonio, TX2:29:59.00 236072  313 Team Hammerhead

Women - B - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haley Koop   Sanmarcos, TX1:33:35.00 284044  582 Texas State
DNS Katherine Brown   Austin, TXDNS 301241  580 Texas A&M

Women - A - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Perez   Austin, TX2:3:34.00 209959  323 Texas State
2 Rachel Byus   Chandler, AZ2:19:54.00 260379  321 Texas State
3 Meena Krishnan   San Marcos, TX2:26:34.00 275213  376 Texas State
4 Luan Roberts   Idaho Springs, CO2:29:3.00 284509  322 UH
5 Kathleen Weber   Austin, TX2:54:49.00 144579  324 Texas A&M
DNF Jillian Horn   DNF  325 Cougar Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee