Race Results for
Big Marine Road Race aka Birchwood Road Race
Washington County, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/15/2009

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Olson   Kasota, MN 245537   St Paul Bicycle Racing Club
2 Duane Dickey (1 - Cat1)   Cokato, MN 9437   Iowa City Cycling Club
3 Tim Mulrooney   Minneapolis, MN 49630   Synergy
4 Tristin Bentzler      Chippewa Valley Cycling Club
5 Michael Woell   Minneapolis, MN 227850   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 Gregory LaVick   St. Paul, MN 20517   Synergy
7 Michael Lalla   Coon Rapids Mn, MN 201623   Midwestern State University
8 Micah Moran   Waterloo, WI 145996   GrandStay Hotels
9 Adam Hanson   Duluth, MN 108535   Synergy
10 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   Minneapolis Bicycle Racing Club
11 David Zimmermann   Saint Paul, MN 135976   Minneapolis Bicycle Racing Club
12 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Silver Cycling
14 Adam Koble      Unattached
15 Alex Atherton   Marion, IA 237314   Flat City Cycling Club Inc.
16 William Mayavski      St Paul Bicycle Racing Club
17 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
18 Rick Laliberte   Fargo, ND 210611   Great Plains Cycling Club
19 Paul Ellis   North Oaks, MN 84976   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Sean Mailen   Minneapolis, MN 251907   Category 6 Racing Squad
3 Garrett Ping   Winona, MN 246489   Unattached
4 Robert Danneker   Minneapolis, MN 241592   Synergy
5 Samuel Meier   Shoreview, MN 240030   Synergy
6 Mike Suntken      Unattached
7 David Ludwigson   Stillwater, MN 212903   Loon State Cyclists
8 Rich Bergstrom   Minneapolis, MN 193869   Gopher Wheelmen
9 Mark Hartney   Afton Mn 15314   Unattached
10 Joe White      Minnesota Cycling Team
11 Nicholas Vetter   St. Paul, MN 263471   St Paul Bicycle Racing Club
12 Daniel Stahlmann   Minneapolis, MN 110521   Birchwood/GIS
13 Marc Kermisch   Maple Grove, MN 80629   Loon State Cyclists
14 Michael Bolinske   Hopkins, MN 156954   Loon State Cyclists
15 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   Silver Cycling
16 Taylor George   Apple Valley, MN 245466   Unattached
17 Matthew Allen   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
18 Spencer Haugh   Dorchester, MA 214228   Behind-Bars/LGR

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan Loecken   Richfield, MN 53328   Loon State Cyclists
2 Brian Sprague      Great Plains Cycling Club
3 David Jones   Lakeville, MN 281557   Flat City Cycling Club Inc.
4 Nicholas Kimpton   Minneapolis, MN 293536   Unattached
5 Michael Moriarity   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
6 Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   Flat City Cycling Club Inc.
7 Stephen Anderson   Minneapolis, MN 236964   Minneapolis Bicycle Racing Club
8 Brian Harrison      Unattached
9 David Manzey   Fargo, ND 268456   Great Plains Cycling Club
10 Karl Svedberg      Unattached
11 David Siegfried      Unattached
12 Bruce Martens   Saint Paul, MN 212731   Balance Cycling and Triathlon Club
13 Matthew Sterling   Lino Lakes, MN 240668   Gopher Wheelmen
14 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   Unattached
15 Matthew McLean      Unattached
16 Andrew Ruggles   Minneapolis, MN 251471   Category 6 Racing Squad
17 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Loon State Cyclists
18 Robert Rolle   Plymouth, MN 226727   Unattached
19 Steven Gray      Category 6 Racing Squad
20 Nate Swanberg      Birchwood/GIS
21 Robert Byers   Minneapolis, MN 268460   St Paul Bicycle Racing Club
22 Brian Ericson   Hugo, MN 135495   Loon State Cyclists
23 Seth Iverson   Minneapolis, MN 267095   St Paul Bicycle Racing Club
24 Eric Thoerner   Minneapolis, MN 264225   Unattached
25 Shawn Riehm      Athletes Under Construction
26 Nick Maciosek      The Bikery Racing Club
27 Tim Karels      Unattached
28 Carlos Sabillon   Minneapolis, MN 278410   Unattached

Men - Masters - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Borgenheimer      Chippewa Valley Cycling Club
2 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   St Paul Bicycle Racing Club
3 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   Minneapolis Bicycle Racing Club
4 David Metza      Chippewa Valley Cycling Club
5 Brent Binkowski (1 - Cat2)   Carlsbad, CA 59531   G.S. Circo Azzurro
6 Ray Coyle      GrandStay Hotels
7 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN 213088   Gopher Wheelmen
8 Matt Muyres   Bloomington, MN 160576   Synergy
9 Christopher Johnston   Wayzata, MN 50643   Minnesota Cycling Team
10 Vincent Bernet   Fridley, MN 124925   St Paul Bicycle Racing Club
11 Brett Whyte   Winona, MN 258528   River Valley Cycling Club- RVCC
12 Daniel Logan      River Valley Cycling Club- RVCC
13 Jason Gaines      Unattached
14 John Dyste   Carver, MN 48836   Minnesota Cycling Team
15 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
16 Matt Stein   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
17 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   GrandStay Hotels
18 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN 181273   Silver Cycling
19 Timothy Sproul   Arden Hills, MN 88723   Athletes Under Construction
20 Tim Smith   Olympia, WA 241621   Flat City Cycling Club Inc.
21 Dan Meyer   Lake Elmo, MN 117486   Loon State Cyclists
21 Jeff Ingham   Oakdale, MN 218867   Gopher Wheelmen
22 Ted Macleod      St Paul Bicycle Racing Club
23 Dan Berhow   Cottage Grove, MN 242368   Silver Cycling
24 David Shulman   Minneapolis, MN 45938   Unattached
25 Peter Maxwell   Minneapolis, MN 23007   G.S. Circo Azzurro
26 Mark Dykes   Minneapolis, MN 10331   G.S. Circo Azzurro
27 John Stamm   Afton, MN 149093   Loon State Cyclists
28 Steve Laurel   Longmont, CO 240886   Flat City Cycling Club Inc.
29 Todd Heiser      Silver Cycling
30 Kent McDaniel      Chippewa Valley Cycling Club
31 Donald Hunley   Crystal, MN 50986   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Masters - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Herbert   Rochester, MN 173959   Silver Cycling
2 John Shishilla   Medina, MN 48806   St Paul Bicycle Racing Club
3 Michael Pribble   Prior Lake, MN 260788   Silver Cycling
4 Bruce Harick   Minneapolis, MN 15080   St Paul Bicycle Racing Club
5 Mark Fiddler   Minneapolis, MN 293961   Minneapolis Bicycle Racing Club
6 David Uppgaard      Gopher Wheelmen
7 Carl Lippert      Unattached
8 Gerald Hansen      Silver Cycling
9 steve hirsh   Saint Paul, MN 290283   Birchwood/GIS
10 Bernard Graham   Maple Grove, MN 201858   St Paul Bicycle Racing Club
11 Robert Vigil   Eden Prairie, MN 223690   Minnesota Cycling Team
12 Chris Paidosh   Saint Anthony, MN 241169   Loon State Cyclists
13 Hart Kuller   Minneapolis, MN 188748   St Paul Bicycle Racing Club
14 Steve Yackel      Ride & Glide

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Shaw   Rogers, MN 276375   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Nils Boberg   Shoreview, MN 284823   Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Daniel Svedberg   Woodbury, MN 278187   Minnesota Junior Cycling Inc.
4 Samuel Roden   Brooklyn Center, MN 276754   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Ethan Berry      Unattached
6 Matt Koepke      Unattached
7 Bowie Slarks      Unattached

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Shaw   Rogers, MN 264910   Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Seth Spawn   Stillwater, MN 323260   The Bikery Racing Club
3 Merrill Lutsky   Northfield, MN 294615   Silver Cycling
4 Robert Hest   Northfield, MN 290499   Minnesota Junior Cycling Inc.
5 Samuel Bramel      Flat City Cycling Club Inc.
6 Jack Sloan   White Bear Lake, MN 293151   Minnesota Junior Cycling Inc.
7 Alexander Meyer   Madison, WI 193722   Minnesota Cycling Team
8 Maxwell Lewis   Minneapolis, MN 291227   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 John Koepke   Eden Prairie, MN 294716   Unattached

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Paula Plant   Chanhassen, MN 209376   Verve Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lee Penn   Minneapolis, MN 194317   St Paul Bicycle Racing Club
2 Laura Krueger   Saint Paul, MN 263277   Birchwood/GIS
3 Gina Threinen   Minnetonka, MN 177230   Verve Racing
4 Alexandra Kerl      Verve Racing
5 Amy Kline   Maplewood, MN 266646   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacklyn Carlson   Waconia, MN 259941   Silver Cycling
2 Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Silver Cycling
3 Heather George   Apple Valley, MN 293715   Unattached
4 Cheryl Barker      Gopher Wheelmen
5 Megan Kelly      Gopher Wheelmen
6 Madonna Lindgren   Plymouth, MN 279127   Silver Cycling
7 Zoe Reker   Littlecanada, MN 290558   Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Nora Bengel   Saint Paul, MN 250763   Minnesota Junior Cycling Inc.
9 June Sayers      Lake Superior Cycling Club

Women - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN 169344   Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Kit Oslin   Fridley, MN 285069   St Paul Bicycle Racing Club
3 Bonnie Donzella   Eagan, MN 137107   St Paul Bicycle Racing Club
4 Sue Burton      Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Jeannie Scholz      Unattached

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicolette Reker      Unattached
2 Annie Grabuski      Minnesota Junior Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREUSACDFOSMOBonk BreakerSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee